onderzoek ook bij hen niet buiten gesloten blijft. Dat ook een Engelsch oorlogsschip op eigen kust van de ankerketting kan slaan is Zondag te Portsmouth bewezen, waar liet reusachtig slag schip Dominion, 15600 tonnen meten de op drift kwam, doordien de ket ting, waarmede zij aan een boei ge meerd lag, knapte. Zoo spoedig^ mo gelijk liet men op ihet onbestuurbare en door de snelle stroom medegesleep- te schip het tweede anker vallen. Het slagschip zwaaide daarna om tegen de kanonneerboot Ant, die met de boei waaraan zij gemeerd lag werd losgeslagen en met de snelle stroom mededreef. Een jacht, dat nabij lag, zag daar na hel verder rondzwaaiende schip op zich aankomen. Eenige dames aan boord stonden doodsangsten uit toen zij de reusachtige grijze massa op zich aan zagen komen. Het jacht werd half verbrijzeld („crumpled up as a nutsheel") en de bewoners moes ten oogenblikkelijk op het oorlogs schip overgaan. Maar nog was de vernielingstocht van de Dominion niet afgeloopen, zij sloeg nu tegen het jacht Alberta, van den koning van Engeland aan, waar een man verwond wei'4 en dat zoo ernstig beschadigd werd, dat het zeer twijfelachtig of het gerepareerd kan worden. Hierna dreef de Dominion met an ker en al verder en strandde op een modderbank, waar zij door 4 sleep- booten afgesleept werd. ALG. NED. POLITIEBOND. Donderdagmiddag en -avond werd in de sociëteit ..Burgerlust" te Nij megen de 24ste al gemeen e vergade ring gehouden van den Algemeenen Nederlandscben Politiebond. Na de opening door den voorzitter, den lieer J. P. Engelman, werden een aantal punten van huishoudelij- ken aard afgedaan. Een van de voornaamste punten der agenda was het ontwerp-regie- metit voor het beheer der stichting (bedoeld in art 2 4e lid der statuten), die ten doel 'heeft hulp te verleenen aan politie-mannen, leden van den bond," die door langdurige of ernstige ziekte ondersteuning behoeven. Dit ontwerp werd na langdurige discussie met onbeduidende wijzi gingen aangenomen. Overeenkomstig de voorstellen van de afdeelingen Noord-Brabant en Utrecht werd het hoofdbestuur opge dragen bij de regeering stappen te doen. opdat de gemeente-politie wor de opgeqomen in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Het hoofdbestuur zal zich daartoe wenden tot de minister van Justitie en Binnenlandsche Zaken en tot alle leden van de Tweede Kamer. In strijd met de conclusie van het hoofdbestuur, werd besloten (voorstel- Utrecht), dat de bond zal aandrin gen op het vaststellen van een mini mum tractenient met periodieke ver hoogingen. Aan de orde was o. a. een voorstel van de afdeeling Limburg, om de le den van den bond gratis te doen deel nemen aan het examen voor liet poli- tiendiploma, en mocht daartegen over wegend bezwaar bestaan, de regee ring te verzoeken, de subsidie te ver- hoogen, met het oog op het toene mende aantal adspiranten. Het hoofdbestuur ontried het aan nemen van het eerste gedeelte van het voorstel, maar vereenigde zich met het tweede gedeelte. Aldus werd besloten. Tot lid van de commissie van be heer van bovengenoemde stichting werd gekozen de heer B. Koker, bur gemeester van Krimpen a. d. IJssel. De hoofdagent van politie K. Udo, te Dordrecht, werd benoemd tot lid van 'hot hoofdbestuur. De begrooting van de inkomstenen uitgaven over het dienstjaar 1906 1907 werd onveranderd goedgekeurd. SLACHTOFFERS DER ZEE. Men schrijft uit Urk aan de Tel. Nadat Donderdag onder zeer. veel belangstelling het stoffelijk overschot van Pieter Pasterkamp, schipper van het met man en muis vóór IJmuiden verongelukte vissclrersvaartuig U K 321, alhier aan de aarde werd toever trouwd, had Vrijdagmiddag dezelfde plechtigheid óók onder zeer veel be langstelling plaats met het lijk van den derdeman (jonge knecht) van dat vaartuig, den 19-jarïgen Hendrik Pasterkamp, neef van voorgaande. Deze was aan het strand nabij Cas- tricum gevonden en wegens gebrek aan gelden op verzoek van een oom aldaar