NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6814 'fiKrsefeJteü «Ssge^ka, fcefesSvp oy 2oa= sis ftMeMsgem, DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIE MAANDENl Voor Haarlem o 1*2C Voor de dorpen la den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) - «,- 1-30 Franco per post door Nederland „.ceooo»»..,...» 1.65 Afzonderlijke stammers e 0 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem B 0.37>| u 9 a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Venncotschajp Laurens Coster. Directeur J. C. PEEREB00M* ADVERTENTIËN: Van 1—5 vegels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement ■.Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regei Qroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maai plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Laüs^mmunaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724= Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door aile Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G- L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. OORLÖGSVARiA NEBOGATOF'S ESKADER. In verband met de jongste, beschuldigingen uitgebracht tegen ad miraal Nebogatof, is van belang wat een Duitsch sprekende arts, die dien de aan boord van Nebogatof s eskader (op de Orel) meedeelde. „De granaten, die wij gebruikten, maakten wel gaten, als zij troffen, doch zij sprongen niet uiteen, en gin gen meestal niet af, terwijl de goed gemikte Japansche schoten alles ver nielden. wanneer zij insloegen. De Orel is een verschrikkelijk voorbeeld van de werking der Japansche scho- tenhet is natuurlijk niets dan leu gen dat dit schip zoo goed als niet beschadigd zou zijn. Het heeft 57 gaten gekregen, terwijl het boven- en middendek er ellendig uitzagen. De schuld van dezen slechten toe stand ligt in de springstof Pyroxi- lin, dat door de hitte onbruikbaar was geworden. Niettegenstaande dit te voorzien was, en men het reeds wist toen Port-Arthur verlaten werd; waren geen maatregelen getroffen. Aan boord kon natuurlijk niets ver anderd worden, vooral daar Neboga- tof in allerijl moest wegstoomen. De bemanning aan boord van het eskader bestond uit recruten, die eind October 1904 in dienst gekomen wa ren. Deze menschen konden absoluut niet met het geschut omgaan. Zij waren wel geoefend, doch niet in het scherp-scbieten. Dit moet ook bet ge val zijn geweest van Rodjestwen- sky, niettegenstaande hij een maand tijd gehad had tot oefenen in Mada gascar. De officieren en minderen hebben de geheele reis door slechts pekel- vleesch te eten gehad. Versch voedsel werd niet gegeven. Aan ijs of frisch water werd niet gedacht. Kortom, het is een ontzettende reig geweest vol ontberingen zoodat de mannen niet zeer gestemd waren om te vechten. De schepen waren op 't laatst zoo met kolen én voorraden beladen, dat het op bepaalde hoogte zeer sterke pantser diep in het water stak en de zwakke pantsering onmiddellijk onder of hoven de waterlinie was. Zoo kon elk vijandelijk schot dat trof, 'alles in stukken doen spingen. Eu om nu de geheele komedie niet tot het einde af te spelen en ten minste het leven te redden van de arme soldaten heeft Nebogatof, die een zeer knap man is, zich overge geven. Ik moet hier verklaren, dat het den Japanners niet gelukte door de hooge zee, niettegenstaande al hun pogingen, de overvolle reddingsboo ten op te nemen, booten waarin plaats genomen hadden de recruten, die niet konden zwemmen. Nebogatof, die verdere panieken wilde voorkomen, heeft menschlie- vend gehandeld. Het verwijt hem ge maakt zal wel anders klinken,, wan neer het blauwboek verschijnt, waar in verklaard wordt over welke man schappen en welk materiaal hij be schikken