NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargang. No. 6857 ^Mscïiijnt dage silk"., behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 3 NOVEMBER 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: Voor Haarlem P88 ÜSWB üAANDBNi f \%j -3^^? Van 1—8 egels 50 Cts.; tedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de doroer. hl Óen omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der üaariem 5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel gemeente) 1.30 V/04®$»ÖÉsHl\v' roore letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco per post door Nederland 1.65 ,'Jjk Kleine advertentiön 3 maal plaatsen voor 2 .naai betalen. GefflustresrïzÈSgsbiaii, 'voor Haarlem 037)| 8edacfle en Administraties Groote Houtstraat 55. -de omstreken en franco per post „0.45 r miruinaaJ TelefoonDuntrttcl1 der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave de? Vennoatesbaf Loarsas Coster. Directeur J. C. PEEREB00M, ■iS"®* Drukkerij: Zu!<V Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. n i ui a - - Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en dnor alle Boekhandelaren en Courantiers. Mei uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertent'ë' en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubücité Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.. Parijs, 3i<>is Faubourg Montmartre. Stadsnieuws A a nbe sted-iiig. Woensdagmorgen werd door de Ge nie alhier aanbesteedj De levering van meubelen aoor het fort bij Hoofddorp (materieel der ge nie voor het in staat van verdediging brengen van werken in de stelling van Amsterdam) in twee perceelen. Bestek 40, perceel 1, houten kazer- nemeubelien met toebehooren. Raming 2725. Bestek 41, perceel 2, lampen, lan taarns. fornuizen, etniz. Raming 975. Ingekomen waren 20 biljetten. Laagste inschrijvers bleken te zijn voor perceel 2 de heer W. de Graaf, te Haarlem, voor f 2370 voor perceel 2 de heeren Gebr. Scholten, te Enkhuizen, Voor- 723. 1. P. J. Boterwet, tenis. 2. J. O. KANTONGERECHT. U i tsp r akea S. te Haarlem, overtreding ƒ2 boete, of 1 dag hech te Haarlem, overtreding Vo- geLwet, 3 boete of drie dagen hech tenis. 3. A. T. M. E. en A. de W. te Haar lem, overtreding Wapenwet, a-esp. 3 en 1 boete subs. 3 en 1 dag hech tenis. 4. B. C. de- L. te Haarlem, overtre ding Spoorwet, vrijgesproken. 5. P. N. te Rotterdam, overtreding Reglement Vervoer 1901, 3 boete of 3 dagen hechtenis. 6. E. J. N. te Amsterdam', wegens strooperij, 4 boete of acht dagen hechtenis. 7. W. v. d. B. te Velsen en 4 ande ren. wegens straatschenderij, No. 1/2 boete of 2 dagen hechtenis, de ande ren ieder 1 boete of één dag hech tenis. 8. W. J. S., W. K., en H. F. te Haar lem, overtreding Wetboek van Straf recht; No. 1 5 boete of 5 dagen hech tenis, No. 2 en 3 ƒ1 boete of één dag hechtenis. 9. W. B. O. te Haarlem en 7 ando ren. overtreding Politieverordening Haarlem, respectievelijk ƒ3, ƒ5. 1 en ƒ0.50 boete, subs. 2. 3 en 1 dag hech tenis. 10. A. W. te Zandvoort en 10 ando ren, overtreding Politieverordening Zandvoort, respectievelijk ƒ3, 1 en ƒ0.50 boete, subs. 1 dag hecht. 11. A. S. te Velsen en 6 anderen, overtreding Politieverordening Bever wijk. allen 1 boete of één dag hech tenis. 12. T. B. te ITmuiden en 2 anderen, overtreding Politieverordening Velsen, allen ƒ1 boete of 1 dag hecht. 13. A. K. te Haarlem en 2 anderen, overtreding Politieverordening Scho ten, allen 1 boete of één dag hech tenis. 