j£jr*x&2ï£ö.hun dit te Arr. Rechtbank Zitting van Donderdag 19 October. MISHANDELING IN DE HAARLEMMERMEER. De zeventienjarige J. A. van Brug gen had met zijn kameraad C. Vis ser een veete tegen de gebroeders Hermanus en Petrus Op den Kelder, omdat zij door dezen eens uitgeschol den waren. Zij besloten daarom zich t te wreken. In den laten avond van Maandag 12 Juli hebben zij zich bij de z. g. Nieuwe Brug in de Haarlem mermeer verdekt opgesteld, wetende, dat beide jongens daar zouden pas- seeren, omdat zij per rijwiel naar Haarlem vertrokken waren. Toen de gebroeders Op den Kelder voorbijkwamen in gezelschap van een derde, zekeren Van der Ban, wer den zij door Visser van hun rijwie len geduwd. Bij een vechtpartij, die daarna ontstond, heeft Van Bruggen gebruik gemaakt van een mes. waar mede hij Petrus een steek in de borst toebracht, en Hermanus een aan het linkerbeen. Met veel moeite zijn de gestokenen naar hun woning in de nabijheid ge- loopen. De inmiddels geroepen ge neesheer Dr. Melchior, achtte de wonde van Petrus zóó ernstig, dat hij voor diens leven vreesde en den ouders den raad gaf een geestelijke te ontbieden voor het toedienen van de Heilige Sacramenten, wat ook ge schied is. De wonde van Hermanus was niet gevaarlijk, en genas spoe dig. Ook Petrus is in het leven ge bleven en is thans weer geheel her steld. Voor deze mishandeling stond Van Bruggen heden terecht. Zijn kame raad is buiten vervolging gesteld, omdat deze weinig aandeel in het ge beurde heeft gehad. De beklaagde zegt., dat hij dien dag een soort aardappelschilmesje bij zich had, wat wel vaker gebeurde, aange zien hij dit nooditr heeft bij zijn be drijf van boerenarbeider. Hij heeft dit mes dan ook niet juist voor de mis handeling bii zich gestoken. Ook zeide hij, dat hij niet opzette lijk met bet mes gestoken heeft, men was aan het vechten gegaan, entoen heeft hii in .drift van dit wapen ge bruik gemaakt. De president wees den beklaagde er op. dat hij voor den RecMer-Com- missaris een volledige bekentenis heeft afgelegd daarvan gedeeltelijk terugkomen kan toch niet meer baten. .'Us getuigen werden gehoord de beide mishandelde personen, alsook Van der Ban en de geneesheer, die verklaringen aflegden, waardoor het hier vermelde werd bevestigd. De getuige De Welde zeide, dat hij de beklaagde en diens kameraad dienzelfden dag in een café had hoo- ren. zeggen, dat zij de gebroeders Op den Kelder eens zouden mishandelen. De beklaagde door den president nogmaals gewezen op de bekentenis voor den Rechter-Commissaris, be kende ook nu weer. Hij zeide van het gebeurde spijt te hebben, alsook dat hij het ni.et zoo ernstig bedoeld had. Het O. M. waargenomen door Mr. De Vries van Doesburgh wees erin zijn requisitoir op. dat hot bier een zeer zware mishandeling geldt, die bijkans een menschenleven ge kost had. Om een zeer onnoozele re den heeft de beklaagde dit ernstige misdrijf gepleegd, en wel op een zeer laaghartige wijze. Daarom eisch- te het tegen dezen beklaagde. die lang niet gunstig bekend staat en een schrik zijner gemeente is, we gens zware mishandeling met voorbe dachte rade, één j a ar e n 3 maan den gevangenisstraf. De beklaagde vroeg een lichtere straf. INBRAAK TE ZAANDAM. Hierna stond terecht H. Beers, be steller te Amsterdam, beschuldigd van in den nacht van 1 op 2 Augus tus inbraak gepleegd te hebben in het café van P. de Jong, te Zaandam, waarbij hij zich meester heeft ge maakt van een bloedkoralen ketting, eenige odeurflacons, een remontoir horloge, een gouden oorijzer, een zil veren knipje, twee portemonnaies met geld en eenig geld uit de buffet lade. De