De Nieuwe Kamer. Lang is dé kwestie hangende ge weest, totdat de gezellen, aangesloten bij de R.-K. Vereeniging „St. Jozef" en „Patrimonium" te kennen gaven, het contract wel te wallen ondertee kenen, zooals het er lag. De af deeling Groningen van den Nederlandschen Timmerliedenbond bleef weigeren. Dinsdagavond nu hebben de patroons vergaderd. Zij besloten met 'algemee- ne stemmen het contractniet te tee kenen, waarmee de kwestie als van de baan en het contract als niet be staande werd beschouwd, terwijl be sloten werd aan de goedwillige gezel- lenvereenigingen een schrijven te richten, 'waarin onder meer gezegd wordt, dat de patroonsvereenigingen niet met twee van de drie corporatiën waarmee de onderhandeling heeft plaats gehad, een contract kan wor den aangegaan^ omdat dat in de prak tijk tot vele moeilijkheden aanleiding zal geven en het doel van het con tract, om langs minnelijken weg voor eenige jaren een vaste loonregeling te hebben, niet zou worden bereikt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. GELUKKIGE ECHTGENOOTEN Hunne vrouwen door de Pink Pillen genezen. De engel van het huis, is de vrouw. Als de vrouw welvarend is, gaat alles goed, het is het paradijs. Als zij ziek is, gaat alles slecht, het buis wordt een hel. Om alle kleinigheden van het huiselijk werk na te gaan is't oog der vrouw noodig. Er bestaat geen huis houden dat minder in orde is, als dat van een weduwnaar. Een man wiens vrouw ziek is, is bijna een weduw naar, Gelukkig zijn de mannen wier vrouwen Pink Pillen gebruiken. Als zij vandaag begint met de Pink Pillen te nemen zal hare genezing van he den af beginnen. De heer H. van den Brink, 30 Zuid singel te Amersfoort verklaart, dat zijne vrouw langen tijd geleden heeft aan duizeligheid, aJgemeene zwakte, pijnen in den rug en inde z den, hoe genaamd geen eetlust en alle genees middelen zonder resultaat gebleven. Men heeft ons aangeraden de Pink Pillen te nemen, wij hebben zulks gedaan en thans kan ik U naar alle waarheid getuigen, dat mijne vrouw door de Pink Pillen geheel en al ge nezen as. Tevens machtig ik U mijn verklaring te publiceeren, want het gezellige leven is weder in mijn huis gezin teruggekeerd. Alle echtgenooten moeten weten dat de Pink Pillen bijzonder goed zijn voor de vrouwen. Zij zijn goed voor de mannen, maar voor de vrou wen zijn zij onmisbaar. Het teerge voelige lichaamsgestel van het zwak ke geslacht, heeft steeds een kracht gevend middel, en bloed noodig. De Pink Pillen zijn de beste kraehtgever en de beste hernieuwer van het bloed. De Pink Pillen hernieuwer van het bloed, versterker der zenuwen zijn onovertreffelijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, zenuwzwakte, maagkwalen, uitputting, rheumatiek, zenuwpijnen, heupjicht, en onregelmatigheden. Prijs 1.75 de doos, ƒ9.per6doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Stei ger 27, Rotterdam, hoofd depothou der voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. P. Plaat- zer van der Huil, Drogerijen, Jans etraat 28, Haarlem. Rechtszaken POGING TOT MOORD. Ter zake van poging tot moord had zich Dinsdag voor de Rotterdamsche Rechtbank te verantwoorden H. v. V.. 84 jaar, los werkman, wonende te Krimpen aan de Lek. Volgens de aan klacht zou hij te Schiedam op 17 Ju ni 1905 gepoogd hebben opzettelijk en met voorbedachten rade Klaas Oord van het leven te berooven. Nadat