14. J. S. te Haarlemmermeer en A. O. te Haarlem, overtreding Politie- verordening Heemstede, beiden 1 boe te of 1 dag hechtenis. Voorts werden H. van G. te Scho ten en B. D. de V. te Haarlem, we gens straatschenderij en D .M. B. en Ch. S. te Haarlem, wegens Politievel- ordening Haarlem, vrijgesproken. dus weer de oude iijd'ensge-schiede- nis. i Eerst deugt de pont niet in orde maken. Dan deugen de rails van den wal niet in orde maken. Dan deugen de rails van de pont niet in orde maken. Vervolgens deugt de heele boel niet in orde maken. Eindelijk kan dé tram op de pont prachtig. Om den op- en afgang te bespoedi gen zijn wijzigingen noodig. Na, 'de aangebrachte wijzigingen weigeren de kleppen. De kleppen worden gerepareerd klaar gekomen. Het blijkt dat de tram oponthoud geeft dan moet de traan maar over de brug. De brug is weg Tableau. 't Zal er nog van komen dat de traim het kind van de rekening wordt doet er niet toe. Het 'landvierkeör heeft zoo goed als niets te beteekeaien. De boertjes heb ben den tijd. volgens de Amsterdam- schei heeren meer dan de groote scheepvaart, die niet minder dan 6 a 7 schepen per dag laat passeeren. CommentaarDuizenden voetgan gers, helt drukke tramverkeer, hon derden voertuigen, fietsen, automobie len, enz. per dag moeten maar ach tergesteld worden voor het kolossaal aantal schepen, dat da,gelijks het ka naal' op- en afvaart. Kemiemerl and"). Binnenland Uit de Omstreken VELSEN. De Velserpont. Dezer dagen probeerde men om de stoomtram op de pont te brengen, te vergeefs, de pogingen mislukten. I)e aansluiting der rails van wal en ponl laat nog veel te wenschen over. Men is nu weer aan het tobben om die aa,insluiting te verbeteren. Wij krijgen NED. PROTESTANTENBOND. De 35ste algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestanten bond is Dinsdag te 2 uur te Bussrum begonnen. De voorzitter, prof. dr. B. D. Eerd- mans, opent de vergadering mot een welkomstgroet. Er is reden tot ceni- ge opgewektheid. Een kern onzer le den werkt met groote belangstelling voor het doel van den Bond. De bloei van den Bond hangt ten nauwste sa men met ijver van enkele personen. Het subjectivisme van den vrijzinnige is voor het werken in gemeenschap niet gunstig. Het getal der leden, koa veol grooter zijn als dit niet in den weg stond. Een 50.000 leden in plaats van ruim 18,000 (het tegenwoordige getal) konden er gemakkelijk zijn. Op grond van de cijfers dea* volkstelling wordt dit betoogd. Menigeen gelooft, dat het zaak is te trachten het volk- te bereiken. Dit ware zeker een voor treffelijke zaak. Maar van niet min der gewicht is de vraaghoe berei ken wij onze ontwikkelde volksgenoo- ten In zoogenaamd ontwikkelde kringen is belangstelling in het gods dienstig leven van een uitermate „ver borgen" karakter. De onverschillig heid voor openbaren godsdienst in die kringen is voor ons heel wat ge vaarlijker dan een felle bestrijding van orthodoxe zijde. De stroom van onder naar boven bestaat steeds, en ..het volk" zal zich, als het stijgt, spiegelen aan de meer aanzienlijken. Het is onbillijk de godsdienstige onver schilligheid in die kringen te wijten aan dë modernen". Terecht is opge merkt, dat deze daaraan evenmin schuld hebben als de orthodoxie. Zij is het gevolg van karakter en wereld beschouwing. Do oorzaak van bet ver schijnsel ligt alleen daarin, dat de bedoelde kringen in den bestaanden openbaren godsdienst niet vinden wat ben bevredigt en wat hén dringt om zich daarbij aan te sluiten. Zij voelen niet dat hot daarbij gaat om hun eigen belangen. Zijn al deze men- sohen dan wuft en oppervlakkig, ken nen zij geen nooden des levens en geen ernst Dat zal niemand durven zeggen. De vraag rijst daarom wat het i is, dat hen verre van ons doet blij- i ven. Spreker acht liet mogelijk, dat dit zijn oorzaak