Haarlem's Ikighlmë NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD* Vraag en Aanbod Een Kwartje per plmtsmg Twee Kwartjes te zemen Grootte der Advhmgstens zes regels 28e Jaargang. No. 6849 Verschijnt dageüüjlc, behalve op Zon» en Feestdagen WOENSDAG 25 OCTOBER 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE ffiAANDRN» Voor Haarlem1.2G Voor de dorpen te den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) ...o.c.'a». i-3C Franco per post doos Nederland 1.65 Afzonderlijke mammess 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voer Haarlem 0.37% M 9 B de omstreken en franco per post 0.45 üitgavs der Venu©©$s®feap Lomrens Cester. Directeur J. C. PEEREBOOM. AOVERTENTIËNs Van 1—5 '.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement HAadem van i—5 regels /0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. (Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 55. Hsfercsmmuiiaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs ZufAtg Baitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen i Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL, DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3!bls Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentièn van (geen Wïnhd-Annonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Weevom Betaling d Contant Stadsnieuws „OUDHEIDKUNDIGE WANDELING". De Vereaniging Haarlem" zoo als men weet een vereeniging tot bevor dering der kennis van het heden en verleden van Haarlem en Omstreken, hield Zaterdagmiddag een oudheid kundige wandeling door de stad. Het was zeker een goede gedachte om ditmaal een excursie te houden in Haarlem zelf. waar de beide vorige geweest zijn naar Leiden en Alkmaar. Om twee uur kwamen in de groote hal van het Stadhuis ongeveer vijf en twintig leden, waarbij twee dames, bijeen, om de wandeling aan te van gen. Onder leiding van den heer Joh. de Breuk, voorzitter der vereeniging, werd de tocht begonnen. De heer C. J. Gonnet was zoo vrien delijk overal uit zijn schat van oud heidkundige kennis iets aan de ex- cursisten mede te deelen. Gewandeld werd door de hal. en daarna door de vertrekken, waar de heer Gonnet als archivaris het be wind voert. Hier werd den bezoekers en schil derstuk getoond van Frans Hals' zoon Nikolaas. Deze schilderij voorstellen de het gedeelte van de Groote Hout straat van dd Peuzelaarsteeg tot de Anegang, ic pas door de vereeniging tot uitbreiding van de verzameling van kunst en oudheden in het Ge meentelijk Museum uit Duitschland aangekondigd. Eigenaardig is het, dat een teekening van dit schilder stuk in de Haarlemsche atlas is, ter wijl men echter niet wist, waar het origineel was. De verschillende vertrekken, waar de oude registers van den Burgerlij ken Stand liggen, weiden doorgewan deld. waarna een bezoek gebracht wend aan het schilderijenmuseum, dat, zooals men weet, gerestaureerd wordt tot EEN FRANS HALSZAAL. Een verrassing wachtte hier den le den. Zooals mijn weet. waren vroe ger de doeken van Hals in de mu seumzalen verspreid. Nu heeft men ze echter in één zaal bijeengebracht, hetgeen mogelijk werd. doordat een nieuwe bekapping is gemaakt, waar door een gunstige belichting is ver kregen voor de tien meesterwerken. Bezichtigd werden daarna de ka mers van B. en W. en die van den secretaris, terwijl vooraf nog een kijkje in de Gemeente-bibjiotheek was genomen. In de kelders van het stadhuis werd eveneens een kijkje genomen. Hier kon men de oude martelwerktuigen zien, terwijl ook de