kon." De Russische bladen bevatten een besliste tegenspraak van mevrouw Nebogatof tegen het gerucht dat haar man den Mikado verzocht zou heb ben om als Japansch burger gena turaliseerd te worden. Schout-bij nacht Nebogatof zal naar Rusland ierugkeeren om zijn onschuld te be wijzen voor de rechtbank, en eerher stel te eischen. Zijn proces, zoo voegt men er bij, belooft opzienwekkende onthullingen te geven, men verwacht beschuldigingen tegen het marinebe- stuur en in 't bijzonder ook tegen grootvorst Alexis. Voor de rechtbank van de openba re meening zou Nebogatof, die (op last van den Tsaar persoonlijkhaet schande weggejaagd wordt wegens zijn houding in den slag bij Tsoe- sjima) veel kans hebben, gelijk te krijgen. Het spreekwoord dat men geen ijzer met de handen kan breken, is bekend op de heele wereld, en mis schien geldt hier nog een ander spreekwoord over onwillige honden en liet vangen van den haas. En te genover de vernedering, hem persoon- Tijk aangedaan, staat in elk geval vóór dezen officier het besef dat hij ïfTet, toen het volslagen nutteloos ge worden was, honderden menschen heeft opgeofferd. Maar of een Russi sche müitaire rechtbank Nebogatof ge lijk zal geven, is een andere quaestie. Binnenland men vermeld, dat de opoe tjanning het volgend voorstelAfdeelingen, en overige landsgrooten niet volde- welke een eigen ziekenfonds heb- den aan het verlangen van den gou- ben. verplichten zich ten opzichte verneur om hun opwachting te ko- j i van leden, die van de eene naar de andere gemeente verhuizen, dezen men maken, niettegenstaande zij Sënfonds'Jp'te "kernen op daartoe driemaal m de gelegenheid de navolgende voorwaarden De le- j den m0eten bij hunne verplaatsing CELEBES. In het bijschrift hij het laatste te legram uit Batavia gewaagden wij van de beleediging, den resident Brugman aangedaan. Die beleedi ging bestond in het navolgende, zegt de N.R. Crt. In bet begin van 1904 ging de resi dent, vergezeld van den assistent-re sident Engelenberg en den kapitein- gewestelijk adjudant van Waasdijk, van Paré Paré naar Baloppo. Of schoon de datoe van Loewoe zeer goed wist, dat deze regeeringscom- missie in aantocht was, werd deze niet op de gebruikelijke wijze ont vangen, zoodat de resident kennis moest geven van zijn aankomst en -het verzoek deed de datoe te spreken. Hierop Wérd geantwoord, dat de da- werden gesteld. Later slaagde men heter. Den 25sten April 1900 kwam de gouverneur per gouvernements stoomboot Snip, begeleid door de Hol land en de Sumatra, ter'reede ran Paloppotoen is dien hoofdambte naar de noodige eer bewezen. Het zelfbestuur werd niet geneigd bevon den de heffing van tolrechten aan het Gouvernement af te staan. K. V. 1901 (blz. 34). „Het zelfbe stuur van Loewoe verzuimde in 1900 te voldoen aan de contractueele ver plichting tot het zenden van een ge zantschap naar Makasser. Overigens valt echter op bijzonder gunstige ge zindheid van dat bestuur niet te roe men. Politieke besprekingen worden dikwijls slepende gehouden en een paar malen moest zelfs ernstig wor den geklaag-d over tekortkomingen in de gewone beleefdheidsvormen." K. V. 1903: „De gezindheid van het zelfbestuur ten onzen Opzichte liet nog steeds te wenschen. Wederom moest worden geklaagd over tekort komingen in de gewone beleefdheids vormen. Een ambtenaar, volkomen op de gezond zijn, de afdeelingen van welke de leden gekomen zijn betalen 3 maanden contributie aan die afdoe- lingen waar zich die leden mochten vestigen. Bij eventueel verschil van het bedrag der te betalen contribu tie kan bij onwil om de soms hoo- gere contributie te betalen, de uitkee- ring worden geregeld naar de min dere contributie. Voorts heeft zulk een