NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargang No. 6797 Verschijnt dagelijfes Lehalve op Zon= en Feestdagen. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN IP ER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem L2G Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franv."1 oer post door Nederland c d B 1.65 Afzonderlijke nummers 0.021^ Geïllustreerd Zondagsbladf voor Haarlem v 0.37)4 H. K B de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap L©ar®ns Coster. Directeur J. C, PEEREBOÖM, AD VERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten hef Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. I intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij? Zuider Buitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pablicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSlice.Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Vrijdag 25 Augustus. Soc. Vereeniging Harmonie Con cert, 8 uur. Het nieuwe stuk van jhr. Van Riemsdijk. Het was te voorzien, dat Jhr. van Riemsdijk het niet hij zijn Mea Culpa iaten zou. Dit stuk heeft in het af- geloopen speelseizoen tegen de 60 op voeringen beleefd. Het eerste tooneel- werk van den heer Van Riemsdijk heeft overal waar het voor het voet licht kwam volle zalen getrokken. Men wilde 't ziener is kracht van uitgegaan, die weerklank bij het pu bliek gevonden heeft. Ook in Haar lem heeft Mea Culpa een uitbundig succes behaald. Over liet eerste stuk van den heer Van Riemsdijk is veel geschreven. De kritiek heeft Mea Culpa noch den auteur gespaard. Er zijn zeer foutie ve meeningen omtrent de strekking van het werk verkondigd, die aan leiding hebben gegeven tot meer dan éen discussie. Met het succes ,dat Mea Culpa, is ten deel gevallen zal de heer Van Riemsdijk tevreden geweest zijn. Over de wijze waarop zijn eerste werx door het Haarlemsch Tooneel werd vertolkt, eveneens. Mevrouw Erf- mann en Louis Bouwmeester hebben er een groot succes mee behaald. Mea Culpa is thans aangenomen ter opvoering door den heer Arthur Hen- drix, iden nieuw benoemden directeur van het Vlaamsch Theater te Gent. Aan hem werd door den auteur het uitsluitend opvoeringsrecht van Mea Culpa voor België gegeven. Het zal in October in Gent worden gespeeld. En thans krijgen we van den heer Van Riemsdijk een nieuw werk. Reeds is in deze courant medege deeld hoe het stuk he-eten zal. Het is getiteld Se non vero... (als het niet waar is. en is een too neel werk in 4 bedrijven. Het Haar lemsch Tooneel zal met dit stuk een afscheidstournée door Nederland ma ken vóór zijn vertrek naar Inddë. De première van het stuk wordt op 1 September in de Kroon alhier gege ven, omdat het Haarl. Tooneel geen vast gebouw in Amsterdam meer heeft. We zijn bij Jhr. van Riemsdijk over zijn nieuwe stuk eens gaan praten. Hij deelde ons allereerst mede, dat het niet geheel juist was, hem alleen als den auteur van Se non vero te betitelen. Se non veroheeft twee vadersJhr. van Riemsdijk en Cyriel Buysse, den bekenden Vlaam- schen schrijver. „Wat is de moraal van het nieuwe stuk" met deze vraag hebben wij het gesprek met den heer Van Riems-1 dijk geopend. i „U begint niet met de gemakke- j lijkste vraag" was zijn antwoord. Het meest op den voorgrond in Se non Vero komt wel de bewering in het j derde bedrijf geuit, dat iedere zonde j haar offer eischt, en dat Het ons men- j schen niet gegeven is, een zonde. J welke ook, ,,weg te moffelen". De man, waar het stuk om draait 1 is in zijn land bekend als een rijk I schilder