HET TOONEEL „MIJNHEER EN MEVROUW TAM PONIN" door „AMSTEL'S TOO- NEELGEZELSCHAP". Daar zijn we nu weer thuis uit den schouwburg, maar zelden is 't ons overkomen, dat we ons zoo wei nig herinneren van wat we gezien hebben. Maar wat hebben we zitten lachen Waar halen die Najac en Mil]and de malligheden toch van daan'? Nu we iets van den inhoud van het stuk willen vertellen.... och, hoe neet 't ook weer Mijnheer en Mevrouw Tamponin", is 't niet?... je vergeet zelfs de titels van zulke stukken als je weer op straat staat je zit maar te lachen, je loopt er in de pauze eens uit, maar hoe 't ding heet waar je naar zit te luisteren, och, 't kan je eigenlijk niet schelen ook, als je maar pret hebt.... Had den we het stuk vroeger misschien al eens gezien?.... We weten 't niet; 't kan welje ziet zooveel van die mop pen. dat je ze niet meer uit elkaar kunt houden.... Maar wat komt 'ter ook op aan Als je je maar amu seert. niet waar. laat 't ding dan heeien hoe 't wil. Maar we zouden iets van den in houd vertellendaar zitten we nu ja, hoe was 't ook weer er kwam iets in voor van twee bankiers in een kleine stad, een onderwetscheen een nieuwerwetsche, en die concur- reeren.... maai- verder weten we 'tal niet meer, de boel begint dan zoo te draaien en in elkaar te loopen, dat *t in je geheugen begint te scheme ren. Wat nood evenwel't Komt er immers niets op aan, wat er op het tooneel wordt vertoond als je maar plezier hebt en lacht. Nu, dat hebben we gedaan met de heele zaal. Maai- dat was zooveel niet, want er waren groote open ga ten onder het publiek. Enfin, we heb ben maar voor de afwezigen er bij gelachen. Maar behalve door die lachpret werden we voor onzen schouwburg gang ook nog door iets anders be loond. En dat was de hernieuwe ken nismaking met Mevr. Róssing— Sa- blairolles. We hadden haar in jaren niet meer gezien, maar wat is er wei nig in haar overgebleven van het slanke vrouwtje, dat ,,Nora" voor ons speelde ze is gezet geworden dik durven we niet te zeggen. Maar dat schaadde niet in de rol van Mevrouw Tamponin. integendeel, 't deed er best in. Deze rol ging bij haar als gesneden koek de moppen vlogen er uithaar bedillig masker, dat ze zich gemaakt had, was allerleukst, en haar costumes best. 't Was kostelijk in één woord. Wat heeft ze de zaal telkens laten lachen Maar zij niet alleen. Want daar hadt je Frits Bouwmeester als Mijn heer Tamponin, alleraardigsten ;daar hadt je Mevr. PoonsVan Bieaie als de danseres Rositaen daar hadt je Grootveld als Ravachoten daar hadt je... ja, ze allemaal. Zij dolden om 't hardst en wij applaudisseer den ze. En nu gaan we maar wat slapen, wat wel goed gaan zal na zoo gezond gelachen te hebben. Goeje nacht. FRANS NETSCHER. j ohan va n Manen in H a a r- 1 e m; Zooals men uit eene advertentie in dit blad. zien kan, zal Vrijdag a.s. des avonds te 8 uur, onze vroegere stadgenoot de heer Johan van Ma nen, in de groote zaal van het Bron gebouw in het openbaar spreken over „Speciale methodes van geestelijke ontwikkeling De (heer Van Manen., die tegen woordig zijn theosofisch arbeidsveld in het buitenland heeft, voorname lijk in verband met de internationale congressen van de Federatie der Europeesche afdeelingen van de Theosofische Vereeniging, het afge- loopen jaar in Engelanti, waar hij in nagenoeg alle groote plaatsen met bijval als spreker optrad, straks in Frankrijk om het aanstaande Parij- sohe congres voor te bereiden, be- j steedt den tijd dien hij in ons land verblijf houdt aan de theosofische propaganda. In een 25-tal plaatsen is hij reeds als spreker opgetreden. Voor nadere bijzonderheden zie men de' advertentie. Provinciale Staten van Noord-Holland. De commissie van rapport over