NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD 23e Jaargang. No. 6836 Veiscfcilat dage.iïr:-, behalve op Zon- en Feestdagen, DINSDAG 10 OCTOBER 1905 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PE&t DRBE MAANDEN: Voor Haarlem-1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Fram."*' oer post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers t 0.02>| Geïllustreerd Zondagsblad voo? Haarlem 0.37% eb omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap taifftsns Coster, Directeur i, C, PEEREBOOM: ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. otercommunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij? Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldv/ezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F, JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Monfmartre. AGENDA Dinsdag 10 October. Orgelbespeling, 1—2 uur. De Kroon Leopold Godowsky en J. Mossel1ste Séance voor Kamer muziek, 8 uur. vereeniging De Kampioen. OM ONS HEEN cxxvi. VOETBALWEDSTRIJD. pen ze, wanneer de bal in 't midden is op bereikbaren afstand van des captains schoenen. Zwartgeel en rood krioelen door elkaar. Rood jaagt de bal zooveel bij kan naar het zwart- gele doel,, maai- de Haagsclie achter spelers houden alles tegen. En twee maal mislukt een verwoede aanval. Den eenen keer hebben de Haarlem mers de bal tot vlak vóór de goal ge bracht en jagen die met een harden schop tegen liet hoofd van den Haagschen doelverdediger. Als Schoenmaker nu eens géén hoofd had gehad Den tweeden keer jaagt. Bos de bal tot vlak voor 't vijandelijk doel en valt, juist op 't oogenblik van den beslissenden schop. „Wat 'n pech", zuchten de Haar- lemsche vrienden en wanneer een Zondagmiddag tusselien half tw^c en twee uur is de Schoterweg vol menschen, die naar den voetbalwed strijd tusschen de liaagsche Voetbal vereniging en de H. F. C. Haarlem gaan kijken. Op het sportterrein vlak oogenblik later Van der Dusse een tegenover de R. K. begraafplaats is j hal voor den voet krijgt, maar zoo- de tent versierd met drie vlaggen 1 als de toeschouwers onbarmhartig de Nederlandsehe in 't midden, rechts zeggen die verknoeit, klinkt van de geel-zwarte van de Hagenaars, j gene zijde van het touw een half links de zwart-roode van de Haar- treurig, half verwijtend: „och Luuk lemmers. Het jonge mensch zet zijn lessen En een voor een zoeken de belang- aan zijn meisje voort„Kijk nu mag stellenden zooidra zij de contröle Haarlem een vrijen schop doen, wam voorbij zijn, een plaatsje -achter hetde Hagenaars hebben wild gespeeld, touw, waarmee het terrein is afge- j dat noemen ze free kick. Als een van zet. De voorspellingen gaan hunde spelers de hal naast zijn eigen gang. De vrienden 'hebben niet veeldoel trapt, dan mag de tegenpartij verwachting van Haarlems kansen 1 uit den hoek de bal tot voor ket tegen de Hagenaars, die verleden vijandelijk doel schoppen daar jaar in hun competitie kampioen zijn staan spelers van de beide partijen geweest. „Als liilley er maar is! Komt er op te wachten en spelen dan ver- Jan?" hoor ik in mijn omgeving der ,dat heet een voorzet. En als een zeggen. j van de spelers binnen 14 meter van Af en toe verschijnen er al spelers 't doel de bal met de handen aan- op het veld, geelzwarte Hagenaars, raakt, dan is 't penalty voor de an- flinke, groote mannetjes meestal en dere partij, een strafschop, zie je Haarlemmers, niet allen zoo groot Het meisje knikt van ja, maar heel van stuk, maar pootig toch. „Daar duidelijk is 't haar klaarblijkelijk heb je Sjuul", schreeuwt een jongen niet. Het zal haar wel dadelijk helder tot zijn kameraad, wanneer de Haar- worden, want de spelers verzamelen lemsche doelverdediger Utermark, zich voor het Haagsche doel. Een van een goedig reusje, blootshoofds op de Hagenaars hoeft binnen de lijn het veld verschijnt. de bal met de handen aangeraakt. 