NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD 23e Jaargang. No. 6832 VefscKifiiê dcgeitpr, üehalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 5 OCTOBER 1906 A HAARLEM S DAGBLAD A E O NNEME NTEN PER ORkE MAANDEN; Voor Haarlem L2G Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.3G Franv.^ oer post acor Nederland t e 1.65 Afzonderlijke nummers «r B 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad., vooï Haarlem 0.37X s de omstreken en franco per post R 0.45 Uitgave der Vennootschap Lowrsns Coster Directeur J. C> PEEREB00RT ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 5 regels ƒ0.75. elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie eu Administratie Groote Houtstraat 55. otetvct»mmunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij? Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van net Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.. Parijs. 31bls Faubourg Monfmartre. AGENDA. Donderdag 5 October. Orgelbespeling, 23 uur. Groote Kerk Solo-quartett Bruno Röthig"Uitvoering van Classieke Kerkliederen, 7 uur. Serenade aan den Burgemeester van Haarlem. LisseHarddraverij-Vereen. „Lisse en Omstreken"Harddraverijen, 12 uur. OM ONS HEEN CONCERT IN 'T BRONGEBOUW. In den zomer is de tuin van 't Brongebouw de hoofdzaak en de groote zaal niets anders, dan het voorportaal, de doorloop. In den winter sluit de Directie den tuin zoo hermetisch mogelijk af en is het de beurt van de zaal. En zoo ben ik dan ook Zondagavond, in <de zaal op een concert van Haarlem's Muziekkorps geweest. In de vestibule kijkt de juffrouw 'door 't loketje naar menschen, die een kaart van vijftig cents noodig -hebben, maar druk heeft zij bet van avond niet. Bij bet tourniquet de eontróleur met zijn uniformpet op en 'de heer Munk, die iedereen en iedere familie kent, ooms en tantes, neven en nichten, die met een onuitpulte- üijken voorraad van beleefdheid ieder een vriendelijk met een kleine hoofd buiging groet jjdag mijnheer, dag mevrouw, dag dames die op de hoogte is van alle nieuwtjes in de stad en met arendsoogen waakt, dat geen onbevoegden door het draai toe stel naar binnen gaan. In de zaal is het nog niet druk. Boven is het beter bezet, dan bene den, wat wel toegeschreven zal moe ten worden, onverbeterlijke toeback- suyghers die we zijn, aan onze ver slaafdheid aan 't edele kruid, want boven mag wel en beneden niet ge rookt worden. Was het dat niet, wat menigeen naar boven dreef, dan zou waarschijnlijk ieder liever beueden zitten, want de groote electrische booglampen maken het zitten op de gaanderij minder aangenaam. Je kunt de oogen niet opslaan, of kijkt er recht in. Op het podium zit het orkest te wachten, musici van zeer verschillen den leeftijd, jongelui pas van de Haagsche Kweekschool en veteranen van 't korps, zooals de heer Blazer, 'die in 't midden van 't orkest, zijn violoncel gereed houdt en de heer Schmidt, de fluitist achter de eerste violen. Links vooraan de heer Okel, de onderkapelmeester, als stevige hoeksteen van 't orkest, die nu met den concertmeester, den heer Tuin een vroolijk praatje maakt. Acht uur. De heer Kriens, in een nieuwe gekleede jas,, met weinig wit van boord en front, komt tus- schen de lessenaars aangestapt. Even overziet hij de schare, die bij zijn komst de instrumenten heeft gereed gehouden, tikt even op zijn muziek- lessenaar en heft dan het withouten dirigeerstokje op. De marsch begint. De strijkstokken gaan in gelijkma tige beweging