deze heeft iets in zijn jeugd j gedaan, dat hij steeds heeft gepro-1 heerd om te verbergen. Het lukt hem jaren lang, maar de door hem be dreven zonde laat hem toch geen rust en vergt ook wat haar toekomt. Deze schilder is een zeer krachtige figuur. Hij strijdt tegen het doorhem bedreven kwaad met een reuzen kracht. Maar de tegenpartij is ster ker, vooral wanneer deze an des schilders vrouw een medestandster krijgt. Het kwaad sluipt zijn huis binnen en treft den man in 't liefste wat hij heeft. Zijn eigen vrouw houdt niet bekend met de zonde door haar man bedreven, de touwtjes der tra gedie vast en haalt 'die steeds strak ker aan niet wetend en niet begrij pend, wat zij doet. Totdat ook over haar de ontgoocheling komt. „U hier de geschiedenis vertellen", zei Jhr. v. Riemsdijk, „doe ik liever niet. Het publiek heeft mij met Mea Culpa geloofd; ik vertrouw dat het ook Se non vero... zal komen zien, dan hoort men de geschiedenis heusch veel beter, dan ik U die hier in 'n paar woorden kan vertellen. Dót wil ik u wel zeggen de ge schiedenis is in Vlaanderen gebeurd. Ik wil wedden, dat heel velen het niet zullen willen gelooven I Er treden in het stuk negen per sonen op. Het gezin van den schilder bestaat uit man, vrouw en twee dochters. Verder komt er in 't stuk een jong artist voor, een kunstkoo- per en een dokterbij-figuren zijn een tuinknecht en een dienstmeisje. Is er in Se non vero een over- heerschende rol vroegen we. Ja antwoordde de heer Van Riemsdijk, dat is die van den schil der, die door Bouwmeester zal wor den gespeeld. Dat zal zijn laatste creatie zijn vóór zijn vertrek naar Indic. Het is een groote en ean zwa re rol, voor hèm geschreven. Ook die van een der dochters uit het gezin is van belang. Die zal, naar ik hoor, door Mej. Verschuur worden ge speeld. een zeer talentvolle actrice. Hoe zijn de tooneelen verdeeld vroegen we. Het eerste en tweede spelen in een salon, net derde in een schilders atelier, het vierde in de slaapkamer van een jong meisje. De heer Van Gasteren heeft mij gezegd, zei de heer v. IL, dat. hij zTi beste- beentje zal voortzetten om 't stuk zoo goed mogelijk aan te kleeden. Van het atelier stelt hij zich o.a. veel voor. Is het- tooneel in de Kroon voor uw stuk niet te klein vroegen we verder. Heeiemaal niet. was het antwoord. Het stuk is klein bezetBuysse en ik laten er geen optochten in hou den. Ik prefereer voor dit stuk zeer bepaald een klein tooneel." Wij hebben hiermee aan de nieuws gierigheid voldaan, die door de aan kondiging van een nieuw stuk van den heer Van Riemsdijk hij het pu bliek is opgewekt. Van onzen kant zijn wij zeer gespannen op de eerste voorstelling en wenschen van gan- scher harte den jongen, ijverigen schrijver evenveel succes als hij met Mea. Culpa behaald heeft. Britenlaadsch Overzicht m: oorlog Jean Rodes, de correspondent van de Parijsche Matin op het oorlogs terrein in Mandsjoerije, teekende den len April in zijn dagboek het vol gende aan De Russische officier (die halfdron ken bij den correspondent was bin nengevallen) sprak over den oorlog en het Russische leger. Hij verze kerde dat verscheiden officieren hun corps vexiaten hadden tijdens het jongste gevecht, en rustig verblijf houden te Charbin. Er is een lijst op de deur van het buffet aangeplakt zei hij. U moet die eens gaan zien. Het is een lijst van die officieren, met de namen van hun regimenten. Maar 't is een heel onvolledige lijst, want verscheidene, die voor dood of krijgsgevangen ge houden worden, zijn er eenvoudig van