Arr. Rechtbank (Vervolg der zitting van Donder dag 19 October.) DE BRANDSTICHTING AAN DE LEIDSCHE VAART. Woensdagavond 30 Augustus om streeks kwart vóór achten werden de brandweer en politie gealarmeerd voor een brand in het perceel Leid- ache Vaart '252, bewoond door den bierbottelaar De Munnik. Het huis, deel uitmakende van het zoogenaam de „Roodedorp", brandde geheel uit, terwijl het daar naast gelegen per ceel no. 250 ook eenige brand- en waterschade bekwam. Reeds dadelijk had de politie het vermoeden, dat hier kwaadwilligheid in het spel was. vooral toen de hoofdinspecteur Nol- thenius in de keuken van het uitge brande perceel een tweetal flesschen vond. waarin blijkbaar benzine was geweest. De Munnik werd eerst zelf verdacht en dan ook in hechtenis genomen, en later ook zijn neef. de 27-jarige M. Ch. Koetsch. huisbediende, wonende te Rotterdam. Het onderzoek van den Rechter commissaris heeft evenwel geen grond opgeleverd voor een vervolging van De Munnik, waarom deze dan ook eenige dagen geleden weer in vrijheid is gesteld. Koetsch werd echter vervolgd en stond Donderdag terecht, beschuldigd van de brandstichting. De beklaagde bekende, dat hij den brand gesticht heeft. Anderhalf jaar geleden heeft zijn oom hem reeds uit- genoodigd om zijn woning 3n brand te steken, waarvoor al naphta ge kocht was. Toen is hij er evenwel niet toe kunnen komen. Zondag vóór den brand, 27 Augus tus, was De Munnik weer bij hem in Rotterdam gekomen om hem daar toe uit te noodigen. Ditmaal heeft hij er aan voldaan, vooral omdat hem een belooning van 100 gulden werd toegezegd. 's Woensdags is hij dan ook naar Haarlem gekomen, en heeft toen zijn oom naar Zandvoort was vertrokken en hij dus alleen tehuis was, een stoel in de achterkamer overgoten met een hoeveelheid benzine en heeft daarop een brandende kaars ge plaatst. Toen hij zag, dat het vuur zich aan den stoel mededeelde, heeft hij het huis verlaten om door den Hout naar het station te wandelen, om vervolgens met den trein weer naar Rotterdam teTug te keeren. Beklaagde zeide te weten, dat het doel van zijn oom was de verzeke ringsom te ontvangen om daarmede zijn zaken, die financieel zeer zwak stonden, er boven op te helpen. Bij het verlaten van het huis is Koetsch door eenige buren gezien, die dit dan ook Donderdag teT te-rechtzit ting verklaarden. REQUISITOIR. Het O. M. wees er in zijn requisi toir op. dat hier een zeer ernstig misdrijf is gepleegd. De moreele schuld van De Munnik kan z. i. voor Koetsch geen verlichting zijn. Wel voert het O. M. -daarvoor aan zijn berouwvolle bekentenis en zijn jeug digen leeftijd. Dit in aanmerking ne mende, alsook, dat het maximum voot dit misdrijf 12 jaar is, eischte het O. M. een gevangenisstraf van twee jaTen. PLEIDOOI. De toegewezen verdediger. Mr. Stheeman, deed in zijn pleidooi uit komen, dat hij er van overtuigd was, dat de eigenlijke schuldige in deze zaak De Munnik is. Deze heeft Koetsch er toe gebracht om te doen, wat hij gedaan heeft. Ook was pleiter van oordeel, dat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen was. In het re laas van het gebeurde zijn eenige raadselachtige momenten. Om 6.20 heeft Koetsch den brand aangestoken en het huis verlaten, wat door ge- tulgen is bevestigd. Eerst om 7.40, dus ruim een uur later, is het vuur uitgeslagen. Benzine is een zeeT snel ontvlambare stof, dus als de brand ontstaan is tengevolge van ,,den stoel en de kaars" moest deze reeds veel eerder in volle hevigheid uitgebroken zijn. Pleiter veronderstelde dan ook, dat de door Koetsch gestichte brand spoedig gedoofd is, en dat De Mun nik in dien tijd is thuisgekomen en opnieuw den boel aangestoken heeft. Deze lezing van het