lid dezelfde rechten en verplich tingen als de andere leden dier af deeling. Aan dit eventueel te nemen besluit worde terugwerkende kracht verleend door de afdeeling Leeuwarden In het orgaan van den Bond „de Voorzorg" worde eene vaste rubriek geopend voor vraag en aanbod, waar in door de afdeelingsbesturen ter kennis der leden kan worden ge bracht, in welk vak werkkrachten worden gevraagd of aangeboden in hunne gemeenten. (Ned.) DRAAIORGELS. Muzieknijverheid, draaiorgelin dustrie. Vooropzettende dat deze kunst vorm, hoe weinig aangenaam ook voor velen, toch ,,in een bestaande behoefte" des volks voorziet, verhaalt hoogte van da toestanden op Celebes, de Amster<lamsche correspondent dei- gaf ials zijne meening, dat waar-1 „N. R. Ct." het een en ander over schijnlijk in Loewoe één ernstige j dezen tak van kunstnijverheid, slag zou moeten vallen, maar dat j Deze firma's te Amsterdam, zegt hij, T a!e Rn,li hAt verzet verhuren die muziekinstrumenten, daarna, evenals in Bom, het rerzet j D<} ig L Warnies 0p de gebroken zou zijn. Brouwersgracht, en dan zijn er nog rnT,„,tn I Nuberg in de Goudbloemstraat, die CHR. NAT. WERKMANSBOND, j Speciaai zoogenaamde piano-orgels Hierop werd geantwoord, dat de da-: De Chr. Nat. Werkmansbond hoopt verhuurt, en Cijs in de Palmstraat i nn 13 en 14 Sept. m het Societeitsge-1 De weduwe Warnies „want de toe ziek was en dus geen ontmoeting j b(>uw -yan de jlotterdamsche Dier-echtgenoot, die de oprichter der zaak kon plaats hebben. De resident het j g,aarde zijn ioe jaarvergadering te was, is een paar jaren geleden ge- toen vragen of hij den kroonprins jll0Uden. Benevens eenige huishoude- storven heeft veertig orgels, oude niet spreken kon. Daarop werd ge- jijk© .zaken en een referaat van dr. en nieuwe, en dat vertegenwoordigt antwoord, dat dit dien dag onmoge- e. h. Limborgh van Workum over in dezen tijd, nu de straatorgels hl lijk was, den volgenden dag ook enz. het onderwerp „hoe zullen wij het "rooter en pompeuzer van aanklee- zoo is de resident zeven (Tagen aan best onze beginselen propageeren ding worden, een heel kapitaal Want don nnat irehonden FindSiik zou onder het jonge geslacht", komen o. ei' zijn kleine orgels van met meer aen piaat Oenoucien. landelijk zou d volgende voor-tellen in behan-dan f 2U0. maar de prijs van de het onderhoud plaats hebben, maar s crootste is van 1200 tot f 1500. toen de resident het vertrek binnen-doo= de Reeling AmsterdamJ Voor deze zaak heeft de oude War- trad, verliet de kroonprins de kamer: j Het hoofdbestuur zorge vooreen; nies den grondslag gelegd door zijn en liet de Europeesche ambtenaren volledige opgave van alle besluiten, handel in mondharrnonicas, die bij alleen. Over dit opzettelijk en meer welke door de gehouden jaarverga- over de heele wereld aan den man dan grof behandelen van een hoofd-! deringen reeds werden genomen.en bracht. Zoo reisde hij een vijftienja- amhtenaar werd natnurliik te be- doet telken iare opnieuw opgave van ren Amerika rond. ook nadat hij ambtenaar werd natuurlijk te besiujteJ. door den bliksem getroffen aan voegder plaatse een klacht mge- j>e Chr. Nat. Werkmansbond beide oogen blind was geworden. Met diend. De Chr. spreke zich uit over het al of niet zijn vrouw, twee 'kleine kindereu en De Koloniale Verslagen nagaande, Wen=cheQijke van het oprichten van een vreemde knecht trok hij van de «nn x.,.. ca vakbonden. Indien wel wenschelijk, eene plaats naar de andere en ging, zoo neme het hoofdbestuur maatrege- toen de zaken wat grooter vlucht na- len daartoe. men, ook naar Duitschland, Frank- 3. Aan het orgaan „de Voorzorg" rijk of België, om daar orgels tekoo. worde, als bijblad, een vakblad toege- pen. Want hij