beklaagde, waarschijnlijk in vereeniging met andere personen, is het perceel blijkbaar binnengekomen door inklimming door een tuimel raam. De gestolen voorwerpen zijn te Am sterdam beleend. Eén bankhouder herkende den beklaagde, een tweede evenwel niet beslist. De beklaagde ontkende de inbraak gepleegd en de voorwerpen beleend te hebben. Het O. AI. het bewijs toch geleverd achtende, eischte 2 j a a r gevangenis straf. De verdediger. Mr. J. Lieftinck wel overtuigd, dat de beklaagde schuldig 's aan dit misdrijf achtte het juridisch bewijs niet bewezen. Niet met enthousiasme, maar vol gens zijn plicht als ambtshalve toe gevoegde verdediger, vroeg Mr. Lief tinck vrijspraak. woning met het oogmerk de assuran tiepremie te verkrijgen, omdat het wettig bewijs niet was geleverd. UITSPRAKEN. T. T. C. de Valk, loopknecht te Haarlem, openbare schennis der eer baarheid, 14 dagen gev.straf. W. Terwee, zonder beroep te Haar lem .als voren, ƒ30 boete of 12 dagen hechtenis. A. Verbaten, werkman, zonder vas te woonplaats, wederspannigheid, 10 dagen gevangenisstraf. W. Dolieslager, arbeider te Haar lemmermeer, verduistering, 2 maan den gevangenisstraf. N. J. Kollaard, lettergieter te Haar lem, beleediging ambtenaar in func tie, 120 boete of 8 dagen hechtenis. .D F. G. Schilling, bediende te Velsen, mishandeling, 10 boete of 4 dagen hechtenis. J. F. Offenberg, haringvisscher te Wijk aan Zee en Duin, wederspan nigheid, straf als voren. J. Kruger, zeeman te IJmuiden, eenv. beleed., straf als voren. J. van den Kommer, groentenkoop- man te Haarlem, feit als voren tegen een ambtenaar, straf als voren. J. Smit, visscher te Zaandam, we derspannigheid, 14 dagen gev. straf. S. Mantjes, zonder beroep te Wor- merveer, bedelarij, 5 dagen hechtenis en 3 jaar plaatsing in een R. W. I. Besmet tel ij ke ziekten. In de week van Woensdag 11 tot en met Dinsdag 17 October is te Haarlem voorgekomen 1 geval van diphtheritis. Te Bloemendaal 1 geval van diphthe ritic. Te Haarlemmermeer 1 geval van thyphus en febris typhoïdea. Te Sloten 1 geval van roodvonk. Sint El i s a b e t h s-V e reenigi ng. De avond van Woensdag vormde een waardig slot aan de tentoonstel ling en feesunarkt der St. Elisabeths- Vereeniglng. Van half acht tot half tien was er muziekuitvoering, waarbij inej. Hermine Scholten, de heer Phi lip Loots en de jongenheer Alphons Jansen zeer ten genoegen van de tal rijke aanwezigen hun medewerking verleenden. Mej. Schollen ontving een fraai bloemstuk en de heer Loots een krans. In de groote zaal, waar het concert gegeven werd, mochten volgens poli tie voorschriften maarSo stoelen staan. Het anutal bezoekers was echter wel het vijfvoud van het aantal zitplaatsen. Toen om half tien het concert ge ëindigd was werden de tentjes en de étalages bestormd. Ten slotte ging men over tot veiling van het overgeblevene. Werkelijk fabelachtige prijzen werden besteed. Maar het was voor een goed doel. Hiermede is de tentoonstelling en feestmarkt ten einde. Een woord van lof komt toe aan het onvermoeide bestuur der vereeniging en de ver koopsters, die zooveel hebben bijge-1 dragen tot het welslagen van de feesten. De tentoonstelling werd Woensdag morgen bezocht door 434 betalenden en 92 houders van loten. Verder kwamen 27 kinderen uit het Buiten huis op bezoek. Des avonds werd de tentoonstelling bezocht door 421 per sonen. In het geheel werd de tentoonstel ling bezocht door 1779 betalenden en 970 houders van loten, totaal 2749 bezoekers. Heden werd de verloting gehouden, nadat de loten door de politie waren gecontroleerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. Ongesteldheden