NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. sssssas «|Ss is 23e Jaargang. No. 6835 Verschijnt dageïijU-, lehalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 9 OCTOBER 1905 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER ©RHE MAANDEN! Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-3C Fran,.^ oer post door NederlandL®> Afzonderlijke nummers0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voo? Haarlemr, vXIA a n de omstreken en franco per post 0.4o Uitgave der Vennootssiiap Loorsns Coster, Directeur J, C, PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van i—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie ea Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën woeden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van net Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan liet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdasenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eirangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.. Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws Binnenland d.d. 6 V r ij z.-D e m. Bond. Naar wij vernemen zal voor de Haarlemsche af deelingen van den Vrij- zinnig-Democratischen. Bond en van het Algemeen Nederlandsch Werklie den-Verbond. in de eerste helft van November, Dr. Bos, Lid der Tweede Kamer voor Winschoten, als spreker optreden. De juiste datum zal nader per ad vertentie bekend gemaakt worden. Aantal Baden. In het Dousche Badhuis aan den Ko-udenhorn zijn in de afgeloopen weeik genomen 515 badenaan dat aan het Leidscheplein 716. K u n s t n i j v e r h. e i d. Het Muséum van Kunstnijverheid zal a.s. Zondag gesloten zijn, wegens voorbereidende werkzaamheden voor eene tentoonstelling van Aziatische Kunst. Men bericht uit IJmuiden. October In den afgeloopen nacht woedde een zeer zware storm uit het Noord-Wc-s- ten. Wegens buitengewoon hoogen In het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis is na gunstig afge legd examen het diploma en insigne als ziekenverpleegster uitgereikt aan mej. H. van Marion, die ruim drie ja ren als leerling-verpleegster in ge noemde inrichting werkzaam was. Uit de Omstreken STORM. Uit Zwolle: De N.W. storm heeft het water in waterstand kan niet geschut worden, en om de stad zoodanig opgestuwd, Qok hedenmorgen woedt de storm dat enkele straten en de meeste wei- voort, gepaard aan hevige regen vla- landen zijn ondergeloopen. Wegens gen en hagelbuien, gesloten keersluizen is de scheepvaart op dè Willemsvaart tijdelijk ge- Buiten alle nadeelige gevolgen voor stremd. ha.ndel en scheepvaart., voortspruiten de uit een niet alledaags voorkomen- Uit Kampen den storm, die heden reeds vijf dagen Donderdagavond 6 uur wees de peil- aanhoudt, deed zich heden te IJmui- schaal aan do IJselburg al 2 Meter den het niet minder zeldzaam geval boven N. A. P. en bleef de IJsel nog voor, dat aan den Rijksvischafslag wassende. Het Kampereiland staat geen enkel vischje ter afslag is aan- voor een groot deel onder water. Door geboden. het geregeld overloopen van denDron- Tengevolge van het sedert dagen thérdijk aan zee, staat ook de polder stormachtige weer was heden geen Dronthen onder; liet vee is op de enkel visschersvaartuig binnen geko st allen gebracht. Het water staat een men. In den namiddag, evenwel te heel eind op de IJselkade. Er waadt laat voor afslag, kwamen met zeer een sterke wind uit Het N.-W. veel moeite twee stoomtrawlers bin- nen. Van Urk,,Luk en zeemanskunst" werden hier Te Urk steeg liet zeewater Vrijdag- vereischt - en betoond - om met middag tot, 1,6 Meter boven voizee, zulk noodweei binnen de pieren en wies toen nog voortdurend door komen. den hevigen Westenwind. De kade nnndm-rtiimai-ht is de «redeelteliik binnen, ten deel in andere havens don Urk. De postboot Minister Hajvelaar" deed, trots den storm, den dienst tus- schan Kampen en Urk. Van Goudia: I De waterstand in den IJsel bij Gou- HEEMSTEDE. Brutaal Door H. v. d. Ploeg, groentenkwee- ker alhier, werden Vrijdagmiddag tus schen twee en drie uur oen paar zak ken met aardappelen aan de IJzeren brug neergezet. Toen hij een poosje daarna met zijn kar kwam om op te laden, kon hij onverrichter zake terugkoeren, daar de zakken reeds waren verdwenen. BEVERWIJK. Ds. Ten Bruggencate te Ruurlo heeft vóór het beroep bij de Ned. Hervorm de Gemeente te Beverwijk bedankt. ZANDVOORT. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de rederijkerskamer Burger Vriendenkring" in café Zo- meriust alhier, werd een voorloopig bestuur gekozen. Verder werd'besloten dat de repeti ties, in genoemd café te houden, zul len aanvangen 12 October a.s. en dat in dit seizoen nog eene uitvoering zal gegeven worden. VOGELENZANG. Er wordt alhier druk gewerkt aan de spoorlijn, daar over eene lengte van eenige honderden Meters nieuw spoor gelegen, moet worden. Donderdagavond, tërwijl eenige werklieden bezig waren met het aan voeren van materialen op een z.g. lome had één der werklieden het on geluk' met één voet daaronder te ko men, tengevolge waarvan hij met werken uit moest scheiden. Den volgenden morgen bleék, dat het nog al ernstig was aangekomen, zoodot hij zijn werk niet "kon hervat ten. IJMUIDEN. Voor den nieuwen cursus van het herhalingsonderwijs hebben zich slechts 9 jongens en 2 meisjes aan gemeld. Kerkhof, is onder de planken bedol ven en gedood. EEN WANHOOPSDAAD. Uit-Maastricht wordt nog gemeld, dat de beide jongelieden, die zich in da was gisteren en Donderdagavond het hotel „L'Empereur" de polsen schrikbarend hoog. Zóó vroeg in liet hadden doorgesneden en die zulks najaar werd zelden zoo'n hoogte be- deden, omdat ze bij gebrek aan geld reikt. De uiterwaarden liepen alle dachten, waar ze wilden trouwen, ondier, waardoor veel gras verloren niet te kunnen bereiken, zijn thans gegaan is. naar omstandigheden zeer welva- rend. Van Schevenïngen i Van hun voornemen, zich het leven In de verwachting, dat een drie- te benemen, schijnen ze ook genezen master, die zeer dicht aan de Scheve- te zijn. Ze zijn thans de politie, die ningsche kust lag, met den hevigen onmiddellijk nadat het gebeurd was. noordenwind zou stranden, is de red- fcwarri aansnellen, toch maar dank- dingsboot van de Noord- en Zuid-Hol- kaar, omdat ze door deze, zij het landsche Redding-Maatschappij Vrij- dan 00k in strijd met hun voorne- dagnamiddag uitgerukt. men, van den dood zijn gered. Inmiddels is echter de driemaster Later is nog gebleken, dat zij aan weer naar zee vertrokken en uit het een vriend in Pruisen eenige dagen oog verloren. v00r jiet gebeurde. 4000 mark hadden De reddingsboot l>leef gestation- gevraag(j en hem hadden verwittigd, neerd ter hoogte van den Gevers Dey- dat hij niets zond) zij zicll van nootweg bij „Seinpost met het oog det ieveai zouden berooven. op mogelijke gebeurlijkheden. De moeder van het meisj€ zulks Het spreekt van zelf, dat op liet ge- vernemende, reisde in allerhaast naar rucht van eene vermoedelijke stram- Maastridht verwittigde de politie en ding het gehoede dorp naar het strand d k jui|t bijtijds om de wonden die ze zich bracht af te binden. hadden toege- Vrijdagochtend met den vloed zijn de stilliggende bommen, vastgemeerd aan de dukdalven in de Schevening- LOLLLLIL. sche haven, door de woelingen der De afdeelingen Amsterdam van de zee losgeraakt. Twee er van dreven Zuid-Afrikaansche Vereeniging naar den kant en één (de bom S.C.H. van het Christelijk Nationaal Boe- 351) werd zóó lek, dat zij gezonken en ren-Comité hebben besloten op 11,12 nu geheöl wrak is. en desnoods ook 13 October a. s. al daar een collecte aan de huizen te Men schrijft uit Oosthuizen houden, ten bate van het Christelijk Aan een groot gevaar waren Vrij- nationaal schoolonderwijs in Zuid dag de Hobreederkoog en de polder Afrika. „De Zeevang" blootgesteld. Door den Het verlof daartoe is verkregen. hoogen waterstand op Schermerboe- zem kon de inlaatpomp van eerstge- PENSIOEN AANGEVRAAGD. noem.de den druk met weerstaan en 01. XT n ëeT JKSTlertt