vrijheids'hoed die op het einde van de 18de eeuw den vrijheidsboom op de Groote Markt sierde, beschouwd werd. Nadat de leden van Haerlem geconsta teerd hadden, dat de zwaar gemet selde kelders in vroeger dagen de ge vangenen wel ten eenenmale het ont vluchten onmogelijk maakten,, werd het Stadhuis verlaten. Nu ging de tocht naar het z. g. ..Geestelijke kantoor" in de Lange Veerstraat. Door een poortje komt men op een plaatsje, waar inen plotseling een niet vermoed stukje van oud-Holland- sche bouwkust ziet. Het is het ger houwtje, waar elke week vanwege het fonds van Pastoor A. A. Blommert aan 70 R. K. oude vrouwen twee broo- den worden uitgedeeld. Des winters genieten de bedeelden een onderstand van 600 turven elk. Met belangstelling werd dit oude hoekje met zijn oud-Hollandsch ver trek, waarin aan de wanden oude por tretten hangen, bezichtigd. Eenige reproducties van het por tret des stichters werden 'hier het be stuur van „Haerlem" aangeboden. Daarna werd nog een wandeling door het Rijksarchief gemaakt. Ook hier is veel bezienswaards. Als een voorbeeld hoe solide dit gebouw in elkaar zit en hoe kostbaar het is, hier iets in stijl te herstellen, kan dienen, dat een eikenhouten balk, die hier onlangs moest worden aange bracht, ƒ1000 heeft gekost. Om vijf uur was men met de be zichtiging gereed en namen de leden afscheid van elkander, nadat de heer De Breuk een woord van dank had gesproken tot den heer Gonnet voor zijn welwillend verstrekte inlichtin gen. Mej. Westenberg over de Germaanse he Sagen. Naar aanleiding van den gehouden voordrachtavond in Nijmegen schrijft „De Gelderlander" Het was een aardige, gezellige ma tinee die van mej. Eva Westenberg, Zaterdag in de Nutszaal. Haar volle klankrijke stem vul die de kleine ouder- wctsche zaal en reikte tot de laatste der goed bezette rijen stoelen. Meestal dames, een vrij goed aantal kinderen en eenige heeren waren gekomen om naar de aangename spreekster te luis teren. Eerst gaf ze een tamelijk lange ver- klaring van het ontstaan en liet, vin den van de in een manuscript bewaar de Germ.aan.sche Sagen. Daarop vertelde Mej. Westenberg, hoe de oude Noormannen hun goden noemden in tegenstelling met andere volksstammen der Germanen, om daarna over te gaan tot het prettig verhalen, aan de hand van Wagner, zei de ze. d er eerste sagen. Vooral die van het Rijngoud, dat de heerschappij der wereld zou geven, mi'ts de bezitter alle liefde afzwoer, spande het gehoor, dat zich hoé langer hoe meer interesseerde voor de lotge vallen der goden, reuzen, nixen en dwergen. Met veel welwillendheid bood de. verhaalster aan de vragen te beant woorden van die jeugdige toehoorders die het een of het ander niet mochten vatten. Daar er van het aanbod geen ge bruik werd gemaakt mag aangenomen worden, dat allen het gehoorde goed begrepen, wat ook bijzonder duidelijk werd voorgedragen. Lied er taf el „Aan st els Werk- m an" te Amsterdam. Op de j.l. gehouden jaarvergadering van bovengenoemde liédiertafel werd tot lid van verdienste benoemd de heer W. Robert Sr. alhier. Arr. Rechtbank (Vervolg der zitting van Maandag 23 October.) DIEFSTAL VAN EEN HOND EN GELD. De 26-jaiige D. J. Kleinhout, te Haarlem woonachtig, stond terecht wegens diefstal van een hond en een beursje met 40 gulden, op 11 en 12 September j.l. Het O. M. eischte tegen dezen be klaagde, die bekende, 1 jaar gevan genisstraf, wijzende op zijn ongun stige reputatie. •Beklaagde is met eenige vrienden naar Amsterdam gegaan, waar zij het geld