begraven, evenwel zonder voorkennis of toestemming van zijne naaste betrekkingen. Door optreden van familie en vrien den en welwillendheid van de be trokken autoriteiten, is het lijk we derom opgegraven en rust thans op de algemeene begraafplaats te Urk, zeer tot geruststelling van de diepbe droefde moeder-weduwe, broertjes en zusters, welke allen hun hoop geves tigd hadden op „grooten" broer. Dit is reeds de tweede maal, dat de wed. Pasterkamp zoo'n ramp treft. Voor vijf jaar lcwam n.l. ook haar man op zee om. STUCADOORS-PATROONS. Donderdag 7 September wérd te Dordrecht in het hotel „Ponsen" de jaarvergadering van den Nederland- schen Stucadoorspatroonsbond gehou den. Aanwezig wa<rem ongeveer honderd stucadoorspatroons, uit alle deeleii van ons land, waaronder afgevaardig den van 17 afdecflingen. Met een; gloedvolle rede van den. voorzitter, den heer W. F. Steen ken van Amsterdam, werd de vergadering geopend, welke rede een daverend ap plaus door de zaal deed weerklin ken. Op dit. oogenblik werd een teJe- grnm ontvangen van den Duitschen S tu c ado orspa troo n® bo nd, af gezonde n uit Frankfort a/d Main, waarin den Nederlandschon collega's een vrucht bare en geanimeerde vergadering werd toegewenscht. Besloten werd: dit telegram, onmid dellijk te beantwoorden. Daarna werden de nieuwe afdeelin gen Leiden, Delft en Vlissiaigen geïn stalleerd. 4 Vastgesteld werd, dat de volgende jaarvergadering te Zwolle zal gehou-f den wordien. Nadat de secretaris, de heer A. C. Elf ring, van 's-Gravenliage. en de pen ningmeester, de heer H. van Vrees wijk, hun jaarverslag hadden uitge bracht, waaruit bleelt, dat de Bond in een zeer bloeienden toestand ver keert. werd overgegaan tot het verkie zen van drie leden voor het Hoofd bestuur. De aftredende heeren W. F. Sleenken, voorzitter, H. G. Vermeer, 2de secretaris, en H. A. Jansen, com missaris. werden allen herkozende heer Steenken met op één na alge meene stemmen. Uit hét verslag der commissie van redactie, bleek, dat liet vakblad niet alleen op eigen beenen kon staan, maar bovendien in staat was dit jaar in liet reservefonds te kunnen storten f 24.93 en in de bondskas f 62.30. De verdienstelijke administrateur, de heer H. van Vreeswijk, uit Rot terdam. ontving dan ook een waar- deerend. woord van den voorzitter, en een warme toejuiching van de verga dering. Ook den redacteur, den heer Jan Wolff, eveneens uit Rotterdam, en zijn staf, werd de noodige lof toe gezwaaid. Bij verkiezing van twee leden voor de Commissie van Redactie werden de af tredenden herkozen. Bij de rondvraag werd nog door den heer H. van Roon medegedeeld, dat, zoodra te Amsterdam een nieuwe Am bachtsschool wordt opgericht, wat al leen nog wacht op de keuze voor een geschikt terrein, dank zij zijne bemoei ingen, gesteund door den directeur der bestaande Ambachtsschool, bet stuc ado orsvak in het leerplan zal wor den opgenomen. Na nog verschillend^ besprekingen van hui'sihoudéiijken aard Sloot de voorzitter, na nog eenige woorden op de hem zoo eigen, krachtige wijze ge sproken te hebben, deze zeer geani meerde vergadering. Na een rijtoer, aangeboden door de afdeeling Dordrecht, door het. belang wekkende Dordrecht, met zijn typische oudé gevels, en flinke havens, werd weder voor ..Ponsen" halt gehouden, en ging men aanzitten voor den ge- meenschappelijken maaltijd, waarbij het recht genoegelijk toegingna af loop daarvan begaven allen zich we- dér naar hu nne respectievelijke haard steden, in het bewustzijn een nuttigen en. aangenannen dag te hebben be leefd. SALOMO'S EERSTE RECHT. Een der plattelands-corresponden ten der Tel. schrijft Ettelijke jaren lang, tot voor kor ten tijd. gingen vele ware of_ ver meende patiënten naar het Friese!ie dorpje Suameer, een half uur ten zui den van Bergum, om genezing bij „het boertje", den heer Van der Wal, te zoeken. Nu trekt Suameer weer vele bezoe kers. op een dag wel eens een 100- tal, omdat in een logement naast de kerk, een wonderlijk mechaniek, dat koning Salomo's eerste recht voor stelt. te zien is. De bekende geschie denis wordt door een zevental in hout uitgesneden poppetjes gespeeld, waarbij een kleine dynamo de be weegkracht levert. Spelen is het rechte woord, daar toch als het ware de poppen gewaar wordingen uitdrukken. Als het mo ment is gekomen, dat de scherprech ter zijn zwaard opheft, om het kind te ldievèn, dan schokt en schudt de ware moeder over haar geheele li chaam. 