NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6795 Verschijnt dageli)';-, Lehaïve op Zon» en Feestdagen, WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1905 A WS DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per DR3E maanden.' liPsL^wSj^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - L20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. eemeente)en 0m "C 8 S g 1.30 Ofoote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Fran?"1 oer post door Nederland l l I I 1.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers VRedactie eo Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37>3 ;j de omstreken en franco per post „0.45 intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. uitgave der Vennootschap Lmtsds Coster, Directeur J. C, PEEREBOOM. <&r£F'L Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. ^Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Woensdag 23 Augustus. Ge n ie enteraadsvergadering. Brongebouw .Matinee en Soiree. Buiteniandsch Overzicht DE OORLOG De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, dat ondanks de1 lievige regens de Japanners in Noord-Korea vooruit rukten. De Russen verlieten hunne verdedi gingswerken en werden in noordelijke richting verjaagd. Nadat zij de ri vier de Toemen waren overgetrokken, vernielden zij de bruggen over die ri vier. Er is nu geen enkel teeken meer van de aanwezigheid der Russen ten Zui den van de Toemen. Vandaag is de gewichtige dag, dat over al of niet voortzetting van ddn oorlog zal worden beslist. Laat ons hopen, dat de uitslag gun stig moge zijn en de zoozeer verlang- "i vrede tot stand kome De beide delegaties hebben de lie den te behandelen protocollen opge steld. Hieronder volgt een overzicht van de argumenten, ten aanzien der BETWISTE PUNTEN gebruikt. Bij artikel 5 betreffende den af stand van Sachalin gronden de Ja panners hun eisch op hun nationale rechten, op het bezit van het eiland, en op liet feit, dat de .Japansche troe pen het thans bezet houden. De Rus sen daarentegen wijzen er dat Ivoor 1850 de Japanners nooit eenig recht op Saclialin hebben doen gelden dat zij na dien tijd nimmer er in slaag den het eiland te koloniseeren en dat de Russische souvereiniteit bij het ver drag van 1875 is erkend. Wat den eisch van een vergoeding der oorlogskosten (art. negen) betreft öapan wijst er op, dat het agressieve iptreden van Rusland het dwongen le wapens op te nemen om zich te lescliermendat het steeds en overal ^gevierend uit den strijd kwam en lus een vergoeding kon vorderen itusland daarentegen ontkent beslist, lat Japan in een positie is om zulk ten voorwaarde te stellen. Rusland irkent niet geslagen te zijn en Japan leeft geen recht een schadeloosstel ing te vorderen, daar geen Russisch gebied is bezet. Zulk een eisch is zon- ler voorbeeldRusland heeft nimmer oorlogsvergoeding betaald, zelfs Liet toen Napoleon Moskou bezette. Ten aanzien van artikel tien ver klaart Rusland, dat de eisch totover- ave der geïnterneerde oorlogsschepen n strijd is met het internationaal echt. Japan ontkent dit. Wat artikel elf betreft beweren de apanners dat de beperking van de lussische zeemacht in het Verre Oos-j en noodzakelijk is om een duurzamen rede teverzekeren. Rusland wijst dezen eisch af als be ledigend voor zijn nationale eer en raardigheid. maar biedt aan eene erklaring té doen afleggen, dat liet iet voornemens is de maritieme lacht van Japan in het Verre Oosten bedreigen. De correspondent van de Times" te ortsmouth heeft een onderhoud ge- ad met een invloedrijk Japanner, die eide. dat Japan vrede verlangt, maar Breed is om den oorlog voort te zet- m. Het wil JEEN GEWAPENDEN VREDE, ie Japan zou verplichten