deze hem gevraagd had, of er nog water was in 'do drinkbus, die door hen beiden gemeenschappelijk werd ge bruikt. had hij, beklaagde, geant woord, dat zulks niet heit geval was, doch dat hij wel water zou gaan ha len. Klaas Oord had hem dit ge vraagd. Opzettelijk zou hij toen die drinkbus gevuld 1)ebben met wateren daarna uit een fleschje, inhoudende een vergif, een phosphorhoudend vocht, dat ruimschoots toereikend was om daamiede een mensch te doo- den, eene hoeveelheid gegoten hebben. Daarna zou hij de bus neergezet heb ben of haar aan Klaas Oord toege reikt en tot dezen gezegd hebben „daar staat water", of woordea van gelijke strékking, met rle bedoeling, dat'Oord uit die bus zoude drinken. Zoo geschiedde ook, do uitvoering van zijn voorzegd voornemen, maai' Klaas Oord, in stede van den inhoud van de drinkbus leeg te drinken, zou, getroffen door den onaangenamen geur en smaak van hetgeen hij in zijn mond kreeg, dit weder uitgespuwd hebben. Beklaagde ontkende. Niettemin eischte bet O. M. 10 jaar gevangenisstraf. OVERTREDING ZONDAGSWET. Voor het tweede kantongerecht te Rotterdam stond Dinsdagmiddag te recht Cornelis Sijthoff. directeur van het „Rbtterdamsch Nieuwsblad", be klaagd van op Zondag 14 Mei des na middags 24 uur tijdens een door hem op het exercitieterrein georganiseer- den voetbalwedstrijd, daar zonder toe stemming van B. en W. een concert heeft doen plaats hebben, en tijdens dat concert het publiek toegang te hebben verschaft tegen betaling van f 0.50. De ambtenaar van het O. M. vraagt veroordeeling tot ƒ2 boete. Beklaagde geeft toe, dat hij de Zon dagswet. van 1815 hééft overtreden, maar wijst er op, dat herhaaldelijk op Zondagmiddag concerten tegen en- trée gegeven worden, en dit ook in andere plaatsen steeds zonder inmen ging van de politie wordt toegelaten. Uitspraak over 14 dagen. MISHANDELING. Voor het Gerechtshof te Amster dam eischte de procureur-generaal Dinsdag bevestiging van het vonnis der Amsterdam sell e Rechtbank, waar bij waren veroordeeld lo. Wilhelmus Smit, houder van het café ,,Stad Hamburg" op den Zeedijk te Amsterdam, tot zes maanden ge vangenisstraf, wegens mishandeling van een Framsohen matroos, die met twee andere zijner 1 andgen ooten in den avond van 11 September zijn in richting bezocht 2o. Wilhs. Smit, voornoemd tot vier maanden en zijn beide stiefzoons Joh. A. en Andreas Bolkenstein, ieder tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens mishandeling van den lossen werkman' F. W. G. L. van Gogh in perceel Zee dijk 13. In beide gevallen trad als verdedi ger op mr. L. W. van Gigch. DE ZAAK CHERPION IN CASSATIE. Maandag 25 September a.s. zal de strafkamer vaan liet Luiksche hof van cassatie zich bezig te houden hebben met de door Jules Cherpion ingedien de cassatie op zijn veroordeeling tot levenslangen dwangarbeid door het Assisenhof, wegens den bekenden moord op den Duivelsberg bij Nijmc- Cherpion wijst daarbij op het feit, dat er personen als expert gehoord zijn, jonder in hun kwalitéit hun eed te hebben aigelegd. Bovendien zouden vele gezworenen niet alleen onder elkaar over de zaak gesproken hebben, maar ook met der den. En toch zweren de gezworenen voor af om niemand hoegenaamd te spre ken over de betreffende zaak. dan na de uitspraak. Leger en Vloot Te Amersfoort is een aantal hoofd en verdere officieren van den gene- ralen staf aangekomen tot het maken gedurende tien dagen, van eene staf- oefenlngsreis. onder leiding van den j luit.