1-Iét kunststuk is circa 1 meter lang, drie kwart breed en een hal ven meter hoog en lijkt vooy den leek een wirwar van assen, raadjes, staaf jes, rails, wissels, katrollen, gewich- ten enz., waar men geen anouwaan' te passen weet. Op onze vraag aan den. samenstel ler. een eenvoudigen, jongen man, 23 jaar oud, of het hem wel gemakke lijk vallen zou. ieder deeltje zijn- plaats weer te geven, als het heele boeltje door elkaar geworpen werd, antwoordde Elzinga. zoo i s cfc ne-ani van den maker, dat dit vooreerst ze ker niet lukken zou, daar hjj aan de "samenstelling drie jaar gewerkt had. Na de ambachtsschool te Leeuwar den doorloopen te hebben, heeft E. nog niets anders gedaan dan prak- kizeeren. uitdenken, uitvinden. Hij is thans weder aan een nieuwe uit vinding bezig, waarvan hij veel ver wacht., ook voor de praktijk. Elzinga ontving de vereerende uit- noodiging Salomö'g eerste recht op de einde September te Leeuwarden te houden tentoonstelling, rlie ook door H. M. de Koningin wordt, bezocht, in te zenden. Aan dit verzoek zal wor den voldaan. E. is de zoon van ©ene arme we duwe. DE KONING DER STRAAT. De baldadigheid dér straatjongens wordt tegenwoordig hoe langer hoe erger. In de Buiten Domm.erstraat te Amsterdam had een man zijn petro- leumkar onbeheerd laten staan. De Straatjongens begonnen er mee! te wippen, en het duurde niet lang of de kar sloeg om, zoodat d.e petroleum over de straatateenen vloeide. Alsof bet nog niet genoeg was, werd er thans een lucifer ingeworpen, met liet gevolg dat de in d'e nabijheid staande schutting bij de spoorbrug in brand geraakte. Het brandje was ernstig genoeg om de brandweer te alarmeeren, die, wel dra ter plaatse, het vuur spoedig doofde. Zooals gewoonlijk, slaagde de poli tie er niet in de hand op een der hen gels te leggen. EEN VEELBELOVEND JONG- MENSCH. Donderdagochtend werd d'e minder jarige J. V., op zijn verzoek, door den commissaris van politie te Haarlem op tramsport gesteld, aan het politie bureau te Groningen gebracht. Onge veer 14 dagen geleden was dit jonge mensch van daar vertrokken dn als huisknecht in een hotel te 's-Graven- liage geplaatst. Bij een diefstal met inbraak in datzelfde hotel gepleegd, viel de verdenking op J. V., die hier op maakte dat hij naar Haarlem kwam. Bij zijne aankomst te Groningen was reeds een verzoek om aanhouding van dén commissaris te 's-Gravenhage in handen van dé Gromingsche poli tie. zoodat J. V. o ogenblikkelijk naar Den Haag werd teruggezonden. („N. G. Ct.") OP DEN VERKEERDEN WEG. Een vijftienjarige jongen, wonende Albert Cuypstraat te Amsterdam, ont ving Donderdagochtend opdracht van zijn paitroon, een boekhandelaar in de Constantijn Huygensstraat, om geld te innen en eenige boeken te bezor gen. De jongen keerde echter niet terug, 's Avonds ontvingen zijn ouders be richt van hem, dat hij met. een somi van f 25 met een gezelschap naar En geland was vertrokken. EENE NIEUWE UITVINDING. Men schrijft uit 's-Gravenhage Een HoRandsch. werktuigkundige heeft een zeer vernuftig stelsel van veeren. en wiölen- uitgevonden, waar door automobielen zonder de kostbare caoutchoucbanden zich even ruiscbloos en zonder schokken voort bewegen als de besto auto's, die nu in 't wereldgebruik zijn opgenomen. De wielen zullen slechts eén tiende deel kosten van hetgeen voor de tegenwoor dige wielen met luchtbanden moet uit gegeven worden. De uitvinder stelt zich voor binnen eenige weken met zijn niéuw gecon strueerde automobiel te 's-Gravenha- ge, te