doorgegaan.... De correspondent voegt er bij Ik ben heengegaan, da.ar ik geen trek •had, nog langer in het gezelschap van dat individu te blijven. Maar al wat hij zeide, is waar. Ik wist het al van anderen. Men zegt zelfs, dat tegen het laatst van den s4ag bij Moekden eenige generaals het voor beeld gaven van de algeimeene vlucht. De opperbevelhebber van het derde leger, en de commandant van een der legercorpsen, zouden tot de eer sten behoord hebben die in een trein sprongen en naar Charbin vertrok ken. Te Goentssjoeling kwamen toen verscheiden honderden vluchtende of ficieren aan.... De merkwaardige lijst waarvan de officier sprak, heb ik ge zien en gefotografeerd. Aangaande DE VREDESONDERHANDELINGEN wordt uit Portsmouth dato 23 Aug. gemeld, dat in goed ingelichte krin gen eene definitieve breuk onmogelijk geacht wordt. Het is bekend geworden, dat de voorstellen van den heer Roosevelt zouden veroorloven dat aan deneisch van de Japnners van een terugbeta- i ling voldaan werd. terwijl tevens de j Russen in staat werden gesteld de wereld te verklaren, dat zij geen duim grondgebied verloren en geen kopeke aan oorlogsschatting betaald hebben. In liet kort zou het voorstel hieruit bestaan, dat Rusland' geheel Sacha- lin of een een deel daarvan terug zal koop en voor een som, welker bedrag, indien de oorlogvoerenden niet tot overeenstemming komen, door de een of andere scheidsrechtelijke beslissing later zal vastgesteld worden. De koop som van Sachalin en de sommen die Japan van China krijgt voor de over dracht van den Oo ster spoorweg, en van Rusland voor het onderhoud van de krijgsgevangenen zonden bij el kaar gelijk staan met het bedrag van Japan's aJgeheele oorlogskosten. Zoodoende geeft Japan feitelijk art.5 (afstand van Sachalin) en Rusland art. 9 (terugbetaling van de oorlogs kosten) prijs. Over DE ZITTING OP WOENSDAG wordt het volgende geseind „De conferentie vergaderde heden morgen de zitting werd te Ï2 uur 15 geschorst. De heeren Witte en Ro sen gingen naar hun hotel. Des middags werd de zitting her opend. Officieel wordt verzekerd, dat de verdaging van de ochtendzitting een gevolg was van het verschil vjnmee- ning omtrent den tekst van_ 't proto col. De Russen wilden eenige wijzi gingen, waarin de Japanners, naar men meent, niet wilden toestemmen. Besloten werd toen het protocol ge-, heel te lezen en over de betwiste punten in de conferentie te beslissen. Deze arbeid was nog niet afgeloopen toen de zitting verdaagd weid tot half dxie. I De conferentie heropende haarver- gadering te twee uur. een half uur dus voor den vastgestelden tijd. Te haifvier werd zij verdaagd tot Zater dag. Het schijnt, dat het compromis voorstel van President Roosevelt niet officieel aan de conferentie is meege deeld. maar President Roosevelt heeft zich van de toestemming van Japan verzekerd. In officieele kringen neeant men algemeen aan, dat het voorstel van den President als een Japansch voorstel aan de conferentie zal wor den voorgelegd. Bijna alle leden van de Russische delegatie zijn persoon lijk voor de aanneming van Presi dent Roosevelt's voorstel, daar dit een eervollen weg naar den vrede aanbiedt." De vre deskan sen staan dus blijk baar zeer goed. Laat ons hopen dat de vrede deze week nog tot stand komt. In eene buitengewone vergadering heeft de gemeenteraad van Moskou HET KEIZERLIJK MANIFEST behandeld. Terwijl de raadsleden over den tekst van de aan den Tsaar te sturen motie beraadslaagden, wa ren 200 personen in de groote zaal vereenigd. Een redenaar