geval is wel aannemelijk volgens pleiter, omdat dan meteen de duistere punten in deze zaak opgehelderd zijn. Om deze reden vroeg pleiter dan ook een on middellijke in vrijheidstelling van dén beklaagde. Dit verzoek werd evenwel door de Rechtbank afgewezen, nadat zij in Raadkamer had overwogen, dat daar voor alsnog geen termen aanwezig waren. De uitspraak werd vervolgens be paald op Donderdag 26 October. ZAKKENROLLERS. Op 6 Augustus werd van den ker- misvierder Van der Linge te Beem- ster een horloge gerold. Hiervan wer den reeds dadelijk verdacht de twee Amsterdamsehe kwartjesvinders, J. Stubbe en M. Barmhartigheid. Bij visitatie bleek, dat beiden een hoe veelheid valsche sleutels bij zich droegen, die zij beweerden gevonden te hebben, evenals het horloge, dat Stubbe in zijn bezit had. De getuige Van der Linge was we gens ziekte verhinderd om deze zit ting bij te wonen. Daarom werd op verzoek van het O. M. de zaak uitgesteld tot de vol gende week. De verdediger, Mr. J. Lieftinck, vroeg evenwel reed9 thans in vrijheid stelling van den beklaagde Barmhar tigheid, die reeds elf weken gedeti neerd is, terwijl er, volgens pleiter, niet het minste bewijs of zelfs aanwij zing togen hem is. De Rechtbank wees evenwel ook dit verzoek af. Gev. Voorwerpen. Een portemonnade met geld, een gummibal, twee manchetten, een bril In étui. een oorknopje, een enveloppe met inhoud, drie bankbiljetten, een pakje riempjes enz., een gewicht en een handwagen. UEDERENAVOND. Door Gerard. Zalsman en Henk van Breemen hoorde ik gisteravond in „De Kroon" den heerlijken cyclus „Dichterliebe" van Schumann voor dragen. Laat ik beginnen te zeggen dat de benauwende atmosphew in de zaal van juist geen gunstigen in vloed op de stembanden van den zan ger heeft moeten zijn ofschoon daarvan, wat de toonkwaliteit betreft, niets was te bespeuren. Wel kreeg ik den indruk dat de zware taak die Zalsman met deze voordracht op zich genomen had, hem tegen 't einde wat begon te drukken. Maar de taak i s dan toch ook zelfs in de allergun stigste uiterlijke omstandigheden buitengewoon zwaar. Zij stelt de hoogste eischen aan physiek en artis tiek kunnen. Hoe weinig bezwaarlijk voor Zalsman de eerstbedoelde voor waarde is, heeft hij trouwens in 't vorig seizoen, bij de voordracht van dezen zelfden cyclus afdoend bewe zen. Van meer belang is 't daarom te hebben mogen waarnemen, hoe het werk van dezen avond, als artistie ke daad, de vroegere reproductie in menig opzicht te boven ging. De lie- j deren ,die in dien zacht-weemoedi- gen, droomerig stillen, echt Schu- mann'sehen toon zijn gehouden i „Aus meinen T bran en sprieszen", ',,Ich will meine Seele taucheü", ,,Und wüssten's die Blumen, die kleinen", ..Hör ich das Liedchen klingen" en dergelijke vinden bij Zalsman een vertolking die ik gerust volmaakt durf noemen. In andere, wat meer dramatisch gekleurde nummers zon digt hij nog wel eens een enkelen keer door overdrijving, door te dok onderstreepen, door een te veel op dringen van een overigens uitmun- tende bedoeling. Maar over 't geheel was zijn voordracht een duidelijk sprekend getuigenis van een ernstig zich verdiepen'in het kunstwerk dat hij zich te vertolken voorstelde en dat hij inderdaad met kracht en in nigheid tot ons heeft doen spreken. Na deze praestatie had Zalsman een buitengewoon fraaien bloemen korf in ontvangst te nemen. Met grooten lof moet hier de ver melding volgen van Henk v. Bree- men's superbe pianobegeleiding als men bij deze liederen, waar de piano vaak de hoofdrol heeft, van begeleiding kan spreken. De verschillende nummers, dikwijls veel aan techniek, a 11 ij d veel aan muzi kaliteit eischend, werden in één woord prachtig gespeeld. Alleen