Berlijn, te Brussel en Parijs een proefrit te houden. FLAUW. In de grensplaats Bocholt worden Woensdagnacht aan verschillende openbare gebouwen groote büjetten aangeplakt, waarop een nieuwe oor log tusschen Rusland en Japan en de bestorming van Wladiwostock werd aangekondigd. Zelfs voor do couran- tenbureau's werd dit nieuws aange plakt, ofschoon de uitgevers daarvan niets wisten. Men heeft den bedrijver nog niet ontdekt. NIET STEEDS IS DE LIEFDE. ENZ. Een jaar geleden vertrok uit Hilver sum naar Duitschland het gezin II. Kort na aankomst aldaar ging de man er van door en liet vrouw en kinderen onverzorgd achterdoor de zorg der autoriteiten werden dezen naar Hil versum teruggezonden. waar zij ver der ten 'dééle door het Armbestuur werden gesteund. Veriede.n week kwam de mam plot seling des nachts in de woning van de vrouw en kind eren terug, en na beterschap te hebben'beloofd, nam de vrouw hem opnieuw aam. Die beter schap duurde echter niet lang, want een week later ontstond opnieuw ru zie, waarbij hij het jongste kind van vier maanden deerlijk mishandelde, maar ook de vrouw met een mes zeven hoewel lichte verwondingen toebracht, en bij dé haren op de straat sleurde. De politie nam hem daarop in ar rest, doch liet hém spoedig weder los, daar de vrouw van elke verdere ver volging afzag. Ook in de Leeuwenstraat te Hilver sum was deze week een hevige ruzie ten huize van de moeder der vrouw. Do vrouw heeft daarbij met een mies haren man zoodanige verwondingen toegebracht aan hals en gelaat, dat de geneesheer ruim een uur noodig had om den man te verbinden. („Echo"). ONGELUKKEN. Een werkman van het Oranje Nas- sau-Veem is van een brug, twee meter hoog, naar beneden gevallen, Zwaar inwendig gekneusd is hij in liet:. Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Te Bellingwolde is het 10-jarig dochtertje van den landbouwer Stik ker tusschen twee stroowagéns van de tram geraakt en onmiddellijk ge dood. Rechtszaken DRANKWET. Tn bijna alle vonnissen omtrent do drankwetovertrddingen, waarvan. Don derdag het appèl diende voor dé recht bank, had de kantonrechter overwo gen dat niets was gebleken, van de tij delijke verhindering als bedoeld in art. 24 der Drankwet, zoodat van zet- kasteleins geen sprake kon zijn, doch in één (de zaak Koks) was die over weging weggelaten, doch was veroor deeld, niettegenstaande was overge legd een formeel contract, waaruit bleek van het bestaan eener overeen komst tusschen dén vergunninghouder :en den zétkastelein, waarbij de eerste de risico der zaak droeg. Het vonnis zei, dat het bestaan van zoo'n overeenkomst niet was geble ken. Daarom, had. Mr. Kokosky een tiental getuigen gedagvaard, die ver klaarden, dat die vergunninghouder handelde, betaalde, enz., en dus de zaak feitelijk door hem gedreven werd. Waar dit zoo was requi.re.erde- de officier vrijspraak en Mr. Kokosky sloot zich da.ai-bij aan. OP HET STOOTBLOK GELOOPEN. Nabij het station Driehuis-Wester- veld zijn tengevolge van het met volle kracht loopen op een stootblok van een zandtrein, eenige wagens ontspoord en omgeslagen, waardoor de lijn voor liet personenvervoer werd versperd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor en het treinverkeer ondervond slechts weinig vertraging. Het incident liep dus goed af. ERFGOOIERS CONTRA ERFGOOIERS. In de civiele zitting van het ge rechtshof te Amsterdam, werd Dins dag in het eigen dom sproce.s met se- questratie van de erfgooiers nieuwe partij (de Witt c. s.) tegen de 12 meentmee ster-s der oude partij na mens geappelleerden gediend van ant woord vervolgens werd op verzoek van partijen de pleitdag in deze zaak vastgesteld op Vrijdag 29 dezer. EEN STRENGE WINTER Vroeger dan in andere jaren ko men op Texel de trekvogels terug. Tal van gevleugelde winter gastee, die an ders pas terugkeeren in het begin van October, laten zich nu reeds zien, en er zijn er onder, die nog het fraaie zomerkleed dragen. Zoo kan men thans