in verband met tan- den krijgen en alle kinderkwalen die er uit voortkomen houden op door j de werking van Scott's Ecnulsion die tevens stuipen, koorts, enz. belet. Scott's Kmulsion maakt gezonde, witte tanden voor kinderen, maar het moet Scott's Kmulsion zijn, de eenige emulsion door het Scott proces bei eid.deeemge emul sion die de meeste genezingen heeft te- weeggebra -ht. Let op het handelsmerk, c Yan aüe Apothekers Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Op Woensdag 25 Oct. a. s. des avonds te 71/2 uur zal de feestelijke opening plaats hebben van het lokaal van de Vereeniging voor Christelijke i Belangen, alhier. Het nieuwe gebouw is gelegen aan den Voorweg. B. en W. en de gemeenteraadsle den zijn uitgenoodigd de opening bij te wonen. HAARLEMMERLIEDE. Ook alhier verzoeken de onderwij zers teruggave van een deel of het geheel hunner storting voor het we duwen- en weezenpensioen. HALFWEG. Op de najaars paardenmarkt v.aren maar een twintig paarden aangevoerd handel meer rui' dan koophandel. SLOTEN. Voor de vacature van onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de O- L. school in het dorp Sloten (N.-H.) werden voorgedragen de Qieeren K. Postma te Haarlemmermeer, A. Al berts te Groningen en L. van Dijken te Meppol. Door den heer P. Blaauwhof alhier is vernietiging bij Ged. Staten ge vraagd der loting voor de Nationale Militie, omdat zijn zoon niet met zijn werkelijken voornaam is opgeroepen; ook de geboortedatum was onjuist. Op de Woensdag gehouden najaars. veemarkt waren 180 runderen aange voerd bij matigen handel liepen de prijzen van 140 tot en met 210. De tweede najaarsmarkt zal wor den gehouden op Woensdag 1 Novem ber a. s. HAARLEMMERMEER. Lijnden, Qruquius en Leeghwater zijn aan 't werk, om 't overtollige i water uit Haarlemmermeer te ver wijderen. Door 't vele water in de landerijen kan men nog weinig val bespeuren. j Tal van vreemde landarbeiders, heb ben tengevolge van 't ongunstige weder de gemeente Haarlemmermeer verlaten. De weinige verdiensten door 't slechte weder en 't ongezellige ver- i blijf in de schuren zijn oorzaak, van dit overhaast vertrek. Er kan voor de bietenrooing nog wel gebrek aan werkvolk komen. DE STOOMPONT TE VELSEN. I De pont „Kennemerland" gaat j Maandag varen. t De andere pont „De Velsen". is niet voor Februari gereed. 1 Een goed vooruitzicht Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Bestuur van den Waarderpolder alhier aan besteed Het tot 0.05 M. boven A.P. ophoogen der Kade van den Waarderpolder, onder Haarlemmerliede en Spaarn- woude, ter lengte van pl.m. 8000 M. in 4 perceelen. Ingeschreven werd als volgt: J. Willemsen Spaarndam, perc. 4 f 767.50; H. Polderman idem, perc. 4 f 876.— J. v. Buut Haarlem, perc. 1 f 1175.perc. 2 f 980.perc. 3 f 960.perc. 4 f 890.massa f 3850. H. Zwart Haarlemmermeer, perc. 4 720,G. P. Goossens idem, perc. 1 f 1190.—. perc. 2 990.—. perc. 3 f 760.—, perc. 4 f S30, massa f 3695. -. Bond van Inspecteurs van Politie. Deze bond hield hedenmiddag zijn jaarvergadering in de bovenzaal van het restaurant „De Kroon". Faillissementen. Door de Arr.