NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, Arr. Rechtbank 23e Jaargang. No. 6809 Verschijnt dagelij'.c, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1905 HL HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN Xfe A D V E R T E N T I N: per drke maandenj Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem I-2G a Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Oroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franf-™6" post door Nederland' 1-65 Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers SM2-K T 4 Redactie ec Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voo? Haarlem0.37>^ 1 de omstreken en franco per post 0.4d Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loesrsns Coster. Directeur J, C. PEEREBOOM. Drukkerij? Zuider Buitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Vrijdag 8 September. Café NeufVergadering afdeeling Haarlem en Omstreken der Holl. Maatsch. van Landbouw. 8 uur. Sociëteit. Trou moet Blijcken Con cert Harmonie, 8 uur. OM ONS HEEN xcix. DE VERLICHTING VAN DEN AERDENHOUT. Zoo langzamerhand groeit er in den Aerdenhout en op Bentveld een stadje op en langs de duinen.'t Mag het eene jaar wat drukker gaan dan het andere, volkomen rust hebben hamer en troffel in deze streken nooit. Villa's, die vroeger rustig stonden in hun eenzaamheid, krijgen nu buren, ja ik ontmoette nog pas een vroege- ren Aerdenhoutbewoner. die omdat hij naar zijn zin te veel werd inge' bouwd, naar Bentveld is verhuisd. „Maar", voegde hij er bij, „daar wordt ook alweer druk gebouwd." Hieruit volgt, dat menschen met ikluizenaarsneigingen ook alweer niet aan Haarlems zuidwestkant kun nen vinden wat ze zoeken. De meeste menschen kennen der gelijke verlangens niet, integendeel ze gaan liefst wonen daar waar ge zelligheid is. Vroeger vonden velen het in den Aerdenhout wat „schril", 't was er zoo afgelegen en dan met al die bosschen, foei nee, dat was nu juist een plek om veel kwaad volk te trekken. Die angst is heelwat ver minderd. We hooren niet veel van inbraak of diefstal in deze parken, waartoe de reputatie van den kloeken gemeente-veldwachter Smits ook veel zal hebben bijgedragen. In 't begin waren er nog andere bezwaren tegen het wonen in den Aerdenhout. Je kon er geen dienstbode, geen water, geen licht en geen ge meente-reiniging krijgen. Mogen we de verhalen gelooven, dan inkten er in den beginne Robinson Crusoë-too- neelen zijn voorgevallen van gedwon gen selfhelp, met dit niet geringe verschil, dat Crusoë niet van zijn eiland afkon en dat de villabewoners wanneer ze maar verkozen, hun Aerdenhoutsche rampen per electri- sche tram konden ontvluchten. Langzamerhand is dat veel verbe terd. De dienstboden, zooals bekend uiterst gevoelig voor de gezelligheid, maken nu het aantal bewoners is toe genomen, zooveel bezwaren niet meer, Nortonpompen geven goed wa ter, dat wie het geld er voor over heb ben, met een electrisch motortje tot op de bovenste verdieping kunnen la ten oppompen; de gemeente Bloemen- daal laat wekelijks tweemaal, voor een kwartje per week, asch en vuil nis ophalen en het licht Ja, het licht is wel de Achilleshiel van deze parken gebleven. Natuurlijk behoefde noch behoeft ooit iemand in 't donker te zitten. Gas is er wel niet en electrisch licht ook niet, maar er is petroleum en acetyleen. Maar acetyleen vereischt een eigen aanleg, die kostbaar is, benevens toe zicht op het apparaat. En nu is het een feit, dat de toestellen zeer zijn verbeterd, maar toch zijn vele Aer- denhout-bewoners het eens met den