-generaal A. Kool. chef van den j generalen staf. EEN NIEUWE INSPECTEUR DER INFANTERIE?, Verschillende geruchten (o. a. het- geen in ..De Telegraaf" van 17 Sept. j 1. werd overgenomen uit het .Nieuwsblad van het Noorden") j schijnen er op te duiden, dat een af treding van den inspecteur der in- fanterie niet tot het gebied der on-'j denkbaarheid behoort. Dat iets hieromtrent met zekerheid bekend zoude zijn, achten wij echter wèl ondenkbaar, aangezien uit den aard der zaak deze aangelegenheid c. q. zeer vertrouwelijk en persoon lijk tusschen den minister en den generaal wordt behandeld. Bovendien staat men voor de vraag wie de opvolger zou moeten wezen, en die vraag is heel moeilijk op te lossen. Dat de nieuwere begrippen tegen de verdrukking in zooveel veld win nen, is zeker een heugelijk verschijn sel, maar bij de generaals van het wapen der Infanterie is dat nog maar zeer ten deele het geval. Wij bezitten 10 van zulke dignita rissen, als men den inspecteur van het wapen, den sous-chef van den generalen staf, den commandant der N.-H. waterlinie, den gouverneur der Kon. Mil Academie, en een generaal op non-activiteit mederekent. Hiervan is de sous-chef van den ge neralen staf minister geworden, en is een de inspecteur zelf. Blijven dus 8 mogelijke vervangers over, waar van een nog uitvalt, als zijnde we gens ziekte op non-activiteit. Nu spreekt het vanzelf, dat. als het regime van den tegenwoordigen in specteur ondeugdelijk mocht zijn ge- bic-ken. men als opvolger iemand zal kiezen, die hef vertouwen van het wapen der infanterie geniet, en van men te verwachten is, dat hij niet op den verkeerden weg zal voort gaan. Iemand, die den tact bezit om rich niet slechts te doen vreezen en schuwen maar, overeenkomstig den mtkïi, ministers, zich bemind te Wapen zi;in «mlm-en eian terug te geven. Elk gewoon divisie-commandant is dus op dit oogenblik niet een ge schikt inspecteur. Slechts twee. Hoogstens drie, der •.voorhanden generaals (we noemen in het openbaar geen namen, ieder een die op de hoogte is, weet dade lijk wie bedoeld worden), zouden als inspecteur voldoen zoowel aan den eisch van buitengewone bekwaamheid als van de karaktereigenschappen, die thans zoo dringend noodig zijn. Maar.... hoe moet het dan gaan met de generaals, die hooger op de ranglijst staan? Men moet deze moeilijkheid niet gering tellen. Daarom gelooven we nog niet zoov grif aan een vervanging van den inspecteur der infanterie, zelfs nog in geen jaren, tenzij.... de minister heel krasse maatregelen aandurft (Tel.) geen onrecht aan, waarneer men ver moedt. dat hier een politiek addertje onder het gras school. Aan mannen als Dr. De Visser en Ds. Schokking, moet het onmogelijk gemaakt worden in de Tweede Kamer liun stem te doen hooren. Volkomen terecht is de opmerking gemaakt, dat de Herv. Kerk daarme de zich zelve in de eerste plaats bena deelt. De Roomsche Kerk denkt ex- niet aan, haai' geestelijken te verbie den in het Parlement plaats te ne men. Zij gevoelt, dat dé invloed^ die van mannen als dr. Schaapman, dr. Nolens en anderen uitgaat, ruim schoots opweegt tegen hetgeen de Kerk in hun dienstwerk missen moet. En wanneer de Herv. Kerk aan haar warmste pleitbezorgers het onmoge lijk maakt om in de Tweede Kamer op te treden, heeft