NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6835 wsjscsssirog ctegf ^as» föeflalve wp 2s©aa= os ipfessfe^egeat MAANDAG 9 OCTOBER 1903 B ABONNEMENTEN PEUR ÖR8B ÉflAANDENl Voor Haarlem Ï.2G Voor de dorpen Ir. den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland c o o 165 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem B 0.37% a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave de? Vennootschap Lonrens Coster. Directeur h C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÈN: Var. I—5 '.egeis 5C Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement iaarSem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Ap?y?mniunaaI Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suoc., Parijs, 3Ibls Faubourg Montmartre. Haarlemsche Handelsvereeniging Qoedgek. bij Kon. Be*l. van 12 Nov. 1N99. De Haarlem sche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht. 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd ■wed haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste to laten gevoe len dat men het wenk op prijs stelt, dat de Haarlemische Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om to doen. De voordCelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaariijksche contributie van ƒ3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de hoeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging woi'dt een vast recht, van o pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van information naai' buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Information, naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 information en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In Maart en April 1905 zijn 61 vorderingen tot een bedrag van 1365.851/2 betaald, 11 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan W. Bosch. Spaarnwouder- straat 24rood. zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook. moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot. 4 uur, waar dan ook verdere inlichtin gen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Binnenland Staten-Oeneraal DE TWEEDE KAMER heeft gisteren, in den laten namid dag een korte openbare vergadering gehouden, vermoedelijk de laatste voor dat de Kamer half November haar werkzaamheden hervat. Zij zal dan, naar de Voorzitter mededeelde, allereerst in de afdeelingen gaan on derzoeken het vestigings-verdrag met Duitschland. De korte vergadering was enkel be legd tot het verzetten van eenige for maliteiten, als het inkomen van adressen, nota's enz. en do kennisge vingen betreffende het bezorgen van het. Adres van Antwoord, alsmede die aangaande de benoeming van de rap porteurs over de begrootingen, die in onderzoek zijn. Na afloop van dat onderzoek begint de korte, gebruike lijke vacantie. In de- Commissie voor de verzoek schriften werden benoemd de hoeren Marchant, Van Vliet, Van Wynber- gen, IJzerman en Blooker. Tevens werd ingesteld een Commis sie van voorbereiding in wier han den is gesteld het wetsontwerp be treffende de administratieve recht spraak. De Voorzitter heeft daarin benoemd met den oud-minister Loeff. den vader van het ontwerp, de hee- ren mrs. Smidt, Van Idsinga. Van der Vlugt en Jannink. Zooals de zaken nu staan, kan dus in de tweede helft van Nov. de openbare behandeling der Indische begrooting worden verwacht. 1 tadsnieuws Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-Kerk alhier op Dinsdag 10 October 1905, des na middags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga No. 3, Men delssohn. 2. Adagio (7e Symphonie), Beetho ven. 3. Sonate No. 4. Rheinberger. a. Tempo moderato. b. Intermezzo. c. Finale. 4. Communion, Gigout. 