ingenieur, die placht te zeggen „bij een gewone machine zet ik één man, bij een automatisch toestel twee." Ben ik goed ingelicht, dan zijn er van de 35 villa's in den Aerdenhout* ongeveer tien met een eigen acety- leengas-apparaat en twee met lucht- gas verlicht, de andere behelpen zich met petroleum. De Bloemendaalsche Electrische Centrale meende dan ook, dat hier voor haar een nieuw arbeidsveld kon liggen. Ze gevoelde neiging om er straatverlichting te brengen, maar daar de prijs dien de gemeente Bloe- mendaal daarvoor betaalt, te laag is, was aansluiting van particulieren onmisbaar. Aan de villabewoners werd dus een circulaire gezonden met uitnoodiging om zich bij het elec trisch net te laten aansluiten, maar zonder succes. Er kwamen, werd mij verteld, zes circulaires terug en die nog wel met een afwijzend ant woord. De bewoners waren op het Bloemendaalsch electrisch licht niet gesteld. Zoodoende verviel ook de electri- sche straatverlichting. De gemeente raad zag in, dat het zoo niet kon j blijven, 's Avonds was het langs de lijn van de electrische tram met gloeilampjes wel aardig verlicht, maar o wee op de andere wegen. De Aerdenhoutslaan, de Zandvoortsche laan, de Doodweg, de Schulpweg, waren in dikke ondoordringbare duis- I ternis gehuld, 't Was landelijk, maar ongemakkelijk. Het gemeentebestuur j maakte dus van den nood een deugd en deed, ten behoeve van de Aerden- houtbewoners, een stap terug op het j verlichtingsgebied. Er weid. besloten, het terrein begrensd door de wegen die ik hierboven noemde, van pe- troleumlantarens te voorzien. Benieuwd hoe deze ouderw3tsche verlichting wel staan zou in de mo derne villa-omgeving, ben ik 3r gis teravond eens op uit getrokken. Onze electrische tram had er mij in enkele minuten heengebracht. Bij de Aerden houtslaan uitgestapt, zag ik den weg langs de villa's als altijd verlicht door de slectrische lampjes van de tramlijn, maar petroleumlantarens waren daar niet te zien. Langzaam opwandelende keek ik de zijwegen in: nergens een licht. Links en rechts, overal de zwartste duisternis. Totdat ik even vooi'bij de villa Rijnegomeen lantaarnpaal in 't oog krijg en bij het uitstralende licht van de villa bovenop die paal een lamp. Het ge heim was opgelostde lantarens wa ren er wel, maar ze brandden niet Terwijl ik in 't wachthuisje op de van Zandvoort komende tram zat te wachten, vroeg ik me af, wat wel van deze duisternis in de lantarens de reden kon zijn. Buitengemeenten laten bij volle maan de verlichting van hun wegen nog wel eens aan dat hemellichaam over. Intusschen, 't was pas eerste kwartier en de smalle ma neschijf had zich verscholen achter zwarte regenwolken. Het eenige licht aan 't uitspansel waren zwakke blik semflitsen aan den horizon, voorbo den van naderend onweer. De oplossing van 't vraagstuk is mij bij onderzoek gebleken. Ze is buitengewoon huiselijk. De wegwer ker. belast met het aansteken van de lantarens, is voor een maand onder de wapenen en wordt vervangen door em oud man uit Heemstede, die blijkbaar gemeend heeft, dat de maan in haar huidige phase de be woners van den Aerdenhout voldoen de beschijnen zou. Zelfs een lan tarenopsteker, een vakgenoot zou men zeggen, kan niet voorzien, dat de maan achter regenwolken schuil zal gaan! Ik kan dus in elk geval óp dit oogenblik niet beoordeelen, hoe schit terend of minder schitterend d3 acht tien lantarens, die de gemeente Bloe- mcndaal er heeft neergeplant. de buurt verlichten. Dat op den duur een petroleumverlichting daar toch niet blijven kan, begrijpt