no. 9 zou, geloof ik, door een wat matiger tempo veel aan duidelijkheid hebben gewonnen en niets aan karakter ver loren. Bij volle waardeering van wat hij later in zijn solo-nummers Impromptu van Schubert en Rondo caprisioso van Men delssohn aan goed en mooi piano spel. te genieten gaf, blijven voor mij toch de Schumann-begeleidingen de aangenaamste herinnering aan v. Brecmen's medewerking op dezen avond PHILIP LOOTS. Een verzoek. De afdeeling Dordrecht van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond heeft zich tot den Raad der gemeente Dordrecht gewend met een adres, waarin zij o.a. verzoekt, om in geen geval drukwerk der Ge meente te gunnen aan de firma De Waard te Haarlem, daar de schande lijk lage iooneu, die deze firma aan hare gezellen betaalt beneden alle critiek zijn. Antique. Op de veiling van Donderdag bij den makelaar George L. Sinit, Bake- nessergracht 13 werd onder anderen een empire to'letje ter tafel gebracht en ingezet door een koopman voor 30.Daarop volgde direct een bod door den makelaar van f 60.tot ten soltte de 'neer H. Hendriks het meubeltje kocht voor de som van f 295.—. Veertigjarig Jubileum. i i De chef van ons station, de heer 'W C. J. deBruijn herdenkt op 31 Ja- i nuari 1906 den dag, waarop hij vóór veertig jaar bij de Holl. Spoor m I dienst trad. I A!s leerling in Delft begonnen, werd hij een jaar later klerk te Rotterdam, ging als commies naar den Helder, toen met promotie naar Leiden en werd 1 Mei 1874 chef van 't station te Wormerveer, waar hij vier jaar bleef. Daarna was hij de eerste chef van 't nieuwe station te Winterswijk (tot dien tijd een halte), dat hij tot 1886 bestuurde, om toen te worden overgeplaatst naar Leiden, dat hij twaalf jaar later, in 1898 verruilde met het station te Haarlem. Haarlem geldt voor een moeilijk station, met zijn 200 treinen, con- vooien, locomotieven in vier ver schillende richtingen, zijn gevaarlij ke overwegen en treinen op het twee- do of derde spoor, die alleen over de rails heen te bereiken zijn. Het moet wel een scherp en voortdurend toe zicht, wezen, dat er in slaagt, een zoo drukken dienst zonder ongelukken te onderhouden. De chef zelf pleegt be scheiden! ijk te zeggen..we werken gelukkig en ik hóóp, dat het zoo blij ven mag!" Dit kenmerkt zijn persoonlijkheid. Hij is geen druk man. die op alle slakken zout legt. maar een die rus tig zijn gang gaat in don waarlijk niet lichten dienst, gezien bij de rei zigers. die hij met onvermoeide wel willendheid te woord staat en bij zijn personeel, in weerwil van gestreng heid op den dienst. Chef De Bruijn is waar blijft de tijd? nu al weer bijna acht jaar hier. Wij zijn er zeker van, dat velen hem op den dag van zijn Jubtlé itU- len doen blijken, dat zij in hem een sympathiek en degelijk stations- hoofd hebben gevonden. f Met pensioen, j Naar men ons bericht zal de heer J. D. v. d. Waals, assistent-opzichter aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. met 1 Januari 1906 den dienst der Maatsohappij met pen sioen verlaten. Daar de heer v. d. W aals ruim 51 dienstjaren achter zich heeft, zoo heeft de Directie goed- 1 gunstig beschikt en hom van 1 No vember a.s. af verlof verleend. Op Hol. Men schrijft ons Donderdagmiddag om vijf uur sloeg op den Gasthuissingel een paard, ge spannen voor een steenwagen van den heer Van Strien op hol, doordat het beest schrok van een stuk ijs, dat voor een der huizen lag. Het dier rende tot aan De WitStraat, waar het tegen een boom aanliepen 1 daarna tot staan werd gebracht, i De wagen was beschadigd en het i paard kreeg een wonde aan een der pooten. t De voerman kwam met den schrik vrij. Verdacht paard. Sedert eenige dagen staat onder