AFDEELINGSVERSLAG. GEMEENTE-BEGROOTING. II. Verslag van de vergadering der 2de afdeeliug van den Raad der gemeente Haar lem, gehouden op den 2den October 1905. Aanwezig de hoerenMr. Th. de Haan Hugenholtz, Voorzitter, Dr. 11. D. Kruseman, II. van den Berg, F. M. Baron Van Lynden, B. E. C. Seig- nette, Mr. Joh. Spoor, J. Winkler en Mr. W. Th. Pahud de Mortanges, Rapporteur. Afwezig met kennisgeving de hee- ren Mr. F. A. Bijvoet, W. A. J. van de Kamp en W. P. J. T. van Linden Tol. Aan de orde wordt gesteld de be grooting der ontvangsten en uitga ven van de gemeente Haarlem voor •den dienst van 1906. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden. Ofschoon de bestrating reeds meer malen een onderwerp van gedach- tenwisseling heeft uitgemaakt, vindt een der leden toch noodig de aan dacht te vestigen op de wenschelijk- heid om kleine gaten en verzakkin gen, welke hier en daar ontstaan, terstond te doen herstellen en niet daarmede te wachten, zooals thans te vaak geschiedt, totdat genoemde gebreken in aantal en omvang toe nemen. Hierdoor zouden de ingezete nen zeer gebaat zijn en een einde komen aan een toestand, welke aan leiding geeft tot aanhoudende klach ten. Zijns inziens zoude het aanbe veling verdienen iemand speciaal en uitsluitend te belasten met het na gaan dier fouten in de bestrating en het toezien op de herstelling, waar toe bepaalde stratenmakers waren aan te wijzen. Al moge dit extra kos ten veroorzaken, de straten zullen daarentegen in beteren toestand blij ven, terwijl ook later grootere en al zoo meer kostbare herstellingswer ken vermeden zullen worden. Door enkele leden wordt hiertegen opgemerkt, dat reeds van Gemeente wege een opzichter is aangesteld, aan wien de zorg voor de verbetering der straten is toevertrouwd, dat het ook de taak der Politie is om aangifte te doen van aangetroffen gebreken en dat eene aanschrijving aan de Politie om scherper op den toestand der stra ten toe te zien, reeds tot verbetering zou kunnen leiden. in het bijzonder achten zij echter als hoofdbezwaar, aan het opgewor pen denkbeeld verbonden, de liooge kosten, welke de voortdurende dien sten van dergelijke stratenmakers «souden vorderen. Het meerendeel der leden verklaart zich echter met het in den aanhef vermelde denkbeeld ingenomen en meent dat het belang eener goede 1 bestrating, het nemen van een kost baren, maar dan ook afdoenden maatregel wel waarborgt. De wensch wordt daarom uitgespro ken dat Burgemeester en Wethouders termen zullen vinden om dit denk beeld aandachtig te overwegen. Een lid vraagt of de ten vorigen jare besproken proef met droge en natte bestrating ds genomen en, zoo ja, tot welke resultaten zij heeft ge- j leid. De Af deeling maakt bezwaar tegen den post van 2000.voor het ophoo- gen van de speelplaats aan het Prin- 6enbolwerk, nabij het Spaarne. Zij acht het geld voor dit doel niet goed besteed en zou het daarom gewenscht achten om genoemd bedrag van de begrootang der uitgaven af te voeren. Zonder bedenking te hebben tegen het bedrag, dat uitgetrokken is voor duinwater voor het rein/houden dei- urinoirs, meenen verschillende leden toch de aandacht te moeten vestigen op de waterverspilling, die zij meer malen hebben opgemerkt. Zij vragen welke uitkomsten zijn verkregen door de ten vorigen jare aangekondigde proeven o.a. met torfit en olieafslui ting. Van verschillende zijden wordt in stemming betuigd met den wensch, door een der leden geuit, dat eerlang uitvoering zal kunnen gegeven wor den aan het denkbeeld om verpleeg den in het Stads Armen- en Zieken huis in gezinsverpleging te doen op nemen. Algemeen wordt het nut van zoodanigen maatregel erkend, spe ciaal ten opzichte van kinderen om dat deze, zoo noodig, aan verkeerde invloeden zouden kunnen worden onttrokken. Door