heeft in het half slachtig karakter van een deel onzer godsdienstige voorstellingen. De we reldbeschouwing, die de wonderen ontdekt, is een andere dan die. waar op de gangbare godsdienstige uit- drakkingen en voorstellingen zijn ont staan. In menig opzicht staan onze voorstellingen nog half in die oude wereld en de leek voelt dit fijner dian de vakman. Hij gaat heen uit de sa menkomst zonder bevredigd te zijn, hij gelooft niet wat hij daar heeft ge hoord en blijft verre. De mensch zoekt door godsdienst altijcl een stuk le vensgeluk. Dat is altijd zoo geweest en zal altijd zoo blijven. Wie den godsdienst los maakt van het geluk van den mensch, maakt den gods dienst dood. Een ontwikkelde kan zijn geluk niet vinden ini een gods dienst die slechts half tot hem spreekt. De godsdienstige voorstellingen moe ten daartoe geheel in harmojiie zijn met de gangbard wereldbeschouwing. Spreker zegt hier slechts zijne per soonlijke opvatting van de oorzaak van liet verschijnsel te geven. Hij hoopt dat deze vraag: hoe winnen wij onze ontwikkelde klassen voor het openhaar godsdienstig leven den Bond spoedig evenzeer moge bezig houden als de vraaghoe bereiken wij liet voile Aan het jaarverslag van den sefcre taris. dr. C. J. Niomeyer, is het vol gende ontleend Het ledental van den Bond is mei G00 leden toegenomen, wat zijn ooi- zaak vindt zoowel in de oprichting van nieuwe afdeelingen als in het feit, dat betrekkelijk zoo vele bestaan- dé afdeelingen nieuwe leden wonnen. Het aantal afdeelingen is vermeer derd met 6 en bedraagt thans 163 een af deeling is opgeheven onder de nieuw opgerichte behoort Batavia met 170 leden. Men begint tiaar behoefte te gevoelen aan aaneensluiting van vrijzinnigen, vooral omdat in den laat sten tijd voor Indië schier uit sluitend orthodoxe predikanten zijn benoemd. De oprichters stellen zicli voor. dat hun voorbeeld in andere Indische plaatsen zal wonden gevolgd: het. hoofdbestuur is met hen reods in correspondentie. Na dit verslag van den algemeonen secretaris werden uitgebracht de ver slage: i van de acht commissiën, die naast, het hoofdbestuur het werk van den Bond doen. Na de openingsrede roept de voor zitter een welkom toe aan den heer V. D. Davis uit Londen, dr. Conrad Scipio uit Stettin en dir. A. S. Ca.r- pentier Alting, afgevaardigde van de jonge af deeling t.e Batavia. 's-Gravenhage stelt het volgende voor De algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond noodiigt het. hoofdbestuur uit te over wegen. welke de taak is der vereerd- ging ten aanzien van het lager onder wijs vooral in verband met de jongste wijziging der wel op het iager ondei- w ijs, - on van zijne bevinding te ge legener tijd rapport te doen. De vraag of dit voorstel urgent wordt verklaard, wordt in handen van een commissie gesteld, evenzoo een ingekomen voorstel om voortaan op een anderen tijd van het jaar te vergaderen. Bij stemming wordt uitgemaakt, dat aan de redactie van de ..Blijde We reld" suhswffie wordt gegeven, en men van ..Nieuw Leven" geen lid nicer zal blijven. Nadat naar aanleiding van de be- groot.ing nog hot een e-n ander is in'l midden gebracht, werd de begrooting goedgekeurd. Des avonds om zeven uur vereenig- den zich do afgevaardigden en leden van den Bond in de schoone" kerk te Naarden, tot een plechtige godsdien stige samenkomst. Een koor, onder leiding van don heer Joh. H. S$hoonderbeek. steunde den zang der gemeente en zong een tweetal liederen afzonderlijk. De hee'r A. W. van Wijk uit Zwolle leidde den dienst. Hij sprak naar aan leiding van Noli. VIII 11, de vreug de in God, dit is uw sterkte"over de vreugde van den