5. Aria uit Stabat Mat ér, Rossini. Bekroond. Op de wereldtentoonstelling te Luik behaalde de „Werf Conrad" alhier een Grand Prix in Groep VI Klasse 28 voor materialen, materieel en pro cessen van de burgerlijke genie. B e r l i t z-S c <h o 1 e n. Zooals onze lezers uit de adverten tie zullen gezien hebben, zijn de Berlitz Scholen ook op de tentoon stelling te Luik, gelijk op andere tentoonstellingen, met de hoogste on derscheiding, den Grand Prix, be kroond. Het zal niet noodig zijn iets over de Berlitz-metihode te zeggen, zij is te welbekend. Wie belangstelling in taai-lessen heeft kan elke inlich ting aan het bureau der scholen, die ook hier een afdeeling hebben, gaar ne krijgen. HOFBERICHTEN. Uit Schwerin wordt gemeld, d.d. 5 dezer Prins Hendrik is gisteren van Frie- drichsmoor, waar hij met den groot hertog en andere vorstelijke perso nen eenige dagen op de jacht ge weest is, te Dobbin teruggekeerd. Er werden op de jacht a.cht herten neer gelegd. waarvan Prins Hendrik er één schoot. Koningin Wilhetonina heeft den mu sicus Alfred Meyer, te Schwerin, uit- genoodigd op Dobbin een voordracht te komen geven. Meyer is een virtu oos op de viool en gééft ook les aan onze groothertogin. De moeder van Prins Hendrik, groothertogin Marie, die uit Gmun- den teruggekeerd is, zal eerstdaags aan Koningin Wilhelmima te Dobbin een bezoek brengen. DE STAATSBEGROOTING. Het bedrag, dat het rijk over 1905 vermoedelijk zal moeten uitkeeren als bijdrage aan de bijzondere scholen, bedraagt totaal 2,403,047,50. De des betreffende stukken van de Staatsbe. grooting vermelden o. a. de bedragen voor de verschillende districten, die tot duizendtallen afgerond. al® volgt zijn Amsterdam 231 duizend gulden, Rot terdam 225, Den Haag 199. Leeuwar den 178, Utrecht 165, Breda 111, Haar lem 107, Arnhem 94, Gouda 98. Til burg 92, Eindhoven 77, Maastricht 42, Heerenveen 69, Eindhoven 66, Zut- phen 65, Roermond 61, Dordrecht 53, Zwolle 51, Deventer 49. Middelburg 45, Alkmaar 45. Assen 27. Winschoten 23, Goes 18 duizend gulden. CHRISTEL. HISTORISCHEN IN KAMPEN. Men schrijft aan ^.De Rotterdam mer" uit Kampen Wat tijdens de jongste Kamerver kiezingen gegist werd, is nu waarheid gebleken door de oprichting van een Christ.-Hist, kiesvereeniging in dit district, onder voorzitterschap van ba ron Van Wassenaar van Gatwij ck. Deze is het, die het bestuur der Chr. hist. Tuesvereeniging in het district Apeldoorn aanporde om Kaïhpen voor de Christel ij k-Historischeri op te ei- sclien, alhoewel Kampen twee maal meer anti-revolutionnaire kiezers tel de. Moesten de antirevolutionnairen te Katwijk ingevolge genomen besluit op de Deputaten-vergadering op den heer baron Van Wassenaar van Catwijck stemmen, de anti-revolutionnairen moesten het aanzien, dat door diens toedoen Kampen ditmaal voor do Christelijke partij«n verloren ging. De verbittering is daardoor groot onder de anti-revolutionnaire partij. Zoo zelfs, dat bij een komende ver kiezing baron Van Wassenaar gevaar loopt, niet alleen zijn Kamerzetel, maar ook het lidmaatschap der Staten van Gelderland te verliezen. deeling, dat het adres, in overleg met zusterverenigingen opgemaakt, om H. M. de Koningin te verzoeken, bij de wet een onderzoek te gelasten naar alle zeerampen, gereed lag, toen de Troonrede een nieuwen dageraad voor zeevaart en zeevarenden deed opgaan. Verschillende aangelegenheden en wenschen, vroeger in de vergaderin gen besproken en geuit, werden ver der door den voorzitter vermeld, naast de wetten, die te lande gelden, om te doen uitkomen hoe zij stonden te wor den verhoord door den Koninklijken wil in de Troonrede vermeld, welke werd voorgelezen en door de verga derden