E UITSLUITING TE AMSTERDAM. Door de werkliedenfederatie in de iuwvakken werd Zaterdag aan de itroonsvereenigingen en zusterorga- saties (uitgezonderd de grondwer irspatroons) het volgende schrijven iricht Niet onbekend zal het u zijn. dat door alle op de conferentie van 23 sptember aanwezige besturen aan ge- omen motie, bedoelende, dat bin- en 3 maal 24 uren door eene com- lissie van heierspatroons enwerklie- en een conceptarbeidsregeling voor et heiersbedrijf zou worden ontwor- en, tot nu toe niet tot zijn recht ie skomen. Ons in een beschouwing over de orzaken daarvan te verdiepen ach- !U wij overbodig. De zeer eigenaardige opvatting der rrondwerkerspatroons-vereeniging die )t driemalen toe afwijking en wijzi- ing van dit ook door hen genomen esluit voorstelde en ten slotte het eer bedenkelijke standpunt innam, at alleen over de door hen inge- iende arbeidsregeling zou mogen ge- proken worden, onderstellen wij als ekend. De vraag voor ons is slechts of d> asturen der overige vertegenwoordig, e organisaties zoowel van patroons Is werklieden een dergelijke vertra- ing der onderhandelingen en bespre- incen onopgemerkt dienen te laten. >e besturen der metselaars-en opper- iedenvereenigingen zijn van oordeel at zulks met het oog op den toe- tand in het bouwbedrijf onverant woordelijk zou zijn en achten onder- inge bespreking noodzakelijk. Gaarne vernamen wij van u of uw lestuur met ons van meening is, dat [aarvoor een samenkomst zou moe- en plaats hebben. Jw antwoord liefst vóór 18 October te remoet ziende, namens de besturen snz. GOA. De correspondent der N. R. Ct. te ïatavia seint Negentien dezer hegmt de actie te ren Goa. Het blad teekent daarbij aan: Zooals men zich zal herinneren, tverd reeds herhaalde malen de ge spannen verhouding met Goa ter sprake gebracht. Dat dit rijk ook aan ie beurt zou komen voor een tot rede jrengen met den steTken arm, lag lan ook voor de hand. Goa is het gemakkelijkst te berei ken van Macassar uit, van waar het slechts een tiental K. M. verwijderd is. Naar berichten uit de Indische bladen ons meldden, is voor dehier- bedoelde excursie het 8e bataljon in fanterie aangewezen. Van dit korps werden eenige maan den geleden een tweetal compagnieën naar Macassar gedirigeerd, ten einde deze plaats te beschermen tegen een toen gevreesd offensief optreden van Goa. De beide andere compagnieën volgden eenigen tijd later. De volgende officieren en onderlui tenants zijn ingedeeld bij het 8e ba taljon infanterie (1 compagnie Euro peanen en drie compagnieën inlan ders). Staf. K. J. van Alphen de Veer, majoor. J. van Hecht Muntingh Napjes, le- luit.-adj. Bij de compagnieën: KapiteinsJ. van Hasselt. E. C. van der Heijden. E. Kilian en P. C. Lenshoek. Ie luitenantsH. Lamster, W. A. L. Soetbrood Piccardt en W. H. Mat- •thes. 2e luitenants: W. Weijerman. J. tBeumer, J. W. Klay, A. C. P. van Cattenburch, H. J. Flothuis en E. Tydeman. OnderluitenantsH. Hartman, K. H. J. Hofman en J. S. de Hondt. Wij brengen in herinnering, dat de Vorst van Goa zich bij den gouver neur-generaal beklaagde over de be handeling van de Djampoeazaak, doch, mag men de berichten geheel gelooven, ten zeerste onder den in druk is gekomen van het succes on zer wapenen op Celebes, zoodat het zeer goe-d mogelijk is, dat ook in Goa niet veel verzet zal worden ondervon den. EEN MOORDAANSLAG. Vrijdagavond even over tienen heeft zich in de Frangois Valentijn- straat, te 's-Gravenhage, een tooneel- tje afgespeeld, dat naar den opzet deed denken aan een groot liefdes drama. doch naar de uitkomst eer thuishoorde in een opéra bouffe. Een