godsdienst, die is in het gevoel van verwantschap met de grooten voor ons, de vreugde, die in hem was, die in het begin van de christelijke geschiedenis staat als een heilig mysterie; de vreugde van ons, die sterkte is. draagkracht, werklust en moed. VOORHISTORISCHE VOORWERPEN. Men schrijft uit Oldenzaal aan de N. R Ct. De opgravingen in de zoogenaam de Germaansche heuvelen in de buurt, onzer stad hebben verscheidene urnen aan het licht gebracht. Een achttal zijn deze week weder gevonden. Deze urnen zijn alle gevonden aan den voet van 'heuvels, terwijl in de om liggende lagere heuvels de plaatsen werden blootgelegd, waar de lijken waarschijnlijk verbrand zijn. In de heuvels toch waar de urnen gevon den werden, vond meh geen asch en houtskool. Deze werden in de om liggende heuvels gevonden. Wat men tot heden vond. komt vrijwel overeen met hetgeen Koenen in zijn werk ..Gefasskunde" over de Germaansche graven zegt ,De graven der vrije Germanen be vinden zich veelal in een grooten om trok tot groepen vereenigd. Het zijn meestal zandheuvels, van verschillen de grootte, die een weinig onder de 'tegenwoordige oppervlakte een urn, met beenderenasch gevuld, bevatten. ^Somtijds zijn de urnen met een ge- stulpten schoten gedekt en bevatten •zij een ruw bewerkt klein napje. Zel den vindt men meer dan één urn in hetzelfde graf, terwijl er bijna nooit iets anders dan beenderenasch is ge vonden wordt. Gewoonlijk zijn zij zonder versiering. Vindt men ©rech ter een met een versiering, dan be staat deze in krassen in den rand in den vorm van een Romeinschen V of nagelmdrukken. Deze laatste soort wordt gevonden op die plaatsen waar nog eenige Kelten bij de Germanen zijn achtergebleven". Eem paar dezer Keltische urnen be hoorden tot de eerste vondsten van de heeren Ter Kuile en Hommels. Als zeker kunnen we mededeelen, dat de gevonden voor-historische voorwerpen voor Oldenzaal zullen be waard blijven. 't Is gelukkig, dat thans op oor deelkundige wijze bij het opgraven te werk wordt gegaan en dat in de pers, ook en vooral in de kleine, deze zaken besproken worden Veel, zeer veel is in Twente reeds gevonden, doch vernield, omdat de vinders, ar beiders en boeren, niet wisten wat voor dingen het waren. Ze werden eenvoudig stuk getrapt. Dat zal nu wel anders worden. DE URKER VISSCHERS EN DE ONGEVALLENWET. Van het eiland Urk schrijft men aan de Tel. Velen der Urker visschers, die on langs een formulier van aangifte voor de Ongevallenwet thuis kregen, zijn zeer ontstemd. Niet alleen omdat zij dat formulier thuis kregen, waardoor zij weldra de vereischte premiën zul len moeten betalen voor de verzeke ring van hunne knechts, doch ook omdat zij zich bewust zijn. dat zij die uitgaven op niets en niemand zullen kunnen verhalen, wat wèl het geval is met de werkgevers, waarmede zij te doen hebben, z. a. hellingbaas, zeil maker, touwslager e. a., die hun ma teriaal gewoon in prijs doen stijgen. Ook wordt hunne ontevredenheid verhoogd, doordat op die formulieren zonder hun voorkennis en medeweten zoogenaamde bijnamen (scheldna men) voorkomen, waardoor verschei den hunner rich beleedigd gevoelen, te meer daar het niet noodig was, daar de gewone vermelding van den naam van den schipper en wijk en nummer van het huis, dat hij be woont te Urk, voldoende is te achten voor de juiste aanwijzing van den j ui sten persoon. Op wiens last of met wiens voor lichting zulks is gesohied, kan men niet met zekerheid zeggen, hoewel 't aannemelijk is, dat een lijst der schippers, met vermelding van die bijnamen, zich bevond in het archief van den vroegeren eerste havenmees ter te Urk welk archief