op en neer. Achter den iooneelmuur, van mijn plaats op de gaanderij af zichtbaar, schallen de hoorns. Met kleine, korte bewegink jes slaat de dirigent de maat. soms die verdeelend in kwarten, totdat de laatste tonen klinken en de heer Kriens buigt voor <het uit de zaal op klinkend applaus. Meteen vliegen de vestibuledeuren open en barsten als 't ware, een aan tal dames en heeren die zich verlaat Jïadden, de zaal binnen en zoeken zich een plaats. En nauw zijn ze gezeten, of de kapelmeester rijst op van zijn stoel. De ouverture Egmont van Beet hoven Aandachtig luisteren de hoor ders, in stijve halshouding. Als ik naar beneden kijk valt mijn oog op biljetjes, die aan weerszijden van 't podium zijn geplakt: „Hollandia Tafelwater uit de bron te Haarlem". Hoe nuis ook de Haarlemmermeer al bij onze gemeente geannexeerd? De ijver in 't orkest is op 't. hoogste gespannen. Sneller gaan de strijk stokken, vlugger kriebelen de linker handen de halzen der violen. Aan 't slot van de ouverture kijkt de heer Kriens eerst, als tot waarschuwing, naar het koper, dan naar de strij kers en slaat met het witte stokje, i dat aan een geschilderden boomtak denken doet, energieker. De oude suppoost, die 's zomers door den tuin wandelt en daar een hoogst noodzakelijk toezicht houdt op kattekwaad uitvoerende jongens, komt de nummers verwisselen, die vooraan op het podium zijn neer gezet.. Andante uit het elfde kwartet van Tschaikowsky. De blaasinstrumenten hebben rust, het woord is alleen aan 't strijkkwartet. De zoete, slepende melodie lokt tot droomen uit. En ik ga in gedachten jaren terug. Hoe Dr. Posthuma en Corn. Prins, beiden nu al dood, zich dat anders hadden voor gesteld. Haarlem Staalbad.de zaal van 't Brongebouw vol vreemdelin gen magere Engelschen, met als uit .hout gesneden gezichten, kloeke Duit- schers, beweeglijke Franschen, zelf bewuste Amerikanen, naast en door elkaarvrouwen in voor ons oog on gewone kleederdracht, sommige met diamanten getooid, in druk gesprek, waartusschen af en toe een heldere lach opklinkt, een geheele bevolking van allerlei vreemde nationaliteiten overgeplaatst naar Haarlem om ge nezing te zoeken hij 't geneeskrach tige staalwater; menschen die niet ai te gezond, maar ook niet al te ziek waren, half patiënten, half pretma kers, die een gouden stroom zouden doen vloeien in HaarlemI-Iaarlem StaalbadWat een chic in de bals, met de ruischende zijden'japonnen en de onberispelijke zwarte rokken, waarop menige decoratie fonkelt, ge dragen door personen wier namen we elkander toefluisteren hoor hoe de champagneglazen rinkelen. Een sterke geur van rozen hangt in de zaal Maar als ik de oogen weer open doe, 's al dat schoons verdwenen. Niets meer dan de Haarlemmers zelf, met hun families, allemaal bekende gezichten en op het podium Haar- lemsch Muziekkorps, dat Kriens nu dirigeert, uit een miniatuur parti- luuvtje, terwijl Blazer, op zijn cello 1 tokkelend, den grondtoon vormt van het strijkkwartet, dat Tschaikowsky's zoete melodie speelt, j Voorbij de clroom van Haarlem Staalbad. het visioen van den goud stroom, dien de vreemden over Haar lem zouden uitstorten, het fata mor gana van een nieuwe, grootsche rol, die de Hollandsche provinciestad zou gaan spelen in de wereld. En alsof-die tegenstelling niet al groot genoeg was, zie ik daar juist een adjunctinspecteur binnenkomen, den kleinen maar wakkeren Van den Broecke, die zich-, blijkbaar op hoog bevel, er van komt overtuigen, of de deuren wel los