NIEUWS- ens ADVERTENTIEBLAD, 23? Jaargang. No. 6855 «yeeastefES isgf'.ats, behalve ejj; £m*> e® StessUtagso» WOENSDAG l NOVEMBER 1905 M. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN FEK FRÏE MAANDEN: Voor Haarlem 1.2G VGor de dorpen in der. omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Fran*;? oer post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% s s de omstreken en franco per post 0.45 öitgave der Vennootschap Löerens Coster, Directeur J> C. PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondisfc rur.t Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Ceiu per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën Worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Woensdag 1 November. Hofje van OirschotBazaar van Ar- mengoederen, 10—4 uur. Brongebouw (Bovenzaal) Haarlem- sche KunstkringTentoonstelling, 10—4 uur. De Kroon Amstel's Tooneelgezelsch. „Mijnheer en Mevrouw Tamponin," 8 uur. Schermwedstrijd. OM ONS HEEN cxliv. DE HOOFDOPZICHTER J. G. MICHIELS E. Wie Michielse nog niet kent, mag op den naam van Haarlemmer nog geen aanspraak maken Michielse, met zijn niet .haastige, maar ijverige en welbewuste stap van man, die weet waar hij heengaat en waarom Michielse met zijn onveranderlijken deukhoed, met zijn kortgeknipten kne vel en puntbaardje, die samen in den dienst van Haarlem vergrijsd zijn ge raakt, met zijn hoog© voorhoofd, dat in diezelfde periode zijn meesten haardos heeft verlorenMichielse met zijn voorliefde voor Fransohe woorden, die bij de eerste begroeting van menden en bekenden tot onmid dellijke uiting komt„Ah, mon cher ami, comment allez vous Est ce que ?a va bien gevolgd door een vriend- scbappelijken, Hollandschen hand druk Michielse kortom, die den eer sten januari a.s. den dag zal herden ken, waarop hij 25 jaar geleden bij de gemeente Haarlem in dienst getre den is. Zijn Fransohe neigingen doen on willekeurig aan de schoolbanken denken en niet ten onrechte, want Michielse heeft er voorgestaan. Eerst te Haarlem tot 1866, toen twee jaar aan bet Instituut Van Kinsbergen te El burg, als Ie er aar in het Fransch, schoonschrijven en teekenen. Toch was dit zijn ware roeping (vocatie zou hij zelf zeggen) blijkbaar niet. Van kindsbeen af had hij meer lust ge voeld voor 't bouwvak en zich daarin ook ontwikkeld en toen nu zijn zwa ger hem werk aanbood in de Haar lemmermeer, ging hij in 't bouwvak over en deed in 1868 examen als op zichter bij den Waterstaat, waarna hij eerst benoemd werd als buitenge woon opzichter bij de rivieren in Gel derland en vervolgens als opzichter van den Haarlemmermeerpolder,, af- deeling Aalsmeer. Dat was in Fe- bruaai 1871. Tien jaar is hij daar ge bleven. In October 1880 benoemde de Haarlemsdhe Gemeenteraad hem tot opzichter van de werken en gebou wen van Haarlem, met ingang van 1 Januari 1881 en zoo komt het, dat hij binnen twee maanden zijn kwart- eeuws jubilé zal vieren. Feitelijk was zijn betrekking toen een nieuwe, want de oude heer Van den Arend, die kort te voren was overleden, voerde dienzelfden titel en was opgevolgd door den heer Jacs. Leijh, maar na die benoeming had :de Commissie van Fabricage begre pen, dat één man voor Haarlems zich sterk uitbreidende bouwzaken le wei nig was, had dus Leijh tot architect benoemd en den heer Michielse, zoo als we zagen met goed gevolg, als opzichter aanbevolen. „En ik heb jaren lang plezierig met Leijh gewerkt", pleegt Michielse te zeggen, „Jacques was een goeie ke rel Het was in dien tijd niet zoo als tegenwoordig, nu eJke af deeling een afzonderlijk hoofd bezit, de aan staande jubilaris had toen een heele reeks van zaken onder zijn beheer vooreerst het toezicht over de gemeen tewerken en gebouwen, dan over de in gebruik geving van gemeente gronden, over straten en pleinen, pompen en riolen, over de brand- bluschmiddelen en ten slotte ook nog over den Hout en de Plantsoe nen. Geen wonder, dat dit alles, ook zelfs