had een fijn gehoor, voegd als uitvloeisel der eventueel en niemand beter dan hij kon in de op te 'richten vakhonden. orgelfabrieken de beste keus doen. 4. De Chr. Nat. Werkmansbond Maar voor het gezin was het wel spreke zich thans uit over het begin- een angstig iets. om dien blinde daar 5e! en het al of niet wenschelijke maar zoo op den trein te zetten, in den Bond van coöperatieOrgeldraaier geboren is er zeker door de afdeeling Rotterdam niemand. Men komt .tot die brood- Qlc Het hoofdbestuur stelle pogmgen in winning door ziekte of gebrekkigheid, opgenomen is en an ki acht blijft, als werk, om afdeelingen te stich- werkloosheid en (zegt de correspon- zijnde niet in strijd met het politiek ten ondeil Hollanders in Duitsch- dent) misschien wel luiheid ook. contract van 1887, zond de hadatals- ian{js 0f om aldaar vertegenwoordi- Maar de gebrekkigen hebben bij de nog bericht van het overlijden, met görs te krijgen voor onzen Bondpolitie die de vergunningen uit- dc mededeeling dat tot opvolger was door de afdeeling Sliedrechtreikt te-recht de voorkeur, "■pkozen We Kambo Daëng ri Bom- De afdeeling Sliedrecht acht het ge- De nieuwste orgels zijn waarlijk geen IT eehJenoote IZ. to opoe tian- wenschf. dat de Bond zich uitspreke peulschilletjes in de behandeling, pa. echtgenoote \an en p J over v-at wordt verstaan onder „poli- Wij hoorden zelfs een gewicht noe- ning (kroonprins) en oudste doehtei tiekv en over de Bond blijve bui- men van 750 kilo. En nu zullen de van den in 1880 overleden vorst van ten de p0]itiek" meeste groote orgels, waarmee wordt Loewoe." i door de afdeeling Utrechtrondgereden, wel niet zóó zwaar In het K. V. van 1900 (blz. 37) vindt Vanwege het hoofdbestuur ga uit zijn, maar als een paar slecht ge vindt men in dat van 1899 blz. 36 vermeld „De vorst van Loewoe over leed in Maart 1898. Aanvankelijk verzuimde de hadat van dit overlij den aan het bestuur kennis te geven, zooals later bleek in de meening, dat vhet vïgeerend contract daartoe niet de verplichting oplegde. Toen echte aan de Loewoesche grooten duide- lijk was gemaakt, dat die verplich ting in het politiek contract van 1860 voede mannen, of een man en een vrouw, den heelen dag met zoo'n bak- j beest door de straten hebben gezeuld en aan het groote ijzeren vliegwiel gedraaid, dan kunnen ze 's avonds toch ook waarlijk wel met een gerust geweten verklaren, dat ze hun brood-! je in het zweet huns aanschijns ver- diend hebben. Daarentegen halen ze vaak_ aardig centen op, zoodat menig werkman hen zou kunnen, benijden, en op de feestdagen ontvangen ze zelfs een bom duiten. Dan trekt een ieder er op uit, vergunning of geen vergun ning. en ze spelen tot in den nacht toe. Nu dit jaar met den 31en Augustus was er (te Amsterdam) een orgeldraaier, die z'n buideltje centen en klein zilvergeld voor geen 30 wilde verkoopen. Maar het orgeldraaien is ook al een seizoen-vak. De „season" begint na Paschen en duurt tot het laatst van Augustus. Dan breekt het kwade jaargetijde aan, komen de schrale maanden, en voor wien niet tfieeft overgespaard velen verdienen vrij geregeld f12 h f 14 per week, dank zij hun vaste klantjes is armoe troef. Orgellui, die zonder vergunning spelen. komen nogal er eis voor. Iemand die het weten kan verzeker- de ons, dat er zoo minstens een vijf honderd in Amsterdam rondloopen. Worden ze geverbaliseerd en veroor deeld, dan gaan ze maar zitten. Zoo is 't van één orgelman-zonder-ver gunning bekend, dat hij pas 236da- gen heeft gezeten, en er nu weer voor 180 dagen in gaat De huurprijzen van de instrumen ten loopen natuurlijk zeer. uiteen de heele gewone met een matig geluid, afgezaagde deuntjes en een heel po vere uitmonstering