't is nog vroeg. De Hagenaars De Haarlemmers mogen een straf- trappen met de bal heen en weer als schop nemen. om zich de spieren wat los te maken Zorgvuldig legt de scheidsrechter en jagen haar af en toe in 't doel, de bal vlak voor de goal der Hage- waarin de Haagsche doelverdediger naars op de lijn, Luuk komt naar Schoenmaker met een eenigszins voren. De Haagsche doelverdediger treurig gezicht, staat te leunen, zon- hurkt midden voor de goal neer. om der zich moeite te geven om de bal de bal te houden als hij kan. Dan te stoppen. „Daar is Luuk", :hoor ik fluit de scheidsrechter. En onmiddel- naast mij zeggen en op het veld üjk daarop geeft Luuk den bal een komt Van der Dussen naar voren, Haarlems vermaarde voorwaarts, die er met zijn weelderige, zwarte haar dos en roode wangen als een gezonde sportman uitziet. Dan wordt de ver schijning van „Jan" begroet, den captain Van den Berg, niet groot. maar massief en gespierd; van Hil- ley, die een bril draagtvan Gorter, van Gogelein, kenbaar aan zijn pan talon, die ietwat verbleekt is geraakt, van Wolf, een invaller uit het derde Haarlem, van Floor, den jongen Van Styrum en de anderen. Er heerschfc op 't voetbalveld een genoeglijke fa miliariteit, ik ben niet vreemd aan geweldigen schop, dat ze naast den Haagschen verdediger in het net vliegt. „Hoera .bravo, hoera schreeuwen al de toeschouwers. Het schrille fluitje boort weer door deze vreugde heen. Rust. De spelers gaan vair 't veld, in de tent even uitblazen. En in de drukke gesprekken van dc toe schouwers wordt nu Luuk uitbundig geprezen. „Als een kei", zegt er een. „Jan van den Berg zette 'm altijd in 't rechter lioekie, als 't ie een penalty nemen moest", beweert een ander. Het publiek, stijf van 't staan, schuifelt nu langs liet touw heen en de gedachte, dat zo grooter wordt naarmate de sympathie voor de spe- ">cki eens ccn anaere piaats. au zal Haarlem mpl wind en ion mee^nelpn Iers aangroeH en in dien zin is het „Jan, Luuk, Floor" als een bewijs van vriendschap op te vatten. Een paar passen van mij af geeft een jongmensch les aan zijn meisje in de voornaamste regels van liet voetbalspel. „Elke partij bestaat uit elf man vijf voorwaarts, drie achter waarts, dat zijn de halfbacks, daar achter weer twee, de backs en de keeper, of doelverdediger. De eene partij moet nu de bal in 't doel van de andere trachten te schoppen en de Haarlem met wind en zon meespelen en wanneer ze een minuut of zeven later terugkeeren, is 't al dadelijk te zien, dat Haarlems zelvertrouwen grooter geworden is. 't Duurt niet lang, of Hiiley, de tengere Engelsch- man, die zoo keurig speelt, schopt de bal in 't Haagsche net. De vreugde is algemeen. Aan de vier kanten van 't touw niets dan klappende handen en schreeuwende open monden. Van verre gezien is 't of zelfs het Haagsche doel mee- tegenpartij moet dat beletten. Alleen danst- 1 zi'n Jongens daarachter, die de keeper mag de bal met de han- van Puur PlM1CT t huppelen den en knieen aanraken, de anderen £aan- ■alleen met den voet." Er komt al meer en meer vuur in Hij kan