Goudkivieten zien in hun brui loftspakje dat zich hier .slechts bij hooge uitzondering vertoont. Zou die vroege terugkeer op een strengen win ter duiden? NIET TOEGELATEN. In de Dinsdagavond gehouden Raadszitting in de gemeente Philip pine werd mededeeling gedaan van een schrijven van Gedeputeerde Sta ten, waarin gemeld werd, dat dit coBege zich zeer goed vereenigen kan met het gevoelen van den Raad, om den heer A. F. Arbroscheer niet als Raadslid toe te laten, op grond, dat zijn Nederlanderschap niet was be wezen. EEN WOESTELING. Men meldt uit Scheveningen 's Nachts bezocht een als lastigbe- lcendi staande Schweninger, zekere B., een bierhuis in de Maaswijk straat. Hij kreeg er twist* en werd door den eigenaar uit het café ver wijderd, waarop B. een ruit stuk sloeg. Een politieagent, wiens hulp werd ingeroepen, arresteerde hem. Onderweg kwam echter een Duïtscher die poogde hem te ontzetten. De po litieagent gebruikte toen zijn sabel en joeg den Duitscher op de vlucht, j waarbij de arrestant ontsnapte. Wat later trof de agent dezen, gewapend I niet een geopend knipmes, in de IJmuidenstraat aan. De agent raakte toen aan 't worstelen, bracht hem eenige sabelslagen toe en verwondde hem de hand. waarin hij het mes hield. Met zeer veel moeite gelukte liet toen (waarbij burgers hielpen) B. liet mes te ontwringen, waarna hij i naar bet commissariaat werd overge bracht en aldaar verbonden. NETTEN KWIJTGERAAKT. Bij de bommen die dezer dagen in de haven te Scheveningen van de ha- ringvi-sscherij bhinenkwameri, was ook de bom Sch 82, schippei^ P. Ros, 'fvan den reeder Jasper Kmoester, die 40 netten met toebehooren kwijt was, welke hem waren afgestoomd door een stoomtrawler toen de bom aan de vleet lag te vissehen. EEN DRAMA. In den nacht van 3 op 4 Augmsrtius is in dé „Smeden" té Zwolle het vol gende drama afgespeeld Het was kermis. H. J. Stel. A. Joms H. Bartels en A. van Keulen waren elk niet een meisje uit. Even. voor twaalf uur in den nacht kwamen ze voorbij een draaimolen en hoordé hét meisje van II. J. S. vloe kend zeggen, dloor wien wist ze- niét „zullen we hem steken?" Bij dé Diezerpoort moest het gezel schap scheiden. Het meisje van H. J. S. maakte bezwaar, alleen met hun beiden naar huis te gaan, daar ze twee- jonge mannen bemerkt had, die hén volgden en ze zich het gezegd ei op de kermis herinnerde. H. J. S. ging naar beidén toe, maar wijl ze niets zeiden, zei hij ook niets- en ging terug. Het. gezelschap l>esloot daarop S. roet zijn meisje naar huis te brengen. Ze keerden terug en haal den II. R. N. en J. D., de béide jonge mannen, in. Vaai dé andere zijdie kwamen eenige jongelui, die handgemeen raakten met N. en D. En daar dit ook vrienden van het clubje waren, bemoeiden de vier jongens er zich ook mee. Het duuriclie maar een oogenblik. Toen waren II. Bartels en G. Stel bloedend verwond, terwijl A. van Keu len op straat neerzeeg, eveneens bloe dend verwond. De getroffene werd onmiddellijk een apotheek binnengedragen en on der behandeling gesteld van dr. Vi- tringa. Hoewel de wonde in het linkerbo venbeen niet direct doodelijk was, is A. v. K. toch later overleden. Voor d'e arrondissement®-rechtbank te Zwolle stond nu terecht II. R. N., 21 jaar,, beschuldigd dien steek t-e hebben toegebracht. Vijf getuigen bevestigden, dat de verslagen© is begonnen. De drank speelde een groot rol in deze treurige zaak. Het O. M. eisohte voor opzettelijke, bloedige mishandeling 2 jaar gevan genisstraf. De oMcier verklaarde, dat de ver wonding niet .de oorzaak van den dood ls, waarschijnlijk is de doocT't gevolg van dronkenschap ofdiersen- schudding. De verdediger, mr. J. van Setten, vroeg, op grond van art. 41 van het Wetboek van Strafrecht (noodweer) ontslag van rechtsvervolging en on middellijk ontslag uit de voorloopige •hechtenis. De rechtbank vond geen termen de zen eisoh in te willigen en bepaald© de uitspraak op Donderdag a. s. Do 2e-luitenants C. L. H. Quarlos van Ufford en J. M. Pool van hot 4e regiment vesting-artillerie, respectie velijk te 's-IIage en Willemstadzijn tot 5 October gedetacheerd in de le gerplaats Ol'debreok tot het bijwonen van den 5en officiers-cursus bij de art. schietschool. Sport en Wedstrijden PAARDEN. De „Ned. Sport" deelt mede, dat dezer dagen in de omstreken van Am sterdam een nieuwe Harddraverij-ver eeniging het levenslicht, aanschouwde. Haar naam is „Aiinstel's Harddrave rij -vereeniging" en zij is gevestigd nabij 't Kalfje. De eerste draverij vindt plaats op Woensdag 13 September a.s. om prijzen van f 150. 