NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6835 yssscfcStrrtS «Sags*' feeisaiva 2©s>= ®a IBseaiSSs^aK. MAANDAG 9 OCTOBER 1905 A. ABBNNBMBNTBN ADVERTENTIËN: Siaawidenj ^aa 51—3 vegete 50 Cts.; iedere regei meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement v£S fedS^Vtoi omtrek wakr 'eeA Agent geveegd fa <kom der* 7 1 r^ercvan 1-5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regei. gemeente) ,>»>-. L30 vjroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco per pos:? doo? Nederland 1.65 Wil ll^l^ Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. G^ustolrd 2&oïag5iad, voor Haarlem" I I I '.03$ Sedacöe ïfl Administraties Groote Houtstraat 55. 3de omstreken en franco per post ,0.45 jT^Fftframonaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 üJitgavg der Vennsotssfeai? Learens Coster, Directeur J. C, PEEREBOOflL ©p 5r f örakkerij;- Zuider Buitenspaarne 6= Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van hel Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs31bFaubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 PAGINA's. AGENDA Zondag 8 October. Soc. VereenigingMelpomene en ThaliaTwee Weezen, 7 uur. De Ivroon: Mevr. Arntzen Wafelbak- KerDe Broeders, tragedie van 't Recht, 2 uur. Chretienni en Louisette Voordracht- en Operette-voorstel ling, 8 uur. Kleine VereenigingSpecialiteiten- Voorstelling, 7£ uur. OM ONS HEEN cxxv. IETS OVER BONT. Nu de smeden met kachels over de straat rijden en de avonden al duch tig gum- kunnen zijn, is het dunkt me geen ongepast oogenblik om eens iets over bont te schrijven, volgens inlichtingen, mij verschaft door den heer A. Weill, die niet alleen bont handelaar, maar tevens ook bontwer ker is en door wiens familie het vol gende jaar de bontwerkerij een halve eeuw zal zijn uitgeoefend, eerst door zijn vader, thans door hem zelf. De lieer Weill begon met ar aan te herinneren, dat 'het bont sedert een jaar of vier, vijf weer zeer in de smaak is gekomen, nadat de man tels met groote Stuart- en Medicis- kragen uit de mode waren geraakt. De cols en collets, halve pelerines, ko men nu weer zeer ih zwang. Moffen worden niet veel gedragen, maar die weinige zijn zeer groot, van de af meting zooals onze grootmoeders die droegen, doch niet in ronden, maar in platteren, zoogenaamden tasch- vorm. Het dure bont is sabel, de huid van het sabeldier, (de Franschen noemen het zibeline) en vooral de Russische is zeer kostbaar. Onze Ko ningin bijvoorbeeld heeft een cape van sabel, waarvan de Nederland- scbe bonthandelaars zich door een Parijsche firma de levering hebben laten afsnoepen. Andere zeer gewilde soorten zijn zilvervos, edelmarter, steenmarter, skungs (de Amerikaan- sche bunsing) nerts, ook een soort van marter, sealskin, de huid van het zeekalf, bisam en zoo meer. Aan het hoofd van alles staan hermelijn en chinchilla, een soort van ratje, maar deze twee soorten zijn zóo duur geworden, dat ze voor een burgermansbeurs eenvoudig niet meer te bereiken zijn. Trouwens ook sabel is zoo kostbaar, dat mooie cols in de Fransche prijscouranten voor den bonthandel staan genoteerd voor prijzen, die van 2100 tot 9000 gulden varieeren. Daar komt dus de billijke winst voor den bonthandelaar nog bij. Voor ƒ2500.— doet men dus nog niet veel. Mantels van dit bont zijn natuurlijk nog veel duurder, ik zag er oen geprijsd voor de som van honderd vijftig duizend francs 75 000.een kapitaal, van welks rente een burgergezin heel behoorlijk en aangenaam zou kunnen leven. Dergelijke stukken komen in den verkoop te Haarlem niet voor, hoe wel de heer Weill mij toch echt her melijn en echt chinchilla kon laten zien. Het bont is dit jaar duur ge weest. Op de Leipziger Messe, zooals men weet het hoofdpunt van den internationalen bonthandel, zijn de prijzen 30. 