NIEUWS- eti ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6827 Tersafcfaê efegs'-jks, beteaüve og >ta»= sas iPassfcSssjsoi VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÈN: v pesi ÖKI1B *5aandenj Van 1—5 tegels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen te des omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente) 1.3C Uroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per póst doo? Nsderland 1.65 *WB|WBrKleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Gtfflusbeerd Zondagsblad,'voor Haarlem a37)f Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 latsrsBmmunaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. üitgave der Vennootschap ioursns Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerijs Zuider Buiteaspaame 6. Telefoonnummer 122. aggC— 4-^4I _m Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31"s Faubourg Montmartre. Stadsnieuws HUISELIJKE OPLEIDING VAN DE VROUW. Men schrijft ons In de Amerikaansche Kroniek van het Handelsblad van 23 Aug. 1.1. le zen wij onder meer over „de huise lijke opleiding van de vrouw" en de over dit onderwerp uitgegeven boek jes het volgende „Een dier boekjes bevat een mede- deeling van Miss Ravanhill over „Het onderwijs in huishoudkunde in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika". In dit duidelijk en beknopt verslag vermeldt zij wat er in Ame rika gedaan wordt, om aan meisjes allerlei dingen te leeren, die betrek king hebben op huiselijke bezigheden. Twee dingen staan op den voorgrond: de onmiddellijke practische waarde van deze kennis en de opvoedende waarde er van, daar de verstande lijke en zedelijke oefening, welke het verkrijgen van handigheid geeft, op geen andere wijze kan verworven worden. Juffrouw Ravenhill wijst op een zeer belangrijk punt en wel. dat in 'Amerika overal waar onderricht wordt gegeven in huiselijke bezighe den, onder alle standen en leeftijden, het werk met lust wordt verricht". Het is een merkwaardig verschijn sel, dat zulk onderwijs herhaaldelijk in onze stad wordt aangeboden, dat er telkens gelegenheid is, na de va- cantie dier scholen om er naar te vragen, zich er van op de hoogte te stellen en dat te weinig van dit alles giebeurt. Reeds sinds de oprichting der te genwoordige Huishoud- en Industrie school werd daar zulk onderwijs ge geven fn sommige rubrieken werd er gebruik van gemaakt, maar in ééne, waarin men dat 't minst zou verwachten, in die van het eenvoudi ge en goedkoope Huishoudonderwijs slechts door zeer enkelen. Wij vermoeden, dat 't onbekend heid is met 'tgeen op dien cursus on derwezen wordt, onwetendheid met 't nut, dat zulk onderwijs afwerpt, zoo wel voor de meisjes, die thuis 't ge leerde in practijk zullen brengen, als voor degenen, die een betrekking zoe ken als hulp in de huishouding. Of wordt 't gemak, de waarde van daar door iets geleerd te hebben, onder schat Of is 't het nieuwe van 't ge val, dat aarzelen doet? We weten 't niet, maar meenden om het groote nut, dat erkend wordt èn door allen die dit onderwijs ken nen èn door zooveien, die ervan hoo- ren. maar 't niet kunnen volgen, op de gelegenheid waarvan de adverten tie in dit blad melding maakt, te moeten wijzen. De lessen beginnen met October. Alle inlichtingen wor den gaarne door de directrice ver strekt. stig is te noemen en het ledental stij gende is. De groote verandering aan de Rijkstuinbouwschool te Wagenin- gen noemt spr. een verblijdend feit. De maatschappij ontving eeu groot legaat uit de nalatenschap van den heer Obreen. Aan de nagedachtenis van den heer R. Nieuwenhuis te Deventer wijdde spr eenige woorden van dankbare hul de. Tot den heer Galesloot, die