NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ifflKJThïï.ïSïïr wamleCT 10) 23e Jaargang. No. 6815 ■sfsrasfeSJaS diage^ka, 'teisaüve ®5> 2©sa= sa PssaMegscD, VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN P3Ü* S-R3B WAANDEN» Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037% 9 «de omstreken en franco per post 0.45 HJitgave der Yenaootschap Loarens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 '.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regei meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie? Groote Houtstraat 55. Sitoreommuiiaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Zuider Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Binnenland DE KONINGIN TE MAASTRICHT. I In de omstreken van Maastricht i wemelt het thans van soldaten, wijl daar de najaarsmanoeuvres gehou- den worden. Dinsdagnamiddag na afloop der manoeuvres deed de staf zijn intrede in de stad en met hem een groot gedeelte der manoeuvreerende troe pen, welke daar ingekwartierd zijn. Om 5 uur werden de hoofd- en an dere officieren ontvangen in de fraai versierde vestibule van het Raadhuis door den burgemeester, wethouders en raadsleden. Nadat luit.-generaal Kool. chef van den generalen staf, en generaal-majoor Campbell, leiders van de manoeuvres waren aangeko men, hief de Kon. zangvereeniging Mastreechter Staar, aldaar opgesteld, het Volkslied aan. Daarna heette de burgemeester, de heer Bauduin, al len welkom in Maastricht. Hij noem de het een voorrecht, luit. gen. Kool te mogen begroeten, die, Maastrichte naar van geboorte, zijn vaderstad een goed hart toedraagt. Hij wees op de ontvangst van 4 jaar geleden, toen er vriendschap werd gesloten, die thans wordt hernieuwd. Hij hoop te tevens, dat de onderhandelingen, welke met het ministerie van oorlog nog 'hangende zijn, over den verkoop van vestingterreinen voor kazernes, er toe mogen leiden, dat het garni zoen hier vermeerderd wordt. Vooral het voorrecht H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik in Maas tricht te mogen begroeten, wordt bij zonder op prijs gesteld, en de burge meester stelde een dronk in op H. M. en Z. K. H. den Prins. Deze rede werd eerst beantwoord door luit.-generaal Kool. die, ook uit naam der officieren en manschap pen, dankte voor de hartelijke ont vangst en de goede zorgen ook aan de inkwartiering besteed. Hij stelde een dronk in op de stadsregeering en burgerij van Maastricht. Ook gen.-majoor Campbell voelde zich gedrongen eenige woorden te zeggen. Ook hij is Maastrichtenaar van geboorte en waardeert de wijze, waarop door iedereen, waar noodig, terrein en veld werd afgestaan om te manoeuvreeren. De Staar zong nog Choeur des Pó- lerins en Wilhelmus, waarna luit.- gen. Kool nog het woord richtte tot deze zangvereeniging, om haar te danken voor het geschonken kunst genot en om haar verder veel succes te wenschen. Om halfzeven had er in het gouver nementsgebouw een diner plaats van 40 personen, waaraan vele militaire en stedelijke jautoriteiten aanzaten. Te 8 uur werd in Stadspark het door het gemeentebestuur aangeboden concert gehouden, waar de Mas treechter Staar op zeer verdienstelij ke wijze cle oud-vaderlandsche liede ren van Kremser ten gehoore bracht. Ook het symphonie-orkest, onder 'et- ding van den heer O. Wolf. vier le verschillende nummers goed uit. Het weer was prachtig en het publiek was in zeer grooten getale opgeko men. He>t was een teleurstelling voor de aanw ezigen, dat Z. K. H. de Prins dit concert niet niet Zijn tegenwoor digheid vereerde. Dit was aanv irdce- lijk het plan geweest en velen had den zich reeds langs den weg ge