hèSSSSJ'-d stond. Door het nenfen van directe maatregelen en liet tijdig genoeg kun- maioo?Wunnerman nensi- nen beschikken over drie bakken met iSc zand van de Amst. Ballast Maatsch., oen aangevraagd, heiden mei ingang bestemd voor den heer De Vilder, aan nemer van den spoorweg Kwadijk— Volendam, werd het gevaar van door braak afgewend. Bij overstrooming In de ..Venlosche Ct." klaagt van de Hobreederkoog zou „De Zee- Noord-Limburger, dat onze vader- vang" hétzelfde lot hebben onder- landsche landbouw, wanneer hij op gaan. reusachtige schaal wil gedreven wor van 1 November. DUITSCHE ENERGIE. den, in Duitsche handen moet ko- men. Dit is naar aanleiding van het plan van den millionnair dr.' Wol- j tors uit Dusseldorf, die een 3000 j morgen grond heeft aangekocht in het z. g. Ven (Heerenven, enz.), gele- j gen in de gemeente Bergen (Ilamer). Deze grond zal worden ontgonnen. Men zal beginnen met den grond een meter diep per stoomploeg om te zetten. De grond daartoe het mees te geschikt zal in bouwland wor den herschapen, en waar hij niet ge schikt blijkt voor bouwland, zullen bosschen worden geplant. Dat een groot deel van dezen grond zeer goed; voor bouwland is, toonen de in deze buurt gelegen ontginnin gen van den heer Jansen van Son. 1 Gaat het plan van den heer Wolters door, waaraan geen twijfel is, dan zal deze ontginning van grooten in vloed worden op de welvaart van streek en gemeente. Vele lieden zullen daarop geregeld werk vinden. Beschamend is 'het echter voor onze Nederlandsche kapitalisten, dat zij niet die energie toonen, welke de Duitschér aan den dag legt.. i INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. OP ONDERZOEK. Eenige inwoners van Haarlem kun nen U zeggen waar het te vinden is. Indien gij lijdt aan de een of andere jeulking der huid, aan prikkelende huiduitslag of droge aambeien dan zoekt gij natuurlijk naar verlichting Een aantal inwoners van deze stad hebben een geneesmiddel gevonden om 'huidziekten van ouden datum te genezen. Zij .spreken er over. Lees dit Mejuffrouw!. Rensen, Kleine Hout straat 100b te Haarlem, deelt ons mede Gedurende ruim twaalf maan den heb ik gesukkeld met een ont steking in den «halsgroote blazen en bulten waren zichtbaar, die zeer pijnlijk waren. Het ergste van alles was evenwel de onuitstaanbare jeu king. Verschillende behandelingen had ik hiervoor reeds ondergaan, doch geheel zonder succes. Ik was zeer verheugd toen ik Foster's alf begon te gebruiken want reeds naze de eerste dagen te hebben toegepast, werd mijn kwaal beter en toen het doosje leeg was, was ik totaal gene zen van mijn vroeger lijden. Gaarne zal ik dit weldadig middel aan lij ders aanbevelen. Ik ondergetekende verklaar dat het bovenstaande waar is en mach tig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die Me juffrouw Rensen gehad heeft. Zeis te Haarlem verkrijgbaar bij de hee- ren K. VAN EDEN, Spaarne 38, J. J. GóPPINGER, Groote Houtstraat 147a en J. VAN GULIK, Zijlstraat 98. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel h 1.75 voor één of 10.voor zes doozen. een nationalen wedstrijd in het voor dragen houden op 14 October a. s. iu den schouwburg aldaar. Aan dezen wedstrijd mogen niet deelnemen, zij, die het bedrijf uit oefenen van tooneelspeler, komiek, declamator of zanger. Ook zijn uitge^ sloten zij, die te Deventer woonach tig zijn. In aanmerking voor dezen wed strijd komen komische en dramati sche voordrachten, die naar deze af deelingen beoordeeld zullen worden. Er zijn reeds verschillende prijzen beschikbaar gesteld o. a. een groote bronzen medaille door H. M. de Ko ningin voor dien deelnemer, die het zuiverst de Nederlandsche taal spreekt, en een verguld zilveren me daille door den afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Deventer, den heer H. P. Marchant, als le prijs voor afd. A, komische voordrachten. De deelname aan dezen wedstrijd is zeer groot. Uit alle deelen des lands, uit Amsterdam. Rotterdam, Arnhem, Hilversum, Nijmegen, Tiel, Zutphen, Haarlem, hebben zich reeds deelnemers opgegeven, waarbij be kende namen. Het slot zal een groot feesthal vormen. I PARIJSCHE SNOEPERIJ. Hoera 1 Parijs is Parijs weer. De Letteren en Kun t WEDSTRIJD IN VOORDRAGEN. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan zal de Tooneel- en Reciteer- vereen'ging „Advendo" te Deventer EEN TOURNéE. Een trio, bestaande uit mevrouw Secrèvev. Gemminckhoven (zang) en de hoeren Secrève (organist) en L. van der Tand (violist) .allien te 's-Gra- venhage, dat zich verschillende ma len hier in den omtrek met veel suc- cès liet hooren, maken dezer dagen een tournée door de voornaamste plaaisen van Limburg, waarna zij ook te Aken en Luik zullen optreden. A.s. Winter zullen zij zich ook te Haarlem laten hooren. Gemengd Nieuws EEN ZEVEN-EN-ZEVENTIG JA RIGE WANDELAAR. Den 6d.en Augustus 1900 begon Mark All, zeven-en-zeventig jaar oud, zijne wandeling van 100.000 kilometer, die hij moet afgelegd hebben in Decem ber 1907. De veteraan heeft reeds 73.500 kilometer achter den rug en heeft zijn uitgangspunt Londen weer bereikt. Hij is de Britsche eilanden zesmaal rond geweest en heeft alle voornaam ste sleden bezocht. Hij heeft verder gereisd door Frankrijk, Zwitserland. Duitschland, Nederland, België, Span- je en Portugal. Hij heeft hiermede het vroegere re- cord gebroken van 65.000 kilometer in vijf jaren dat door een Duitschér weid geslagen. Nu de Russisch-Japansche oorlog geëindigd is, is hij van plan door Rusland en Siberië heen te trekken, terwijl hij vast overtuigd is, dat hij de 100.000 kilometer vóór het eiude van 1907 zal hebben afgelegd. TREINONGELUK. Een lieer en een dame, die met den nachttrein uit Londen kwamen, deel den bij hun aankomst te Birmingham mede, dat hun reisgenoot, een correct gekleed heer, midden in den nacht het portier had opengedaan eii zonder een woord te zeggen uit den in vol le vaart zijnden trein was gespron gen. Onmiddellijk werd een locomotief op verkenning uitgezonden en het bleek, dat het lijk reeds was gevon den en de verongelukte een militair dokter uit Birmingham was. Zijn medereizigers vermoeden, dat de man plotseling is ontwaakt en slaapdronken meende, dat hij van het compartiment naar liet gangpad ging, doch daarbij de verkeerde deur open de. kastanje-koopman heeft zich weer ge ïnstalleerd op de hoeken der straten, onder de beschutting van den onaf- scheidelijken marchand do vin, welke te midden van zijn stoelen en tafeltjes gaarne een plaatsje inruimt voor zijn vriend. Hij is reeds gezien, den eersten kastaiije-zwaluw, dicht bij de Gare du Nord. Van verre zag men den rook opstijgen uit de zwarte pan, waarin op een zacht vuurtje de kastanjes la gen te knetteren. „Un sous de marronsGe kunt het uw zoontje niet weigeren, de klassie ke snoeperij der Parijsclie kinderen De kleine bengel krijgt er vijf of zes kastanjes voor, lekker gebraden, wel ke hij fluks in zijn jasje steekt, on derweg zich warmend aan do smake lijke heerlijkheid. En een dame neemt ook gaarne voor een sous kastanjes, die haar mof tot een warm stoofje maken, ter wijl zij ze langzaam oppeuzelt. De mof bewaart liet geheim en verraadt niet zijn aristocratisch bomtuiterlijk vol strekt niet, welken vulgairen inhoud zijn donzig satijn verbergt, j Zoo is er geen Parisionne of bij het j uitgaan van een schouwburg koopt ze gaarne wat gepofte kastanjes, terwijl manlief een sigaret opsteekt. Behalve de straatmarron vindt meat de gedistingeerde marron, welke men in den vorm van een verrukkelijk ge bakje 20 centimes bij den. banket bakker savoureert. Men heeft de crè me-marrons, een fijn desseri in het restaurant, do marrons glacés en het glace-marron (kastanje-ijs), allemaal heerlijke smullerijeii, welke de winter te voorschijn roept, in tegenstelling met de souliers-marron en kastanje kleurige kousjes, zomer-requisieten, welke op het oogenblik opgeborgen belmoren te wezen. ANTI-MILITAIRISME. Aan de „Echo de Paris" wordt be richt, dat. tengevolge van een onder zoek. te Turijn