en de stoelen wel vast j staan. Maar het orkest is nu een nieuw nummer begonnen, de Scènes pitto- resques van Massenet. De hoboïst blaast al dadelijk bij den inzet een vaJschen toon, dat de cellist ervan opschrikt en den dirigent aankijkt, die evenwel alsof hij niets gehoord had, verder dirigeerteen ongelukje, i meer niet. want als het thema terug- j komt, blaast hij den toon zuiver. Het is ook pas in 't begin van den winter, de muzikanten hebben pas de harmonie- met de symphonie-muziek verwisseld en het orkest is ook nog niet compleet, er komen nog een paar houtblazers bij. Uit de ontvangsalons achter de groote zaal, die anders voor koffie kamers dienen, komt een fiere vrou- wenfiguur, in een grooten avondman tel en gaat met haar cavalier haastig de zaal door, naar de vestibule. Er is een diner in die salons. Dezen keer is er dan maar géén koffiekamer En wanneer het pauze is en enkele be zoekers daar een glaasje bier zouden willen gaan drinken, blijkt hun daar- van de onmogelijkheid, die hen tot pruttelen brengt. Maar na de pauze ga ik wat verder van 't orkest af zitten en denk, hoe veel aangenamer .het wezen zou mu ziek te hooren, zonder de musici te zien. Gedempter dan, als 't ware ver der af, maar zonder de bewegingen van handen en armen, vingers en lippen, zooals Hildehrand in de C a- mera Obs cura dat al wilde, zon der dat zwaaien met het stokje, waar naar je toch niet laten kunt te kij ken muziek in een woord als van een onzichtbaar reu zeninstrument. J. C. P. Buiteniandseh Overzicht President Roosevelt heeft Zaterdag Osterbay, waar hij gedurende de Vre desconferentie vertoefde, verlaten en is naar Washington vertrokken. Op recht hartelijke wijze heeft men te Osterbay van den President afscheid genomen. De huizen langs den weg naar het station waren versierd en op onder scheidene punten stonden groepen kinderen, die hem met Amerikaansche vlaggen toewuifden.Een koor van jon ge dames zong hem toe ,,God zij met u, tot wij u wederzien" Voor den in gang van het spoorwegstation was het wapen van de Vereenigde Staten ge plaatst, met een duif er boven, en het woord Vrede" er onder aangebracht, terwijl rechts en links draperieën van Russische en Japansche vlaggen hin gen. Ook bij zijn aankomst in Washing ton werd de President op buitengewo ne wijze gehuldigd. Duizenden en duizenden menschen stonden te wachten in de Pennsylva nia Avenue en nauwelijks was de President zichtbaar of luide toejui chingen weerklonken met hoeden en zakdoeken werd gezwaaid. En dit duurde zoo voort, totdat hij in het Witte Pluis was binnengegaan. liet rijtuig reed langzaam en de president stond gedurende den geheelen rit, om buigend en met zijn hoed salueerend te bedanken. Voor het Witte Huis ge komen, liet hij even stoppen en sprak hij e enige woorden tot de omringen den. Op waardige wijze is dus de bewer ker van den zoo algemeen verlangden vrede gehuldigd. Doch thans wacht hem nog een grooter werk, zegt de ,,Times"-corres- pondent. En wel de strijd tegen ze denbederf, financieele schandalen, misdragingen van autoriteiten enz. Den eenen dag hoort men van een schandaal in de verzekeringswereld, den anderen van vervalsching van voedingsmiddelen ,dan weer van een verbond van magistraten en misdadi gers in Amerika. En tegen dat alles zal President Roosevelt ten strijde moeten trek ken. Een moeilijk werk voorwaar Den 18en dezer zal de President eene reis naar de zuidelijke staten ondernemen, en, ondanks het voort duren der gele