Protestantenbond. Maandagavond werd in het Bonds- gebouw aan de Nieuwe Gracht de jaarvergadering gehouden van de af deeling Haarlem van den Nederl. Protestantenbond, welke vergadering door een twintigtal leden werd bijge woond. Nadat de voorzitter, mr. H. Fh. de Kanter, de vergadering geopend had en een woord van welkom had gespro ken tot de leden, deed spreker mede- deeling van een verzoek van den heer K. Hoekstra, om niet gekozen te worden in de Commissie voor do le zingen wegens gezondheidsredenen. De Voorzitter deelde nu mede, dat inzake de heffing van den hoofdelij- ken omslag de<r Ned. Herv. Kerk een commissie van lidmaten is gevormd, bestaande uit de heeren Ds. G. J. Paré W. L. Schram. Rutgers v. d. Loef. D. J. A. Westerveld en J. G. Tuytel. De heer Westerveld deelde namens deze commissie mede, dat zij zich wenscht uit te breiden tot 14 15 leden, hetgeen goedgekeurd werd. Tot leden van de commissie tot na zien der rekening en verantwoording werden benoemd de heeren Van Leeu. wen Boomkamp. C. Heijman en J. C. Tersteeg. Hierna las do heer F. H. Smit het jaarverslag voor, dat wij op verzoek van den Voorzitter hier in zijn ge heel afdrukken. M. Het. ic dezen keer waarlijk niet ge makkelijk U verslag te geven van het geen in het afgeloopen jaar is ge beurd en wel omdat er zoo weinig is gebeurd, d. w. z. er is weinig gebeurd en ook helaas niet veel gedaan door het afdeelingsbestuur en, niet dat ik het verontschuldigen wil, verklaren mag ik het toch wel, de bezielende kracht, die de afdeeling in den per soon van den Voorzitter heeft, was er niet zooals andersgelukkig nu is Mr. De Kanter weer in ons midden en we spreken de hoop uit, dat hij nog lang in ons midden zal blijven en ons voorgaan in het werk, ons doordringende van zijne liefde voor onze groot-e taak en onze groote be ginselen. DB CÖMMISSIëN. Wat ik hierboven zeide, geldt al leen voor het bestuur der afdeeling, maar niet voor de Commissiën der af deeling, haire spreektrompetten als't ware. waardoor zij met de wereld in contact komt en waaruit de geest in het streven der afdeeling blijkt. De Commissie voor de lezingen liet 5 lezingen 'houden door de heeren Prof. Groene we gen, Prof. Erdmans, Ds. H. de Lang, Ds. Noorduin en Ds. Stenfert Kroese. die zeer goed bezocht werden. Op de lijst van bijdragen voor de lezingen werd voor 11.95 minder in- geteekend dan het vorige jaar, wat wel aan de lijst van extra bijdragen voor de afdeelingskas, die juist gecir culeerd had. moet worden toegeschre ven. Ondanks deze mindere opbrengst sluit de rekening met een saldo van 26.51, wat veroorzaakt werd door het besluit der Commissie, om sprekers, die van verre komen ƒ20 en die inde nabijheid wonen ƒ15 te vergoeden. De Commissie, aangemoedigd door het succès der afgeloopen jaren, be sloot dit jaar o. a. Prof. Groeniewe- gen uit te noodigen hier zijne Serie van 3 lezingen te houden over Gods dienst en materialisme", die overal zooveel belangstelling hebben gewekt en meende hiervoor wel eenige finan- cieele opofferingen over te moeten hebben De Commissie voor Godsdienston derwijs roemt in het werk van Ds. Paté. die zich met veel liefde en ijver aan zijn catechetisch en pastoraal werk wijdt, en wien moeite noch op offering te groot is, waar het geldt het streven der afdeeling te bevor deren. De cursus 1904/5 in Sept. 1904 begonnen, werd gevolgd door 141 leer lingen, Waarvan 26 lid werden der Ned. Herv. Gem. en zich aansloten bij de Vrije Gemeente te Amsterdam. Het aantal lesuren was 15 a 16 per week. De rekening der Commissie, die met een tekort van 245.28 aanving, sloot met een tekort van ƒ737.23. wat door de afdeelingskas als subsidie werd goedgemaakt. De Commissie voor de Zondag school is in opgewekte stemming en met reden, want wat heeft ze goed en