75 en f 25, Ge léden wordt ondieir de reglementen dér N. II. en R. V. naar keuze met sulkey of onder den man. ATHLETIEK. Een Laffan-telegrami uit Rome méldt, dat in het begin van October door de verschillende Italiaanse!) e athletiek- vereenigingen in liet Vatic aan een congres gehouden zal worden. Paus Pius X zal deze zittingen met zijne tegenwoordigheid: vereerenterwijl hij tevens de prijzen zal uitdeden op de jongste athletische meetings gewon nen. De congressisten zullen gasten van den Paus zijn en hun intrek ne men in bet klooster Santa Maria. WATERPOLO. Te Dantzig heeft een uitgezochte combinatie der Engelsche vlootbe- manning een waterpolo-wedstrijd ge speeld tegen de daar ter stede ge vestigde Duitsche Zwemclub. De Jan tjes van bet Kan aal-eskader wareai niet opgewassen tegen de landrotten van Germanje met 21 wonnen de Duitschers. CRICKET. De cricketwedistrijd tusschen liet Zuiid-Ho'llandscbo eQftal en do St. Law rence Cricket Club, te 's-Gravenhage gespeeld, is gewonnen dloor deEngel- schen met innings en 32 runs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cent per regel. HaVERSCHMI IT KLAJE. Ververij en Chem, Wasscherij. 0r. ;!ou'f'r.iat 90. Brouwersvaart 74. Reinigen, Verven en üeparooren HEERENCOSTUUMS. Buiten Haarlem franco toezending retour. VERBRAND. Bij em familie, woonachtig op de Prinsengracht bij de Vijzelstraat te Amsterdam heeft Donderdagavond ongeveer half zeven een droevig on geluk plaats gehad. Het dienstmeisje kwam in de keuken in aanraking met de vlam van een petroleum-toestel, waardoor haar kleeding in een oogen blik in lichtelaaie stond. In haar angst vloog zij de straat op en sprong in de gracht, waaruit zij spoedig, doch helaas met brandwonden over dekt. op het droge werd gebracht. Spoedig weixl zij per brancard naar het b inn en-Gasthuis gebracht, waar zij echter spoedig daarna aan de be komen wonden is bezweken. Leger en Vloot Den 30 September a.s. keeren van hunne detacheertng naar de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage tdrug van het regiment grenadiers en jagers de le-'Iuitonants K. A. Pferffer, A. M. Geesink, P. II. Hekkema, H. J. die Fre- merij en II. Cramwinkel van het 6e régiment infanterie H. Kerrem ans van het le regiment huzarenG. B. Noothoven van Goor, A. A. dén Hoed. G. L. J. Holle, R. Boonstra en E. Weijertnanvan het 2e regiment hu zaren C. M. G. P. Couvée, J. Irish Stephenson. W. MuurJing, C. F. Mu- se.ha.rt en If. A. A. Sinniingen van het 3e regiment huzaren E. H. van den Akker, II. Z. A. van de Roemer, G. Vogelaar en M. II. C. A. Seijn van het le regiment veld-artillerie: kapt. W. J. J. Hasselbach, le-luitenants II. Zeeman en C. C. Sehmoutziguervan het 2e régiment veld-artilleriekapt. J. II. Daam en dé le-luitenants L. Weber. J. W. van Aarschot, W. ten Broeke Hoekstra en G. J. Ni j wei dé van het 3e regiment veld-artillerie le>; luitenants M. M. Eijssell. J. P. J. Verberne en J. W. R. Scliiïl. IETS WAT DE MOEITE WAARD IS BEKEND TE ZIJN werd ons door een Leicllsche niedege- gedetekl, wij laten, het hier volgen: Mejuffrouw B. Haasbeek, wonende Namistraat 1 te Leiden, deelt on® me de: Op vijfjarigen leeftijd heb ik oen hevige buikviiesontsteking geliad en sedert dien tijd ben ik altijd sukkelen de gebléven. Nu voelde ik mij eens wat beter, dan. wéér erger. Ik had aanhou dende pijnen in den rug en in de len denen en wannéér