van doek met wat bloemetjes erop, doen niet meer dan vijf kwartjes per week; maar de goed ordinaire, vol zware orkestmuziek, met een ridder die de maat slaat, en nymphen, die op harpen tokkelen, kosten 4, 5 en 6 gulden. De betaling geschiedt in den regel eiken avondalleen de onbetwistr baai' vertrouwbaren en die vor men de overwegende minderheid hebben langer krediet bij den ver huurder, die bovendien ander ris'co loopt. Wij zagen ten-minste bij een hunner een paar instrumenten, die door hun bestuurders ergens in Noord-Holland pardoes te water ge reden, en toen maar, zonder meer, terug waren gestuurd. Ze stonden nu te drogen, en zagen er allermisera- belst uit. De huurder bepaalt zelf, wat hij te betalen heeft. Bij weekhuur wor den regendagen niet berekend: en wie zal uitmaken, dat 't ergens bui ten de stad niet geregend heeft? Idem is 't met ziekte-dagen, die ook niet betaald worden. De fatsoenlijkste, eerlijkste huur ders zijn dus de beste klanten van den orgelverhuurder, en de ande re.... van den kroeghouder. BIJ DEN NEUS GENOMEN. Wanneer je iemand wilt spreken, dien ze hij den neus hebben genomen behoef je waarlijk niet te gaan naar de Oostenburgermiddenstraat no. 21. Gewoonlijk kun je voor dat doel wel bij je buurman terecht, als ie er ten minste over te spreken is, zest de Tel. Doch hier was 't 'n bijzonder geval, 'n zéldzaam geval, 'n mysterieus geval. Hier was 't iemand, !n vrouw, die letterlijk èn figuurlijk bij den neus was genomen (men zie ons be richt in het vorig nummer „Eene vreemde zaak"). Ze zat rustig, alleen neer in d'r huiskamerdenk je d'r 'n poesje bij, en 'n theeketel, denk je d'r 'n gezel- lig-lichtende lamp bijdónk je d'r alles bij, wat Jiuiselijk is... Dan kun je je begrijpen, dat 't 'n bijzonder geval is, 'n zeldzaam geval, 'n mys terieus geval, wanneer d'r plotse ling 'n vreemde man binnenkomt, die bijna zonder verdere plichtplegingen de vrouw bij den neus neemt het geen 'n mysterieus aangrijpen is haar bewusteloos maakt op 'n niette doorgronden wijze haar tweehon derd gulden ontvreemdt uit 'n grof- linnen zakje Dan is 't 'n prikkel, om zoo'n vrouw te gaan zien, te gaan kijken, te gaan ihoorenEr zijn gevaren aan ver bonden. Want onwillekeurig heb je het idee, dat de vrouw je zal beschou wen als 'n twééden vreemden man, die nogmaals 'n neus-operatie bij ihaar zal verrichten, en 'n geld-ader- lating zal toepassen... Eerst zijn we dus gaan informee- ren bij 'n juffrouw, die we vleesch zagen snijden in 'n winkel. Zoo'n juffrouw wekt vertrouwen, gééft ver trouwen. Ze noemde me 't nummer, en ik werd vriendelijk ontvangen. De man was thuis!... Dus geen ge vaarhad ze te duchten. Ze vertelde me omstandig, geflankeerd door opmerkingen van buurvrouw, wat ik wilde weten. I-Ioe de man d'r bewus teloos had gemaakt; of hij 'tgedaan had door middel van chloroform in de gesloten vuist, of door middel van belezen, óf door middel van een of ander geheim Sherlock Holmes middel, wist de juffrouw niet- Dat de man haar bewusteloos ge maakt had, zoodat ze d'r nóg niet goed van was, en dat-ie d'r tweehon derd gulden ontfutseld had, wist ze wèl. En dat is voldoende, zoowel voor de vrouw, als voor den vréémden man, die z'n hoed over z'n ooren had getrokken, en uit de vingers onzer snuggere politie wel blijven zal... Letteren en Kunst JUBILé MARTIN US WOLTERS. i i Ter gelegenheid van zijn 25-jaxig jubileum als toonkuusteuaar was Maandagavond in de groote zaal van •het Concertgebouw te Amsterdam den beer Martinus Wolters een feest avond bereid. Nadat de liedertafel Apollo, die den feestavond bad in gericht (de heer Wolters is haar eere-lid), op uitnemende wijze eenige mannenkoren had voorgedragen, wist mevrouw Engelen-Sewing met haar zang ,-het phbliek ten zeerste te bekoren en deed ten slotte de jubilar ris zelf, die een begaafd violist is, zich met niet minder succes hooren. Aan het slot van het concert werd hij tot het voorwerp gemaakt van een hartelijk huldebetoon, dat werd inge leid door mr. van Ogtrop, die, als voorzitter van het huldigingscomité, den kunstenaar, onder aanbieding van een krans en een welgevulde enveloppe, mitsgaders een album, be vattende de namen der deelnemers, EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. 