zijne oor- testoebereidselen voort te zetten voor Bn revanche-oorlog van Rusland. Ja- an heeft zijne voorwaarden tot het linimunt beperkt en kan niets meer legeven. Witte zegt-, dat Rusland Bid kan krijgen om den oorlog voort f zetten. Dat hij het probeere. Hij zal Ben geld krijgen, zelfs niet met ver- tmding van douanen en spoorwegen. Japan beschikt nu reeds over genoeg jiddelen, om den oorlog zonder nieu we leeningen voort te zetten tot in pril. Onze soldaten zeggen dat Japan B de voortzetting van den oorlog rergroote voordeelen heeft, maar jch zijn wij bereid deze op te offeren )or de zaak van den vrede. Ons leger li Kirin, Ningocta en Wladiwostok Bmen. Ik herhaal, wij hebben geen lees voor de toekomst. Indien de oor- g moet voortgezet worden zullen wij tijden zonder vreés, maar indien de iade moet komen, moet deze in dc- |gen der Japanners eervol zijn. De Times" ontving uit Portsmouth R bericht, dat volgens een gisteren [ar ontvangen telegram de Tsaar m bijeenkomst van den Rijksraad jeld. waarin besloten werd dat geen Mere concessies kunnen worden toe- ptaan. bs dit bericht inderdaad waar, dan fetaat er helaas veel kans, dat, de Verhandelingen worden afgebroken, j Morgen zal echter wel blijken in' hoeverre de minder hoopvolle ver wachtingen gerechtvaardigd zijn. De oekase betreffende de instelling van EEN RIJKSDOEMA heeft in Rusland een zeefr verdeelden indruk gemaakt. Wat Petersburg betreft seinde de correspondent van de Temps" Zater dag, dat er geen enthousiasme viel waar te nemengeen vlaggen geven uiting aan een feestelijk dankbare stemming. Het publiek koopt en leest het keizei'lijk manifest en gaat dan kalm verder. De voornaamst© reden daartoe is liet ontbreken van politieke amnestie. Dat is met opzet geschied ©en hooggeplaatste persoonlijkheid verklaarde, dat do regeering niet zoo dwaas zou zijn om 10.000 tegenstan ders los te laten, die zij met moeite had gearresteerd en die terstond hun actie tegen haar zouden hervatten. De „National-Zeitung" verklaart, dat de proclamatie onverwacht vroeg kwam men had haar eerst tegen den mid dag vernacht. De lagere klassen, zegt de N.Z., toonden zich onverschillig; in clubs en restaurants daarentegen, werd het manifest levendig besproken. In de ambtenaarswereld heerscht vrees, dat de nieuw verworven rechten de bevolking naar 't hoofd zullen stijgen, een van het standpunt van een Rus sisch ambtenaar begrijpeijlke beduch- ting. De liberalen vinden over 't alge meen het manifest onvoldoende, do één erg, de ander minder. In Moskou ongeveer hetzelfde. Ook daar kon men zich, toen liet manifest in kerken en elders werd voorgelezen, nog niet goed in de werkelijkheid; in denken. Het volk blijft overigens apa thisch onder het gebeurde, deels om dat het toch koud blijft van het kie zerschap. De andere klassen zijn te leurgesteld zij achten o.a. 28 op de 412 zetels voor de steden veel te min. Petersburg zal er waarschijnlijk zes krijgen, Moskou vier en steden als Odessa en Riga wier beteeken is enkel in mi'llioenen valt uit te drukken, slechts één. Het verkiezings-reglement voor DE RIJKS-DOEMA luidt als volgt De verkiezingen hebben plaats lo. in de provinciën en in de territoren, 2o. in de steden Petersburg, Mos kou, Bakoe, Astrakan. Warschau, Kief, Kisjinef, Koersk, Lodz, Nissni Novgorod, Odessa, Orel. Riga, Rostof a/d. Don, Samara, Saratof, Tasch- kent. Tiflis, Toela, Charkof, Jaroslaf. In Polen, Siberic, Kaukasië, Toer- kestan en enkele andere provinciën zullen de verkiezingen krachtens de bepalingen van bijzondere reglemen ten plaats hebben. Het aantal Doema- Leden voor elk gouvernement, elke provincie en elke stad zal nader be paald worden. Het totaal bedraagt 412, van