heerlijk werk gedaan in het afge loopen jaar Aan de Zondagschool gaven 11 da mes het onderwijs aan 220 leerlingen, een niet licht te schatten werk. dat veel tijd vordert en ook veel toewij ding eischt Hieraan echter had de commissie niet genoeg, maai' vond, hiertoe in staat gesteld d-oor den goeden toestand der kas, aanleiding om zich ook met de lichamelijke verzorging van eenige leerlingen te bemoeien. Ze zond een paai- kinderen naar buiten en staat zelf verbaasd over de schitterende re sultaten. die deze uitzending gehad heeft op lichaam en geest. Gaarne zal de commissie ook met dit werk voort gaan. maar dan moet ook vaat buiten steun komen, opdat meerdere kinderen uitgezonden kunnen worden. Onze le den allereerst hiertoe opwekken is mijne bepaalde bedoeling. Wat ligt er toch nog veel en heer lijk werk op ons aller weg. God geve dat we het gevoelen in de commiss'e voor de Zondagschool vooral in deze mate steunen mogen. De commissie voor de Bibliotheek heeft het als gewoonlijk weder druk gehad. Door de kleine voor haar be schikbare subsides maakte zij niet zoo veel reclame ale anders, maar gaf toch in 24 zittingen 4350 boeken uit aan 280 lezers. De commissie telt nu 18 commissarissen, waaronder ééne dame. De bus, op verlangen der vergade ring in het, biibliotheeklokaal geplaatst bracht 2.141/2 op. Zij ontving weder eenige geschon ken aan boeken, waaronder een zeer belangrijk van den heer P. Loosjes alhier. Dat de verleden jaar met twee leden versterkte commissi© tot uitbreiding van het ledental goed werkt, wordt wel bewetzen door do vermeerdering van het ledental van 428 tot -457mo ge zij voortgaan met veel succès in haren arbeid.. De commissie voor de Wijkverple ging is met in staat geweest eene tweede Zuster aan te stellen, waar in dertijd op werd gehoopt, waarvoor meerderen steun gevraagd werd, om dat de gevraagde bijdragen niet in voldoende quantiteit inkwamen en moest er daarom toe overgaan, even wel tegen haar zin, de patiënten, die R.-C. waren (wel één derde harer zie ken) over te dragen aan eene R.-C. Wijkverpleging, die na een gesprek van den voorzitter met d/en bisschop van Haarlem door dezen in het leven is geroepen. Het werk van Zuster Slotemaker is dus belangrijk verminderd, maar toch bracht zij in 1904 nog 3833 bezoeken, terwijl 60 loopemte patiënten aan de Kliniek werden geholpen en 78 méést geneeskrachtige baden werden ver-1 strekt. Zes maal verleende Zuster Slo- i temaker hulp bij operatiën. j Onzen leden zij hierbij nogmaals op het hart gedrukt déze commissie, die onze beginselen practisch toepast, ruim en flink te ondersteunen. BONDSGEBOUW. De exploitatie van het Bomdsgebouw was bevredigend, niettegenstaande de hooge kosten van onderhouder kon den 125 aan rentelooze aaaidëelen worden afgelost. De nieuwe verhuringen liepen goed en vergoeden het verlies van 130, dat geleden werd omdat de examenslager onderwijs dit jaar niet in het Bonds- gebouw, maar in het Brongebouw werden afgenomen. De concierge houdt het gebouw im goeden staat. Buitengewone reparatie, die circa. 100 kosten zal en als bui tengewone uitgave der afdeelingskas in rekening wordt gebracht, was noo- dig voor de Kliniek van de Wijkver pleging. LIGHAL. Aan dé Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, die nergens plaats kon bekomen tot vestiging harer lig- halilen, verhuurde de commissie de tuin voor dat doel met de achterzaal, overtuigd, dat zij hiermede in den geest van de beginselen van onzen Néderlandschen Protestanten-Bond handelde en nadat zij door verschil lende medici hier ter stede was inge licht, dat er van infectie geen sprake zijn kon. FINANCIëN. Klinken al deze mededeelingen goéd het is jammer, dat van de kas der afdeeling niet even goede berichten kunnen worden gegevenhet jaar 1904/5 werd