ik ook som® een beetje beter was, kwam de pijn toch weer terug. De urine kwam pijnlijk en was troebel, en 'smorgens was er een dik vlies op. Re was altijd erg ver moeid en ofschoon ik verschillende malen onder behandeling geweest was, had men mij toch nooit kunnen ge nezen. Men zeiide mij, diat, het bloed niet goed circuleerde in do linkerzij, en ik was mismoedigik begon alle hoop op beterschap op te geven. De goede hoedanigheden van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN trokken mijn attentile en ik besloot hier een proef mede te nemen. Op Uw vraag of deze mij goede resultaten gaven, moet ik volmondig ja zeggen, reeds na één week kon ik een grootd ver andering ten goede bemerken en in drie weken tijd® was ik volkomen her steld. Ik had' geen pijn meer en het water was geheel normaail. Iedereen die mij kent staat ten zeerste over de uitwerking dezer pillen verstomd en ik zal niet nalaten ze aan nierlijders aan te bevélen. Ik oncllergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verwaarloos nooit een pijn in dén rug. Het is spit zegt gij, jên gaat van zelf weg, zo o alls het gekoirnen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt hét weg te gaan. liet. komt veel ernstiger terug. Deze pijn in den rug is ge woon nierziekte, en de natuur waar schuwt U op deze wijze, dat Uw nie ren hun plicht niet doen en niet op do gewone wijze de onzuiverheden af- voeren van het bloed, dat ze filtree- ren moeten. Het bovenstaande is een overtuigend bewijs daarvan. Verzeker U, dat men U de échte FOSTER'? RUGPIJN NTEREN PILT/EN geeft, de zelfde die Mejuffrouw Haasbeek ge had! heeft. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij •de Heeren: K. VAN EDEN, Spaarno 38; J. J. GöPPINGER. Groote Hout straat 147a; en J. VAN GTJLIK. Zijl- straat 98. Toezending geschiedt fran- co na ontvangst van postwissel ad j f 1.75 voor één, of 10 voor ze® doo- zen. Uit de Arbeiderswereid EEN DREIGEND CONFLICT. Wij meldden reeds, dat de metse laars en opperlieden van den aanne mer D. Schut, werkzaam aan diens werk aan de Ned. Fabriek van Werk tuigen en SpoorwegmaterieeJ, het werk hadden gestaakt, zegt het Hbld. Deze staking kèn het voorspel zijn van een ernstig conflict in de Amsterdamsche bouwwereld en daar om is hot noodig de geschiedenis der zaak wal nader uiteen te zetten. Nu vier weken geleden staakten de heiers te Amsterdam den arbeid. Zij cischten van de patroons zes man in de ploeg, in plaats van vijf zooals tot heden gebruikelijk was. De pa troons weigerden beslist daarop in te gaan en verbonden zich zelfs bij con tract 1000 boete te betalen, bijal dien een hunner toegaf. Tot heden hadden in gang zijnde bouwwerken van deze staking geen last, natuur lijk wel die waarbij nog geheid moet worden. In de stad staan thans on geveer 34 hci'stelingen werkloos. De heer D. Schut heeft een belang rijk werk aangenomen voor de bo vengenoemde fabriek, belangrijk en spoedeischend, omdat de bouw dier werkplaatsen moet ten dienste ko men aan den bouw van machinerieën die de Ned. Fabriek lieeft aangeno men voor het nieuwe stoomschip der Maatschappij „Nederland". Achter dien bouw werd dus spoed gezet. De patroon, die het heiwerk daarvoor had aangenomen, had tot dusverre heiers aan den arbeid, die zich niet bij de stakers hadden aangesloten. De metselaars en opperlieden werk zaam in dat gedeelte van den put, die reeds _af-geheid is. verklaarden giste ren niet verder le willen werken, om dat dit heiwerk door niet bij de sta kers aangeslotenen verricht, besmet moet lieeten. De heer Schut nu is aangesloten bij de „Algemeene Patroonsvereeniging" en krachten® de statuten dieir veree niging moet het bestuur,, wanneer bij een lid wordt gestaakt, bij loting an dere leden-patroons aanwijzen, die het lid bij wien staking is uitgebro ken, met werklieden steunen. Weige ren zijn werklieden bij den patroon, waar gestaakt wordt, te arbeiden, den worden zij op staanden voet ge schorst. De statuten