verstooten minnaar wachtte n.l. zijn geliefde op, die dienstbode was en boodschappen deed, op de stoep ha- rer woning. Onder voorwendsel, dat hij haar nog even spreken wild», sloop hij mee naar binnen en loste daar vier schoten met een revolver op haar, echter zonder haar te raken. Vervolgens richtte hij het vuurwapen op zichzelf, doch verschrikt door het schrammetje aan de onderlip, dat het eerste schot hem toebracht, be dacht hij zich, zette het op een loo- pen en eindigde met zichzelf te gaan aangeven aan het politiebureau Nieuwe Haven. Wat het geurtje der opéra bouffe aan het heele geval geeft, is intusschen het feit, dat het wapen, waarmee de aanslag gepleegd werd. een zóó klein, onschuldig revol ver! je was, dat het wel leek uit de 30- cents bazar, en dat 't geladen was met zes flobertpatroontjes als hagelkor- keltjes De dader, zekere M., is een kan toorbediende hier ter stede, die eeni gen tijd geleden verkeering had met het slachtoffer, mejuffrouw R.. thans dienstbode bij de dames V. Daar zij echter niet van zijn liefde wilde we ten. verbrak zij de verkeering. Hij vertrok daarop naar Parijs en Lyon, vanwaar hij schijnt te zijn terugge keerd om den aanslag te plegen. Gelijk gemeld, bevindt het slachtof fer zich in blakenden welstand. De dader is natuurlijk in hechtenis. (N. C.) DE KAMERVERKIEZING TE BREDA Vermoedelijk zal naast den candi- daat der R. K. Kiesvereeniging nog een andere R. K. candidaat worden gesteld. De liberalen stellen geen can didaat. Dr. J. v. d. Brink (s.-d.) is wederom gecandideerd. DE VENSERPOLDER. Men schrijft uit Diemen d.d. 14 Oct. Nadat men de geheele week ge werkt had aan het herstellen van de kaxle aan den Venserpolder, meende men 'hedenmiddag gereed te zijn. Er was een schoeiing geslagen van 140 M. lang en daarachter een dijk van klei gelegd. Ongeveer 60 werklie den hebben daaraan gewerkt. Nadat hedenmiddag hun loon was uitbe taald, werden de dammen aan de beide einden van de Bijlmer-ring vaart doorgesteken, omdat het Bijl mer stoomgemaal moest gaan malen. Dit was nauwelijks begon nen of het water baande zich een weg onder de nieuwe beschoeiing door en stroomde weer den Venser polder in. Het werkvolk kon dus da delijk weer beginnen met het dicht maken der beide afsluitdannnen waarmee men hedenavond gereed hoopt te komen. Het Bijlmer stoom gemaal werd onmiddellijk stop gezet. Er zullen nu doeltreffender maat regelen genomen moeten worden ter versterking van de bedreigde kade. De kosten worden nu reeds ge raamd op een bedrag van 10.000. PRENTBRIEFKAARTEN. De directeur-generaal aer posterijen en telegrafie maakt bekend, dat prentbriefkaarten met briefwisseling aan de voorzijde, behalve in het we- derzijdsche verkeer met de landen, vermeld in de aankondiging d.d. 22 September j.l. no. 21076, voorkomen de in de Staatscourant d.d. 24/25 September j.l. no. 224 voortaan mede zijn toegelaten in het verkeer met Denemarken en Nooi-wegen. (St.-Ct.) GRAAN-ELEVATORS. De graancontroleursvereeniging te Rotterdam heeft in haar ledenver gadering na een heftige discussie het voorstel aangenomen om zich af te scheiden van het comité van verweer inzake de elevators en haar wenschen met den patroon zelf te bespreken. DE HUZAREN TERUGGEKEERD. Tot ons groot genoegen kunnen wij mededeelen, dat de op den loop ge- gane huzaren weer in hun garnizoen zijn teruggekeerd. De straf toch, die zij zouden gekregen hebben bij lan ger wegblijven, hadden wij hun vol strekt niet gegund en daarom doet het ons pleizier dit te kunnen vermel den. Dertien er van zijn te Leiden terug- gekeend en vier hebben zich in Den Haag