Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk alhier, op Donderdag 21 September 1905, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. EZERMAN. Programma 1. Preludium en Fuga. J. S. Bach. 2. Grosser religiöser Marsch, F. Lux. 3. Sonate, L. Neuhoff. a. Allegro. b. Andante. c. Allegro con brio. 4. Offertoire, Th. Dubois. 5. Aria, Stradella. Uit de Omstreken Vermist. Sedert Zaterdag wordt uit het ge sticht voor krankzinnigen Meerenberg te Bloemend aal vermist een 5de klasse patiënt, oud; 21 jaren, lang 1.73 meter, donkerblond haar. gekleed met don- kor-grijs pak, schoenen en bloots hoofds. De geneesheer-directeur ver zoekt zijne opsporing en aanhouding. Te water. Dinsdagavond even 7 uur had het zoontje van een winkelier aan de Zo- mervaart het ongeluk bij de Schalk- wijkerstraat in het Spaame te gera ken. Op zijn hulpgeschreeuw kwam een bewoner uit cle Dubbele Buurt toe snellen, die zonder zich te bedenken gekleed te water sprong en het geluk mocht smaken den knaap van een an ders wissen dood te redden. Den redder hulde J u b i 1 Heden was het 25 jaar geleden dat de magazijnknecht J. v. Veen zijn 25-jarige ambtsvervulling, bij de H. IJ. S. M. herdacht. Als naar gewoonte had de jubilaris vooreerst een vrijen dag. Vanwege de directie ontving de ju bilaris een gratificatie vergezeld met een oorkonde, hetgeen den jubiliaris door den magazijnmeester, den heer v. Bilderbeek met een hartelijke toe spraak werd overhandigd. Zijn kameraden hadden gedacht dat deze gelegenheid niet onopgemerkt mocht voorbijgaan en boden hem een prachtig penantkastje aan, zoodat de heer Van Veen met genoegen op zijn feestdag raag terugzien. BENNEBROEK. Dinsdag was het juist 14 dagen ge leden, dat het spoorwegongeluk te Purmerend plaats had. waarbij de heer en mevrouw Clarion gekwetst werden. Hun toestand is nog lang niet van dien aard, dat zij spoedig het zieken huis zullen kunnen verlaten. De heer Clarion heeft overal kleine kneuzin gen, en de versplintering van den en kel van mevrouw is ook nog niet ge nezen. Wel is het gipsverband afge nomen en er is geen breuk geconsta teerd, doch masseeren en dan weer een nieuw verband blijken noodig te zijn. HILLEGOM. In de Meerstraat is ten huize van den heer Couturier Maandagavond, terwijl de bewoners zich nog niet eens ter ruste hadden begeven, een aanzien lijk partijtje goud en zilver ont vreemd. o.a. horloges, ringen, enz. Do politie stolt alle pogingen in het werk om den dader op te sporen. Door de tram overreden. Dinsdagavond omstreeks zes uur werd door do Goolsche Stoomtram, komende van Muiden, hij de Harts- veiderbrug onder Diemen een man overreden. De ongelukkige werd per tram. naar diet O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam vervoerd en daar opge nomen. Het linkerbeen van den pa tient moest worden geamputeerd, het geen onmiddellijk geschiedde. De overredene bleek te zijn H. Meerle- veld, een schipper, wonende te Hli- legom. KANTONGERECHT. Voor het kantongerecht werden he den behalve verschillende overtredin gen van politieverordeningen, zooals het rijden met een fiets op een voet pad of zonder licht., verschillende ver- zeizaken behandeld. Zoo was de bekende strooper A. Joosten, te Santpoort, in verzet geko men van 18 vonnissen, waarvan vier wegens overtreding der Jachtwet en 14 wegens overtreding van artikel 461 Wetboek van Strafrecht, namelijk het loopen op eens anders grond zonder vergunning. Hij erkende alle overtre dingen. maar vroeg verlichting dei- straffen. die volgens zijn oordeel nog al zwaar zijn. De ambtenaar van het O. M-, er op wijzende, dat Joosten, die een hard nekkige en onverbeterlijke strooper is, alleen in verzet komt om daardoor uitstel te krijgen, eischte bekrachti ging van alle vonnissen. Wat zeker tegenwoordig niet vaak meer