ieder. Het schijnt, dat dan ook door verschillen- i de bewoners iets anders, iets beters wordt gewenscht, te meer omdat nu ook op Bentveld, dat vroeger alleen voor zomerverblijf diende, al ver schillende menschen zomer en win ter blijven wonen. Het overboschvan Boekenrode wordt in exploitatie ge bracht. Dat hst Naaldenveld voor bouwgrond wordt uitgegeven, is nog maar een quaestie van tijd. Aan alle kanten dus terrein genoeg. „Legt Amsterdam nog een kwart procentje op haar inkomstenbelasting", zei mij iemand, „dan komt er een stroom van Amsterdammers naar den Aerden hout Hoe het ook zij, of het wat lang zamer of sneller gaat, binnenkort zal er zeker een kolonie, zoo groot als een stadje verrezen zijn. Daar zal licht noodig zijn, voor huizen- en straatverlichting beide. Is acetyleen daarvoor aangewezen? Een deskun dige zei mij van niet, omdat de hui zen te ver van elkaar liggen, waar door het buizennet te kostbaar wordt.. Een poging om er een acetyleengas- fabriekje op te richten, is trouwens onlangs mislukt. Voor gas zou de om. geving niet groot genoeg zijn. Blijft dus over electrisch licht. In flinke groote lampen voor straatverlichting, niet de nare, kleine lampjes uit Bloe- mendaal en Overveen, in een flinken, gelijkmatigen stroom voor huisver lichting, zou dit licht ook voor den Aerdenhout het licht van de toekomst zijn. De bestaande concessie in Over- veen-Bloemendaal sluit dat niet uit. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE VREDE. Omtrent het geschiedkundig oogen blik van de onderteekening van het vredesverdrag heeft de „Slatin" van zijn bijzonderen correspondent te Portsmouth tal van bijzonderheden ontvangen, waaraan het volgende is ontleend Nadat de onderteekening had plaats gehad liep de heer Witte op baron Komoera toe en drukte hem gerui- men tijd stilzwijgend de hand. Baron Rosen hield een korte toespraak, zeg gende „Uit naam van den eersten Russischen gevolmachtigde, van Z. M. den Keizer en van mijzelf, moet ik u zeggen, dat wij zeer verheugd zijn, dat wij erin geslaagd .zijn dit stuk te teekenen,' dat voor u en voor ons beteekent het einde van den o'orlog, waaronder onze volkeren en. de geheele wereld zoozeer hebben ge. leden.' Baron Komoera antwoordde „Ik dank u hartelijk voor uw woor den. Ook ik ben zeer verheugd, dat wij heden den vrede hebben kunnen teekenen." Deze woorden werden met handdruk ken bezegeld. De Kölnische Ztg. stelt de vraag, wat er nu, na DE SLUITING VAN DEN VREDE, zal gebeuren. AHe berichten melden eensluidend, dat er in Japan groot misnoegen over de vredesvoorwaar den lieerscht. De meerderheid van de bladen velt een afkeurend oordeel, en de uitingen van Japanners die in Europa wonen, stemmen daarmee overeen. Men heeft, zoo zegt men, de Russen veel te genadig behandelden een groote nieuwe overwinning van Ojama, die men voor zeker hield, zou heel andere voorwaarden ten gevol ge hebben gehad. De in het buiten land wonende Japanners achten het mogelijk dat het tegenwoordige mi nisterie aan zeer scherpe aanvallen bloot zal staan en eerlang zal val len. Aan troebelen in het land, waar over reeds opzienwekkende geruch ten zijn verspreid, gelooven zij noch tans niet, in de overtuiging dat het aanzien des Keizers, wiens naamtee- kening het vredestractaat zal be krachtigen. bij het geheele volk te groot is. Wanneer een vreemde in menging Japan tot den vrede ge dwongen had, zou de volkswoede zich waarschijnlijk met weergalooze ver bittering tegen haar gekeerd hebben. Maar tegen den Keizer zal men niet rebelleeren. Voorts merkt