gemeld. Zij hebben natuurlijk de berichten over hun verdwijning gelezen en ook dat wij er bij vermeld hebben de verdenking, dat zij getracht zouden hebben op minder goede wijze aan onderstand te komen. Maar zij ver klaren eenparig, dat zij daaraan in de verste verte niet gedacht hebben. Hoe heuglijk dit ook zij, is het nu in zooverre toch jammer, omdat er thans uit zou blijken, dat het wèl inbrekers van professie zijn geweest, die de omliggende dorpen hebben af- geloopen. (L. D.) STORM. Men schrijft uit Westernieland De harde wind uit het Noordwes ten, gepaard gaande met regen en hagelbuien en dan toenemende in kracht, joeg het zeewater Vrijdag avond en den volgenden nacht hoog op tegen de kusten, de kwelders wa ren geheel onder en eene groote par tij strandhout kwam aanspoelen. De battings waren gemerkt H.H., ook J.H. Op de balken stond C. B. De battings waren niet even lang. De balken maten soms een 20, ande re een 40 voet. Langs degeheele kust achter Pie- terburen, Westernieland, den And*» enz. stonden menschen langs de wa terlijn om het drijfhout op te vis- schen. Dat geschiedt zoowel bij nacht als bij dag. Men moet den moed en de volharding der strandbewoners bewonderen, die daar alle weer en wind trotseerende. soms tot het mid del in 't water gaan om het drijfhout naar zich toe te halen, want anders drijft het naar elders. NOG EENS DE ARRESTATIE VAN DOMELA NIEUWENHUIS. De „Voss. Ztg." wijdt onder den titel „Polizeiliche Festnahme" een ar tikel aan het geval Domela Nieuwen- huis. Het blad is van oordeel, dat het optreden van de politie te Keu len afkeuring verdient en in geen op zicht te rechtvaardigen is en het be strijdt de officieele uiteenzetting van het gebeurde door de ..Köln. Ztg. ge geven. De „Voss. Ztg." hoopt dan ook, dat de quaestie omtrent het recht der po litie om arrestaties te doen in den Rijksdag ter sprake zal komen. De Rijksdag heeft steeds trachten te ver krijgen dat men met arrestaties be hoedzamer zou te werk gaan, maar men heeft over het hoofd gezien, dat de politie-autoriteiten zich zelf een recht tot gevangenhouding toeschrij ven, grooter dan in de wetten is neer. gelegd. Ook de quaestie van de behande ling van in voorloopige hechtenis ge* houden personen moet nader onder de oogon worden gezien. Dat leerde het geval Nieuwenhuis ook weder, waar de politie den gevangene in diens briefwisseling beperkte. Wat helpen alle wettelijke waarbor gen als de politie zich het recht toe schrijft, een mensch, dien zij om de een of andere reden gevaarlijk acht, naar willekeur gevangen te» nemen en gevangen te houden? Tn deze quaestie van politiewiUë- kcur moet het tot een ophelderingko- men. DE KERK TE WINSCHOTEN Men schrijft uit Winschoten: Bij het opbreken van den vloer van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem te Winschoten, zijn eenige zeer oude grafsteenen blootgekomen, waarvan sommige nog in zeer goeden staat. Op een dezer steenen prijkt het fa miliewapen van den overledene; daar onder staat de Latijnsche spreuk: Deposits Mortalitate immortalitate Fruor.(Het stoffelijke afgelegd hebben de, geniet ik de onsterfelijkheid.) Als randschrift is de volgende incriptie aangebrachtAnno 1645 den 5 Septem- bris is de Eerntveste welgelerde En der Rechter wel ervaerne Wilhelmus Lupkens in Godt entslapen, 01t37jar. Verwachtet en SaligOperstandinge. Bij 't afkappen van de bepleiste ring van den muur op het koor heeft men muur- of liever ornamentschil deringen ontdekt. Men heeft dat deel van 't koor afgeschut, zoodat wij de blootgekomen schildering niet van nabij konden beschouwen. Men deelde ons