NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, Redactie en Administratie: Groo,e 5S- 23e Jaargang No. 6845 tfeeaöWSsS dsgt*",.ks, fea&aaw 2JSB= sa AsaaMagMi. VRIJDAG 20 OCTOBER 1905 A s DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N: PBj^ DRïE maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement vZ de" do'rpen' in* dén onto* wakr eeA Agent 'gevestigd is (kom der' Haarle°L va" re8els meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente) ,1^0 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. •Franv" oer post door Nederland* I 1.65 w' Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. n_a de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Üitgav© der Vennootschap Lsorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM: Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën werden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcHé Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sacc., Parffs, 31^ Faubourg Montmartre OM ONS HEEN cxxxv. VERPLICHTE SCHOOLVERGADERINGEN. Ik heb eens hooren zeggen, dat er ■weinig menschen requestreerender zijn, dan onderwijzers. Of ze reques- treeren, of ze hebben gerequestreerd of ze zullen gaan requestreeren. Het gebeurt dan ook maar zelden, dat de Raad niet een of ander request van den Bond van Nederl. Onderwijzers onderhanden heeft en het laatste en nieuwste is een verzoek, om aan alle gemeentescholen in Haarlem het hou den van geregelde schoolvergaderin gen verplicht te stellen. Ter eere van de afd. Haarlem van den Bond mag gezegd worden, dat ze den slag van requestreeren ver staat. Haar verzoeken worden wat in stadhuistaal wordt genoemd uit voerig gedocumenteerd. Dit laatste .adres met zijn toelichting beslaat meer dan vier vellen druks, behoor lijk in rubrieken onderverdeeld. Al- leen de moeite, die aan de samen stelling besteed is, verdiende een gunstig antwoord van den Raad tot belooning. En ik twijfel er geen oogenblik aan, of elke bladzijde is voor deskundigen belangrijk, maar daar dit geen onderwijsblad is, zal ik eens een greep doen uit datgene, wat er ten opzichte van de gemeente Haarlem over de schoolvergaderingen wordt gezegd. Nu moet men weten, dat de afdee- ling nu al voor den derden keer voor deze zaak ten strijde trektden eersten keer was het in 1896 en den tweeden in 1900 en beide keeren bleek, dat B. en W. er eigenlijk wel voor waren, maar verplichting tot het houden van deze vergaderingen niet gewenscht achtten, zoolang er geen eenstemmigheid bij de betrokke nen zelf bestond, want zietde hoof den waren er eenparig tegen. Eu <#e heer Naeuwenhuijzen Kruseman, die destijds wethouder van onderwijs was en zich als een voorstander van schoolvergaderingen deed kennen, zei dan ook, dat er een minder goe de verhouding zou komen, wanneer de Raad den hoofden, die -tegen de verplichte schoolvergaderingen zijn, deze ging opdringen. Evenwel, zoo betoogde de wethouder, 't was ook niet noodig ze in te voeren, daar er voortaan door alle hoofden vrijwillig schoolvergaderingen zouden worden gehouden. Toen het op stemmen aankwam, waren er dan ook maar zes leden vóór inwilliging van 't verzoek, zoa dat dit met een zeer groote meerder heid verworpen wend. Met die vrij willige schoolvergade ringen heeft het evenwel geen vaart geloopen. Althans wanneer we een staatje mogen gelooven, dat de af- deeling bij haar jongste adres heeft ingediend, is er na 1900 wel een kleine opflikkering, maar was in 1902 de liefhebberij al weer minder en na 1903 ongeveer de heele fut er uit. Van de vijftien scholen, waarover een opgaaf gedaan wordt, zijn er niet meer dan twee, waar geregeld schoolvergaderingen worden gehou den, de vijfde tusschenschool, hoofd de heer J. D. Franse, en de eerste opleidingsschool, hoofd de heer H. M. Hubregtse. 