GEEN GROOT VERTROUWEN. Een particulier bode van een plat tel andsgemeento in den omtrek van Rotterdam weigerde Zaterdagochtend liet vervoer van twee pompen be stemd voor de gemeente, omdat hij geen zin had een jaar en zes weken naar het betalen van de vracht te wachten, en het dan zoo hij zeide misschien nog niet te krijgen. Deze vracht isƒ1. De bode heeft dus geen groot vertrouwen in zijn gemeentebestuur. (Msb.) DE NOORD-FRIESCHE LOCAAL. Zooals indertijd werd medegedeeld, zou -met ingang van 1 October de Noord-Friesche Locaal-Spoorweg door de H. IJ. S. M. in exploitatie worden genomen. Er zijn intusschen moeilijkheden gerezen waardoor de overname der exploitatie voor.loopig is uitgesteld, misschien wel in het geheel niet zal plaats hebben. Vermoedelijk is de oorzaak dezer moeilijkheden, dat de H. IJ. S. M. weigerde het geheele personeel in haar dienst over te nemen, waarop de uitgestotenen de tusschenkomst Van den minister inriepen. DE TOESTAND IN BAKOE. De medewerker der Tel. de lieer G. Simons, die naar Bakoe is vertrok ken en vandaar brieven zal zenden over den toestand, is aldaar aange komen en'seinde Vrijdagavond, dat de ramp, die de stad getroffen heeft, ontzettend ds. gracht, die hij traohtte over te zwem men, aan den overkant wachtte ech- ter nog een agent liem op, en moest hij van twee kwaden het beste kie zen: verdrinken of zich gewonnen geven. Hij koos liet laatste. Na een verhoor te hebben ondergaan voor den commissaris van politie, werden bei de mannen Zaterdagavond zwaar ge boeid naar Alkmaar getransporteerd. EENHEID VAN TIJD. Aan de Koningin en aan don minis ter van bimnenlandsche zaken is een adres gezonden door het bestuur van den Nederlandschen Bond van Verce- nigingen van den Ilandeldrijvenden Middenstand, waarin, naar aanle5- ding van de conclusiën, genomen in do algemeene vergadering van afge vaardigden van de bij den Bond aan gesloten Vereenigingeu van den Ilan deldrijvenden Middenstand, verzocht wordt bij de Staten-Generaal in te dienen een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld over te gaan om hier te lande als den algemeen gel denden tijd den Middefn-Europeeschen tijd in te voeren en maatregelen wor den genomen, waardoor het mogelijk wordt, dat van uit 's Rijks sterren wacht te Leiden naar de verschillen de plaatsen des lands tijdseinen wor den gezonden om de tijdsaanduiding in de verschillende plaatsen te kun nen controleeren. TREIN 8.28. De vereeniging Trein 8.28 H. IJ. S. M., te Amsterdam, heeft 'dit jaar 65 kinderen voor haar rekening uitge zonden naar Zeist en Wagen ingen naar laatstgenoemde plaats gingen Israëlietische kinderen, idie ritueel eten moesten hebben. De vereeniging telt ruim 500 leden. Volgens de statu ten hebben 5 leden collectief het recht, één kind ter uitzending voor te dra gen. EEN JONG IJSBEERTJE IN ARTIS. Van den lieer C. Hoogendijk Jr. te Archangel ontving „Artis" te Amster dam ten geschenke een jong ijsbeer- t.je, afkomstig van- Nova-Zembla, on geveer even oud en even groot als het jonge dier, dat het Genootschap dit voorjaar heeft moeten verlidzen. Leger en Vloot ONGELUKKEN. Zaterdagmorgen heeft op destoom- cementfabriek aan het Kanaal te Alk maar een treurig ongeluk plaats ge had. Een jongen, die sfceenen van de machine moest halen, stak op een oogenblik, dat deze stilstond, om ge smeerd- te worden, zijn hand er tus- schen, met helt gevolg, dat deze er geheel afgereten werd, toen de ma chine weer begon te werken. De on gelukkige is dadelijk naar het gast huis gebracht. 't Ongeluk schijnt geheel aan eigen onvoorzichtigheid te wijten te zijn. GEARRESTEERD. De politie te Hoorn heeft Vrijdag nacht twee blijkbaar gevaarlijke in dividuen gearresteerd. Een agent be merkte voor een perceel onraad en bij zijne nadering liepen- eensklaps twee mannen hard weg. Bij den wedloop, die nu volgde, mocht het den agent gelukken één der mannen te grijpen en naar het politiebureau over te bren gen. Men toog toen op weg om den ander to zoeken, die men eindelijk ontdekte op het terrein van den steen- kooper Zeilem-aker, waar hij zich ach ter steenhoopen verborgen hield. Toen men hem wilde aanvatten, sprong hij eensklaps in de stads- Toch, terwijl hij daar stond, kalm temidden van de sidderende menigte, schitterde zijn oog van zooveel' in- telligentie, dat ik beefde voor den man, dien hij met zijn getuigenis zou kunnen vernietigen. Toen ik zag, dat mijn gevoelens gedeeld werden door de menigte om mij heen, keek i ik weer naar de tafel van denrech- ter, om te zien wat de inhoud van j het pak was geweestde