een der leden wordt gevraagd of het geene overweging zou verdie nen om voor de gemeentelijke duin waterleiding een reparatiefonds in te stellen, evenals zulks is geschied bij do gemeente-lichtfabrieken (afdeeling electriciteit). (get.) W. Th. Pahud de Mortanges Rapporteur, Stukken van den Raad. B. en W .stellen voor behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten onder dankbetuiging ten geschen ke te aanvaarden voor de stedelijke verzamelingen een tournooischild uit het ©inde der 15e of het begin der 16e eeuw, een 16e eeuwsche gebeeld houwde en gepolychromeerde zolder- versiering, afkomstig uit een thans afgebroken huis aan de Turfmarkt, waarin van ouds de GiMekamer was van het Schippersgilde en een glazen lokaal met deksel. De voorwerpen worden aangeboden door den heer H. J. Keshuysen te Bloemendaal. RAPPORT der Commissie van Bijstand in het beheer der gemeente-financiën over de begrooting der Gemeen te voor het dienstjaar 1906. De commissie behandelde de begroo ting in de op 3 October 1905 gehou den vergadering, onder voorzitter schap van den heer Dr. H. D. Kru seman. Aanwezig de heeren G. L. van Lennep, Mr. J. N. J. E. Thijssen, J. Sabelis en F. M. Baron van Lynden. Tot rapporteur werd benoemd de heer Thijssen. Algemeene beschouwingen werden niet gehoudende onderdeden der begrooting gaven aanleiding tot de volgende opmerkingen Met waardeering werd gesproken over hetgeen reed's is gedahn tot ver betering van .de bestrating. Veel valt er nog te doen, o. a. werd gewezen op den slechten staat der bestrating aan de Gasthuis- en Kampersingels en op de vele verzakkingen bezijden de tramrails. Opgemerkt werd, dat herstelling van gebreken van geringen omvang te lang worden uitgesteld. Een der leden sprak als zijne over tuiging uit. dat. wanneer spoediger kuilen werden opgehaald, het ont staan van andere zonken in de na bijheid voorkomen zou worden. Wel is onlangs een opzichter toegevoegd aan den opzichter, belast met het toe zicht op de rioleerings- en bestratings- werken. doch de nieuw benoemde opzichter is ook belast met bureau werk en is daardoor voor een groot deel aan het houden van toezicht ont. trokken. Uitbreiding van het toezicht werd daarom wenschelijk geacht en wel door aanstelling van iemand aan wien moet worden opgedragen uit sluitend het nagaan of zich ook kui len in bestratingen vertoonen. het doen van opgave daarvan en het toe zien op eene spoedige herstelling. Aanstelling van zulk een persoon zou natuurlijk kosten met zich mede brengen doch vernacht werd, dat. wanneer toegezien wordt dat kleine gebreken spoedig worden hersteld, eene .algeheel© vernieuwing van d'e straat langer zou kunnen uitblijven, wat op den duur in het belang der gemeente-financiën zou zijn. Een lid deelde mede, dat de school- baden toenamen, doch nog vermeer deren zouden, wanneer daartoe de gelegenheid werd opengesteld, niet zoozeer door uitbreiding van het aan tal uren waarop het badhuis voorde schoolkinderen is geopend, dan wel door den bouw van een 3e badhuis. Bovendien breiden de vrouwenba- den zich uit. Vele moeders worden, door het voorbeeld der kinderen, aan gespoord om ook van het badhuis ge bruik te maken. Als_ wijk, waar een badhuis goed op zijne plaats zou zijn, werd ge noemd 'biet kwartier aan den Heeren singel. Uitbreiding van de badinrichtingen beveelt hij warm aan. De Vereeni- ging ..Het Witte Kruis" zou, wan neer zij althans op dezelfde wijze als bij de oprichting van het badhuis op het Leidscheplein op steun van de cemeente zou kunnen rekenen" daar toe kunnen medewerken. Nu een nieuw bestek wordt opge maakt, wordt het wenschelijk geacht, het onderhoud van gehouwen voor het middelbaar onderwijs en dat van de gebouwen voor het hooger onder wijs elk afzonderlijk te doen aanne