het Duitsche blad op. dat het verrassende bevel tot slui ting van den vrede enkel en alleen uit eigen beweging van Japan gege ven is, en -dat de ontsluiting van Korea, en van het schiereiland Liao- tong aan den stelselmatigen werk ijver van de Japanners gelegenheid te over zullen bieden. De oorlog heeft, achteraf beschouwd, zulk een schrik kelijke inspanning van het volk ge vergd. dat het den vrede verwelko men moet, evenals de troepen, die na de ontberingen van den winterveld- tochl naar geen herhaling verlangd zullen hebben. Dat is geen verwijt aan dé dapperheid en zelfverloche- ning van het Japansche leger, maar te verklaren uit de menschelijke na- f tuur zelve. Intusschen komt nit TOKIO dato 5 Sept. een telegram, vermelden de het volgende „In een heden te Tokio gehouden vergadering werden protesten uitge sproken tegen de vredes-voorwaar- den. Het regeeringsgebouw en het bu reau van het dagblad „Kokoemen" werden achtereenvolgens aangeval len en andere geweidaden gepleegd. Verschillende menschen werden ge wond en gevangen genomen. Deze oproerigheid staat op zich zelve, in den toestand is overigens niets verontrustends." De ONLUSTEN IN DEN KAUKASUS blijven niet alleen voortduren, doch nemen een zeer ernstig karakter aan. Niet alleen^ in Tiflié, waar ruim 200 jfersonen werden gedood en gewond, terwijl 200 huizen in de asch werden gelegd, duurt de strijd tusschen Tar taren en Armeniërs voort; ook te Bakoe onstonden ernstige gevechten. Het geweervuur was zeer sterk, vooral bij de petroleumfabrieken van BaJakhanakh, terwijl op vele plaat sen brand ontstond. Ook werd getracht de petroleumfa- briek van BaJakhanakh en de stad in brand te steken. Het vuur werd echter spoedig gedoofd. De troepen treden energisch op, zoodra 's daags de onlusten uitbre ken. Officieel wordt opgegeven, dat 52 personen zijn gedood en ongeveer evenveel gekwetst. In de laatste da gen zijn talrijke families naar Tiflis gestroomd, die uit de provinciën Eli- sabethpol cn Baku zijn gevlucht, waar bloedbaden worden aangericht, terwijl dit ook in den omtrek van Tiflis het geval is, waar gruwelda den door Tartaren worden bedreven. De door deze onlusten getroffen be volking lijdt den bitter sten nood. De door agitators opgehitste Tartaren terroriseeren de bevolking. Het be richt, dat de troepen voor het onder drukken van het oproer gebruik maakten van de artillerie van Baku, wordt officieel tegengesproken. Een later bericht zegt „De gouverneur van Elisabetpol meldt, dat de inwoners van het dorp Minkend door rondzwervende Tarta ren vermoord zijn. Ook andere dor pen werden door deze benden bele gerd. De gouverneur heeft gevraagd om troepen, ten einde de rust te kun nen herstellen." RUSSISCHE ZEEOFFICIEREN ONTSLAGEN. Bij keizerlijk bevelschrift zijn de vice-admiraal Nebogatof en de kapi teins, die het hevel voerden over do pantserschepen „Imperator Nikolai I", „Admiraal Ssenjawin" en „Gene- raal-Admiraal Apranin" uit den dienst verwijderd met vervallenver klaring van hun dienstgraad en met toepassing van de bepalingen van het marine-strafwetboek. Op het rapport betreffende de over gave van de drie genoemde pantser- schepen en van het pantserschip „Orel" schreef de Tsaar het bevel alle andere officieven van deze schepen bij hun terugkeer in Rusland voor den krijgsraad te brengen. Ten aan zien van den commandant van de ..Orel" zal de tenuitvoerlegging van dit bevel worden opgeschort, totdat nauwkeurige berichten zijn ingeko men over ide omstandigheden, waar onder de kapitein het bevel over de ..Orel" van