-Rechtbank alhier is den 19en October 1905 failliet verklaard Jacob van Duijn, schilder te Haarlem. Rechter Commissaris Mr. J. D. Pas teur. Naar wij vernemen zal de gemeente- begrooting voor 1906 behandeld wor den op Woensdag 25 dezer. INBRAAK TE BLOEMENDAAL. Benoemd. Deu recidivist Jac. v. d. Berg, 44 Tot agent van Politie alhier is door jaar. kleermaker te Amsterdam, doch den Burgemeester benoemd H. Stals thans gedetineerd, werd ten laste ge- j ujt de gemeente Bennebioek. legd, dat hij in .den nacht van 15 op 16 Augustus inbraak gepleegd ta.aft Een koud bad. in de woning van den bouwkundige i J. F. Rootlieb, en zich uit deze wo-f;6*1 ^hnjft one ning heeft toegeëigend een groot aan- Hedenmorgen omstreeks 10$ uur tal zilveren tafelbeuoodigdheden, zoo-waren eenige jongens van 10 12-ja- als vorken en lepels, alsook een rigen leeftijd aan het roeien met een drinkkroes. i roeiboot in het Noorder Buiten- fingen van dezen, bleef de beklaag-a»hans weldra waren bj de ontkennen. aan het schommelen, zóó, dat het Het O. M. achtte het bewijs toch bootje omsloeg. Gelukkig lagen bei- overvloedig geleverd, en eischte metden niet ver van den kant, zoodat het oog op de ongunstige reputatie eenige personen met een touw de van den beklaagde, een gevangenis- jon~ns op het droge braehten. straf van v> er jaar. De ambtshalve toegevoegde verde- j diger, Mr. Joost de Granff, requireer-j I pcr#»f' f»a Vlftftf de zich aan het oordeel der Recht-; mimKTTrarmr Naar mcn verneemt, is de kolonel BRANDSTICHTING. I j Vetter, commt. van het 3e reg. i De Rechtbank sprak heden vrij inf. te Bergen op Zoom, bestemd om Lijpje Eveleens, huisvrouw van Troost tot generaal-majoor, commt. der 8e wonende in de Haarlemmermeer, be-divisie infanterie te Breda, te worden •chuldigd van brandstichting In haar benoemd. ZANDVOORT. Door B. en W. is verlof verleend voor den verkoop van alcoholhouden den drank, anderen dan sterken drank, aan de na te noemen perso nen voor de localiteiten achter hun ne namen vermeld, en wel aan Wed. H. Bluijs, voor de gelagkamer van het perceel aan de Poelierslop No. 5 L. Bluijs, voor de gelagkamer van het perceel aan de Kruisstraat No. 14; J. Bos, voor den winkel, de wa randa en het terras vóór den winkel van het perceel aan de Passage no. 25 L- J. Cazander, voor den winkel en het terras van het 'perceel aan de Poststraat no. 8. H. A. Gieske, voor de gelagkamer en de waranda aan de voorzijde van het perceel aan de Zandvoortsche laan no. 37; Wed. J. Koning, voor den winkel aan het perceel aan den Duinweg no. 8. A. Koper Azn., voor de gelagkamer en het terras van het perceel aan de Zeestraat no. 71 G. Koper, voor de gelagkamer van het perceel aan de Rozenobelstraat no. 3. J. F. Kouwenberg, voor de gelag kamer en de waranda aan de west zijde van het perceel aan de Zand voortsche laan no. 36. W. van der Mije, voor de gelagka mer van het perceel aan de S me de- straat no. 17. E. Paap, voor de gelagkamer van het perceel aan de Burg. Engelberts- straat no. 3; J. Schelvis, voor de gelagkamer van het perceel aan de Haltestraat no. 22; J. van Sluisdam, voor de gelagka mer en den tuin van het perceer aan den Kostverlorenstraatwegno. 72 K. Verheus, voor de gelagkamer, de biljartzaal en waranda van het perceel aan de Dr. Joh. Mezger- straat no. 52 L. N. Weber, voor de drie zalen van „Ons Huis" aan het Dorpsplein no. 5 en 6. A. v. d. Werff, voor den winkel van het perceel aan de Pakveld- straat no. 26 S. B. Wiener, voor den winkel van het perceel aan de Passage no. 19; S. de Wid, voor de gelagkamer en liet terras van het perceel aan de Haarlemmerstraat no. 70 P. de *Wit, voor de gelagkamer van het perceel aan de Spoorstr. no. 42, en J. Zwaanenburg, voor den win kel en de gelagkamer van het per ceel aan de Kerkstraat no. 17. Binnenland MINISTER VAN TETS. Reuter seint uit Berlijn, dat de Duitsche keizer Woensdag den oud gezant. baron Van Tets van Goudri- aan, thans Minister van Buitenland- sche Zaken, in afscheidsaudiëntie ontving. GOUVERNEUR IDENBURG. De gouverneur van West-Indië. de oud-minister A. W. F. Idenburg. ver trekt naar Paramaribo met het