HAARLEM Heepenk leeding. Kleeding naar Maat. AJVT HB VKLOÏjES Kinderkleeding. N. VAN RREEMEN Co., Berlijn Dusseldorf Speciale Aicteeling- Eerste Etage. Amsterdam Utrecht Den Maag Leiden Leeawarden Motterdsm Groningen Arnhem Nijmegea Breda jBen bezeek aan onz* Magazijnen geeft «le overtuiging, dat wij 'solide, keurig* afgewerkte en elegant passend® kleeding verknopen tegen werkelijk billijke prijzen. Solide Stoffen, op eigen ateliers. Prima fournituren, Bekwame Coupeurs. Vervaardiging door eerste klasse werklieden HET EINDE DER FRANSCHE MARKETENSTERS. De 1001 marketensters van het Fransche leger zullen hun ontslag krijgen de regeering heeft beslist, dat men ze niet meer noodig heeft. Menige Franschman zal het nette, militaire costuum met de driekleuri ge sjerp ongaarne missen, de sierlij ke figuurtjes in de korte rokken, de lange roode kousen, de hooge laar zen der cavalerie met den zwierig ge bogen hoed en het gepolijste kleine vaatje aan de zijde. Zoo ziet thans haar kleeding er uit. De marketent sters, die van af den tijd der revolu. tie in het Fransche leger waren, heb ben evenwel in hun uiterlijk veel veranderingen beleefd. De marketent ster verbond de eigenschappen van de zuster van het Roode Kruis met die van moeder eener groote familie. Ze oefende dikwijls den eenigen vrou welijken invloed uit, dien ,,de jon gens" bij het regiment leerden ken nen. Thans moet ze wijken voor ©en moderner proriandeeiingsmiddel en een betere organisatie van liet Roode Kruis. In de rijen van hel leger heb ben vrouwen gestaan, die menigen slag koelbloedig hebben meegemaakt. Een der beroemdste marketentsters Thérèse Jnurdan. de vrouw van den sergeant Petrus van de 60ste halve brigade. Ze maakte de Egyptische en Italiaansche veldtochten van Nnno- leon mee, nam ook deel aan den slag bij de Pyramieden en de klei nere krijgsverrichtingen. Haar man werd voor haar oogen te Moskou ge dood. Met de overblijfselen van het groote leger keerde ze terug en volg de het leger in het volgende jaar opnieuwook hij den slag van Wa terloo was ze tegenwoordig. In 1830 ging ze mee in den Spaanschen oor log. Met het 4de linie-regiment ging ze mee naar Algiers. In I860 keerde ze naar het hoofdkwartier in Frank rijk terug en in 1862 stierf ze. 91 jaar oud. Zeventig jaren lang had ze zich aan het vaderland en aan de solda ten gewijd. Een dergelijke loopbaan had Catha rina Rolmer. Ze werd in 1783 in Kol- mar als dochter van een marketent ster geboren, die bij Florus werd ge dood toen ze 4 jaar oud was. ver ving het regiment de plaats van haar ouders. Ze huwde den tamboer majoor van het 63ste regiment, ging mee in den Spaanschen oorlog, was bij Saragossa. werd bij Wagram ge wond en behoorde tot hen, die ge zond uit Rusland terugkwamen. Moe dig streed ze mee bij Chalons, Brien- ne en Montmirail. Ma den val van hét keizerrijk begeleidde ze Napoleon naar Elba en was ook bij Waterloo. Evenals Thérèse zag ze haar man vallen in den slag. Een jaar later trouwde ze weer en ging met haar man naar Algiers en haar zonen gin gen mee. Bij de Affaire de la mai- son carré" werd ze zelf gewond, haar man en twee zoons sneuvelden. Ten slotte stierf de dappere, trouwe ziel, die twee mannen en vier kinderen voor het vaderland had verloren, in Kolmar eenzaam en verlaten. Marie Tête de Bois heeft 17 veld tochten meegemaakt. Ze trouwde met een grenadier. Haar zoon was op tienjarigen leeftijd tamboer; als vijf tienjarige knaap ontving hij van den consul een eeregeweer en vijf jaren later werd hij subaltern-officier. Na dat ook Marie haar man had zien sneuvelen, kreeg