wie 28 door de steden geko zen worden. De verkiezing van de Doema-leden in de provinciën en territoren ge schiedt door een provinciale kiezers vergadering. die als volgt is samen gesteld lo. uit de grondeigenaars in de betreffende gebieden, 2o. uit de stedelijke kiezers, 3o. uit de gevol machtigden van de districten ensta- nitsen. Het aantal kiezers in elke pro vincie wordt nader bepaald. In de beide hoofdsteden bedraagt het 160, in de overige genoemde steden 80. Van het kiesrecht zijn uitgesloten mannen en vrouwen beneden 25 jaai3. Leerlingen van militaire scholen, ac tief in het leger en de marine die nenden. nomaden en vreemde onder danen, personen, die veroordeeld zijn wegens desertie of bedriegelijken bankbreuk, nemen geen deel aan de verkiezingen, evenmin als de gouver neurs, vice-gouverneurs en politie- prefecten met hunne ambtenaren in de steden, waar zij hun ambt uit oefenen. Vrouwen mogen, in opdracht van hun echtgenooten en zonen, kiezen. Vaders kunnen het recht overdragen aan zoons vaders die het recht heb ben aan de kiezers-vergaderingen der grondbezitters in het district deel te nemen. De mijn-ondernemers wor- den, naar hun aantal geplaatst in 1 een aparte tabel, evenals de bezitters van industrieele ondernemingen die een waarde hebben van minstens 15,000 roebels, en de leden van den clerus, die in deze districten kerk goederen bezitten. De verkiezingen hebben plaats on der algemeen toezicht van den mi nister van binnenlandsche zieken, de gouverneur en de politie-prefecten. De Pers laat zich als volgt uit: De „Nowoje Vremija" schrijft: „Rusland is een nieuwe periode van zijn bestaan ingegaan. Het ïs hier niet de plaats, noch de tijd om de groote hervorming in bijzonderhe den te ontleden. Het is voldoende te weten, dat thans het geheele volk zal kunnen deelnemen aan het groote staats werk. De muur is gevallen, die sedert eeuwen den keizer van het volk en het volk van zijn keizer scheidde. De volksstem en de volks- meening hebben een vrijen uitweg ge kregen naar den Tsaar en de keizer lijke wil zal tot welzijn van het volk in deze meening en in deze stem van het land een nieuwen vasten steun vinden." En het blad meent, dat de tegenwoordige hervorming Rusland een nieuwen horizon opent. De radicale „Raszwet" schrijft „Het is geschied. Het zoo lang ver wachte besluit is verschenen. Het zou voorbarig zijn te spreken over de practische uitvoering en over moge lijke resultaten, maar duidelijk is dit, dat. als basis het beginsel der auto cratie heeft gediend. Voor de consti- tutionalisten acht het blad den 19den Augustus een noodlottigen dag. om dat toen al hun illusies, alsof de re geering rekening zou houden met de volkswenschen zijn vernietigd. De Syn Otetsjestwo" daarentegen spreekt van een overwinning van het Russische volk over de bureaucratie, die stap na stap terugwijkt. De „Roess" meent dat indien ook de persvrijheid tevens was gewaar borgd de nieuwe staatsinstelling groo- tere sympathie zou vinden een in stelling van groote historische waar de, maar wier practische waarde nog zal moeten blijken. De Birsjewya Wjedomosti" noemt den 19en Aug. een gedenkwaardigen dag in de eeschiedenis van Rus land. Tot dezen dag bestond het oude, het absolutisme huldigende Rusland na dezen dag moet een nieuw Rus land verschijnen, dat de monarchie met de vormen eener vertegenwoor digende regeering moet in overeen stemming brengen. De meeste bladen, behalve de reeds genoemde, eischen als een waarborg voor het nut der hervorming de in voering van vrijheid van drukpersen de amnestie van politieke veroordeel den, die om hun overtuiging moeten lijden. De TOESTAND IN RUSLAND ls evenwel nog niet veel verbeterd. De Petersburgsche