koorts te New-Orleans, zal hij daar de feestelijkheden op 26 dezer bijwonen. Om evenwel moeielijkheden te ver mijden wegens de quarantaine-maat regelen in andere staten, zal New-Or leans de laatste stad zijn die hij be zoekt en zal hij vandaar mot een krui ser in zee steken, om op 31 dezer te Washington terug te zijn. In de OOSTENRIJKSCHE KAMER werden Dinsdag besprekingen gehou den over den opstand in Brunn. Bij die besprekingen werden dooi de Tsjechen rumoeiyge incidenten uit gelokt, zoodat de morgenzitting ge schorst moest worden. In de wandel gangen verzekert men dat te Briinn geen enkel ernstig incident is voorge vallen. Na het hervatten der zitting ver klaarde de minister van binnenland- sche zaken, dat te Brünn geen enkele buitensporigheid begaan is. Aangaande DE HONGAARSCHE CRISIS valt het volgende te vermelden Een vergadering te Boedapest, waar aan werd deelgenomen door 270 afge vaardigden. behoorende tot alle par tijen behalve de liberale, vereenigde zich met algemeene stemmen meteen besluit, genomen door de oppositie partijen, dat zich richtte tegen de Keizerlijke verklaring van den 27en en protesteerde tegen de voortdurende verdaging van de zitting der Kamer van Afgevaardigden Politiken geeft een overzicht van den uitslag der VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. Van het begin af zijn zij gunstig voor de linkerpartijen geweest. De partij- verdeeling in den nieuwen Rijksdag kan nog niet met zekerheid vastge steld worden, aangezien verscheiden gekozenen nog niet hun standpunt duidelijk aangegeven hebben. Aan de rechterzijde rekent men, dat er ge kozen zijn 107 leden der rechterzijde en gematigden.109 liberalen en 14 soc.-dem. (in den vorigen Rijksdag waren er slechts 4). Aan de linkerzij de rekent men echter zoo 116 leden der linkerzijde, 100 van de rechter zijde en gematigden en 14 socialis ten. Volgens de eene berekening zijn er 131 tegenstanders van het door de rechterzijde aangehangen evenre dige kiesstelsel, volgens de ande re 150. De gezagvoerder van den Duitschen schoener Amaranth, aangekomen te Frederikstad. aan den mond van de Kristianiafjord, deelt aan Frede- rikstads Tilskuer mede, dat hij, bij het. binnenzeilen de Zweedsche kust langs varende, gepraaid werd door eenige ZWEEDSCHE PANTSERSCHEPEN en uitgenoodigd om zijn vlag te ver- toonen. Toen hij dat niet deed, werd er een scherp schot op hem gelost, dat een twintig voet voor zijn voor steven insloeg. Maar de Duitscher heesch de vlag niet en men liet hem verder ongemoeid. De Amaranth was in gezelschap van een ander Duitsch schip en een Noorschen schoener, die beide hun vlag voer den. De TOESTAND IN RUSLAND verbetert nog geenszins. Uit Eriwan wordt van 1 October ge meld Eenige Armeniërs losten revol verschoten op Mohammedanen, ten gevolge waarvan onlusten ontston den, die door de troepen snel onder drukt werden. Zestien Armeniërs en Mohammedanen werden tijdens de onlusten gedood, rijf gewond. Schijn baar heerscht thans rust in de stad, maar de stemming aan beide zijiden is nog steeds zeer opgewonden. DE FINANCIEELE CONTRöLE IN MACEDONIë. De Porte zegt in een nota aan de gezanten, dat zij vast besloten is niet af te wijken van haar meening betreffende de onnoodigheid van de financieele contróle over Macedonië: zij ziet daarin een inbreuk op de souvereiniteit van den Sultan, en verzoekt don gezanten af te zien van het zenden van financieele gedele geerden naar Saloniki. De provinciale autoriteiten heb ben