'i Merkwaardigste was, dat 'de on- derwijzers zelf in 1900 geen voor standers van verplichte schoolverga- ringen waren. Officieel verklaarden r. en W-, dat de meerderheid van het onderwijzend personeel die niet wenseïite, zooals uit een ingesteld onderzoek gebleken was. En hiermee stemt overeen, wat ik pas gisteren van een van de lioofden hóórde. „Mijn personeel", zoo zei hij, „was op de schoolvergaderingen volstrekt niet gesteld als we er eens een had den moest ik zelf altijd voor een on derwerp zorgen, niemand anders kwam met een punt ter bespreking voor den dag. Ze zeien gewoonlijk, als er iets was: „kunnen we het niet even na vieren bespreken?" Maar aoo'n bespreking even na schooltijd is toch geen schoolvergadering Waarom willen ze dan nu die ver gadering verplicht gesteld zien De Commissie van Toezicht op het lager onderwijs was van een heel andere meening, zij hield de school j vergaderingen voor bijzonder nuttig I en hamerde daarop in elk jaarver- j slag, zooals zij hamerde op den der- j den schooltijd en op den slechten toe- stand van school B. aan de Beek- J steeg. Mij dunkt het moet der Com- missie aangenaam wezen, dat de aid. Haarlem van den Bond hare opmer kingen eens als strijdwapen gebruikt, zij moet wel den indruk hebben ge kregen, alsof hare wenken en opmer kingen van jaar tot jaar ter griffie werden gedeponeerd zonder meer. Huiverig als ik ben, om zelf ook I maar de schaduw van een opinie te geven, daar ik gevoel, dat hier een bij uitstek technische quaestïe aan de orde is, die leeken niet overzien, heb ik de meening gevraagd van j iemand, die in alle opzichten een der zake kundig en breed oordeel ge ven kan, Mr. J. H. Thiel, die naar j men weet, voor hij advocaat werd, fabrikant was en daarvoor hoofd van een school. De opinie van Mr. Thiel heeft ook dit voor, dat hij zelf in de quaestie geen partij meer is. En wat zegt hij er van? „De onderwijzers hebben een mo reel recht op het uitoefenen van in vloed op den gang van zaken. Velen staan gelijk met het hoofd van hun school, sommigen staan in een spe ciaal vak zelfs boven hem. Toen ik als een broekje van drie en twintig jaar hoofd van een school werd te Amsterdam, heb ik de schoolverga deringen dadelijk ingevoerd. Er wa ren er onder mijn personeel, die drie kwart ouder waren, dan ik zelf, maar 't ging best, al waren we het natuurlijk niet altijd eens. Het systeem, dat het hoofd der school de baas is en de onderwijzers moeten gehoorzamen, is uit den tijd. Die opvatting stamt uit een periode, toen het verschil in bekwaamheid tusschen een hoofdonderwijzer en zijn personeel veel grooter was, dan nu. Zie eens naar de hoogere burger- scheien en de gymnasia. Daar zijn de moeilijkheden nog veel grooter en toch heerseht daar geregeld over leg tusschen directeur en leeraren, ik geloof niiet, dat een directeur of rector er aan denken zou, de zaken zonder de hulp van de leeraren te gaan besturen." hoofd met een personeel van twaalf personen, niet vanzelf, ook zonder nauwkeurig omlijnde vergaderingen, onderling overleg ontstaat en bestaat? De hoofden meenen blijkbaar van wel. Hun verzet berust voornamelijk op vrees voor vermindering van hun gezag. Zij zien de republikeinsche school m 't verschiet. Maar, niet waar, om meer gezag is het den adres santen niet te doen Zij beoogen al leen de verbetering der school en van het onderwijs. Ik weet niet, of de afdeelings-se- cretaris, die zooveel werk had mei het samenstellen van een zóo uitge breide toelichting, op de bovenstaan de leekenvragen zal willen antwoor den. Zoo ja, dan kan hij op gastvrij heid in dit blad rekenen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Over deze woorden van Mr. Thiel nadenkende, heb ik me toch afge vraagd, of wat de onderwijzers wil len, eigenlijk, zij het dan ook niet in officieelen vorm, al niet bestaat. Laat ik een paar voorbeelden geven. Behalve in enkele groote fabrieken, worden over 't algemeen door fabri kanten geen vergaderingen gehou- den met hun personeel. Toch geloof ik niet, dat er één fabrikant bestaat, die niet geregeld overlegt met zijn I chef de bureau, met