Telegrafen-agen- tuur meldt: Over geheel Koerland is 'de staat van beleg afgekondigd. De macht van gouverneur-generaal is opgedragen aan den commandeeren den generaal van het 20e legerkorps. Op den Weichsel-spoorweg is de dienst geschorst. Een aantal fabrie ken staan stil. Heden werd ook gedeeltelijke sta king van den dienst op den War schauWeenen-spoorweg, en de af kondiging van de aJgemeene werk staking in Warschau, Lodz en-andere plaatsen verwacht. UIT RUSSISCH-POLEN. In Alloziny, bij Warschau, had een vechtpartij plaats tusschen Kozakken en een groep mannen, ten getale van 80, van de .Terroristische strijd-orga- nisatie". Tien man van de laatsten werden gedood. Aangaande HET FRANSCH-MAROKKAANSCH INCIDENT, ontstaan door de gevangenneming van den Fransch-Algierschen onder daan El Miliani, kan. worden mede gedeeld, dat Mmister-president Rou- vier de agenten der vreemde mogend heden verzocht op het ministerie van buitenlandsche zaken te komen, om de mogendheden die de conventie van Madrid teekende op de hoogte te kunnen brengen van het Fransch- Marokkaansche incident. Het ligt in de bedoeling van de Fransche regee ring herstel te vragen van de Marok- kaansche. ZWEDEN EN NOORWEGEN. Zondag hebben de sociaal-demo craten een volksvergadering gehou den te Kristiania. Daar zou een mo tie voorgesteld worden, met den eisch. dat de kwestie van Noorwe- gen's toekomstigen regeeringsvorm en grondwet bij volksstemming uitge maakt moet worden. In de motie wordt ook verzet aan- goteekend tegen de onderhandelingen met prins Karei van Denemarken. De vereeniging voor vrouwenkies recht in Noorwegen heeft onder de vrouwen een stemming uitgeschre ven over de quaestie der afscheiding van de Unie met Zweden. Hetvoor- loopige resultaat is, dat zijn uitge bracht 190.000 stemmen voor de ont binding der Unie en geen enkele er tegen. De te r Belgrado verschijnende „Wetsjernj Nowosti" weet te vertel len, dat er een beroep is gedaan op Keizer Franz Joseph, als den nestor der Europeesche vorsten, om zijn tus- schenkomst te verleenen voor een ver zoening tusschen DE SERVISCHE REGEERING en Europa inde eerste plaats met ko- J ning Edward. Het bericht is niet te gengesproken. Het blad voegt aan de mededeeling een beschouwing toe, waarin het de vrees uitspreekt, dat de diensten van Oostenrijk-Hongarije 1 duur zullen moeten worden betaald. Stadsnieuws. LOUIS BOUWMEESTER NAAR INDIë De heer Louis Bouwmeester schrijft ons over zijn vertrek naar Indië Dat de vele blijken van belangstel ling (in mijn persoon als tooneelspe- ler) in verband met mijn op handen zijnd vertrek naar Ned. Oost-Indië, die ik dagelijks ontvang en in de ver schillende bladen lees, mij aange naam aandoen, ligt voor de hand. Ik ben er dan ook èn Pers en den mij zoo hartelijk wel gezinden, innig dank baar voor. Om echter de geruchten, verspreid door mij minder goedgezin de n (wie heeft die niet?), die beweren dat nood mij naar Indië drijft, te weerleggen, wil ik het volgende onder uw aandacht brengen. Met voldoening mag ik terugzien op de door mij afgelegde campagne 1904 1905 met mijn Haarlemsch Tooneel- ensemble; heeft het niet in alle op zichten voldaan aan de eischen dei- kritiek, ik heb met de mij ten dienste staande middelen gewoekerd zooveel ik kon. Dit seizoen, dat zich op de verschillende plaatsen in de provincie zeer goed heeft ingezet, zag ik dan ook met vertrouwen tegemoet. Neen, niet de nood drijft mij voort, veeleer zouden de kleinzieligheden en tegenwerkingen, waaronder ik wel eens heb moeten lijden dit hebben hem terstond onmiddellijk na zijn kunnen doen. Dank zij den steun, dien afscheiding van de K. V. Het Nederi. mij werd verleend, die mij in staat Tooneel hadde