voorkomt is, dat een 21-jarig meisje niet lezen kan. Toch verscheen heden zoo'n stumper voor den kan tonrechter als getuige. Volgens haar verklaring heeft zij vroeger niet de school bezocht. De kantonrechter gaf getuige, die dienstbode is, den raad om zich als nog te oefenen in het lezen, door de hier bestaande school voor bejaarden te bezoeken. UITSPRAKEN. H. B. van E. te Santpoort, en E. K. en M. M. te Amsterdam, overtreding Spoorwet, No. 1/2 boete of 2 dagen hechtenis. No. 2 en 3 ieder /I boete of 1 dag hechtenis. H. G. te IJmuiden. overtreding Spoorwet, vrijgesproken.- A. C. K. te Beverwijk, overtreding Wetboek van Strafrecht, 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. C. H. te Haarlem, wegens als ge tuige opgeroepen zijnde ter terecht zitting niet verschijnen, beiden ver oordeeld in de kosten van het ge ding. W. B. van D., J. D., en J. A. S., te Haarlem, overtreding politieverorde ning Haarlem, No. 1 drie maal ƒ0.50 boete of 3 maal 1 dag hechtenis, No. 2 en No. 3 ieder twee maal 0.50 boe te of twee maal één dag hechtenis. C. S. en J. C. te Haarlem, overtre ding politieverordening Haarlem. No. 1 vrijgesproken, No. 2 ontslagen van rechtsvervolging. C. W. te Amsterdam, overtreding politieverordening Haarlemmeriiede c.a., 1 boete of 1 dag hechtenis. L. G. te Wijk aan Zee en Duin, overtreding politieverordening Wijk aan Zee en Duin, 1 boete of 1 dag hechtenis. W. E .te Overveen en acht anderen, overtreding politieverordening Zand voord, allen /I boete of 1 dag hech tenis. S. B. te Amsterdam en G. G. teBloe- mendaaJ, overtreding als boven, No. 1 vrijgesproken, No. 2 0.50 boete of 1 dag hechtenis. J. Z. te Velsen en L. van V. te IJ muiden, overtreding politieverorde ning Velsen, No. 1 ontslagen van rechtsvervolging, No. 2/1 boete of 1 'dag hechtenis C. van E. te Haarlem en 10 ande ren. overtreding politieverordening Haarlem, resp. /I en /0.50 boete, of 1 dag hechtenis. Sport en Wedstrijden H. V. V.'s TOER DOOR OOSTEN- RIJK-HONGARDE. H. V. V.Grazer Athletic Sportclub. Dinsdag speelde H. V. V. te Graz tegen de Grazer Athletic Sportclub. H. V. V. behaalde daar de tweede overwinning in Hongarije door de sportclub te verslaan met 3 goals. H. V. V. maakte 6 goals, de Hongaren 8. De H. B. S. captain, Eddy de Neve, die H. V. V. tevens zou komen ver sterken, ig niet gekomen, wegens Zondag in Rotterdam opgeloopen kwetsuren, waarbij zijn enkel ernstig bezeerd werd. Donderdag speelt H. V. V. tegen de First Viene Football Club te Weenen. HALFWEG. Spoorwegvertraging. De express-trein 58 H. S. M., die Dinsdagavond om 9.38 uit Den Haag naar Amsterdam vertrok, ondervond bij het station Halfweg eenige vertra ging. Van het voorste rijtuig waren de assen warm geloopen, zoodat dit uit den trein genomen moest worden en op een zijspoor werd gezet. De pas sagiers moesten natuurlijk van coupé verwisselen. Van hier is een adres gericht aan den raacl van admini strati e der Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij, waar in wordt verzocht enkele treinen meer aan hef station alhier te doen stop pen. STREMMING SCHEEPVAART TE VELSEN. De spoorbrug bij Velsen is onklaar geraakt en kan niet geopend worden. Aan weerszijden liggen booten. Rei zigers moeten uitstappen en over de voetbrug passeeren. IJMUIDEN. Dinsdagavond is hier de motor brandspuit der firma Otterbein we der beproefd, maar de machine ge raakte defect. Tevens werd ook de andere brandspuit in het werk ge steld met behulp van de stoombooten „Hoofdingenieur Dirks" en Breeveer tien". Deze proeven gelukten beter de Burgemeester en een der Wethou ders waren er bij tegenwoordig. ZANDVOORT. Alhier is komen aanvliegen in villa Marezate een postduif, hebbende om zijn linkerpoot een ringetje, waarop 505 S 793. en om den rechterpoot een gummi bandje, waarop 