rechter hield nu in zijn handen drie vesten, die hij één voor één den getuige voor- hield. Wat zijn dit? vroeg biji meteen J ernstigen blik door de zaal, bestemd om ieder openlijk teeken van mis- j noegen te onderdrukken. I Vestenhet eigendom van de j drie heeren leden van de tegenwoor- dige familie Gillespie m. a. w. ves- ten, gedragen door de heeren George, Leighton en Alfred Gillespie op den I avond vóór hun vaders dood. Hoe weet u, dat deze vesten j juist toen gedragen zijn? Dat zag ik aan stof en snit, waaraan ik toen bijzonderen aan-1 DE „EVERTSEN". Men meldt van uit Den Helder, diat de herstellingskosten van do „Evert- sen" geraamd worden op f 250.000. Letteren en Kunst BENOEMD. In plaats van den heer W. N. F. Sibmacher Zijnen, is tot. lid van do. redactie dor „N. R. Ct." benoemd de hoer Willem Landré, thans verbonden aan de „Nieuwe Courant" te 's-Gra- venhage. EERE-PRIJSVRAAG. In het jongste nummer van „Arcbi- tectura"' is opgenomen het eerste ge deelte van de beoordeeling der ant woorden, ingekomen op de eera-prijs- vraag van een Gouvernementsgebouw voor de provincie Noord-Holland te Haarlem, uitgeschreven door het Ge nootschap „Architectura ct Amicitia" bij gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan. Rechtszaken i MISHANDELING VAN EEN POLITIEAGENT. Voor het gerechtshof te 's-Graven- lïagie werd Donderdag behandeld "de herziening van het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarhij Nathan Dresden, 28 jaar, fruitven ter te Amsterdam, was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, we- gens mishandeling van een agent van politie, v. Kruisen, met karborden, dacht heb geschonken. Aan niets anders —Ja, mijnheer. Ik nam de voor zorg, om stilletjes mijn vinger aan een pas in de inkt gestoken pen te bevochtigen en daarmee bij mijn fouilieeren de vesten aan te raken. Als de vlekken van mijn vinger nog te zien zijn op de witte voeringen van de vesten in uw hand, kan u zeker zijn, dat zij dezelfde zijn, die dien avond door de heeren gedragen werden. De rechter keerde de vesten om. Op ieder vest was duidelijk een zwarte vlek zichtbaar, zelfs voor den verst verwijderden toeschouwer in de zaal. Een gefluister van bewondering en twijfel was het antwoord op deze ontdekking en de rechter wendde zich weer tot Sweetwater. Mag ik u vragen, zei hij, of u in staat is ons te vertellen aan wien van die heeren deze verschillende vesten behooren. Men mag vertrouwen, dat de heeren Gillespie hun eigendom wel tijdens een opstootje in de Valkenbur gerstraat, te Amsterdam, in den och tend van 1Ü Nov. 1903. Daags na de uitspraak van het ge rechtshof, 28 April 1904, verscheen voor den commissaris van politie te Amsterdam Izak Dresden, broeder van den veroordeelde, bewerende, dat niet de veroordeelde, doch hij het feit zou hebben gepleegd. Hij had dit niet eerder aan de justitie medege deeld, omdat hij dacht, dat zijn broe der niet veroordeeld zou worden. öp grond van die verklaring'had de veroordeelde revisie aangevraagd, en nadat de Hooge Raad een voorloo- pig onderzoek had bevolen, had dit rechtscollege op 22 Mei 19Ö5 revisie bevolen, op grond, dat de mogelijk heid niet was uitgesloten, dat do po litie-agent zich te goeder trouw in den persoon van beklaagde had ver gist. Bekl. zou namelijk dien ochtend te bed hebben gelegen. Naar hij ter terechtzitting opgaf, leiden zijn zaken er toe. dat hij laat opstaat. Om een uur of 8, half ne gen, kleedt hij zich. Den bewusten ochtend was hij eerst om 9 uur naar beneden gekomen. Zijn fruit koopt hij in de pakhuizen, om den hoek van de straat, waar hij woont. Om een uur of elf gaat hij op negotie uit. Om ongeveer 12 uur, één uur 's nachts, gaat hij naar bed. 's Avonds speelt hij n.L met zijn broers en zus ters een kaartje. Bekl.'s broeder had' hein eerst eeni- ge dagen later, nadat hij voor het eerst op het politiebureau moest ko men, gezegd, 'dat hij het feit ge pleegd had. Bekl. had dit echter niet aan de politie opgegeven, omdat hij zijn broeder niet wilde verraden. Op zijn onschuld vertrouwende, dacht hij niet, dat hij veroordeeld zou worden. Adv.