zijn meester- j knecht en anderen. Zoo kan ik me ook geen koopman voorstellen, die niet voortdurend van gedachten wisselt met zijn boekhou- j •der en met zijn reiziger. En zoo geloof ik niet, dat er één winkelier bestaat, die niet onophou delijk vraagt naar de meening van zijn bedienden. Maar géén hunner denkt er ook maar aan, om vaste dagen en uren, zooveel in 't jaar, voor die overleg gingen te bestemmen. Dergelijke be sprekingen worden gehouden te hooi en te gras, wanneer zich daartoe de aanleiding voordoet. Ze zijn zoo'u Vanzelfsheid geworden, dat het hoofd der zaak niet eens meer bemerkt, dat hij raad vraagt en zijn helper niet, dat hij raad geeft. En nu moeten de onderwijzers niet zeggen, dat deze verhouding anders is. Menige boekhouder in een fabriek zou, als hij daartoe geroepen werd, de fabriek evengoed beheeren als zijn patroon, menige reiziger evengoed als chef van de zaak kunnen optreden, zooals dan ook trouwens meermalen gebeurt. Gaat het nu, wil ik aan de adressanten van den Bond gevraagd hebben, in een groote school niet precies zoo Wordt er niet, bijna on gemerkt, raad gevraagd en raad ge geven, hebben de meeningen van on derwijzers en onderwijzeressen geen invloed op de meening van het hoofd der schooi, zonder dat deze zich daar van rekenschap geeft? Ik beweer niet, ik vraag maai'. Meent de Bond werkelijk, dat er door den dagelijkschen omgang van een In liet op 16 Oct. afgekondigde Vredesverdrag komt o. m. een artikel voor, inhoudende bepalingen over de toekomstige POSITIE VAN KOREA, dat bij internationale overeenkomsten als zelfstandig keizerrijk erkend is, maar sinds bet einde van den nu geëindigden oorlog feitelijk onder be heer van Japan, staat. Een berichtgever van de „Berl. Lok. Anz.", die inlichtingen wenschte te ontvangen over de vermoedelijke toekomst van Korea heeft zich ge wend tot den gezant van dit rijk in Berlijn en hij deelt uit dit onderhoud het volgende mede De gezant begon met op te merken dat het vredesverdrag, voorzoover het tot dusverre publiek was geworden, nog geen duidelijke aanwijzingen gaf van hetgeen de beide mogendheden overeen waren gekomen omtrent zijn vaderland. Maar alleen reeds de zin snede ..Beide partijen zullen zich aan de Koreaansch-Russische grens onthouden van alle militaire maat regelen" bewees, dat men eenigszins zorg droeg voor het behoud van de onafhankelijkheid van Korea en kan in dien zin worden uitgelegd. dat beide mogendheden zorgvuldig zou den waken voor de souveredniteit van zijn beheerscher. Hij, de gezant, was derhalve overtuigd, dat Japan tegen over Korea even goed woord zoude houden als vroeger tegenover China. De belofte die de staatslieden in Tokio bij het uitbreken van den oorlog had den gegeven, dat ze MANDSJOERIJE ALLEEN VOOR CHINA wilden herwinnen, hebben ze bij het sluiten van den vrede eerlijk gestand gedaan. Hij geloofde dus, dat Japan in overeenstemming met de gedane belofte zoude handelen en aan Korea zijne zelfstandigheid laten behouden. Deze overtuiging moesten ook wel de mogendheden toegedaan zijn. daar zij alle hare gezanten te Seoul hadden laten blijven en evenzoo zouden de bij de mogendheden geaccrediteerde gezanten van Korea hun ambt verder blijven vervullen. Dat in het vredes verdrag uitdrukkelijk wordt ver klaard, dat Japan's belangen in Ko rea het zwaarst wegen, behoefde geen bedreiging van de zelfstandigheid van Korea in zich te sluiten. Japan heeft zulk een overwegend belang bij Korea, doordat het de taak heeft on dernomen Korea politiek en econo misch naar het voorbeeld van Japan te ontwikkelen. Wanneer echter Ja pan genaderd zal zijn aan het einde van die taak en wanneer het de vruchten van zijn pogen zal zien, dan zal het zijn suprematie over Korea laten varen, en zal dit land voorden invloed van alle rijken gelijkelijk toe gankelijk blijken. Nauwelijks is deze oorlog achter den rug, en behooren Marokko- quaestie en de gevoeligheid over de onthullingen van den