963. Binnenland Staters-Generaal TWEEDE KAMER. Gelijk te doen gebruikelijk is kwa men do beide Kamers der Staten-Ge- neraal na de vereemigde vergadering bijeen. De leden der Tweede Kamer, of schoon beëedigd, moesten toch nog „toegelaten" worden. Him geloofs brieven zijn dus in handen gesteld van een tweetal commissies. Deze te benoemen was eigenlijk het eenig doel dezer bijeenkomst, die, der traditie getrouw, door den „Senior" den heer Van Alphen, geopend werd met de volgende korte rede Mijne heeren 1 Het is niet de meening geweest van de kiezers in den lande, dat ik als voorloopig voorzitter bij den weder- aan vang van de werkzaamheden on zer Kamer zou worden vervangen. De gunst mijns Gods, die mij daar toe op hoogen leeftijd werd bestendigd heb ik dankbaar te erkennendat wij dit nu in de eerste plaats de zit- tjing der Staten-Generaal wederom door II. M. onze geëerbiedigde en ge liefde Koningin in persoon mochten zien openen, stemt ons als vertegen woordigers van het gansche volk van Nederland tot zeer hooge waardee ring van dat groote voorrecht en tot dankzegging aan Hem, die Haar leven bij de waardige vervulling van Haar taak tot hiertoe spaarde. Onze Kamer onderging in haar per soneel als uitslag der jongste) verkie zingen zeer groote veranderingen; een vierendeel har er leden treedt nieuw hier op. Onder de 25 zijn oude beken- don, die geacht mochten worden aan spraak op wederoptreden te dezer plaatse te hebben. Met het groote mee- rendeel der heeren zullen de herkoze- nen geroepen zijn tot nieuwe kennis making. Al de bij vernieuwing of voor het eerst benoemde leden zal ik uit naam van de vergadering gelukwen- schen mogen aanbieden, met het lid maatschap der Kamer, welker arbeid het is immers ons aller bedoelen in den nieuw aangevangen tijd kring onder Gods zegen moge strek ken tot heil van het land en volk. Ik verklaar de vergadering te zijn geo pend. (Applaus). Heden wordt de nominatie voor het voorzitterschap opgemaakt. De Kamer komt te half twee bijeen en zal ver moedelijk eerst over de geloofsbrieven beslissen EERSTE KAMER. In den Senaat aanvaardde baron Schimmelpenninck het voorzitterschap met een korte toespraak, waarin hij een beroep deed op de welwillendheid zijner mede-leden. Aan de nagedachtenis van een liun- uer, den heer Van Limburg Stirum, kort geleden overleden, wijdde de voorzitter vervolgens woorden van hartelijke waardeering. Do Kamer ontving de gebruikelijke officinale mededeelingen en ging ver volgens in de nieuw saamgestelüe af- dcelingen, om een centrale commissi e te vormen en vijf leden aan te wij zen voor het adres van antwoord. Heden to 11 uur kwam zij opnieuw bijeen en besloot hot concept-adres van antwoord op de Troonrede in do ai- deelingcn te behandelen. DE OPENINGSPLECHTIGHEID OP DINSDAG. De opening der Staten-Generaal door do Koningin in de groote Rid derzaal op het Binnenhof was dit maal bijzonder indrukwekkend, daar het karakter van de zaal thans, door de veranderde plaatsing van den Troon, in volkomen, harmonie was met den luister der plechtigheid, ter wijl ook de accoustiek der zaal zoo danig verbeterd bleek, dat ieder woord overal even helder en duide lijk hoorbaar waa. Evenals alle jaren werd de aan dacht weder getrokken door de pracht van schitterende uniformen en kost bare toiletten. Vooral de kleurrijke costuums der diplomaten vormden een fraai geheel. De Japansche ge zant kwam de zaal binnen in vreed zaam onderhoud met den gezant van het Russische rijk. Vele Kamerleden waren in rok. De sociaal-democraten wai-en ook ditmaal afwezig. De voorzitter, in zijn schitterend uniform, gezeten in het hoog gestoel te tegenover den Troon, had niet, ge lijk het vorig jaar, een tafel of bu reau voor zich, zoodat zijn figuur thans in haar geheel zichtbaar was en