voor een ijverig man als Mi chielse, te veel bleek te wezen en dat naderhand van liet toezicht op den Hout en de Plantsoenen een afzon derlijke functie is gemaakt, die aa.n den heer Springer is opgedragen. Er is in die 25 jaar heelwat tot- stand gebracht. Ook heelwat gewij zigd en veranderd.En de heer Mi chielse heeft in veel van wat er ge beurde een belangrijk aandeel gehad. De Raad heeft zijn verdiensten her haaldelijk getoond te erkennen door driemaal zijn salaris te veihoogenen hem den titel van hoofdopzichter te verleenen. Toch bleek uit den aard van de zaak niet altijd vo o r t pu bliek, welk aandeel hij aan de tot standkoming van belangrijke zaken had. Zoo heeft men indertijd niet ge- 1 weten, dat hij een groote rol heeft gespeeld in de aanneming van het onteigeningsvoorstel van duinen voor de eigen waterleiding der gemeente Haarlem. Aan een door hem inge- steld onderzoek was het te danken, j dat onze toenmalige afgevaardigde J Mr. Farncombe Sanders in de Twee de Kamer in staat was, de j overdrijving aan te toonen, die er lag i in de door ingezetenen van Bloemen- daal geopperde bezwaren tegen den aanleg van de waterleiding. Daardoor heeft de heer Michielse zon/der twijfel aan de aanneming van het wetsont- werp belangrijk medegewerkt. Maar een groot deel van zijn werk lag in 'het toezicht op het bouwen, de zoogaheeten bouwpolitie. We kun- nen als we nagaan, wat er in die kwarteeuw op dat stuk al veranderd en gewijzigd is, minder van evolutie, dan wel van revolutie spreken. Aan- vankelijk bemoeide de gemeente zich met het bouwplan van nieuw ontwor pen huizen en gebouwen niet. Zij moest alleen gekend worden bij het i aangeven van de rooilijn. Men zou, als men dat gewiM had, desnoods tien verdiepingen hebben kunnen bouwen op een halvesteensmuur. In 1888 werd het gemeentelijk toezicht verscherpt, in 1894 werden er weer nieuwe voorschriften gegeven, die nu J nog in de politieverordening staan en, voor zoover de nieuwe Bouwveror- dening ze niet overbodig maakt, nog worden toegepast. j Met de nieuwe verordening is het toezicht natuurlijk een reuzenstap i verder gegaan. Het bureau, aan 't j hoofd waarvan de heer Michielse staat, wordt dan ook gevormd door twaalf personen, hemzelven inbegre- I pen. Ik behoef hier niet te herinne- j ren aan alles, wat de nieuwe veror- dening voorschrijft, ze is pas een paar maanden geleden door den Raad I goedgekeurd, maar alleen de lezing I van hoofdstuk VII der verordening is voldoende, om een denkbeeld te ge ven van het toezioht, dat door dit bureau moet worden uitgevoerd. Dat hoofdstuk namelijk bevat al de voor schriften, waaraan een bouwer moet voldoen, om een vergunning tot bou wen te verkrijgen en die in de tien tallen kunnen loopen. Elk plan dus moet zorgvuldig met al die voorschrif ten worden vergeleken en ongunstig daarop geadviseerd, wanneer het ook maar dn één onderdeel niet aan de eischen voldoet. Er is meer. Reeds twee jaar geleden is de iheer Michielse begonnen met een systematisch onderzoek van alle huizen in de stad, die van een tot dnie kamers hebben. Daarmee is men nu bijna op de helft gekomen. Elke maand ontvangt de gezondheidscom missie ter behandeling 15 huizen, die niet voldoen aan hoofdstuk V van de nieuwe verordening. Van hein is niet te vreezen, dat hij zou ondergaan in ambtenaarlijke starheid. Zonder de voorschriften te minachten, streeft hij toch naar practische toepassing en zou veeleer tot een kleine afwijking adviseeren dan zich, in naam van de verorde ning, vastklemmen aan bepalingen, die den menschen bouwen of verbou wen onmogelijk zouden maken. Hij neemt wat men noemt tegenover be langhebbenden een tegemoetkomende houding aan, geeft hun raad, als er kans bestaat, dat ze 't verkeerd zou den aanvatten, helpt hen voort, kort om is voor velen een vraagbaak. Ik geloof dan ook niet, dat Jan Ger- rit Michielse vijanden heeft. Althans ik heb ze nooit ontmoet. En „pour mettre la