9) Heeren, ik heb gewacht om te weten, wat mijn plicht was. Ik heb reden te denken, dat, niettegenstaan de ik een vreemdeling in uw midden ben, de sleutel tot uws vaders vreem de daad in mijn handen ligt. Wilt u mij toestaan, vóór ik mij nader ver klaar. u een enkele vraag to doen? De verbazing, die deze woorden ver wekten. werd gedeeld door den rech ter, die blijkbaar dacht, dat hij met zijn vragen redds alles van mij te weten was gekomen. Was Mr. Gillespie een man, die aanleg had voor het tooneel Had hij het talent van nabootsing, of, duide lijker gezegd, kon hij aan zijn. gelaat die uitdrukking, welke hij er op wenschte, leggen? In de verbazing, die op deze woor den volgde, zag ik geen ontkennen. Vader was een man van talent, stemde Alfred brommend toe. Ik heb Cl ai re dikwijls hooren lachen om zijn vertellingen, die op comediestukjes le ken, zooals zij zeide. Dat verklaart het ten deele, her nam ik weer. mij tot den rechter wendende. Mr. Frisbie, ik moet uw toegevendheid inroepen. Toen ik dit huis was binnengetreden op de roep stem van het kleinkind van Mr. Gil lespie, vond ik dien heer in herig lichamelijk- zoowel als zielelijden. Hij was angstig, meer dan angstig, dat hij een wensch niet meer zou kun nen uiten en niet kunnende spreken Iton hij moeilijk aanwijzen wat het was. Maar na veel pogingen wist hij mij eindelijk te betuigen, dat ik een papier moest nemen, dat hij in zijn hand geklemd hielden toen ik dat gedaan had, dat ik het, opgevouwen zoo als het was. moest sluiten in- één van de couverts, die voor ons op ta fel lagen. Ik had geen reden om aan zijn wenschen niet toe te geven ik deed zooals hij gaarne wilde, en vroeg hem den naam en het adres vaar den persoon, voor wien deze mededeeling bestemd wasmaar op dit oogenblik begaven zijn vermogens hem zóó, dat. hij den naam niet kon uitspreken. Hij kon alleen uitroepen „Aan niemand anders alleen aan aan Hé- laas hij kon dien zin niet meer vol eindigen. Maar, heeren, terwijl ik hier stond te wachten, heb ik bij mij zelf uitgemaakt, wat uw vader op het laatste oogenblik nog trachtte te zeg gen. Uit angst om mij aan geen fout schuldig t.e maken (want de indruk, veroorzaakt door zijn wensch als ster vende. om dezen brief niet in verkeer de handen achter te laten, was bui tengewoon groot), besloot ik bij mij zelf" niet dan na overleg te handelen, zelfs tegenover hen, die oogenschijn- lijk veel meer recht op den brief had den dan ik als vreemdeling. Maar sinds ik Miss Meredith zag en boven al sinds ik hoorde, dat u haar Hope noemt, kan ik niet anders dan tot het besluit komen, dat de bridfvoor haar bedoeld is. Want toen ik in mijn ra deloosheid vroeg of hij ook eenig tee- ken kon geven, voor wie de brief be stemd was, voor zijn dokter, zijn no taris of zijn familie, stond hij op en hoop was op zijn gelaat te lezen, het geen ik nu beschouw als eön teekeor om door de uitdrukking van zijn ge laat te kennen te geven, wat hij niet meer kom zeggen. Welke naam onder degenen, die" ge gewoon zijt te spre ken, kon dat. het best weergeven Hope, klonk het algemeeme ant woord. Dat meende ik ook. En. mij tot Mr. Frisbie wendende, voegde