de voordracht van Gedeputeerde Staten tot medewerking aan de totstandko ming eener tramverbinding tusschen Schagen en de van Ewijckslu's, heeft een gunstig advies uitgebracht. Ook zij acht dat deze lijn den bloei van het Noordelijk gedeelte der provincie kan bevorderen, en adviseert de door Gedeputeerde Staten voorgestelde deelneming in het kapitaal goed te keuren. Omtrent het voorstel van Gedepu teerde Staten om de peur voortaan onder de geoorloofde vischtuigen op te nemen en voor het visschen daar mede geen gesloten vischtijd vast te stellen, adviseert de desbetreffende commissie om deze voordracht aan te Nieuwe overeenkomst. 1 Thans is eene overeenkomst geslo ten tusschen den Ned. R. K. Volks bond en het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael" in het Bisdom Haar lem. Wij ontleenen daaraan 't volgende: De leden van het Ned. R. K. Secre tariaat van Spoor- en Tramwegper soneel ,,St. Raphael" zijn als zooda nig individueel lid van den Ned. R. K. Volksbond, zoover ter plaatse eene afdeeling van dien Bond bestaat. De afdeelingen van ,,St. Raphael" nemen voor dit lidmaatschap op zich. aan de afdeel'ngen van den Ned. R. K. Volksbond ter plaatse eene jaar- Schreuder overleden is aan een buïk- viiesontsteking, ontstaan door een schotwonde in den buik, toegebracht door den beklaagde, alsook aan het toebrengen van lichamelijk letsel wijl de derde getroffene, het meisje Rus man, zoodanig aan den arm gewond is geworden dat zij gedurende meer dere dagen niet heeft kunnen wer ken. Het subsidiair ten laste gelegde be hoefde dus waar al het primaire als bewezen beschouwd werd, niet over wogen te worden. De Rechtbank was voorts van oor- i deel dat het geleverde bewijs niet ont- lijkBchë bijdrage te betalen. voor!Mnuwlis geworden door den eerde- welke bijdrage gratis kan worden ge-1 - bruik gemaakt van de localiteitenf? bedaagde of door de van den Ned. R. K. Volksbond, voor getuigen a decharge. Wat betreft de het houden van vergaderingen enz. bewering van den verdediger dat er en welke bijdrage nader door het een misstelling in de dagvaarding Centraal-Bestuur van den R- K. is omdat daaruit zou blijken dat V olksbond en de hierna te noemen niet drie maar zes schoten gelost Permanente Commissie van St. 2jj wijl elk ten laste j d delict Raphael in het Bisdom zal worden vastgesteld a*§ schot gerekend wordt, zoodat Alle R. K. Spoor- en Tramwegver-er voor drie delicten vrijspraak zou eenigingen in het Bisdom en aange- moeten volgen zeide de Recht- sloten aan ..St. Raphael", benoemen bank in haar vonnis dat zij niet met eene Permanente Commissie van zes deze opvatting kon medegaan. Het- leden. gekozen uit de leden dezer Vereen'gingen. Het Centraal-Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond benoemt uit zijn midden één lid. dat zitting zal heb ben in genoemde Permanente Com missie en daarin eene adviseerende w stem heeft. Eveneens benoemt de voorbedachten rade, het veroorzaken geen in het tweede gedeelte van de dagvaarding ten laste gelegd wordt, slaat op de schoten welke in het eerste gedeelte bedoeld worden, zoo dat dit verweer niet opgaat. Wegens poging tot moord met van den dood door schuld en het toe- Permanente Commissie uit haar mid den één lid, dat deze Commissie zal ,0 vertegenwoordigen bij besprekingen an lichamelijk letsel ver- - oordeelde de Rechtbank den beklaag- BEVERWIJK. De directeur-generaal der posterij en en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 6 November 1905, te Beverwijk een Rijkstelephoonkantoor •voor het algemeen verkeer wordt opengesteld. De diensturen op werkdagen zijn van 1 Juni tot en met 31 October van 7.30 voorm. tot 8.30 uur nam. en j van 1 November tot en met 31 