stoomschip Prins Willem I. NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ. Vanwege de Nederl. Heidemaat schappij werden Woensdag in de Noord-Hollandsche wateren uitgezet 20,000 éénjarige karpers. Deze jeugdi ge pootvisschen werden verdeeld over Üe vischwateren van de afdeelingen ..Oostzaan". ..De Rijp", ..Wormer en Jisp". .Landsmeer" en de ..Tip" der honfdafdeeling Zoetwatervisscherij. De tweede bezending pootvisschen voor de andere afdeelingen iruNoord- Holland wordt een week later ver wacht. De visschen werden door de afdee- lingsbesturen in ontvangst genomen en in de voor uitzetting bestemde wa teren gepoot. VERBITTERDE BEVOLKING. Men meldt uit Almelo Reeds sedert vier maanden is men bezig met de verbetering der Aimelo- sche wateren; het wers, dat de.vols gend-: maand moet opgeleverd worden; is echter nog lang met klaar. Ten behoeve van deze werken is do Hagen bij het badhuis afgedamd. Door de geweldige regens is hét water in de laatste dagen zoo gewassen, dat men met aile macht heeft moeten wer ken om dien dam te houden. Tiet water moet nu gedeeltelijk door de Weezcbcek zuidwaarts eu door de Loolee noordwaarts van Almelo weg- stroomen. Tal van landerijen 1; ngs de Loolee vooral in den Achterhoek, N.O. van Almelo, zijn nu door het vloed water overstroomd, zoodat verschillende boe ren, die hun aardappelen nog niet gerooid hadden, vrij wat schade lijden. En nog steeds is het water wassende. Sedert Maandag is het 1 Meter ge klommen. De verbittering der belanghebbenden tegen den aannemer vuu het werk is groot. Men wijt hem toch, dat hij de oorzaak is van dezen toestand, omdat liij niet van den gunstigen zomertijd geprofiteerd en gezorgd heeft dat het werk op tijd klaar was. Bij den dam wordt dag en nacht gewaakt, om te voorkomen dat deze doorgestoken wordt. HET ZUIVELCONGRES TE PARIJS. Woensdag werd aan het „N. v. d. D." geseind Met terzijdestelling van alle ande re wenschen heeft de sectie Wetge ving gestemd over drie resoluties van den heer Maenhout, afgevaardigde van België. Aangenomen werden de le bepalende dat geen verbod van invoer zal treffen de natiën, die de verplichting aanvaard hebben tot latende kleuring van alle vetsoorten, die zoodanig bewerkt zijn. dat zij gemakkelijk aan boter toegevoegd, kunnen worden, en de 3e beteekenende algeheel verbod voor alle boter van natiën, die in het geheel geen maatregelen tegen ver- valse hingen nemen. Met zwakke meerderheid werd ver worpen de 2e resolutie beteekenende ver bod van boter niet voorzien van het zegel van den Staat bij natiën, die afdoende maatregelen namen, waar borgende de zuiverheid van de uit te voeren boter. steengroeven vele longlijders voor kwamen. In do latste jaren zijn er echter meerdere voorzorgen bij het werk genomen. De steenen worden nu in de open lucht bewerkt en goed nat gehouden. Het aantal teringlij ders is daardoor gedaald tot 3 4 pet. der werklieden. DOOR UILEN AANGEVALLEN. Toen de horloger H„ Dinsdagna middag een der gemeente-uurwerken te Geldermalsen zou inspecteeren, werd hij, een eind in den toren ge klommen zijnde, onverhoeds door een grooten uil aangevallen. Het woeden de dier vloog hem herhaaldelijk in .het gelaat, en kon niet dan met groo te moeite afgewend worden. De heer II. bleef overwinnaar, doordien hij het dier met een bos sleutels een slag kon geven, die het tegen den grond deed tuimelen. Doch nu werd de toe- stand nog ergerEen tweede uil, misschien wel het mannetje van de verslagene, kwam nu opdagen. Nog woedender dan de eerste maal werd de heer H. aangevallen. Al zwaaien de en langs de trappen retireerende, wist de aangevallene zich