schaard. Woensdag was het evenwel ..de groote dag", daar toen H. M. de Ko ningin de stad met een bezoek ver eerde. Des morgens om acht uur liep de Koninklijke trein het station bin nen. Ter begroeting waren aan het sta tion aanwezig de Commissaris der Koningin, burgemeester en wethou ders, de inspecteur der staatsspoor wegen, de commandant der schutterij en de officieren van den generalen staf Vosmaer en Weber. De Koningin, die e rzeer opge wekt uitzag, was gekleed in een zwart amazonekleed, terwijl Zij daar over heen een beige troisquarts la ken mantel droeg. Zij sprak enkele woorden met den heer Ruys de Bee- renbrouck, richtte daarna het woord tot den burgemeester en verliet door de eerste-klasse-wachtkamer, voor die gelegenheid met planten versierd en door de eveneens met groen getooide vestibule het station, waar de hofrij- tuigen gereed stonden. Onder hartelijke hoera's, hoeden- gezwaai en zakdoekgewuif der dicht saamgestroomde menigte, begaf de stoet zich dadelijk naar het manoeu vre-terrein. Bij het dorpje Cadier en Keer verliet H. M. het rijtuig, om alsnueen paard te bestijgen. Zij werd ontvangen door den Prins, die reeds op het terrein aanwezig was. Naast de Koningin reed kapitein Vosmaer, van den generalen staf, die H. M. in lichtingen verstrekte. Om ongeveer 10 uur arriveerden de Hooge Gasten op den Keerderberg, het centrum der manoeuvres, om het eindtreffen mede te maken. Nadat dit militaire schouwspel ge ëindigd was, gebruikte het Vorstelijk Echtpaar in de Koninklijke tent aan den Akener straatweg een lunch, waarna het défilé der troepen plaats had. Voorop reed een eskadron ordon nansen, daarachter een honderdtal militaire wielrijders, het geweer aan den rug, dan de telegraaf af deeling met de genie, vervolgens het 2de re giment infanterie, aan het hoofd waarvan kolonel Roelofs reed. Hierachter kwamen achtereenvol gens het 3de regiment infanterie on der kolonel Vetter, het 6de regiment onder kolonel Roest van Limburg, de Koloniale Reserve, kranige gebruinde kerels, velen met het eeremetaal op de borstde pioniersafdeeling met de schoppen bij zich; de veldartillerie met haar zwaar geschutde hlauwe huzaren besloten den stoet. Telkens als het regimentsvaandel passeerde boog de Koningin met het hoofd en salueerde de Prins. Ook de verschil lende hoofdofficieren werden doorliet Koninklijk Echtpaar op deze wijze begroet. De artillerie defileerde met sectiën, de huzaren doen het metpe- letons. Elk regiment werd voorafge gaan door zijn muziekkorps, dat zich na het passeeren van het Hpoge ge zelschap aan de overzijde voor de tenten plaatste en den gang van het regiment begeleidde. De mannen zagen er, niettegen staande de dagenlange vermoeienis, flink en kranig uit, en het publiek was dan ook bijzonder gul met zijn bewondering. Om halftwee was het defilée dat om 1 uur was begonnen, afgeloopen, en begaven de Koningin en de Prins zich per rijtuig naar Maastricht, naar het gouvernements hotel. CHRISTELIJK NAT. ONDERWIJS. De afdeeling 's-Gravenhage van de Xederl. Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging hield Dinsdagavond eene bui- {ongewone algemeene vergadering, 1 ter l>espreking van de vraag, of het al dan niet wenschelijk voorkomt, 1 op den geboortedag van wijlen presi dent Kruger eene nationale collecte te houden ten behoeve van het Chris telijk Nationaal Onderwijs in Z. Afrika. Nadat de voorzitter het standpunt van het bestuur in dezen had uit eengezet, werd na eenig debat, het voorstel, om de collecte te houden, verworpen. Daarna werd aangenomen het voor stel van het bestuur, om tot het pu bliek een opwekking te richten in alle bladen, om