begonnen met een te kort van 191.87 1/2, later kwamen er extra bijdragen ƒ671.50, en werd aan con tributie ontvangen 670, te zaniendus 1532.371/2, wat, zooals men terecht zal opmerken een aardig cijfer is. Door Godsdienstonderwijs wordt ech ter zooveel gevraagd', dat het blijken zal, dat dit bedrag nauwelijks toerei kend zijn zal om tot 1906 in de vele behoeften te voorzien. HOOFDELIJKE OMSLAG NED. HERV. GEM. Waar de verslagen der commissiën en over de kas der afdeeling hiermede zijn geëindigd, rest nog mede te dee- len, dat op voorstel van het bestuur een commissie is benoemd om te on derzoeken of en hoe het mogelijk is zich te verzetten tegen de betaling van den hoofdelijken omslag van de Ned. Herv. Gem. alhier. Indien er in deze iets gedaan wordt zal dit geschieden door die commissie, bestaande uiit lidmaten der Ned. Herv. Gem. alhier al of ndet lid van den Nederl. Prot.-Bond. De afdeeling kan als zoodanig zich niet met de actie in deze belasten, omdat zij niet is eene uit uitsluitend Ned. Herv. bestaande vereeniging. al betreurt zij de heffing der belasting, clie, naar zij vreest, het bedanken als lid dei* Néd. Herv. Kerk zal veroorzaken van menig vrijzinni ge, die het onbillijk vinden zal, dat men hun wel dwingt om bij te dra-1 gen tot instandhouding van het kerk genootschap. dat op de rechten van de minderheid van zijn leden niet let. Komt het er toe, dat hare wees wordt bewaarheid, dan verzwakt daardoor de kracht der modernen in de Nederl. Herv. Kerk en dat is natuurlijk aller minst de bedoeling van dien Nederl. Prot-Bond, die steeds bezig is juist de kracht der vrijzinnige denkbeelden overal, en dus ook daar, ie bevorde- ren. Een warm woord van dank van den Voorzitter beloonde den secreta ris voor zijn arbeid. Na de behandeling van den beschrij vingsbrief door de algcmeene verga dering werd tot afgevaardigde be noemd Ds. G- J. Paré en tot plaats- ven* anger de heer W. L. Schram. De aftredende bestuurs- en commis sieleden werden ten slotte allen her kozen. Aanbesteding. Bij de Maandag gehouden aanbe steding van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij te Amster dam voor de levering van ca. 125.000 Kg. divers vloeiijzer, was de laagste inschrijver de firma A. Resink, alhier. Ook het vorige jaar werd aan deze firma als laagste inschrijving deze levering gegund. Faillissementen. Bij vonnissen der Arrondissements- Rechtbank alhier d.d. 24 October j.l., zijn in staat van faillissement ver klaard 1. B. Bolle, meubelmaker, te Haar lem 2. G. H. Lohle, manufacturier te Haarlem 3. A. van der Vlerk, schoenmakeren winkelier, wonende te Santpoort 4. II. Muller, letterzetter en winke lier in manufacturen, wonende te Haarlem 5. M. Godefroy, kleermaker te Zaan dam. 6. M. P. van Kesteren, bloemist en koopman te Lisse. Rechier-Commissaris in al deze fail lissementen Mr. J. D. Pasteur. H o o g e i' beroep. In de strafzaak tegen C. J. v. Velt- huysen, W. F. Bender en J. van den Berg alhier (inbraak Duvenvoorde- straat), die door do Rechtbank alhier zijn veroordeeld respectievelijk tot 2 jaar, 1 jaar en 9 maanden gevange nisstraf, is hooger beroep aangetee- kend door C. J. van Veflthuysen en door den officier van justite alhier. REDACTIE OF UITGEVER. In het Weekblad voor Nederland „De groene Amsterdammer" komt on der bovenstaand hoofd een stuk voor van den heer W. P. J. Overmeer, waaraan wij het volgende ontleenen „Er heerscht ten huidige dage inde redactielokalen der Opr. Haarl. Cour. eene stemming, die niet bevordelijk kan zijn tot verhooging van de belan gen van dat blad en eveneens afbreuk doet aan de waardigheid der journa listiek in .het algemeen. Dit is een •publieke zaak. Men weet dat de vorige week de redactiën van alle (althans nagenoeg alle) Haarlemsche bladen besloten voortaan geen