last ontvangen die gedelegeerden niet te ontvangen. Stadsnieuws HULDEBETOON AAN DEN BURGE MEESTER. Naar wij vernemen hadden zich reeds tot Dinsdagmiddag 50 vereeni- gingen aangegeven. De inschrijving blijft nog openge steld. Bijeenkomst des avonds 8 uur in de concertzaal van de sociëteit „Vcrco niging". De weg, dien de stoet zal volgen, is als volgt Bagijnenstraat, Riviervischmarkt, Jansstraat, Nieuwe Gracht, Kruis straat, Smedestraat, Groote Markt, en terugZijlstraat, Gedempte Oude Gracht, Veruulft, Groote Houtstraat, Spekstraat, Oude Groenmarkt. Klok huisplein, Sociëteit ..V'ereeniging waar zich een dames-orkest zal doen hooren. onder leiding van mejuffrouw Henrietta Stips. Raadsstukken. Het bestuur der Haarlemsche Han delsvereniging verzoekt den Raad niet in te gaan op het voorstel van den heer Modoo inzake de verlaging van den gasprijs, daar het bestuur versterking van de gemeente-finaii- cièn een zaak van gezonde politiek acht en gelooft, dat bij aanneming van aangeduid voorstel de gemeento financiën zullen lijden. Bij het reeds zoo belangrijk toege nomen gasgebruik, zegt adressant, is het niet te venvachten, dat de afzet van gas zoo zal vermeerderen, dat die de bij prijsverlaging te derven winst dekken zal en toevloed van koopkrachtige bewoners van elders zal van gasprijsverlaging geen gcvolir zijn. Wel zal. naar de meening van het bestuur, verlaging van het percentage der plaatselijke directe belasting naar het inkomen van invloed zijn op de vestiging van welgestelde lieden in de gemeente. Daarom verzoekt het bestuur den tegenwBordigen gasprijs to behouden, doelt het percentage der plaatselijke directe belasting naar het inkomen te verlagen. Een kortstondige staking. Dinsdag hebben de werklieden van het abattoir den arbeid nedergelegd en wel om de volgende reden Door den regen in do laatste dagen gedwongen zagen de opzichters en uitvoerders zich genoodzaakt somtijds af te beHön, wat den werklieden een schaft verzuim gaf. De werklieden van hunne zijde meenden dat zulks op een zoodanige wijze geschiedde, dat voor hen een groot nadeel ontstond. Maandag nu geschiedde zulks we der en besloten do werklieden Dins dag niet weder aan den arbeid te gaan, vóór dat hierin verandering was aangebracht. Na eenige bespre kingen werd daarna de volgende rege ling getroffen Wordt er afgebeld, dan zal het ver zuim. dat (faardoor ontstaat, voor de helft gedragen worden door den pa troon, voor de andere helft door de werklieden, terwijl tevens overeen ge komen word zoo min mogelijk te laten afbellen. Hierop werd de arbeid hervat. DEUTSCHES THEATER. Een aardige operette en een aardige operette-troep dat zijn twee dingen die te zarnc-n iemand een vroolijken, gezelligen avond kunnen bezorgen en die dat dan ook gedaan hebben aan degenen, die zich Dinsdagavond tus- schetn half 8 en kwart over 10 (want toen was de heele zaak afgeloopen; in de Kroon bevonden. Of neen dit is iets te veel gezegd. De vroolijkheid en gezelligheid kwa men eigenlijk eerst tegen half 9 aan zetten, toen het auditorium voor den avond compleet was en men zich zoo gaandeweg met de toestanden op het tooneel vertrouwd had gemaakt. Want wil een jolige operette tot haar volle recht komen, dan moeten er in de toehoordersruimte, van hoven-af ge zien, geen gaten zijn en vervolgens dienen de belangstellenden gelegen heid te hebben zich van meet aan van den gang van zaken op de hoogte te stellen. Een e c h t e en goed opgevoer de operette immers kenmerkt