ze aan 't eind van den veldtocht van 1814 een gevaarlij ke verwonding onder de muren van Parijs, toen ze het lijk van haar zoon wilde redden. Toen ze na haar genezing hoorde, dat Napoleon van F.Iba teruggekeerd was. begaf ze zich in April 1815 weer op haar post. Bii Waterloo werd ze doodelijk gewond en bij het vallen riep ze ,,Vive la France" en na eenige minuten „Vi ve l'Empereur". Een grenadier, die naast haar viel, opende zijn half gesloten oogen en mompelde ..Marie, je ziet er niet mooi uit", waar op ze glimlachend fluisterde ..Dat is mogelijk, maar 'k heb het voorrecht genoten, dochter, vrouw, weduwe en moeder van soldaten te zijn.. ver der kon ze niet spreken, ze stierf. EEN LEEUW ONTSNAPT. Te Selly is in een circus een leeuw ontsnapt op het oogenblik, dat een danseres en een dierentemmer zich in zijn hok zouden begeven. Beiden werden ernstig gekwetst. Het publiek vluchtte in den grootsten angst.Men poogde toen het dier te vangen. Hierbij werd de bestuurder van het circus ernstig aan het hoofd ge kwetst. Eindelijk kon men het dier niet een lasso half worgen en toen weer in zijn kooi sleepen. In een zie kenhuis werd een der armen van de danseres afgezet. KRAKATAU. Ofschoon ze nu al 22 jaren gele den is. zullen velen zich stellig nog de ontzettende uitbarstig herinneren, die op 27 Augustus 1883 op 't eiland je Krakatau, nabij Java, plaats had. Op den gedenkdag van die ramp hield dr. W. van Bemmelen er te Bat aria een voordracht over. j Als de oorzaak deelde hij 'tvolgen- de mede. I Do aarde is hier en daar langza- merhand ingezakt (door afkoeling of uitspoeling, dat doet er nu niet toe) en door die inzakking zijn breuklij- nen ontstaan. Langs de kusten van den Grooten Oceaan loopen zulke breuklijnen, die zich voortzetten over Java en Sumatra. De lijnen, welke over die eilanden loopen, snijden el kaar op Krakatau. Bovendien kruist daar een derde lijn, zoodat Krakatau in een driesprong ligt. Eeuwen geleden is daar vermoede lijk een reusachtige vulkaan geweest, die langzaam is verzakt, zoodat nog slechts twee hoeken er van boven de zee uitstaken. In 1880 werd daar de eerste uitbar sting gehoord, maai* er werd weinig aandacht aan geschonken. De Kraka tau was immers, zoo meende mem, een doode vulkaanuitgebrand even als die in den Eifel bij Trier. In 1883 volgde echter de geweldige uitbarsting. Matrozen van schepen, die in de nabijheid voeren, verklaar den een rookkolom te hebben gezien van 11 K.M. hoog. gevolgd door een zwaren aschregen. Den llden Augustus, veertien dagen voor de uitbarsting, voer nog een boot langs den Krakatau, en merkte men op. dat de middelste krater rookwol ken en asch uitwierp. De uitbarsting ontstond doordat de scheidingswand tusschen de twee vul kanen ingestort en de zee op de gloei ende lava neergeploft was. Alles wat naar plantengroei zweem de, werd door de uitbarsting vernie tigd; maar in Juli j.l. op Krakatau komende, om er een kijkje te nomen, vond dr. v. B. dat op het woeste eiland reeds een strand is gevormd, en hier en daar zich planten ontwik kelen, vooral op de lage gedeelten maar ook hooger groeien er en op den top van den krater staat nu zelfs een groote boom. Expedities van botanici, zoölogen, geologen en hydrografen zouden zeer wenschelijk zijn om deze en dergelij ke merkwaardige verschijnselen tebe- studeeren. DE VERWOESTE OLIE-BRONNEN VAN BAKOE. Een bijzondere correspondent van de „Westminster Gazette" is te Lon den teruggekeerd uit Bakoe, waar hij getuige was van alle ellende, ge bracht door de Tartaarsch-Armeni- sche twisten. De verlatenheid, de