der Patroons- vereeniging luiden in dit opzicht zeer streng en bedreigen den weigerachti- gen patroon met belangrijke boete. Doet dus de heer Schut een beroep op z'n vereeniging dan moeten andere patroons hem metselaars en opperlie den leverenweigeren deze om in den besmetten put te werken, dan worden zij geschorst en kan dus een uitsluiting van metselaars en opper lieden niet uitblijven. Komt er zoo danige uitsluiting, dan is natuurlijk gevolg, dat spoedig de timmerlieden, ook zullen moeten uitscheiden, want de Patroomsvereenigi.ng omvat ook de patroons in het timmerliedenvak. Dit is dus het ernstig, conflict dat in de Amsterdamsche bouwwereld dreigt. Men hoopt, dat het nog maar bij dreigen zal blijven. Het bestuur der Patroonsvereeniging hoopt, dat het gevaar door bespre kingen te houden, eerst met de werk lieden des heeren Schut, daarna met de besturen der organisaties van met selaars en opperlieden, alsnog zal kunnen worden afgewend. Een be slissing is niet voor de volgende week te wachten. Het heiwerk aan het werk van den heer Schut werd Vrijdag nog geregeld voortgezet. PERS-OVERZICHT. Van Zaterdag 9 September. In ons vorig nummer deelden wij reeds den uitslag van de NA-VERKIEZINGEN te Rotterdam en te Arnhem mede. Over deze uitslagen schrijven thans enkele bladen hun oordeel. Het „Handelsblad" vergelijkt de cij fers van de Juni-verkiezlngen met die van thans en komt tot de conclusie dat de opkomst der kiezers zeer ge daald is. In Arnhem met 6754 kiezers werden Dondeidag slechts '5017 gel dige stembriefjes in de bus geworpen, tegen 5990 op 16 en 6137 op 28 Juni. Rotterdam I heeft 7357 kiezers, van welke Donderdag 5750 opkwamen, te gen 6575 op 16 en 6652 op 28 Juni. In Rotterdam V. met 5431 kiezers stem den Donderdag geldig 3693, tegen 4344 en 4637 op 28 Juni. Volgens het „Handelsblad" is het opmerkelijk, dat de trage opkomst enkel bij de vrijzinnigen en de rech terzijde voorkwam. Het schrijft daar over 1 „De sociaal-democraten brachten in elk der drie districten meer stammen uit dan op 16 Juniin Arnhem 96( tegen 612, in Rotterdam I 1520 tegei 1176 en in Rotterdam V 494 tegen 235 In Rotterdam I verkreeg de heei Spiekman slechts 479 stemmen min der dan de candidaat der vrijzinni gen, nadat op 16 Juni het verschil 1441 was geweest De daling, vergeleken met 16 Juni] is het sterkst geweest bij de rechter zijde. Op mr. S. de Vries stemdei donderdag 790 kiezers minder dai 16 Juni op den heer Van der Voort j Het, getal vrijzinnige kiezers daalde met 531. In Rotterdam bracht prof. Fabiui J het Donderdag tot 2-331, maar ds. Ru dolph had op 16 Juni 2782, dus 55: 'j meer. De lieer Fock kreeg toen 241' d. i. 418 meer dan Donderdag d< heer Van den Bergh (1899). In Rotterdam V haalde de clerical* candidaat Brummelkamp op 16 Jun 1975, gister de lieer Van Term 1372 dus de laatste 603 minder. Op dei vrijzinnigen mr. Van Raalte werdei 16 Juni 2136 uitgebracht, op den Jiee Mees Donderdag 1829, dus 307 min der (De heer Mees had slechts 19 stem men onder de volstrekte meerdei heid." „Er moet", zoo besluit het blad „nu evenals in Juni voor de drie dis trie ten worden herstemd tusschen d vrijzinnige candidaten en die de verbonden rechterzijden. Wij vei trouwen dat de afloop zal zijn al toen, maar daarvoor is het dringen noodig, dat de tegenstanders van he afgetreden Kabinet in groeten getal hun kiesplicht vervullen." „De Tijd" ook constateerende da ■het stemmenaantal der socialistei aanmerkelijk vooruitgegaan schrijft „Vermoedelijk is dit vooral toe t schrijven aan de buitengewon krachtsinspanning, welke de sociaal democraten hebben ontwikkeld, dooi dat ze dezen keer al hun actie op dri punten konden concentreeren. Ee bewijs, dat de nieuwe Regeering ii den smaak valt, ligt hierin allei minst, want, de sociaaJ-democmtei zijn ditmaal ter stembus getrokken als verwoede tegenstanders van „d vooze grappenmakers van het blanco

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6