met zóó groote instemming werd begroet, dat zij, opstaande van hunne zetels, terwijl de eerewijn rond ging, eerbiedig hulde en dank brach ten aan Hare Majesteit met een Leve de Koningin, gevolgd met een drie werf Hoezee Aan Hare Majesteit, thans te Dob bin, werd tdlegraphisch hiervan be richt gezonden in de navolgende be woordingen „De Vereeniging voor de Zeevaart van gezagvoerders, oud-gezagvoerders en geexamineerdie stuurlieden van den eersten rang, in buitengewone verga dering, verzoekt móest edrbiediglijk aan Uwe Majestéit, te mogen getuigen van hare onderdanige liefde en van haren hartgrondigen dank voor de zegeningen, die Uwe Majesteit, blij kens Hare Troonrede, vVenscht te ver breiden door wettelijke bepalingen ter voorkoming, zooveel doenlijk, van scheepsrampen, door eöne herziening van het 2e boek vam het Wetboek van Koophandel en door eene uitbreiding van de Ongevallenwet over Uwer Ma- jesteits onderdanen ter koopvaardij." Ook aan den minister van Land bouw, in wiens begrooting gelden wa ren uitgetrokken voor de benoeming van edn inspecteur voor de zeevaart, werd een telegram van dankbetuiging gezonden, en eveneens een aan den heer Wierdsma, naar aanleiding van diens 25-jarig directeurschap van de Holland-Amerika Lijn, een dier maat schappijen die zonder wettelijke be palingen het lot van hare onderge schikten zich aantrekken én goede plichtsbetrachting op prijs stellen. Met het uitspreken van den wensch, dat de Volksvertegenwoordiging be reid bevonden moge worden, het oog te richten naar de zee, waarop 30.000 zeevarenden, de viascherij inbegrepen, een bestaan vinden voor zich en. hun gezinnen, sloot de voorzitter de bij eenkomst. DE ZAAK-TOERING. Dr. G. W. van Zadelhof f te Utrecht de huisarts van de familie Toering, die den 25en Juni 1.1. aan den zieken ldske het besproken attest gaf, heeft zich, naar het N. v. d. D. meedeelt, tot den Minister van Oorlog gewend met het volgende adres VEREENIGING VOOR DE ZEE VAART. Donderdagavond werd onder presi dium van den heer C. Vreed'e, te Rot terdam, een buitengewone vergade ring gehouden dezer vereeniging van gezagvoerders, oud-gezagvoerders en geëxamineerde stuurlieden van den eersten rang. De voorzitter begon met de mede- Excellentie Den 25 Juni 1905 werd ik door den heer Toering ontboden bij zijn met verlof thuis zijnden zieken zoon soldaat ldske. Bij onderzoek bleek mij de ziekte van dien aard da.t ik, navragende wanneer hij terug van verlof moest zijn, hem verbood op te staan en uit eigen beweging een at test aanbood, dat hem moest dienen als bewijs, waarom hij niet op den bepaalden tijd terug was. De man was trouwens .te ziek om zelf aan opstaan te denken Mijne verklaring was duidelijk en behoor lijk van datum en onderieekening voorzien. Het verdere beloop van deze zaak is Uwer Exc. bekend. Nu is het mij nimmer voorgekomen .dat eene door mij geteekende verklaring door burgerl., rechter!, of milit. ambtena ren als van geen waarde werd ter zijde gesteld, of wel dat er, zonder mijne voorkennis, dwars tegen in ge handeld wend. En alleszins begrijpelijk kon ik de zaak vinden (behalve het niet te ver ledigen ruwe, om een koortslijder uit bed te halen en over de straat te vervoeren), toen een militair collega (dr. Zeehuizen) mij in het militair hospitaal zeide, dat hij geen attest gezien had; althans ik was bevredigd wat het kwetsende voor mijzelf betrof. Ik heb "den heer Toering in de eerste dagen afgeraden de zaak te vervol gen, hem echter, toen hij beslist vol doening en opheldering wilde, tot u verwezen. Ik heb -het voor mijne milit. colle ga's, in 't algemeen voor den naam van ons allen ter harte gaand leger, willen verzachten door het publiek j te wijzen op de verklaring van een 1 der hoofd-officieren-doctoren, dat hij geen attest ontvangen had. Dat alles om den goeden naam van j onze legcr-inrichting niet te laten lijden onder de fout van één of van enkelen. Ik heb afgewacht tot nu of er ook verontschuldigingen van militaire zijde zouden worden aangeboden aan de ouders van den patient èn aan mij voor het aangedane onrecht en de beleediging. Er is wèl van militaire zijde een stuk in de bladen verschenen vanze- 1 keren res.