Mei van 7.30 uur voorm. tot 3.30 u. nam. en van 6.30 uur tot 8.30 uur nam. (Greenwichtijd.) j Op Zon- en feestdagengeen j dienst. HAARLEMMERMEER. De veilingsvereeniging te Roelof- arendsveen heeft dit eerste jaar van haar bestaan reeds voor ruim f 16.000 aan augurken verkocht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. longaandoeningen van eiken aard, waaronder begrepen de aanvang van tering, worden genezen door Scott'» Emulsion die onovertroffen is voor gevallen van tering in alle be- schaafde landen der wereld. Maar het is uoodig toe te zien dat d t handelsmerk op het pakket is, an ders kan men niet ze- ker zijn het resultaat te zullen verkrijgen dat men zoekt. met genoemd Centraal-Bestuur. V»b aiie spothekerg De Permanente Commissie zal eens de overeenkomstig den eisch van het in het jaar, en wel in de maand Ja nuari, aan het Centraal-Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond eene lijst O. M. tot een gevangenisstraf van DRIE JAREN. De president deelde den beklaagde Binnenland inzenden met de namen, functiën. m«de'd"at bijl wanneer hij Zich niet standplaatsen enz. van alle leden van „Si. Raphaël" in het Bisdom. "le <ht ™"nf kan jereemgen, f n tijd van 14 dagen heeft om te ko men in hooger beroep bij het Ge el ie volgens vorenstaande bepalingen lid zijn van den Ned. R. K. Volks bond en verder belast worden uit te rechtshof te Amsterdam, voeren al de besluiten van het Ned. R. K. Secretariaat, welke niet zuiver spoorzaken zijn. Daarom zal het E'EN SNIJLUSTIGE FRIES. In het beklaagdenbankje stond Wie- Hoofdbestuur van het Secretariaat jn be Kol, een stugge Fries, wien ten dergelijke zaken alleen door d i e laste werd gelegd, dat hij een bezoe- Commissie in dat Bisdom kunnen ker van het café Hoogeriruis op den optreden en nooit tegen het advies 23sten Juli 1.1. des avonds om half dier Commissie mogen handelen. tien had verzocht om met 'm mee De Permanente Commissie heeft naar buiten te gaan. verder tot taakSweerts, de bezoeker in quaestie, steeds voeling te houden met het was mee naar buiten gegaan, en had Centraal-Bestuur van den Ned. R. K. voor zijn welwillendheid in de Ko- Volksbond het oordeel van dat Be- ningstraat een steek in z'n achter- stuur in te winnen bij liet uitvoeren hoofd en een snee over z'n hand be- van besluiten, die niet zuiver spoor- komen. zaken zijn. De Commissie zal in deze De oorzaak van dit minder vrien- zich aan het besluit van dat Cen- delijk optreden was, dat Kol uit het traal-Bestuur moeten onderwerpen, café was gezet en Sweerts mee had behoudens beroep bij den Bisschop geholpen hem er uit „te duwen", te zijn in het Bisdom Haarlem het zooals Sweerts wat euphemistisch op- lichaam. tot hetwelk Z. D. H. den merkte. Bisschop zich kan wenden, zoo dik- Kol was 't met deze lezing vol- vyijls Z. D. H. dit voor de leiding der strekt niet eens. Hij had niets ge- R. K. Spoor- en Tramwegvereenigin- vraagd aan Sweei*ts, doch deze had gen noodig acht. Daarom zal aan Z. hem in de Koningstraat pardoes aan- D. H. worden gevraagd, aan die Com gevallen. Daarop had hij getracht missie een Geestelijk Adviseur toe te zijn aanrander te skeppen hoe ze voegen, die. naast en met den alge- dat hier noemden wist onze Wolve- meenen Geestelijken Adviseur van het gacr niet waardoor Sweerts met Secretariaat, de geestelijke leiding z'n hoofd tegen een muur was geval- der R.