ze het aan zich- zelve te wijten, wanneer haai' belan gen op den achtergrond komen te staan. Toch is dit niet voor ons het groot ste euvel. Maar wel, dat daardoor aan zoo besliste kampioenen voor hot behoud van ons Christelijk volkska rakter de wog zal worden afgesne den, om in de Volksvertegenwoordi ging hun invloed te doen gelden. Op merkelijk is dan ook, hoe dit besluit, der Haagsche Synode juist in de libe rale klingen de warmste bewondering vindt. Het liberalisme en de Haag sche Synode zijn van oudsher Bondge- nooten." Letteren en Kunst Het heeft Hare Majesteit de Ko- r in gin behaagd, de funetiën van be velhebber in de II militaire afdeeling op te dragen aan den generaal-ma- joor Koolemans Beynen, commandant van de 2e divisie infanterie te Arn hem gedurende het verblijf van het Koninklijk Echtpaar in Friesland van 25—27 dezer. Hare Majesteit heeft verder het verlangen kenbaar ge maakt. dat 4? bevelhebber der ge noemde militaire afdeeling, de ge- neraal-majoor De Bruyn, gedurende genoemd verblijf in Friesland zal aan wezig zijn. Koloniën De Tweede Kamer, die Dinsdag voor 't eerst is gevaardigden gezonden. In de volgorde der kiestabel by eengeroepen, verschilt in hare samenstelling aan- zijn zij de volgende, met de namen der oude en der merkelyk van die welke Zaterdag voor 't laast was nieuwe leden en de aanduiding van de party waartoe bijeengeroepen, zegt 't übld. j zy gerekend worden. Niet minder dan 29 districten hebben andere af-1 Distristen Leeuwarden. Franeker Rampen Lochem Zutphen Arnhem Druten Enkhuizen Helder Amsterdam II vi VII. IX Gouda Rotterdam I IV V 8-Gravenhage I Gorinctvm Sliedrecht Zierikzee Zevenbergen. Waalwijk Helmond Gulpen Sittard Grave Oude Leden G. W. Melchers. S.-D. P. Lieftinck. U.-L. A. baron Maekay. A.R. W. P. G. van Helsdingen. S.-D. Mi'. H. Goeman Borgesius U.-L. Mr. P. Rink. U.L. Mr. J. N. Travaglino. K. t N. Sluis. A.-R. A. P. Staalman. A.-R. Dr. J. Th. de Visser. C.-H. J. Th. Cremer. U.L. Jhr. mr. C. J. den Tex. L. Mr. Th. Heemskerk. A.R. H. Bijleveld. A.-R. Mr. S. de Vries Ozn. A.R. Mr. D. Foek. U.L. Dr. R. P. Mees. L. Mr. E. E. van Raalte. V.D. J. Krap. A.R. J. M. Pijnacker Hordijk. V.-D. H. Seret. A.R. A. van Löben Seis A.-R. Mr. J. Pompe van Meerder voort, A.-R. A. M. v. d. Kun. K. W. P. A. M. Mutsaers. K. C. A. M. Raymakers. K. J. M. M. H. Merckelbach. K. M. J. G. J. Arnoldts. K. TV. J. M. C. Friesen K. Nieuwe Leden K. TV. J. K. Thomson. U.L. P. L. Tak S.D. K. Reyne. U.L. Mr. G. Jannink U.L. F. Lieftinck. U.L. K. Eland. U.L. Mr. Th. J. van Duynstee. K. Mr. H. Goeman Borgesius. U.L. Mr. Z. v. d. Berg V.D. C. Lely. U.L. J. W. IJzerman. U.L. Mr. TV. H. de Beaufort. L. Dr. C. F. J. Blooker, L. Mr. C. Th. van Deventer. V.D. Jlir. Mr. TV. T. C. van Doorn. L. S. van den Bergh. U.L. A. Plate. L. P. R. Mees. V.D. Mr. J. Limburg. V.D. J. C. Jausen. U.L. Mr. N. G. Pierson. U.L. Mr. Th. Heemskerk. A.R. Mr. R. J. H. Patyn. U.L. A. C. A. van Vuuren. K. Mr. J. A. Loeff. K. Mr. R. Regout. K. Mr. C. H. Ruys de Beerenbroek. K. J. H. J. Beckers. K. Mr. D. A. P. N. Kooien. K. De aftredende leden, achter wier naam een *ge- i maar in andere districten. Deze Kamer telt dus 28 plaatst is, hebben zich voor een herbenoeming niet i nieuwe leden. Van deze zyn de heeren Lely, De mftfii' beschikbaar gesteld. Een ander. mr. Travaglino. Beaufort. Plate en Loef? reeds vrneoer nmar m< meer