chose l'évidence", zooals hij zelf zou zeggen, heb ik deze re gelen geschreven, in de hoop, dat ik zijn zal onder diegenen die hem den eersten Januari zullen kunnen felici- teeren met zijn jubilé. Dan zal hij antwoorden ik hoor het hem al zeggen „merci de votre bienveil- lante attention" en er meteen nog t een klein Fransch speeohje aan toe voegen, want de Nederlandsche bouw kunst en de Fransohe taal hebben nu eenmaal zijn hart gestolen en aan de eerste heeft hij zich een kwarteeuw lang in Haarlem op verdienstelijke manier gewijd. J. C. P. Buitenlandse!! Overzicht Uiterst gespannen blijft de toestand in Petersburg, Warschau, Odessa en andere groote' steden van HET RUSSISCHE RIJK. De reuzenstrijd, die door het Rus sische volk thans wordt gestreden, moet. strekken om aan de regeering duidelijk te maken, dat de tegenwoor dige toestand onhoudbaar is, dat het verlangt naar recht en wet. „Het is eene staking van een geheel volk tëgen de Regeering gericht"; en het is -moeilijk in te zien hoe zelfs een Trepof die kan onderdrukken, of een handig en tactvol staatsman als Wit te die kan doen eindigen. Wat moet de regeering bij zulk een toestand doen? Zij kan niets doen, want zij staat alleen, met haar kozakken en haar ambtenaren, tegenover een geheel volk. Op het leger kan zij niet meer ver trouwen. En bovendien, wat zou de regee ring kunnen doen? vraagt de Manch. Guardian. ..Er zijn geen leiders, die gearres teerd kunnen, wordener is geen re vel utiomuair comité, dat uiteen ge jaagd kan worden. Het volk stelt zich niet bloot, hoewel uit allés blijkt, rlat de organisatie voortreffelijk en het wachtwoord goed begrepen is. „Rusland verkeert in een der geval len, waarin een despoot zou wen- schen, dat het geheele volk slechts één hoofd had, om het te kunnen af houwen..." De correspondent van de „Stan dard" te ODESSA geeft de volgende schets van den toe stand aldaar De nachtelijke aanblik van de stad stemt in hooge mate somber en her innert geheel en al aan een stad, die door een vijand is bezet. Alle publie ke inrichtingen zijn gesloten, er is geen enkele plaa.ts meer, waar per sonen bijeenkomen. De straten zijn verlaten. Wachtpos ten staan op eiken hoek en de pleinen worden ingenomen door, halve batal jons, meit de geweren aan rotten. Ei- staan zoovele schildwachten, dat ik 10 minuten noodig heb gehad om den weg af te leggen van mijn huis naai- liet telegraafkantoor. Drie maal werd mijn rijtuig aangehouden. Een norsch officier liet mij niet door. al vorens ik mijne telegrammen 'had ge toond. Slechts één gebouw is schitterend verlicht, de universiteit namelijk, waar do studenten nog hunne eigen lijk verboden nachtelijke vergaderin gen houden. Ook in Tiflis is de toestand uiterst gespannen. Men hoort voortdurend het knallen van de geweren. Tê PETERSBURG komen voortdurend uit de provincie nieuwe berichten aan over de uit breiding van de staking en over de heerschende gisting, die reeds in e enige plaatsen aanleiding heeft gege ven tot bloedige botsingen. In de Oostzee-provincies zijn Riga en Reval het tooneel van bloedige ge vechten. In Riga kwamen Zondag herhaaldelijk botsingen met de troe pen voor, waarbij velen door schoten en blanke wapenen werden gewond. In Reval besloten de stakers hunne politieke eischen in ieder geval door te zetten. Bij een botsing losten de troepen twee salvo's, waarbij 45 per sonen gedood en 90 gewond werden. Een nog ernstiger karakter namen de onlusten Zondag te Odessa aan. waar de toegang tot de universiteit door militairen was bezet. Arbeiders- troepen trokken door de straten, ze sloten magazijnen, café s, restaurants wierpen tramwagens omver en ver dreef de gestationeerde beambten van den gezondheidsdienst, In de Riclie- lieustraat raakten de Kozakken in gevecht met de oproerlingen, diebar- rikaden hadden opgeworpen. Een aan tal personen werden gewond. Op de barrikaden op andere punten werden bij botsingen 20 personen gedood