de statige indruk der plechtigheid daardoor werd verhoogd. In militair uniform waren de Ka merloden Duymaer van Twist en Van Vlijmen; in priestergewaad de heer Nolens. Onder de tonen van het „Wilhel mus" en het bulderen van het geschut trad de Koningin met den Prins en Haar schitterend gevolg, ontvangen door de leden der commissie uit de beide Kamers, ter bestemder tijd de zaal binnen. De Koningin, gekleed in lichtblauw gebrocheerd satijnen ro be, met crème kant gegarneerd, en een lichtblauwe^ hoed met aigrette, nam plaats op den Troon; Hnksvan Haar zette zich de Prins neder, die in vice-admiraals-tenue was. Met hare welluidende stem las de Koningin, gezeten op den Troon, het omvangrijk staatsstuk voor. Bijzondere nadruk op een der pa ragrafen van de Troonrede werd door H. M. daarbij niet gelegd alleen sprak zij de woorden„Met dankba re waardeering gedenk ik waL in ver schillende deelen van den Archipel door leger en vloot werd verricht", met eenige stemverheffing uit. Aan het einde der rede werd door de Kamerleden een luid„Lang leve de Koninginaangeheven, gevolgd door een Lang leve de PrinsBei de juichkreten werden meermalen herhaald en overgenomen door de aanwezigen, waarop de Koningin vriendelijk neigend den Troon verliet en door de lange zaal schreed, uit geleid door den heer Havelaar, pre sident der commissie van ontvangst, gevolgd door den Prins, wien door den heer De Beaufort uitgeleide werd gedaan. Onder de aanwezigen bij de plech tigheid bevond zich de minister van staat Mackay, oud-voorzitter der Tweede Kamer, die van alle zijden werd gecomplimenteerd. De stoet waarmede de Koningin zich naar en van het Binnenhof be gaf oefende wederom zijn gewone be koring op het publiek. Duizenden stonden langs den weg waarlangs de Koningin met den Prins reed en juichten het Koninklijk Paar geest driftig toe. Bij de komst en het vertrek van de Koningin werd het Wilhelmus aangeheven. In het Paleis teruggekeerd, ver toonde het Koninklijk Echtpaar zich aan het venster, nogmaals door de muziek begroet. Men hoordé slechts één roep over het uitstekend utterlijk van de Koningin. HOFBERICHTEN. Men meldt uit Soestdïjk De vorst en vorstin van Waldeck, die met hunne kinderen e enigen tijd de gasten zijn van H. M. de Koningin- Moeder ten paleize Soestdijk. zullen Donderdag a.s. van Soestdijk weer naar Duitschland terugkeeren. KIESRECHT-BETOOGING. De brieven, door de heeren Treub en Marchant tot het comité gericht, dat de betooging van j.l. Zondag te Utrecht geleid hoeft, worden in ..liet Volk" openbaar gemaakt. Die van den heer Treub luidt „Tot mijne niet geringe verba zing kreeg ik heden een afdruk van eene motie toegezonden, die op de kiesrechtmeeting van Zon dag a.s. in stemming zal worden! gebracht. Zulk eene motie had eerst aan het oordeel van de sprekers op de meeting moeten zijn onderwor pen. Nu dat niet is geschied, wensch ik elke verantwoordelijkheid voor die motie, speciaal voor enkele daarin voorkomende krachtuit drukkingen, af te wijzen. Ik vind in die motie geen. vol doende reden om mij als spreker terug te trekken, maar ik zal zoo vrij zijn haar te ignoreeren." En die van den heer Marchant „Hedenmiddag heb ik via De venter de motie, welke voor de Utrechtsche meeting is gereedge maakt, ontvangen. „Ofschoon ik mij om deze motie niet als spreker zal terugtrekken, neem ik toch de vrijheid op te merken, dat zij mij al zeer wei nig tactisch gesteld schijnt. „Ik had de betooging gaarne waardig en grootsch zien slagen. Door een motie van dezen injioud met haar dikke woorden en fanfa- ronnades zal aan de waardigheid der demonstratie afbreuk worden gedaan. „Wil men wat ik onnoodig I acht t.e Utrecht motietje spelen, dan verdient m. i. een verklaring dat èn het landsbelang èn de i rechtvaardigheid het algemeen kiesrecht en het vrouwenkiesrecht, eisclien, de voorkeur. 