het bestuur giften toe te zenden voor het Christelijk Natio naal Onderwijs in Zuid-Afrika. De vergadering werd daarna ge sloten. fonds, in de residentie een kerkcon- cert te geven. Met dit denkbeeld stemden vele aanwezigen in. die zich tot "medewerking bereid verklaarden. Nadat de afgevaardigden van de Evangelische Mpij. en van de Gustaaf Adolf-vereeniging de groeten hunner vereeniging hadden overgebracht, werd de vergadering gesloten. LIJDENDE NEDERLANDERS TE GHEEL. j De dertiende algemeene vergade ring van de vereeniging in het be- i lang der lijdende Nederlanders te Ghee-1 (België) werd Maandag te 's-Gravenhage gehouden, onder voor- zitterschap van ds. E. J. F. van Dis- sel, die in zijn openingswoord nog maals het doel der vereeniging uit- j eenzette, d. i. een punt van samen- komst te vormen voor personen van verschillende politieke overtuiging, 1 om vreedzaam werkzaam te zijn in het belang van arme ongelukkige Nederlanders. Na met een enkel woord herinnerd te hebben aan het 121/2-jarig bestaan der vereeniging, in Mei j.l., dankte de voorzitter de vertegenwoordigers van de Evangeli- sche Maatschappij en van de Ned. Gustaaf Adolf-vereeniging voor hun komst ter vergadering. Uit het jaarverslag, door ds. Van Dissel uitgebracht, bleek, dat in het afgeloopen jaar 250 personen te Gheel werden verpleegd, dat is een getal, dat nog nimmer werd bereikt, en een gevolg van het plaatsgebrek in de Nederiandsche gestichten óf gelijk een inzender in ..De Nieuwe Rotter- damsche Courant" 't uitdrukte „van den noodtoestand hier te lande, die evacuatie naar Gheel noodzakelijk maakte' Geheel of gedeeltelijk hersteld ver lieten 14 patiënten Gheel11 werden elders geplaatst, terwijl er 9 stier ven. Ds. Van Dissel bracht 37 bezoeken, meestal van 2 dagen terwijl 28 gods dienstoefeningen werden gehouden. Als steeds genoten de verpleegden weer groote vrijheid en ook in 't af geloopen jaar ontbrak 't niet aan blijken van belangstelling. Verschil lende giften en legaten vielen der vereeniging ten deel, o. a. een be drag van frs. 400 van den minister van justitie in België. Het verslag eindigt, na in waardee- rende woorden de nagedachtenis ge huldigd te hebben van mevrouw ScheitemaTydeman en den heer I. A. Matthes, met een opwekking om de vereeniging krachtig te steunen. Blijkens de rekening van den pen ningmeester, is er een batig saldo van f 354.92. De heer Telders, secretaris, aan de beurt van aftreding, werd bij accla matie herkozen. Ter herinnering aan het 121/2- jarig bestaan der vereeniging stelde het bestuur voor een ondersteunings fonds te stichten, uitsluitend ten bate van de armlastigen te Gheel. Mej. M. A. Reese, lid van het be stuur, die dit voorstel, dat onder applaus werd aangenomen krachtig ondersteunde, wees er op. in aanslui- ting aan een mededeeling van den vice-president, dat van de 250 patiën- (en er 175 armlastig waren. Zij deed een beroep op de Haagsche leden, om ten bate van het nieuw gestichte ONDEUGDELIJKE EN VERVALSCH- TE WAREN. In het Maandblad tegen verval- schingen. onder redactie van de hee- ren dr. Van Hamel Roos en Harmens, lezen wij het volgende Wij achten het van groot belang voor dë openbare gezondheid, op het gevaar te wijzen van don invoer van vervalschte of ondeugdelijke waren en wel speciaal uit Engeland. Reeds vroe ger waarschuwden wij op grond on zer ervaring tegen artikelen, die bier zonder eenige bemoeilijking van de zijde der douanen ingevoerd en op verschillende plaatsen verkocht kun nen worden, waar geen gemeentelijke keuring bestaat. In verband met deze waarschuwing verkrijgen mededeelin- gen, als wij dezer dagen in de „Daily