en ongeveer 200 gewond. Tegen den avond braken de Kozakken de barri kaden afde toegang tot de haven is door soldaten versperd. Een latei- bericht zegt .Het is onmogelijk het aantal slachtoffers van de onlusten van Zon dag ook maar bij benadering te be palen. De politie ruimt onophoudelijk lijken en gewonden op. De autoriteiten vertrouwen de in fanterie nietdeze wordt in de ka zerne? gehouden. Op straat worden slechts kozakken en gendarmes ge bruikt. Op de barricade staande riep een student den kozakken toe zich bij de strijders aan te sluiten. De kozakken vuurden, doodden ne gen, wondden ongeveer veertig per sonen. De overigen vluchtten in de naburige huizen. In WARSCHAU zijn de fabrieken, banken en andere instellingen gesloten de tramwagens worden hier en daar omvergeworpen en in brand gestoken. In het gouvernement Soewalki ver nielden gewapende benden elf maga zijnen van het brandewijn-monopolie. Te LODZ zijn eveneens alle zaken gesloten. Eenige winkels, die geopend waren, werden vernield. Vele duizenden werk lieden trokken door de straten en ver scheurden de vlaggen, die wegens den liof-feestdag, waren uitgestoken. De militaire patrouilles schoten met los se patronen. Men verwacht bloedige botsingen. Ook wordt bericht, dat de beweging is overgeslagen naar de verst afgele gen streken, na'ar Siberië, Transbai- kalië en Midden-Azië. Het Mantsjoerijsche leger is op het oogenblik geheel en al afgesneden. Alleen in Petersburg is het tot dus verre nog tamelijk rustig. Daar heb ben gelukkig nog geen bloedige bot singen plaats gehad; hoewel niet valt te ontkennen, dat de stad gelijk is aan een buskruitvat, dat ieder oogen blik kan worden aangestoken. Met het oog daarop zijn bepaald Maandag middag DUITSCHESCHEPEN, de kruiser „Lubeck" en zes torpedo- booteu naar Petersburg vertrokken. De Berlijnsche correspondent van de „Hamburger Nachriclrten" seint daaromtrent Volgens een particulier bericht, dat ik uit Parijs van betrouwbare zijde heb ontvangen, lieeft keizer Wilhelm den Tsaar aangeboden door torpedo- booten of kleine kruisers der keizer lijke marine, zoolang de tegenwoordi ge onlusten duren, geregelde verbin ding tusschen Peterhof en Memel te onderhouden. De Tsaar heeft dit voor stel aangenomen." Uit Memel wordt aan hetzelfde blad geseind Men vertelt hier, dat vanaf Woens dagavond Duitsche torpedobooten tus schen deze haven en Petersburg res pectievelijk Peterhof een ge-regelden berichtendienst zullen verrichten. Ook 3 kleine Duitsche kruisers, die op het oogenblik oefening houden in de Oost zee, zullen tot nader order varen tus schen Memel en Petersburg. Volgens een hardnekkig, maar nog niet bevestigd gerucht zou de beman ning van HET ZWARTE ZEE-ESKADER bij aankomst te Samsoen aan het muiten zijn geslagen en zouden de admiraals Birileff en Sjoeklinin ver moord zijn. Daarop zou het eskader naar Sebastopol terug zijn gekeerd met de revolutionnaire vlag in ton. Uit Sebastopol is geenorlei bericht hieromtrent ontvangen. Het spoorwegverkeer is gedeeltelijk hersteld. Het telegraphisch verkeer met Petersburg is nog gestoord. De FRANSCHE KAMER besloot Maandag alle interpellaties over de buitenlandsche politiek te verdagen tot de behandeling van de begrooting voor buitenlandsche za ken. Bij de beraadslaging over het am nestie-ontwerp verzocht de rapporteur de Kamer het ontwerp van den Se naat aan te nemen. De heer Sembat stelde voor de am nestie ook uit te strekken tot de mis drijven in zake vereeniging, verkie zingen of stakingen, en anti-militaire oproepen ook vroeg hij amnestie voor Malato. Het eerste gedeelte van art. 1 werd aangenomen met invoeging van het woord „misdaad". Het amendement-Sembat, om am nestie toe te staan voor anarchistische misdrijven, wordt verworpen met 4911 tegen 70 stemmen. Het amendement om de amnestie ook uit te strekken tot aanslagen op het hoofd van den staat werd ver worpen. Het geheele ontwerp, dat kwijtschel ding