beschikbaar gesteld. Een ander, mr. Travaglino, is overleden. De heeren Rink, Fock en Van Raalte zyn ministers geworden. Twee aftredende leden, de heeren Lieftinck en Heemskerk, maken ook deel uit van de nieuwe Kamer, Beaufort, Plate en Loeff reeds vroeger, maar niet in de laatst verloopen jaren, Kamerleden geweest. De heeren Pierson, Jansen en Loeft hebben vroeger als ministers deel genomen aan de beraadslagingen. Kt-' k School PREDIKANT-KAMERLID. Over hét besluit van de Synode der Ned. Herv. Kerk, inhoudende, dat het ambt van predikant in die Kerk met het mandaat van volksvertegenwoor diger onvereenighaar is, schrijft het weekblad ..De Heraut" ,,Het feit, dat dit besluit zoowel de- Eerste als de Tweede Kamer geldt, toont uit welken hoek deze wind waait. Want al zou ter verontschuldi ging kunnen worden aangevoerd, da; de Synode "3en drukken arbeidaan het lidmaatschap der Tweede Kamer verbonden, voor de rechte bediening van het ambt van predikant te nader- lig achtte, dit bezwaar geldt toch ze ker niet het lidmaatschap der Eerste Kamer, die slechte zelden vergadert. Men doet der Synode daarom zeker, WEST - INDIë. Curasao, 1 Sept. Bij Gouvernements-beschikking dd. 28 Augustus 1905, nr. 655, is aan C. j W. Doelitzsch, ambtenaar van re- j cherche op Aruba, op zijn verzoek, met ingang van den len November a.s. eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Bij Gouvernements-beschikking dd. 29 Augustus 1905. nr. 660, is aan den heer E. J. W. Helling. Roomsch-Ka- tholiek Geestelijke van den 2en rang j op Aruba, tot herstel van gezondheid met ingang van den dag van zijn vertrek uit de 'kolonie, één jaar ver lof naar Nederland verleend. Door den Gouverneur van C-uracao is den 30en Augustus 1.1. aan H. M. de Koningin het volgende telegram verzonden Koningin der Nederlanden, Het Loo. Moge Kolonie Curagao Uwe Majes. i teit aanbieden meest eerbiedige hul- de en gelukwenschen. DE JONG. Heclen is het volgend antwoord er op ontvangen Gouverneur, Willemstad. Curacao. U en ingezetenen mijnen oprech ten dank voor gelukwenschen. WTLHELMINA. Het officieel programma ter viering van den verjaardag van H. M. de Ko ningin en het programma der com missie belast met de organisatie en de regeling van het Volksfeest zijn in al hun deelen ten uitvoer ge bracht. Den geheelen dag was bijna de ge- heele bevolking van het stadsdis trict en niet weinigen uit de buiten districten, op de been. Verscheidene wo'ningen waren ver sierd. De schepen in de haven had den alle gevlagd, het Duitsche stoom schip ..Venetia" was sierlijk getooid en bij avond werd van boord vuur werk afgestoken. Om 11 uur bezocht de heer Gouver neur der kolonie de Sociëteit ,,De Ge zelligheid". waar Z.H.E.G. door den president werd toegesproken, en een heildronk op H. M. en de Koninklijke familie werd ingesteld. Op den biljart-wedstrijd op de Club Curagao, die des middags te 2 uur door den Gouverneur werd bijge woond. stelde de president een heil dronk op H. M. de Koningin in. Sport en Wedsfriiderc HARDDRAVERIJ. De uitslag der harddraverij, van wege de VeTeeniging „West-Fries land", op 19 September te Schagen, is als volgt Prijs ƒ200, W. Zuidmeer, Rotter dam, met ..Memmon"2e prijs ƒ100, J. Geersen. Woerden met „Flossie"; 3e prijs ƒ50, Stal Avanti, Lage Vuur- sche, met Colombtne". zijn meester met een hamer doodge slagen. de saxophonist heeft iemand