ingesteld bij een anti militaristische propagand'a-vereeni- ging, in de woningen van verchieidene revoiutionnaire socialisten huiszoe kingen zijn gedaan en vijf personen zijn gearresteerd. De voornaamste leider is ontsnapt. Een omvangrijke correspondentie tusschen militairen en burgers is ontdekt. HET GEHEIM VAN DE MERSTHAMTUNNEL. In deze zaak is nog geen arrestatie gedaan. De politie zoekt met man en macht naar een zekere miss Lane, die vóór miss Money boekhoudster bij den heer Bridge was en haar intieme vriendin. Zij hoopt van dat meisje wat meer te weten te komen omtrent de kennissen, vooral mannelijke, van miss Money, omdat nu een kellner van Crichton's restaurant te Clap- ham Junction beweert, dat een dame, precies op haar portret gelijkende, el- ken Woensdagmiddag met een heer, dien hij beschreven heeft, kwam di- neeren. De detectives meenten nu, dat miss Money uit een vroegeren trein is geworpen dan men eerst vermoedde, dat zij nog getracht heeft op te staan en zich te redden en dat zij toen door een anderen trein overreden is. WITTE MISKEND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat een gedeelte van den ëtedelijken raad is bijeengekomen en besloten heeft te próiesteeren tegen het voor stel, om de terugkomst van graaf Witte te vieren, aangezien huns in ziens het vredestractaat alleen een zoenoffer is der politieke dwalingen, door Witte voor den oorlog geduld. Feuilleton. EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. 30) Hij is niet iemand, met wien je graag een ontmoeting zult willen heb ben, daarom vraag ik je tevreden te zijn met een gemakkelijken stoel in mijn studeerkamer. Ik zal hem ont vangen in deze kamer en de deur daarginds kan heel geschikt openge laten worden. Heb je daar iets te gen Het lijkt, wel wat op een sa menzwering of iets anders onaauge- naams maar het is het beste, dat ik op 't oogenblik voor je doen kan en de arme You zal zich er niets van aantrekken; ik wil hoofdzakelijk jou gevoelens ontzien. Ik zal er zijn, antwoordde ik kortaf. Vast was Lk besloten niets on beproefd te laten, zelfs mijn voor- oordeelen als gentleman, zou ik op geven om in deze onderneming te kunnen slagen. Tot mijn spijt moet ik verbod leg gen op het ronken van sigaren, die je daar zult vinden. Dat zou je te genwoordigheid verradenwant de man wiens gesohiedenis je te hooren zult krijgen, is een van diemenschen die dadelijk lont ruiken. Anders ge zegd, hij is een particulier detective met wien ik op zeer eigenaardige wijze kennis maakte. Wat heb je nu Misschien is hij juist de man, dien ik noodig heb. Ik heb behoefte aan een particulier detective. Zoo ik veronderstel. Deze zin werd zeer langzaam en op eigenaardige manier geuit en op 't oogenblik, dat wij van tafel opston den. Ofschoon ik niets zei. had ik j een gewaarwording als van hernieuw- den moed. Zoo weinig belovend als de manieren van Sam waren ge- weost, had hij werkelijk sympathie voor mij en was van goeden wille om mij in deze zaak te helpen. Dien dag werden mijn cliënten, die het ongeluk hadden mijn raad te komen inwinnen, met een kluitje in 't riet gestuurd, j Het onzekere van de onthullingen, die ik verwachtte en de twijfel, op wien der drie broeders het hoofdza kelijk betrekking zou hebben, maakte mij onrustig tot op 't uur, dat ik naar de kamers van Sam Underbill j zou gaan. j De klok van negen uur was nog niet koud, toen ik in de kleine kamer I stond, die hij zijn studeervertrek J noemde, ilt deed mijn best tot kalmte te komen en trachtte, voor den spie gel staande, een overeenkomstig ge zicht te zetten. Ik hoorde Sam Underbill zingen tusschen het uitblazen van rook uit zijn sigaar en terwijl ik luisterde naar de mollige klanken van een der mooiste tenoren, dien ik ooit ge kend heb. herinnerde ik mij het feit, dat ik geen noot gezongen had, sinds het avontuur, dat zoo grooten indruk op mij had gemaakt. Was ik bezig een mvsanthroop te worden Deze overpeinzingen hielden mij be zig en deden den tijd spoediger ver