viel hevig het mani fest aan en eindigde met den roep Weg met de autocratieLeve de grondwettelijke vergadering Een ander predikte te midden van toejuichingen het gewapend verzet. Toen keerden de leden van den raad naar de groote zaal terug en na eene redevoering van den. burge meester, prins Galitzin, weid de vol-, gencte motie hij acclamatie aangeno men „Wij hechten groote waarde aan de instelling eener algemeen© doema, als eersten stap tot de deelneming van het volk aan den wetgevenden arbeid en aan de regeering, wat niet mogelijk is zoolang het Russische volk niet de voornaamste burgerrech ten krijgtvrijheid van drukpers en van het woord, vrijheid van vereeni- ging, met persoonlijke onschendbaar heid der burgers." De motie dringt aan op wijzigin gen in de voorgestelde samenstelling der doema, wijzigingen die volstrekt noodig zijn om de rust in den lande te herstellen en die moeten steunen op het algemeen stemrecht. De SENAAT VAN FINLAND heeft tot den Tsaar het verzoek ge richt nog vóór het einde van dit jaar den Landdag bijeen te roepen. In de laatste zitting hielden de stenden zich bijna uitsluitend bezig met.de groote petitie om herstel van den vroege re n wettelijken toestand. Toch volg de de ontbinding vóór de Landdag de begrootingen van 1906 en 1907 vastgesteld en goedgekeurd hadden. Welke wanordelijke toestanden hier uit ontstonden, ligt voor de hand. De Senaat acht het daarom noodza kelijk, dat ter regeling van de finan. cieele aangelegenheden de Landdag bijeengeroepen wordt, daar anders nóch belastingen, nóch accijnzen op sterke dranken langs wettelijken weg geïnd kunnen worden. Mocht de Tsaar de bijeenroeping niet noodig vinden, dan stelt de Se naat voor de noodzakelijke uitgaven te doen uit de openbare middelen. Niet ten onrechte klagen de. Finnen er over, dat voor bepaalde doelein den geen staatsgeld beschikbaar is, terwijl jaarlijks groote sommen uit gegeven worden voor politie, gendar merie en de censuur. De Senaat wijst er met nadruk op hoe het in het be lang van de orde en rust zou zijn. om een einde te maken aan dezen buitengewonen toestand. De „Agence Havas" meldt uit Ten ger, dat vier Franschen voor de poor ten van TANGER zijn uitgeplunderd door gewapende lieden. De onveiligheid wordt steeds grooter. Men zegt, dat de gearres teerde Algerijn is vrijgelaten en dat de schadeloosstelling van 2000 doeros is betaald. Het gerucht omtrent de regeling van deze quaestie wordt ech ter nog niet bevestigd. De Fransche bladen blijven intus- techen op krachtig handelen aandrin gen. De „Echo de Paris" schrijftDe Sultan zal ongetwijfeld toegeven, in dien althans in Marokko niet de waanzin heerscht en hem tot een te genstand dringt, waarvan de gevol gen voor Frankrijk zoo nuttig zou den kunnen zijn, dat wij hem zeker niet zouden hebben te betreuren. Omtrent den Kroonraad te Ischl wordt aan het „Berl. Tagebl." ge meld In den Kroonraad werd een me morie van minister Fejervary behan deld, waarin alle voorstdien van de i leden van het Hongaarsche Kabinet j ter oplossing van [DE HONGAARSCHE CRISIS den Keizer ter beslissing werden voor- gelegd. Enkele ministers willen ver- i zoening, ander© krachtige maatrege- len. Minister Fejervary persoonlijk beveelt een middenweg aanhij wil nieuw© conferenties met de coalitie op den grondslag van een nieuw pro gramma, en eerst als deze conferen- ties mislukken een beslissing over on derdrukkingsan aatregelen. De Kroonraad nam geen besluiten, daar de Keizer zich de beslissing voorbehoudt. In den Kroonraad