verteerd hebben. Mr. Thiel, als verdediger optreden de. refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. KONIJNENDIEFSTAL. H. Zwart, te Amsterdam woonach tig, had in den nacht van 22 op 23 September blijkbaar trek in een ko nijnenboutje. Juist te Lisse vertoe vende, heeft hij toen uit eenige hok ken op erven staande, een vijftal van deze langooren medegenomen. Te Leiden werd hij reeds den volgenden morgen door een veldwachter aan gehouden. Eén der konijnen, die be klaagde in een zak op den rug droeg, was toen reeds dood. Hot. O. M. eischte een gevangenis straf van drie maanden. De ambtshalve toegevoegde verde diger, Mr. F. A. Bijvoet, deed uitko men, dat zijn cliënt vijf jaar als ko loniaal in Indié heeft gediend. De laatste 11/2 jaar heeft hij toen even wel geen dienst- gedaan, daar hij in een krankzinnigengesticht verpleegd is. Na uit dit gesticht ontslagen te zijn, is hij naar Holland terugge keerd. Volgens het oordeel van plei ter is zijn cliënt ook nu niet toere kenbaar. Hij heeft oogenblikken, waarin hij zich vervolgd waant door met klewangszw aaiende inlanders, terwijl hij ook soms lust gevoeld om tc schieten en te vechten. Daarom gaf Mr. Bijvoet de Recht bank in overweging een onderzoek te gelasten naar de geestvermogens van den beklaagde. Het O. M. repliceerende. zeide niet gaarne te willen medewerken om een krankzinnige te veroordeelen. Er is in het Huis van Bewaring echter noch door den directeur, noch door den dokter, iets van waanzin bemerkt, waarom het O. M. meent, dat de mee. ning van den verdediger niet waar schijnlijk is. Daarom refereerde het O. M. zich aan het oordeel der Recht bank. INBRAAK TE BLOEMENDAAL. In den nacht van 25 op 26 Septem ber heeft de 47-jarige smidsgezel, H. Blom, zich toegang verschaft tot een erf onder de gemeente Bloemendaal gelegen, waar hij zich meester ge maakt heeft van verschillende voor werpen, zooals twee tuinslangen, een hemd, twee flanellen, eenige paren kousen en sokken en een stuk lood. De beklaagde bekende het feit ge pleegd te hebben, alsook dat hij de voorwerpen verkocht heeft aan een uitdrager voor ƒ4.50. Het O. M. zeide, dat het genood zaakt was een zeer zware straf te eischen, wijl deze beklaagde een be kend recidivist is. Van de laatste 15 jaar heeft hij 13 jaar in de gevange nis doorgebracht. Het O. M. vroeg daarom een gevangenisstraf van 4 jaar. Jhr. Mr. Schorer riep de clementie der Rechtbank in, daar de beklaagde door armoede en werkloosheid tot het misdrijf is genoodzaakt geworden. MISHANDELING. Hiervoor had zich te verantwoorden de 19-jarige fabrieksarbeider N. Bra kenhof, wonende te Velsen, doch thans gedetineerd. Hem werd ten las te gelegd, dat hij in den nacht van 28 op 29 September te Beverwijk den korporaal der marine Meervoort heeft mishandeld door hem met een mes in beide armen en het hoofd te steken, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond. Beklaagde bekende de mishande ling gepleegd te hebben, en zeide dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, toen hij de mishan deling pleegde. De deskundige, Dr. Borgesius. ver klaarde. dat de wonden vrij ernstig waren. Waarschijnlijk is dit te wijten aan de roestigheid van het mes, waarmede de wonden zijn toege bracht. Heden zijn de wonden nog niet geheel genezen. Of de mishandel de er blijvende gevolgen van zal on dervinden, kon de deskundige niet zeggen, daar dit de toekomst nog zal moeten leeren. Uit het verdere getuigenverhoor bleek voorts, dat er in het café van Van Bragt