1 „Vooral in dezen tijd. na het geen bij gemeenschappelijk na streven staat te worden verwezen lijkt. dient men zich te onthou den van krachttermen en holle frasen. Hoe soberder de manifes tatie is, des te grooter indruk zal zij maken. „Het zou mij zeer aangenaam zijn, in het belang der zaak, in dien de motie in den door mij «aangegeven zin zou kunnen wor den gewijzigd. Dan zal ik ze gaar ne aanbevelen, terwijl zij in den voorgestelden vorm mij onaanne melijk is." DE HAVENQUAESTIE TE ZAANDAM. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de R.-K. kiesvereeniging „Recht en Plicht", die belegd was tor bespreking van bovenbedoelde quaestie, is de volgende motie met 52 tegen 2 stemmen aangenomen. ,.De R.-K. kiesvereeniging „Rechten Plicht" betreurt ten zeerste de span ning en de verwijdering door de geT beurtenissen der laatste dagen in on zen Gemeenteraad gewekt, spreekt den wensch uit, dat de Ge meenteraad, ook in het belang van de zoo noodzakelijke éénheid in ons ge meentebestuur, de uitvoering van het havenplan opschort© en nog eens in nadere overweging neme." Tevens werd met al ge me ene stemmen besloten dén heer P. La- tenstein een adres van hulde te zen den voor de uitnemende wijze, waar op hij gedurende 14 jaar het ambt van wethouder heeft vervuld, waarin hem tevens dank wordt gebracht voor de vele en gewichtige diensten, aan de gemeente Zaandam bewezen en de hoop wordt uitgesproken, dat li ij een eventueele herbenoeming tot lid van den Raad zal willen aanvaarden. i j Ter verklaring van het gerucht, dat de commandeurs der Zaandamsche brandweer naar aanleiding van de niet-herkiezing van den wethouder La- tenstein, die tevens gedelegeerde bij de brandweer was, als zoodanig zou den bedanken doch daarmede twens in tegenspraak zij vermeld, dat door de hoofd commandeurs en de com mandeurs thans een adres van hulde aan den heer Latenstein is verzonden, waarin zij hun leedwezen over zijne aftreding te kennen geven, hem voorts hun sympathie betuigen en bedanken voor de door hem gedurende tal van jaren gevoerde leiding en de hoop uitspreken, dat de onder zijn leiding tot stand gekomen zaken bij hem in aangename herinnering zullen blij- ven. j DE CRISIS IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. Dinsdagmorgen werd van wege de Federatie der bouwvakarbeiders in het lokaal „De Vereeniging". Achter burgwal te Amsterdam, een propa- ganda-vergadering gehouden, toegan kelijk voor alle metselaars daar ter stede, waar de stand van zaken werd uiteengezet. Staande de vergadering traden eenige ongeorganiseerde met selaars tot de vereeniging toe. zoo dat het bestuur van meening is dat, bleef het zoo doorgaan, Amsterdam binnenkort bijna geen ongeorgani seerden in dit bedrijf meer zal tellen. Donderdagavond wordt door de gezamenlijke besturen der bouwvak organisaties in „d'Geelvinck" een groote openbare vergadering gehou den, waarbij de toestand besproken zal worden. DE ZAAK PAYENS. Naar uit Groningen gemeld wordt, heeft de gasfitter Hertz zijn aan klacht tegen den directeur der gasfa briek aldaar ingetrokken en kunnen binnenkort in deze zaak belangrijke mededeelingen vanwege burgemeester en wethouders van Groningen ver wacht worden. DE AMBTSEED AFGELEGD. H. M. de Koningin heeft Dinsdag- voormiddag te 91/2 uur in het Ko ninklijk Paleis de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal ter af legging van de ambtseeden of belof ten ontvangen. De meeste volksvertegenwoordigers verschenen daarbij in ambtscostuum vooi' H. M. EEN NAAKTLOOPER. Maandagavond ongeveer half acht kwam "een geheel naakte man uit het Rijsteniburger wandelpark te Deventer diie langs den Singel liep, langs het ziekenhuis en een groote consternatie veroorzaakte onder