mee, dat den heer Petersen van deze ontdekking kennis is gegeven, met verzoek ze in oogenschouw te nemen, ten einde over haar waarde te kunnen oordeelen. Op het koor in den noord-oostelijken hoek liggen een paar grafsteenen van de familie Mestingh alhier. Die stee nen dagteekenen van de 17de eeuw, zooals ons door een der heeren Mes tingh werd medegedeeld. Uit een koopbrief, nog in Z.Eds. bezit, blijkt, dat die graven zijn aangekocht voor 60 caroli-guldens. De familie Mestingh is de oudste familie in Winschoten In't jaar 1590 heeft zij ziclï daar gevestigd en wel op dezelfde plaats, waar de firma thans nog woont. EEN VERZOEK. De commissaris van politie in de le sectie, bureau O. Z. Voorburgwal 274 (voormalig St. Pietersbal) te Am sterdam verzoekt hun, die in het bezit zijn, of mochten komen van een bank biljet van 25, genummerd 000692 of van twee muntbiljetten van 10, ge nummerd 34588 en 39312, zich aan opgemeld commissariaat te willen ver voegen. VOSSENJACHT IN DRENTE. Het -heele dorp was in rep en roer. D'r was een gemeene dief geweest, die onder de eenden had huisgehou den op een manier, die dadelijk aan toonde dat Reintje de Vos de schul dige was. De eendenmoordenaar zou gestraft wonden, dat stond weldra vast en daarom met man en macht hem nagezet, dien schavuit. Spoedig verschenen eenige perso- nen met laarzeklompen, punterboo- men, boonestokken enz., om een drijfjacht te organiseeren, karabij nen en geweren, waaronder nog met vuursteenen werden geladen, kuras siers-sabels van den zolder gehaald en schuttersbajonetten of moordprie men van de beddeplankmenig huis vader en getrouw kerkganger ver zaakte de godsdienstoefening of liep in de onderkleeren, in haast nog een hooivork of gaffel grijpende, het leger achterna met onverzadelijken moord lust op ':t gelaat. De grootste school jongens hadden keisteenen en andere projectielen opgezocht, en beducht voor eigen veiligheid, met stokken en knuppels ziah gewapend, waaraan zij onderweg met hunne zakmessen scherpe punten trachten te snijden. Inmiddels hadden zich ook nog tal van honden bij den stoet aangeslo ten, bij dezen schilderachtigen en krijgshaftigen optocht verzonken de militaire manoeuvres te Diever in het niet. Alle inspanning was echter tever- geefsch, Reintje was nergens te vin den, en het eenige slachtoffer dat ge maakt werd, was een haasje, dat hei melijk in de scbaoht van een laarze- klomp wend verborgen. P. G. C. AANGENAAM GEZELSCHAP. In trein 82, Donderdagavond 8.23 van Rozendaal vertrekkend, stapten 5 beschonken zeelieden. Een hunner verkeerde in zoo'n kennelijken staat dat hij in den coupé gedragen moest worden. Hoewel de medereizigers protesteerden, werd het vijftal toch meegenomen. Tusschen Rozendaal en Zevenbergen kregen zij ruzie, zóó hoog, dat zij elkaar bij de keel gre pen en de messen voor den dag wer den gehaald. Hoewel de medereizi gers tot kalmte aanspoorden, mocht dit niet helpen, waarop van de nood rem werd gebruik gemaakt en de trein dus weldra tot staan werd ge bracht. Hierdoor ontstond eenige vertra ging, zoodat de trein te laat te Rot terdam aankwam. HET KEETLEVEN. Aan den minister Veegens is na mens bet Centr. Bestuur het verzoek gericht, een onderzoek in te stellen naar de keeten, en dan maatregelen te nemen tot verbetering daarvan. Aan de leden van de Tweede Kamer de heeren De Klerk en Nolting, is mede reeds vroeger een zelfde ver zoek gericht, met het doel dat zij dan naar bevinding van zaken zullen handelen. (Werkmansb.) ONGELUK OF MISDAAD? Op Jeruzalem, te Velp, is de 60-jari- ge weduwe S. in haar woning van de keldertrap gevallen