-Gen. Mr. Reitsma vroeg beves tiging van het vonnis. De verdediger, Mr. Jules N. de Vries, pleitte vrijspraak. MISHANDELING VAN BESTEDELINGEN. Men schrijft ons uit Groningen Naar ik uit goede bron verneem heeft de officier va.n justitie7alhier hoager beroep aangeteekend tegen de: uitspraak der rechtbank inzake de mishandeling der stadsbestedelingen. Daar de officier zelf vrijspraak be pleitte, ligt het vermoeden voor de hand dat hem van hoogerhand hier voor een wenk is gegeven. (Het Volk). Door den officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam is hooger beroep aangeteekend van een vonnis den 14 September j.l. door de recht bank gewezen tegen J. P. B., tim merman, wonende te Dieren (gemeen te Rheden), die getracht lieeft aijn van hem gescheiden huisvrouw A. M. Groenendijk van het leven te beroo- ven door op haar 5 revolverschoten te lossen. Daar de revolver echter huiten zijn weten met losse patronen was geladen trof zijn voornemen geen doel. Bij het vonnis werd hij ontslagen .van rechtsvervolging op grond dat losse patronen zijn een ondeugdelijk middel. zullen herkennen, luidde het ant woord. Maar ik twijfel of u deze for- maliteit noodig zal vinden. Aan geen van de zakken is de geur van hitte- j re amandelen te ruiken. Dien avond ook niet. Ik beschouw het als 'een speciale plicht, dat te constateeren. Hij 'keek naar Alfred als wilde hij zeggen Wees mij maar dankbaar, dat ik de rechtvaardigheid in 't oog houd zooveel ik kan. Deze onverwachte bekentenis werd gevolgd door zoo groote verbazing, omdat men zoo'n geheel ander resul taat had verwacht, dat moeilijk te zeggen viel, waar het effect het grootst was. Hope lichtte haar voile weer op en de drie broeders keken gelijktijdig op en toonden zich verlicht. Maar hun aller gelaat- betrok weer, toen zij opmerkten, dat dé -getuige bleef staan wachten. Mijn gelaat betrok ook. of liever, mijn hart begon angstig te ldoppen, i toen ik het gelaat en de gestalte van Mr. Gryce opmerkte, langzaam nade- - rend van uit een erker, waar hij De Rotterdamsche rechtbank ver oordeelde twee Duitschers, genaamd j E. A. H. Petersen, 24 jaar, los werk man en A. C. D. Waruke, 24 jaar, behanger, beiden wonende te Ham burg, wegens diefstal met braak in den nacht van 9 op 10 Augustus in een kruidenierswinkel aan de Haven straat te Oud Delfshaven tot 2 jaar gevangenisstraf voor ieder. Men herinnert zich dat de Vereeni ging „Eendracht maakt Macht" te 's-Gravenhage, indertijd eene actie tot schadevergoeding van ruim ƒ470.000 'heeft ingesteld tegen den lijui- dateur der Huelva Mijnbouw en Spoorweg-Maatschappij, den heer D. J. van Wijk te Geldermalsen. j De rechtbank te Tiel verdaagde de pleidooien tot 1 Nov. 1906. Stoomvaartberichten Het, st. Goentoer, van Rotterdam naar Batavia, is 30 Sept. Kaap del Armi gepasseerd. Het st. Koning Willem I arriveerde 30 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het st. Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Sept. van Sin- gapore. j Het. st. Madura, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 30 Sept. te Marseille. Het st. Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Sept. Perim. Het st. Potsdam, van Rottendam naar New-York, vertrok 30 Sept. des namiddags 4 Uur, van Boulogne sur t Mer. Het st. Flóres, van Amsterdam, n. Batavia, passeerde Zaterdag Kaap idel Armi. I Het st. Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 30 Sept. Gibraltar. I Het st. Lawoe vertrok 30 Septem ber vaji Rotterdam naar Java. Hot st. Noordam'an-iv.ëèrde'^O'Sep tember van New-York te Rotterdam. Hel st. Ixion, van Batavia naar Am- sterdam! passeerde 24 Sept. Perim. Officieele berichten HINDERWET. j Burgemeester e n Wethouders va.n Haarlem, Gelet op art. 13 der Hinderwet Doen weten dat de bij hunne be- schikking van 4 Augustus 1904 aan de firma Joh. Enschedé Zonen ver- leende vergunning tot oprichting van eene machinale houtzagerij en scha- verij in liet perceel aan de Damstraat No. 13 Kad. Sectie D No. 5611, van rechtswege is vervallen, tengevolge van het niet in acht nemen van den gestelden termijn, j Haarlem, 30 September 1905. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, j PIJNACKER. zich bijna alle dagen van het ver hoor ten deele verborgen had gehou den. Intusschen was de rechter aan 't woord. Toen u de veelbesproken geur van bittere amandelen niet rook aan de zakken van de vesten der heeren, wat deed u toen Zoo gauw als de gelegenheid zich voordeed, d. w. z. zoo gauw als ik 't onopgemerkt kon doen, door zocht ik de garderobes van deze drie heeren om andere vesten en zakken op te sporen. En vond u een artikel of klee dingstuk, dat bleek in aanraking ge weest te zijn met dit potlood of dat fleschje Ik vond dit antwoordde hij, een vierde kleedingstuk opnemend, dat de rechter nu ernstig pakte uit het papier, waarin het tot nu toe ver borgen wag geweest. Dit kleedingstuk was een vest evenals de andere en ook van een leelijk onbeteekenend patroon. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6