te redden en een groot toeval mag het heeten, dat de heer II. er geen oog bij inge schoten is, want de nijdige dieren hadden het hoofdzakelijk op zijn ge zicht gemunt. TYPISCHE TOESTAND. Men schrijft uit Muiderberg aan „de Gooi- en Eemlander" De vorige week had onze brieven gaarder vacantie en die was hem van harte gegund, want die ijverige post beambte heeft het in den zomer meer dan druk. Maar nu konden in die week geen telegrammen verzonden worden. Zou dat in Amsterdam ook zoo zijn, als de postdirecteur uit is? TOEGETAKELD. Op de kermis te Putte aan de Bel gische grens hebben eenige personen den Belgischen gendarme Mous met messen zoodanig toegetakeld, dat men voor zijn leven vreest. Acht messne- den werden hem aan het hoofd toe gebracht. De hoofddader is een Bel gisch deserteur, die de wijk naar Ne derland heeft genomen. EEN TEGEMOETKOMING. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de Tel. Zoolang de heer Pop waarnemend directeur-generaal was genoot hij als zoodanig ƒ6000 tractement. zonder eenige korting. Na zijne definitieve benoeming werd op zijn tractement de korting voor het burgerlijk pen sioenfonds toegepast en dit zal vier jaren worden voortgezet evenals zulks bij andere burgerambtenaren gebruikelijk is. Om den directeur-generaal in de zen te gemoet te komen is een Ko ninklijk besluit uitgelokt, waarbij hem gedurende vier jaren duizend gulden toelage boven zijn tractement wordt toegekend. ZELDZAAM. Te Ilillegom is op de begrooting voor 1906 de hoofdelijke omslag met bijna ƒ5000 verminderd. EEN RADICAAL MIDDEL. Men schrijft ons uit Apeldoorn Blijkens het verslag van de laatst geil ouden vergadering van den Raad tc Apeldoorn, ontstond er eene dis- cussie over de kosten van het restau reer en van den toren to Beekbergen. Er was namelijk gebleken, dat de kosten te laag waren geraamd. Daar om vroegen B. en W. de goedkeuring van den Raad tot verhooging van het bedrag. Een der leden deed een spoedig af doend raididei aan de hand. Hij gaf in overweging den toren maar af te breken, daar men te Apeldoorn er toch niets aan had. (Rott.) HOOGE ZEEëN. Men meldt uit Scheveningen Dinsdagmiddag zijn slechts vier schepen ter haringvisscherij vertrok- ken, van degene, die in de haven ter i vertrek gereed lagen. De sleepboot Kinderdijk, die ze in zee bracht, j kreeg daarbij zulk een stortzee over, j dat haar de lust ontbrak de andere j schepen buiten de haven te brengen; hierdoor zijn deze genoodzaakt ge- i worden een volgend 'hoogwatertij af te wachten. i De Dinsdagmiddag buiten gebrach- te schepen waren de bom Sch. 239 en i de loggers Sch. 242, 225 en 173. OMGEKOMEN, i Met het met man en muis vergaan van den Vlaardingschen logger Ma ria, waaraan niet meer wordt getwij- i fe!d, zijn uit Pernis omgekomen de i matrozen Cornelis van Kampen, Klaas Dujardin en Willem Schoon- rok. BEWAREN VAN FRUIT. Naar'het ..U. D." verneemt, ligt het in het voornemen van het Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid, om binnenkort vijf personen naar Amerika te zenden, ter bestudeering van het bewaren van fruit. DOMELA TE LEIDEN. Dinsdagavond trad in een openbare vergadering, uitgeschreven door cfe vrije socialistenvereeniging te Lei den, in de Stadsgehoorzaal op de heer F. N. Domela Nieuwenhuis die eene rede hield over zijne gevangen schap in Duitschland en daaraan verbond een overzicht van de anar chistische vervolgingen in liet alge meen. Hij prees ten slotte het anar chistisch beginsel met 'groote harts tocht aan. De overtalrijke vergade ring ging ordelijk uiteen. GEMEENTELIJKE HUMOR. In het Raadsafdeelihgsverslag over (de Haagsche