Koloniën PERSONALIA- Overste Romswinckel vraagt pen sioen. Luit. Christoffel verkreeg een één jarig verlof wegens langdurigsn dienst. KRIJGSVERRICHTINGEN IN ZUID-CELEBES. De correspondent der Tel. te Bata via seint De vorsten van Wadjo hebben hun onderwerping aangebodeneveneens de vorstin van Zuid-Tempe. Er zijn 1420 geweren ingeleverd. Onze troepen deden een marsch door het landschap en werden door de bevolking toegejuicht. De actie te gen Wadjo is geëindigd. De vorst van Boni is nog voortvluchtig. Het blad teekent daarbij aan Van uit ons op de greng van Wadjo gelegen hoofdkwartier Pampanoea is de actie tegen Wadjo. dat met Sop- peng en Lamoeroe thans aan de beurt lag. begonnen. Uit ons telegram blijkt, dat het succes volledig is. Niet alleen dat de vorst zich heeft onderworpen, doch dat ook een zeer groot aantal gewe ren is ingeleverd. „Toejuiching van de bevolking" schijnt haast te schoon. Met recht kan de actie tegen Wad jo geëindigd beschouwd worden. Wij herinneren, dat Wadjo ten zuiden grenst aan Boni. Wadjo had met Sop- peng de hand in de terugzending van de contracten. De vorsten van den Adjatapparang-bond stonden in nauwe relatie met Boni. De voortvluchtige Bonische vorst zal door de bezetting van Paré Paré wel niet met rust gelaten worden. Zooals men zich herinnert wag hij volgens de laatste berichten gevlucht naar Sidenreng. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cent per regel. SLAPELOOZE NACHTEN. Een bewoner van Haarlem geeft onderstaand een geneesmiddel aan, dat voor alle lijders aan aambeien en prikkelende huiduitslag van groot belang is. De heer H. Bosnia, wonende Rus tenburgerlaan 39 te Haarlem, meldt onsGedurende twaalf maanden heb ik veel hinder en pijn gehad van •droge aambeien's nachts kon ik vanwege de pijn en jeuking niet sla pen en bij stoelgang had ik zeer veel smart. Er was nog niets geweest dat mij verlichting had kunnen geven en Ik was buitengewoon gelukkig toen ik door Uw zalf dadelijk verlichting be kwam en nadat ik slechts een enkel doosje gebruikt had, was ik veel beter en kon ik haast niets meer van de vroegere ongemakken bemerken. Met vertrouwen zal ik dan ook Uw zalf kunnen aanbevelen. Ik on derge tee kende verklaar dat het bvoenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die de heer Bosma gehad heeft. Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. VAN EDEN, Spaarne 38, J. J. GöP- PINGER, Groote Houtstraat 147a, en J. VAN GULEK, Zijlstraat 98. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75 voor éen of 10 voor zes doozen. School en Kerk NED. HERVORMDE KERK. De kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Middelburg hesft zich tot de Synode gewend met het volgende adres „De kerkeraad der Ned. Harv. ge meente te Middelburg spreekt den wensch uit, met het oog op de uit spraak in hooger beroep der Synodus contracta in zake 'dr.' L. A. Bèthler, dat de arbeid der commissie, tot wel ker benoeming in uw vergadering van 28 Aug. j.l. besloten is, met een gunstigen uitslag moge worden be kroond, opdat eerlang de inrichting der kerk van dien aard moge zijn, dat een uitspraak, als door gemelde Synodus contracta genomen, in de Ned. Herv. kerk niet me ar mogelijk zij." (N. Zondagsbode.) Rechtszaken DE KINDERWETTEN. Maandag, vóór den aanvang der eerste burgerlijke terechtzitting van het Haagsche gerechtshof nè, de va- cantie, heaft de president mr. J. J. van Geuns in zijne toespraak tot het Hof en de balie o.a. het volgende gezegd Aller oogen zijn thans op de invoe ring der Kinderwetten gericht, welke eau nieuw veld openen voor te berei ken invloed en beslissing door de rechterlijke macht. Het is zoo goed, dat de rechter langs dezen en wel licht langs andere te scheppen wegen voeling houden met allerlei omstan digheden. die zich bij de vorming van