evenwel niet verder gaan, 't spel. De Haarlemmers zijn zicht- want de scheidsrechter Reijers fluit baar sterker. Een tweede strafschop beginnen. De Hagenaars spelen met aan Haarlem to eggend, wordt door wind en zon mee. Nauwelijks is het den Haagschen keeper mooi gehou- spel begonnen of de dikke wolken den, maar een derde, weer door Luuk j laten water los en de westenwind genomen, belandt in 't net. Nu is de drijft ons de straaltjes als koude stand 31. De geelzwarten worden 1 naalden in den nek. gejaagd., hun samenspel vermindert „Hup, Haarlemschalt de roep en een hard schot gaat over de Haar- j van den overkant, waar het doel van lemsche goal heen. Twee hoekschop- de Haarlemmers door de geelzwarten pen worden na een verwoede scher- ïn ernstig gevaar wordt gebracht, j mutseldng voor 't Haarlemsche doel, Een oogenblik later en een zwak gc- gehouden. „Ze stoppen allesjuicht juich weerklinkt. „Hij zit!" zegt het er een. Horloges worden voor den jonge mensch op eenigszins treurigen j dag gehaald. „Nog één minuut, ze toon tot zijn meisje. kunnen geen twee goals meer inha- De stemming op en om het terrein lenschreeuwt een ander en draaft wordt levendiger. Het publiek is zon-1 meteen naar den uitgang, der eenigen twijfel op de hand van 1 Op eens trilt weer de schrille fluit- Haarlem. „Vooruit dan, Jan roe-klank van den scheidsrechterde wedstrijd is afgeloopen, Haarlem heeft met 31 gewonnen. Als de Haarlemsche spelers van 't veld ko men en hun gebouw binnengaan, brengt het saamgepakte publiek hun een ovatie. Achteraan komt de tegen partij, verslagen .zwijgend. Voetje voor voetje gaan we in dichte drom het terrein af. Om ons heen gaan de nabeschouwingen hun gang. „Heb je gezien hoe die Wolf trap te? dat jochie was goed!" „De keeper van de Hagenaars was niet op dreef!" „Ben jij voor Haarlem of voor H. F. C. Deze laatste, merkwaardige vraag is gericht tot een jongmensch. die zwijgend voortstapt. „Wou je dat graag weten? Nu danals Haarlem mooi speelt, ben ik voor Haarlem en als H. F. C. mooi speelt, ben ik voor H. F. C." Met deze verstandige, philosophd- I sche opmerking sluit ik mijn relaas. J. C. P. Buitenlandsch overzicht In een gesprek met een vertegen woordiger van Renter's bureau heeft de financieels gedelegeerde van Ja pan te Londen, Takahasji, de juist heid bestreden van de in ons vorig overzicht vermelde mededeelingen van graaf Okoema over den finan cieel en toestand van het rijk. De gezamenlijke schuldenlast van Japan, zoo zeide Takahasji, de bin- nenlandsche zoowel als de buiten- landsclie, bedraagt op 't oogenblik slechts 192 miUioen pond sterling (ƒ2,300.000,000), en de rente van deze schuld is niet veel meer dan 10 mil- lioen. Met inbegrip van alle oorlogs belastingen heeft de bevolking slechts iets meer dan f 6 'sjaars per hoofd belasting te betalen; de nationale schuld beloopt thans, na den oorlog 48 per hoofd, en niet ƒ60, gelijk Okoema zeide. Takahasji zeide verder., niet te be twijfelen dat het financieele program binnenkort aan bet parlement voor te leggen, de geldelijke verplichtin gen van het rijk zoodanig zal rege len, dat de bevolking niet zwaar be last wordt. Een uitnoodiging van den Tsaar tot deelneming aan DE TWEEDE VREDESCON FERENTIE is ook te Stockholm ontvangen. Deze uitnoodiging is gericht ..aan den Ko ning van Zweden en Noorwegen" en er wordt gezinspeeld op de beide ver- eenigde landen, die op de vorige conferentie ook gezamenlijk waren vertegenwoordigd. Waarschijnlijk, zegt