begrooting-wordt opge- merkt, fiat bij het plaatsen van adver- tentiën bladen van alle partijen be- hooren te worden begunstigd. i B. en W. antwoorden droogjes 1 „Indien advertentiën in de bladen i van alle partijen moeten worden ge- plaatst, zou dit, gegeven de politieke gesteldheid van Nederland, voor de gemeente uiterst bezwarend worden." I EEN ONTROUWE POSTAMBTENAAR j Wij lezen in de »Zw. Ct. In den laatsteri tijd waren herhaal delijk brieven, waarin zich geldswaar- i de bevond, zoek. geraakt tusschen Enschede en Zwolle.j Omdatjjmen den conducteur der brievenmalen J. M. uit j Enschede verdacht de hand te hebben in deze spoorlooze verdwijning werd gisteren van het postkantoor te En- schede een brief, waarin een bank- biljet van 10 was gesloten, verzonden j aan een gefingeerd adres te Harder- i wijk met den posttrein waarop J. M. j dienst had. Bij aankomst van den trein uit Al melo hier bleek, dat de brief verdwe nen was, terwijl vast stond, dat nie mand anders dan de verdachte in den postwagen had vertoefd. De medewer king der politie werd ingeroepen. Door den commissaris werd in't bijzijn van eenige postautoriteiten de verdachte gefouilleerd, maar er werd niets op hem bevonden. Bij een onderzoek van den postwagen evenwel, werd het voorafgemerkte biljet gevonden, zeer kort saamgevouwen, verstopt in een hoekje van een der bovenste loketten. J. M., die bekende, is Daar het huis van bewaring overgebracht. DE HAVENQUAESTIE TE ZAANDAM. Na de brochure van de anti-haven mannen hebben thans de pro-haven mannen een vlugschrift, gewijd aan de brandende quaestie alles met het oog op de Raadsverkiezingen van deze week het licht doen zien. Dit vlugschrift gaat uit van de heeren Brinkman. Van Doesburgh, Eelmann, Pauw. Smit, Verkade. Visser en Windhouwer, terwijl de heer dr. Van de Stadt in een afzonderlijk daaraan toegevoegd schrijven antwoordt. Het begin behelst een overzicht van de beweegredenen der pro's waarom men den "heer Latenstein niet als wethouders heeft herkozen, een daad, waarin men echter niet heeft te zien een oorlogsverklaring aan de tegen standers, van wie een reeds denzelf den avond in de Zeehaven-Commis sie werd benoemd. Hoofdbezwaar is, dat de Ideeën van de afgetreden Raadsleden niet meer of minder inhouden dan een geheel nieuw plan. dus geen opschorting of uitstel om nog eens cijfers te con troleeren of om zich op de hoogte te stellen maar om al het werk dat reeds gedaan is, weer van voren af te beginnen, terwijl dit alles geschiedt zonder nadere motiveering. Zoolang men ons niet overtuigt, zeggen de pro's, dat wij dwaalden, niet beschikten over de noodige gege vens, niet over de juiste technische adviezen, laten wij ons niet van ons stuk brengen. Tot zoolang meenen zij het volste recht te hebben tegenover de ideeën der tegenstanders hun plan, steunende op ernstige voorbe reiding, te handhaven. EEN NUTTIGE INSTELLING VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL. Verschenen is een brochure, ge schreven door den heer C. T. van Spankeren, te Amsterdam, hoofdcon ducteur a. d. H. IJ. S. M. „Een woord ter opwekking tot deelname aan een nuttige instelling ten bate van het Nederl. spoorwegpersoneel". Na in het kort de geschiedenis van ons spoorwezen te hebben nagegaan, wijst de heer Van Spankeren op de wenschelijkheid. een bond op te rich ten „b. v. van H. IJ. S. M. spoorweg personeel, idem van S. S. en van N. C. S. personeel, elk op zichzelve en toch elkander de hand reikende, wan neer 't er op aankwam iets nuttigs te stichten", waaruit godsdienst en politiek geweerd zouden worden. Schrijver wijst op het goede voor