het kind en in het algemeen bij de volksontwikkeling voordoen, en dat hij de gelegenheid hebba, uit gaande van de verkregen ervaring, met nieuwe, eigenaardige middelen, naar zijn beste weten ten goede in te grijpen. Ook in dit opzicht zal de verwachting, welke van de rechterlij ke macht hier te lande gekoesterd wordt, niet beschaamd worden. DIEFSTAL. Naar de ,.N. R. Ct." verneemt is de zaak tegen den acteur W. J. van Z., beklaagd van rleifstal van oen gouden horloge en ketting ton nadeele van een zijner collega's, verwezen naar de openbare terechtzitting te Rotterdam, met toevoegünr aan beklaagde van mr. W. van Gelder, als verdediger. Vervolg Gemeenteraad. Mededeelingen en ingekomen stuk ken a. dat op 31 Augustus j.l. aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Hoogstderzelver verjaardag een tele gram van gelukwensch is gezonden b. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. een ad.res van de Schippersver- eeniging „Schuttev&er", om de hef fing van havengeld voor doorvaren de schepen in deze gemeente te wil len afschaffen 2e. een adres van Mr. W. S. J. en J. J. W. van Waterschoot van der Gracht, om de erfpacht, rustende op de perceelen te Beverwijk (Sectie A nos. 578 en 2537) te mogen afkoopen. b. dat zijn ingekomen le. negen processen-verbaal betref fende afkeuring van vleesch als on geschikt voor de consumptie 2e. een schrijven van mej. A. H. C. Verschuur, houdende beschouwin- ?en ten aanzien van de werving van eugdig scheepsvolk bij de Marine. (Als gesteld op ongezegeld papier ter zij do gelegd) 3e. een adres van de Nederland- sche Tooneelvereeniging te Amster dam, houdende verzoek van vergoe ding van geleden schade aoor latere verpachting van een terrein voor een schouwburgtent gedurende de kermis in 1905. (B. en W. stellen voor het stuk om advies te stellen in handen van de Commissie tot het herzien van ver ordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd) Aldus besloten. c. dat zijn ingekomen: le. een schrijven van Gedeputeerde Staten ten geleide van de door JTërt goedgekeurde begrooting der schut- terijd'enst 1906. vastgesteld bij Raads besluit van 2 Augustus, en van het Raaïïsbesluit van 2 Augustus, hou dende machtiging tot aankoop van grond aan de Garenkokerskade. Punt 3. Benoeming van twee Wethouders Ditmaal treden af de heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz en Dr. H. D. Kruseman. De VOORZ. deelt mede, dat de heer Van Styrum verzoekt de benoeming der wethouders tot het einde aan te houden. Hij kan niet eerder tegen woordig zijn. De heer HUGENHOLTZ vraagt, of do heer Van Styrum met een van de punten voor op de agenda iets bij zonders te maken heeft. Zoo niet, dan is het verzoek zonderling. De VOORZ. meent van niet, maar de heer Van Styrum stelt als ieder Raadslid belang in de benoeming van de wethouders en zou daaraan gaar ne meewerken, waar niets tegen kan zijn. Vroeger geschiedde deze benoe ming altijd aan het eind der verga dering. De heer HUGENHOLTZ zal dat dan beschouwen als een precedent. De heer VAN DE KAMP is er niet voor, men kan niet alles zeggenan ders zou hij er weü voor zijn. De heer MODOO is er tegen, omdat het wenschelijk is. dat het College van B. en W. compleet is bij de be handeling van volgende punten. De VOORZ. brengt het voorstel in stemming. Het wordt aangenomen. Tegen de heeren Hugenholtz. Stolp, Thifil, Kleijnenberg. De Braai, Van de Kaïmp, Modoo en Schram. Besloten is dus dit punt later te be handelen. Punt 4. B. en W. stellen voor 70 beschik baar te stellen voor een gratificatie aan den kastelein van het Prinsenhof, voor de buitengewone diensten, welke deze moet verrichten, omdat sinds 1902 in dit gebouw de zittingen van den Raad gehouden worden en sinds acht maanden daar ook de huwe lijksvoltrekkingen plaats hébben ge had. De heer