werd er op gewezen, dat de houding van de Hongaarsche coalitie niet meer zoo beslist afwijzend is als vroeger. Aan den anderen kant staat vast dat de Keizer in de quaestie van de Hon gaarsche commandotaal niet zal toe geven. ZWEDEN EN NOORWEGEN. De voorstanders der republiek in Noorwegen laten zich niet onbetuigd. In het radicale Dagblad, van Kristia- nia, zetten zij uiteen, dat alleen een president, voorzien van de bevoegd heid van een president in de Veree- nigde Staten of Zwitserland liet ge zonken aanzien van de uitvoerende macht weer op de been zal kunnen helpen. Aan en president zal men de teugels wel toevertrouwen, maar nooit zal men het wagen ze een koning of de door een koning gekozen overheid in handen te geven." Uit SPANJE komen nog droevige berichten. De al- cade van. Osuna meldt, dat in zijn district vrouwen en kinderen langs den weg liggen te sterven van hen- gei\ Te Ecija zijn de bakkerswinkels door het volk geplunderd. De aartsbisschop van Sevilla heeft een inschrijving geopend ten hate van het hongerende volk. OORLOGSV ARIA Het Russische slagschip Pereswjet is door het Japansche marinebestuur herdoopt in Sagami, de kruiser Bajan zal voortaan als Aso, de Pallada als Tsoegaroe, de Warjag als Soja be kend staan. 't Zijn alle aardrijkskundige na men. De drie eerste behooren tot het zuiden van Japan, de beide andere behooren bij zeestraten ter weerszij den van Jezo. Stadsnieuws. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. (Zitting van Donderdag 24 Augustus'. DIEFSTAL VAN EIEREN. De recidivist Velthuysen werd voor eenige weken door de Rechtbank ver- oordeeld tot één maand gevangenis straf, wegens diefstal van eenige eie ren van een groentenkar, staande aan den Kouden horn. Tegen dit vonnis had de veroordeelde verzet aanget.ee- kend, welk verzet heden werd behan deld. Daar bij deze behandeling geen nieuwe feiten aan hot licht kwamen, eischte het O. M. bevestiging van het vonnis, er op wijzende, dat deze straf mild is, in aanmerking genomen, dat negen maanden geëischt is. De beklaagde is een bekende van de Justitie; hij is herhaaldelijk veroor deeld geworden en zit thans weer in hechtenis wegens diefstal met inklim ming. VERDUISTERING. Bij verstak werd de zaak van F. A. J. Buys behandeld. Dezen beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij eenige steenen en glazen jenevervaatjes heeft verduisterd uit het café, hetwelk hij met inventaris gehuurd had. Hat O. M. eischte 14 dagen gevan genisstraf. HUISVREDEBREUK. De 35-jarige arbeider W. Handgraaf te Santpoort stond voor bovenge noemd feit terecht. Hij is op 10 Juni, tegen den wil en uitdrukkelijk bevel van den onbezol digd rijksveldwachter Wezenaar ver bleven op diens erf. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de beklaagde met nog eenige andere personen op het erf gekomen was om met den veldwachter ruzie te maken, omdat deze ham vroeger eens bekeurd heeft wegens strooperij. Beklaagde verklaarde onder den in vloed van sterken drank te zijn ge weest en kon geen reden opgeven voor zijn handeling. Het O. M. lichtte de doopceel van den terechtstaande, waaruit bleek, dal hij redds herhaaldelijk is veroordeeld wegens wederspannigheid. beleedi- ging en dronkenschap. Voor dronken schap zelfs bij zeventiende herhaling, daarom eischte het. O. M. een gevan genisstraf van 6 maanden. DIEFSTAL VAN IIOUT. Hiervoor stond terecht J. BostöWijk aan Zee. Deze heeft op 23 Juni eene hoeveel heid latten weggenomen, ten nadeele van M. Jonker. Tegen dezen beklaagde, die