de „Times" ten aanzien van die quaestie, zullen vóór het nieuwe congres bijeenkomt, de beide landen in staat zijn onaf hankelijk van elkander te handelen, en zal derhalve elk hieromtrent liet besluit nemen, dat het gewenscht acht. Intussehen biedt de uitnoodi ging van den Tsaar, gericht als ze is aan de beide landen te zamen, eenige technische moeilijkheden aan. die een voorzichtige behandeling er van noodig maken. Het kabinet te Washington heeft reeds een antwoord ontworpen op de uitnoodiging van den Tsaar, aan de tweede conferentie deel te nemen. Aangaande DE ZWEEDSCH-NOORWEEGSCHE QUAESTIE kan verder het volgende worden mede gedeeld. De Noorsche Storthing begon Zaterdagmorgen de beraadslagingen over de Karïstadtsche overeenkomst. De president der speciale commissie verklaarde, dat men zeker ,-n menig opzicht een ander resultaat had kun nen wenschen, doch dat men toch de ware belangen van het vaderland diende, wanneer men de voorgelegde overeenkomst aannam. De woordvoerder van de minder heid. Konow, zeide, dat wanneer de vestingen geslecht werden. Zweden zijn leger tot ontwikkeling zou kun nen brengen, terwijl Noorwegen dan niets zou kunnen ondernemen. De minderheid had gehoopt, dat Noor wegen door het verdrag zijn volle zelfstandigheid zou verkrijgen. Nu is daarop evenwel zooveel beknibbeld, dat het beter is de Unie te doen voortbestaan dan op deze voorwaar den in te gaan. Minister Miehélsen merkte op, dat onder de deskundigen slechts de chef van den generalen staf vóór het be houd der vestingen is. De heer Castberg verweet minister Michelsen, dat hij zich te toegevend had betoond, en dat- hij de nationale eer van het land beschouwde van een zaken-standpunt. De commissaris-generaal van oor log, Bratlie, weêrlegde de bewering van de minderheid betreffende de vestingwerken. Vervolgens werd te vijf uur in den middag de zitting geschorst. In de namiddagzitting van den Storthing stelde de socialistische af gevaardigde pastor Eriksen voor. de vraag naar de gerechtvaardigdheid der Zweedsche voorwaarden aan het scheidsgerecht te 's-Gravenhage voor te leggen. De minister van buitenlandsche za ken Lövland bestreed dit voorstel. Aan de debatten namen verder de minister van landsverdediging Ols- son en staatsraad Arctander deel. Te tien uur in den avond werd de zitting gesloten en verdaagd tot he den, Maandag. ANTIMILIT AIRISTISCHE BETOOGINGEN hebben in Frankrijk plaats gehad. Te Parijs zijn Zondag verscheidene anti-militairisten gearresteerd, die strooibiljetten legen het leger ver spreidden en riepen „weg met het leger toen de lotelingen vertrokken. Te Shalons sur Marne riepen ver schillende lotelingen, bij het vertrek ken van hun trein „weg met het leger De trein hield onmiddellijk stil en de betoogers werden gearresteerd. De STAAT VAN BELEG IN ARGENTINIë, is wegens den emstigen toestand, ten gevolge der werkstaking, voor de ge- heele republiek afgekondigd, voor den tijd van negentig dagen. Tegen Maandag (heden) werd de algemeene werkstaking geprocla meerd. In IRKOETSK is Zondag een regiment aan het mui ten geslagenverscheidene officie ren werden gedood of gekwetst. HET CONGRES TEGEN DE TUBERCULOSE. Professor Behring deed aan het Pa- rijsche congres mededeelingen om trent zijne ontdekking van een mid del tot genezing der tuberculose, dat berust op het brengen van een zelf standigheid die voortkomt uit de tu- berculeuse afscheiding, in de cellen van een levend organisme. Professor Behring meent, dat