en aan de be komen verwondingen in het zieken huis overleden. Daar er later bemerkt werd. dat uit de woning van de weduwe, die des morgens door het personeel van haar wasscherij bewusteloos werd ge vonden, eenige zaken van waarde wa ren ontvreemd, als een zilveren hor loge en een bedrag aan geld, rees bij de politie het vermoeden, dat er mis daad in het spel was. De justitie met een en ander in kennis gesteld, heeft het lijk gerechtelijk laten schouwen, terwijl mr. Schaepman, sub-officier van justitie, een onderzoek instelde, hetgeen ten gevolge had, dat zekere J. B., gepensionneerd O.-I. militair en kostganger van de weduwe S., in een logement te Arnhem is aangehou den en naar het huis van bewaring gebracht. ONGELUKKEN. Zaterdagmorgen is het lijk van den sedert veertien dagen vermisten l'r- ker-vi3scher W. de B. drijvende ge vonden in de binnenhaven -e S-'heve- ningen. VERDRONKEN. Vrijdagmiddag is schipper Cnockop van Stolwijk, varende het schip „De Tijd zal het leeren", bij het laveeren in de Noord even boven Papendrecht over boord geslagen en verdronken. In den loop van den avond zijn te Dordrecht Vrijdag drie menschen verdronken. Een bind van zes jaar geraakte aan den Mattensieiger, Voorstraatshaven, al spelondo te wa ter en werd levenloos opgehaald. Het lijk van een jongen van negen jaar werd Zaterdagmorgen opge- vischt aan het Papendrechtsche veer; terwijl Zaterdagavond, waarschijn lijk door het omslaan van de roei boot, waarmede hij van Paipendrecht •kwam, een jongeman van 20 jaar in de Maas verdronk. EEN TIJDSQUAEST1E. Te Putten op de Veluwe is voor korten tijd een nieuw postkantoor gebouwd en voorzien van een flinke klok om de dorpsgenooten voortdu rend op de hoogte te houden van den juisten tijd, omdat het torenuurwerk niet uitmuntte door soliditeit. Het geheel is ingericht door de Spaar- en Bewaarbank te Putten en aan het Rijk verhuurd. Nu heeft de directeur van het Post kantoor de stoutigheid gehad de klok in overeenstemming te brengen met de opgaven van opening en sluiting van het kantoor en de buslichting. De klok, die tot heden plaatselijken tijd wees, werd 20 minuten terugge zet. En nu Op bevel van het bestuur van de Puttensche Spaar- en Be waarbank is er een flink stuk papier over (de klok geplakt, zoodat men in het Veluwsche dorpje het zonder tijd wijzer doen moet. EERLIJKHEID BELOOND. Bij ds. Visscher te RottevaJle is voor Wiebe, den werkman, die on danks zijn armoede een rijksdaalder en drie guldens, die door hem op den weg waren gevonden, aan den ver liezer terug gaf, als belooning voor zijn eerlijkheid reeds ƒ440 ingeko men. Sport en Wedstrijden HARDDRAVERIJEN. In weerwil van de zware egen- buien was er Zondag op YVoestduin vrij wat publiek. Een bewijs, dat de paardensport meer en meer in trek komt. Voor het seizoen 1906 zullen dan ook tezamen wel een kleine honderd cours- dagen op de verschillende banen ge houden worden. Precies op tijd werd aangevangen met den Voornprijs Handicapdra verij, Minimum afstand 2500 Meter, welke door Agnita (2525) in 5.07 ge wonnen werd Don Juan (2675) tweede en Blondie (2625) derde. Het draven van Agnita was niet mooi, alhoewel Don Juan den naam heeft van een onzuiver draver te zijn, ging deze thans goed vierkant. Blon die huppelde ook heel wat, vermoe delijk werd er teveel van de merrie gevergd. Goudhaantje maakte een goede course. De Karperprijs was een wedren op vlakke baan. Afstand 1000 Meter. Neger, Helena en Billiton verschenen in de baan respectievelijk met (61 Kg.) Threlfell, (60'/s Kg. Broom en60'/sKg. Killick), Het spijt ons te moeten zeggen dat i de