te Beverwijk dien avond een danspartij had plaats gehad, v. aarbij een twist is ontstaan tus- schen de Beverwijksche en Wijk aan Zeesche jongelui, bij welke gelegen- li eid' de mishandeling heeft plaats gehad. Het O. M. eischte I jaar en 6 maan den gevangenisstraf wegens mishan deling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende. Mr. Teding van Berkhout als toe gevoegd verdediger optredende, achtte de gewaagde straf te zwaar. Daarom riep pleiter de clementie der Recht bank in. Pinnenland GEEN AUDIËNTIE. De gewone audiënties van de mi nisters van justitie en van oorlog zul len Woensdag on Donderdag niet plaats hebben. VREDESTENTOONSTELLING. Namens het voorloopig comité tot stichting van eene internationale Ver- eeniging „Vrodestentoonstelling" heb ben cle heeren J. E. Scholten, indus trieel, lid dei' Eerste Kamer, te Gro ningen, voorzitterA. ten Bosch N.Jzn., ingenieur te Rotterdam, secre taris; en K. H. H. van Bennekom te 's-Gravenhage, penningmeester, een circulaire verspreid, waarin o. a. het volgende voorkomti „Het doel der op te richten vereeni- ging zal zijn samen te werken met de reeds bestaande vrede-beweging en om o. m. door het houden vam eene Wé- reld-vredestentoonstelling, een beroep te doen op de medewerking van de geheele beschaafde wereld en te be werken, dat de oorlog door den on- bloedigen strijd worde vervangen. Deze tentoonstelling zal moeten go- houden worden in Nederland in het jaar der inwijding van het Vredes-pa- leis (Camegie-stichting). ..Het voorloopig comité bereidt de stichting dier Internationale Vereeni ging voor. „Het is de bedoeling aan het hoofd er van een internationaal algemeen l>estuur te stellen, waarvoor, in een binnen korten tijd bijeen te roepen vergadering van stichters, de Neder- landsche leden gekozen en de statuten vastgesteld zullen worden. „Zij, die als medestichters wen schen toe te treden, worden verzocht zich aan te melden bij een der leden van het voorloopig comité. „Mede-stichters betalen een mini mum bedrag van ƒ25 in eens. „De concept-statuten zullen hun tij dig vóór de vergadering worden toe gezonden. De oproeping ter vergade ring zal nader geschieden." Onder verwijzing naar een bijge voegde lijst deelen genoemde heeren medé, dat tal van bel angstellenden als mede-stichters zijn toegetreden, voorts dat vele gezaghebbende personen in het buitenland zich bereid verklaard hebben bet. doel te steunen, terwijl zij de hoop uitdrukken, dat binnen korten tijd velen, wien het doel sympathiek is, dat voorbeeld zullen volgen. EEN AFSCHEIDSDINER. Aan het diner, dat Vrijdag door den Minister van Koloniën en me vrouw Fock den nieuwbenoemden gouverneur van Suriname, den heer Idenburg, en mevrouw Idenburg werd aangeboden in tegenwoordigheid van de reeds vermelde genoodigden, waar toe ook behoorde de Minister van Ma rine, kapitein ter zee Cohen Stuart, heeft de gastheer, na de rij der toas ten te hebben ingeleid met een harte- lijken heildronk op H. M. de Ko ningin. ren afscheidstoespraak tot den weldra vertrekkenden landvoogd gehouden. De Minister wees er op, dat bij een dergelijk afscheid in den regel het oog gericht is op de toekomst, maar dat bij dit afscheid het naaste verle den toch ook in aanmerking komt, omdat de nieuwe gouverneur in de gebeurtenissen van het naaste verle den een actief aandeel heeft gehad. Toen 3 jaren geleden de heer Lely werd benoemd, waren zij die ver trouwen hebben in de toekomst van Suriname, vol goede verwachting dat de heer Lely met beleid