Matin" zoo goed als tot het verleden, of een nieuw geschil dreigt te ontstaan tus schen ENGELAND EN AMERIKA over de visscherijrechten Op de kust van New-Foundland. De Handelskamer te Gloucester (Massachusetts), waar de hoofdzetel van het visschersbedrijf in die stre ken is, heeft nl. een officieel tele gram ontvangen, afgezonden met me deweten van Minister Root datAme- rikaansche vaartuigen op grond van het verdrag het recht hebben, over al aan de kust van New-Foundland te visschen. New-Foundland is het met deze opvatting niet eens en heeft gedreigd beslag te leggen op schepen die in strijd met de tot dusver gel dende bepalingen handelen. De ZWEEDSCH-NOORWEEGSCHE QUAESTIE kan wel zoo goed als geëindigd wor den beschouwd. In de Woensdag bij de sluiting van de buitengewone zitting van deai Zweedschen Rijksdag voorgelezen Troonrede, betuigt de Koning zijn diep leedwezen, dat de vroegere schei ding der beide nauw verwante volke ren opnieuw is ingetreden; dat de moeilijkheden en gevaren, die inden bijna een eeuw ouden bond voor al tijd uit den weg geruimd schenen te zijn zich mogelijkerwijze opnieuw zouden voordoen. j De Koning hoopt echter, dat, of schoon helaas de politieke vereeni- ging niet langer bestaat, een duurza me vrede bewaard moge blijven tus- schen de volken van Zweden en Noor- j wegen in het belang van de veilig- I héid en het geluk van beide volken, i De Koning betuigt ten slotte zijn warmen dank aan het volk van Zwe den voor zijn trouwe aanhankelijk- I heid in den voor hem zoo smarielij- ken tijd van beproeving. Wat DE HONGAARSCHE CRISIS aangaat, de Koning richtte Woens- dag een eigenhandigen brief aan Mi nister Fejervary, waarin hij zegt, dat aangezien het niet mogelijk was een ministerie samen te stellen uit de verbonden partijen de afdoening van de .staatszaken moet worden opgedra- gen aan verantwoordelijke personen in overeenstemming met de grond wet. Daarom wordt de heer Fejerva ry opnieuw tot minister-president be noemd. De Koning legt dan verder den nadruk er op, dat, zoo men de koninklijke verklaringen aan de hoof den der coalitie naar haar juiste be- teekenis uitlegt er volmaakte over eenstemming bestaat tusschen de Kroon en het volk, betreffende de on afhankelijkheid, die d'oor de grond wet gewaarborgd is. 1 Men beschouwt dezen koninklijken brief als een bewijs, dat het minis- terie-Fejervary thans niet langer een 'tijdelijk karakter heeft. De ..Times" weet meide te deelen, dat do mogendheden, nu do Porte onwillig blijft hare wenschen aan gaand© de financieele contróle in Macedonië in te willigen, besloten hebben tot krassere maatregelen over te gaan. Er zal aan DE TURKSCHE REGEERING thans een nota worden gezonden, waarin gedreigd wordt met maatre gelen van dwang en er hebben druk ke besprekingen plaats tusschen de j gezanten over hetgeen in het uiterste geval door de groote mogendheden gedaan zal moeten worden, daar het voor deze onduldbaar wordt, dat Tur kije zich eenvoudig niet stoort aan de gestelde, rechtmatige eischen. Uit Nagasaki wordt bericht, dat DE JAPANSCHE REGEBRING besloten heeft, alle stoomschepen, welke in den loop van den oorlog in j beslag genomen zijn. in het openbaar te verkoopen. De gezamenlijke waar- de van deze schepen, met inbegrip van de ladingen wordt op /24.000.000 'geschat. Voor zoover de schepen naar Wladiwostock op weg waren, werden lading en kolenvoorraad door de Ja panners verbruikt. Sinds begin 1905 werden genomen 16 Engelsche. 