men en de aannemingssommen, ge scheiden van elkaar, in de begroo ting op te nemen, waardoor een he ter overzicht van de kosten van mid delbaar- en van hooger onderwijs zal worden verkregen. De vraag wordt gesteld of het nut van het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen is gebleken en of behoud van de subsidie noodig wordt ge acht. Met het oog op de wenschelijkheid om de kinderen, opgenomen in het Stads Armen- en Ziekenhuis, afge scheiden te houden van de oude ver pleegden, is in de Commissie de vraag gedaan of bij B. en W. ook is overwogen om op de kinderen ge zinsverpleging" toe te passen. (get.) J. THIJSSEN, Rapporteur. Wegens vertrek naar Indië vraagt mej. H. M. J. Wielandt eervol ont slag als onderwijzeres aan de oplei dingsschool voor meisjes van den heer E. L. Brouwer, met ingang van 1 Dec. of vroeger. Rijkspostspaarbank. Uit het verslag over 1904 der Rijks postspaarbank blijkt, dat in dat jaar op het kantoor te Haarlem met het daaronder begrepen hulpkantoor in omloop waren op 31 December 1903 31133 boekjes, en op 31 Dec. 1904 23291, zoodat het aantal met 2108 is gestegen. i Het saldo der inlagen en terugbe-1 talingen op 31 December 1903 bedroeg f 1.644.249.28 en op 31 December 1904 'f 1.891.555.591/2, zoodat in 1904 247.306.31 1/2 meer ingelegd is dan terugbetaald. Heemstede had op 31 December 1904 1215 boekjes met een bedrag van 33.767.21. tegen 1126 boekjes met 66.336.01 1/2 op 31 December 1903. Bloemendaal had op 31 December 1904 704 boekjes met een bedrag van 82.296.67, tegen 649 boekjes met 70.762.35 op 31 December 1903. I De brandstichting aan de Leidsche Vaart. Op Donderdag 19 October a. s. zal door de Anr. Rechtbank alhier behan deld worden de onder verdachte om standigheden plaats gehad hebbende brand in den avond van 30 Augustus jl. aan de Leidsche Vaart bij den mi neraalwaterfabrikant De Munnik. Jongens-twist- Maandagavond omstreeks één uur kregen twee jongens van ongeveer twaalf jaar. in de DoeJstraat twist. De twistlievenden werden dra hand gemeen. waarbij een der jongens zoo driftig werd dat hij zijn tegenstan der een steen naar het hoofd wierp. Bewusteloos viel de getroffene op den grond neer. terwijl hem het bloed uit de wonde stroomde. Door een juffrouw werd de bewus- teloozo jongen bij den heer Bosch binnengedragen, waar hij verbonden werd. Het doldriftige vechtersbaasje had intusschen het hazenpad gekozen. Lo tingsidag. Vandaag was het de eerste lotings dag. Do omtrek van de Botermarkt had het gewone aspect. Een troepje jon gelui aan deze zijde van de Barrevoet- straat en een grooterd troep voor den ingang van Den Doelen, kijkend naar den soldaat met geweer-over-den-arm. .die in edele samenwerking van ci- viel- en militair gezag den toegang tot het lotingsgebouw bewaakten, f Binnen was liet ook weer genvoon. Heen en weer drentelende lotelingen in groepjes, sprekend over liet mili- 'taire leven op de binnenplaats. In het gebouwtje links lot-afwa.chlemie jongelingen, die den tijd zoek brach ten met dominee- of dlamspel, terwijl i het welriekende koffielvocht die misè re van een lotingsdiag verdreef. Eindelijk in de groote zaal de lange banken, gevuld met loteüingen. Achter de tafel de lotings-autoritei ten op de tafel de rischkom met loten en voor de tafel de in angst en beving verkeerende jonge mannen op hun kousen of op sokken beverig trekkend het lot. De gebruikelijke woorden weer klinken. dan schuifelen de geloot- hebbenden naar het meet-toestel, het blok valt... de jongelingen zijn geloot en gemeten, ze trekken hun schoenen aan met een blijden of een mismoddi- gen trek op het gezicht, naar gelang een hoog of een laag „lootje" hun deel is geworden. Dan gaat 't naar buiten, waar bloedver wanten of vrienden wachten, die niet eens de uitroepen: „vrij of „d'r innoodig hebben om de geval len beslissing te weten, wijl de bo vengemelde trek meesttijds nog lang des jongelings aangezicht siert of te- wel ontsiert Onoordeelkundig! Omtrent het ongeluk den timmer man Klomp overkomen, vernemen we, -dat hij Maandagmiddag aan de Kaag bij Leiden werkzaam was voor het Technisch Bureau van de firma J. J. van Minden, alhier. Terwijl hij op een ladder stond op een hoogte van 24 M-, gleed deze onderuit en kwam K. met het hoofd op een ijzeren balk. Behalve dat het hoofd wat gezwol len was, waren geen kneuzingen waar te nemen. K. was echter bewusteloos en werd bij een boer binnengedragen en door een dokter onderzocht. In plaats den man, die steeds be wusteloos was naar het Leidsche zie kenhuis te vervoeren heeft de dok ter dat niet aangeraden werd hij op een open boerenwagen, waarop men een bed. gelegd had, naar zijn woning in de Begijnensteeg overge bracht. De man had bij zijn thuis brengen zijn werksloof nog voor. Nadat Dr. G. H. Mulder den man had onderzocht, waarbij hij ook zijn verbazing uitsprak over deze onoor deelkundige wijze van vervoer, werd Klomp naar het St. Elisabeth's gast huis gebracht. Hedenmiddag bleek ons bij infor matie dat de patient iets beter is dan gisteren. Ook ds hij nu tot bewust zijn gekomen. Moordaanslag te Hillegom. Binnenkort zal deze zaak voor de Rechtbank alhier behandeld worden. Mr. Thiel treedt 'als verdediger op. Gevonden voorwerpen: een notitieboekje met portretten. Te water. Door te ver uithalen is een groen- tenwagen Dinsdagmiddag in den Heerensingel gereden. Bij het op het droge brengen van den wagen bleek de daaronder gespannen hond ver dronken te zijn. Rem. Geref. Gemeente. Hedenmiddag zond het bestuur der i Rem. Geref. Gem. aan de leden eene circulaire, waarin het zijn standpunt aangaande liet geschil met Ds. Haen- tjens nader uiteenzet. Ten slotte zegt 't Bestuur Tegelijk met dit stuk wordt aan de stemge rechtigde leden het stembiljet toege zonden, om daaruit het tweetal te kiezen. Later zal dan de definitieve keuze geschieden. Het zal u blijken, dat het Bestuur daarop ook geplaatst heeft Ds Haentjenszulk3 geschiedde eerst na rijp beraad en bij meerderheid van stemmen, want het was daartoe niet gebonden, ook volgens oordeel van Ds. Haentjens zelf. Want in de be stuursvergadering van 14 Juli heeft een der leden hem op den man af gevraagd of hij bij zijne ontslagaan- vrage van de veronderstelling was uitgegaan, dat het Bestuur krachtens hetgeen op 3 Mei was gesproken nog de verplichting had hem eene plaats op het zestal te geven. Op die vraag nu antwoordde Ds. Haentjes. „dat hij zonder op- of omzien zijn ontslag had genomen en het Bestuur wettelijk en zedelijk volkomen vrij achtte hetzes tal op te maken, zooals het zulks goedvond." Waarom plaatste het Bestuur hom dan op het zestal Omdat de meer derheid zijner leden tot het einde toe getrouw wil blijven aan het beginsel, dat het op den Paaschmorgeü uit sprak en nog als het eenig juiste er kent, namelijk dat aan de Gemeente toekomt het recht, uit te spreken of zij met Ds. Haentjens in zijne door hem zeiven erkende 'Veranderde ziens wijze en godsdienstpreöikhig wil mee gaan, j a dan neen, al meent het Bestuur, dat zijne herkiezing niet in het belang der Gemeente zou zijn. Aan U, Gemeente, dus de uitspraak- ter hoogste instantie KANTONGERECHT. In de zitting van het Kantonge recht werd hedenmorgen behandeld de zaak tegen Dr. H. C. Folmer, te Haarlem, beschuldigd van overtre ding van artikel 5 der wet betreffen de de uitoefening der geneeskunst, hetwelk den geneeskundige verplicht bij het overlijden van elk zijner lij ders, ten behoeve van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, eene verklaring van dat overlijden te ge ven, en daarbij naar hunne overtui