zijn gouden jubilee in het tuinbouw vak vierde, richtte spr. een welgemee ilen gelukwensch, en verklaarde de bij penkomst voor geopend. De heer Galesloot verklaarde de fe licitatie van den voorzitter niet te aanvaarden. Den len Sept. jl. ware een gelukwensch namens de Maat schappij wel op haar plaats geweest. Dit incident was hiermede geëin digd. Het verslag van den toestand der Maatschappij reeds iu het Tuinbouw blad verschenen, behoefde niet te worden voorgelezen. Eenige opmer kingen werden nog gemaakt, die de mededeelingen uitlokten, dat de rap porten der commissies inzake het leer lingwezen en de arbeidstoestanden spoedig zullen verschijnen. Aan de orde kwam daarna een voorstel van het hoofdbestuur, lui dende „De algemeene vergadering besluite in beginsel, dat de Maatschappij toe trede tot een eventueel op te rich ten Ned. Tuinbouwbond of federatie van Ned. Tuinbouwvereenigingen, mits de Maatschappij in haar tegen. woordigen vorm blijve bestaan, haar zelfstandigheid voldoende gewaar borgd zij en de financieels verplich ting uit de toetreding voortvloeiende, haar draagkracht niet te boven ga." Nog was ingekomen een voorstel Hilversum, den wensch uitsprekende, dat de Maatschappij zich in Zulk een eventueele algemeene federatie niet Binnenland MAATSCHAPPIJ VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In een der zalen van het Dieren tuingebouw te 's-Gravenhage hield Dinsdag de Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde haar vijf-en-dertigste algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer G. de Gran- cy. Deze bracht eenige belangrijke ge beurtenissen op tuinbouwgebied in herinnering. Hij wees er op, dat de toestand van de maatschappij gun- De voorzitter lichtte in den breede het bestuursvoorstel toe. Het bleek, dat andere organisaties zich niet on der de hoede dezer Maatschappij wenschten te stellen. Een federatie is dus de eenige weg. Reeds zijn ont- werp-statuten vervaardigd, waarover de vergadering zal worden gehoord. In navolging van een landbouw-comi- té is er nu sprake van de oprich ting van een tuinbouw-comité. Doet de Mij. niet mede, dan komt zulk een bond tot stand zonder haar. Door de afd. Amsterdam was een motie ingediend, strekkende om het voorstel aan te houden tot meer licht zal zijn verspreid. De voorzitter achtte deze motie niet vijandig aan het bestuursvoorstel, doch zou toch haar aanneming be treuren. Na eenige discussie werd de motie- Amsterdam (uitstel) met 112 tegen 54 stemmen verworpen. Het voorstel van het hoofdbestuur werd daarna bij ac. clamatie aangenomen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. van Lennep te Eist en J. Ballego te Leiden. Overgegaan werd daarna tot een i van de afd. Amsterdam en omstreken, voorstellende„de alge meene vergadering besluite, het hoofdbestuur te verzoeken, een gron dig onderzoek te willen instellen naar de reden, waarom er, naast bloeiende afd. patroonsvereenigingen worden opgericht. De heer Kreiage wees er namens het bestuur op, dat het oprichten van patroonsvereenigingen niet is te vermijden, naast de werkliedenver- eenigingen. De heer Groenewegen achtte een principieele decisie gewenscht, of de sociale belangen bij de maatschappij thuis behooren of niet. De voorzitter wees er op, dat over deze zaak niet gepraeadviseerd is, en dit onderwerp niet op deze vergade ring kan worden beslist. Het hoofdbestuur achtte het onder zoek overbodig en Amsterdam trok haar voorstel in. Eveneens werd in getrokken een voorstel-Leiden, dat de afd. programma's van haar tentoon stellingen door het hoofdbestuur zal doen goedkeuren. Naar aanleiding van het voorstel- Baarn om in het vakblad een Cen