beken de, eischte het O. M. 4 dagen gevan genisstraf. Overleden. Hier ter stede is in den ouderdom van 68 jaar overleden de gepensio neerd majoor Louis Ferdinand Nix. De overledene werd 4 Juni 1837 te 's-Hertogenbosch geboren. In 1873 nam hij deel aan de Kohier-expeditie naar Atjeh. Gedurende zijn diensttijd in Indië werd de overledene twee maal gewond. Om gezondheidsredenen moest de heer Nix in 1881 den dienst verlaten. Zijn dapper gedrag bij verschillende gevechten op Atjeh en elders werden ■door de regeering erkend door de be noeming tot ridder in de 4de klasse der Militaire Willemsorde. Bovendien was de overledene ridder in de Spaan- sche Orde van Militaire Verdienste. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdagmiddag om 12 uur aan den Schotorweg. Oplichting. Een bewoonster van de Wagena.ar- straat te Amsterdam had op 15 dezer aan twee Duitschers met hunne vrou wen een kamer verhuurd met inbegrip van kost. Woensdag echter- zijn die lieden heimelijk vertrokken, eene schuld achteiiateude van ƒ23. Deze Duitschers hadden voorgegeven werk zaam te zijn als monteur aan de Amstelbrouwerij, hetgeen gebleken is onwaar te zijn. Daar deze lieden ook te Haarlem iets dei-gelijks kunnen probeeren, zij men gewaarschuwd. Een adres aan de II. IJ. S. M. Ons wordt medegedeeld, dat heden een van vele handteekeningen voor zien adres verzonden is aan de Di rectie der H. IJ. S. M. met verzoek om den abonnementsprijs tusschen Haar lem en Amsterdam ook met het oog op da concurrentie der E. N. E. S., meer in overeenstemming te brengen met den prijs der tienrittenboekjes. Wij wenschen den adressanten veel succes met hunne pogingen, die zeker in het belang onzer gemeente zijn, daar en verlaagd tarief allicht aanleiding zal geven om een deslvan den stroom der forensen te trekken naar onze stad, met haar fraaie om streken." j Verlaging gasprijs. Naar wij vernemen, zijn eenige le den der commissie voor de Lichtfa brieken zeer gekant tegen het voor- stel-Modoo tot verlaging van den gasprijs, omdat zich daartegen ver schillende redenen van praktijk ver zetten, en de gemaakte winst eigen lijk slechts schijnbaar is. Besmettelijke ziekten, i Inde week van Woensdag 16Augus tus tot en met, Dinsdag 22 Augustus is te Haarlem één geval van Diph- theritis voorgekomen. In den Haarlemmermeerpolder vier gevallen van Roodvonk. Militaire zaken. Tijdens de afwezigheid van het 19e regiment infanterie zal de majoor |j.hr. Boreel van het 2e regiment hu- zaren alhier optreden als garnizoens- commandant. j Zij moesten gekiekt. I Gisterenmiddag werden de kinde- ren welke op het veld voor het Kolo niaal Museum in den Hout alhier aan het spelen waren, door Engelsche toeristen verzocht zich even kalm te houden, opdat zij van hun een kiekje zouden kunnen maken. Als ver goeding hiervoor ontving ieder kind leen groot tablet chocolade. Géén Maecenas! De heer K. Wijbraruls schrijft thans aan de „Tel." inzake DE QUAESTIE BOUWMEESTER het volgende In het Ochtendblad- van Dinsdag 22 dezer neemt u eeoi gedeelte over van een brief aan „De Spaamebode'wel ke brief geschreven is door een cor respondent van dat hlacl te Amster dam, en de zaak-Louïs Bouwmeester behandelt. O. m. troffen mij daarin de volgen de zinsneden Louis Bouwmeester heeft dezer dagen verschillende van zijn col lega's allerlei mooie praatjes op de mouw gespeld. Ik kan u echter uit gezaghebbende bron mudedee- len, dat 't nog volstrekt niet zoo zeker is, dat de heer Bouwmeester met zijn veertien personen naar Indië gaat, pok al