ging doch met inachtneming van den door hen afgelegden eed of belofte van geheimhouding, zoo nauwkeurig mogelijke opgave van de oorzaak van den dood te doen Uit het getuigenverhoor bleek, dat op 10 Maart j.l. te Haarlem is over leden Mr. Noothoven van Goor. De huisgenooten hoorden een schot val len en vonden in de slaapkamer het lijk van dezen man, met een schot wond in het hoofd, terwijl een revol ver in de nabijheid lag. De geroepen geneeskundige, Dr. Folmer, vulde de kennisgeving voor den Burgerlijken Stand in met „on bekende oorzaak". Dit is volgens het O. M. geen nauw keurige opgave want al bestond ook eenigszins het vermoeden, dat de man vergif ingenomen had, dan had den desnoods beide vermoedelijke oorzaken vermeld kunnen worden. De beklaagde beriep zich op zijn ambtsgeheim. Hem was als medicus medegedeeld, dat de man zich door een revolverschot van het leven be roofd had, maar zonder deze mededee- ling had hij het kleine wondje aan •het hoofd niet als oorzaak mogen be schouwen. Temeer daar er wel reden 'was, om aan vergiftiging te denken, aangezien de overledene reeds vroe ger herhaaldelijk daartoe pogingen had aangewend. Het wondje aan het hoofd kon dus evengoed ontstaan zijn door een val. Verschillende getuigen werden in deze zaait gehoord. Behalve d'e echtgenoote van den overledene, haar advcoaat, Mr. Caroli uit Amsterdam, alsook de verkoop er van de revolver en twee lieden die bij de begrafenis betrokken waren. In zijn requisitoir deed de ambte naar van het O. M, uitkomen, dat al les. wat in de dagvaarding ten Jaste gelegd was, z. i. bewezen is gewor den. Het was van oordeel, dat alles zeer geheimzinnig is toegegaan, en betreurde voorts, dat er een medicus is geweest, die zijn plicht niet nage komen is door de autoriteiten niet absoluut juist in te lichten, en eischte een veroordeeling van f 100 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Thiel, begon met op te merken dat deze zaak zeer overdreven is geworden. De overlij densverklaring was enkel bestemd om recht tot begrafenis te verkrijgen, en dient voorts slechts tot bijhouding der statistieken. Financieel nadeel kon er dus nooit door ontstaan, ook niet voor levensverzekeringsmaatschappij en. Ook een ontduiking van justitio neel onderzoek is niet geschiedt, daal de Justitie van een gewelddadigen dood wist dn ook een gerechtelijke schouwing heeft plaats gehad. Vervolgens trachtte pleiter aan te toornen, dat dr. Folmer niet wettelijk verplicht was tot het afgeven dier verklaring, omdat Mr. Noothoven van Goor geen lijder van hem was, in te genstelling van de opvatting van het O. M„ dat het woord lijder gebruikt in artikel 5 der Geneeskundige Wet slechts bedoelt patiënt, en patiënt van dr. Folmer was Mr. Noothoven van Goor. daar hij diens huisdokter was. Voorts stdlde pleiter nog in het licht dat er in de slaapkamer, waar het lijk lag, een lucht van blauwzuur was, hetwelk door getuigen is waar genomen. zoodat ook aan vergiftiging kan gedacht worden. Daar het O. M. in gebreke is geble ven het bewijs te leveren, dat dr. Fol mer wettig verplicht was tot het afge ven van de kennisgeving, kaai volgens pleiter geen veroordeel ing volgen, maar vrijspraak. In zijn repliek handhaafde 'het O. M. zijn standpunt ten opzichte van de beteekenis van het woord lijder, en liet uitkomen, dat de kantonrech ter in deze zaak te besdissen zal heb ben wat de beteekenis van dit woord is, alsook of de opgave van doodsoor zaak zoo nauwkeurig mogelijk is. Hierna werd het onderzoek in deze zaak gesloten en bepaalde de kanton rechter de uitspraak op W oens dag a.s. (Uitspraken. 