vernieling van de olievelden gaan, volgens hem, elke beschrijving te boven. Eigendommen, die eens het aanzien hadden van een woud van hooge torens, zijn thans hoopen puin. De geheele om- gering is bedekt met resten van hui zen, gebrand hout, gebroken ijzer, stukken van machines, ijzeren rails. verwrongen in de meest grillige vor- men, en ijzeren platen, gescheurd als vellen papierop straat liggen poe- j len van modderige naphta. In de stad zelf is betrekkelijk weinig vernield 1 een paar huizen slechts. Zoo is het ook in de ..Zwarte Stad" waar de raffinaderijen, op enkele uitzonderin- gen na. nog staan als vroeger. 1 Doch het voorkomen van Bakoe in zijn geheel is uiterst droevig. Ne gentig procent der winkels zijn ge sloten. Fabrieken, raffinaderijen, olie-bronnen, niets werkt. Het werk in de haven ligt stil. Langs dewit- stoffige straten, waar de zon mee- and meer aan de andere zijde der grens, tegen wien men de hulp van het moederland kan inroepen. De Transvaalsche regeering leidt het voor de Engelsche koloniën zoo belangrijke handelsverkeer af naar de doogenloos fel schijnt, slenteren de Delagoa baai, door de veel te hooge werklieden rond wachtend, op het vrachtprijzen op haarlijnen. De door loon, of loerend op rellet jes. Af en toe Natal gevoerde goederen moeten op patrouilleert de infanterie met de het Transvaalsche deel der spoorweg- bajonetten op de geweren, en dra- "jn zesmaal zooveel betalen, als op ven de Kozakken. het Natalsche deel. De tram begint weer te rijden, Daardoor wordt de Delagoa-baai be- doch elke wagon wordt bewaakt door klist bevoordeeld, hetgeen ten nadee- een soldaat terwijl de rijtuigen, 'e komt van de belangen der Engel vooral waarneer er Tartaren of Arme- sche fabrikanten want de Duitsche niërs in zitten, twee soldaten mee- Oost-Afrika-lijn voert d© goederen uit voeren. i het buitenland in Delagoa-baai aan, In de nauwe straten van de Tar- tegen goedkooper vrachtprijzen ian taarsche wijk zitten de mensehen Engelsche maatschappijen, en de sommigen met verbonden hoofd of spoorweglij n doet hetzelfde, zoodat arm met een droefgeestige uit- prijzen van buitenlandsche goede- drukking in de oogen voor hunne ren vee* teger kunnen zijn, dan die huizen, hunne revolvers en andere de Engelsche. wapens schoonmakend, wachtend op Natal wenscht met, zoo zegt de herhaling van de ellende. Regeering. dat de Transvaalsche Juist zoo is het in de Armenische spoorwegtarieven zoo laag worden ge- steld. als zij dit in Natal zijn, maar Op het veld buiten de vestingverlangt wel, dat die tarieven staan de veid-kanonnen gereed voor ™o zijn. dat de importeurs met ge- onmiddellijk gebruik. Bakoe, van welks olie-productie de schepen op de Zwarte Zee. de Kaspi sche Zee, en de groote rivieren, de spoorweglij nen in Zuid-Oostelijk en Noordelijk Rusland afhankelijk zijn, is een stad des doods. De olie bronnen werken niet, de raffinaderij. en liggen stil, de schade wordt ge raamd op 60.000.000 gulden. Meer dan 2000 menschen zijn gedood, een nog grooter aantal gewond. dwongen worden vreemde havens en vreemde spoorwegen te verkiezen bo ven de eigen. HET SUEZ-KANAAL. De schepen voeren Vrijdag het Ka naal binnen er waren meer dan 50 stoomschepen. DE GESCHIEDENIS VAN EEN MISDAAD. Dertig jaar geleden werd in den staat Ohio in de Vereonigde Sta ten een meisje. Lizie Grombacher, in een bosch geworgd gevonden. Ze ttere Störjing, een landlooper, werd als vermoedelijke moordenaar gevan gen genomen en ondanks zijn ontken. tonis ook ter dood veroordeeld. Het zwaarste bewijs tegen hem was een hemd. dat hij droeg, en