RASCH vraagt, of het cijfer van 70 op een bepaalde berdkening berust. Anders zou spr. zoo lang hiel de zittingen worden gehouden, den kastelein een vaste jaarlijksche ver goeding daarvoor willen geven. De heer DE BREUK antwoordt, dat, voor elke extra gelegenheid 50 ets. per keer is berekend, eiken keer. dat er Raadsvergadering is geweest, en dat. er oen huwelijk is gesloten, 't Zal per jaar 12.50 zijn. De heer RASCH is voldaan. De heer VAN DE KAMP acht dit wat zuinig en vraagt welke kosten de man kan hebben. De heer DE BREUK zegt, dat. dit lcosten van schoonmaak van do zaal zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. Punt 5. B. en W. stellen den Raad voor aan do vereeniging „Haerlem" een subsi die te verleenen voor twee jaren van 250 per jaar voor een door deze ver eeniging uit te geven geïllustreerde beschrijving der nog in Haarlem over gebleven oude gevels. Do heer MODOO is niet voor dit subsidiein de gemeentelijke biblio theek en in dc Hall. Oudheden zijn gegevens genoeg en er wordt nog wei nig gebruik van gemaakt.. Slee hts en kele liefhebbers zullen het boekje koo- pc-ii l is dus een persoonlijke lief hebberij, die de gemeente Haarlem niet. behoeft to steunen. De heer BIJVOET vraagt den heer Do Breuk als voorzitter der vereeni ging, of dat werk zonder gemeentelijk subsidie ook tot stand zal komen. De heer VAN DE KAMP meent, dat het adres hinkt op twee gedachten, in 't begin wordt van de vereeniging Haerlem gesproken, later van 't b e stuur der vereeniging. Voorts meent spr., dat er in hot voorstel had behooren te staan, dat de gemeente het geschenk de Haarlem se ho Hofjes aanvaardt. Het subsidie in gedeelten geven acht spreker niet gewenscht, 't zou meer kunnen kos ten dan men nu denkt. Spr. stelt dus voor /500 te geven ineens. Dit wordt ondersteund. De heer DE BREUK noemt het oen gemeentebelang, in den ouden atlas zijn vele toekoningen van gevels, maar als men daarbij eon beschrij ving kan krijgen, is dat zeer ge wenscht. Velen stellen daarin belang en de vereeniging Haerlem heeft daar voor geen geld, hoewel spr. op do vraag des heeren Bijvoet geen positief ant woord kan geven. De teekeningen. die in 't lioek komen, geven besparing voor de gemeente, die dan deze tee keningen" niet behoeft te laten maken. Vele exemplaren zal men zeker niet verkoopen. anders was er geen subsi die der gemeente noodig. Spr. heeft er niets tegen, dat het subsidie aan de vereeniging, niet aan het bestuur wordt gegeven. De heer MODOO herhaalt, dat alle afbeeldingen uit Haarlem voorkomen in 't door hem genoemde werk van Weisaman en Van Arkel. De Raad heeft niet eens gehoord, wat de uit gaaf in haar geheel zal kosten. De heer SNELTJES gevoelt zeer veel hiervoor. Er worden vereenigin- gen opgericht en die willen dan wat praesteeren. Beter is het, dat ze wacht tot ze wat In kas heeft en dan iets doet, maar deze is er pas en vraagt nu geld aan de gemeente. Moet de ge meente subsidie geven aan alle vere nigingen, die een goed doel hebben, en wat tot stand willen brengen? De heer DE BREUK schat de kosten dor uitgave op /1400 a ƒ1500in het door den heer Modoo bedoelde werk komen lang niet alle afbeeldingen voor. De uitgave de HaarL Hofjes kostte ƒ800. die uit eigen kas zijn be taald. De vereeniging werkt uitslui tend in 't belang der gemeente, er is daarom alle» reden tot steun. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 16 tegen 14 stem men! Tegen waren de heeren Hugen holtz, Stolp, Van Thiel, Sneltjes, Kleijnenberg. De Braai, Kruseman, Bijvoet, Sahelis. Rinkema, Groot, Van de Kamp, Modoo en Schram. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten het boek de Haarlem- sche Hofjes in dank te aanvaarden. Punt 6. i B. en W. stellen voor hen te mach tigen de concessie voor het leggen en hebben van gasbuizen in de openbare straten en wegen, gelegen in het art. 1 dier concessie omschreven gedeelte der gemeente Schoten voorloopig slechts te aanvaarden voor zooveel betreft het gedeelte, gelegen ten zui den der perceelen kad. Sectie B Nos. 1122, 1159, 1199. 1108, 1107, 1106 en 192. ten westen begrensd door de Delft en ten Oosten begrensd door den straat weg HaarlemAlkmaar. De reden van dit voorstel tot gedeel telijke concessie-aanvaarding is daar in gelegen, dat de Raad van Schoten aan de concessie voor het gedeelte, gelegen ten Oosten van den straatweg HaarlemAlkmaar een voorwaarde heeft verbonden, welke naar de mee ning van B. en W. voorshands niet kan worden aanvaard. Wordt door B. en W. aangehouden. P u n t 7. B. en W. stellen, ingevolge artikel 7 der nieuwe Drankwet, den Raad eene verordening ter vaststelling voor het sluiten van tapperijen tij dens de Iotingsdagen. In de één-arti- kelige verordening wordt bepaald dat de tapperijen aan de Nieuwstraat, Gedempte Oude Gracht tusschen Ver- wuift ein Zuiderstraat, de Zuider straat, Gedempte Voldersgracht, Ge dempte Raamgracht tusschen Drap- penierstraat en Wolstraat, Wolstraat, Breestraat en de straten en wegen, liggende tusschen deze, op de dagen der loting van voor minstens één uur vóór den aanvang der loting tot des middags te half vijf uur moeten ge sloten zijn. Deze ook vroeger toegepaste maat regel heeft een goeden invloed ge- had op het drankmisbruik, waarom B. en W. haar wenschen te hand- haven. De heer VAN DE KAMP vraagt, bil lijkheidshalve. de loting niet elk jaar in hetzelfde lokaal te houden en de 'sluiting alleen te doen geschieden op dagen, als lotelingen van buiten ko men. Onder deze komt de meeste dron kenschap voor. De heer DE BRAAL begrijpt niet. hoe de lieer Van de Kamp dit wil doen. De VOORZ. zegt, dat B. en W. de eerste vraag van den heer Van de Kamp zullen overwegen, hoewel het moeilijk zal zijn een ander geschikt lokaal te vinden. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 8. Bij Raadsbesluit van 18 Mei 1892 werd een plan van bebouwing vast gesteld voor eenige gedeelten grond gelegen tusschen den Heerensingel en de Zoinervaart. Dit plan is evenwel niet in overeen stemming met het door B. en W. ontworpen plan voor de gronden ge legen tusschen de Amsterdamsche Vaart, den Heerensingel, de Zomer vaart en de Oostelijke grens der ge meente. welk plan van uitbreiding binnenkort zal worden ingediend. B. en W. stellen thans voor om, wijl het eerste plan toch nog niet uit gevoerd is, dit in te trekken. De heer RINKEMA is verheugd, dat hier gelegenheid is volgens do Wo ningwet, dit bouwplan in te trekken, maar lietreuri. dat het zoo lang ge duurd heeft. Kwantes heeft een jaar daarop moeten wachten en, zoo niet al gebouwd, dan toch vele onkosten gemaakt. Met het oog hierop on om schade voor andere belanghebbenden te voor komen, verzoekt spr. in de eerstvol gende vergadering alle bouwplannen, die B. en W. willen intrekken, aan den Raad voor te leggen. De VOORZ. ontkent energiek, dat bij B. en W. ooit stukken trainee- ren. waarop do Comm. adviseert. Do heer RINKEMA wil dat gaarne geloovcn. maar zegt, dat. herhaaldelijk in de Commissie or op is aangedron gen. dat dit bouwplan zou worden in getrokken. De VOORZ. kan zich van dergelij- ken weaisch der Commissie niets her inneren, wil in geen géval, dat de in druk gewekt, wordt, dat bij B. en W. de zaken tralneeren. De heer DE BREUK bevestigt, dat de opmerking in de Commissie is go maakt maar aan B. en W. officieel overgebracht is ze nooit. De directeur van Openbare Werken heeft meer te doen, alles kan niet. opeens. Aan adressant is in October 1904 al gezegd, dat hij er maar niet op moest rekenen dat hij er zou kun nen houwen. Groote kosten zullen dus door Kwantes roet gemaakt zijn. De plannen zijn niet. eerder inge diend, omdat 1 Augustus de Woning wet in werking is getreden. T Was niet gewenscht, die plannen in to dienen onder de oude politie verordening. Aan B. en W. ligt het inderdaad niet. De heer STOLP beaamt de opmer king van den heer Rinkema; er 's wel tienmaal in de Commissie op aan gedrongen om de menschen voort te helpen. Of het tot B. enW. is doorge- drongen, weet spr. niet. De heer DE BREUK ontkent dat niet, de wenken der Commissie zijn wel degelijk ter harte genomen, maar alles kan niet op eens. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Punt 9. Voorts stellen B. en W. voor om aan J. M. Wentink te Amsterdam tot 15 Januari a.s. de groote zaal van „Den Doelen" des Woensdagsavonds van 8 tot 10 uur te verhuren voor één gul den per avond. De zaal zal dan ge bruikt worden voor het houden van een cursus ter opleiding voor het exa-1 men tot verkorten diensttijd. De heer DE BRAAL is er niet tegen, maar betreurt, dat de man het zoo veel gemakkelijker krijgt dan ande- ren, b.v. de behangers en stoffeerders. Spr. keurt af, dat de gemeente loka-' len verhuurt en stelt voor, te schrap pen, dat de man 1 per avond beta- len zal en den man de kosten van licht en schoonhouden te laten betalen. i De heer GROOT zal hier tegen stem- men adressant kan wel andere loka len vinden anders heeft de gemeente nooit lokaliteiten, en de gemeente heeft hier niets mee te maken. Even goed kan men wagen om een lokaal voor 't wollennaaien. Dé heer HUGENHOLTZ sluit zich daarbij aan. Onlangs is op grond van gebrek aan lokalen nog een verzoek van een vereeniging geweigerd, die dan toch voorgaat bij een particulier. De laatste kan overal een lokaal hu ren. Met zijn doel heeft de gemeente niets te maken. De VOORZ. ontkent, dat het een gewone particuliere zaak is. Adres sant wordt door het Dep. van Oorlog gesteund, 't is niet privé, niet offi cieel, maar staat er tusschen in. Het is hier indirect een algemeen be- laDe heer HUGENHOLTZ zegt, dat adressant geheel buiten de milita're organisatie staat, geen Rijkswet staat er mee in verband. Het blijft een volkomen particuliere onderneming en zou dus een meten met twee maten zijn, waar onlangs het verzoek van een vereeniging is afgewezen. De heer VAN DE KAMP meent, dat de leerlingen ƒ20 k ƒ25 moeten betalen. Wil men het lokaal dus kosteloos geven, dan wil spr. er de voorwaarde aan verbinden, dat onbemiddelde jongens gratis onderricht kunnen krijgen. Spr. stelt dus voor, dat B. en W. over dit denkbeeld alsnog met den heer Wanting overleggen. De VOORZ. zegt, dat B. en W. «faartoe bereid zijn. Het voorstel wordt in verband hier mee aangehouden. Thans wordt overgegaan tot de stemmingen. Punt 10. Benoeming van vaste commissiën. De heer HUGENHOLTZ stelt voor, ter bespoediging van de zaak het ge- heele biljet met al de Commissies te gelijk in de bus te doen. De heer STOLP is jarenlang lid ge weest van de Comm. voor openbare werken en verzoekt den Raad, hem daarvoor nu niet weer te benoemen. Het voorstel-Hugenholtz vindt be zwaar, omdat er nog twee vacatures voor wethouder zijn. De heer GROOT wijst er op, dat eerst de wethouders moeten worden verkozen, anders komen er bezwaren bii de benoeming der Commissiën. 'De heer BIJVOET stemt daarmee in. De heer RASCH stelt nu voor. de benoemingen der vaste Commissiën te doen plaats hebben na de benoe ming der wethouders. Wordt goedgekeurd. Aan de orde komt dus nu punt II i Punt 11. Benoeming van twee leden in de Commissie voor de tramplannen. Af treden de heeren L. Modoo en A. j Rinkema, i Beide leden worden herkozen, j P u n t 12. Benoeming van twee leden in de commissie van brandverzekering van gemeente-eigendommen. Af treden de j heerrti J. J. Groot en Mr. J. N. J. E. I Thijssen. Beide leden worden herbenoemd. Punt 13. Benoeming van een regent