40, ja soms 60 procent hooger geweest, dan te voren. Ge deeltelijk werd dit veroorzaakt door dat een schip met een groote lading pelterijen uit Amerika verzonden, on derweg vastgevroren is geraakt en eerst in deze week pas te Londen aangekomen, maar ook omdat al lengs voor de cols een veel grooter aantal vellen worden gebruikt. Te Londen, de stapelplaats van do on bereide vellen, kwamen gewoonlijk vijf- a zeshonderdduizend Skungs- vellen aan op éen markt. Dat aantal is niet verminderd, maar terwijl vroe ger éen vel gebruikt werd voor een col en twee al veel was, zijn de cols steeds grooter geworden en bestaan ze nu al uit acht vellen. Een zeer eigenaardig bont is dat van de civetkat, een beest, dat een barpvormige teekening op den rug .draagt maar juist daardoor 'lang niet door iedereen gedragen kan worden. Alleen voor zeer slanke vrou wen is deze bontsoort geschikt. Drie of vier groote firma's in Lon den hebben hunne jagers door geheel Amerika heen, die zioh bij contract hebben verplicht, alles wat zij van gen of schieten aan deze firma's (groote maatschappijen) te leveren, de kloeke mannen over wie Fenimore de kloeke mannen over wie Tenimore Cooper en Aimard hunne romans hebben geschreven, toen Amerika nog groote Indianenstammen her bergde, die in hun haat tegen de verdringers, aan elk „bleekgezicht" den dood hadden gezworen. Die da gen zijn lang voorbij en de jager jaagt nu zonder gevaar. De gevangen dieren worden on middellijk gevild, de huiden gedroogd en opgestopt of over een plankje ge spannen, omdat rimpels daarin al- tijd kale plekken ten gevolge .heb- j ben, de huid gaat dan op die plaat- sen rotten. Nu worden ze naar Lon- j den gezonden, daar in de pakhuizen opgestapeld en vervolgens geveild, i Groothandelaars koopen ze op en j laten ze bereiden, wat soms ge- schiedt met aluin, soms met eier- j dooiers; daarna worden de huiden behandeld met gips. De eiendooierbe- handeling is verreweg de beste, zij dient tot ontvetting van de huid en tot schoonmaken van de haren. Ieder weet, dat er echt en ruage- maakt bont bestaat. Met dezen term moeten we evenwel voorzichtig we- i zen, w.ant nagemaakt bont is ook wel bont, maar van een ander dier. De namaak ligt in het verven. Vellen 1 van skungs bijvoorbeeld, waaraan iets mankeert, worden in de skungs- kleur geverfd. Wil men de huid van een dier verven in de kleur van een duurder beest, dan worden daarvoor natuurlijk soortgelijke dieren geno- i men. Zoo wordt murmel geverfd in de kleur van nerts, opossum en Chi- neesche geit in de kleur van skungs en daar is ook niets tegen, wanneer j de bonthandelaar er maar rond voor uitkomt en niet het goedkoope bont voor het duurdere aan den man tracht te brengen. Als een col van echte skungs bijvoorbeeld honderd gulden kost, is een soortgelijke van Chineesche geit voor 17.50 te krij gen. „Niemand", zoo vertelde ons de lieer Weill, „behoeft zich hiermee te laten bedotten. Bij geverfd bont dringt de verf door en door, dus ook in de huid. Willen dames dus we ten, of haar de echte kleur wordt aangeboden, dan behoeven zij slechts even op het bont te blazen. Is het huidje wit, dan is 't de eohte kleur, 1 zoo niet dan is het bont geverfd. Alleen bij sabel, dat langharig is, nestelen. Deze behandeling heeft na tuurlijk ook voor, dat er niet aller lei leelijke luchtjes aan 't bont komen, die voor de draagster of den drager tooh altijd onaangenaam zijn." Een wenk dus voor ieder, die kost baar bont heeft om het in den zomer maar liever bij den bonthandelaar in bewaring te geven. Wie denkt er nu 's zomers aan zijn bont en wie komt er toe om het regelmatig zelf te kloppen Na deze laatste practische inlich ting nam ik afscheid van den heer Weill- met vriendelijken dank voor zijn mededcelingen. J. C. P. Öuitcïiiandsch üverzichi de haren worden geverfd, kunnen zonder de huid te raken. Er bestaat ook inlandsch bont, maar veel is het natuurlijk niet, alleen hazen, konijnen, de Neder- landsche bunsing en voornamelijk onze zwarte katten, die om haar mooie huid algemeene vermaardheid genieten. Toch wordt dit bont alleen voor voering gebruikt, behalve dat van zeer mooie exemplaren. Dat het vak van bontwerker aldus een geheel afzonderlijk bedrijf wordt, spreekt van zelf. Aan den eenen kant de kleedermakerij rakende, zoodat dan ook de