de nieuwe methode dieneu zal om de menschen. die voor tering vatbaar zijn, te beschermen tegen den schade, lijken invloed van d® infectie met tuberkelbacillefi. De mededeeling van prof. Behring werd onder diepe stilte aangehoord." Te Boedapest is Vrijdag de geheelo dag gewijd geweest aan een indruk wekkende viering van den herinur- ringsdag van de ..ttertien marte laars", DE HONGAARSCHE GENERAALS, die op bevel van Haynau in 1849 té Ai\nd ter dood werden gebracht. Meer dan veertigduizend menschen Irokk- n in optocht naar het kerkhof Kerepesi. om bloemen en kransen te leggen op de graven van I.odcwijk Batthyany. die den Gen October te Boedapest werd geëxecuteerd, en van Lodewijk Kos suth. De geheotó stad was in rouwde winkels waren gesloten, de straat lantaarns met krip omhangen en overal waren zwarte banieren opge steld. Do manifestatie diende tevens om in de plaats te treden van den fakkel optocht. die den 3en October door de politie was verboden, uit vrees voor socialistische troebelen. De socialisten hebben zich thans opzettelijk van tusschenkomst onthouden en de ma nifestatie verliep daardoor zonder in cidenten. Stadsnieuws S cii i e tw e ds t r ij d. Zondag 8 Oct, had de onderlinge schietwedstrijd plaats in de duinen der schietvereeniging „Claudius Ci- vilis en waren prijswinners de hee- ren P. Smit, E. B. Moolenaars. J. F. Berghouts, H. L. v. Steenwijk, N. II. v. Steenwijk Jr.. T. Blei en J. M, Voskuyl, Aan het einde van den wedstrijd had eene onderlinge korpswedstrijd plaats waaraan door 10 heeren werd deelgenomen. Aan het eerste korps werd een zil veren en aan het tweede prijswin nend korps een bronzen kruisje uit gereikt aan eiken schutter. Eerste prijswinnend korps de hee- ren H. L. v. Steenwijk. E. B. Moole naars, W. Boers, J. M. Voskuyl en T. Bleitweede winnend korps de he eren. J. T. Berghouts, P. Smit, J. Kettman, G. M. van Maas en J. W. Stremming Bouwmeesters vertrek. Uit IJmuiden wordt nog gemeld Een oogenblik werkte de emotie nog na, toen ze weer gevoed werd door het hartelijk zak do ekwui ven, de echt spontane huldiging van de hon derden uit het Amstendamsche volk, die den kop van de Handelskade vul den. Maar ook dezen liet de „Ko ningin Regentes" weldra achter en toen het schip stoomde langs de rus tige landerijen van den IJpolder, was er gelegenheid te over om tot rust te komen. Een flink regenbuitje dreef het ge zelschap de hutten en het salon tweede klasse binnen. Nog was het niet -droog of er moest reeds een kiekje genomen worden .Achter de geschonken bloemstukken schaarde zich het gezelschap, Bouwmeester in het midden, zijn vrouw naast zich, zijn zuster daarneven. En latei- Bouwmeester met zijn zuster en met nog anderen. In IJmuiden weinig volk, wat ge juich in de sluis, toen het afsche'd nemen van wie niet medeging en toen stoomde de „Koningin Regen tes" met Bouwmeester en zijn gezel schap weg naa rïndië. In de Tel. brengt verder nog d. V. hulde aan den eenvoudigen denken den kunstbeschermer te Haarlem, die Bouwmeester in de gelegenheid ste de naar Nederlandsch-Indië te zvrzen om te trachten den naderenden avond van zijn groeten dag niet al te somber, niet al te troosteloos te doen zijn Vaarwel, BouwmeesterTot weer ziens St. Elisabeth-Vereeniging. Over het gouden feost, dat deze ver eeniging Donderdag heeft gevierd, verzoekt men ons nog te meldern, dat het beeld van St. Elisabeth in de Kerk met bloemen omgeven geplaatst, een geschenk is van een der dames werkende