3 Duitsche en 7 Oostenrijksch© schepen en één Hollandsch schip. Te Londen is bericht ontvangen, dat Engelsche torpedojagers van Gi braltar in de laatste dagen meerma len bij Ceuta door MOOREN beschoten zijn. De „Daily Mail" verneemt uit Ma drid. dat de Mooren de gevangenge nomen Engelsche zee-officieren heb ben vrijgelaten, omdat zij- voor een aanval van een Engelsche torpedo boot vreesden. Stadsnieuws Geslipt. Heden slipte ter hoogte van het bui tenverblijf ..Bloemenhoven." aan den Rijksstraatweg onder Heemstede de automobiel van den heer L. Lanen uit Den Haag. De achterband sprong, en de voor wielen geraakten in do daar aanwe zige sloot. Met behulp van het personeel der Haarlemsche Automobielen- en Mo- torrijwielenfabriek. voorheen A. van Altena, werd het gevaarte weder op den beganen grond gebracht. Per soonlijke ongelukken hadden niet T o y n b e e. De Haarlemsche Toynbee-Vereeni-1 ging heeft gisterenavond met den eersten Voordracht- en Muziekavond in dit seizoen het gelukkige ver schijnsel kunnen vaststellen, dat de belangstelling van het publiek in het sympathieke streven der vereendging onverminderd is gebleven. Opmerkelijk is -dit te meer, waar voor dezen avond voor het eerst de toegangsprijs verdubbeld was. De bovenzaal van de „Vereeniging" was zóó vol, dat sommigen zich achter in de zaal met een staanplaatsje moes ten tevreden stellen. Het programma gaf als naar ge woonte voor „elck wat wils". Mejuf frouw A. Broms te Amsterdam zong begeleid door Dr. G. Nolst Trenité mej. Orobio de Castro was verhin derd mooie en aardige Hollandsche en Duitsche liedjes. Het best leek zij ons bij de voordracht van het ju- weeltje Jong Paartje, van H. Tus- senbroek. Ook de liedjes van Schu- i mann „Dein Angesieht", „Die Sol- datenbraut" en „Volksliederen" wer den zeer gevoelvol gezongen. Na de voordracht van „Lente" en „Van het Jagertje" beide van H. v. Tussenbroek werd de zangeres door het warme applaus geprest tot een bis-nummertje. Dr. Nolst Trenité toonde zich een goed zang-begeleider. Onze stadgenoot mejuffrouw H. J. vergastte ons op twee viool-solo's. Zij deed zich in het mooie en geliefkoos de „Largo" van Handel en „Rêverie" van Vieuxtemps als een begaafd violiste kennen. Ook zij verwierf veel betuigingen van bijval. De heer E. Voget, die reeds naam hoeft gemaakt op het gebied van de clamaties gaf „Een beeld van het verleden" van A. Belinfante. Was de voordracht hier niet altijd in over eenstemming met den aard van den inhoud, geheel in toon was de heer Voget in het luimige stukje „Verhui zen" van Justus van Maurik. Deze ge schiedenis met haar grappige tooneel- tjes vormde een slot, dat pakte. Tel kens schoot het publiek in een lach Geen wonder dus, dat de voordrager veel applaus verwierf. M a t i n e s. Mejuffrouw Eva Westenberg schrijft ons nog omtrent haar te geven Ma- tinées het volgende Daar mij blijkt, dat velen in den waan verkeeren als zou ik de Ger maan sche sagen wetenschappe- 1 ij k behandelen, wil ik u mededee- len. dat ik. rekening houdend met diegenen, die ik wensch, dat de kern va.n mijn publiek uitmaken zullen, nl. kinderen van 12 jaar af de Wagnerteksten (waarin de Nibe- lungensagen zoo meesterlijk ver werkt zijn) in sprookjesvorm vertel, alleen ontdaan van het voor kinde ren al te filosofische en van hetgeen voor hun ongeschikt of onbegrijpelijk is. Als de sprookjes van Andersen wil ik, dat de sagen door de jeugd wor den aangehoord en, evenals anderen met genoegen deze sprookjes volgen en de diepere beteekenis vanzelf voe len, zullen ook aan vele volwassenen de Germaansche sagen, Wagner na verteld, zeker niet onbelangrijk voor komen. D;t ondervond ik ten minste menigmaal Mijn circulaire spreekt in de eer ste plaats van kinderen tot 16 jaar, dit sluit al alle w©tenschap buiten, bovendien beweeg ik mij op kunst- en niet op schoolgebied. De uitsluiting te Amster dam. Woensdagavond had in 't gebouw Concordia een vergadering plaats van het Haarlemsche Steun-Comité. Me- degedeeld werd dat het houden van een tombola en van een gezellige bïj- eenkomst op verschillende omstandig heden waren afgestuit. De Voorzitter meende dat het Co mité met volle kracht moest blijven ijveren voor steun, al besloot ook Zondag de Nieuwe Vakbond zich van steun tc onthouden, terwijl besloten werd de gelden ponds-ponds-gewijze te vcrdeelen over de Bouwvakfedera- tie en C-1. N. Mochten er later in andere vakken slachtoffers vallen die een oproep