en met ener- di© zou werkzaam zijn om de kolonie tot meerdere ontwikkeling te bren gen. Krachtige bestuursmaatregelen waren noodig en dc Minister was er zeker van, dat het niemand zal be- 1 wisten, (lat de heer Lely heeft vol daan aan de verwachtingen,die van hem werden gekoesterd. Hij heeft den stoot gegeven tot veel waarvan, naar men hoopt, later de vruchten zullen worden geplukttot veel dat, moge het zijn. Suriname nog eens zal doen worden tot een bloeiende, welvaren de kolonie, waarop Nederland met trots mug neerzien. Maar tevens meende de Minister, dat de heer Lely niets zou hebben kunnen tot stand brengen, wanneer hier in Nederland niet het initiatief ware genomen om hem in staat te stellen tot maatrege len, waaraan hij begin van uitvoe ring heeft gegeven. Hij had noodig de medewerking van de Staten-Generaal, maar hij had in de allereerste plaats noodig het initiatief en de krachtige medewer king van den Minister, die hier de leiding had van het departement van koloniën. De Minister Idenburg heeft niet geaarzeld de voorstellen die voor de meerdere ontwikkeling van Suri name noodig waren, den Staten-Ge neraal voor te brengen. Hij heeft die voorstellen krachtig en met, warmte verdedigd. De Minister verklaarde daarom, dat •het hem aangenaam was geweest als een zijner eerste daden, nadat hij de leiding van het Departement had over genomen, een voordracht te hebben kunnen indienen van het gouverneur schap van Suriname; hij had er zich over verheugd, dat H. M. de Ko ningin met die voordracht had inge stemd en het Hare Majesteit dus had behaagd den heer Idenburg te benoe men. Weliswaar is de heer Idenburg, evenmin als dit met zijn voorganger het geval was, door eigen aanschou wing bekend met het land. dat hij gaat besturen, maar hij heeft als Mi nister door de indiening en krachti ge verdediging der voorstellen ten behoeve van Suriname de richting, in welke het bestuur daar nu wordt ge voerd, ingeleid en aangegeven. Hij heeft de nooden en behoeften van Su riname goed leeren kennen en hij heeft als leider van het Departement van Koloniën gezien wat voor Suri name kan worden gedaan ook in ver band met het feit, dat de steun van het Moederland toch een beperkte is en dat reeds zoovele offers van het Moederland zijn gevraagd. Hij hoopte dat de heer Idenburg tot zegen van Su riname zou mogen werkzaam zijn en sprak zijn beste wenschen uit voor 't welzijn van hem en zijn echtgenoote. De gouverneur Idenburg. den gast heer dank betuigende voor zijne vriendelijke en goede wenschen, zoo wel voor de taak, die hem wacht, zijn persoon en zijn gezin geuit, waar deerde het vele dat zijn onmiddellijke ambtsvoorganger, de heer Lely, voor de kolonie Suriname heeft gedaan en verwachtte van de kennis, bekwaam heid en ervaring van Minister Fock op koloniaal gebied, veel voor de toe komst onzer bezittingen in het alge meen en de kolonie in het bijzonder. Spreker bracht dankt voor al den steun van de Staten-Generaal, den Raad van State (Koloniale af deeling), de medewerking van bekwame hoofd en verdere ambtenaren aan het De partement in de jaren van zijn mi nisterschap ondervonden en eindigde met een heildronk op den heer en mevrouw Fock. TE WEINIG PERSONEEL BIJ DE POST. De Amsteixlamsohe correspondent van liet Utr. Dbl. schrijft Zoowel voor de employé's (getuige hunne vergaderingen tot bespreken van grieven: als voor degenen die ze bedienen dat is dus iedereen, geeft onze post in den laatst en tijd reden tot, klagen. Naar hot schijnt is het personeel aan ons postkantoor lang niet uitgebreid genoeg, en vooral "s nachts komt dat tekort op een hin derlijke wijze uit. Bijvoorbeeldge liebt het recht FoniUetoa. EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. 