-lt. Schillings, die zichzel- 1 ven voorstelt als leugenaar, die op subjectieve (gelogen) klachten van artsen attesten had weten te krijgen en die het leger van Nederland daar in voorstelt als bestaande uit liegen de en bedriegende miliciens, terwijl ten slotte de schuld van het vervoer op mij wordt geworpen, die juist mondeling èn schriftelijk dat vervoer verbood Maar ook dat is onweerlegd geble ven van militairen kant. Ook een zich oud-postdirecteur noe mende burger meent, dat door ons, beëedigde artsen, afgegeven verkla ringen geen geloof verdienen. Dat gaat te ver I Uwe 'Exc. verklaart in antwoord aan den heer Toering, dat de bestaan de reglementen minder oordeelkundig zijn toegepast. Daaruit volgt, dat mijn attest wel in handen kwam van de milit. ge neeskundige gezaghebbers M.ag ik thans aan Uwe Exc. beleefd vragen om mij opheldering in deze zaak te geven Is eene verklaring van ons, burger artsen, van geen waarde voor de militaire gezaghebbers Eischt het belang van den zieken militair en ook van de goede ver standhouding tussc'hen hen, die mili tair zijn, en hen, die op dat oogen- blik burger zijn, niet dat er overleg gepleegd worde met den behandelen den arts, althans kennis gegeven worde, alvorens te vervoeren In dit geval kende ik patient reeds jarenlang en zelfs was ik het, die hem mede keurde voor de militie ik kende hem dus. Waarom is patient zonder mijne voorkennis vervoerd, terwijl ik hem toch behandelde in zijn verloftijd? Ik verzoek Uwer Exc. beleefd nota te willen nemen van de insinuaties jegens mij en jegens den overleden soldaat geuit in het ingezonden stuk van den zijn eigen gezag ondermij nenden res.-lt. Schillings. In het belang van de mij ook, als Nederlander, rakende eer van ons leger, ware het gewenscht, dat het volk wist waar de schuld is en dat er meer opheldering kwaine, waarom Ids. Toering zonder mijne voorkennis tegen mijn advies in, uit zijn bed werd gehaald. Mogen de militaire gezaghebbers en voorts reserve-officieren aldus op treden tegen Nederlandsche beëedig de artsen LANGS DE STRAAT. Een dikke en een magere. Hij was groot, dik, log, sterk, ruw en van beroep venterde andere hij was mager, tenger, bleek, schraal en van beroep kleerenmaker. De dikke woonde in den kelder en lag voor zijn deur op de stoep, de krant te lezen en frissche lucht te happen. De magere woonde twee hoog en had bloemetjes buiten staan. Die bloe metjes haddeft water noodig en wer den begoten. Dat deed hij alle dagen, maar nu had hij geheel onwillekeu rig, in plaats op zijn bloemetjes, t water op zijn krantenlezendcn buur man gegoten, zonder dat hij 't wist, de stumperd. De dikke wierp een blik naar de lucht en zag dat die blauw wasre genen kon 't niet en 't water kwam van boven, dus dat had hem de klee- renfribus gelapt. Vol waardige zelfbewustheid vouw de hij de krant op, stak bedaard zijn pijp aan, deed een paar trekken, stroopte de mouwen van zijn „frok- kie" op en met een gezicht van „dat zaakje zal ik ereis opknappen" stapte hij de stoep op, ondanks den smeek- zang van zijn vrouw. ,,0 Gut de za je 't weer hebbe... Janus ga nou niet vechten... Janus.. De mensehen blijven staan.. Janus. Janus