starter zich ditmaal bijzonder slecht kweet van zijn taak. Voor een course van slechts 1000 Meter aan een der mededingers een start te geven met zeer vele lengte's voor is nu niet wat men noemt een goede start, enfin Neger heeft gewonnen en Helena tweede. Tijd van Neger 1.13. De stal l'Esperance legde met D. D. (2875) Steinnagel beslag op den Baarsprijs, Recorddraverij, Mini mum afstand 2800 Meter. In het ge heel was D. D. slechts één keer, en nog maar zeer kort, „er uit", doch Frans rijd de merrie af hij er altijd achter gezeten heeft; tweede was Redstar (3050) en 3e Conrad (2825). Tijd van DD 5.451/». De Snoekprijs een Verkoopren af stand 2000 Meter volgde nu. Baron Creutz had verklaard met Pain Bis (57V2 K.G.) Threlfell, en de Heer Bult- man, met Limpsfield Lassie (55V2) Broom te willen winnen. Deze laatste won gemakkelijk en Pain Bis was nergens te zien. Elfira (57V* K.G.) Kel- lick derde. De Heer Bultman moest tot f 1575.— bieden om eigenaar -te blijven van Limpsfield I.assie. De Bliek prijs een Handicap draverij. Minimum afstand 2100 meter werd zeer mooi door Uranie (21 75) Steinnagel gewonnen, de vosmerrie draafde dezen afstand in 3.56. Julia Bel (2200) J. Witteveen daarachter en Colombine (2175) J. G. de Boer als derde. Fawnfoot (2100) en Miss Kate (2125) waren geruimen tijd goecfrin de course doch verdwenen opeens. Alfa (2150) had een slechte start. Nerva (2175) presteerde even weinig als Dolly King en Varro. Het slotnummer was de Z e el tp rijs en Verkoopssteeplechase. Afstand 3200 Meter. Milkyway II (71 Kg.) Lehmp- full zou 'tdoen, doch deed't niet, doch wel diens stalgenoot Twin Cherry (69 Kg.) Broom, toch maakte Milkyway II en zeer goede course. Patricks Bal (74 Kg.) Heater scheen eerst totaal geslagen, doch verbeterde zijn positie en kwam nog tweede, waarachter Milkyway II. Icon (74 Kg.) Ridder Huijzen van Kattendijke gaf het spoedig op. althans zoo scheen het, de rijder kan het ook wel opgegeven hebben, \s ij voor ons zien in Icon een te goede Steepler om als laatste bin nen te komen, ƒ1600 was het laatste bod baron Creutz deed op Twin Cherry ende heer Bultman liet haar on der een hoerah geroep gaan. Wat dit geroep moet beduiden weten wij niet, of het moest zijn dat enkelen meenden dat het niet lang zal duren of Twin Cherry komt weer in de Meersche stal terecht, omdat de Velpsche stal er niets mede schijnt te kunnen doen. ENGELSCHE WEDRENNEN. Bij de Zaterdag gohouden „Duke of Yark Stakes" waren winners: Dometta. Nutwich en Velocity. ingezonden Van ingezonden stukken, ge plaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet terug gegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aanspra kelijk. Haarlem, 16 Oct. 1905. Mijnheer de Redacteur. Mag ik voor onderstaande een klein plaatsje in uw geacht blad. Als een jongen van school af is, dan is hij nog verre van volleerd. Gelukkig dan ook, dat er voor na zijn schooljaren gelegenheid bestaat om zich nog verder te bekwamen. Kiest hij een ambacht, dan is het nog niet zeker dat hij dat ambacht grondig zal leeren op zijne winkels. Veel zal hij moeten hebben van het afzien, maar het gebeurt ook menigmaal dat de gelegenheid zich niet altijd voordoet om alles te leeren. Hij, die timmer man, metselaar, enz. wil worden, moet minstens Vs van zijn vakkennis opdoen op de avondschool. Voor hen bestaat dus een prachtige gelegenheid om in werkelijkheid vakman te worden. Laten wij vooral niet vergeten de Ambachtschool. Voor den behanger echter, die toch ook gaarne grondig vakman wil wezen, althans zijn best wil doen het te worden, bestaat geen gelegenheid, en