in de straten van Parijs gewurgd, de tubaist was een „apache" en gevaar lijk recidivist, en de onder-directeur heeft zijne vrouw in stukken ge sneden. Deze heeren hebben elkander dus niets te verwijten. De kapel kan een der beste der wereld worden, want de leden kunnen, wanneer zij virtuo- sen zijn geworden, geen voordeeliger engagement aannemen en voor muta ties die het ensemble in gevaar bren gen, behoeft men dus niet bang te zijn. Daar zal bovendien overtuigd kun nen blijken of het heusch waar is, dat de muziek de zeden verzacht. DE VLEESCHNOOD. De Duitsche Slagerscourant geeft ter kenschetsing van de schade, wel ke door den vleeschnood is ontstaan een overzicht van het aantal vleesch- verkoopers, die in 28 groote steden van Duitschland sedert 1 Januari jl. hun bedrijf hébben gestaakt. Het ge zamenlijk aantal is niet minder dan 668, waarvan 189 te Berlijn. Te Dan zig zijn thans 35 slagerswinkels ge sloten. RUSLAND EN TURKIJE. Ten gevolge van het einde van den oorlog wordt verwacht, dat Rus land een actiever staatkunde volgen zal in den Balkan en tegenover Tur kije. Reeds werd een krachtiger taal aangeslagen door Russische kringen en ontevredenheid uitgesproken over de versterkingen, die Turkije aan den Bosphorus begon aan te leggen, naar aanleiding van het oproer aan boord van de „Kniaz Potemkin". Dit wordt onvereenigbaar geacht met de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Turkije en Rusland. Er is reden om te gelooven, dat dit een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt op de audiëntie die Sinowjef Vrijdag bij den Sultan had. Gemengd Nienws VREEMDE VONDST. In het Centraalstation te Antwerpen is in een goederenwagen een pak obligaties van den staat der Nederlan den, van 1898, gevonden ter waarde van 78200 gulden. EEN FANFARE-CORPS. Een fanfare-corps, dat zijn weder gade wel niet vinden zal, is te Nouméa in Nieuw-Caledonie opge richt. Het bestaat uitsluitend uit per sonen die tot levenslangen dwangar beid veroordeeld' zijn. De directeur is een beroemde moordenaar, de bek kenslager heeft zijn ketting-kameraad gedood, de cornet pistons heeft SMOKKELARIJ. In verband met de krachten over de veel te hooge invoerrechten op levens middelen, die in Duitschland gehe ven worden staat, de uitgebreide smokkelarij, die toeneemt naarmate de rechten stijgen. Op welke wijze de smokkelarij wordt uitgeoefend op vrij groote schaal, blijkt uit een bericht, dat de „Frankfurter Zeitung" uit Oost-Fries- land ontving. Daar ligt men vrij dicht aan de Nedei'landsche grenzenen wie nu aan de overzijde der grens een stukje grond kan koopen, bouwt daar opNe- derlandsch grondgebied, een schuur tje of keet Van tijd tot tijd gaande grensbewoners naar Nederland, koo pen daar groote hoeveelheden meel, tabak, koffie, vleesch, enz. Zij bren gen die voorraden in de schuur of keet op Nederlandsch grondgebied onder dak. Als de gelegenheid gun stig is, wanneer de grenswachters el ders bezig zijn, halen zij uit de vaak slechts enkele passen van hun wo ning gelogen keet de voorraden, die zij dan in hun woning bergen. Of wie heel voorzichtig is, haalt voor de dagelijksche behoeften tel kens de geringe hoeveelheden, die tolvrij kunnen worden ingevoerd. Zoo brengt de protectie de men- schen, die anders eerlijk en braaf zouden zijn, er toe om door slink- sche streken de belastingen te ontdui ken. en gebruik te maken van de grootere vrijheid, de meerdere rech ten, die de Nederlandsche burgers ?