beweerde, dat-ic zich niet op zijn kop liet gieten door dien kleerenfribus. Zijn buren wisten al wat er komen zou en steekneusden om de stoep. Twee slagen op de deur. De dunne zag uit zijn venster en werd akelig witzijn kleine schaar- sche roode haartjes stonden plots recht op en aan elk hing een druppel angstzweet. „Kom er uit!" „Wat is er, buurman „Wat er is, >k laat me door jou niet. op mijn kop „Oh, Janus, dat kon ik niet helpen, ik begoot mijn bloemetjes." „Kom ea* .af, of ik haal je er af". De dikke drukte uit alle macht tegen de deur, zoodat de paneelen kraakten. De kleermaker stak een lofzang af op zijn goeden buurman van bene den, zijn vrouw plus andere vrouwen en een kruier plukten aan den ven ter om hem in huis te krijgen, 't Gaf niets. Z'n vrouw vertelde op half grienenden toon, dat Janus eengoeje vent was, maar ais-de vechten wou .dan mos-ie vechten. Plots kwaim er een verandering in de zaak, ten gunste van den magere. Een paar lieer-jongetjes, met fijne 'hooge boordjes en manchetjes, kwa men op 't idee om te roepen „Kijk hij in zijn frokkie". „Heb je wat?" vroeg de venter. De beertje» lachten, en wilden af drijven, maar mis. Met een „wat kan mijn die klee renfribusging Janus naar de heertjes. „De straat uit." „Voor jou „Ja En nog voor ze 't wisten, had hij onder iederen arm een spar telend mannetje en kalm met de pijp in den mond, flaneerde hij tot aan den hoek van de dwarsstraat. Met een „.nou kom je er niet weer -in", zette hij ze neer en ging op 'de vensterbank van t winkelhuis zitten, terwijl hij aan den juist aankomen den agent vertelde, dat 't nog al mooi weer was voor den tijd van 't jaar. En de agent vertelde aan men- schen, die in respectievelijke eerbie dige afstandjes om den dikke rond zwierven. dat ze moesten doorloopen. Een half uur later zat de dikke met den dunne op de stoep over de poli tiek te kletsen. (Tel.) AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. Menschenleed. Toen we de rechtbank binnentra den, zaten twee gedetineerden te wachten op hun vonnis, een oudere en een jongere, zegt de Tel. De oude re, die reeds meermalen veroordeeld is en het klappen van de zweep ként, zat te lachen, of dééd. of hij lachte, of "t 'm niks kon hommende an dere zat zenuwachtig te builen, hart verscheurend. De rechtbank was nog niet binnen; boven, op de publieke tribune, wacht te de menigte, in toom gehouden door twee agenten, in iederen hoek één. Een ieder zag naar de beide men sehen, die straks zouden hooren, dat ze in de gevangenis zouden gaan, want beiden hadden ze bekend, en van beiden was de schuld wettig-en- overtuigend bewezen. Op de publieke tribune zaten de moeders van de twee beklaagden, en huilden, óók de modder van hem ..die lachte. Toen kwam de rechtbank binnen, deftig en officieel. De president voor aan. toen de rechters, de officier van justitie, de griffier. We stonden allen van onze plaat sen op. óók de oudste beklaagde, die, zooals gezegd, liet klappen van de zweep ként, en de jongste, wien het door een agent van politie verteld werd. Met een korten hamerslag werd de zitting voor geopend verklaard toen wilde de president het vonnis lezen. Maar het kón niet. De jonge zat vóórover in zijn beklaagde-bank je, zijn vuisten waren gebald, zijn heele gezicht was vertrokken. Toen werd hij, tussohen den bode en den politieagent weggeleid, en zijn oude re makker in het achterste beklaag de-bankje gezet. Hierna kwam voor een oud, bevend boertje uit Sloten, dat een meineed zou hebben afgelegd. Omdat hij dóóf was, mocht hij vlak bij de rechtbank staan. '1 Was een oud boertje, dat in den geheelen omtrek van Sloten bekend staat als een hoogst achtenswaardig