11 Oct. 1905). H. J. v. D. te Haarlem, overtr. stoomwet, 10 of 5 dagen hecht. J. C. R„ M. H.. T. G„ A. V. allen te Haarlem, overtr. Drankwet, no. 1 en 3 vrijgesproken, no. 2 en 4 resp. 10 en ƒ5, subs. 5 dagen hecht. J. S. V. en D. B. te Haarlem, J. V. te IJmuiden en G. V. te Nauerna, al len overtr. Jachtwet, no. 1 2 maal 1 ƒ10 of 2 maal 4 dagen hecht., no. 3 6 of 4 dagen hecht, en no. 4 vrijge sproken. J. B. te Zandvoort. 2 vonnissen, overtr. Arbeidswet 2 maal 3 of 2 maal 2 dagen hecht. Van het andere vonnis vrijgesproken. J. B. te Haarlem, overtr. BoterWet ƒ5 of 3 dagen hecht. Ch. W. te Haarlem en 2 anderen, overtr. Wetb. van Strafrecht, resp. ƒ10, 2 en ƒ1, subs. 3 en 1 dag hecht. J. D. te Zuid-Schalkwijk, overtr. Politie-verordening Beverwijk, 1 of 1 dag hecht. F. M. te Beverwijk, overtr. PoL- verord. Beverwijk, 1 of 1 dag hecht. A. J. v. d. M., te Zandvoort en 8 anderen, overtr. Politie-verordening Zandvoort, ieder ƒ1 of 1 dag hecht. J. P. K. en A. T. te Haarlem, we gens dronkenschap, resp. bij 5de en 3d, herhaling, resp. 3 weken en 14 dagen hecht. A. H. K. te Haarlem, 8 vonnissen, en J. S. te IJmuiden, 2 vonnissen, wegens dronkenschap, bij 2de herh., ieder voor elk vonnis 7 dagen hecht. J. C. zwervende, 2 vonnissen we gens dronkenschap, lete herh., 2 maal 3 dagen hecht. H. V„ zwervende, en 27 anderen wegens openbare dronkenschap, reep. ƒ2 en ƒ1, subs. 2 dagen hecht. J. P. H. te Zandvoort. overtr. Pol.- verordening Zandvoort, (verzet 23 Aug. 1905) vorige uitspraak vernie tigd en vervangen door 5 of 2 dagen hecht. J. S. te IJmuiden en J. .T. v. E. te Haarlem, overtr. resp. Wetboek van Strafrecht, en Leerplichtwet (verzet ten tegen vonnissen van 9 Aug. en 21 Juni 1905) beide vorige uitspraken bekrachtigd. Uit de Omstreken OVERVEEN. Met 1 Nov. a. s. begint het herha- lingsonderwijs te O verveen. Ouders of voogden, die voor hunne zoons of dochters hiervan wenechen gebruik te maken, worden verzocht zich vóór den 20sten October aan te melden bij het Hoofd der school al hier, den heer C. J. T. v. Ledstikow. Het onderwijs voor jongens wordt gegeven eiken Maandag-, Dinsdag- en Vrijdagavond van 6 tot 8 uur van 1 November tot 1 Mei en voor meisjes gedurende het geheele jaar Woens dagnamiddag van 1 tot 4 uur. Het onderwijs voor jongens omvat de vakken Ned. taal, teekenen, na tuurkennis en teekenen, en voor meis jes handwerken Ned, taal. rekenen en natuurkennis. IJMUIDEN. GEWELDIGE STORM. Men schrijft uit IJmuiden, d.d. 10 October aan de Tel. Hoe geweldig de jongste storm op onze kusten heeft gebeukt, kan blij ken uit het navolgende Gedurende den zomer was men bezig geweest een nieuwe betopping van de noordpier te maken. Men had daartoe aannemers Voiker en Bos holle majenkisten gemaakt. Elke holle kist weegt reeds 13 ton. Nadat die kisten waren ge zakt en geplaatst, werden ze gevuld met beton, zoodat elk blok een ge wicht kreeg aanmerkelijk zwaarder dan de voorheen gebezigde 20 tons blokken. Welnu, door den storm wer den twee dier gevulde stukken weg geslagen een hoef stuk en een mid denstuk tot op een afstand van 7 meter van het pierhoofd. Van de pier zelf werden weggeslagen één 10 tons stuk (één ton is 1000 K.G.) en een halfstuk van pl.m. 5000 K.G. Ze sloegen door de ijzeren leuningen, d:e als grashalmen ombogen en ver nielden ongeveer 40 meter de rails, die over de pieren loopen. Aangezien men met het oog op het jaargetijde en het afloopen der vijfjaarlijksehe aanbesteding geen nieuwe majenbe- dekking kan aanbrengen, zal men denkelijk den top beschermen door het aanbrengen van een voldoend aantal 10 tonsblokken. VLEESCHSCHAARSCHTE IN DUITSCHLAND. De burgemeester van Solingen heeft bij den vischhandelaar Visser te IJmuiden 10.000 K.G. visch laten koopen, om «die tegen den kostenden prijs weder te verkoopen aan zijn ingezetenen, die geen vleesch tegen den prijs, die nu gevraagd wordt, kunnen betalen. BEVERWIJK. De Raad dezer gemeente zal ver gaderen op Vrijdag 13 dezer, v.m. te 9| uur. Punten van behandeling 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. 