overgeno men is door den tegenwoordigen titu laris, die dezer dagen tot adsistent voor de Rijks-Verzekeringsbank is aangesteld, en waarschijnlijk zonder eenige bedoeling in kwaden zin, die bijnamen heeft opgegeven, waar zulks volgens hem, behoorde. Volgens koninklijk besluit vervalt voor ieder kantoor der directe belas tingen bij het optreden van een titu laris die na 1 November 1905 is be noemd of tijdelijk met de waarne ming is belast, de vergoeding voor werkzaamheden ter voorbereiding van de verkiezingen. Het bedrag waarop de afgetreden titularis van het kantoor nog aan spraak mocht hebben, wordt door den directeur betaalbaar gesteld. Rijksklerken, werkzaam op kanto ren waarvoor bedoelde vergoeding vervallen is kunnen indien hun te voren een aandeel in die vergoeding door den ontvanger werd uitgekeerd, voor toekenning eener persoonlijke toelage worden voorgedragen. Deze toelage, die bij verplaatsing vervalt, bedraagt behoudens ver hooging in bijzondere gevallen evenveel als d.e rijksklerk uit voor melden hoofde in 1905 heeft genoten. Voor de kantoren waar de vergoe ding door den ontvanger geheel of gedeeltelijk aan andere personen dan de aldaar werkzame rijksklerken wordt uitgekeerd, kan zoo noodig een voorstel worden gedaan tot verhoo ging de. aan het kantoor verbonden vaste jaarlijksche vergoeding. NED. BOND VAN HANDELS VERBENIGINGEN. De Nederlandsche Bond van ÏTan- dcJsverecnigingen lüeld Woensdag 25 October zijn jaarvergadering te Amsterdam in Café Belvédère aan de De Ruyterkade. Vertegenwoordigd waren de bij den Bond aangesloten vereenigingen 1e Deventer Helder. Haarlem, Amers foort, Utrecht en Zaandam. De voorzitter, de lieer G. van der Most van Spijk, van Haarlem, open de met een woord van welkom de ver gadering en wees op verschillende gunstige omstandigheden, die dit jaar waren voorgevallen, zooals de Kon. goedkeuring van de statuten van den Bond, en liet besluit van de algemeene vergadering van den Mid denstandsbond te Maastricht, v.auibi; overeenkomstig het -door de heeren Berns van Amersfoort en Smit van Haarlem uitgebrachte rapport aan het. hoofdbestuur werd opgedragen om trent het informatie- en ncasso- wezen zich te verstaan met be stuur van den Nederlandschen Bond van Handelsverenigingen. Vervolgens las 'de secreta. >s. de heer F. H. Smit, van Haarle -i de notulen der vorige vergadert tz voor welke daarna werden goedgek-rnrd. Het jaarverslag werd nu c dege- deeld en daaruit bleejt, dat het hden tal 1495 was en dat men over Je wer king van den Bond zeer te', rede- zijn kon. al werd ook betr i, dat niet nog meer vereenigingen zich bij don Bond aangesloten haddm. Nadat het verslag onder dankzeg ging van den voorzitter was goedge keurd. gaf deze laatste opmerking over de nog niet voldoende ■-• anslui- ting van vereenigingen, dre zich met informatie- en incasso-wezen bemoei en. aanleiding tot breedvoerige dis cussie, die tot resultaat had de vol gende door Utrecht gestelde motie De vergadering spreekt haar ver trouwen uit in het bestuur van den Boncl en dankt liet voor den reeds be toonden ijver. Zij noodigt het be stuur dringend uit tot krachtig blij ven werken, om alle bestaande veree nigingen zich te doen aansluiten, overtuigd als zij is, dat de Bond is de ziel van het goed werken van plaatselijke informatie- en incasso bureaus. Nadat deze motie met algemeene stemmen was aangenomen, verklaar de het bestuur, de heeren G. van cler Most van Spijk en F. II. Smit, beiden van Haarlem, dat zij. evenals altijd, gaarne bereid waren inlichtin gen te verschaffen aan allen die er om vroegen en dat zij ook bereid wa ren den vereenigingen