ver slagen meer te geven van uitvoerin gen enz. op Zondag gehouden, ten einde de verslaggevers hun Zondags rust te kunnen doen toekomen. Dit besluit werd uit den aard der zaak niet genomen dan na ernstige overwe gingen en vond bij 't publiek wel in- stemmine, daar de lokale omstandig heden zich leenen tot de uitvoering van een dergelijke maatregel. Het werd door de bladen afgekondigd, dus ook door de Stads-Editie der O. H. Crt. Sensatie verwekte het dan ook toen in l.g. blad den volgenden dag de be kende mededeeling der firma Joh. Enschedé en Zonen verscheen. Natuurlijk protesteerden de overi ge Haarlemsche bladen tegen dit paarde middel (zooals het genoemd werd, zegt de heer O., en hij gaat dan verder „De groote pers heeft dit geval me degedeeld en niet onduidelijk doen uitkomen, dat zij in deze niet aan de zijde der firma Joh. Enschedé en Zonen staat, terwijl men over het al gemeen eens is dat deze intens-treu- rige zaak groote afnemingen kan aannemen. Nu de zaak aldus staat en de noo- dige critiek wordt uitgeoefend is het wellicht van belang nadere bijzon derheden mede te deelen, die meer licht zullen ontsteken en ook als maatstaf kunnen dienen tot een on partijdige beoordeeling, want de voorlichting tot dusver ge daan is verre van volledig. Er zijn verschillende fouten begaan in hoofdzaak door ongezonde ver houdingen in de samenstelling dezer redactie. Mij bezig houdende met het bestu- deeren der geschiedenis van de Opr. Haarl. Cour., heb ik aan de reeds genoemde firma inlichtingen ge vraagd omtrent de hoofdredactie van hun blad. Hierop ontving ik schrifte lijk antwoord van mr. Joh. Ensche dé, die mij o.m. schreef: „Naar aanleiding van uw vraag... diene, dat in onze firma de behande ling van de aangelegenheden der courant doorgaans aan een der fir manten is opgedragen geweest. Als zoodanig noem ik van 18871896 mr. Joh. Enschedé van 18961904 mr. H. J. D. D. Enschedé en sedert 1904 weder imr. Joh. Enschedé." Hieruit blijkt dus dat mr. Joh. En schedé het hoofd der redactie is. Eenigen tijd daarna ontstond over deze opvatting verschil van meening tusschen Jhr. A. W. G. van Riemsdijk en mij, daar deze verklaarde d e hoofdredacteur te zijn. Een persoon lijk onderhoud mijnerzijds met mr. Joh. Enschedé tot nadere toelich ting dezer zaak had geen ander re sultaat, dan dat de heer Enschedé zijn schrijven bevestigde en mij ver klaarde dat de heer Van Riemsdijk belast was met de dagelijksche lei ding der redactiewerkzaamheden, •doch geen hoofdredacteur was. Nu is het met de hoofdredactie der Opr. Haarl. Cour. werkelijk een eigen aardige kwestie. Vanaf 1737 (het jaar dat de Enschedé's eigenaars zijn ge worden van het blad) is een dezer heeren steeds belast geweest met de hoofdredactie, hoewel zij er in ae laatste jaren geen of bijna geen werk zaam deel aan hadden. De dagelijk- sche leiding (in werkelijkheid dus de hoofdredactie) is o.m. opgedragen geweest aan de heeren P. E. Char- bon, H. S. M. van Wiokevoort Crom- melin, Mr. A. J. van Waveren en thans aan Jhr. van Riemsdijk. Zij toch voorzagen de courant van hoofd artikelen en zorgen voor het uitbren gen der courant. Men krijgt dus den indruk dat hier twee hoofdredacteuren zijn, n.L laat ons het eerlijk zeggen één die liet werk doet en één die als mede eigenaar en betalend optreedt. Dit is uit den aard der zaak een huishou delijke kwestie, die echter tot moeie- lijkheden aanleiding geeft. We heb ben hier Mr. Joh. Enschedé als offi cieer 'hoofdredacteur en Jhr. Van Riemsdijk als idem van den daad. Duidelijk is het dus, dat hier een ongezonde verhouding bestaat. De kwestie, dat dit besluit is geno men en gepubliceerd zonder voorken nis van Mr. Joh. Enschedé was een fout, die de grondslag is geweest van het geheele geschil. Het tegenbericht, geteekend