-K. Spoor- en Tramweg-veree- len. Hij was er zelf van geschrok- nigingan in het Bisdom Haarlem zal ken. toen ie bloed zag. uitoefenenHot O. M. hield zich aan de eerste steeds samen te werken met den lezing van het geval en vroeg we- R. K. Volksbond in zaken van alge- gons mishandeling 14 dagen gevange- meen R K. sociaal belang, en welke niet zuiver spoorzaken zijn en haren invloed te doen gelden, om. ook op buitengewone vergaderingen, zoowel van den Ned. R. IC. Volks bond al-? van haar Secretariaat, el kander wederzij dsch den meest mo gelijken steun te verieenen. nisstraf. Wlebe wou graag een boete hebben, waarover de Rechtbank 9 dezer zal beslissen. WEDERSPANNIGHEID. Willem Rrantsen was te Beverwijk wederspannig geweest tegen- de poli- Namens de Permanente Commissie tie, toen deze hem uit een café wilde van St Raphael"- verwijderen, daar hij reeds meer dan (wus gal.) genoeg „op" had J I KEMPENEERS De weerspanneling was met opge- Voorzitter afd. Schiedam, komen, waarom verstek werd ver- Commies H. S. M. Delft. leend en 1 maand gevangenisstraf te- Namens het Centraal-Bestuur van den Ned. R. IC. Volksbond DE MINISTER VAN OORLOG GEHULDIGD. De Milic'ensbond „Het Vaderland Getrouw" hield Dinsdagavond zijne huishoudelijke vergadering. Op voor stel van den heer G. B. van der Werff, afgetreden bestuurslid, werd met groote instemming besloten het volgende telegram te zenden aan Z. Esc. den Minister van Oorlog Met verschuldigden eerbied betuigt de Miliciensbond „Het Vaderland Ge trouw" zijne hulde en sympathie met de verschillende verbeteringen in het leger gebracht. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afd. Amsterdam van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteren besloten tot bijeenroeping van alle afdeelin gen en leden der Maatschappij, ten einde aan allen gelegenheid te geven zioh uit te spreken tegen het voorstel van het hoofdbestuur om zich aan te sluiten bij den nieuwen Ned. Tuinb. bond. De afd. Amsterdam de meerderheid )der leden ten minste meent, dat organisatie van den tuin- bond het best kan geschieden door reorganisatie van de bestaande Ne- derlandsche Maatschappij en da<j •daarom de nieuwe Tuinbouwbond tamelijk wel overbodig is. De bijeenkomst zal gehouden wor den op Dinsdag 7 November, 's mid dags 12 uur, in Kras te Amsterdam. UITGELEVERD. Door de Duitsohe justitie is Nederlandsche uitgeleverd de ner S. te Pannesheide, die dagen geleden te Bleijerbeide landsch grondgebied bij een partij iemand in den hals zwaar verwondde en daarna vlucht ging. Later zal S. ook te Aken terechtstaan wegens zware deling eener wouw. gepleegd berg bij Kohlscheid. te „een vriend" an die vrouw op het tooneel, waarna beiden den Frausch- man beroofden van zijne portefeuille, welke drie bankbiljetten van MO in hield. De politie heeft den man en de vrouw opgespoord en iot volledige be kentenis gebracht. Beiden zijn ter be schikking der politie gesteld. DANKDAG EN WERKSTAKING. De Overijselsche dankdag heeft den arbeiders van de firma Serphos en Zonen te Enschede aanleiding gege- ven, evenals met den biddag in Maart gistermorgen allen op één na uit de fabriek weg te blijven. Zij hadden daartoe in <een gisteravond gehou den vergadering besloten. Als hoofd grief tegen het arbeiden op deze dagen geldt het stopzetten op den Israëlietischen Verzoendag. BOND VAN VRIJZINNIGE PROPAGANDA-CLUBS. In aansluiting aan het vermelde omtrent de vergadering van den Bond van vrijzinnige propaganda- clubs, is nog het volgende te ver nielden „In de Zaterdagavond te houden bijeenkomst zal de heer Hans het woord voeren en de heer K. Reyne heeft zich beschikbaar gesteld om in de Zondagochtend te houden verga dering eene rede uit te spreken. Behalve voor genoodigden is laatst- genoemde vergadering toegankelijk voor de leden der Vrijzinnige Kies- i vereenigingen hier ter stede, op ver- toon van hun bewijs van lidmaat schap en voor zoover er plaatsen zul len zijn. In den middag wordt de agenda behandeld, waarna een diner voor genoodigden plaats vindt. Voor een