Politietoezicht een paard ^hengst), aangevoerd uit Engeland en gestald bij den paardenslachter Schornagel 'aan het Begijnhof. Dit paard heeft het buitengewone gewicht van 944 kilogram. brand, terwijl andere meubelen eeni ge schade bekwamen. Door een Theo-fakkel was het vuur spoedig uitgedoofd. HAARLEMMERMEER. Op de paardenmarkt te Hoofddorp Donderdag j.l. waren aangevoerd 573 paarden en veulens, waarvan de prij zen wisselden van 90—f 550 42 hit- ten, prijzen f 55130. i I Tal van vreemde kooplieden waren aanwezighandel vlug. 1 Op de veemarkt te Hoofddorp wa- ren aangevoerd 62 koeien, f 124195 26 vaarzen, f 75110. Een bouw-commissie heeft van den heer J. L. Leestemaker te Hoofddorp een stuk tuingrond aangekocht waar- op eenige woonhuizen zullen ge bouwd worden, benevens eenige wo ningen voor afbraak, waarvoor flin ke gebouwen zullen verrijzen. De voorbereidende werkzaamheden heb ben reeds een aanvang genomen. innenland HOFBERICHTEN. Uit Schwerin wordt gemeld H. M. de Koningin heeft de Hol landsche concertzangeres Tilly Koe- j Opening. Men schrijft ons De opening wordt aangekondigd van eene paardenslachterij op de Bo termarkt op hedenavond. (Zie ad- vertentie). De winkel, waarin o. a. een prachtige vleesch-snij machine ge plaatst is, ziet er keurig uit. Kanonkogel van steen. Men vertoonde ons hedenmiddag een steenen kanonkogel, opgegraven op het terrein van de remise aan de Leidsche Vaart. Bij het plaatsen van een paal werd hij op ongeveer 2 meter diepte ge vonden. DE VELSERPONT. Men schrijft ons uit Velsen „Vrijdag gaan we pontje varen, „De Minister gaat dan meê, i „En daar 't ding ligt aan een ketting, „Kan het nooit meer naar de zee." Het in de twee eerste regels van dit verheven dichtstuk vermelde, stond voor eenige dagen in het „Handels- Wad", dat er o. was het maar waar nog wel bijvoegde, dat dit zou zijn de laatste proefvaart. U begrijpt levendig, dat wij daar van gaarne getuigen wilden zijn en daarom stonden wij dan ook klokke half 10 vanochtend aan de ten doode opgeschreven voetbrug, om daar te ontwaren, dat het ..Handelsblad" had gejokt. Van voor de laatste maal varen geen sprake van varen zelfs heele- maal geen sprake. Dit kon niet. want de ketting aan de westzijde, zonder welke stevige bevestiging onmogelijk i'g, lag nog op een platbodemen vaartuig, middenin het kanaal, met een touw er aan en werd door werklieden van de Amster damsehe fabriek uitgelegd. Hun ka meraden hadden nog heel wat te ver hakstukken op de pont zelfvan var ren dus geen sprake. Maar ook geen sprake van autori teiten. Nu ja. de ingenieur Feith was er, doch dat 's in onze oogen allang geen autoriteit meer, die woont hier evengoed ten platteland© als wij. Of hij ook overtuigd is als iedereen hier, dat al het nieuwe gewurm toch niet zal baten ig op zijn gelaat.dat alleen maar zich stom vervelen" uit drukt, niet te lezen. Maar autoriteiten in het goud uit Den Haag, ziet u die waren er niet Wel echter was er weer wat nieuws. Er lag weer een groote platbodeme 'schuit, waarop een heistelling en daarmede was men bezig due d'alven in te heien, die moeten dienen om een verlengstuk te maken aan de nog nooit, tenzij dan voor het bergen van het plezierzeilbootje van den heer Vos, gebruikte winterhaven aan de zuid zijd®. Wat daarmee nu weer moet ge beuren Dat is een Staatsgeheim, evenals een diep geheim voor ons bleef, wan neer nu eindelijk wel een,s met va- ren zal worden aangevangen. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Het zal den 4en Januari a. s. 