ik er bij Men heeft mij verteld, dat deze jonge dame de vertrouweling van haar oom was. Wilt u mij toestaan, dit couvert aan Miss Meredith te ge ven in overeenstemming met de op dracht, die ik meen van Mr. Gillespie te hebben ontvangen? Er volgde stilte, die door niemand verbroken werd. Toen antwoordde de rechter Ja, als het in mijn tegenwoordig heid geopend wordt. Ik wendde mij weer tot de drie jongelieden. Maakt het mij gemakkelijk, en laat Miss Meredith halen, als 't u be lieft. Ik voel mij verplicht haar dit zelf te geven. Als ik mij vergis met aldus de opdracht van uw vader uit te voeren, dan zal het althans onder uw oogen en zonder verkeerde motieven gebeuren. Hoe weinig ik ook met uwe familie bekend ben, vermoed ik toch, dat niemand er meer aanspraak op heeft dan zij. En u Niemand gaf antwoord. Dr. Bennett was al heengegaan om Miss Meredith te halen. HOOFDSTUK VI. Een gelukkige ingeving. Terwijl wij op do jonge dame wachtten, nam ik de drie jongelui Gil lespie met meer aandacht op. dan waartoe ik tot nu toe in de gelegen heid was geweest. Het resultaat daar van was, dat ik George als de eer lijkste, Leighton als de meest verstan dige en Alfred als do onstuimlgste in zijn gevoelens beschouwde. Miss Meredith kwam spoediger dan wij verwacht hadden. Toen wij haar zachten voetstap op de trap hoorden, greep er zichtbaar een verandering bij ons plaats. Alleen Leighton bleef zich zelf volkomen gelijken zij keek. hem met angstige blikken aan, toen zij vroeg, wat men van haar wenschte. Ik begrijp niet wat men nu nog van mij wil weten, zei ze, met iets. wat op een angstige zucht leek. Ik ben nauwelijks in staat te spreken. Maar de dokter zei, dat ik beneden moest komen. Waarom kan ik niet bij Claire blijven Omdat, lieve Hope. deze mijn heer, die hier voor je staat, en die, zooals je weet, bij mijn vader was, toen hij stierf, zegt, dat hij een brief heeft, of een ander bericht van uw oom, die. zooals hij meent, enkel voor uwe oogen bestemd was. Denk je. dat mijn vader een of ander bericht voor u zou hebben nagelaten Heb je eeni ge reden om te verwachten, dat zijn laatste gedachten voor u waren, eer der dan voor zijn zoons? Antwoordt, wij zijn geheel voorbereid om je „ja" te hooren antwoorden. Zij had pogingen gedaan om zich flink te houden, zonder ergens op te steunen. Maar dat was haar onmoge lijk. Met een uitdrukking van den grootsten angst greep zij hem bij den vuist, en hem toen aankijkend, fluis terde zij op gebroken toon Ja, het kan. Ik heb hem in dén laatsten tijd vaak geholpen met zijn brievenschrijven. Moet ik het couvert hier openmaken en den brief lezen Eenigszins lomp, ik had haast ge zegd ruw, antwoordde de rechter haar beslist I Ja, mejuffrouw, hier! Zij was hierop niet. voorbereid, en haar smeekende oogen vlogen van het eene gelaat naar het ander, lot zij weer o.p dat van den rechter bleven rusten. -Ik kan niet, bracht zij hiertegen in. Spaar mij Ik ben niet volkomen meester over mij zelf. Mijn hoofd dui zelt ik kan niet zien laat mij er mee bij het licht gaan, daar ginds ik ben een zenuwachtig meisje. Zij was langzamerhand wat verder van Leighton afgegaan. De enveloppe beefde in haar hand. en haar oogen, die zich van George op Alfred richt ten, schenen te smeeken om eenige aanmoediging, die zij niet in staat waren haar te geven. Ik zou graag de toestemming krijgen.de laatste woorden van zoo'n hartelijk bemind wezen te lezen zon der vreemde oogeh op mij gericht te weten verklaarde zij eindelijk, met een meèlijwekkende poging, om uit de hoogte te doen, hetgeen niet na tuurlijk is voor iemand van een edel moedig temperament, zooals het hare. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5