strijken, totdat een plotseling staken van het gezang mij waarschuwde, dat de verwachte bezoeker gekomen was. Ik beproefde kalm te wezen, hield den adem in, en spitste mijn ooren. De begroetingen waren alledaagsch. Goedendag Yrox Goeden avond, mijnheer Under- hdll. Had ik je gevraagd vanavond bij mij te komen? Zeker, mijnheer, en u had het uur zelf bepaald. Zoo. nu, je zult wel gelijk heb ben. Ga zitten. Mijn geheugen is niet veel langer dan deze sigaar, die zoo als je ziet, bijna opgerookt is. Rook je, Yox; je hebt vast geen beter in je winkelen wat heb je mij nu te vertellen Niet veel. Dennison kocht verle den Dinsdag zeven aandeelen en Little stelde zich ook in 't bezit van eenige. Beide mannen schijnen het- vertrouwen waard te zijn en morgen zal alles naar uw wensch in orde zijn. GoedHoeveel ben ik je schul dig Is dit -voldoende ïk hoorde geritsel en toen een kort lachje, waarop de opmerking volgde Al gaf u mij de helft, dan was ik er nog mee in mijn schik. Maar daarom wil ik dit toch graag heb ben. Zoo vloeit het mij niet toe. Toen volgde er een stilte. Under bill was blijkbaar bezig een nieuwe sigaar op te steken. Toen zij weer spraken, was het over totaal onverscliillige onderwer pen, waarnaar ik luisterde met een ongeduld, dat lijnrecht stond tegen over de lankmoedigheid van Sam, die haast te vermoeid scheen om te le ven dat maakte ik n.i. op uit zijn toon en de totale afwezigheid van belangstelling in wat hij zelf of wat zijn ietwat onbeschaafde gast te ver tellen had. Maar plotseling greep er een verandering plaats, niet. in Un derbill, wiens stem nog lusteloozer was dan te voren, maar in mij want tusschen twee lange halen aan zijn sigaar hoonde ik Sam de opmer king maken Welke geschiedenis wilde je mij toch onlangs vertellen omtrent dat standje in Lower Street? Het antwoord kwam sneller dan ik verwachtte. O. dat? Och, het interesseert u misschien niet. Het was een merk waardig avontuur en bracht mij bijna in aanraking met de politie, daarom kan ik 't niet zoo dadelijk vergeten. Ik wou. dat ik wist wie die kerel was. Heb ik u de lucifersdoos laten zien, die ik vond in een van de zakken van de jas, die hij mij gaf? Het monogram Och. dat monogram doet er niet toe. Laten wij daar later over spre ken. zei Sam op den slaperigs ten toon dien men zich kan voorstellen. Ik geef minder om den man zelf dan om hetgeen hij deed. Dat leek mij zoo vreemd voor een gentleman. Be gin maar, Y'ox; je kunt avonturen goed vertellen. Ik heb dat meer dan eens van je gehoord. Y'ox was niet boven vleierij verhe ven, hij schraapte zijn keel, kuchte en stak van wal. lk zal zijn woorden weergeven zoo goed mogelijk als ik ze mij kan her. inneren. In "t begin interesseerde het verhaal mij niet bijzonder. U moet weten, dat ik zaken had te doen bij Moeder Vroolijk. Kent u die inrichting? Waarschijnlijk niet, daarom zal ik haar u beschrijven u idiient er iets van te weten om mijn verhaal ^d te kunnen be grijpen. Het is een oude vischmarkt, of lie ver gezegd, eens werd zij als zoo danig gebruiktnu is het een soort ivan commensalenhuis, dat half op het dok half op pilaren staat. Ik houd er van, om daar te komen. Het heeft n.l. iets geheimzinnig, dat der gelijke menschen als mij aantrekt. Van 't dok af in daglicht bekeken, maakt het den indruk van vier lage muren zonder vensters. Maar als men zich de moeite geeft het van den rivierkant te bekijken, ziet men twee ronde venster? met het uitzicht op het water, een beneden en een onder het dak. Men heeft mij verteld, dat er ook één of twee bovenlichten zijn, maar 'dat weet ik niet zeker. ITet eenige heldere licht, dat men er 's avonds ziet, schijnt door de deur. Deze staat 's zomers open of liever de bovenste helft er van staat open, want zij is gemaakt uit twee deelen, zooaJs de oud-Hollandsche die men op schil derijen ziet; maar 'swinters schijnt er alleen een aangenaam licht door de vier gaten, die boven in de deur zijn aangebracht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 9