>e- zitten. Protectie wordt op die wijze dus ook nog de oorzaak van nieuwe on deugden. JAPANSCHE „MIJNEN". Een avontuur op zee wordt verteld door kapitein Plambcck van het stoomschip „Amoy" in den „Tsingt. Nachr." ais volgt Het was de 6de Juni, namiddags, gedurende een reis van Schanghai naar Nioetschwang bij goed weer en kalme zee, teen wij een drijvende mijn zagen, waarop ik liet aansturen. Op ongeveer 160 M. afstand hielden wij stil en van de boeg uit trachtten wij het voorwerp door Winchesterko- gels tot zinken of tot ontspringen te brengen. Matrozen waren klaar in een reddingsboot voor een kleine manoeu vre. Nadat ik ongeveer 10 malen het schijnbaar onschuldige roode voor werp had geraakt en de hoop op een groote gebeurtenis reeds opgaf, sloeg de treffende kogel door een blik semstraal, een vreeselijk gedonder, een verschrikkelijk bijna onheilspel lend lawaai en beven door het gehee- le schip en. den waterzuil, ter hoogte van een mast met allerlei donkere j stoffen vermengd, verkondigde den dood! van het gevaarlijke helscbewerk- 'tuig beter gezegd toonde de woede jvan het zoo weinig venvachte „zee- monster", 'dat zich misschien een jaar I door zachte golven had laten wiegen. Door het uit elkaar vliegen der mijn Adel de kompas van de brug, de ven sters van de officieonshut werden ver brijzeld, schilderijen vielen van de wanden, alle lampen in dé machine kamer gingen uit en de meeste toe schouwers vluchtten met bleek gelaat oiaar een veilige, beschermde plaats. Ondanks een diepte van over de 100 voet was de zee geheél in beroering, alsof ze kookte, en _de oppervlakte was over een middellijn van 200 M. geheel in hevig golvende beweging. We ankerden voor dezen nacht en zet ten bij het aanbreken van den dag onze reis weer voort. Voormiddags werd weer een mijn bespeurd, die wij weer naderden en als gisteren bescho ten. Helaas was onze munitie onvoldoen- de om de mijn te verwoesten, zoodat wij onveriichterzake de reis weer moesten voortzetten. Den 2den Juli was Nioetschwang bereikt, waar wij nieuwe patronen hoopten te verkrij gen, maar niet konden vinden, omdat er geen voorraad meer was. Nadat onze lading gelost was, begonnen we den 12den Juli onze reis naar Schang hai. Gelijk het gewoonlijk §en jager zonder geweer op een wandeling gaat, dat hem het wild telkens om de voe ten loopt, zoo gfng het ons ook onge veer. Den 13den Juli liep onze koers- lijn juist tusschen twee mijnen door. Eén dreef rechtop met de spits naar beneden en stak als de vorigen 12 tot 15 duim boven het water uit, terwijl j de andere minstens 1520 duim bo- j ven het water lag. een weinig scheef, wat waarschijnlijk van een" ketting kwam, die boven bevestigd was. Alle mijnen, die we hebben gezien (er wa ren er zes) waren volgens de beschrij ving Japansche, die niet eerder uit elkaar vliegen, voor een kogel door de vrij sterke boei slaat en water bin nendringt. terwijl Russische mijnen reeds ontploffen, zoodra een der pen nen aangeschoten wordt, die bij de; Japansche ontbi'eken. ZIJNE EFFECTIEVE METHODE. De bel voor het kantoor werd krach- tig in beweging gebracht en met korte tusschenpoozen nog tweemaalde man die voor den schrijflessenaar zat, greep een-flanellen doek, dien hij om zijn hals wond. Daarop maakte hij zijn haar in de war, liet zijn lip