zich on der meer door vlotten gang en wan hopige verwikkelingen. Bovendien blijft gewoonlijk het gezongen ge deelte van den tekst grootendeels on verstaanbaar. Daarom zou ik aan 't publiek in overweging willen geven bij volgende gelegenheden liefst in grooter getal en dan niet, zooals nu, meercndeels te laat te komen; en aan de directie van De Kroon zoo moge lijk tc zorgen voor tekstboekjes met beknopte omschrijving der handeling. Na deze inleidende bemerking kan, dunkt mij, veilig de verklaring vol gen, dat de aanwezigen van Dinsdag avond zich kostelijk hébben geamu seerd. De grosse Operetten- Posse „Fiolte 'Weiber" van Leon Treptow met muziek van Franz Roth is een tooneelwerkje van onderhou dend verloop en vol aardige détails. En de vroolijke, melodieus© muziek draagt niet weinig tot verlevendiging der belangstelling bij. Nu is het waar of liet lijkt mij tenminste zoo da.t hot gros dier leden van dit operet- ten-ensemble beduidend beter tooneel- spelers dan zangers zijn, maar toch of liever, juist daarom wekt het waardeering. dat zij het muzikale ge deelte met zijn soms meer of minder ingewikkelde ensembles zoo bevredi gend tot zijn recht weten te brengen. Aan bepaald'mooie stemmen is overi gens het gezelschap niet rijk. Alleen mej. Hedwig Marré steekt onder dit opzicht zeer gunstig bij haar partners af. Haar welluidend sopraangeluiden smaakvol zingen verrijkte den avond met menig oogenblik van wezenlijk muzikaal genot. Toch wisten ook eeni ge andere spelers met hun typisch voorgedragen coupletten zich groot succès te veroveren, o.a. de heeren Max Winter en Ewald Fister met hun lied ,,A, e, i. o, u" en mej. Johanne Renner met haar coupletten over die slechte mannen Het orkest onder leiding van den heer H. Capito volbracht mede zijn taak op recht verdienstelijke wijze. Tets meer bescheidenheid zou overi gens niet hebben geschaad. Resumé's het „Operetteni- und Pos sen-Ensemble" van den Tivoli-Schouw- burg ie Rotterdam heeft bij zijn eer ste optreden ten onzent een beslist gunstigen indruk gemaakt. Ongetwij feld zal het voor een volgend optre den op heel wat meer belangstelling mogen rekenen dan het bij deze eer ste kennismaking heeft ondervonden. PHILIP LOOTS. Naar De Kroon! Als men in de advertentiekolommen van ons blad de aankondiging van de eerstvolgende voorstellingen leest, zal men tot de slotsom komen, dat de directie ons, Haarlemmers, veel en velerlei eu ..elck wat wils" aan biedt. Vrijdag a.s. Max Nordau's Recht op Liefde", waarin mevr. Julia van LierCuypers optreedtZondag daaraanvolgende houdt mevrouw Arntzen Wafelbakker des middags een letterkundige voordracht des avonds treden op de gevierde duettis- ten Chretienni en Louisette. Zaterdag 14 October komt het Rot- terdanisch Tooneelgezelscliap van den heer Van Eijsden ons onthalen op „Hei Duel". Daarmede wordt voldaan aan het- geen onze tooneelverslaggever, de heer Frans Netscher. in ons vorig nummer vroeg ..Weet men te Haarlem wel, dat er op het oogenblik door het gezelschap van den heer Van Eijsden met groot succès Henri Lavedan's „Duel" wordt gegeven, waar Tartaud een creatie in laat zien Donderdag 26 October de bekende operette ..Jung Heidelberg" en 30 October, zooals we reeds mededeelden', komt de artistieke miss Duncan ons een staaltje van haar heerlijke dans kunst geven. MINIMUM LOON EN MAXIMUM ARBEIDSDUUR. Dinsdagavond had in gebouw Concopdia", na de ledenvergadering van de Timmerlieden-Vereeniging D. E. V. een gecombineerde Bestuurs