van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. Af treedt de heer H. van den Berg. De heer Van den Berg wordt her kozen. Punt 14. Benoeming van twee commissaris- en van de Stads-Apotheek. Af treden de heeren J. Winkler en C. G. Loo- meijer Jr. Beiden worden herkozen. Punt 15. Benoeming van een Commissaris van de Bank van Leening. Af treedt de heer Mr. J. Spoor, die niet her kiesbaar is. De VÖÖKz. betuigt Hem dank. (Ap plaus). Benoemd wordt de heer Seig- nefte. Punt 16. Benoeming van een licl in de Com missie van toezicht op het Haar lem's Muziekkorps. Af treedt de heer H. van den Berg. De heer Van den Berg wordt her kozen. Punt 17. Benoeming van een lid in de Com missie van onderzoek van de Schut terij, Af treedt de lieer J. Winkler. De lieer Winkler wordt herbenoemd. Op voorstel van B. en W. wordt, hoewel vreemd aan de orde van den dag, in behandeling genomen de be noeming van een leeraar in de N&- derlandsche taal aan de H. B. S., met 5 j. c. alhier. Op de voordracht staan de heeren J. J. van den Hoek te Brielle, en J. H. Vermeulen, te Amersfoort, Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer Van den Hoek. Aan de orde kwam thans punt 3 Benoeming van een wethouder in de plaats van Mr. Th. de Haan Hugen- h dito- De heer N. KRUSEMAN vroeg, of een stembiljet, ingevuld met den naam Hugenholtz. voor ongeldig zou worden gerekend. De heer VAN ROSSUM wees er op dat er immers ook een lid is, dat alleen Hugenholtz heet. Uitgebracht werden 30 stemmen, de heer Van Styrum was nog niet aan wezig. De heer De Haan Hugenholtz ver kreeg er 16. dus precies de volstrek te meerderheid, de heer Thiel 11, dei heer Thijssen 2, de heer Kleijnen berg 1. De VOORZ. vraagt, of de lieer De Haan Hugenholtz de benoeming aan. neemt. Deze antwoordtik neem de be trekking heel gaarne aan. Ook in de vacature-Dr. H. D. Kruse man worden 30 stemmen uitgebracht, waarvan 2 in blanco en 28 op Dr. Kru seman, die de herbenoeming aan neemt. (Applaus). De VOORZ. wenscht de beide be noemden geluk. Thans wordt overgegaan tot punf 10. Benoeming der vaste Commissiën Commissie van bijstand in het be heer der gemeente-bedrijven, waar van de Wethouder de heer Joh. de Breuk voorzitter is i do HeerenJ. Sahelis, G. L. van Lennep, A. Rinkema, J. J. Sneltjes, W. Stolp, W. A. J. van de Kamp, C. G. Loomeijer Jr. en J. L. E. 1. Breda Kleynenberg. Allen worden herbenoemd. Commissie van bijstand in het be heer en het onderhoud van den Hout en de Plantsoenen, waarvan de Bur gemeester Voorzitter is da HeerenJ. Winkler en G. L. van Lennep. Beiden worden herbenoemd. Commissie van bijstand in zake het verleenen van pensioen en onderstand, waarvan de wethouder de heer Dr. H. D. Kruseman Voorzitter is de Heeren J. Sahelis en L. Modoo. Beiden worden herbenoemd. Commissie van onderzoek van be.- zwaarschriften tegen aanslagen inde plaatselijke directe belasting de Heeren J. Sahelis, J. J. Snel tjes. J. Leupen, W. P. J. T. van Lin- denTol en F. M. Baron van Lijn den. Allen worden herbenoemd. Commissie van voorbereiding voor de oprichting van een openbaar slachthuis de Heeren W. Stolp, voorzitter, Dr. H. D. Kruseman, H. van den Berg, J. H. Wel sen aar en J. Leupen. Alle aftredenden worden herkozen. Commissie tot het herzien en ont werpen van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd (art. 166 Gemeentewet), waan-an de Burge meester Voorzitter is De HeerenJhr. Mr. F. W. van Styrum. Mr. F. A. Bijvoet, Mr. J. Spoor en Mr. C. M. Rasch. i Alle aftredenden worden herkozen, i Commissie van bijstand in het be-, heer der genie ent e-financi ënwaarvan* de Wethouder de heer Dr. H. D. Kruse man Voorzitter is de Heeren G. L. van Lennep. Mr. J. N. J. E. Thijssen. J. Sahelis en F. M. Baron van Lijnden. Alle aftredenden worden herkozen. Commissie van bijstand in het be heer der