om steun doen, dan zullen ook dezen worden gesteund. Orchidophilia. De heer J. H. van Vloten heeft in den Aerdenhout, vlak naast zijn wo ning, een nieuwe kweekerij van or- chideën Orchidophilia aange legd. Het etablissement is in verras send korten tijd verrezen binnen drie maanden besteld, gebouwd en met orcliideën gevuld. Met een sierlijk geveltje voorzien bestaat het uitéén middenkast, tevens showroom en vijf kasten, die daarop uitloopen en alle gevuld zijn inet reeksen van die cu- rieuse orchideën, odontoglossuma, catleya's, cypripediums e.a. Er iso.a, een collectie zaailingen van catleya's, die weliswaar pas na zeven jaar bloem maken, maar dan ook de grootste verrassingen kunnen opleve ren, door zich onverwachts als nieu we en kostbarevariëteit te ontpop pen. Zoo ook bij een verzameling nieuw geïmporteerde odontoglos sums. Zoo is er indertijd een nieuwe odontoglossum crispum voor 35000 francs verhandeld. De heer Van Vloten heeft zich ver zekerd van de medewerking van een zeer bekenden chef de culture» den heer George Janssens, die in Enge land, Duitschland en Italië in het vak werkzaam is geweest. De kweekerij heeft muren van be ton armé (van welk materiaal ook een kantoortje geheel is opgetrokken) bezit verder een zeer gemakkelijk ta hanteeren toestel voor luchtverver- sching, terwijl de temperatuur door warm water wordt geregeld. Deze is in de kassen zeer verschillend en loopt van 50 tot. 75 graden Fahren heit. Toen wij er waren, troffen we het in zoover minder goed,, dat juist dien morgen bijna alle bloemen aan bezoekers waren afgeleverd. Intus- schen er waren er weer allerlei op 't punt van doorbreken en wie ieta moois zien wil, doet dan ook het best met er 's morgens heen te gaan. Zooals bekend zal zijn levert de heer van Vloten zoowel de afzonderlijke bloemen, als de planten zelf. Hulpeloos achtergelaten. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt wegens het opzeitelijk in hulpeloozen toestand achterlaten van kindaren. Gevonden voorwerpen. Een armband. Een hamer. Een kin derborstlap. Een ring met sleutel®. Een vrachtbrief. Een jekker. Een paar hefboomen en een tuindersschuit. Gewond. Hedenmorgen om 8 uur had een wagenmaker aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. het ongeluk zich met den dissel in het rechterbeen te hakken, waardoor een niet onbe langrijke wond ontstond. Na eerst i door den verbandmeester K. te zijn verbonden werd de verwonde door deze naar zijn woning in de Vooruit gangstraat gebracht. EVANGELIE EN BELIJDENIS. De lijst der Candidaten, die worden j aanbevolen door de Kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" ter vervul- j ling der vacaturen in het Kerkelijk Kiescollege tegen lo. Januari 1906, luidt aldus J. Bielderman, A. Bierens de Haan, H. C. Bosman, H. Bremer, C. van Dullemen, H. J. van Egmond, J. H. Franck, j. A. Heins, H. F. Hessels, J. W. Hilbrander, G. H. Japikse, G. J. Kok, Alb. van der Lande, J. H. van Leijden, F. M. Baron van Lijnden, P. J. Moetoen, A. Ooijevaar, P. H. E. Robijhs Sr., M. A. Roosen, J. Schakel, D Serné Az., B. A. Snelleman, A. de Wijs. Gevroren. Heden-nacht heeft het gevroren. Plassen in de omstreken waren met een vliesje ijs bedekt. H. S. V. De Kampioen. Het Bestuur van bovengenoemde vereeniging heeft op de laatste ge houden bestuursvergadering beslo ten nog dit jaar de kampioenschap pen der club uit te schrijven en wel voor wielrijden, hardloopen en snel wandelen. Benoemd. De heer II. Scholten alhier is be noemd tot onderwijzer te Aalsmeer. Bestrating. De heer A. Oudshoorn alhier is aan nemer geworden der bestrating met een paandenpad van den Schalkwij- kerwog voor ƒ0.215 per M. Coöperatieve Vereenigmgen In de Staatscourant van heden rijn opgenomen de Koninklijk goedge keurde statuten van een tweetal te Haarlem gevestigde Coöperatieve Bouwvereenigingen. en wel „Verbe tering zij ons Streven" en ,,I)e X".

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1