het publiek. Eeni ge burgers achtervolgden dezen mo dernen naaktlooper, die, dit ziende, het snel op een loopen zette over de Keizerstraat naar het centrum der stad, den Brink. Daar gelukte het eenigen personen, hem te grijpen. Hij werd onder een kolossalen toeloop van menschen naar het politiebureau ge leid; onderweg stond een politieagent zijn regenjas af om 'smans publieke naaktheid eenigszinis te bedekken. De man was kennelijk ziek. Hij uit te geen enkel woord. Dr. Gooszen, die gehaald werd, gelastte zijn directe opname in een ziekenhuis. Dinsdagmorgen werden 's mans kleeren gevonden op een bank in het plantsoen. De identiteit van den naaktlooper is nog niet kunnen wor den vastgesteld. Men gelooft, daar nie mand uit deze gemeente naar hem gevraagd heeft, dat hij buiten Deven ter woont. De man is vermoedelijk 25 k 30 jaar oud, blond, draagt eenroo- den knevel en dito puntbaardje. Hij behoort, naar zijn uiterlijk te oordee- len, tot den werkenden stand. GROEPSVERTEGENWOOR- i DIGING S.S. Bij de op 14 September gehouden stemming zijn in de vertegenwoordi ging voor Groep VI (hoofdmachinis ten, machinisten ondermachinisten en machinist-leerlingen) gekozen tot le den de heerenG. F. Wolters, ma chinist le klasse te Zwolle; A. Groe- nendaal, id. 2e kl. te Venlo B. Veen- stra, ondermachinist. Leeuwarden D. Smitskamp, machinist 2e kl. Am- sterdam D. N. Wildeboer, id. 2e kl. Den Haag. Tot plaatsvervangende leden de heeren: B. Labordus, machinist 2e kl. i te HarlingenN. Kraak, id. le kl. te UtrechtA. C. Cerfontein, id. 2e. kl. te GroningenF. Steinhorst, id. 2e kl. te MaastrichtJ. H. Polman, id. HET BEVENDE HUIS. Scheveningen, is de kroon van het hoofd gestooten. Ook Amsterdam mag bogen op een bevend huis. En wan neer één schaap over den daan is, vol gen er gewoonlijk meer, zegt. ..De Te legraaf'. We brachten hedenmorgen een be zoek aan de bovenbewoonster van perceel 148 in de Sarphatistraat. Zeei vriendelijk ontvangen, bleek ons. dat de bij de Gezondheidscommissie inge diende klacht geenszins overdreven is. Alle voorwerpen, die door hun aard geschikt zijn tot voor het oog zicht baar bewegen, zijn in voortdurende, regelmatige schomm eling. Met het horloge in de hand kon worden geconstateerd, dat o.a. een gla zen buitendeur, een alcoofdeur, een aan de lamp hangend bloemkelkje, een spiegel, de takken van een ka merplant enz. zich alle vrij sterk be wogen in een richting ongeveer noord- zuid, en met 104 slingeringen in de mi nuut. Dö dame des huizes deelde ons me de, dat de meubel-onrust des avonds en 's nachts nog veel sterker is. Alle openstaande deuren kraken dan dui delijk hoorbaar. Opvallend is het wan neer men in clen spiegel ziet en de slin geringenvan dit meubelstuk zich ver raden door de heen en weerga an de beweging van het spiegelbeeld. De bewoners van het onderstuk ver klaarden ons, alsnog geen heving te hebben waargenomen. De bewuste woning is een der bui tenste van een blok van drie huizen. Het andere buitenste No. 152, heeft, volgens verklaring van den bewoner, geen last van schudden. Opgemerkt dient evenwel, dat de nummers 148 en 150 gelijk en gelijk vormig zijn gebouwd. No. 152 echter staat onder eigen kap en vertoont een gansch anderen gevel. Do moge lijkheid fs dus niet uitgesloten, dat een andere wijze van fundeering hier van invloed kan zijn. LAGE INDIVIDUEN. Omstreeks tien uur Maandagavond •ontmoette de aardappelkoopman P. S-, wonende in de Crooswijksche- straat te Rotterdam, in .het bierhuis van K. in de Lange Toren stra at R. P. S., uit de Bagijnenhofstraat, die voorgaf zaken met hem te willen doen. Van uit dit bierhuis begaf de aardappelkoopman zich naar het bierhuis van N. v. D. op de Gedempte Binnenrotte no. 40, werwaarts R. P. S- hem volgde. Daar vroeg S. ihem om zijn notitieboekje