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. Bou- man alhier in functie trad als ge meente tevens onbezoldigd Rijksveld wachter. Gedurende dien tijd heeft hij zijn niet altijd gemakkelijke taak ernstig opgevat, zijn dienstijver is bekend. Zoo behoorde hij tot de drie poli tiebeambten, die in den nacht van 16 Juni 1891 aan den Rijksstraatweg onder deze gemeente, de beruchte in breker Coolen. destijds de schrik van Haarlem en omstreken, arresteerden. De Gemeente schonk hem, als be looning voor die daad, een horloge met inscriptie, terwijl hij door Z. Exc. den Minister van Justitie in het Alge meen Politieblad, eervol werd ver meld. Voor zijn in diensttreding alhier was de heer B. agent ,van politie 2e klas te Haarlem. Het zal hem den 4en Januari zeer zeker niet aan welverdiende belang stelling ontbreken. HILLEGOM. De architect C. L. M. Robbers te Haarlem heeft aanbesteed den bouw van een gesticht met school te Noot dorp bij Den Haag. Hoogste inschrij ver W. M. Weijers te Tilburg voor 382.90. Laagste inschrijver wag S. Strijk, te Hillegom, voor f 29570, aan wien hét werk is gegund. Er waren 14 biljetten ingekomen. SCHOTEN. Bij den veldwachter Couwenhoven ontstond hedenmorgen in de keuken een begin van brand. De vitrages voor het keukenraam zijn totaal ver- ZANDVOORT. Donderdagavond j.l. vergaderde de Zandvoortsche Feestcommissie in café Suisse ter nadere vaststelling van de feestelijkheden op 26 October a. s. ter eere van het 60-jarig be staan der bewaarschool alhier. Besloten werd het Harmoniegezel schap uit te noodigen het feest in de bewaarschool op 26 October a- s. op te luisteren met muziek. Het ma rionettentheater vein Cabalt uit Am sterdam zal voorstellingen geven. De leverantie van krentenbrood werd gegund aan den heer J. Schip per en mej. de Wed. L. vanderWerff. Het programma der avondfeestelijk heden werd vastgesteld, tea'wijl be sloten werd tot bijwoning van de feestuitvoering uit te noodigen het bestuur der bewaarschool, het hoofd dier school en de helpers. Uit de Arbeiderswereld STAKING OPGEHEVEN. Op heden, den 20en dezer, zal de arbeid in de fabriek van de firma Raaijmakers en Co. te Gemert weer beginnen. Alle stakers zijn opnieuw door genoemde firma aangenomen, terwijl do iooneu der wevers zijn verhoogd van f 3, f 3.50 en f 4 per week op f 5.40, van f 4.50 op f 5.70, van f 5 op f6, van f5.50 op f6.30, van f 6 op f 6.60, van f 6.50 op f 6.90 en van f7 op f7.20. De firma heeft in uitzicht gesteld eene overeenkomst ten behoeve harer Gemertsche arbeiders te zullen aan gaan met het hoofdbestuur der Dioce- sanen Bond, waarbij zal worden vastgesteld dat de firma tot 1 Oct. 1906 zal uitbetalen aan de wevers die hun 20ste jaar voleindigd hebben 50 cent per weekdag, te beschouwen als leergeld, plus 60 pet. van het loon, met dien verstande, dat minstens 90 cent per werkdag als loon moet wor- den verdiend, en dat deze overeen komst in Sept. '19u6 in overleg met1 het bondsbestuur zal worden herzien. Nog zal de firma toegeven aan den wensch der werklieden, dat door hen bij algemeen en geheim stemrecht een fabrieksraad wordt benoemd, die op geregelde tijden met een der firmanten besprekingen zal hebben te houden, omtrent eventueel bij de arbeiders bestaande grieven en wenschen, ten 1 einde langs dien weg een duurzame i gewenschte samenwerking tusschen de firma en hare werklieden te ver- j krijgen, door ontevredenheid onder deze laatsen te voorkomen. GISTING. Volgens de „Etoile Beige" iheerscht er op het oogenblik weder eenige j gisting in de diamantbewerkerswe- j reld te Antwerpen, als gevolg van de j voortdurende oneenigbeid tusschen den A. D. B. en het Gilde van dia- j mantbewerkers, welke laatste veree- j inging een arbeidersbond is, die door de patroons in het leven is geroepen. De naijver tusschen de leden dezer beide vereenigingen neemt somtijds een zeer vinnig