waarop de voorletters van Lizie stonden. Nu is echter dezer dagen in Dako ta een zekere Karei Hcrzig gestor ven, en op zijn borst vond men een brief, waarin hij meedeelde, dat hij het was. die indertijd I.izie Grom bacher vennoord had. Dertig jaren lang had de gewetenswroeging hem niet met rust gelatenvrouw en kind had hij verlaten, om zwervend het schrikbeeld zijner misdaad te era-eten. De geschiedenis van het beruchte hemd werd nu ook opgelost. Herzig was Sto^'irirr 1-orf uo iten moord te- gengekomen en had hem voorgesteld van linnengoed te verwisselen, wat Sterling die er een goeden ruil in zag. gaarne deed. HET ENGELSCHE ESKADER NAAR JAPAN. Een bericht uit Kobe aan den Standard deelt mede, dat het Ghina- DE POLITIEK VAN KRUGER. eskader onder vice-admiraal Noël Uit Zuid-Afrika wordt gemeld, dat daar is aangekomen. Het blijtt er rijf daar een toenemende verbittering dagen, waarna het naar Yokohama merkbaar is tegen de bevoorrechting za, trekken door de Regeering van Transvaal van VERKIKMXGKN IN RUSLAND, de Engelsche havens. De Petersburgsche Telegraafagen- Natal lijdt daaronder het ergst, vooral wat betreft bet transport van goederen van de kust naar het bin nenland van Transvaal. De Regec- ring van Natal heeft daartegen ge protesteerd bij de Regeering te Lon- tuur verneemt, dat de minister van binnenlandsöhe zaken aan de gou- gouverneurs, bij circulaire van 5 Oc tober opdroeg er zorg voor te dragen, oat de publicatie der kiezerslijsten den en haar verzocht maatregelen te met later dan 28 November plaats nemen om de vrachtprijzen op de;h»cft. Transvaalsche lijnen te verlagen, j Een lid van het Natalsche parlementGEBOUW INGESTORT I verklaarde, dat deze quaestie voorde -- Engelsche koloniën in Zuid-Afrika een levensbelang is. Maar de Transvaalsche Regeering blijft trouw de politiek van Kruger voortzettenen tegen die politiek werd indertijd door Engeland de oor log begonnen.... Thans is de toestand nog erger en men heeft geen openlijken rij- TE PETERSBURG. Vrijdagmorgen is aan de Mest- sjankaja te Petersburg een in aan bouw zijnd huis van vijf verdiepin gen ingestort. Honderd werklieden zijn onder de puinhoopen begraven tot nog toe zijn slechts vier, zwaar gekwetst, er onder uit gebaald. DIEFSTAL VAN OUDHEDEN Den Amerikaanschen F.gvptoloog Zimmermaiwi is in een hotel te Parijs .zijn verzameling Egyptische oudhe den, ter waarde van een millioen francs, ontstolen. Een in het zelfde hotel wonende Engelschman is ge vangen genomen. Bij hem werden slechts enkele stukken uit de verza meling gevonden. DE TROLHtiTTA-WATERVALLEN. De Zweedsche Touristenbond heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek de beroemde Trolh&tta- watervallen in bescherming te nemen. Deze breede, snelstroomende rivier armen kunnen ongeveer 275,000 paar- dekrachten leveren, en daarvan wordt reeds een deel gebezigd voor zagerijen, ijzerwerken enz., waar door de watervallen al heel wat heb ben geleden. Het grootste deel van het omliggend terrein behoort echter aan het Rijk. Nu luidt het verzoek, dat dit ook 't overige deel aankoopt, wat ongeveer 200,000 kronen zal kos ten, en dan van het geheel een on vervreemdbaar „nationaal park" zal maken. VORSTELIJK HUWELIJK. Het huwelijk van hertog Karei Edu- ard van Saksen-Coburg-Gotha met prinses Victoria Adolheid van Slees- wijk HoLstein zal Woensdag den llen October te Gliicksburg plaats hebben. De keizer en de keizerin komen Zon dagmiddag aan boord van de ..Ho- -henzollern" te Glücksburg aan. BAKE>E8SERGRACHT 7*. TeWooo 70,

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 7