Telegraph" lazen, een zeer bijzondere beteekenis. Er werden namelijk op één dag in de City niet minder dan 1200 blikjes geconserveerde vruchten en kreeften afgekeurd, benevens 1400 bussen gecondenseerde melk. Waar gaan deze afgekeurde zaken, die ner gens in Engeland verkocht mogen worden, heen? Ligt hierin geen ern stige vingerwijzing om op den invoer 'van levensmiddelen een nauwkeurig toezicht uit te oefenen, zooals dit n 1 eenige d'er voornaamste steden, met name Amsterdam, Rotterdam. Leiden en Maastricht op den kleinhandel ge schiedt? Het aantal gemeenten in ons land, waar straffeloos slechte waren verkocht kunnen worden, is daarte genover natuurlijk zeer groot en het gevaar voor de publieke gezondheid derhalve daaraan evenredig. Wij dringen er ernstig op aan, dat van regeeringswegen maatregelen ge nomen mogen worden, om in deze groote leemte, namelijk afwezigheid 'van voldoende wettelijke maatregelen speciaal bij den invoer van geconser veerde levensmiddelen, te voorzien, daar anders zoowel hygiënische als industrieele belangen in ons land ern stig gevaar kunnen loopen. uit ten oosten zoowel al9 ten westenlen, die óók in het complot zou be- van die golf. j trokken zijn, quasi te laten bekeuren In vroeger tijden moet Loewoe een j als rijdende zonder licht, en zoo be- machtige staat geweest zijnmen angst te maken. De veldwachter be houdt het voor een der oudst© rijken [keurde en liet de vervolging doorgaan van Celebes en het eigenlijke stam- j óók. De zaak werd voor het kanton land der Boegineezen. Sedert langen gerecht te Oss berecht, en bij die ge- tijd echter verkeert het reeds in ver- 'legenheid had de veldwachter onder valde voornaamste reden daarvan eede o. m. verklaard, dat een der is te zoeken in de opkomst van Boni gebr. v. d. Ven dien Zondagavond in de 18e eeuw. :„met zijn velocepede aan de hand" Gelijk meer rijkjes in Celebes is was thuis gekomen. Loewoe eigenlijk een statenbond, wed-Dit laatste nu werd door de gebr. ke echter zeer los in elkaar zit, daar v- "Ven ontkend. Beweerd werd, dat de krachtige hand, die de verschil- óók de eene v. d. Ven, evenals de lende bestanddeelen bijeen moet hou- knecht. na zonsondergang zonder den ten eenenmale ontbreekt. De licht had gefietst, dat Kooien dus een vorst (die den titel van padjoeng valsche verklaring had afgelegd voor draagt, wanneer hij wettig, d. i. met Óen rechter te Oss. een prinses van den bloede gehuwd De veldwachter stond dan ook Dms- is, maar anders datoe genoemd dag 5 dezer voor de rechtbank te wordt) moet meer als een levend s-Hertogenbosch terecht, als beschul- amulet worden beschouwd die met óigd van meineed. Kooien, die bij zij de Hjkssieraden het bestaan des "e bewering was gebleven, dathij met rijks waarborgt, dan als een staats- v d. Ven geen de minste af- I hoofd, naar onze begrippen. Met bij- sPraak had gemaaït en dat hij had I geloovige vereering %vordt hij be- «F*»» hoe een hunner met zijn fiets i schouwdzoo heet het zelfs, dat zijn j}e th^ Jta^l de i De oorzaak van de onaangenaam- heden met het zelfbestuur van Loe- j VERVALSCHING. woe is, gelijk wij destijds reeds te WAT AL NIET PER ADVERTENTIE GEVRAAGD WORDT. In een blad lezen we „Onafhankelijk Heer vraagt een Da me met rood haar ten Huwelijk. Brie ven franco, onder motto „Ernst"," (enz.) i Van een anderen aard is de vol- ..Een Heer. Staatspositie bekleedend in 't Noorden, zoekt kennismaking met beschaafde Dame, die genegen is, hem gedurende het Vorstelijk be- zoek ter zijde te ataan. Alleen Danres van goeden huize gelieven hierop te reflecteeren. Brieven, liefst onder in sluiting van portret," (enz.) Koloniën - - - Voor het