44) Ik had daarover al eens eerder gedacht; als die verwilderde trek van krankzinnige ongedurigheid op zijn gelaat kwam en hij ons verliet om da gen, soms weken weg te zijn zonder te zeggen waarheen en waarom. Het is een vreemd idéé, geheimzinnig, spookachtig bijna, maar het is 't eeni ge, dat een misdaad kan verklaren, waartoe geen mijner neven schijnt in staat te zijn. Mag ik het u toever- trouwen Misschien is het de redding van LeightonGod weet, dat liet mijn eenige verontschuldiging is, als ik hem"nog liefheb. En heeft u hem dus nog lief'? vroeg ik, wetende wat haar antwoord zou zijn, maar in weerwil daarvan toch hopende. De blik, waarmee zij mij aankeek, verhoogde haar schoonheid nog. Mocht ik er de oorzaak van geweest zijn. Ik kan het niet helpen, fluister de zij. Hij zal spoedig mijn hulp noo dig hebben, zoo niet mijn voorspraak; want ik weet wat die afschuwelijke tegenstrijdigheden beteekenen. Ik be grijp ze, begrijp hem en zelfs de af schuwelijke misdaad, waaraan hij schuldig kan zijn. Ziekte alleen kan er de oorzaak van zijn. Hij is een slachtoffer van een dubbel bewustzijn en hij leidt twee levens uw eigen uitdrukking omdat de twee deelen van zijn hersenen niet één geheel vor men. Zijn gewone toestand is edel. maar er komen tijden, dat hij abnor maal is. Van nature is hij een god- vreezend man, gehecht aan edel werk en verheven gedachten. Als hij gaai zwerven is het, omdat het ovenwicht in zijn ziel verstoord is. Dit is niets nieuws voor den zielkundige. U heeft er natuurlijk ook wel van gehoord. Zoo iemand is Leighton Gillespie. U vul een romanheld van hem maken. Helaas! Ik vrees, dat de rech tere daarmede géén rekening zullen houden. Het sarcasme ging onopgemerkt voor haar voorbij. Steeds schooner werd zij in mijn oogen, toen zij vol vertrouwen zei Spreek met Dr. Bennetthij kent mijn neef bijna van zijn geboorte af. Vraag hem wat die plotselinge veran deringen bot eekenen ini een man, die van nature goed is. Vraag waarom deze hartelijke vader, déze vriendelij ke zoon, plotseling zijn zelfbeheer- sching verliest, soms als hij aan tafel zit, een anderen keer als hij met zijn eigen kind bij 't- vuur zit en doof voor alle tegenwerpingen, blind voor do meest smekende gezichten om hem heen, plotseling uitgaat en niet terug keert voor hij weer zichzelf kent in tegenwoordigheid van zijn familie en onder de oogen van zijn vrienden. Vóór dien rampzaligen morgen, toen mijn oom mij het afschuwelijke ge heim meedeelde, placht ik een andere verklaring te geven van deze ongedu righeid ik zag er toen een belofte in voor mij zelf en een verzekering van mijn eigen toekomstig geluk zoo ge makkelijk kan een vrouw zichzelf be driegen als zij een man liefheeft zon der hem volkomen te begrijpen. Ik dacht nu werd haar kalmte werke lijk heldhaftig nu zij zich inspande om mij de redenen van die zelfmislei ding te verklaren. Ik dacht, dat hij jaloersch was op George of boos op Alfred, en wegliep uit wees van zich to verraden of zich te laten verleiden tot onwaardige toenadering tegenover mij. Maai- nu begrijp ik, dat zijn ab normale natuur hem dan parten speel de, een natuur, die hij zelf niet eens kende, als hij volkomen gezond was, en voor welks gevolgen hij niet meer verantwoordelijk gesteld kon worden als wij