ten einde daar in zijn naam en adres te kunnen schrijven, opdat hij dit weten zou als het tot zaken doen kwam. In dit no- titieboekje was geborgen een bun- i deltje bankpapier tot een bedrag van ƒ500. Fluks greep S. dit er uit en ging op de vlucht, kort daarop ge volgd door P. K. uit de Nauwe Broe- dersteeg, die blijkbaar met S. en den bierhuishouder Van D. in het com plot was. Ook Van D. had een goed heenkomen gezocht. Na aangifte bij de politie zijn daarop R. P. S. en P. K. des nachts aangehouden in het bierhuis in de Lange Torenstraat, waar zij den aaradppelkoopman het eerst ontmoetten en N- v. D. in zijn woning op de Gedempte Binnenrotte; allen zijn opgesloten in het politie bureau in de Lange Torenstraat, doch van het gestolen bankpapier is nog niets gevonden. Bij hun arres tatie had alleen Van D. ruim 19 in zijn bezit en de beide anderen nage noeg niets. wou ik eens vragen of gij mij daarvoor niet een9 kondt recomman- deeren bij de Koningin voor een lintje." De slotwoorden werden verduidelijkt door ceu zenuwachtig plukken aan het jasje ter hoogte van de linkerborst. 't Geval scheen me vermakelijk te worden. „Wat wou-jo, kameraad, een illemsorde, een Oranje-Nassau of iets anders zeg het maarmissctnen is er wel aankomen aan. Maar ver tel me eerst eens, wie ben je eigen lijk?" „Ik benlid van de Provinciale Staten". Mijn gehoor ternauwernood ver trouwende. riep ik, teneinde zeker heid te hebben dat ik mij niet ver giste, een paar in mijn buurt staan de collega's stelde hun den heer lid van de Provinciale Staten vaa_ Limhurg voor, vertelde hun met welk verzoek het Statenlid bij mij wa gekomen, tevens den heergerust stellende met de mededeeling, dat de geroepen heeren hem vermoedelijk nog meer van dienst konden zijn dan ik. Op de vraag van een mijner colle ga's, welke onderscheiding de heer het liefst van H. M. zou ontvan gen, was het antwoord „Ja, dat is me egaaleen Leopoldsorde of een Oranje", en ter voldoening aan onze belangstellende vraag, waarom of waarvoor de onderscheiding wenscht werd, luidde het, steeds het knoopsgat beplukkcnd„Alleen voor de eere, mijnheer." Het commando „te paard" maakte plotseling een einde aan ons interes sant onderhoud met een der Lim- burgsche kiezers voor leden der Eer ste Kamer der Staten-Generaal. We hadden nog juist gelegenheid den heer te verzekeren, dat, zoodra ons de eer zou te beurt vallen H. M. de Koningin te spreken, wij een gc woordje voor hem zouden doen en hem aan te raden intussehen zijn verzoek te herhalen bij een wacht meester der marechaussee, dien wij toevallig in onze buurt zagen rijden. Tevreden en minzaam knikte de heermij toe, toen ik mijn paard aandreef en hem nog eens goed op nam, om den indruk te bewaren van een Limburgsch Statenlid (N. Crt.) kl. te Den Haag. INVOER VEROORLOOFD. j Zonder voorafgaande kennisgeving is aan het grenskantoor te Borken tot nadere aankondiging eiken dag de gelegenheid opengesteld om ge- slacht vleesch uit Holland in Prui- sen in te voeren en te laten onder zoeken, wat met het oog op den In Pruisen heerschenden vleeschnood ze ker van belang Is. Men meldt aan het N. v. d. D. In verband met de aanstaande ope ning van de Duitsche grenzen voor den invoer van rundvee uit ons land hebben onderscheidene veehandelaar» uit Weener. Leer en Eemsland in ons land belangrijke aankoopen van rundvee gedaan. Wijl de opening van de grenzen een prijsverlaging van het vee in Duitschland ten gevolge zal hebben, hopen de handelaars, door terstond een aanzienlijk getal runderen naar de markt te brengen, nog van de goede prf j®en fe kunnen partij IipK- ke». UIT ZUID-LIMBURG. (Uit de particuliere corresponden tie van een luitenant, 15 September 1905). den heelen dag had het ge regend 't regende nóg, toen „ein digen der manoeuvre" was