bontwerker een goed coupeur behoort te zijn, heeft het aan den anderen kant geheel afzon derlijke eischen, om het bont zooveel mogelijk tot zijn recht te doen ko men. Vandaar dan ook, dat vele kleermakers van een bontjas alleen de jas maken en het inzetten van het bont aan den bontwerker overlaten. Een laatste vraag aan den heer Weill gold dé quaes tie van de mot. ,.Iioe houdt men het best deze plaag uit het bont? Welk middel daarte gen is afdoend? Kamfer.jiaphtaline, teerpapicr, welk is het beste En het eenigszins verrassende antwoord was„ze deugen geen van allen. De mot wordt er wel aanvankelijk door bedwelmd, maar niet door gedood en 'heeft den tijd zich rustig in het bont te nestelen en daar eieren te leggen. De eenige manier om de mot uit het; bont te houden is het tc kloppen met j een riet, zoodat de mot geen rust krijgt. In den zomer waaien de mot- ten bij bosjes met stof en zand bij j mij binnen, maar daar ik voortdu rend klop kunnen ze zich onmogelijk 1 De agitatie tegen het Vredesver drag is in Japan vrijwel als geëin digd te beschouwen, maar algemeen is men overtuigd, dat er thans een beweging tegen de ministers op touw wordt gezet die het hard te verant woorden zullen hebben als de Land dag, die voorloopig is geschorst, zijn zittingen zal hervatten. Graaf Okoema sprak in een verga dering te Tokio van de vereenigde Kamers van Koophandel over het Japansche financie-wezen. Hij be toogde, dat. na het terugtrekken van de troepen uit Mandsjoerije, de schuld van Japan 2500 millioen yen zal bedragen, jaarlijks rentende, in ronde som, 150 millioen, het dubbele ongeveer van de staatsinkomsten tien jaren geleden. Voor den oorlog werd per hoofd vier yen belasting betaald, thans twaalf. De nationale schuld bedroeg voor den oorlog twaalf yen per hoofd, na de.n oorlog vijftig. Toch achtte graaf Okoema den toe stand niet ernstig. Doch het is noo- dig. dat de zaken-wereld haar kun nen en willen verdubbelt, tot ont wikkeling van de productie. Rusland heeft de uitnoodiging aan de mogendheden voor het bijwo nen van DE TWEEDE VREDESCONFE RENTIE te 's-Gravenhage reeds verzonden. Uit Berlijn wordt aan de „Informa tion,, gemeld, dat Italië en Frankrijk daarop reeds in toestemmenden zin hebben geantwoord. Het Duitsche antwoord zal even eens spoedig kunnen verzonden wor den. In dat antwoord zal de Duit sche regeertng verklaren, dat zij zich gelukkig acht aan de conferentie deel te nemen. Zij stelt echter enkele voorwaarden. De Duitsche regeering verzoekt geen besprekingen te hou den over ontwapening, noch over ver mindering der strijdmachten te land of ter zee. De Duitsche regeering ziet het nut van zulke besprekingen niet i'n en zou liever zien. dat de conferentie zich wijdde aan practischen arbeid. Zij dringt er daarom op aan, dat de conferentie zich voornamelijk zal bezig houden met de behandeling der vraagstukken die als gevolg van den Mandsjoerijschen oorlog zijn ont staan voornamelijk acht zij dit noo- dig wat betreft de regeling van het internationale zeerecht" in tijden van oorlog, de behandeling van neutrale schepen en de bepaling wat als oor logscontrabande moet worden be schouwd. Het is de bedoeling, zoo meldt de ..Information", om gebeurtenissen als het in den grond boren van den ..Knight Commander" en andere neu trale handelsvaartuigen door oorlogs schepen van een oorlogvoerende par tij. zonder uitspraak van een prïjs- gerecht onmogelijk te maken. De TOESTAND IN DEN KAUKASUS verbetert nog geenszins. Moorden en plunderingen zijn daar nog aan de orde van den dag. Men schat dat de mobilisatie van de kozakken voor het onderdrukken van den toestand tot dusver 15 mil lioen roebels heeft gekost. Uit Moskou seint men, dat de ge meenteraad, om de opgewondenheid van de burgerij tot bedaren te bren gen, alle eischen van de stakende trambeambtén heeft ingewilligd. Maar ondanks deze tegemoetkomin gen heeft de staking zich uitgebreid. De staking der drukkers strekt zich ud tot al de drukkerijen en geen enkel groot blad kan vandaag uit komen. Daar de arbeiders der