en ander zijn de boven zalen van het gebouw Tivoli ge huurd, terwijl de beneden achterzaal van dat gebouw den geheelen Zon dag als clublocaal dienst doet. Ook niet aangesloten propaganda- vereenigingen hebben tot deze ver gaderingen toegang, mits zij hiertoe tijdig hun wensch te kennen geven aan den bondssecretaris, en aan den secretaris van de Rotterdamsche ver eeniging." vaartuig is geslagen en verdronken. Volgens de familieleden van den omgekomene waren do kousen ge merkt als hierboven aangegeven. Men zal nu tot verder bewijs het penne- mesje en het sleuteltje opvragen om volkomen zekerheid te hebben. DE DINXPERLOSCHE BURGERVA DER EN DE LOTING IN AALTEN. Eerst loot de gemeente Aalten, dan de gemeente Dinxperlo. Nadat de generaal-miütiecommissa- ris de gewone toespraak tot de lote- lingen heeft gehouden, verheft zicb de burgemeester van Dinxperlo. Jongens, als jullie geloot hek ben, ga je kalm naar benedenbe neden staat de veldwachter, je meldt je bij hem als alles beneden is, gaan jullie gezamenlijk onder toezicht van den veldwachter naar Dinxperlo te rug. Die alleen weggaat, laat ik on middellijk arresteeren Waar de dagelijksche aanraking met het 1 andsvaderlijk systeem van Pruisen een grensburgervader alaiet toe brengen kan. (Zutph. Ct.) GEDERAILLEERD. De laatste twee treinen uit de rich ting Utrecht zijn Woensdagavond met groote vertraging in het Maasstation te Rotterdam binnengekomen. Dit- maal was de vertraging een gevolg van twee déraillementenvan een goederentrein waren te Harmeien ze ven. te Gouda vijf wagens uit de rails geloopen. DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. Woensdagavond had in het „Gil denhuis" de aangekondigde vergade ring plaats van leden der drie Chris telijke vereenigingen van metselaars en opperlieden, die een besluit moes ten nemen over heft aantal werklie den, dat den arbeid zou heiwatten op de werken van de hoeren Schut en Kloots en den dag zou bepalen, waar op daar d'e arbeid zou worden aan gevangen. De vergadering was bezocht door een dertigtal menschen en men be sloot hedenochtend te 7 uur aan het werk te gaan bij beide aannemers. Aan de werklieden werd door troep jes uitgestotenen een manifest uitge reikt, waarin ze nog- eens dringend werden verzocht solidair te blijven en zich niet van de beweging los te maken. aan de dagloo- eenige op Hol- vecht- schoot, op de moeten mi sh a ii- te Kohl- (was get.) W. C. J. PASSTOORS. Voorz. B. LAMMERS. Secretaris. J. W. SMIT, Penningmeester. Delft. 27 September 1905. Goedgekeurd en bekrachtigd. Haarlem, 2 October 1905. (was get.) AUGUSTINUS JOSEPHUS. Bisschop van Haarlem. Arr. Rechtbank Zitting van Donderdag 2 November. MOORDAANSLAG TE HILLEGOM. EEN HORLOGE EN EEN DEKEN. Beide heeft Johannes de Jong op 17 Aug. 11. gestolen van zijn gewe zen patroon, den bakker De Zool, te Velsen. Het horloge, omdat-ie cente gebrek had en de deken waarschijnlijk om dezelfde reden. De beklaagde was niet ter terechtzitting. Vrouw Kors op het Groot Heilig land had 't horloge gekocht, wijl d'r buurvrouw gezegd had. dat 't wel zuiver spul wag voor tweehonderd centen en Kenbeek had de deken gekocht nadat De Jong 'm het smoes je had verteld, dat-ie op 'n trawler had gevaren en dat ze daar ieder een eigen deken hadden. De ambtenaar van het O. M. eisch- Heden deed de Rechtbank uitspraak te twee maanden wegens diefstal, fn de zaak tegen den 44-jarigen Am- sterdamschen herbergier Eustachio D<? Vereeniging tot Bestrijding van Simeone, den dader van bovenge- jhet Nieuw-Malthusianisme, afdeeling noemd misdrijf. Haarlem en Omstreken, houdt hare De Rechtbank achtte het in de jaarvergadering op Dinsdag 7 dezer, dagvaarding primair ten laste ge- i legde wettig en