door de Firma Joh. En schedé en Zonen (deze bestaat uit 3 personen en is de uitgeefster) is dan m. i. in zoover verkeerd, daar dit had moeten geschieden door Mr. Joh. Enschedé als hoofdredacteur. Alleen doet zich hier de vraag voor Hoe is het mogelijk dat eene derge lijke belangrijke mededeeling kan zijn geplaatst zonder gezien te zijn door den hoofdredacteur? Ziehier eenige nadere toelichtingen, die eenig licht werpen op de geschie denis dezer feiten. Het is hier minder de vraag „redactie of uitgever?", maai' meer is hier de vraag „wie is hoofdredacteur?" Dat de redactie zelf gevoelt dat de indeeling niet de Drankbestrijders, ware is, bewijst haar stilzwijgen, 1 De le algemeene vergadering van waar zij een volledig licht zou kun- den Diocesanen Bond van R. K. nen werpen op het voorgevallene. Drankbestrijdersvereenigingen in het Vermoedelijk beschouwt men deze Bisdom Haarlem zal gehouden wor- zaak als een plotseling opgekomen den op Zondag 5 November des na- (dockh reeds lang dreigende) donder- middags 1 uur in Eensgezindheid te bui, die zich boven de redactielokalen ontlast en die na overgedreven te zijn weder verademing in de be zwangerde atmosfeer zal brengen. Amsterdam. Een der voorstellen heeft de strek king om aan het bestuur op te dra gen de beraming van middelen, waar- Wij gelooven dit niet, tenzij Mr. Jon. door het R. K. Bijzonder Onderwijs Enschedé eens lid wordt van de dienstbaar kan worden gemaakt aan Haarlemsche persvereeniging en zich de drankbestrijding. overtuigen kan van het meer intieme leven van de leden onzer journalis-Gevonden voorwerpen: tiek." een broche met twee portretten, een portemonnaie met geld, een knipje in PROVINCLALE STATEN VAN een doosje, een hond en een R. K. NOORD-HOLLAND. De Commissie in wier handen de door Gedeputeerde Staten opgemaak te begrooting der provinciale inkom sten en uitgaven, dienst 1906, is ge steld, zegt in haar rapport, dat zij kerkboekje. Examen vrije en orde oefeningen. Amsterdam, 23 October. Geëxamï- slechts weinig omtrent de ontwerpen, neerd 12 condidaten. Geslaagd o.m. heeft op te merken. Bij de bespreking de heeren H. van Calsum en D. L. werd in het bijzonder de aandacht ge- Daalder van Haarlem, mej. E. A. C. richt op den post „Onderhouden las- Beausar van Haarlem. ten van de provinciale duingronden onder Castricum en daarop aanwezi- ge gebouwen", waarvoor in 1904 KCrk Sfl uCtlOOK 1451.961/2 is uitgegeven, terwijl voor 1906 2580 geraamd wordt. De ont- SYNODALE COMMISSIE, vangsten worden geraamd1 op 19500 Algemeene Synodale Commissie zoodat er een netto-opbrengst van 3 T_ minder dan ƒ7000 zou overblijven. De der Ned- Herv- Kerk '^P1 101 koopprijs der gronden was 250.000, gewone najaarsvergadering bijeen te zoodat een rente wordt verkregen komen Dinsdag 14 Nov. Zij zal be- van niet meer dan 21/2 staan uit de heeren E. B. Gunning, Dit resultaat wijst er op. hoezeerc pred te Oosthem, presidentA. Loeff het aanbeveling verdient om de uit- d Dordrecht, vice-president; P. gaven tot verbeterde exploitatie en tot T, „f onderhoud van dergelijke eigendom- Knottenbelt, em.-pred. secretaris, men der provincie, welker uitgaven dr. I. A. Brums, pred. te IdaardW. zoo lichtelijk opgevoerd worden, in- Schuurman, pred. te Hauwert; C. F. tegendeel eenigszins te beperken. Gronemeijer, pred. te Amsterdam, mr. De post van 1000 voor de tentoon- j.j p^. Kanter, ouderling te Haar- steUing van ambachtswerktuigen ver- mr L van WulHten Palthe, oud- valt, omdat deze een jaar uitgesteld r is. De post onvoorziene uitgaven kan ouderling te Arnhem en F C. de Bas dus gebracht worden op ƒ28.800.69. oud-ouderling te s-Gravenhage. - - - (Ned.) Sport en Wedstrijden VOETBAL. Niettegenstaande het ongunstige weder zijn Zondag toch nog eenige wedstrijden voor de eerste De Commissie