waterleiding met staking bedreigen, worden de wa tertorens door de politie bewaakt. De advocaten hebben voor het pa leis van justitie geprotesteerd tegen de politiemaatregelen, waardoor ver scheidene hunner om politieke rede nen verbannen worden. De helft van de studenten der hoogeschool van Kief volgt de cursus sen de andere houdt politieke be toogingen. Een particulier telegram aan de „Voss. Zeitg." meldt, dat de Russi sch© minister van buitenlandsche za ken een nota heeft gericht aan den Oostenrijkschen gezant, waarin, on der verwijzing naar een dergelijke nota aan Frankrijk, wordt medege deeld, dat Rusland door geen enkele wet of overeenkomst verplicht wordt schadeloosstelling te geven aan 'vreemdelingen .of Rnssen, die door de onlusten schade hebben geleden. De regeering denkt er dan ook niet aan den vreemdelingen, die in Bakoe schade leden, daarvoor vergoedingte geven. Alle berichten, dat Engeland in deze richting iets zou hebben uit gewerkt, worden onjuist genoemd. In Fransche bladen zijn herhaalde lijk mededeelingen opgenomen, vol gens welke DE PAUS voornemens zou zijn een nationaal concilie der Fransche bisschoppen bijeen te roepen, om bun meening te vernemen ovea* den stand en de nieuwe regeling der kerkelijke zaken in Frankrijk. Bovendien deed men allerlei min of meer bepaalde mede deelingen over de houding van den Paus zelf in zake deze nieuwe rege ling, o. a. dat de Paus onderhande lingen had aangeknoopt met de j Fransche bisschopszetels, waarbij reeds zekere resultaten zouden zijn verkregen. In een gesprek met abbé OdeJin, vicaris-generaal van Parijs, heeft daarentegen een medewerker van de Gaulois vornomen, dat de Paus er niet aan dacht met de Fransche re geering onderhandelingen aan te knoopen over de bezetting van de open zijnde bisdommen. De Paus kon trouwens niet onderhandelen, zoolang de betrekkingen tusschen het Vaticaan en de Fransche regeering verbroken waren Als de scheidingswet was aangenomen, kon de Paus enkele weken daarna, zonder den bijstand van de wereldlijke macht, zorgen voor de benoeming van nieuwe bis schoppen. De Fransche bisschoppen zouden geraadpleegd worden over de maatregelen, die de nieuwe toestand van de kerk zou vereischen. In geen geval zou er over deze aangelegen heid een concilie gehouden worden. Wel was Paus Pius X voornemens, zoodra dit aanging, te Rome een con cilie samen te laten komen, als voort, zetting van het concilie dat 35 jaar geleden werd afgebroken, toen het nauwelijks begonnen was aan een omvangrijk program. Een groot aan tal van de toen niet afgedane vraag stukken was dringend geworden, en zoo was het te begrijpen, dat de Paus ze thans, met medewerking van de bisschoppen uit de heele we reld. zou willen regelen. In DE OOSTENRIJKSCHE KAMER werden Vrijdag de beraadslagingen over de dringendverklaring van de moties betreffende het algemeen kies recht voortgezet. De verschillende sprekers beant woordende, herhaalde de minister president zijne vroegere verklaringen over algemeen kiesrecht en voegde er bij, dat de strijd der nationaliteite bij, dat de strijd der nationaliteiten door de invoering van algemeen kies recht niet zal worden beëindigd. Men moet rekening houden met de nationale omstandigheden de quaes- tie kan niet worden opgelost, wan neer men alleen let op de belangen van Oostenrijk en de bewoners van dat land. (Toejuichingen.) Ten slotte werd de dringendverkla ring van alle moties betreffende het algemeen kiesrecht verworpen. De zitting van den Rijksraad is daarop verdaagd. Aangaande DE HONGAARSCHE* CRISIS wordt gemeld „Na den terugkeer van baron Fe- jervary uit Weenen had te Pest een ministerraad plaats. In beginsel moet het program van Fejervary, het algemeen kiesrecht in begrepen. reeds door' de Kroon zijn goedgekeurd. Eenige bijzonderheden moeten nog worden vastgesteld." In de Eerste Kamer van den ZWEEDSCHEN RIJKSDAG, waarin de rechterzijde of de Groot Zweedsche partij, gelijk zij wel heet, de overwegende meerderheid heeft, zijn er harde woorden over het Karl - stadsche vergelijk