man. De vorige week zijn alle no tabelen van het dorpje komen getui gen. ook de pastoor. De man zat in grooten angst, dat hij de gevangenis in zou gaan hij heeft gezegd, dat 't zijn dóód zou zijn. Dus wachtte hij, op wat komen zou. Over zijn geheele lichaam sidderde hij. De president las de ellenlange overwegingen voor het oude man netje stond bang te luisteren, zijn oogen neergeslagen naar den grond. I Niemand wist, wat de rechtbank zou uitspreken, maar bijna de geheele zaal was den beklaagde sympathiek gezind. Toen na een onverwacht, kort slot, hoorde hij,, dat hij vrij was. Hij boog nederig. dankbaar en bleef even staan, als door den bliksem getrof fen. Daarna, met groote passen, stap te hij weg, al sneller en sneller, al blijder en blijder. Vervolgens kwam weer de jonge man binnen, wiens gelaat éérst kalm stond. Doch in de imposante rechts zaal kwam het weer bij hem op, zijn bijna krankzinnige smart. De presi dent liet hem bij zich komen, vrien delijk, en zei hem zijn vonnis, opdat hij niet in spanning zou zitten. Toen bracht men hem weer naar het bank je der beschuldigden. Hij huilde wanhopig, angstwek kend bijna. En weer hield de president even op met lezen: 't kón niet langer„Ik geef u te kennen", zei de voorzitter, „dat u veertien dagen tijd hebt. om van dit vonnis te komen in hooger beroep" „Wat heb ik gedaan, wat heb ik gedaan", gilde de jongen in zelfver wijt. Hij werd weggeleid. De andere stond, blijkbaar onbe wogen. rechtop. De president las door, lange zinnen, waarvan de be klaagde niets begreep. Toen, eens klaps, dreunde hem zijn vonnis in de ooren „twéé jaar!" En woest stond hij op „Ze geve je hier maar wat", riep hij. Een oude vrouw op de publieke tribune antwoordde, bijna gillend. „Breng die vrouw weg', zoi de president en sloeg met den hamer. EEN HARDHANDIG CAN Dl DA AT- RAADSLID. Iemand to Mesch, die het dezen zomer bij de raadsverkiezingen niet tot raadslid had kunnen brengen, had dozen tegenslag zoo weinig kunnen verkroppen, dat hij op 12 Juli jl. zijn buurman, dien hij verdacht niet op hem gestemd te hebben, eens een flink pak slaag toediende, zoodat de man hevig aan 't hoofd bloedde. Het O. M. bij de rechtbank te Maas tricht eischte tegen dezen heétgebaker- den politicus zes dagen gevangenis straf, waarover op 18 dezer de recht bank zich zal uitspreken. (L. K.) MIJNONGELUK. Tengevolge van het mijnongeluk te Eijgelshoven. ligt, daar op de mijn Laura en Vereeniging liet geheele be drijf stil. Te Brussel vergaderden de aandeelhouders om een besluit te nemen wat nu geschieden moet. Sommige buiienlandsche mijnwer kers zijn reeds vertrokken. BRON VAN BESMETTING. Uit Borne schrijft men aan de „N. Ct.": Sinds ruim een paar jaar kwamen hier op zich zelf staande gevallen van typhus voor, die alle een gun stig verloop hadden. De laatste da gen is er een uitbreiding van do ziek te waar te nemen, en men meent nu de bron van besmetting te hebben gevonden bij een melkboer, te wiens huize verdachte ziektegevallen zijn voorgekomen, en die aan do gezinnen, waarin de ziekte nu voorkomt, melk leverde. Eén lijder is dezer dagen o velle den er zijn nu nog acht bekende ge vallen. GOEDE ZAKEN. In Friesland worden tegenwoordig vele graskalveren geslacht en naar Duitschland verzonden. In de gemeen te Schoterland slachtte één slager in enkele dagen ruim 70 stuks. Al het vleesch werd per spoor naar Bent- heim verzonden, waar liet. goed !>e- taald wordt. BELANGRIJKE SCHADE. Uit Amersfoort wordt gean>eid dAi bij den brand aldaar de heer K. ƒ2200 aan bankpapier heeft verloren. Bij onderzoek werd slechts asch van dit geld teruggevonden.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5