voor hef,geen wij in onze droo- mén zeggen. U heeft de laatste ont dekkingen op het gebied van hypno tisme zeker niet gelezen, hernam ik. Een mensch kan geen daad doen. waarvoor het natuurlijk instinct hem ontbreekt. Maar ik wil niet wreed zijn, Miss Meredith. Zoo oprecht gaar ne wil ik u alle onnoodige pijn be sparen. Omdat u hot wenscht, zal ik een bezoek brengen bij Dr. Bennett, maar Mijn glimlach scheen haar te ont zenuwen. Maar denkt u, dat hij het met mij niet eens zal zijn Ik denk het niet. Miss Meredith. Dan, riep zij met iets verhevens in haar blik eau iets kalm beslists waardoor ik mij bewust werd hoe ge ring mijn invloed was tegenover die alles overheerschende liefde voor dien man Gods wil geschiede O, Mr. Outhwaito, ik heb mijn ziel voor u uitgestort. Bewijs mij, dat deze man gced is dat hij van natuur zedelijk hoogstaat, uitgezonderd wanneer zijn kwade geest zich van hern heeft mees ter gemaakt en ik zal u zegenen als dén redder van mijn gevoel van eigenwaarde. Maar als u niet kan hier werd zij bleek en stotterde dan moet u niet verwachten, dat ik 't over leef. Ik ik zou niet kunnen De voorspeiling was bitter treurig. Ik begreep op dat oogenblik niet-, hoe zij zoo'n wonder kon verwachten noch minder hoe ik het zou kunnen aantoonen. Maar ik kon haar niet zien heen gaan zonder nog iets aanmoedigend s gezegd te hebben, en daarom zei rk. dat als Alfred bevrijd was van de ver denking, die op hem rustte en Leigh ton voor het gerecht verscheen, ik de gelegenheid zou aangrijpen om alles te doen wat in mijn vermogen was om haar theorie als de ware te be stempelen. •En met die overeenkomst tusschen ons ging zij heen, het aan mij over latende om moed te verzamelen voor mijn eigen gebroken leven. HOOFDSTUK XXIV. Een oude gebeurtenis weer op g e h a a 1 d. Het denkbeeld, door Hope geopperd, had tot zekeren graad iets phantas- tischtoch maakte het indruk op mij en ik was er nog van vervuld, toen ik het avondblad openvouwde om het laatste nieuws te lozen betreffen de den moord op Gillespie. De eerste kolom, die mij onder de oogen kwam bewees, dat ik haar niets te vroeg had ingelicht omtrent de po sitie van Leighton Gillespie. NIEUWE ONTHULLINGEN IN DE VERGIFTIGINGS ZAAK GILLESPIE. Leighton Gillespie, lang be schouwd als de 'achtenswaardig ste en tot nu toe meest gewaar deerde zoon van den vermoorde, blijkt al jaren hang de eigenaar te zijn en zoo nu en dan de bewo ner van een huisje in New Jersey, waar, onbekend voor de wereld op grooten Hier volgden eonige openlijke zin spelingen op Mille Fleurs. Nog andere berichten waren hierbij gevoegd, waaronder een opsomming van de feiten, die ik den avond te voren van Rosenthal gehoord had. Aan het eind stonden deze woor den „De Attorney is met de geheele zaak belast en morgen zal er wel meer bekend worden. Ik vouwde de courant op en stak haai- in mijn zak en ging direct naar de woning van Dr. Bennett. Sinds het verhoor had ik den goed- hartigen medicus niet meer gezien, en natuurlijk riep zijn gelaat weer allerlei vreemde en aandoenlijke oogenblikken, die wij samen door leefd haddon, in mijn herinnering te rug. Maar ik maakte geen toespeling op die ondervindingen en zijn eerste op merking was volkomen zakelijk. Ik hoop, dat ik u niet als patiënt moet terugzien, Mr. Outhwaite? Terwijl ik van neen schudde, trok ik de courant te voorschijn en wees Op de kolommen, waarin het nieuws stond omtrent Leighton Gillespie en Mllleflours. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 9