daarom sticht hij die zelf. En weet u hoe Wel, door het houden van een vakcursus. Daar treedt op een of andere avond een behanger op, die verschillende werkzaamheden voordoet, en waaruit dan een ieder het zijne nemen kan. Het bestuur van den Ned. Behangerg en Stoffeerdersbond afd. Haarlem meende echter dezen winter eens een anderen weg in te slaan en is daarin uitstekend geslaagd. Het heeft nl. een conferentie gehad met een leeraar der Ambachtschool, die onderricht zal geven in draperie, teekenen enz. Natuurlijk zijn daar nog al groote kosten aan verbonden, reden waarom het bestuur van bovengenoemden bond zich hebben gewend tot Burgemeester en Wethouders om een kleine subsidie ter tegemoetkoming in de te maken kosten, die toch in den winter slecht door de werkman gedragen kunnen worden. Ieder moet erkennen, dat het doel, om zich in zijn vak met meerdere kennis te verrijken, schoon is, en het komt aan de cliënteele ten goede, want zij kan op goed werk rekenen, wat toch een eerste vereischte is. Het doel van mijn schrijven is nu om de leden van onzen gemeente raad eenigszins welwillend te stemmen tot het verkrijgen der gevraagde sub sidie, te meer nog daar zij uit boven staande kunnen nagaan, dat het voor een nuttig doel is. Hopende dat er in de vergadering van a.s. Woensdag welwillend zal worden beschikt, noem ik mij, u mijn heer de redacteur dankzeggende, Uw Dw. Dr., A. CHRISTIAANSE, Correspondent Vakblad Be hanger en Stoffeerder, Afd. Haarlem. Uit de Arbeiderswereld Te Hilversum richtten de Kalk- en Steenbewerkersvereenigingen tot de Algemeene Patroonsvereeniging al daar het verzoek het minimum loon te willen bepalen voor 'de metselaars op 23 ct. en voor de opperlieden op 19 ct. per uur. De Patroonsvereeni- ging besloot het loon der metselaars vast te stellen op 23 ct. en dat der opperlieden op 18 ct. per uur. Door de belanghebbenden is nu den pa troons, die niet aangedoten ziin, verzocht dezelfde loonen te willen vaststellen. Laatste berichten. ONGELUKKEN BIJ MANOEUVRES. DUBLIN, 15 Och (Reuter.) Alhier is bericht gekomen, dat Vrijdag, tijdens de manoeuvres in het Curragh kamp twee escadrons van het 19de en 11de regiment huzaren op elkaar gestoo- ien zijn. Door het een of ander mis verstand renden de huzaren van het 19de regiment op die van het 11de in, tengevolge, waarvan een groote ver warring ontstond. Verscheidene manschappen verlo ren de contróle over hunne paarden. Een der huzaren werd dood gevon den met gebroken ruggegraat, een ander brak zijn voet. Verder werd een paard gedood en kwamen verschil lende kleinere ongevallen voor. KRUITFABRIEK IN DE LUCHT GESPRONGEN. GRATZ. (Oostenrijk). 15 Oct. (Reu ter). Gisteren is de Rudersdorfsche kruitfabriek, nabij deze stad, m de lucht gesprongen. Alles is vernield. Drie mannen werden gedood en een vierde ernstig gewond. GEEN VERWIKKELINGEN. BERLIJN. 15 Oct. (Reuter). De ..Norddeutsche Allgemeine Zeitung" meldt De door Fransche bladen geuite me. dedeelingen hebben geen Engelsch- Duitsche verwikkelingen tengevolge. De Engelsche regeering heeft onmid dellijk een vertrouwelijke nota aan Duitschland gericht. OPSTOOTJES BIJ EEN BEGRAFENIS. PETERSBURG 15 Oct. (Reuter). Een ontzettende menschenmassa be geleidde den lijkwagen met het stof felijk hulsel van vorst Troubetskoi, dat naar Muskou werd overgebracht. De Tsaar 'had een krans gestuurd. De door de gendarmes uitgelokte opstootjes hadden ten gevolge, dat vele toeschouwers werden gekwetst. KAMERVERKIEZING TE BREDA. Door de katholieke kiesvereeniging in het district Breda is ot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer Boogaard!redacteur van het katholieke dagblad ..Javapost" te Ba tavia. Marktnieuws Graanmarkt Hoofddorp. Witte tarwe ƒ6.50—7.00 per 80 K.G. rogge ƒ5.005.25 per 75 K G. winter- gerst 4.504.75 per 65 K.C». cheva- liergerst ƒ0.