overtuigend bewezen J Gevonden voorwerpen: door de verklaringen van de gelui- Ee» perelaar, een bruin liondje, gen. alsook door de bekentenis van cen "mderaakje ndioudende eenige den beklaagde, die erkend heeltdatvoorwerpen, een honden-halsband, V r ij e- en' Orde-oefeningen Gymnastiek. Amsterdam. Geëxamineerd 12 can- didaten. Geslaagd de heerenC. Schreuder en J. Schwantje, beiden van Haarlemen d.e dames J. E. M. Gotz en H. van der Graaf, van Haar lem E. Groen van IJmuiden. Hollandsch Soliste n-E n- semble. De heer Joh. M. Schouten geeft Za terdagavond in ..De Kroon" een soi- rée met zijn gunstig bekend orkest. ..Het Hollandsch Solisten-Ensemble". Bekneld geraakt. Hedenmiddag geraakte de vrouw van den schipper van de boot „De Verwisseling" uit Amsterdam bekneld tusschen het schip en de brug over het Zuider Buitem-Spaarne, terwijl de schuit onder de brug doorvoer. Het gelukte den schapper en den brugwachter de vrouw uit haar be nauwde positie to redden, zonder dat zij ernstige verwondingen bekwam. hij op 31 Augustus van Amsterdam naar HLllegom is gegaan, waar hij wist dat de harmonicaspeler Marti- nus Roozen, tegen wien hij een wrok had omdat deze met zijn vrouw sa menleefde, vertoefde. Alsook dat hij een met vijf scherpe patronen geladen nikkelen revolver die hij sinds eenige jaren in zijn bezit had bij zich gestoken had en toen hij des avonds in de her berg van Schreuder te Hillegom Roozen ontmoette, roekeloos een of meer schoten heeft gelost. Uit het getuigenverhoor meende de Rechtbank het bewijs te kunnen put ten dat de beklaagde reeds van te voren het plan had opgevat om Roo zen opzettelijk te dooden, en dat hij naar Hillegom is gegaan om aan dTt voornemen gevolg te geven. Door omstandigheden, onafhankelijk van den wil van den beklaagde is dit plan niet volvoerd geworden. Ook achtte de Rechtbank de be klaagde schuldig aan het veroorza ken van den dood door schuld, om dat uit de verklaringen van de des kundigen i9 gebleken dat de weduwe een muts, een gewicht, een pater noster en een ring met sleutels. Diefstal van een fiets. J. v. d. Berg, die uit een bloembol- lenschuur te Lisse een rijwiel ont vreemd had, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Vrijdag 10 November a.s. van twaalf tot twee uur zal alhier in de kerkekamer aan de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente ge legenheid worden gegeven tot stem men van vier gemachtigden in het kiescollege. Periodiek treden afG. Klijn, Mr. D. E. v. Lennep, Jac. Roest, terwijl als nummer vier moet voorzien in de vac. C. van Dijk. SLOTEN. Ter tweede najaars-veemarkt waren slechts 9 runderen aangevoerddie geringe aanvoer wordt veroorzaakt, doordat de markt thans viel op den Katholieken Zondag. NEDERLAND EN BELGIë. De ..Petit Bleu" bevat thans weder een uitvoerig schrijven van generaal De Petit, die zich na een lange in leiding gunstig uitspreekt voor een toenadering van beide landen, maar waarschuwt tegen een niet nauwkeu rig formuleeren bij de toepassing van dit denkbeeld. Een „defensieve allian tie" in het algemeen kon te ver leiden: men denke aan het groote koloniale bezit, dat België in Afrika kan erlan gen, maar tot heel wat botsingenkan leiden. Anders is de zaak als men haar beperkt tot een samenwerking vaar alle strijdkrachten in Europa, voor een bepaald omschreven duide lijk aangegeven geval, zooals bijv. de handharing der gezamenlijke on zijdigheid door alle mogelijke midde len, in geval de groote buren weder oorlog voeren. Over dit geval zal de generaal in een volgend schrijven zijn meerling zeggen. LOCAALSPOOR GOUDA—SCHOON HOVEN. Een van pLm. 300 handteekeningen van inwoners van Schoonhoven en omstreken voorzien adres is thans aan