openbare werken, waarvan de wethouder de heer Joh. de Breuk Voorzitter is de Heeren W. Stolp, J. H. Welse- naar, L. Modoo en A. Rinkema. Allen worden herbenoemd. De heer STOLP zal. nu de Raad hem toch heeft herbenoemd, de be- noeming dan maar weer aannemen. (Applaus). De benoemden namen, voor zoover zij aanwezig waren, allen de herbe- noeming weder aan. Thans komt aan de orde j P u n t 18. Trekking der afdeelingen. RONDVRAAG. De VOORZ. deelt mede in antwoord op een vraag van den heer Van de Kamp dat binnenkort een schrijven van B. en W. bij den Raa d zal in komen, waarbij B. en W. blijven sta,an op him standpunt ten opzichte van den werktijd ën<, wat het loon betreft, dé zaak in overweging hebben genomen een en ander wat betreft de onderhoudsbestekken. i Over den spoed bij liet bouwen van een nieuwe H. B. S. met 5-jaricen cursus deelde de Directeur van Publie ke Werken mede. dat de in gebruik- noming niet op 1 September zal kun nen plaats hebben, maar eerst na een 'kleine 2 jaar. 1 De heer VAN DE KAMP vraagt, bet i hem gegeven antwoord eens ter lezing te leggen. i De beer RINKEMA zegt. dai hij a! beschuldigd is van buurtpolitiek en heeft nu een vraag te doen. al loopt bij gevaar van eigen politiek te wor- 1 den beschuldigd. De melkhandelaar Waltere is voor de tweede maal be- keurd, nadat hij voor den eersten keer is veroordeeld. De kantonrechter heeft de zaak gelukkig lang opgeliou- den en spr. vraagt, hoe het staat met hot adres van dezen man. De VOORZ. zegt, dat het in behan- deling is. Dc- heer THIEL heeft inder tijd niet beweerd. dat deze an niet onder de melkverorde- i ning viel, maar of een wenk aan I de politie kon worden gegeven om niet te veel ijver te betrachten. Veer- tien dagen daarna gaat dezelfde in- specteur naar denzelfden melkhande laar en bekeurt hem weer. zeggende, dat zijn behang er afmoet. Dan zou het ook moeten geschieden in Brink- mann en Trouw. Nu willen sommige leden in art. I der verordening gaan knoeien, maar de eenigc wijziging, die spreker zou wenschen, is deze. dat het toezicht niet meer aan de politie zou worden opgedragen. De VOÖRZ. zegt, dat B. en W. de verordening geleidelijk wollen toe passen, maar aan de polit>e het toe- zicht te verbieden, omdat 2 leden van den Raad dat verlangen, gaat spr. te ver. De heer DE BRAAL constateert, dat er veel meer leden 'van dezelfde meening zijn. De VOORZ, zegt,, dat de leden een voorstel kunnen doen. De heer GROOT vraagt, waarom de kinderen op de school van den heer Kloeke, nadat eerst bepaald 1 was, dat ze 1 Sept. ter school zouden j komen, naderhand pas 4 Sept. moes- i ten komen. I De VOORZ. antwoordt, dat B. en W. niet maar op iedere vraag direct een antwoord kunnen geven. De heer GROOT vraagt, of de wet houder van onderwijs niet kan ant woorden. De VOORZ. vraagt, of een van de leden het woord verlangt. De heer HUGENHOLTZ rqegt Zwijgt de wethouder van onderwijs? De heer DE HAAN HUGENHOLTZ antwoordt, dat het niet alle kinde ren betrof, slechts een paar klassen, omdat hij ze alle niet dadelijk heb ben kon. De heer BIJVOET meent, dat er nog geen wethouder van ondefwljïf isde arbeid moet nog verdeeld wor den. Overigens meent spr., dat de gewoonte van den Voorzitter was den Raad te laten beslissen of deze in lichtingen wenschte. De VOORZ. zal dezen weg weer volgen, als de rondvraag zich uit breidt. De heer VAN DE KAMP vraagt, of de wethouder dan niet wist, aai t geen banken waren. De VOORZ. zegt, dat de wenk van den heer Bijvoer zal moeten worden gevolgd. (Gelach.) De vergadering wordt gesloten. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagavond te 71/2 uur. Voorzitterde heer Rouwens. wet houder. Aanwezig de heerenVan Hooff, Ter Hoffsteede, Boreel, Van Hulst, Bispinck en A. Roozen. j De heeren Koolhoven en Tideman hadden bericht gezonden van hunne Verhindering. Daarna had de beëediging en de installatie plaats der herkozen leden, de heeren Roozen, Bispinck en Boreel. De Voorzitter wenschte genoemde j heeren geluk met hunne benoeming en hoopte, dat hun arbeid vruchtbaar mocht zijn ten opzichte der gemeen te en zij nog vele jaren mochten sa menwerken met hun mede-lelden tot steeds toenemenden bloei van de ge meente. Tot wethouder werd benoemd de heer W. F. van Hooff, die deze benoe ming aanvaardde. Op Jhr. Boreel was 1 stem uitge bracht. Ingekomen was een adres van Dr. A. Kouwenaar, arts te Bennebroek, inhoudende het verzoek hem tot ge meente-geneesheer te willen benoe men. De Voorzitter stelde voor dit adres te stellen in handen van B. en W. ter afdoening. De heer Ter Hoffsteede meende, dat het toch alleen de bedoeling is van den beer Kouwenaar om hem. even als in 1903 en 1904 is geschied, alsnog te benoemen voor 1905, hetgeen tot dusverre verzuimd is. Daar het dus geen nieuwe benoeming geldt, vond spr. het niet noodig, dat het adres naar B. en W. wordt verwezen, doch wilde hij het dadelijk afhandelen. De heer Boreel was eveneens van meening, dat er niet de minste aan leiding bestaat om het bedrag van ƒ200. dat hem vroeger is uitbetaald als gemeen te-ge neesheer. hem dit jaar te onthouden. Het voorstel van den heer Ter Hoff steede werd clan ook aangenomen, waardoor de heer Kouwenaar als ge meente-geneesheer is benoemd. Daarna werd de vergadering ge sloten. O n bestel bare brieven. Lijst van de te Haarlem ter post bezorgde brieven en briefkaarten over de 2de helft der maand Augustus 1905, wélke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt. Binnenland. Brieven: H. Boomsma. J. Kroese, Mad. Mar tha, H. Martino, J. Pollée, Wed. G. de Ring, J. W. Roelfsen. Mej. G. Vor- werk, A. Vos. Th. J. Wynoldy Daniels Zwart, allen Amsterdam M. Schot, BeverwijkJ. v. d. Ham, 's-Graven- hage H. Geébel, Mej. Geene, P. v. d. Ploegt, allen Haarlem Mej. J. Boom, Hazerswoude; J. v. d. Brand, Hoorn; J. v. d. Zamde, Kloppenbergwed. A. Fokkema, allen alhierBouwman, RotterdamMevr. M. Niu. Santpoort; Mej. M. cle Jong, Scheveningen v. d. Brink. Utrecht. Briefkaarten: Mej. Beert. J. Botermans. R. Fokkin- ga. Mevr. Va.n Gorkom. C. Heneman, Mej. H. Hooning. J. C. W, Koriehuis? S. Wijtenburg. allen Amsterdam me vrouw P. Alf 2 stuks, G. G. de Blauw, J. R. Niessen. C. Pannenborg, allen 's-Gravenhage Mej. W. de Vries, Dy- serincksfcraat. HaarlemA. J. Pijl, Rotterdam Mevr. C. de Koock, Velp Mej. P. Jouwstra, Zandberg; wed. v. Pascben, Hooftstraat. Buitenland. Brieven: Mevr. wed. Scheltus. Cl eveMevr. J. R. Kampf, Corno C. K. Tollenaar, Londen Agence Dorval, Paris J. W. Roosen, Stockholm. Briefkaarten: Th. Schmitz, CasselFrl. E. Caland, Charlottenburg W. Springveld. Hü- themMevr. Storm de Grave. Liège Mevr. W. H. J. Helling, LübeckA. Versluijs, RuhrordA. v. d. Laan, Schierke. Stoomvaartberichten Het st. Lawoe. van Java, naar Rot terdam, arriveerde 5 Sept. te Mar- seille en zette de reis voort. Het st. Koning Willem II. van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 5 Sept. te Genua, liet st. Prins Willem III arriveerde 4 September van Paramaribo te Am sterdam. Het st. Besoeki, van Rotterdam n. Java, passeerde 5 Sept. Kaap Blanc. Het st. Osiris, met Eng. mails ex st. Moldavia, vertrok 5 Sept. van Port-Said naar Brindisi. Het st. «Koning Willem III. van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 4 Aug. v. Sabang. Het st. Koningin Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Aug. 4 uur v. m. Dungoness. Het st. Koning Willem I. van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 5 Sept. te Genua. (Niet Koning Willem II. als gemeld Het st. Potsdam, arriveerde 5 Sept. v. m. van Rotterdam te New-York.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6