gevallen. Verschei den sprekers vonden dat Zweden in zooveel toegegeven had, dat Noorwe gen en niet Zweden ten slotte zijn zin gekregen heeft. Enkele sprekers hadden vooral bezwaar tegen de scheidsrechterlijke bepalingen. In de Tweede Kamer was er slechts een spreker en die had niets tegen de overeenkomst in te brengeninte gendeel, zijns inziens had Zweden in de hoofdzaak bereikt wat het hebben wide. Over DE SLUITING VAN HET SUEZ-KANAAL wordt dato 6 Oct. uit Suez geseind „Thans wordt aan de schepen toe gestaan tot Ismaïlye door te varen, in de verwachting, dat het kanaal morgen weer geheel voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld. De Spaansche Regeering heeft het program van DE MAROKKAANSCHE CONFERENTIE, en het voorstel om haar te Algeciras te laten bijeenkomen, goedgekeurd. Stadsnieuws Van dansend licht en een druppel water. Gisteravond danste in een druk be zocht café het gaslicht, wat nu juist niet precies prettig is als je er bij zit. De eigenaar wist raad zei ie, d'r zat water dn de leiding en als je er dat maar uitblies was alles in orde. liet licht werd uitgedraaid, een brander afgeschroefd en de bediende werd aan het blazen gezet. Tien mi nuten lang moest dat duren zei de eigenaar en op de klok af blies de jongen tien minuten in de pijp. Brander er toen weer op. lucifer aangestoken, maar licht, ho maar Gedelibereer van gasten met eige naar over blazen in of zuigen èan den brander als er water in de lei ding zit. Weer brander er af, weer lucifer aan, doch lichtgeen quaestie van. Weer gedelibereer, met resultaat dat er een oude prop in de leiding moet zitten, die door gasfitter moest verwijderd. Getelefoneer, kaarsen op flesschen op tafel, nog eens getelefoneer, een half uur lang kaarsenlicht. Boos ge telefoneer w.aar fitter blijft. Eindelijk... fitter komt. draait on der aan den meter een schroefje los, en klaar is Kees. Tusschen leiding en schroef zat geen prop, doch simpel druppeltje water. Fitter af. Staking van gesprek over zuigen aan of blazen in de leiding als 'r water in zit. Dat de Tuinbouw-Wintercursus, die .hier vanwege de afdeeling Haarlem van de Nederlandsohe Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde onder leiding van den heer J. Sturing ge houden wordt, zich in de sympathie van velen kan verheugen bleek Vrij dagavond- bij de opening, toen de lessen werden aangevangen met 28 leerlingen in de eerste en 19 in de tweede klasse. Vermissing. Sedert Vrijdagavond wordt alhier vermist Arie de Koning, oud 81 jaren wonende Lange Boogaardstraat. In een onbewaakt oogenblik heeft hij zijne woning verlaten, blootshoofd. Zijn signalement is lang, gezet, zon der baard of knevel, gekleed in werk manspak. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. De commissa ris van politie verzoekt namens zijne familie zijne, opsporing. Gouden Bruiloft. Zondag 8 October vieren Johannes Philippo en Helena Geertruida Huy- boom, wonende in de Witte Heeren stee g. hun gouden bruiloft. De brui gom van 72 en de bruid van 73 jaar genieten nog een goede gezondheid. Dief stal. Door middel van overklimmingziin ten huize van den heer Hin, wonen de Parklaan 73. door jeugdige dieven ontvreemd 5 paren kinderschoenen en een rijwiellantaam. De daders zijn bekend en genaamd Peters en Van der Meulen, beiden oud 10 jaar. Winterdienst. De kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente heeft besloten op veler ver zoek ook dezen winter de middag-en avondbeurten. behalve de Oudejaars- avondbeurt, te houden in de Jans- kerk. Dit besluit geldt voor de maan den November, December, Januari en Februari. Gem. Arbeidsbeurs. Tot op heden hebben zich aange meld 826 werkzoekenden. Van pa troonszijde kwamen 397 aanvragen in. terwijl 286 werklieden door mid del van het bureau geplaatst zijn. VAN DE SLACHTOFFERS VAN HET PURMERENDSCHE SPOORWEG ONGELUK. In het diep-inneriijke van ons men sehen schuilt een heel eigenaardig trekje, n.l. dat wij een ongeluk van welken aard het ook zij, steeds schouwen in een licht van geheim zinnigheid en dat mystieke