den zwaar gewonden ka pitein, die tot op dat oogenbl'k het bevel gevoerd had, overnam. Omtrent de CHOLERA IN PRUISEN deelt de Reichsanzeiger mede, dat van 5 tot 6 Sept. <les middags 13 nieuwe gevallen van cholera entwee sterfgevallen op Pruisisch grondge bied zijn aangegeven. In het geheel zijn tot dusver 90 ziekte- en 26 sterfgevallen aangege ven. ZWEDEN EN NOORWEGEN. Verdens Gang en Dagbladet, bei den van Kristiania, schrijven, dat het nu met de candidatuur van een Ber- nadotte voor den Noorschen troon uit is. Het Storting heeft met het ver zoek aan Koning Oscar om een prins uit zijn huis voor den Noorschen troon aan te wijzen, gemeend een daad van verzoening te doen. Maar het is andersom uitgekomen. Integen deel heeft men er zich in Zweden be- leedigd door gevoeld. Koning Oscar heeft er zich dezer dagen bitter over beklaagd, dat men hem toeschreef, dat hij van gevoelen veranderd was en nu wel eeu Bernadotte als ko ning van Noorwegen zou willen zien. Hij wil 't dus nog altijd niet. En Stockholms Dagblad verzekert, dat de Zweden er nog even zoo over den ken als in 't begin. Een Zweedsche prins op den Noorschen troon zou de verhouding tusschen de twee lan den niet verbeteren, integendeel. Men i zou hem in Noorwegen wantrouwen, en daarom ook Zweden blijven wan- 5 trouwen. Verdens Gang vindt deze opvatting juist. En nu 't zoo staat, is 't niet te verwachten dat de Zweedsche Rijksdag zijn wensch zou j te kennen geven, dat koning Oscar in de troonsbestijging van een Ber- nadotte toestemt het geval waarin de koning, naar hij gezegd heeft, de zaak weer in overweging zou nemen. De quaestie van een Bernadotte op den Noorschen troon, besluit het blad, kan dus voortaan als feitelijk afge daan beschouwd worden. OOSTENRIJK - HONGARIJE. De Hongaarsche oppositie zal ge volg geven aan een reeds lang ge uite bedreiging en een voorstel doen om het Kabinet-Fejervari in staat van beschuldiging te stellen; slechts aan Andrassy's bemoeiingen was het te danken, dat het tot dusver niet tot zulk een besluit is gekomen. Maar nauwelijks draaide Andrassy om of het ging er door. Fejervary zal, naar men wil, door verdaging van den Rijksdag verhin deren, dat het voorstel naar het Huis der Magnaten gaat, dat over de ontvankelijkverklaring beslist. Mocht het der oppositie toch geluk ken het voorstel in het Hoogerhuis te krijgen en dit er op in gaan dan zal Fejervary den Rijksdag ontbinden, 't Gaat dus op haren en snaren. VREDESVARIA. Te Petersburg worden toebereidse len gemaakt om Witte met grooten luister te ontvangen bij zijn terug keer. O. a-. zal een" vrouwenvereni ging een adres van dank aanbieden met het opschrift: „aan den vrede stichter de dankbare vrouwen en moeders." De Tsaar heeft Witte den graven titel toegedacht. De gemeenteraad van Markof in Rusland heeft besloten een straat te noemen naar President Roosevelt. (Zitting van Donderdag 7 September). DRANKWET ZAAKJES. Het eerst werd heden een drankwet zaakje behandeld, waarin beklaagde was L. Reitsma, te Haax-lem. Deze was op 11 Maart bekeurd we gens het verkoopen van stex-ken drank Stadsnieuws Admiraal Rodjestwensky gaat, vol. in het klein zonder de vereischte Ber gens do Echo de Paris, bij" zijn te- gunning, althans dit werd door de po- rugkomst in Europa een kuur doen litie beweerd, in tegenstelling met den te Cannes. beklaagde. Deze was van oordeel, dat hij wel degelijk gerechtigd was, om- dat hij zetkastelein is van den ver- 1 gunnixxghouder. uit )iet getuigenverhoor bleek, dat Uit liet kamp terug! de houder der vergunning is