heeft de heer Wijbrands (Indisch journalist) daarvoor ƒ10.000 gedeponeerd (wat voor zoo'n onderneming nog maar een hap zuurkool is*t is juist voldoende voor de heen- en terug reis van die 14 personen). Op hot gevaar af in de schatting uwer lozers en die van „De Spaar.no- bode" te dalen, wensch ik hier man moedig te verklaren, dat ik er niet aan dénk, noch ooit aan gedacht licb, om voor den heer Bouwmeester als zuurkool-deponeerende Maecenas op te treden. Ik heb vóór verscheidene weken dien kunstenaar opmerkzaam gemaakt op Indië, ik heb hem aange spoord daarheen te gaan, hem ver schillende inlichtingen gegeven en van raad gediend, zoodat ik mij wel licht mag vleien niet de overtuiging, den stoot aan Bouwmeester's reis te hebben gegeven. Die eer, hot bewust zijn van den belangrijken dienst daar mee aan Indië bewezen, is mij ge noeg; financieels bemoeienis heb ik niet met de zaak gehad. De onbekende briefschrijver in ..De Spaamebode" is. dunkt mij, nogal bit ter tegen den héér Louis Bouwmees ter, schijnt niet. absoluut onpartijdig, ja. hij wekte bij mij het vermoeden als bestuurden menschen of combina ties van mcnschen zijne pen. die er belang bij konden hébben, dat Louis Bouwmeester niet ging. of geene ar tiste n kon krijgen, Intusschen, laat ik aannemen, dat bij de bedekte waarschuwing aan die artisten helanglooze menschenmin 's correspondenten veder heeft be stuurd. Ik wil dan bij hem niet ach ter blijven en aanstonds mededeelen w a a r o m ik geene 10.000 heb gede poneerd ten behoeve van Louis Bouw meester... Omdat ik ze niet had. en ook geene kans zie binnen een afzienbaar tijdsverloop één tiende gedeelte van deze som bijéén te krijgen Deze spontane bekentenis moge licht zinnige en avontuurlijke jongelieden er van terughouden om hun geluk in de Nederlandsch-Indische journalis tiek te beproeven zij kunnen hun sa laris daar althans in de eerste ja ren alleen wel aan gerechtskosten, advocaten-honoraria en versnaperin gen in de gevangenis aan, gelijk ik helaas bij ervaring weet. Ik hoop voor de reputatie van don 1 „Spaarne-bode"-man, dat zijne nieuw tjes omtrent Louis Bouwmeester wat betrouwbaarder zullen zijn. dan het Eldorado-achtige bericht aangaande mijne financieele hulp, maar ik be twijfel het. Iemand toch, die vertelt, dat een Indisch redacteur, méér nog: een In disch verlofganger op het punt om naar Java terug te keeren, ƒ10.000 over heeft, beschikt daartoe over eene Al te weelderige phantasie. Kon ink 1 ij k goedgekeurd. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten der Scherp- schiittersvereeniging .Haarlem Deze vereeniging heeft ten doel, on der aankweeking tevens van liefde voor vaderland en Koningin, 's lands weerbaarheid te bevorderen. Zij tracht dat doel te bereiken door: hét houden van schietoefeningen, en de deelneming daaraan ook open te stellen voor jongelieden en voor verlof gangers van militie en van het reser vekader het houden, eventueel, van andere wapenoefeningen het houden van en deelnemen aan sch iet we dstri j den het doen houden van voordrachten het feestelijk vieren van den jaar dag van H. M. de Koningin. Examen Fransch L. O. 's-Gravenhage, 23 Augustus. Ge ëxamineerd 26 cand.niet opgeko men 2afgewezen 12geslaagd 14, waaronder de heer R. van der Meer van Haarlem. Kiesrechtbetooging. Op de nationale betooging voor Al gemeen Kiesrecht te Utrecht op den 17den September a.s. zal het Haarl. Arb. Secretariaat door vijf afgevaar digden vertegenwoordigd zijn

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1