stelt voor. de inge diende ontwerp begrooting aldus ge wijzigd, vast te stellen. Eveneens ad viseert deze Commissie tot vaststel ling der vijfde suppletoire begrooting der enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1904. De desbetreffende Commissiën ad- viseeren om in overeenstemming met competitie van den N. V. B. gespeeld, het voorstel van Gedeputeerde Staten Velocitas won buiten veler verwach- 500 beschikbaar te stellen voor een ting in 's-Gravenhage van Quick met onderzoek naar den koolbouw in 6—2, en leverde daardoor het bewijs, Duitschland. ƒ150 als jaarlijksche dat het nog wel kan. H. V. V. speel- subsidie voor de teekenschool van de de in Utrecht tegen Hercules, welke afdeeling Haarlem van den Ned. R. wedstrijd in een drawn (22) ein- K. Volksbond, voor de jaren 1906, digde. 1907 en 1908. Voor de tweede klasse competitie Voorts om afwijzend te beschikken speelde H. F. C. II tegen V. O. C. op het verzoek om een subsidie toe Deze match eindigde in een geflat- te kennen aan de tentoonstelling op teerde overwinning der Rotterdam- administratief gebied, georganiseerd mers. De beide clubs waren zoo goed door den Ned. Bond van Gemeente- aan elkaar gewaagd, dat een gelijk ambtenaren. Eenige leden sympathi- spel de verhouding veel beter had seerden wel met deze tentoonstelling, weergegeven. maar het meerendeel der Commissie is met Ged. Staten van oordeel, dat Extra Meeting. het niet ligt op den weg der Provin- De Rotterdamsc-he Harddraverij-en cie om een subsidie te geven. Renvereenigng „Woudesteyn" zal op Ook ging de Commissie mede met Woensdag 8 November een extra mee- het voorstel van Ged. Staten, om af ting trachten te geven, te wijzen de aanvrage van subsidie De vereeniging „Woudesteyn" is voor de Abachtsschool te Den Helder, hiertoe besloten, nadat van verschil - Zij betreurde het, d'at de gemeente lende zijden het verzoek daartoe was Den Helder wegens den slechten fi- ingekomen, nancieelen toestand niet in staat is deze school te subsidieeren. Van verschillende ingezetenen van het eiland Vlieland is een adres in gekomen. waarbij het betreurd wordt, dat Ged. Staten ongunstig adviseeren op de aanvrage om subsidie van F. H. Eijdman voor de instandhouding was als volgt: van den stoombootdienst Vlieland31 J. Th. Rainwater, 43 N. B. Bos, Harlingen. 39 E. I. E. Byleveld, 42 J. Bijvoet, 14 De Commissie van rapport advi- F. J. Cassée, 32 A. I. Continlio, 18 C. seert toch met het voorstel van Ged. J. Delissen. 41 P. L. Gielen, 37 P. F. Staten mede te gaan. op dezelfde W. Grippeling. 44 A. G. Haagen, 7 R. gronden. In de aanstaande zomerzït- M. Hoes, 19 H. W. J. M. van Hooff, ting komt de subsidie van Zur 24 H. J. Houtgraaf, 29 J. P. Huijbens, Miihlen weer in behandeling. Dan be- 40 J. J. A. Jacometti, 13 N. Jansen, staat dus gelegenheid om voorwaar- 35 W. J^ P. Jansen, 16 P. W. C. Jan-^ den te bedingen waardoor een meer sen, 26 G. L. A. van Kessel, 33 W. G. geregelde verbinding van Vlieland A. van Kessel, 20 J. Kluyt, 6 S. F. W. met den vasten wal mogelijk zal Koolhoven. 12 A. van de Koppel, 11 J. worden gemaakt. J- Lomans, 25 J. W. Mees, 17 B. P. Gedeputeerde Staten geven in over- Meu.se, 36 F. A. M. Merens, 8 D. Offen- weging niet mede te gaan met het berg> 38 L. Prenen, 5 H. G. v. Riessen, voorste] der Commissie om in het re- J- J- Roozen, 34 G. Ruijter, £2 A. glement op de wegen de bepaling op Schaap, 4 J. Sjoerds, 4o G. Span- te nemen, waarbij het voor de be- jaard, 30 W. M. Thoolen, 3 J. Tit, 10 stuurde» van rij-en voertuigen, H. J. van Tongeren, 15 R. Jweehuy- ren per dag op voordeelige en gemak kelijke wijze Haarlem en Leiden te bezoeken. Thans heeft men particuliere mor gen- en avonddiensten. SANTPOORT. De vooruitstrevende kiesvereeniging „Santpoort" heeft uit IJmuiden be richt gekregen, dat aldaar van den kant der vrijzinnig-democraten candi- daat is gesteld voor den Gemeente raad van Velsen (vacature-Van Vliet) de heer A. W. Meeuwenoordvan kerkelijke zijde zal de heer N. J. Zwager gecandideerd worden. BEVERWIJK. Uitslag der loting voor de Nationale Militie te Beverwijk 1 A. F. Los. 2 T. Taconis. 