geblazen en we op een der Limburgsch e ber gen een oogenblik rustten. Ik stond, mijn paard aan een teugel houdend, een broodje te verwerken, toen een mannetje op mij aankwam, niet groot, vrij gezet, gekleed in colbert- costuum vermoedelijk vroeger zijn Zondagsche pak met donker ge- kleurden stroohoed. Mij naderend, werd de hoed in de hand genomen de regen besprengelde 's mans grij zende haren. In een Limhurgsch ac cent hoorde ik mij toespreken „Mijn heer, mag ik me eens recommandee- ren Mijn eerste indruk was, dat de een of andere bierventer zich in mijn autoriteit had vergist en mij aan klampte om vergunning te verkrij gen den troep bier te verkoopen. Op mijn vraag echter„Wel, vriend, wat wou je stond de pseudo-bier- man een oogenblik verlegen te staren totdat er eindelijk uitkwam, in stoot- zinnetjes, begeleid door bescheiden •armbeweginkjes„Mijnbeer, al dat land hier behoort aan mij de troe pen mogen er vrij over loopen nu VERMIST. Sedert 12 Sept. wordt te Arnhem vermist Cornelis Izak Ribbers, kan toorbediende, 33 jaren, wonende aan den Amsterdamschen weg 10 aldaar. Daar hij in het bezit is van een revolver met scherpe patronen wordt gevreesd, dat hem een ongeluk ia overkomen. Namens de familie ver zoekt de commissaris van politie te Arnhem opsporing en bericht. BRANDEN. Een der schoonste boer enbehuizingen in oostelijk Groningen, die van den heer Alb. Hovinga te Oostwolderpol- der, is Maamdagniamiddag in zeer korten tijd in de asch gelegd. De brand onstond door de) stoom- dorschmachine, ten minste, dat wordt verondersteld. Van den inboedel ging een gedeelte op in de vlammen, zoo ook het ongedorschte graan en een groot gedeelte van het boerenbeslag. Machine en locomobile bleven in de vlammen, doch de stroo-pers werd uit het brandende perceel gehaald. Alles was verzekerd. Reeds enkele dagen werd er ge- dorscht bij den heer Hovimga. Vrijdag staakte het personeel, omdat de koffie des morgens om negen, in plaats van om half negen uur werd gebracht. ONGELUKKEN. De 22-jarige leerling-machinist De J. te Leeuwarden is Dinsdagavond al daar bij het koppelen van een nog in. beweging zijnde locomotief aan een stilstaanden trein der Noord-Friesch& Locaalspoor tusschen de buffers ge raakt en op slag gedood. Te Anna-Paulowna (N.-H.) is een zoontje van den heer K. verdronken: in een waterput, waarvan de opening met planken belegd was. Doordat de planken uiteen weken, viel de kleine er door. De 22-jarige smidsknecht De Grutter te Ammerstol had Dinsdag bij het hakken van een gloeiend stuk ijzer het ongeluk schilvers daarvan in zijn gelaat en oogen te krijgen. Dr. Bouw man, die de eerste hulp verleende, deed den ongelukkige in hot zieken huis te Rotterdam opnemen. Waarschijnlijk iis hij één zijner oogen kwijt. Zondag raakte een vrouw uit Brit- sum aan de Spanjaardlaan te Leeu warden te water. Zij werd met moeite gered en naar het ziekenhuis overge bracht. waar zij Maandagmiddag is overleden. Te Ruhrort is J. Roding, schipper van een steenkolenboot, bestemd voor Renkum, door den schok van een aanvaring overhoord gevallen en ver dronken. Rechtszaken HET BERUCHTE REKEN SOMMETJE. In het begin der verkiezingsdagen hield ds. Wielenga van Arnhem een rede te Schaarsbergen, waarin hij wees op het roode gevaar in ds open bare school en hoe zelfs het Tekenon derricht, vroeger immer voor neu traal geldend, word aangewend door socialistische onderwijzers tot het maken van propaganda voor hun zaak. Daartoe door de Nieuwe Amh. Courant uitgedaagd, noemde hij toen tijd en plaats, waar zulks geschied was. De N. Amh. Crt. stelde daarop een onderzoek in, waarvan het resultaat gepubliceerd werd en waaruit bleek, dat zelfs, bij liet hoofd der openbare school te Beverwijk, waar het ge-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2