traal Plaatsingsbureau in den vorm van vraag en aanbod in te richten, zal een nader onderzoek worden in gesteld. Een voorstel-Utrecht, om diploma's voor de tuinbouwcursussen te doen vervaardigen en gratis voor de afd. verkrijgbaar te stellen, waarover het hoofdbestuur tot aanhouding advi seerde, werd aangenomen, nadat het hoofdbestuur overeenkomstig den wensch der vergadering, haar prae- advies had gewijzigd- Op een voorstel-Frederiksoord. dat het hoofdbestuur stappen zal doen bij de Regeering en de betrokken spoor wegmaatschappijen, traan- en stoom boot-maatschappijen, ten einde re ductie te verkrijgen voor de reiskos ten, te maken door leerlingen, die een tuinbouwcursus wenschen te vol gen, praeadviseerde het hoofdbestuur dat dit lichaam zich zal wenden tot de groote, de afd. tot de locale maat schappijen. Aldus werd besloten. Ingetrokken werd een voorstel-Am- sterdam, om te voorkomen, dat plan ten door de vaste commissie als nieuw worden bekroond, die later blijken reeds te bestaan. Naar aanleiding van een voorstel- Enschede, om bij de verschillende spoorweg-maatschappijen aan te drin gen op een beter verzorgd vervoer van tuinbouwproducten, die soms in jammerlijken toestand aankomen, verklaarde het bestuur zich gaarne bereid, elke klacht te onderzoeken. In de discussie werd gewezen op het feit dat speciale witte wagens voor het vervoer van fruit nog steeds ontbre ken. Ook kan het echter aan het pakken zelf liggen, indien nel fruit gekneusd aankomt. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering werd Leiden aan gewezen, voor de winterbijeenk m.sl Utrecht, voor de vriendschappelijke bijeenkomst Zeist. De rekening over 1904 en de .'e- grooting 1906 werden tenslotte goed gekeurd. Daarna werd de vergadering ge sloten. MOTOR- EN RIJWIELWET. De Minister van Waterstaat heeft ter uitvoering van art. 12 der motor en rijwielwet 1905 (Stbl. No. 69) eeni ge voorschriften vervaardigd, waarbij zooveel mogelijk rekening is gehou den met bef«een thans gebruikelijk is aangaande vergunningen krachtens art. 9 van het Kon. besluit van 19 Jan. 1898 (Stbl. No. 5). Deze voorschriften gelden voorna melijk voor de rijbewijzen, de nuni- merbewijzen en de achtdaagsche rij bewijzen. De persoon, die de afgifte van een rijbewijs voor het besturen van mo torrijtuigen verlangt of de eigenaar of houder van een motorrijtuig, die opgave van een nummer en letter verlangt, richt voortaan, wanneer de wet van kracht is, eene schriftelijke aanvraag tot den Commissaris der Koningin. Voorts zal een bestuurder van een motorrijtuig bij inkomst bier te lan de, zonder dat het rijtuig is voorzien van een nummer met letter bij de ambtenaren, dienstdoende aan het kantoor der invoerrechten, waar douaneformaliteiten worden vervuld, afgifte van een 8-daagsch rijbewijs kunnen aanvragen. DIERENBESCHERMING. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een Schrijven gezonden aan het Rijks-schooltoezicht. Daarin wordt gewezen op den invloed dien de school kan oefenen op het kind, ook waar het geldt, tegen te gaan de kwellingen die het dier zoo vaak ondervindt. De minister dringt er op aan, dat het schooltoezicht in dezen medewerke, en de zaak worde be handeld in de vergaderingen der schoolopzieners. (Vad.) Rechtszaken DE VERGIFTIGINGSZAAK. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Dinsdag in hooger beroep be handeld de zaak van Hendrik van der Kaay. Beklaagde heeft voor de Amstcr- damsche rechtbank terecht gestaan, ter zake da.t hij, ter uitvoering van zijn voornemen om Johan Philip Hoekstra van het leven te berooven, altliaas dezen zwaar lichamelijk let sel toe te brengen, tot welk eem en ander hij vooraf het plan kalm had overlegd en beraamd, opzettelijk en voorbedachtelijk op 23 December 1904 in perceel Warmoesstraat 14 in een of meer potjes, waarin koffie was gezet of zou gezet wordeu, of in een of meer kopjes, waarin die koffie zou worden overgesclionken, of wel van te voren, hetzij in de koffie, hetzij in het war me water eene zoo groote hoeveel heid arsenicum of arsenikzure-onhy- dride heeft gestort, dat dit vergif den dood van den persoon, die van de kof fie dronk, moest veroorzaken, althans dien persoon zwaar lichamelijk letsel moest of kon veroorzaken. Zulks met het bepaalde oogmerk, dat voornoem de Hoekstra, die bij de firma H. v. d. Kaay Co. (waarvan beklaagde des tijds lid was) in dienst was en met het proeven van de monsters koffie belast was of steeds placht zich te belasten, van de aldus vergiftigde koffie zoude proeven en deze, volgens zijne gewoonte, zou inslikken en op drinken. De uitvoering van beklaagde's voor nemen werd alleen niet voltooid, door dien Hoekstra bij die gelegenheid kof fie heeft ingeslikt en opgedronken, waarin zich niets of niet zooveel ver gif bevond, dat de dood of zwaar lichamelijk letsel kon worden veroor zaakt of wel spoedig na het drin ken. argwaan koesterend, door tijdig herhaaldelijk een tegengif en medi cijnen in te nemen en zich den maag inhoud te dodn uitpompen, de doode- lijke of zwaai- lichamelijk letsel ver oorzakende gevolgen van het vergif heeft afgewend, of wel door een of meer andere evenzeer van beklaagde's wil geheel onafhankelijke omstandig heden. Het O. M. bij de rechtbank, waar genomen door mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, cischte beklaagde's schuldigverklaring aan poging tot moord, waarbij de uitvoering is ver ijdeld door omstandighéden. onafhan kelijk t an beklaagde's wil. De verdediger, mr. L. W. v. Gigh. pleitte vrijspraak opmerkende, dat er mogelijkheden blijven, dat een an der schuldig is aan het misdrijf, waarvoor bekl. terecht staat. De rechtbank, vonnis wijzende, achtte beklaagde schuldig aan het misdrijf van poging tot moord, waar van de uitvoering niet voltooid is door omstandigheden, onafhankelijk van den wil des daders, en veroor- deelde beklaagde tot" een gevangenis- straf voor den tijd van 8 jaar. Bdklaagde hield zijn onschuld vol. De belangstelling in deze zaak was! niet buitengewoon grootop de pu- blieke tribune en in de gerechtshof- zaal waren ruim vijftig personen als; toehoorders aanwezig. President van het gerechtshof is mr. W. R. Op ten Noort, advocaat-gene- raai mr. A. M. Pleyte, als raads- heer-rapporteur treedt op mr. Th. J. Hoppe. Verdediger is mr. L. W. v. Gigh. Daarna had het getuigenverhoor plaats. De beklaagde blijft wederom perti- nent ontkennen de dader te zijn. j De zitting werd daarop tot Woens- J dagochtend geschorst. Op verzoek van den advocaat-gene- raai werd nog gehoord de officier van, justitie mr, E. M. von Baumhauer, om mededeelingen te doen omtrent de; wijze waarop het presenteerblad ge- vonden werd. Volgens hem stond het blad links van den ingang. j Mr. L. W. van Gigch constateerde' dat dit in strijd was met het ambts- eedig proces-verbaal van den rech- ter-commissaris, volgens wien het rechts stond. In de hoekjes en op het vlak vaai het blad had de rechter-commissaris iets wits gevonden. Mr. Von Baurn- hauer verklaarde thans zeker te we ten een kristalachtige, witachtige vlak op het blad te hebben waarge nomen. Daarna was het woord aan den ad vocaat-generaal jlir. mr. Pleyte, die in de eerste plaats betoogde, dat, in dien vaststaat, dat in de koffie drie m.gram arsenicum is gevonden, daar uit volgt, dat men opzettelijk heeft gebezigd een absoluut