han gen, stond op en strompelde met moei te naar de deur. Meneer Slaman vroeg de goed- gekleede heer, die in hetzelfde oogen blik die deur open maakte en binnen kwam. De man met den flanellen doek, die zijn bezoeker meende te herkennen, steende akelig, bracht de hand naar de maagstreek en antwoordde Ja., Slaman, dat ben ikWat is er van uw verlangen? U schijnt lijdende te zijn? vroeg de bezoeker, wien 's mans armelijk voorkomen niet ontging. Lijdende? Denkt u soms1, dat ik zoo zucht en kerm voor mijn pleizier? Veronderstelt u, dat ik eön doek om mijn nek doe voor mijn amusement, en zoo strompel, omdat ik denk, dat het bevallig is Re ben lam, ziek, ake lig al maanden lang. Maar wat kan ik voor u doen? Pardon, zei de vreemdeling, die een achterwaartsche beweging maak te ik kom nog wel eens törug En zonder veel plichtplegingenging bij de deur uit. 't Is wel lastig (deze alleenspraak hield de man met den flanellen doek, dien hij van zijn hals mikte en weg slingerde, terwijl hij opmerkelijk vlug weer ging zitten), maar de ondervin ding heeft me geleerd, dat dit de ze kerste en beste weg is om een levens verzekering-agent te ontmoedigen en hem allen lust te benemen om verder te gaan. Defce althans komt nooit meer terug DE MAROKKAANSCHE QUAESTIE. De Fransche bladen zetten sinds eenige dagen een campagne op touw tegen de houding van Duitschland in zake de Marokko-onderhandelingen, die door haar overeenstemming be- ti'effende de verwijten tot Duitschland gericht geen twijfel overlaten of er is niet alleen afspraak, doch ook ingeven van hoogerhand in het spel. De „Matin" beweert dat „de Wil- helmstrasse heeft laten doorscheme ren, dat zij aan de Atlantische kust van Marokko een haven wil bezitten." (Bedoeld wordt Mogavor.) Zoowel de algemeene verwijten dat Duitsch land opzettelijk de onderhandelingen vertraagt als deze bewering acht de Parijsche correspondent van de „Köln. Ztg." niet gerechtvaardigd. Van een haven is nooit sprake ge weest. Duitschland wil geen uitbrei ding van grondgebied. De onderhan delingen zijn vertraagd sinds Zater dag, omdat minister Rouvier niet te Parijs is, terwijl de besprekingen over één punit zijn aanwezigheid; ver- eischen. Stoomvaartberichten Het st. Madura, van Batavia naar Amsterdam, verti'ok 20 Sept. van Djeddah. Het st. Rhipeus, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Sept., 5.30 nam. Prawlepoint. Agentschappen van Haarlem's Dagblad. HAARLKM'a DAGBLAD, dat zijne abonnés in Haarlem en omlig gende Gemeenten telt r-ij duizenden en geregeld het aantal der geabon- neerden stijgen ziet, beeft Agenten in de navolgende dorpen rondom Haarlem BeverwijkJ. HOORNS BennebroekW. v. LIEROP HalfwegJ. G. BKRTEN8. HoofddorpH. UKUWBS Heenasted?J. LEUVEN HillegomA. VAN DER LANS gpaamdanj G. HARTENDORP VeisenW. J. DE RÜIJTKR VijfhuizenC. HUISMAN VogelenzangP. DEDDING IJiuuldenJAC. SIN JE WEL Zand voortC. ZWEMMER Al deze Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. De Couranten voor de Geabonneorden te Overveen, Bloemendaal, Jan Gpzenvaart. Santpoort, Öchoten, Aerdenhout, Bentveld en de Bloemen- daalpehe Parken worden van het kantoor te Haarlem uit, rondbezorgd. Abonnementen en Advertentiën in deze Gemeenten kunnen worden opgegeven aan de Rondbrengers der Courant, P. VAN DE RAADT en A. J. VAN DER BLOM. DE ADMINISTRATIS.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6