loden. Bij het'dejeuner, dat na afloop der kerkelijke plechtigheid in het. hoteï „Schrederhoff" plaats had, bood de jongejuffrouw Schrederhoff, de presi dente een bouquet en gelukwenschen aan. Aan tafel waren tegenwoordig de hoogeerw. heer Mgr. Dankelman, pas toor Royakkers en de weleerw. hee- ren kapelaans, die de geestelijke oefe ningen hadden geleid. Betreurd werd. dat de hoogeerw. heer Thunnissen w e gens ziekte niet aanwezig was. Do presidente J. Beijnos dankte in keurige bewoordingen den hoogeerw. heer Mgr. Dankehnan. directeur,vóór den grooten luister, in de Kerk aan het feest gegeven en den steun aan de vereeniging geschonken. Tal van toespraken volgden, waarin de groote verdiensten der St. Eiisa- beih-Yereeniging werden herdacht en de beste wenschen werden geuit voor de toekomst, tot heil der armen. Een 12-tal dames zong een toepasse lijke cantate. Door de presidente werden herdacht de otTr-ledcn niej. Reekers én mevr. wed. Schoenmaker, die jaren lang in het Itelang der vereeniging werkzaam zijn geweest- Inzonderheid werd eer bewezen aan mej. Reekers, die van den beginuo af, dus 50 jaren lang, lid der vereeniging ishaar werd onder het zingen van een haar gewijd lied eon gouden kroon op bet hoofd ge plaatst. Eenige deputaties kwjunen de Veree niging geluk wenschen, o.a. de Bij zondere llaad der Vincentius-Vereeni- ging, het bestuur van deta Ned. R.-K. Volksbond, het bestuur van het R.-K. Armbestuur e. a., die do hartelijke gelukwenschen brachten voor den bloei der vereeniging. Do lieer J. Pórtzgen nam een pho- tografisclie opname. ilet gouden juhilé der St. Elisa- beths-Vereeniging zal bij allen, die het hebben bijgewoond, lang in herinne ring blijven. Een woord van lof mag zeker niet vergeten blijven aan de da mes van de Congregatie der H. Maagd, die des morgens en des avonds, door hunnen schoonen zang bij de geestelijke oefeningen het feest grooten luister hobben geschonken. („N. H. Ct.") II. S. V. „De Kampioen." De heeren De Ilaas en J. Tulleken behaalden Zondag op de Amsterdam- sclie Wielerbaan respectievelijk in een handicap een eersten prijs en in een scratchrace een derden prijs. BOND VAN POLITIE- INSPECTEURS. De jaarlijksche algemeene vergade ring van den bond van politie-inspee- tours in Nederland, zal <lit jaar op 19 October gehouden worden in het res taurant „De Kroon" te Haarlem. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Van de Maatschappij van Nijver heid is het verzoek ingekomen om een subsidie van 1000 ten behoeve van de in 1906 te Amsterdam te hou den internationale tentoonstelling van ambachtswerktuigen. Gedeputeerde Staten stellen voor deze subsidie toe te kennen, en zeg gen in hun advies, dat. andere aan vragen om subsidies steeds afgewezen werden, omdat die beoogen het afzet gebied van producten van eenigen tak van nijverheid of landbouw in het belang der inzenders te verruimen. Deze tentoonstelling heeft niet dit ka rakter en is te beschouwen als een voortzetting van het ambachtsonder- wijs. aanschouwelijk onderwijs te vens. Op bovengenoemde gronden stellen Gedeputeerde Staten vóór af te wij zen een verzoek van den Bond van Gemeente-ambtenaren, om een subsi die voor een tentoonstelling op ad- ministratief gebied, in 1906 te hou den. Gedeputeerde Staten achten hot provinciaal belang niet in die mate bij deze tentoonstelling betrokken, dat een subsidie gerechtvaardigd is. Eveneens stellen Gedeputeerde Sta ten voor van de hand te wijzen het -verzoek van F. H. Eijdman, to Vlie land. om ƒ2000 subsidie voor de in standhouding van den door hom ge- exploiteerden stoombootdienst Vlie landHarlingen, omdat zij het on- i verdedigbaar achten naast de be staande verbinding nog een tweede stoombootondcrncining te steunen. Van de afdeeling Haarlem van den R.