ondernomen. Men stelde mijn lang gekoe sterden wensch j mag van het succes ook het gel de- te bevredigen, namelijk te trachten mk succes de beste uitkomsten mijn kunst hoog te houden m ons verwachten. Het zal een o peen vol- heerlijk Insuhnde, vertrek ik vol ging zijn van triomfen die hem daar m°ed- wachten en zijn kunstenaarshart, tot De sympathie van het publiek, we]daad zullen zijn, en waarin wij waarin ik mij m mijn vaderland zoo hier bi- voorbaat van harte deel ne vel e jaren mocht verheugen, zal mij men in Indië niet onthouden worden. Daarop hoop ik, neen, daarop ver- i in aansluiting op het stuk in ons trouw ik Want een grootsche taak yorig nummer meldt het Hbld. rust op mij aan Indië te toonen, dat Ons is ter oore gekomen, dat ge- de hoogschatting in het moederland dacht wordt over beslag leggen op de niet aan' een onwaardige werd ge- goederon van „Het Haarlemsch Too- schonken. neei", namens de auteurs van „De In de maand September a.s. hoop ik Ware Jacob", in de verschillende steden vanNöder- lijken rang, wat zijn bestaanszeker heid betreft, is geen plaats in ons land. Niemand, die hieromtrent zich eenige illusie kan maken. Dat Bouw meester niettemin, om redenen, waarvan hij voor zich zelf het ge wicht te bepalen had, de gesubsidi eerde Vereeniging verliet heeft hem voor eventualiteiten gebracht, die ieder voorzien kon en waartegen hij met bewonderenswaardige geest- en wilskracht den ongelijken strijd ge streden heeft. Wat hij thans onder neemt, getuigt evenzoo van die groote geest- en wilskracht, welke ook zijn artistieke creaties een zoo indruk wekkend karakter verleenen. Nu be- schouwe men de zaak verder met nucbteren zin. Bouwmeester vertrekt naar Indië, d. i. niet naar den vreem de. maar naar grooter-Nederland Hij vindt daar evengoed zijn natie, als hier. Het zijn ook Hollanders voor w'e hij zijn genie daar ontplooi, en gaat. En er is, dunkt mij, alle reden er zich over te verblijden, dat het beste wat wij in het moederland bezitten, ook voor onze zonen en dochteren. onze vrienden, kortom, voor onze landgenooten aan de an dere zijde van den evenaar, zal zijn weggelegd. Ik, tenminste, verheug mij van ganscher harte over den stap, dien Bouwmeester gaat doen en het ware te wenschen geweest, dat hij Een treurig ongeluk. Maandagnanüdda? omstreeks zes uur was het negenjarig zoontje van den heer Jarigse met een vriendje in een roeibootje in het Spaarne gaan roeien. Bij de Melkbrug geraakte de knaap, doordat hij zich te ver over den rand van hét bootje boog, te water. Zijn vriendje probeerde nog hem er uit te halen. Toen dit evenwel niet gelukte, roeide hij naar den wal en liep. in- plaats de menschen. die in de nShij- lieid aan het werk waren, te waar schuwen, naar de moeder van den in het water liggende jongen. Toen men eindelijk ter plaatse kwam en de drenkeling ophaalde, had de knaap reeds een kwartier in het wa ter gelegen. Hoewel eenige doktoren nog beproef den de levensgeesten op te wekken, slaagden zij daarin helaas niet. De toestand van de ouders laat zich begrijpen. In de buurt, waar het ge zin woont, wekt het droevige geval algemeene deelneming. Dit ongeluk is weer een waarschu wing voor de ouders, om hun kinde ren niet zonder toezicht te laten. ïgarenma land. door mij gedurende een reeks van jaren bezocht en waarvan mij zoovele aangename herinneringen zul len bijblijven, mijn afscheadsvoorstel- R. Kath. Volksbond. Maandagavond hield de Afd. Haar lem ëfcn algemeene vergadering' in De staking der kers. De staking der sigarenmakers bij de firma Voet en Zn. duurt nu reeds twaalf weken. Er schijnt echter eeni ge kentering in den toestand te ko men. De stakende gezellen hebben name lijk der firma kennis