3- Benoeming personeel herhalings- onderwijs. cursus 1905/6. 4. Nadere aanbieding van eenont- werp-besluit als bedoeld bij art. 27 der woningwet. 5. Belasting-reclames. De R.-K. Kweekschool voor onder wijzers in het bisdom Haarlem wordt een monumentaal gebouw. Zij zal gebouwd worden aan de B aanstraal te Bcvei-wijk, op een zeer gunstig ge legen terrein dat aan de achterzijde door bosschen wordt ingesloten. De gevellengte van het gebouw zal 53 M. bedragen de grootste breedte in het midden ongeveer 30 M. Beneden vindt men 4 schoollokalen; een gymnastieklokaal (20 bij 10 M.) een vergaderzaaldo woning van den directeur, de conciërgewoning en van het midden van "t gebouw uit de ka pel, die 20 M. lang zal worden. Boven vindt men nog 2 schoolloka len een groote bibliotheek-zaaleen studiezaal; een teekenzaal; een zaal voor onderwijs in de natuurkunde, alsmdde een zaal voor natuurkundige instrumenten. Het torentje op de kapel en d'e mooie gevel met «talrijke vensters geven liet in strengen stijl opgetrokken geheel een fraai en vriendelijk aanzien. Ook aan den achtergevel is de grootste zorg besteed. Naar wij onlangs meldden, zal met de lessen in het nieuwe gebouw reeds den Isiten April een aanvang worden gemaakt. Dan echter zal het werk nog lang niet gereed zijn men rekent dat het 1 October 1906 klaar zal zijn. Men is reeds een paar weken gele den met het grondwerk begonnen, en verleden week zijn de fundeeringen ge legd. De heer Molenschot, architect te Amsterdam, is de ontwerper van dit mooie gebouw, dait het grootste en schoonste van het snel opbloeiende Beverwijk zal worden. („Tijd".) WIJK AAN ZEE EN DUIN. Bij eene gehouden inspectie door de Rijkspolitie werd tegen een drie tal winkeliers proces-verbaal opge maakt wegens het in voorraad heb ben van gewichten niet voorzien van het vastgestelde IJkmerk. VELSEN. De stoomponten worden Donderdag hier verwacht. De dienst daarmede zal. naar men wil, Maandag aan vangen. HEEMSTEDE. Er is een aanvang gemaakt met het beharden der Prinsenlaan. hier door wordt in een lang gevoelde be hoefte voorzien. SCHOTEN. Hedenmorgen omstreeks 5 uur is een zekere D. wonende aan den Scho- terweg uit het raam van zijn slaap kamer van de eerste verdieping naar beneden gesprongen. Deze persoon, die in den laatsten tijd veel blijken van verstandsverbijs tering gaf, 'heeft waarschijnlijk in een vlaag een uitweg trachten te zoe ken door uit het raam te springen. Hij is eT betrekkelijk met den val nog goed afgekomen en zal tevens in een gesticht worden opgenomen. HAARLEMMERMEER. M. Baars en Co. te Haarlemmer-, meer zijn door het Kantongerecht veroordeeld tot eene boete van 50 voor het houden eener verloting zon- j der daartoe de vereischte vergunning ■te hebben. Een werkman in dienst bij hetfor- tificatiewerk te Hoofddorp, heeft door eene boormachine een der rin gers van de rechterhand verloren. innenland PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Staten van Zuid-Holland be noemden tot lid van Gedeputeerden den heer H. J. Versteeg, burgemeester van Schiedam, liberaal, met 6G van de 73 uitgebrachte stemmen. ADMIRAAL KOUWENBERG. De correspondent van 't Hbld. te Bataria seint, dat admiraal Kouwen- berg spoedig zal repatrieeren. „DE HOOP". Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is Maandagmiddag uit Grimsby naar zee gegaan. DE UITSLUITING TE AMSTERDAM. Door de Heiwerkersvereeniging „Broederschap" werd Dinsdag on derstaand schrijven ontvangen van de heierspatroons „Het komt ons voor, dat u niet rechtstreeks ingaat op het voornaam ste van ons vorig schrijvenals zoo danig toch beschouwen wij het laten vallen van den eisch, vervat in art. 3a uwer Concept arbeidsregeling (het aanstellen van den 6en man). Indien u dit artikel niet laat vervallen, ach ten wij het samenkomen van beide commissiën slechts tijdverspillen". Hierop is door de werklieden-orga nisatie «het volgende antwoord ge zonden „In antwoord op uw schrijven, waarin u verklaart te meenen, dat wij u niet zouden begrepen hebben, hebben wij dó eer u onder verwijzing naar ons in ons laatste schrijven he slist geformuleerde meening (nl. handhaving van het besluit neer gelegd in de motie van 23 Sept.) slechts deze eene vraag te stellen „Wenscht het bestuur der patroons- vereeniging met ons mede de motie te handhaven van 23 Sept. waaraan buiten de werklieden, metselaars, op perlieden en heiers ook de besturen van alle Amsterdamsche patroons- vereenigingen en uw bestuur hunne stem gaven, al of niet?" Wij vertrouwen, dat gij daartoe in derdaad bereid zult zijn". Eenige vooruitgang in: de onderhan delingen is door deze correspondentie weder niet te verwachten. De collecte, op de meeting Maan dag in „Plancius" gehouden, bracht 48.511/2 op. Een manifest. Het door de Stedelijke Bouwfedera- tie aangekondigde manifest aan .,alle diamantbewerkers en sigarenmakers, die het hart op de rechte plaats dra gen", is verschenen. Na de door de patroons aangeno men houding als „een misdaad" te hebben bestempeld, zegt het mani fest in dezen bitteren en hoogst' nobelen strijd, die den steun van el- ken weldenkende verdient, werd een tweede, nog schandelijker misdaad gepleegd, schandelijker en verachte lijker, omdat dit gebeurde door ar beiders of klassebewuste organi saties. „Het bestuur van den A. N.D. B. en de besturen in den A. B. B. en de sigarenmakers-afdeeling alhier, weigerden den rechtmatigen en hoog noodigen steun; wierpen de bouw vakarbeiders uit kozen de zijde van het patronaatHier helpt geen ontkennen, dat is, kort en goed. ver raad. Maar nu gijgij mannen van over tuiging en karakter, gij. die wel in ziet, dat hier de strijd op leven ett dood, tegen tyrannie en machtsmis bruik moet gestreden worden, wat zult gij doen Zult gij door onver schilligheid sanctie geven aan de ze delijke poging tot moord, door de pa troons in het bouwvak gepleegd en aan de laffe, ellendige houding der genen, die- zeggen aan onze zijde te staan en wegloopen als er geholpen moet worden Weg met benepenheid en kleinzie ligheid Hoog ons echt humanitair proleta- risch gevoel. Houdt hoog uw eer, uw karakter, uw mensch-zijn, uw solidariteit I Steunt, steunt met al uw kracht de uitgesloten bouwvakarbeiders DE JONGSTE STORM. Te Vlaardingen is van de haring- visscherij binnengekomen een scheve- ningsche logger van den reeder Tuyt, die bij zwaai- weder veel averij heeft beloopen, o. a. aan de verschansing. Een matroos van Zandvoort is over boord geslagen en verdronken. Een andere matroos is vrij ernstig ge kwetst. DE RAMP TE EYGELSHOVEN. In verschillende bladen wordt ge meld, dat de ramp te Eygelshoven reeds een vierde slachtoffer geëischt heeft. De mijnwerker Schillings zou in het hospitaal te Maastricht over leden zijn. Gelukkig is van dit bericht ge,en woord waar. Bij informatie is ons ge bleken, dat de toestand der heicle ar beiders, die vrij ernstig gewond wer den en te Maastricht in hot hospitaal werden opgenomen, van dien aard is, dat beiden na eeaiige weken het hos pitaal zullen kunnen verlaten, ook-de roeds doodverklaarde Schillings. GEEN INSTEMMING GEVONDEN. Naar aanleiding van het ook door ons overgenomen bericht van den hoefijzer-correspondent van het Hbld. verzekert de Arnh. Ct. ten stelligste, dat in de afdeelingen der Tweede Kamer ook ter linkerzijde het voorstel tot heffing van opcenten op de 'Ver mogens- en de Bedrijfsbelasting verre van algemeene instemming heeft ge vonden.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2