kantongerecht te Leiden kennen gaven, te zoeken m de zwak- Werd een strafzaak behandeld tegen heid van ons optreden tegenover de den heer C. de J„ koopman te Koog inland sche staatjes in dit gewest. Na- aan de Zaan, wegens de levering van dat Loewoe in 1897 den bijstand van een partij peper aan een Leidsch win- het gouvernement te vergeefs ftëdaelLer, die volgens verklaring van den ingeroepen tegen aanvallen van der-directeur van den gemeentelijken keu- den en het gedwongen was gewor- ringsdienst, dr. Filippo, 24 zand be- den de baatzuchtige hulp van Bom m 'vatte, terwijl het aschgehalte 21.4 te roepen, had het vrij begrijpelijker- was. Deze stof was dan ook door wijze niet veel eerbied voor de Ne- hem in beslag genomen. derlandsch-Indische regeering en De ambtenaar van het O. M. mr. A. haar vertegenwoordigers meer over, van der Eist, eischte op grond van zoodat deze telkenmale bij hun be-vervalsching 10 boete, subs. 4 dagen zoeken aan de hoofdplaats op onge-gevangenisstraf. paste wijze werden bejegend. Op Boni De gemachtigde van beklaagde mr. steunend, meende Loewoe het gou- Pekelharing drong aan op vrijspraak. vemeinent te kunnen weerstreven. De Er was hier alleen sprake van eene onderhandelingen over den afstand vermenging, zooals ook bij thee. wijn van in- en uitvoerrechten zoowel als enz. geschiedt. De zaak toch is, dat er die over den afkoop der rechten van een handelsartikel bestaat, peperstof Loewoe op de Tor ad j afstammen ten jgenaamd, dat bij duizenden balen uit noorden van het meer van Passo, Londen wordt, aangevoerd óno.è. 'T'or 'liepen dientengevolge ook op niets'een Amsterdamsche firma in den han- uit. Om aan den onhoudbaar gewor- del wordt gebracht. Van deze stof den toestand een einde te maken, heeft, beklaagde ter goeder trouw door werd de resident Brugmans in Juni de peper gemengd. Asch wordt er ter jl: met stellig geformuleerde eischen verkrijging van de witte kleur in ïn- 1 naar Paloppo gezonden, welke eischen dië reeds door gemengd. Er is dan ook 'echter werden afgeslagen. Vermoede-'geen quaestie van knoeien, meende do 1 lijk zal thans aan den datoe nog verdediger en de gezondheid wordt een ultimatum worden gesteld, ge-door dit artikel niet geschaad. lijjk dit met Boni het geval is ge- weest. Wordt dit afgeslagen, hetgeen DIEFSTAL VAN VEE. nu de datoe het voorbeeld van Boni voor oogen heeft, nog zoo zeker niet Twee arbeiders uit Lobitli, D. v. H. is, dan zal ook hier gevochten moe- ®n *[- D. V.. stonden voor do recht ten worden. Uit de omstandigheid, bta^ te Arnhem terecht wegens dief- dat slechts een half bataljon meteen stal van vee uit de weide. Zij hadden landingsdivisie vail 300 man uitge- m den nacht van o op 6 Augustus uit zonden zijn, valt echter op te ma- een volde een ktdf ontvreemd, het dier ken, dat er geen ernstige tegenstand terstond geslacht eu het vleesch in wordt verwacht vaten geuaan, die lil een leegstaand De hoofdplats Paloppo is een ver- hu]f ,w«rd?? a,anKetro(ien. vallen kampong door reizigers het eischte tegen elk der be- Venetic van dé modder" genoemd. klaa-ïden.emi jaar en drie maanden omdat de wegen letterlijk modderbe-.gevan®em ken zijn. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE LOEWOE. Omtrent Loewoe, een der rijkjes in Zuid-Celebes, waarheen thans een expeditie op weg is, lezen wij in de „Nieuwe Ct." Loewoe is gelijk men weet. het grootste der rijkjes van Zuid-Celebcs, maar bij verre niet het sterkste. Ten noorden van de golf van Boni gele gen strekt de invloed van zijn vorstin zich in naam, zoo niet in de daad. Rechtszaken EEN ZONDERLINGE WEDDENSCHAP. Zondag 26 Maart werd door de gebr. Van der Ven te Oijen met hun knecht J. Wij mans een weddingschap aange gaan, waarbij deze na zonsondergang in zekeren tijd een afstand per fiets zou afleggen. Het doel van die wed dingschap zou geweest zijn Wijmans door den gemeenteveldwachter A. Koo was het delict, waarvoor de 17-jarige loodgietersknecht Joh. Bloemendaal voor de 4e kamer der Amsterdamsche Rechtbank Dinsdag terecht stond. Twee valschelijk onderteekende volg briefjes voor 2 staven tin en 2 bladen tin, alsmede voor 8 bladen zink zou hij hebben geschreven. Het eene brief je zou hij aan een pakhuisknecht ver toond hebben. De schriftkundigen ver klaarden, dat het schrift der valsche briefjes van hem afkomstig was eu twee scheikundigen, dat deinkt, waar mede die briefjes geschreven waren, van dczelMe hoedanigheid was ai- iie EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. Waren die woorden op mij bedoeld? Ik geloof het niet, maar den wenk respecteerende, ging ik achteruit en had bijna de deur bereikt, toen ik don rechter hoorde zeggen Als de woorden, die u daar leest, alleen u belangstelling inboezemen. Miss Meredith, heeft u toestemming ze voor u te houden. Maar als ze eehigszins betrekking hebben op den man, die ze schreef, moet u beslui ten zijn woorden hardop voor te le zen. omdat de wijze en beteekenis van zijn dood een geheim is, waarvan u zoowel als de andere huisgenooten be- geerig moeten zijn. don sluier zoo gauw mogelijk op te lichten. Maak het maar open riep zij, het couvert, in de handen van don dokter gooiende, die juist naderbij ge komen was. En moge Gód Zij voleindigde den zin niet en draaide het. geheole gezelschap den rug toe, in afwachting van hetgeen geschreven stond in dien brief die haar zoo zenuwachtig scheen tc ma ken. liet was mij onmogelijk op zoo'n critiek oogenblik weg te gaan. Ik zag den dokter het papier er uit nomen/ dat ik met zooveel zorg in een enve loppe had gesloten en het daarna aan alle kanton bekijken, met zóóveel ver bazing en schrik, dat wij cr allen door aangestoken werden en om hem heen gingen staan, om de oorzaak te vernomen. Helaas, het was heel een voudig «tiet papier, waarover ik mij zoo zeer het hoofd gebroken had en dat het jonge meisje zooveel angst had bezorgd, bleek bij opening geheel on beschreven te zijn. Geen spoor van eenig woord was on het papier te bespeuren HOOFDSTUK VIL De oudachtigc h e e r b ij de trapleuning. Dat is buiten ieders verwachting. Begrijpt u cr iets van. Miss Mere dith Er staat niets op geschreven. Het velletje papier is volkomen blank. Zij draaide zich om, staarde voor zich uit on begon toen stuipachtig te lachen. Volkomen blank, zegt u Wat een drukte voor nietsGeen syllabe Niets? Laat het mij zien. Ik dacht stellig, dat u er een of andere laat ste opdracht in zou vinden. Wat een verandering had er in haar manieren plaats gegrepenEen oogenblik te voren scheen zij ons een angstige, stille vrouw toe, nu ratelde zij maar door met koortsachtige haast, zij was nauwelijks meer te herken nen. Wat mij zelf betreft, ik wist niet wat te doen of te denken. Ik stamelde eenige woorden, die een verklaring moesten beteekenen, die totaal geen indruk maakten tegenover de bedwon gen opgewondenheid, die op dit on verwachte incident gevolgd was. Ik voed ik ben bang dat u geen hoogen dunk heeft gekregen van mijn gezond verstand, noch van mijn oprechtheid om u gaarne van dienst te zijn, kwam er eindelijk aarzelend bij mij uit. Ik meende beslist uit do handelingen van Mr. Gillespie, en bo ven alles uit de uitdrukkingen, die daarmee vergezeld gingen, op te mo gen maken, dat hij mij een mededeo- ling toevertrouwde van niet gering belang, en