deugdelijk mid del om te dooden. Dat de dood niet is gevolgd, was te wijten aan ver schillende omstandigheden. Dat ver gift is opzettelijk in de koffie gedaan. Door wien Door niemand anders dan door bekl. De geheele zaak vervolgens nog eens breedvoerig (nagaande, meent het O. M., dat, waar is gebleken, dat zoo'n enorm misdrijf is gepleegd on der zoodanige omstandigheden tegen over iemand, die hem niets misdaan had, die tegenover hem niet anders had gedaan dan zijn plicht, de straf, door de Rechtbank opgelegd, te ge ring is. Spr. vraagt vernietiging van hét vonnis en, opnieuw rechtdoende, ver oordeeling wegens poging tot moord tot een gevangenisstraf voor den tijd van twaalf jaren. Mr. L. W. van Gigch, hierna het woord bekomende, zegt te bewonderen de bekwame, vaardige en intelligente wijze, waarop het vonnis in elkander is gezet, maar verder kan'Tnj in zijn lof niet gaan. Het vonnis heeft niet bewezen, dat de beklaagde het feil heeft gepleegd, en blijft zelfs in ge breke om te bewijzen, dat de bekl. het feit heeft kunnen plegen. Ten slotte vraagt de verdediger, vrijspraak. ZAKKENROLLER. Albert van Olst was op Hartjesdag gesnapt toen hij z'u vinger stak in T vestzakje van een man, die op den avond van dien dag voor een der café's op den Zeedijk te Amsterdam stond te kijken. Bij de terechtzitting had het O. M. gezegd, dat het een geluk voor de maatschappij was, dat de hand op dezen beklaagde was ge legd, aangezien hij reeds lang van zakkenrollerij was verdacht, maar men hem daarvoor nog nooit had kunnen veroordeeden. Wegens poging tot diefstal werd hij als recidivist, thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. EEN DIEVEGGE. Op een der zwoele avonden in de maand. Augustus kwam een eerzaam schippertje van Haarlem in Amster dam merkwaardigheden zien, zegt de Tel. Hij bezocht den Zeedijk, kwam in een danshuis terecht, maakte ken nis met een ballerina Geertje Das danste met haar, dronk zelf veel bier en tracteerde zijn danseres op zoet guldenwater en anisette. Daarna besloot men een luchtje te scheppen. In vertrouwelijk gespreken bij helder maanlicht minnekoozend, wandelde men onder de Westelijke Viaduct naar den ÏJkant. Aldaar voelde de Haarlemmer de hand van Geertje in zijn zak en tevens be merkte hij, dat zijn portemonnaie was verdwenen. Ook koos de vrouw het hazenpad. „Dat is niet mooi van je", riep hij haar na. Geertje werd echter bij de nieuwe brug gegrepen door een poli- tie-agent, die haar fouilleerde en al het zilver en kopergeld van den Haar lemmer los in hare zakken vond. Tegen Geertje werd door het O. M. der rechtbank vijf maanden celstraf geëischt. Mr. Alph. Povels, toegevoegd advo caat, wees op eenige lichtpunten, die ook in deze zaak waren op te merken. EEN INCIDENT. Het volgende incident deed zich' Woensdagmiddag aan de Amsterdam- sche rechtbank voor. Toen men tot de behandeling der zaak van W. R. de D., zich noemende L. C., beschul digd van diefstal, wilde overgaan, merkte beklaagde's verdediger, mr. Kranenburg op, dat hem 's morgens het bericht geworden was, dat De R. deserteur is van de Nederlandsche marine. Op grond hiervan verzocht hij de rechtbank zich onbevoegd te verklar ren. De zaak werd verdaagd tot 19 Oc tober a. s. BRANDSTICHTING. Hei O. M. bij de rechtbank te Arn hem eischte tegen Deg, die brand stichtte op de kolonie van het Heils leger te Lunteren, waardoor een schade van ƒ5000 werd berokkend, drie jaren gevangenisstraf. CASSATIE-BEROEP CHERPION VERWORPEN. Het hof van cassatie heeft, op ver slag van den raadsheer Pecher en gelijkvormige rapporten van den ad vocaat-generaal Terlinden het be roep van Cherpion, die voor moord te Nijmegen