karakter aan en de leden van het Gilde, die het geringst in aantal zijn, leggen daarbij ge woonlijk .het loodje. Nu is het gisteren tot een uitbar sting gekomen in de fabriek van den heer Himmelblau in de Rembrandt- straat. Een dertigtal arbeiders, leden van den A. D. B. hebben het werk gestaakt en verklaard het niet te zul len hervatten alvorens de leden van het Gilde uit de fabriek verwijderd zijn. nen lieden, Vrijdag uitgenoodigd om op eene soirée in Dobbin te zingen. J i Ook ditmaal is de Koningin-Moe- der te Meran, naar men aan het j N. v. d. D. bericht, bij aankomst in haar hotel door de ter plaatse ver-' toevende Nederlanders met een bloe- menzending welkom geheeten, een hulde, waarvoor H. M. zich zeer ge voelig toonde. JHR. VAN TETS. Keizer Wilhelm heeft aan jhr. van Tets van Goudriaan gisteren bij het afscheid het grootkruis van de orde van den Rooden Adelaar overhan- j digd. DE PAUS EN DE VREDESCONFERENTIE, j Naar aanleiding der circuleerende geruchten over de èl of niet deelname van den H. Stoel aan de eerstkomen de Haagsche Vredesconferentie, schrijft onze Romeinsche correspon- dent, dat dienaangaande nog niets hoegenaamd met zekerheid te zeggen j valt. Wèl mag als vaststaande wor- den aangenomen, dat Z. H. de Paus, evenals de andere hoofden van staat, een officieele kennisgeving van den Czaar heeft ontvangen, dat de con- ferentie eerlang zal plaats hebl»en, met verzoek om zijn moreelen steun en hooge belangstelling. (Centr.) GRAF VAN PRESIDENT KRUGER. Voor het graf van President Kruger ie Pretoria wordt een groote zerk ver vaardigd van zwart Zweedsch mar mer. (Z. A. P.) GOA. De correspondent van het Hld. te Batavia seint De vorst van Gowa heeft na zijn aanvankelijke weigering om zich te verantwoorden over zijn houding, zich goedschiks onderworpen bij de komst der troepen. Alsnog wordt te genstand verwacht van den rijksbe stierder en zijn aanhang. De thans aan liet Hbld. geseinde onderwerping van den vorst van Gowa is een gevolg van hot zenden van een colonne, die heden de actie I tegen dit rijkje aanving. De genoem- i de vorst, die de laatste maanden zoo- 1 veel van zich heeft doen spreken, schijnt dus werkelijk onder den in druk gekomen te zijn van het succes onzer wapenen op het overige gedeel te van Zuid-Celebes. Kerknieuws Ook de kerkeraad der Herv. Gem. te Axel heeft een krachtig protest inge diend bij de algemeene iSynode der Ned. Herv. Kerk, tegen de uitspraak der Synodus Contracta in zake dr. Lut. Bahler. Letteren en Kunst FRANS COENEN GEHULDIGD. In Januari 1904 hebben vrienden en vereerders den toonkunstenaar Frans Coenen, die zijn laatste levensjaren in Leiden had doorgebracht, verge zeld naar zijn laatste rustplaats op den doodenakker aan de Groenesteeg. Donderdag kwamen ze weder om hem nog eens te gedenken en een hulde- i blijk aan de familie van den onver- getelijken kunstenaar over te dragen, i Op breeden, dubbelen voet verrijst een forsche afgeknotte zuil van zacht. gele zandsteen. Op het breedste voet- 'stuk staat gegrift: „FTans Coenen, geboren 26 December 1826, overleden 24 Januari 1904". Op het voorvlak j staat en relief een vrouwefiguur, j voorstellend de Muze der Muziek. Op de andere zijden is eenvoudig orna ment aangebracht. Het geheel is 1.75 M. hoog en ontworpen en uitgevoerd door mej. Th. van Hall. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegrammen van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, zijn «de zoon van den j ons sedert 1878 vijandig gezinden Singa Mangaradja, eenige aan hem verwante hoofden en bondgenooten bij eene actie in de Tobalanden ge- j arresteerd en wordt de vervolging van den priestervorst zelf voortgezet. Aan de Maccluergolf (West-Nieuw- Guinea), alwaar blijkens de Staats- j courant van 15 September j.l. een j politiepost door Alfoeren werd aan- gevallen en verbrand, is de rust her steld. (Stct.) Een detachement sterk 73 bajonet ten van het garnizoen te Taroetoengi onder de luitenants Van de Water en Kluit, vertrok den 6en September j.l. naar de Tobalanden ter achtervol ging van den weerspannigen Batak- sohen priestervorst Si Singa Ms«*ga- radja. Deze afdeeling heeft het in bo venstaand telegram vermeld succes behaald. Een onderzoek wordt ingesteld in hoeverre de verwonding de dood kan hebben veroorzaakt. Het kinderlijkje is in het Gemeen teziekenhuis geschouwd geworden. ZONDAGSRUST. De afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Vereeniging tot be vordering van den Zondagsrust heeft aan de eigenaars der confectiemaga zijnen te Rotterdam de volgende vragen ter beantwoording gezonden: Is uw magazijn op Zondag geheel of gedeel telijk geopend? Zoo ja op welke uren? Werkt u met personeel niet behoo- rende tot uw gezin? Zoo ja, doet dit dan geheel of gedeeltelijk op boven genoemde uren dienst Welke bezwaren bestaan er naar uwe meening tegen opheffing of in krimping van den verkoop op Zondag Zoo u alleen gedeeltelijke sluiting mogelijk acht, wat dunkt u dan de beste regeling? Moet hierbij rekening gehouden worden met het seizoen, zoo ja, op welke wijze? Is u bereid met ons mede te werken, om tot eene zoo groot mogelijke uit breiding van Zondagsrust in uw vak te geraken? EEN JAPANSCHE ALS WINKEL JUFFROUW. Men meldt uit den Bosch Zooals is gemeld, helpt mej. Susu- ki, eene Japansche jonge dame, die den Europeeschen winkelhandel wenscht te kennen, sedert Maandag j.l. in den winkel van de firma P. de Gruijter en Zoon alhier, waar zij thee en koffie te koop aanbiedt en druk bezoek trekt. Maar niet alleen i n, maar ook vóór genoemden wiDkel trekt de figuur van mej. Susuki, die dat trou wens volkomen waard is, de aandacht, 't Staat er altijd vol menschen, grooten zoowel als kinderen, en netgekleede dames en heeren zoowel als buitenlui, die de „Japansche prinses" maar niet genoeg kunnen bekijken. Natuurlijk, dat onder de bedrijven door, en zoolang de posthebbende agenten van polite want die zijn er noodig vanwege de belangstelling niet al te streng tot „doorloopan" aanmanen, de vraag wel wordt ge daan hoe zoo'n „Japansche prinses" er toch toe zou komen on winkeljuf frouw te worden. En dan luidt het evenzeer oprecht gemeende als voor den vrager blijkbaar bevredigende antwoord, dat alle Japansche prin- cessen méér dan duizend naar Europa zijn gelrokken, om daar als winkeljuffrouwen thee en koffie te verkoopen, om met het op die manier verdiende geld het Japansche rijk, dat in geldnood is door den ooi-log met Rusland, er weer boven op te helpen. EEN JEUGDIG AVONTURIER. De kap. Kofman met de salonboot „Bolsward" van de Holl. Friesland lijn om 12 uur Maandagavond van Amsterdam vertrokken zijnde, bemerk te, toen de boot in de Oranjesluizen lag te schutten, dat in de voor- kajuit een alleen reizend jongetje van omstreeks 10 jaar oud lag te slapen. De kapitein maakte den knaap wakker j en kon op zijn herhaalde vragen geen j ander antwoord krijgen, dan dat hij naar Harlingen moest. Kapt. Kofman besloot daarom den jongen voorloopig maar mee naar de Lemmer mee te nemen. Gistermorgen aldaar aangekomen, bekende de knaap, na door Kofman met de politie be dreigd te zijn, dat hij van zijn ouders uit Amsterdam was weggeloopen, om eens te gaan reizen, en dat zijn vader August Voogd heette. Kofman be sloot daarop den jongen maar weer mee terug te nemen. UITZETTING UIT DUITSCHLAND. Vermoedelijk zal zoowel de uitzet ting van den heer Domela Nieuwen- huis