de lieer De vrede is geteekend Niet alleen Verbeek, welke aan de firma Drenth in het Verre Oosten tusschen Rusland machtiging heeft gegeven, om in zijn en Japan, maar ook in ons klein „kik- herberg in de Breestraat een zetkaste- kerlandje", in het kamp van Milli- aan stellen, welke vrije wo gen. Onze landsverdedigers, die daar njn£ heeft en een vast salaris ge- verdeeld in twee groote partijen el- ïdet. kaar gedurende eenige weken als vij- Het O- M. wees er op, dat de kall anden bestreden hebben, zijn eindelijk tonrechter te Haarlem in deze zaak weer verzoend, en nu, evenals na een een veroordeelend vonnis heeft uitge- werkclijken oorlog, naar hun haard- sproken, van oordeel zijnde, dat liet steden teruggekeerd. zetkasteleinschap bij de Gewijzigde De hier in garnizoen liggende mili- Drankwet niet meer mogelijk is, dan tairen, die ook aan den kampoorlog alleen in enkele gevallen, wanneer de hebben deelgenomen, keerden Woens- vergunninghouder tijdelijk verhinderd daginiddag terug. is. Het O. M. wist, dat de Rechtbank, Om twee uur arriveerden zij met evenals de Hooge Raad, een andere den trein aan het Goederenstation meening is toegedaan, maar gaf toch aan de Leidsche Vaart, waar zij op- de voorkeur aan de opvatting van den gewacht en verwelkomd werden door kantonrechter, d'ie een man uit de een groot aantal belangstellenden practijk is, welke dagelijks met der- zeker wel een duizend die allen gelijke zaken in aanraking komt. langs het Kanaal geschaard stonden.Bovendien is hier van een zetkaste- Toen de trein binnenreed werden de lein. die den vergunninghouder ver- Jantjes" luidruchtig toegejuicht, zóó vangt, geen sprake, aangezien de heer geestdriftig zelfs, dat men waarach- Drentli als lasthebber daar tusschen tig zou denken, dat zij daar in het staat, waarom reeds een veroordeel kamp de grootste heldenfeiten verricht Img kan volgen. hadden, waarvan de geschiedschrij- Daarom eischte het O. M. veroordee- vers zullen gewagen. ling en bevestiging van het vonnis Met veel geraas en beweging verlie-van den kantonrechter, ten de infanteristen den trein om zich De verdediger Mr. Kokosky trachtte daarna in 't gelid te plaatsen, en ver- aan te toonen. dat hier niet gehandeld volgens met het nieuwe vaandel in is in strijd mét de Drankwet, en con- hun midden af te marcheeren. cludeerde tot ontslag van rechtsver- Voorop ging het Haarlemsche Mu- volging. ziekkorps. dat nog eens op ouderwet- j sche manier de militairen afhaalde. Voor hetzelfde feit stond ook de kas- De troep had natuurlijk yeel be- telein Joh. H. J. Burgers terecht, kijks, ou werd gevolgd door een groo-Deze heeft in de tapperij zijner moe- te schare belangstellenden, oud en der in de Lange Veerstraat te Ilaar- jong. grijsaards en kinderen, vrouwen lem sterken drank in het klein ver en mannen, jongens en meisjes, allen kocht, op naam zijner moeder, die medemarcheerend op de maat der \veder zetkasteleines is van don vcr- vroolijke muziek. "'gunninghouder, den heer Lindeman. De soldaten overal rond ziende naar Het O. M. vroeg ook in deze zaak vrienden en kennissen, ouders, broers, bevestiging van het veroordeelend zustors en liet meest naar.... hunne vonnis van den kantonrechter, respectievelijke .schatjes", die in rui-: me mate vertegenwoordigd waren. 