gegeven, dat zij bij het hoofdbestuur der patroons-ver- eeniging een tweede conferentie heb ben aangevraagd. De eeftle conferentie mislukte door dat de firma Voet niet tegemoet wilde komen in den eisch der-stakers om een fabriekscommissie in te stelleiu „De Luchtgids". Zondag j.l. hield bovengenoemde vereeniging van postduivenliefhebbers alhier een wedvlucht van Mons. af stand 219 K.M., met duiven broed 1905. i De uitslag is als volgt Prijs. uur min. sec. ling te geven. Voor mijn afscheid van haar gebouw. De bijeenkomst werd Amsterdam heeft de Raad van Beheer geopend met de Hilversumsche feest- ddr Koninklijke Vereeniging Het Ne- marsch door de Muziekvereeniging derlandsch Tooneel mij_ bereidwillig j}st. Caecilia". den Stadsschouwburg afgestaan voor 27 September a.s. Het alsdan op te voeren stuk is ge titeld „Se Non Vero.. door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk on C. Buysse. De Voorzitter, de heer Guskens, riep den talrijken aanwezigen een hartelijk welkom toe. waarna deze mededeelde, dat op 17 Sept. de jaar- li jksche feest vergadering zal plaats hebben van de Nederi. Oud-Zouaven, 10-29-03 10-29-54 10-35—19 104221 104242 10—i5-00 10—52—27 Naar aanleiding van het vertrek verder dat de heer W. A. J. van de van Louis Bouwmeester naar Indië, Kamp, door de Centrale Raadsleden schrijft „Het Tooneel" o. m. der Afd- Haarlem candidaat is gesteld Wij weten al te goed, dat, wat be- v°or het Centraal Bestuur, treft de belangstelling voor eigen Hierna werden door den Voorz. met eenige goedgekozen woorden een 26-tal nieuwe leden geïnstalleerd, waarna hij de Muziekvereeniging .,St. Caecilia" en haar directeur den heer Liefheid, namens den Bond felici- te kunst, onze natie nu juist geen schit terend figuur maakt. Dit geldt waar- lijk niet alleen onze tooneelspeel- kunst. En het is altoos zoo geweest, i Onze mooiste schilderijen moet men j voor 't meerendeel gaan bewonderen me* behaalde succeg in buitenlandsche musea en bij par- Hilversum, ticuliere eigenaars in den vreemde. De avond werd verder met muziek, Hoewel het op dit punt voor hen, in voordrachten en een blijspel besloten, de laatste halve eeuw, beter is gewor- waarmede de uitvoerenden veel bijval den dan voorheen, een schrijver, die ^oogstten. ten onzent van zijn pen kan leven, Medegedeeld werd. dat op 18 Sep- is nog steeds een witte raaf. Al zijn tember a~s. de candidaalstëlling zal er ter verklaring van het verschijn- P'^ats hebben voor het hoofdbestuur sel allerlei bijkomende redenen aan der afdeeling. Aftredende leiden zijn te geven, de voornaamste oorzaak de heeren T. HrBroek]niyzenG. Th. ligt toch in de kleinheid van ons ~r0U- T' G- c- Hooy. A. Klein en W. land. Met betrekking tot schilderijen ,jUSKen:S- in het beperkt aantal menschen van geld, die zich de weelde kunnen ver- Kerkelijke kunst, oorloven om schilderijen-kabinetten Ter gelegenheid van het gouden aan te leggen en in ons beperkt priesterfeest van den zeereenv. heer staatsbudget dat moeilijk belangrij- Van Crempen. deken te Eemnee. is ke bedragen kan afzonderen voorden aldaar in de kerk een koper verguld wederaankoop van Rembrandts enz. tabernakel, met expositie-troonen Er zou zeer zeker in dezen meer kun. retabels geplaatst naar het ontwerp nen worden gedaan, dan geschiedt, van Gustaaf van Kalcken uitgevoerd zonder dat Holland in nood behoef- op de ateliérsJanssen en Co. al- de te komen maar dat wij het hier. voorrecht van onder de zee te wonen, Het werk trekt niet alleen de aan duw hebben te betalen en uitslui- dacht door strengen eenvoud en stijl, tend om ons landje boven water te maar ook door do schoon© uitvoe- houden, millioenen schats moeten op- "ng. brengen millioenen, waarvan in