tot levenslange dwang arbeid veroordeeld was. verworpen. Kerk en School R. K. KERK. De Bisschop van Haarlem heeft o. m. benoemd tot kapelaan te Scheve- ningen den heer H. P. P. Drenthen tot kapelaan te IJmuiden den heerJ. Th. M. van Vpen, die kapelaan was te Seheveningen. EEN VAN MIJN ZOON i Door ANNA KATHERINE GREEN. Hij merkte mijn terughoudendheid niet op, hetgeen ik wel van hem ver wachtte maar merkte met duidëlij- ken tegenzin op Alles schijnt tegen Alf te pleiten. Arme) AlfDat zou dus het resultaat zijn van al die onafgebroken uren van stille droomerijenNooit stel ik weer vertrouwen in een luiaard. Als zij zich eens inspannen Hij is nc niet gearresteerd, viel ik ham droogjes>jn de rede. Ik zal mijn mond "houden, totdat 3e politie absoluut geloof stelt in zijn schuld. Arme Alf was het eenige, diat hij antwoordde. HOOFDSTUK XIII. Deze slotwoorden van Sam Under bill gaven een duidelijk beeld van dc algemeene opinie op dat oogenblik. Maar ik liet mij evenmin als de_ poli tie door de publieke opinie meenemen. Ofschoon er genoeg vergift in de over blijfselen van Mr. Gillespie was ge- vonden om ieder gewoon mensch bin nen vijftien minuten te doen sterven, werd er nog niemand gearresteerd, zelfs werd de meest geliefde zoon van Mr. Gillespie aan geen strenger be waking onderworpen dan de andere leden van deze eens. zoo zeer geachte familie. Intusschen werd er in de niouwsbla- den heel wat over deze zaak geschre ven. die nu algemeen als een moord werd beschouwd. Eens las ik een half humoristisch, half ernstig verhaal, hoe George Gillespie eens een wed denschap gewonnen had tegen ieder's verwachting in en tot schrik van al len, die vertrouwd hadden op zijn onveranderlijke pech, en in een an der, hoe Leighton het geduld van zijn vader had uitgeput door steeds in aan raking te komen met de laagste klas- een der maatschappij, een omgang. die hem tot de grootste excentriciteit bracht. Als voorbeeld daarvan en om te bewijzen hoe zijn neigingen ver schilden van die van zijn ouderen broeder, dient, hoe hij zijn ontbijt be stelde in een restaurant en toen ver- dween in een optocht van het Heils-i leger, vóór dat het igaal kon worden' opgediend. Zij wisten thuis nooit wan- neer hij verwacht kon worden, of wanneer hij van plan was heen te gaan. Hij was zoo rusteloos, zelden bracht hij een avond op een en de zelfde plaats door. Zonder eenige merkbare reden vertrok hij plotseling .midden in een concert, preek of le zing. en men wist, dat hij dikwijls haastig uit een schouwburg verdween alsof zijn leven er van afhing, zoo 'spoedig mogelijk in de open lucht te komen. i En hij scheen er niet om te geven tof hij gecritiseerd of ondervraagd werd. Deed men dat, dan had hij een of andere verontschuldiging klaar, maar de verontschuldiging had iets gemaakts, en daarom werd er niet verder naar gevraagd. Over Alfred werd maar heel weinig gezegd. Aangestipt werd zijn korte verloving met Miss Santon van Balti more, en een ietwat ruw verhaal werd gegeven van de wijze, waarop hij deze jonge dame haar afscheid gaf bij zijn terugkeer in de stad. Daar dit plaats greep tegelijk met de komst van Hope in het huis van haar oora, had ik geen verdere ver klaring van zijn wispelturigheid noo- dig. Het publiek onderzoek zou Don derdag plaats hebben, en toen die dag kwam, was ik een van de eersten, die op het tooneel verscheen. Miss Meredith, die binnen kwam aan den arm van Leighton, droeg een dichte voile, die haar gelaat geheel verborg. Maar ik kon mij zonder dat volkomen goed voorstellen hoe haar gelaat een uitdrukking van angst en wanhoop droeg. George, die zijn gewone manier van doen weer had aangenomen, zat