van straf toekent aan de veroor deelden door het Hooggerechtshof en de veroordeelden in zake de verklik kingsfeiten werd aangenomen met 541 tegen 5 stemmen. DE IIONGAARSCHE CRISIS. In de te Boedapest gehouden con ferentie der liberale partij over hof voorstel-Tisza werd een motie aange nomen. waarin wordt verklaard, dat het- program der regeering niet zal leiden tot oplossing der crisis, dat d- vergadering zich verzet tegen het ai gemeen kiesrecht, maar uitbreiding van het census-kiesrecht wenscht. HET SPAANSCHE MINISTERIE. De heer Montero Rios heeft op nieuw de opdracht gekregen om, liet koste wat het wil, een ministerie te formeeren. Stadsnieuws KONINKLIJK INSTITUUT VAN INGENIEURS. In de vergadering van de vakafdec- 1-ing voor Electrotechniek, Zaterdag te Haarlem gehouden deed de heer C. H. Julius mededeelingen ter inlei ding van het bezoek aan de werk plaatsen en remisen der E. N. E. T. en E. S. M. te Haarlem, benevens de cen trale der E. S. M. te Halfweg, die zich daarbij vooral stelde op het stand punt van den electrotechnicus, of schoon uit den aard der zaak meer nog de ciwel-ingenieur bijzonderhe den zou aantreffen, die zijne aan dacht waard zijn. De van eindpunt tot eindpunt ruim 20 K.M. lange lijn AmsterdamHaar lem loopt over ongeveer 2300 meter over lijnen der Amsterdamsche ge meentetram, waar ten gevolge van het verschil in spoorvvijdte het aan brengen van een derden rail noodig was. Van de gemeentegrens van Am sterdam tot aan Sloterdijk loopt de lijn over eigen baan, vandaar- tot de gemeentegrens van Haarlem over den Rijksstraatweg. Binnen de gemeente Haarlem berijden de wagens een deel der oude ceintuurbaan, terwijl het eindpunt samenvalt met cLat der lijn HaarlemZandvoort, waardoor door gaand vervoer van Amsterdam naar j Zandvdort mogelijk werd gemaakt. De onderbouw der onderscheiden baanvakken werd in korte trekken beschreven, en daarna meer in bij zonderheden de centrale te Halfweg, waarna, toegelicht door duidelijke schematische teekeningen. eene uit eenzetting volgde van de stroomver- deeling op de baanvakken, gevoed door de centrale te Halfweg en die van de E. N. E. T. te Haarlem. De uitbreidingen, welke de inrichtingen van de E. N. E. T. te Haarlem onder gaan hebben in verband met het ge combineerde bedrijf, werden vervol gens opgesomd, en ten slotte werd een beschrijving gegeven van de ver schillende sein- en beveiligingsinrich tingen van bruggen en enkelsporige baanvakken op de lijn Amsterdam Zandvoort, welke toestellen behou- dens ééne enkele uitzondering, alle geheel automatisch werken zonder eenïgerlei toezicht of bediening. Bij de gecompliceerde electriscfie en me chanische uitrusting der motorwa gens werd uitvoerig stilgestaan, en eenige algemeene beschouwingen over ]de werking van tramwegmotoren on- der zware en wisselende bedrijfsvoor- waarden werden daaraan vastge- knoopt. Bij de behandeling van den doorloopenden luchtrem. waarmede alle treinen zijn uitgerust, vertoonde spreker een zeer vernuftig automa- tisch werkend toestel, dat zonder eenig ingrijpen van den wagenbe stuurder de drukking der samenge perste luoht steeds binnen enge gren zen houdt. Met eene beschrijving van de werkplaatsen te Haarlem, waaraan de noodige uitbreiding werd gegeven om alle voorkomende werkzaamhe den van het nieuwe bedrijf in eigen beheer te kunnen verrichten, werd de voordracht besloten. Op de voordracht volgde discussie, waaraan werd deelgenomen door de heeren Bellaar Spruit, Nolst Trenité, Vosmaer. Van Putten, Collette, Don- ker Duyvis en Van Ittersum. Kerkelijke belasting. Het 1ste Suppletoir Kohier van den Kerkdijken Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1905 is door kerkvoog den en notabelen vastgesteld. Het ligt voor belanghebbenden ter inzage bij den kerkdijkenontvanger, van 30 Oct. j.l. af. Bezwaren moeten vóór 13 Nov. a. s. zijn ingebracht. S. D. A. P. Naar wij vernemen, zal a. s. Woens dagavond op de