j andere landen licht iets afvalt voor St. J o h an n es d e D eo. kunst staat buiten kijf. Om van Naar wij vernemen zal de eerw. onze letterkundigen te zwijgen de overste Ignatius, van het GestichtSt betrekkelijk lage honoraria, waarme- Johannes de Deo" als zoodanig perio de zij zich hebben te vergenoegen, diek aftreden. verklaren zich zelf ook is ons Tot zijn opvolger is benoemd broe- land, en bovendien met name ons der Symphorianus. schouwburglievend publiek te klein, Velen zien met leedwezen dén O ver- om wat het aantal behoorlijk toon- ste Ignatius, weder in zijn gewonen derhouden schouwburggezelschappen .werkkring als broeder te Amsterdam betreft, in vergelijking te kunnen van hier vertrekken le prijs J. Zomerdijk 2e prijs M. Bloem 3e prijs II. Keerwolf 4e prijs J. Kroon 5e prijs H. Jantz, 6e prijs J. Broekhof 7e prijs P. Kruier 8e prijs S. P. van Boekho ven 10—53—23 9e prijs v. d. Heide 11—15—59 Een zilveren medaille, uitgeloofd door G. Zomerdijk, voor de eerst aan gewezen duif werd gewonnen door J. Zomerdijk Een kunstvoorwerp, uit geloofd door Gebr. Traksel, voor de 2 eerstgetoonde, gewonnen door J. Kroon; kunstvoorwerp, uitgeloofd door J. Broekhof voor de 3 eerstgetoonde, behaald door S. P. van Boekhoven; een drinkbak van S. P. van Boekho ven voor de 4 eerstgetoonde. door hem zelf. Voor de meest getoonde binnen 1 uur 1 kist sigaren, uitgeloofd door Hessels, behaald door S. P. van Boek hoven met 5 duiven. treden met de op „tooneel" meer ver zotte Franschen (hoewel men er zich toch voor heeft te wachten in Parijs het beeld te zien van Frankrijk en de meer romantisch aangelegde Duitschers. Louis Bouwmeester nu deze dingen zoo goed als iemand we tende heeft nochtans zich afge scheiden van de Kon. Ver. Het Ne- derlandsch Tooneel en daarmede prijsgegeven al de voordeelen. die zijn verbintenis aan de in haarsoort soliedste onderneming hem bood. Voor een tweede gezelschap van ge- Door zijn humanen omgang, bij zijn moeitevollen arbeid in het belang der lijdende menschheid, wist hij velen tot zich te trekken. („N. H. CL") Examens Hoogduitse he taal L. O. 's-Gravenhage, 21 Augustus, voor middag. Toegelaten o. m. de dames M. J. J. Kraemer. M. J. Steins Bis schop, beiden van Bennebroek. Afgewezen twee vrouwelijke en twee mannelijke candidaten. H a a r 1 m's Zanggenot. Op de jaarlijksche algemeene verga dering van de Liedertafel ..Haarlem's Zanggenot", welke Maandag j.L plaats had in haar repetitielokaal J Musis Sacrum" werd tot penning- meester gekozen, de heer A. Mon- tauban. De heer Brouwer, die deze betrek king reeds *8 jaar met ijver vervul de. wenschle niet meer in aanmer king te komen. De heeren C. Heemskerk, voorrtt- terG. P. Keizer, 2e secretaris, en A. A. v. Zanten, commissaris, wer den met algemeene stemmen herko zen. Bevordering bij de Brand weer. Bij het korps brandblusschers al hier zijn bovorderd tot 2en luitenant J. B. Jansen, thans sergeant-majoor, tot sergeant-majoor J. F. van der Vaart, thans sergeant, tot sergeant D. van Hemert Jr.. thans vrijwilliger, en benoemd tot vrijwilliger aan spuit no. 10 J. Schooleman, C. Blanke voort B. J. van Liemt Jr.. F. Erdt- sieck. A. J. Pasman, J. Kerkhof en G, Smit. Op hol. Door het op hol gaan van het paard viel de vrouw van den veehou der J. Veldhuizen te Sloten op de El. trambaan Amsterdam—Haarlem, ter wijl de tramwagen in de onmiddellijk ke nabijheid was door onmiddellijk te stoppen werd door den wagenvoer der een ernstig ongeluk voorkomen. Overreden. Maandagavond omstreeks half tien is aan den overweg aan den Kruis weg een hond door den trein van Rot terdam komende, overreden Het beest was onmiddellijk dood.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1