vergadering plaats van verschillende Timmerlieden-organisaties, waar de eindbeslissing plaats .had of de voor waarden door patroons en werklie den besproken, zouden worden aan vaard. Het resultaat van deze besprekin gen was dat deze voorwaarden zijn aanvaard. Zij luiden als volgt Op heden den 1905, zijn overeen gekomen de ondergetee- kende het bestuur van de Patroons- vereeniging van Metselaars, Timmer lieden, Aannemers en Handelaren in Bouwmaterialen van Haarlem en aangrenzende gemeenten ter eene zijde en de Besturen van de navol gende Timmerlieden-vereenigingcn al len gevestigd te Haarlem ter andere zijde le. de afd. Haarlem van het Alge meen Ned. Timmerliedenhond 2e. de Timmerlieden en Meubelma-- kersvereeniging „Eensgezindheid"; 3e. (de Prot. Ohr. Timmorliedenver- eeniging 4e. Timmerliedenvereeniging St. Jo zef, onderaf deeling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, als volgt: Met ingang van 1 Januari 1906 wordt het uurloon voor Timmerlie den bepaald op 25 cent; De normale werktijd wordt gere kend te zijn 10 uur per dag, terwijl wanneer de omstandigheden zulks eischen, de patroon ook minder kan laten werken Voor meerdere werkuren per dag en Zondag of nachtarbeid wordt uit betaald het uurloon met een verhoo ging van 25%; Wanneer de werktijd doorgaat tot 6 uur des namiddags of langer wordt i uur schafttijd, gehouden. Bij kor tere n werktijd vervalt het zoogenaam de theedrinken. Toeslag op bet loon of het zooge naamde fooienstelsel blijft afgeschaft, stukwerk kan worden toegepast. Bovenstaande bepalingen worden vastgesteld voor den tijd van 4 ach tereenvolgende jaren en zal alzoo ge durende dat tijdsverloop door geen der partijen daarin eenige verande ring hoe ook genaamd kunnen wor den gemaakt. Een afdruk van bovengenoemde besluiten zal in de werkplaatsen voor alle werklieden zichtbaar worden op gehangen. Minstens 6 maanden voor het ein digen van deze overeenkomst zal de partij welke daarin verandering of geheele ontbinding der overeenkomst wenscht, langs wettelijk gebnrk daarvan met redenen omkleed ken nisgeving aan de overige partijen doen. Wanneer geen der partijen zich op zoodanige wijze uitspreekt zal deze overeenkomst geacht worden opnieuw voor een tijdvak van 4 achtereenvol gende jaren, aanvangende 1 Januari 1910 te zijn verlengd. De beslissing is dus genomen door 4 organisaties. „Eensgezindheid" had besloten tegen het contract te zijn doch zou zich bij de meerderheid neder! eggen. De Haarl. Timmerlieden-Vereeni- ging .méér en deels menschen van de directe actie, d. w. z. Vrije Socialis ten, hebben zich op de laatste oogen- blikken teruggetrokken toen het op handelen aankwam. Ilot nieuwe station. Naar wij vernemen zal binnen eeni ge weken worden aanbesteed het maken van de ijzeren perron-overkap ping voor het nieuwe station alhier. Het werk moet geraamd zijn opmeer dan een half millioen gulden. Opgespoord. Door de recherche alhier is to Am sterdam opgespoord het gouden oor ijzer, ontvreemd door middel van braak tenhuize van den tapper Bruins aan den Schoterweg. Hierdoor is men den dader op het spoor. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Oct. 1905, des namid dags van 2 tot 3 uur door den heer W. Ezerman. Programma1. Preludium en Fu ga, J. S. Bach 2. Adagio, C. A. Fi scher, 3. Sonate (le uiiv.) L. Fir»' .hagen, a. Allegro, b. Adagio, c 4. Canzonetta, J. Rheinb r,'Jöeö- Aria Rinaldo, Handel. 'erffer; 5

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1