— haver ƒ7.00—7.60 per 100 K.G. karwijzaad 13.50—14.00 kanariezaad ƒ10.50—11.50 per 75 K.G. bruine boonen ƒ8.00—10.00 per H.L. capucijners ƒ6.50—7.00 per H.L. groene erwten ƒ7.508.25 per 85 K.G.; paardenboonen ƒ6.25675 per 80 K.G. duivenboonen ƒ7.008.00 per 85 K.G. Graan- en Zaadmarkt. Aangevoerd op 16 Oct. 165 H.L. witte tarwe ƒ7.007.1060 H.L. rogge ƒ5.15; 110 H.L. haver ƒ3.35—3.87A 60 H.L. duivenboonen ƒ7.20. Rechtszaken OVERTREDING VAN DE BOTERWET. De kantonrechter uit het 2e kan ton te Rotterdam veroordeelde Zater dag C. J. F. v. d. Griendt, lid der firma v. d. Griendt Zoon, te Val- zen, de heeren Kerkhoven en Marks, beiden directeuren der Rotterdam- sche Margarinefabriek, ieder tot ƒ100 boete subs. 10 dagen. G. H. Karre- man. directeur der margarinefabriek „Holland", te Helmond, tot 10 boete subs. 4 dagen, allen wegens overtre ding der boterwet, n.l. het zenden van niet gemerkte kisten margarine naar China en Japan. Burgerlijke Stand Bevallen: 12 Oct. M. D. J. Dek ker—de Graaf z. 13 Oct. M. M. Bijstel-Huijbers z. 15 Oct. E. P. de GraafPrins z. 14 Oct. M. v. d. Laanv. d. Zon d. 16 Oct. C. C. BoddeBucksteeg id. 15 Oct. M. KoopmanJongejan d. J. Buur manBeugelïng d. H. M. B. Jansen v. d. Horst d. 16 Oct. G. v. d. BentEckhairt z. 14 Oct. W. C. VincentNonnekes d. 13 Oct. A. C. Slenders—Bruinenberg z. 14 Oct. A. de RuigSpronk z. 16 Oct. C. ZwanenburgZegwaard d. 14 Oct. J. M. C. WellerRoest z. Overleden: 14 Oct. A. W. Kos ter, 9 m. d„ Rollandstraat. 15 Oct. E. Molenaar 3 m. d. Oudeweg. 14 Oct. B. Witkamp 8 d. d. Hazepaters- laan. HILLEGOM. BevallenM. Pijpers—Sijsener d. C. A. M. PaazeTibboel d. A. A. GroenewegKalkwarf d. P. v. d. LooBrouwer z. E. de Koek koekStassen z. F. v. d. Linden Kappert d. A. J. v. RoodeSijse ner d. Stoomvaartberichten Het st. Prins Hendrik, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 14 Oct. te Genua. Het st. Koningin Regentes, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Oct. Gibraltar. Het dubbelschroefst. Statendam, van Rotterdam naar New-York, ver trok 14 Oct., des namiddags 3 uur, van Boulogne s/M. Het st. Sindoro, van Java naar Rotterdam, passeerde 13 Oct. Kaap del Armi. Het st. Rhipeus, van Amsterdam naar Liverpool en Java, passeerde 13 Oct. St. Catherines Point. Het st. Rijndam arriveerde 14 Oc tober te Rotterdam van New-York. Het st. Ophir vertrok 14 October van Rotterdam naar Java. Het st. Kedirie. van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Oct. Point de Galle. Het st. Malang, van Java naar Rot terdam. vertrok 14 October van Djeddah. Kerknieuws PAROCHIEKERK VAN DE H. H. ELISABETH EN BARBARA. Dinsdagavond half 8 uur Lof ter eere van St. Antonius. PAROCHIEKERK ST. JAN. AMSTERDAMSTR. Dinsdag- en Donderdagavond half acht het Lof ter eere van de H. Maagd met het gebed van den Rozen krans. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Eiken dag, na de H. Mis van half 10, het Rozenhoedje en de gewone gebeden met de Benedictie. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART. KLEVERPARKWEG. Dinsdag half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag, 3e Dinsdag der maand, te 8 uur gezongen H. Mis voor de leven de en overl. Leden der Broederschap van den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof, Predikatie en Vergadering der Broederschap. (N. H. Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 3