licht straalt in het bijzonder af op dege nen, die het ongeluk meemakend ©r het slachtoffer van werden. Daarom worden zulke personen zeer belang wekkend, onze aandacht trekt zich' om hen samen. W© zouden niets liever willen dan den drang die in ons leeft, om zoo nauwkeurig moge lijk alles te weten, welke sensaties iemand ondervindt, die een zoo vree- selijk gebeuren meemaakt te bevre digen. En geen wonder 1 Stel u eens voor we zullen het geval maar nemen, waarop we in dit stukje doelen een spoorwegonge luk. Er zitten in een coupé eenige men- schen vroolijk en wel. Daar grijpt plotseling iets verschrikkelijks plaats» In enkele seconden tijds is de coupé totaal vernield.... In enkele seconden I heeft de onverbiddelijke dood als met i één slag een eind gemaakt aan het leven van een jonkman, die na een lange reis naar huis terug keert is een echtpaar, waarvan do man i binnen enkele uren een eervolle posi- tie denkt te aanvaarden, plotseling voor een langen tijd tenminste van i' dat uitzicht beroofd en worden j beide jonge menschen gewond w.eg- j gedragen.... i O. hoe graag zouden we nu het zieleleven dier menschen voor ons i zien, opengeslagen als een boek, om j daaruit te lezen welke verschrikkelij- ke gewaarwordingen, daar in die on- i kele oogenblikken opleefden. Dat is niet louter een jacht op sen- saties, ook niet enkel een laakbare nieuwsgierigheid, integendeel, het is bij velen tenminste een uiting van ge- meenschapsgevoel, dat naar die in- tieme dingen vraagt. Om deze redenen was het. dat wij Vrijdagavond te Bennebroek even I aanwipten op de villa „Duinlust", waar de heer en mevrouw Clarion thans zijn teruggekeerd, nadat zij I van de verwondingen, bekomen bij het spoorwegongeluk te Purmerend, in begin September, zóó ver hersteld zijn, dat zij naar hun woning kon- j den vervoerd worden, om daar ver der verpleegd te worden. In een der vriendelijke vertrekken van de villa, die nu het aanzien van een ziekenkamer had, werden we door den heer en mevrouw Clarion ont vangen. Dr. Kouwenaar. die de patiënten thans behandelt, heeft het noodig ge acht Vrijdagmorgen den heer Clarion een gipsverband aan te leggen, daar een zijner voeten nog niet in orde is. Evenwel vonden we den patiënt zeer opgewekt en een nummer onzer courant, dat wij bij hem zagen lig gen, overtuigde ons, dat hij zich wel genoeg gevoelt om den loop van het publieke leven te volgen. Die opgewektheid bleek ook bij het gesprek, waaruit we het een en an der opteekenen. wat we van belang achten voor onze lezers om mede te deelen. Nadat ons een en ander was mee gedeeld omtrent den toestand van mevrouw, die nog wel een week of vier niet zal kunnen gaan, kwam het gesprek op het spoorwegongeluk zelf. i „Welke gedachten had u wel", vroegen we den heer Clarion, „toen het ongeluk plaats had?" „We zaten", aldus de heer C., „mei i ons achten in de coupé, vier vóór en vier achteruit Ik zat schuin tegen over den heer De Groot, die bij het ongeluk het leven inschoot Plotseling kregen we een gevoel, alsof er heel sterk geremd wérd, of dat het geval was. of dat de tre'n toen reeds gederailleerd was, weetik niet, maar aan een ongeluk dachten we nog niet. Toen ineens hevig bon zen en een vreeselijken slag. Op dat oogenblik riepen allen„Een onge luk Ik werd gegooid in de rich ting van den student De Groot..." „Waar dacht u toen aan „Ik had alleen het denkbeeldik wil er uit, maar wat er op dat oogenblik gebeurde, weet ik niet meer.... J" „Neen", bevestigde mevrouw, die ook van dit moment zich niets meer te binnen kan brengen. ..het is net of dat oogenblik uit onze herinne ring is weggewischt Toen de heer C. tot het besef van den verschrikkelijken toestand kwam. was zijn geheele onderlijf geprangd tusschen de overblijfselen van do coupé. j „Zelfs mijn teenon kon ik niet be wegen", vertelde hij. ..Mijn bovenlijf stak uit het portier. Ik kan het niet beter vergelijken, dan bij een vlag, die uitgestoken is. of oen arm van een seinpaal, die naar binnen steekt»

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1