tus- schen een menigte getuigen, waarvan ik er sommigen kende en anderen niet. Dr. Bennett zat naast mij, en had zóó weinig te vertellen, dat ik geen moeite deed hem te storen, uit res pect voor de smart waarmee hij het ontijdig einde van zijn vriend en pa tiënt beschouwde. Ik was zelf de eerste getuige. Omdat mijn getuigenis niets anders bevatte dan wat reeds uitvoerig in mijn verhaal vermeld is, zal ik dit deel van het verhoor stilzwijgend voorbijgaan. Toen het verhoor aldus geopend en de nieuwsgierigheid van het publiek opgewekt was omtrent de motieven, die de heer Gillespie er toe leiddon, een vreemdeling binnen toeroepen in plaats van hulp te vragen Bij dege nen, die hem het naast waren, wer den verschillende experts en doctoren verzocht te bewijzen, dat zijn dood niet was ingetreden tengevolge van ziekte, maar door de werking van Pruisisch zuur. Met het constateeren van dit feit werd de ochtendzitting gesloten. Omdat Miss Meredith waarschijn lijk de eerste getuige van de namid dagzitting zou zijn, beschouwde ik het als mijn plicht als haai- advo caat haar op dit oogenblik aan te spreken en haar de volgende vraag te doen, die heel gewoon was onder deze omstandigheden Miss Meredith, zei ik. u zal waar schijnlijk door den rechter aan een zeer nauwkeurig verhoor onderworpen worden. Mag ik u vragen, of er ook een of ander bepaald punt is, waar over u het liefst zou zwijgen Zoo ja, dan kan ik u daarin bijstaan. De blik vol verbazing en veront waardiging, waarmee zij mij aankeek, was op zichzelf voldoende antwoord. Doch na een oogenblik van stil na denken zei ze op kouden toon Ik heb niets te verbergen. Hij kan geein vraag doen, die ik niet di rect naar waarheid zal beantwoor den. Terneergeslagen door hetgeen zij uit mijn woorden had opgemaakt, zoowel als beleedigd door haar manier van doen, boog ik en ging heen. Bij de heropening van de zitting was zij, zooals ik verwacht had, de eerste getuige. Do aandoening, waarmee ik haar zag opstaan en haar voile opheffen, onder de blikken van de weinig sym pathieke menigte, verlangend om haar getuigenis te hooren, gaf mij meer dan ooit de overtuiging, dat ik haar beminde en toen ik het gemom pel van bewondering hoorde, dat op het ontsluieren van haar gelaat volgde, kleurde ik zóó hevig, dat de vrees bij mij opkwam, dat mijn ge heim spoedig algemeen eigendom zou worden. Maar de betoovering. door haar schoonheid opgewekt, hield nog taan en aller blikken bleven op haar gelaat gevestigd. Zij werd ondervraagd en deed haar ibest ernstig en getrouw te zeggen, ■wat de eed haar oplegde en zoo om standig mogelijk te vertellen, wat zij wist van haar oom's plotselingen dood. Ziehier wat zij te vertellen had. Ik schreef niet dg machine voor mijn oom. Ik hielp hem vaak met zijn correspondentie en was gewoon zijn werkkamer in en uit te gaan als of liet mijn eigen kamer was. Dien avond had ik verscheidene brieven voor hem geschreven, en omdat ik vermoeid was, was ik naar boven gegaan om wat rust te genieten. Maar ik dacht hem nog meer van dienst te kunnen zijn dien avond had hij ongewoon veel te schrijven daarom ging ik even over tien weer naar beneden. Even to voren had ik voetstappen gehoord in de hal, en er gens in huis de stern van de kleine Claire, maar terwijl ik naar beneden ging, kwam ik niemand tegen, mis schien omdat ik de trap in liet ach terhuis afging, wat ik dikwijls doe. als ik haast heb. Weinig, weinig vermoedde ik, wat mij te wachten stond. Toen ik de» deur van mijn oom's kamer bereikte maar u weet wat voor verschrikkelijks mijn oogen daar zagen. Daar lag mijn vriendelij ke mijn goede. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5