vergadering van de S- D. A. P. door den heer Jan G e r- ritsz een interpellatie plaats vinden inzake de houding van den heer II u g e n h o 11 z en het Bestuur te genover het voorstel tot verlaging van don gasprijs in den Gemeenteraad. V r ouvvenboiid. De onderafdeding Haarlem van den Nederlandschen Coöperatieven Vrouwenbond hidd Maandagavond een gezellige bijeenkomst in de res taurantzaal van De Kroon. Zooals we gemeld hebben was de vergadering vanwege de beperkende bepalingen door de politie gemaakt, alleen toegankelijk voor leden en ge- noodigden. Een rechercheur was ter contróle aanwezig. Hij zal echter wel geen enkel overtredinkje hebben kunnen coustateeren, daar eenvoudig aan den ingang gehectografeerde introduc ties werden uitgereikt aan wie zo nog niet in hun bezit hadden. De avond werd geopend door mevr. A. Treub—Cornaz, voorzitster van het hoofdbestuur, die enkele woorden sprak om de vereeniging aan te beve len. Het hoofdnummer van den avond was de voordracht van mej. M. A. Hugenholtz uit Amsterdam, die een voordracht hield over het coöperatie- wezen. De spreekster vertelde en liet ook met een aantal lichtbeelden zien, hoe de coöperatie te Gent en te Brus sel tot grooten bloei is gekomen. Ook dergelijke instellingen hier te lande in Amsterdam en Den Haag werden behandeld, terwijl met een kijkje in Engeland besloten werd. De dames M. Neeb en M. Sta.kman, beiden stadgenooten, onthaalden de talrijke aanwezigen vóór en na de voordracht op eenige nummers zang en piano. Mej. Neeb zong voor de pauze niet zeer succesvol. „Meilied" van Brandt© Buys en „Adeste" van W. Andriessen daarentegen werden zeer lief en innig gezongen. De pianiste mej. Stakman gaf o.a. op zeer goede wijze „Lente lied" van Mendelssohn en „Pierrette" van Grieg. In de pauze werd gelegenheid ge geven om zich als lid aan te melden. Uit de Rem. Ger, Gemeente In No. 3 van het blad onder redac tie van Mr. P. Tideman, komen bij- iagen voor van mej. L. de Clercq van Weelvan een stemgerechtigd lid, dat zijn stemplicht nooit verzuimt; van Dr. H. Roodhuizen Jr. cn van een belangstellend hoorder, wiene kinderen bij de Rem. Gem. het Gods dienst- Onderwijs volgen. In een vol gend nummer zal de oud-predikant Dr. B. Tideman zijn meening omtrent deze zaak zeggen. Voorts is door de Redactie van dit Tijdschrift na eene uiteenzetting der reeds bekende feiten aan allo voorgangers van Rem. Gemeenten de volgende vraag ter beantwoording gericht met het doel dit antwoord te publiceeren. „Is het naar uwe zienswijze in overeenstemming met de beginselen en den geest der Broederschap en mei den bijzonderen broederband, die hare voorgangers behoort en pleegt te verbinden, dat een hunner, zij het ook langs den weg van vor melijk beroep, de plaats komt in te nemen van een ander hunner, met betrekking tot wien de navolgende feiten (die dan worden opgenoemd) hebben plaats gehad?" Zondagsrust. In een dezer dagen gehouden bij eenkomst van de afdeeling Haarlem der Broodbakkers-Pairoonsvereeni- ging te Haarlem, verklaarden de pa troons zich vóór de Zondagsrust in de bakkerij en werd een commissie be noemd. om de collega's, die daartoe nog niet gezind zijn. te bezoeken, ten einde le trachten hen voor de Zon dagsrust te winnen. Benoemd werden tot leden dozer commissie de heeren De Vries. Duis- terhoff en Van Leeuwen. Een ongeluk. De vorige week had op de drukkerij van den heer Van Olphen aan het Donkere Spaame een ongeluk plaats, dat zich in den beginne niet ernstig liet aanzien. Een leerling namelijk klemde zijn hand tusschen een ma chine, met het gevolg, dat hij een zijner vingers verloor. Het verloop is echter van dien aard, dat liern .Maan dag de tweede- vinger is geampu teerd. Vrije- en Ordeoefen ngen Gymnastiek. Amsterdam. Geëxamineerd 11 can didates Geslaagd o. m. de heeren A. F. Mirande en A (I. Moerman, van Haarlem, en mej. M. E. .T. Ebmeijer, van Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1