1 Ook werd weder een overtreding be- Men kon op de gezichten der solda handeld van P. Klabou te Haarlem, ten lezen, dat zij blij waren weder die beweert zetkastelein te zijn van thuis te zijn. den vergunninghouder I. Schuiten- Na een grooton marsch door de stad voerder, werd naar de kazerne gemarcheerd. De beklaagde was door den kanton- rechter veroordeeld, tegen welk von- H. G. K. nis de veroordeelde lïooger beroep Op de 1.1. Dinsdagavond gehouden heeft aangeteekend. jaarTijkscho algemeene vergadering Het O. M.. in aanmerking nemende van Haariemsch Gemengd Koor, wer. dat hier een zuiver zetkastelein schap den de periodiek aftredende bestuurs- is, cn de meening van de rechtbank, leden herkozen, en gekozen de hee- zag zich genoodzaakt vrijspraak te ren G. J. Ooit en A. D. Paulus. vragen. Het Bestuur is thans als volgt sa mengesteld J. Faber, voorzitterG. J. Oort vice-voorziiterW. P. J. van Gemert, le-seeretaris mej. M. Ackermann, 2e.- secretaresseH. vn Niel Cz., le-pen- ningmeesterA. D. Paulus, 2e-pen- ,-. -»■ C!- M-|^ÏÏen^2r'St,,relhi] 10011 ni ne De uitspraken in deze zaken wer den bepaald op 21 September. De verdediger. Mr. F. A. Bijvoet, sloot zich bij dit requisitoir aan, en concludeerde ook tot vrijspraak. Pleiter hoopte, dat dit de laatste vervolging zou zijn. Men laat dien ar men „August de Domme" zoowel van administratieve als van de zijde der Gestruikeld. Een melkboer van den Heerensin gel, hedenmorgen om 7 uur door de Jansstraat rijdende met paard en kar, had het ongeluk dat het paard struikelde en zoodoende onder de kar kwam te vallen. De melkboer, die zeer slecht ter been is, zat op moment in erge ver legenheid, doch de ijlings toegescho ten slagersknechts van den heer Star hadden het paard nogal spoedig weer op do pooten gebracht, dat ech ter geei de kar onbruikbaar was geworden door het breken van het iemoen. Lijkje opgehaald. Woensdagnamiddag omstreeks half drie is uit het water van het Spaarne bij de Turfmarkt het lijkje vaneen pasgeboren kind, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, opgehaald. De politie doet onderzoek. Steun. Men schrijft ons De Vereeniging van wagenvoord erg n let.eTKai'bSomor'otih^ón conducteurs der E. S. M. en E. N. n letsel had Benomen, olschoon E T besJoo( jn haar ,aa(st gBh(Hj_ den huishoudelijke vergadering de j ontslagen ex-leden financieel te steu De heer M. G. A. Nenn- stiehl. onderwijzer aaij de Jongens opleidingsschool. alhier, is tienoemd tot Hoofd der O. L. School te Niekerk bij Groningen). Inhaak. Dinstiagnacht is ingebroken in een café in de Groen daal steeg. Er wordt vermist behalve eenige hoeveelheden sterken drank een bedrag van om streeks 20 gulden, dat genomen is uit de toonbanklade. nen, wanneer zij in behoeftige om- 1 standigheden zouden geraken, het welk zij zich voorstellen te doen eensdeels uit de kas, anderdeels uit vrijwillige bijdragen. Er zal ook met lijsten of met bonnetjes worden ge- i werkt, wanneer zulks noodig blijkt Besmettel ij ke Ziekten. Het Westerkwartier. Woensdagavond omstreeks zeven uur keerden de kinderen, die deelge nomen hebben aan den boottocht, ge- organiseerd door de Vereeniging t „Het Westerkwartier" terug. In op- j tocht, met muziek voorop, marcheer den de kleinen van het Spaarne, In de week van Woensdag 30 waar de boot aanlegde, door de stad Augustus tot en met Dinsdag 5Sep- naar het Leidsch© Kwartier, waarde tember zijn te Haarlem voorgeko-stoet weder ontbonden werd. men 2 gevallen van roo'dvonk en 2 De kinderen hebben nog al goed. 'gevallen van diptheritis. weder gehad, en hebben een zeer Te Haarlemmermeer 3 gevallen van' genoegelijken dag doorgebracht, roodvonk. waarvoor aan het bestuur eè<n woord Te Heemstede 1 geval van rond-van dank niet mag worden onthou- vonk. den.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1