dat die mededeeling be doeld was voor Miss Meredith. Dr. Bennet belastte zich met mij hierop te antwoorden Niemand twijfelt aan uw goede bedoelingen. Mr. Outhwaite. Miss Meredith zal de eerste zijn om te er kennen, dat u niet anders kon hande len. U heeft uw opdracht naar plicht en geweten uitgevoerd. Dat de uit komst niet zoo was als u hoopte, is niet uw schuld. Als advocaat zal u de zaak op haar rechte waarde weten te schatten en als een man van gemoed zal u een verontschuldiging vinden voor ons aller groote opgewonden heid. Het. was een tastbaar verzoek om nu maar te vertrekken, en ik nam het ook als zoodanig op. of liever zou dat gedaan hebben, als Miss Mere dith, wier aandacht blijkbaar gaande gemaakt was door het woord advo caat, mij niet vereerd had met een blik. die mij aan den grond genageld deed blijven staan. Wachtzei ze, ik moet even wat met dien jongen man bespreken. I^at hij nu niet heengaan. En naderbij komende, bleef zij voor mij staan in een houding tegelijk vrouwelijk en vol vertrouwen. Kom hier, Hope Die woorden werden geuit op den beslisten toon van hem, dien zij Leighton noemde. Maar ofschoon de krampachtige be weging op haar gelaat aanduidde wat het. haar kostte haar naasten bloed verwant ongehoorzaam te zijn. vol hardde zij in haar voornomen. Ik heb een vriend noodig. zei ze tot mij. Misschien heb ik behoefte aan een advocaat mijnheer, wil u mij met uw raad van dienst zijn Het zou mij moeilijk vallen iemand anders te vinden, die zoo'n indruk van oprechtheid maakt. Hope Hope Overreding was nu overgegaan in een bevelLeighton kwam zelfs een paar passen naar haar toe. Zij schrok maar fluisterde toch verder Gaat u niet heen, vóór dat ik u weer gesproken heb. Neen Neen, ik zal hier blijven, voegde ik haar toe. terwijl ik mijn hoed af nam, die ik juist had opgezet. Het volgend oogenblik begreep zij. evenals ik, waarom zij zoo dringend teruggeroepen was. Een groote, oud-achtige man. met een wereld van ondervinding in zijn gegroefd maar vriendelijk gelaat stond waar even te voren de rechter had gestaan. Hij maakte een buigingvoor Miss Meredith en had een half dozijn brieften in de hand. Toen haar oog op die brieven viel, keek hij haar met vriendclijken glim lach aan, en zei Ik ben d© detective Gryce, mejuf frouw. Ik vraug vergeving, dat ik u moet lastig vallen, en u moet vooral niet te veel gewicht hechten aan mijn tegenwoordigheid hier of aan de en kele vragen, die ik u te doen heb uit naam van den rechter, die juist aan de telefoon geroepen werd. Ik wil slechts enkele verklaringen van u en eenige kan u stellig beantwoorden. V was gewoon de schrijfmachine voor uw oom te gebruiken, heeft men mij verteld Ja, mijnheer. Gebruikte u haar ook voor hei. schrijven van deze vijf brieven, die ik op zijn lessenaar heb gevonden? Ja, mijnheer, j Hoe laat Na 't middageten en voor half- negen. Dit was voor 't eerst, dat zij beken de haar oom na tafel ontmoette heb ben. Dus u hield hem gezelschap tot haJf negen Ja, of daar omstreeks. En u verliet hem even gezond als gewoonlijk Niets gaf mij reden aan zijn ge zondheid. te twijfelen. Vóór of nadat uw neef Leighton het kantoortje binnen kwam Vóór dien tijd. Waarom ging u heen Was Mr. Gillespie voor dien avond klaar met zijn werk? Dat weet ik niet; ik geloof het niet. maar ik was vermoeid en hij verzocht mij naar boven te gaan. Op zijn gewone manier? Ja. En wanneer kwam het kind be neden Later. Niet onmiddellijk Neeneen kwartier of daarom- streeks later. Hm.... hm Het kind was dus een kwartier vóór zijn dood bij hem Dat denk ik welmaar ik weet 't niet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5