-K. Volksbond is een aanvrage om ƒ300 subsidie voor haar teekenschool ingekomen. Gedeputeerde Staten stellen voor om voor den tijd van drie jaar een subsidie van ƒ150 te verleencn. onder bepaling, dat door dc gemeente Haar lem ƒ200 en door het Rijk ƒ700 wordt gegeven. Meermalen is de vraag gerezen of de peur. in het provinciaal reglement op de uitoefening der jacht en vis- scherij niet genoemd op de lijst van geoorloofde vischtuigen, is gelijk te stellen met den daar vermelden hen gel, en of derhalve ook voor do peur zou mogen gelden de milde bepalin gen van art. 13 en art. 2 der Wet op de Jacht en Visscherij, die tot het visschefn met 'den hengel in do hand in wateren, vermeld in de artikelen 577 en 579 van het B. W. noch acte, noch vergunning eischen. Raadpleging van do stukken, die in 1876 hebben gediend bij de vaststel ling van bovengenoemd reglement, hebben geen licht kunnen verschaffen. Doch hoe dit zij. de Hooge Raad heeft bij een arrest van 25 Mei j.l. do vraag voor zooveel Noord-Holland l>etreft. in ontkennenden zin beantwoord. Hierdoor drong de vraag op don voorgrond, of thans bet visschcn mot de peur in deze provincie noodzake lijk ook voor het vervolg ongeoorloofd moest blijven. Als «ion deze vraag ontkennend wilde beantwoorden, dan moest het reglement in dien zin aan gevuld worden, dat aan do peur oen plaats wordt gegeven op de lijst van geoorloofde vischtuigen. Omtrent deze quaestie hebben Ge deputeerde Staten advies ingewon nen bij de Nederlandsche Heidemaat schappij. In overeenstemming met het advies dezer maatschappij stellen Gedeputeerde Staten voor de peur te plaatsen op de lijst van de geoorloof de vischtuigen, omdat liet gebruik daarvan geen nadeel zal doen ont staan voor den overigen viVchstand, en er voorts geen bezwaren beslaan. De directie der Gooische Stoomtram weg-Maatschappij heeft zich tot Gede puteerde Staten gewend met een adres, waarin zijn het voornemen te kennen gaf om een automatische va cuum-ram in gebruik te nemen. Daarmede komt men evenwel in bot sing met art. 33 der Provinciale ver ordening op de trambanen, houden de het verbod óm „bij het voorbijrij den van andere voertuigen of van ruiters stoom'of rook te doen ont snappen. Om aan dit bezwaar tegemoet te ko men stellen Gedeputeerde Staten voor dit artikel eenigszins te wijzigen, en het verbod niet te doen slaan op de automatische werking van een of meer onderdooien van den trein. Het is de Hollandsche Klectrische Spoorweg-Maatschappij niet mogen gelukken met den Staat een algehele overeenstemming to verkrijgen tus selien de eischen en voorwaarden van dezen, waaronder <ie provincie bij be sluit van 6 Juli 1904 een voorschot toezegde. Daarom stollen Gedeputeerde Sta ten voor eenige wijzigingen in dit be sluit te brengen en o. m. te bepalen, dat, indien op den dag van voorloo- pigê afsluiting van dc bouwrekening het verschil tusschen het credil-saldo dier rekening eenerzijds en het debet saldo. na aftrek van het daarin be grepen bedrag van voorschotten, con tante waarde van jaarlijksche uitkce- ringen en bijdragen en subsidies an derzijds, minder bedraagt dan

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1