3 J. H. van Leeuwen. 4 W. P. G. Stouten- beek. 5 L. van Leeuwen. 6 C. Zonne- .veld. 7 C. Niessen. 8 J. H. Oud. 9 R. van Doorn. 10 C. J. Scheepmaker. 11 J. A. Groeneveld. 12 A. J. Knapen. 13 A. van Ameyde. 14 J. Hoorns. 15 W. Pirovano. 16 G. de Vries. 17 J. B. Metzelaar. 18 J.G.Arnhardt. 19J.Kuijl. 20 S. A. Springveld. 21 K. de Jong. 22 J. Hel'doorn. 23 J. A. Metselaar. 24 P. C. Sepp. 25 G. J. R. Slotboom. 26 W. A. CornaLisse. 27 P. Brasser. 28 J. Da vidson. 29 H. J. M. Hergarden. 30 G. Muijs. 31 II. W. Duin. 32 N. van Leeu wen. 33 H._P. Phiiipoom. 34 Ph. N. Geerling. 35 M. Zonneveld. 36 J. L. Henneman. 37 J. Smit. 38 M. Klein. 39 H. Duiker. 40 G. J. Spanjaard. 41 J. Kleijn. 42 S. Appeil. 43 A. van dan Kommer. 44 R. Sporre. 45 L. Slotema ker. 46 W. Raams. 47 J. J. Gerritse. VELSEN. De directeur-generaal der posterij en en telegraphie maakt bekend, dat met ingang van 25 October 1905, te Velsen een Rijkstelephoonkantoor voor het algemeen verkeer wordt opengesteld. De diensturen zijn op werkdagen, van 8 voorm. tot 12 nam., van 1 tot 4 nam. en van 6 tot 7 nam. (Greenwichtijd) op Zon- en feestdagen geen dienst. De zoo bekende koemarkten alhier zullen gehoudlen worden op Zaterda gen 11 en 25 November a.s. ZANDVOORT. Tot leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn her kozen de heeren G. Bol, A. Dalman, D. Driehuizen en E. Schaap. Geko zen werd de (heer W. H. Driehuizen. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins denken nog tot ongeveer de helft van November te Dobbin te ver toeven en dan naar Het Loo terug te keeren. Uit Schwerin wordt gemeld Maandag heeft te Dobbin het kin derfeest plaats gehad, door die Ko ningin der Nederlanden gegeven voor de schoolkinderen. Behalve H. M. en de Prins der Nederlanden was daar bij ook tegenwoordig prins George van Schaumburg-Lippe, die bij het Koninklijk paar op bezoek is. Uit de Omstreken BLOEMEN DAAL. De uitslag van de loting voor de Nationale Militie in deze gemeente MINISTER VAN TETS. De Minister van Buiten!andsche Zaken, jhr. Van Tets, wordt in het begin der volgende maand uit Ber lijn terug verwacht. ONZE GEZANT TE WEENEN. Reuter zendt uit We enen het be richt, dat de Keizer-Koning der Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie Maandagmiddag een bijzondere audiëntie verleende aan den opnieuw benoemden Nederlandschen gezant jhr. mr. Van Weede de Berencamp, ter aanbieding van zijn geloofsbrie ven. Dr. J. C. TH. SCHEFFER. Zaterdagavond is op het kasteel van het buitengoed „Endegeest" te Oegstgeest op 49-jarigen leeftijd over leden dr. J. C. Th. Scheffer, genees heer-directeur van het krankzinni gengesticht Endegeest" en het sana torium voor zenuwlijders „Rhijn- hondenwaeens en r wielen daerondOT S&D' 9 w- Th- Vader, 27 J. R. van der SZTZ, ?),SewSr Veldt, 1 A- Vis, 2 J Weemte. 21 F. Wiilemse, 28 J. G. Wiülemsen. begrepen, verplichtend wordt gesteld om die voertuigen tusschen één uur na zonsondergang en één uur voor HEEMSTEDE zonsopgang te voorzien van een hel- d Maandagavond alhier plaats der'lichtgevende naar veren uitótra- h K, hebbend^t-erkoopmg in het ta lende lantaarn. Immers taj art2 der |ement „-t Wapen van Heemstede" ten Motor- en Bijwielwet is bepaald, dat Sïerstaali vaI1Fnotaris Mr. C.J.Boer- bjj algemeenen maatregel van be- jaae van solied gebouwd woon- stuur voorschriften zullen worden ge- hJls met tw66 rulm„ boUen-schuren, i geven ter bevordering van de vrijheid kantoor, bergplaats, kippenhok, erf