uit Duitschland als die van on zen correspondent Catz van Aalten, zegt 't Hbld., in de Tweede Kamer worden besproken bij de behande ling van de begrooting voor Buiten- landsche Zaken. In de af deelingen al thans zijn inlichtingen aan de Regee ring verzocht over beide gevallen. WETENSCHAPPEN. De onderzoekingsreiziger Swen von Hedin. is Maandag jl. naar Konstan- tinopel vertrokken, van waar hij een reis begint naar Indië en Thibet. Zijne onderzoekingen betreffen het brongebied wan den Lniduig en de Brahmapoetra en het meer-gebied in Centraal-Thibet. De kosten van die reis worden geschat op 100.000 kro nen, welke som bijeengebracht is door 'koning Oskar, Emanuel Nobel en ver schillende Zweedsche particulieren. JUSTITIEEL ONDERZOEK INGESTELD. Door de politie te Den Haag is op last van de justitie in beslag geno men het lijk van een kindje van 41/2 maand, dat in het Kinderziekenhuis aldaar in het laatst der vorige week is overleden. Bedoeld kind, dat in die inrichting verpleegd werd als lijdende aan in gewandsziekte, was eerst herstellende doch korten tijd daarna werd den te Rijswijk wonende ouders verwittigd, dat het kind stervende was. De kleine is den volgenden dag overleden. Later, toen het lijkje, dat geheel gekleed was, in het bezit der ouders was gekomen, bleek, dat een der voetjes vrij ernstig verwond was. Volgens beweren zou deze verwon ding veroorzaakt zijn doordien het voetje 's nachts tengevolge van het woelen van de kleine in aanraking was gekomen met een warmwater kruik, welke omwikkeld in het bedje zou zijn gelegd. DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. Donderdagavond hadden in de hei de zalen van het lokaal Plancius te Amsterdam drukbezochte openbare vergaderingen plaats, belegd door de stedelijke bouwvakfederatie en het plaatselijk arbeidssecretariaat, ter bespreking van den strijd in de bouw vakken. Door de heeren F. Drewes, J. E. Hellingman, G. Reijnders, G. van Erkel en M. de Boer werd het ver loop der zaak uiteengezet Zij hekel den scherp het besluit van het nieu we vakverbond om den betrokken ar beiders moreel noch financieel te steunen, en trokken danig van leer: tegen den Diamantbewerkersbond en den Bestuurdersbond, die zij van ver raad beschuldigden. Zij wekten de aanwezigen op zich bij de revolutio naire vakbeweging aan te sluiten. Het debat was weinig belangrijk. Bei de vergaderingen hadden een rustig verloop. Het bondsbestuur van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond heeft besloten den bondsraad in overweging te ge ven voor de timmerlieden, georgani seerd in de afd. Amsterdam van den Timmerliedenbond (Concordia Inter nos) en de schilders, georganiseerd in de afd. Amsterdam van den Schil- dersgezellenbond, f 250 beschikbaar te stellen, ten einde aldus de door de uitsluiting der metselaars en opper lieden werkloos geworden timmer lieden en schilders te steunen. Daar de Bond pas ongeveer 500C geschonken heeft aan de Gentscht wevers en spinners, achtte het bonds bestuur het heter de bondskas voor loopig geen grooter bedrag disponi bel te stellen, maar lijsten ter teeke ning te doen rondgaan. Het bestuur der Algemeene Patroons vereeniging heeft aan de besturen diei Metselaars-Vereeniging „D. V. V." ei der Opperlieden-Vereeniging „Nieuv Leven" aldaar de volgende missivf gericht Uw schrijven van 14 October j.L gericht zoowel aan de overige bestu ren van Patroons-Vereenigingen ii de bouwbedrijven als aan ons. heeft voor zoover gij te kennen geeft, ecni samenkomst met uwe organisatie wenschelijk te achten, in eene hedei gehouden gecombineerde vergadering dier besturen een punt van bespre king uitgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2