de Tweede Kamer verzonden. In dit adres wordt o.a. gewezen op den on- gekenden toestand, waarin die stre ken zich berinden met betrekking tot een aansluiting aan 'het spoorwegnet, en nu de hoop was gevestigd, dat hier in verbetering zou komen door den aanleg van een locaalspoor Gouda Schoonhoven, blijft die lijn onvoltooid liggen, zonder dat pogingen worden aangewend om den concessionaris tot afwerking te dwingen. Adressanten verzoeken de tusschen- komst der regeering in deze en zon den een afschrift van hun adres aan den minister van Waterstaat en aan de afgevaardigden voor de Tweede Kamer in de districten Gouda en Bo degraven. GEHULDIGD. Dinsdagavond werd in het hotel „Albion" te Vlissingen door de al daar in garnizoen zijnde officieren een diner aangeboden aan den len luitenant Christoffel van het Oost- Indisch leger, welbekend door zijn krijgsverrichtingen in Atjeh en op Borneo. ARTIKEL 65 DER DRANKWET. Een der medewerkers van de Tel. schrijft Naar wij vernemen, zal het wets ontwerp tot wijziging van Artikel 65 van de Drankwet eerstdaags de Twee de Kamer bereiken, terwijl door de regeering op een spoedige behande ling zal worden aangedrongen. Artikel 65 luidt aldus 1. Verkoop van .alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank, en van .alcoholvrijen drank, in eene lokaliteit, als bedoeld in art. 34, eer ste lid, kan zonder verlof geschieden tot 1 Januari 1906. 2. Een verzoek om verlof voorde voort zetting van dien verkoop na 31 De cember 1905, wordt ingediend vóór 1 Januari 1905. Vóór 1 November 1905 wordt op het verzoek schriftelijk be schikt. 3. Op verzoeken, ingevolge het tweede lid ingediend, is art. 36, tweede lid, niet van toepassing, voor zoover de verzoeker op 1 Januari 1904 het bedrijf uitoefende in de lokaliteit, waarvoor het verlof wordt gevraagd. Het verlof wordt evenwel ingetrok ken, indien de lokaliteit op 1 Ja nuari 1916 niet voldoet aan de eischen, krachtens art. 35 gesteld, voor zoover die eischen golden op het tijdstip, waarop het verlof werd ver leend. BLOEDVERGIFTIGING. Een der opzichters in de coöpera tieve suikerfabriek te Sas van Gent krabde zich verleden week een puist je boven den mond af. Zaterdag vertoonden zich daardoor verschijn selen van bloedvergiftiging, die thans een zeer ernstig karakter hebben aangenomen. Reeds werd door een geneesheer cup een tweetal plaatsen gesneden, om zoodoende het verder doorloopen der giftstof te beletten. De toestand van den ongelukkige blijft echter zeer ernstig. DE VACATURE PROF. TREUB. Naar men verneemt, is de faculteit voornemens in de vacature-Treub voor het professoraat in de staathuis houdkunde en de statistiek aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam aan curatoren voor te dragen mr. D. van Blom, hoofdredacteur van „Het Vaderland", mr. C. A. Verrijn Stuart en mr. D. S. van Einden, allen te Den Haag. STAKING AAN HET WESTELIJK VIADUCT. Na afloop der vergadering, Dins dag door de caisson- en terrein-ar beiders gehouden, werd met de di rectie ondenhandeld. Daar de ingenieur van het werk, prof. Zschokke, zich juist in Zwitser land bevindt, en de onderhandelin gen telegrafisch moeten geschieden, werd den arbeiders medegedeeld, dat zij binnen drie dagen antwoord op hunne eischen zullen ontvangen. Het plotseling staken van de cais son- arbeiders gaf aanleiding tot groote moeilijkheden. In eeri caisson n.l. was het beton halverwege gestort en, indien men dit werk niet voortzet is het onmogelijk zulks later te doen. Door cle drie dokters, altijd op het werk aanwezig, benevens ingenieurs opzichters, enz. werd nu voortgegaan met het volstorten dier caissonkamer. Een der bazen, een zekere Mayer, kreeg bij dat voor hem ongewoon werk