I en veiligheid van het verkeer op de en trairx, aan den Glipperweg, is koo- wegen, in verband met het gebruik per geworden de lieer Schaafsmavoor i van motorrijwielen en rijwielen. Tot ƒ5150. deze voorschriften zal o. a. behooren het voeren van lichten aan motorrij- HILLEGOM. i wielen, rijwielen en andere rij- en Tegen drie personen allen alhier voertuigen. woonachtig, is proces-verbaal opge- Aangezien derhalve door deze wet- maakt wegens diefstal van bloembol- telijke bepaling de regeling van het len ten nadeele van de firma Van j onderwerp, waarin de Commissie wil Meerbeek en Co., bij welke firma zij j voorzien, niet meer zal behooren tot Maandagmorgen vroeg op heeterdaad j de bemoeiingen der provincie en dus betrapt werden. i bij de door haar voorgedragen bepa- jling. deze bij in werking treding van BENNEBROEK. de wet, zoude vervallen. in de op Woensdag 25 October a.s. Ged. Staten voegen aan hun adres (jes avonds te 7it uur te houden open- nog toe. dat bij de Begeering reeda bare Iaad3VBrgadering zullen de vol- zulk een ontwerp in bewerking is, zoodat de invoering dier voorschr»: ff?8 onderwerpen worden behan- ten weldra kan worden tegemoet ge zien. deld. 1. Mededeelingen. 2. Behandeling begrooting 1906. HAARLEMMERMEER. Hoofddorp's wegen zijn thans weer door don zwaren regenval in een wa- Feestelijke opening. A.s. Zondag zullen de nieuwe schietbanen van de handboogschiet- vereeniging „De jonge Batavieren" t in het café van den heer Mulder aan kanm^j ™en geen rioleering heeft. Meun moeit som de Amsterdamsche vaart alhier fees telijk geopend worden. Brandje. Maandagnamiddag is een begin van brand ontstaan ten Jiuize van den heer Brauchman aan de Leidsche- vaart. wijlen planken leggen om droogvoets van den weg in de huizen te komen. Nu Hoofddorp zich met rasse schre- den uitbreidt, ware het wel wensche- lijk, dat hierin ook spoedig verande ring kwam. Naai' men verneemt zal de Noord- Spuit 10 was spoedig aanwezig. De en Zuid-Hollamdsche Stoomtram- brand kon echter met eenige emmers Maahichappij «>n ommbtBdienJ ope- nen tusschen Hoofddorp en. Heemste- water gebluscht worden. de, waardoor het reizend publiek in 'de gelegenheid zal wezen eenige kee- DE BROEDERS VAN ST. BERNHARDUS. Door het plaatselijk comité der Ka tholieke Sociale Actie is tot B. en W. te Amsterdam liet verzoek gericht, de verdere opvoering van het tooneelstuk „De Broeders van St. Bernhardus" te willen verbieden, „diaar dit tooneel- spël in hooge mate kwetsend is voor de godsdienstige gevoelens van een groot deel der ingezetenen en tot ver storing der openbare orde aanleiding zou kunnen geven." EEN VERDRAG. Op 17 October heeft te Berlijn de onderteekeuing plaats gehad vaneen verdrag tusschen Nederland en Duitschland, namens Pruisen, be treffende de regeling der afwatering aan de Nederl andsch-Pruisische grens in het stroomgebied van de Din- kei en van de Vecht. (Stct.) GOWA. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint In een gevecht bij Pakatto had dè vijand 23 do oden en maakten wij 19 Be aumont-geweren en sieraden, ver moedelijk door den vorst achtergela ten, buit. Licht gewond werden de kapitein van den generalen staf E. den Doo- ren de Jong en de 2e-luitenant J. Beu- mer gewond werden 3 minderen. Onze troep is doorgerukt naar Bon gel an ge. De houding der bevolking is rus tig. Zij schijnt ingenomen met ons ingrijpen. Het blad teekent daarbij aan De in bovenstaand telegram ge noemde plaats Pakatto ligt een twin tigtal K.M. zuidoostelijk van Djonga- jaBongelange ligt nog meer ooste lijk nabij den berg van dien naam. Onze troepen volgen naar het schijnt den voortvluchtigen vorst o-p den voet dwars door zijn land heen. Blijkbaar waren de berichten om-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6