beeld, door Engeland in dezen ge geven en zegt, dat het b. v. noodig, hoognoodig. is, dat er een herstel lingsoord en een .invaliedenoord wor den gesticht. Aan het eind van zijn brochure wekt hij heeren ambtenaren en be ambten „mannen van de H. IJ. S. M., S. S. en N. C. S. aan tractie en vervoer op, lid te worden van deze instelling, welker contributie slechts één cent per week zal bedragen. DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. Niet alleen in de verschillende ste den van ons land. maar ook reeds in het buitenland beginnen de arbeiders zich voor den te Amsterdam uitge broken strijd in de bouwvakken te interesseeren. Zoo werd te Antwer pen eene vergadering van metselaars en opperlieden gehouden, die eene motie aannam, waarin de houding der patroons wordt afgekeurd en be sloten wordt de beweging zooveel mo gelijk te steunen. ONGEZOND WERK. Men schrijft uit Benthelm Het graven en bewerken der Bent- heimer steen uit de steengroeven in den omtrek wordt voor ongezond ge houden. Dc Kamer van Koophandel te Osnabrück heeft op bevel der Re geering daaromtrent een onderzoek In-gesteld, waaruit is gebleken, dat vroeger onder de werklieden der I BOND VAN MILICIENS. Do Ned. Bond van miliciens en oud- miliciens, wiens doel is de le en 2e 'periode der herhalingsoefeningenbe- perkt, de 3e periode afgeschaft te krijgen, en voorts den toestand van de in werkelijken dienst zijnde mili ciens te trachten te verbeteren en hen bij te staan met adviezen, heeft een proefnummer laten verschijnen van een maandblad „Het Vaderland getrouw dat het orgaan van den Bond zal zijn. VECHTPARTIJ. Te Enschede werd Woensdagavond op den Haaksbergerweg de 13 jarige fabrieksarbeider Tabor levensgevaar lijk in de long gewond. De dader is onbekend. De getroffene is naar het ziekenhuis overgebracht. INBRAAK TE SLOTERDIJK. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Sloterdijk ten huize van den heer Van der Fange inge broken. Langs een raamblind heeft de inbreker een raam op de bovenver dieping aan de achterzijde van het huis weten te bereiken. Door op schuiving daarvan verschafte hij zich toegang tot de bovenverdieping, trok aldaar zijn schoenen uit om zijn tocht in het benedenhuis voort te zet ten. Aldaar gekomen werd de inbre ker evenwel ontdekt door den heer F. Eene worsteling ontstond, maar de heer F., die een wond aan een zijner handen had, moest zijn onwel- komen gast laten glippen. Bloots hoofd, zonder sdhoenen, zijn kleedij door de worsteling geheel in wanor de, vluchtte de dief langs den Haar lemmerweg naar Amsterdam. Op den weg moet hij echter zijn aangehou den door twee aldaar surveilleerende agenten vanwege zijn vreemd uiter lijk. Toen heeft hij blijkbaar die poli tiedienaren wat op den mouw we ten te spelden, althans zij vonden geen aanleiding hem naar een poli tiebureau over te brengen. SMOKKELEN. Aan het station te Oldenzaal is door de douanen een Duitscher aangehou den, die een partij zijden costuum- rokken en kragen en eenige boa's trachtte binnen te smokkelen. De goe deren ter waarde van ongeveer ƒ1100 werden in beslag genomen. ZUIVELCONGRES. De N. R. Ct. van Woensdagochtend bevatte het volgende telegram Den ganschen dag heeft de vijfde afdeeling van het zuivelcongres met bijzondere warmte beraadslaagd over de Nederland betreffende quaestie, vooral 's middags weerden de Neder- landsche afgevaardigden zich krach tig. De eerlijkheid onzer botercontró- Je vond algemeene erkenning, maar men heeft na de sluiting der algemee ne beraadslaging het nemen van een beslissing tot morgen uitgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2