de „pressing' in de buik, zoodat hij naar huis gebracht moest worden. De smeden en timmerlieden bij het werk betrokken, zijn nog steeds aan den arbeid. WREED. Te Hilversum werd een groot huis gezin op straat gezet voor 2 weken huurschuld, die wegens ziekte van den man niet waren betaald. De man bood de huiseigenares zijn zes kip pen te koop aan om de huur te vol doen zij weigerde echter meer dan f 1 te betalen, terwijl den man reeds f 1.25 was geboden. Na zijn weige ring werd onmiddellijk de deurwaar der gestuurd, met het gevolg, dat het huishouden, man vrouw en 8 kinde ren, thans met dit weer buiten moe ten kampeeren. (Het Volk.) BEROOVING. Een Fransche heer, die 's avonds uit den schouwburg te Den Haag kwam. werd door een vrouwspersoon mede- getroond naar het Haagsche Bosch. Nadat hem daar door de vrouw eerst gold1 was afgeperst, verscheen ten'slot- LUITENANT CHRISTOFFEL. De cadetten van de K. M. A. heb ben besloten den eersten luitenant Christoffel, die tijdelijk te Breda ver toeft, hulde te brengen voor zijne dappere daden in Didië volbracht. Eene deputatie zal hem de bewon dering "van het korps overbrengen en 's avonds zal het muziekkorps der ca detten den held van Atjeh en Borneo eene serenade brengen. HERKEND. Het lijk, naar men vermoedt, dat van een Hollandschen risscher, dat op 10 October door de bemanning van de Belgische stoomsloep O 126, schipper Blondé Arsène in zee nabij Doggersbank was opgevischt endaar- na weder geballast in zee is gelaten, nadat men eenige kenteekenen, als een pennemesje een sleuteltje, inde broekzakken gevonden en de blauwe kousen, gemerkt met in rood gestikte letters A. B„ had behouden, en waarvan in de Staatscourant door on zen minister van buitenlandsche za ken is melding gemaakt op een rap port van onzen gezant te Brussel, moet waarschijnlijk het lijk zijn van A. Brouwer, stuurman op den st.oom- logger Th'rèse VI. 194, die op 30 Sep tember door een stortzee van dit MOORDAANSLAG. Een politieagent, te Scheveningen dienst doende, doch te 's-Gravenhage wonende, heeft een moordaanslag op zijn vrouw gepleegd', welke echter niet gelukt is. Het feit moet zich aldus hebben toe gedragen. De politieagent v. d. M„ wonend© in de Maasstraat te 's-Gra- venhage, keerde een dezer avonden na afloop van zijn dienst te Schevenin gen, waar hij gedetacheerd is. naar zijn woning terug. Thuis gekomen, vond hij vrouw noch kinderen, terwijl ook het middagmaal niet gereed was. Toen verwisselde hij de uniform tegen burgerkleeding en ging uit. Omstreeks 9 uur 's avonds kwarn hij terug, zeer onder den invloed van gebruikten drank, maai- vrouw en kinderen wa ren nog niet thuis. Kort daarna evenwel kwam de vrouw thuis, er ontstond tusschen man en vrouw een hoogloopende twist over haar niet thuis zijn en het niet gereed maken vam het maal. De man ging ten slotte aan tafel zitten, schijnbaar in onverschillige houding, maar plotseling stond hij op en haalde zijn geladen revolver uit zijn uniformjas. Bij het in orde bren gen van dat wapen, waarvan de haan in rust stond, viel al reeds een schot. De vrouw nam daarop de vlucht, maar toen loste de man twee schoten op z'n vrouw, zonder haar te treffen. De ko gels kwamen terecht in de deuren van de woningen der overburen. De agent wierp de revolver in het privaat en ging toen de straat op. Den volgenden ochtend werd hij gearresteerd en thans is hij ter be schikking van de justitie gestéld. De revolver is bij het openbreken van het privaat gevonden. EEN STRAATFIGUUR OVERLEDEN. Een der meest bekende straatfigu ren van Dordrecht is daar in den af- geloopen nacht overledenCornells Lelieveld, meer bekend onder den boo

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2