in hare leden vergaderingen omtrent de manier van werken en het reeds behaalde suc ces, alsook over het nuttige en noo- dige van aansluiting, het een en an der mede te deelen. Nadat nog eenige huishoudelijke besprekingen gehouden waren en als plaats van samenkomst voor de vol gende vergadering Utrecht was ge kozen, werd de vergadering onder dankbetuiging voor de betoonde be langstelling door den voorzitter ge sloten. VERKOOP VAN VAN TUBERCULOSE VERDACHT VEE. Het volgend adres wordt verzonden: Aan Zijne Excellentie den Minis ter van Landbouw, Nijverhe'd en Handel. Geven niet gepasten eerbied te ken nen, P. de Ridder, adres Zwartjanstraat 144, en de m ede- on dert eake n a a rs van dit request, allen grossiers in versch iundvleesch en wonende te Rotter dam dat zij tengevolge van het concen- treeren der door bet Rijk als verdacht te zijn lijdende aan tuberculose inNe- derland aangekochte runderen, welke runderen alléén aan het abattoir te Rotterdam worden: afgemaakt» ter nauwernood in de behoeften van hun gezin kunnen voorzien omdat aanéén slager <de alleenverkoop is opgedra gen dat zij uwe Excellentie eerbiedig in overweging geven de vaan tuberculose verdachte runderen in de naastbijgele- gen abattoirs te doen afmaken én dus niet meer speciaal in Rotterdam dat aan alle abattoirs in Nederland veeartsen aan het hoofd staan en allen mannen van capaciteit zijn, aan wie Feuilleton. EEM VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. 52) Hij stond versteld mij aankijkend met oogen, waarin twijfel en verba zing om den voorrang streden; toen keerde hij zich om en het voorwerp van zijn zorg met een onbeschrijfelij- ken blik van verlangen bekijkend, riep hij uit U begrijpt bet niet. anders zou u mij niet vragen haar ook maar voor een oogenblik te verlaten. Ik heb haar sinds jaren niet zooveel mi nuten vlak bij mijn hand, vlak bij mijn hart gehad. Zij kan nu niet op staan en bij mij vandaan loopen. Zij wenscht het zelfs niet. Dit is een ge luk voor mij, dat u zich niet kan voorstellen, een geluk, waarvan ik voor geen oogenblik afstand kan doen. Verlaat mij toch. bid ik u. en kom terug als zij begraven is. U zal mij clan klaar vinden u te ontvangen en alles uit te leggen U vraagt het onmogelijke, kwam Mr. Gryce tusschenbeide.il. Als u niet wenscht onmiddellijk hier vandaan gehaald te worden, dan moet u ons enkele dingen duidelijk maken. Wat heeft deze vrouw te maken gehad met den dood van uw vader'? Niets. De drift, waarmee Leighton Gilles pie deze woorden uitte, deed ons ont stellen. Verontwaardigd door wat mij toe scheen een directe leugen te zijn, opende ik 'instinctmatig de lippen. Maar Mr. Gryce gaf mij bijna on merkbaar een wenk. en ik zag er van af aan die onnadenkende opwel ling gehoor te geven. Ik bemerk, vervolgde de ongeluk kige man, dat verdenkingen die naar ik meende zich alleen tot mijn broe ders en mij uitgestrekt hadden ook op mijn onschuldige vrouw zijn over gebracht. Dat is meer dan ik kan dragen. Ik zal u dadelijk mijn onge lukkige geschiedenis vertellen. Mr. Gryce nam een stoel en ging zitten. Omdat er geen andere in de kamer was. begrepen wij, wat datbe- teekende. De vochtige lucht begon den rheumatischen, ouden man te hinderen. Zoodoende letten wij nu ook op het open venster, Sweetwa ter stond op en deed het dicht. Kijk eens, of er niemand in de gang is, zei Mr. Gryce. De jonge detective liep naar de deur. Toen hij haar opende en de gang inkeek, klonk er luid dronken- mansgeschreeuw van beneden. Mr. Gryce wenkte Sweetwater de deur te sluiten, evenals het venster. Sweetwater gaf daaraan gehoor en sloot meteen zichzelf buiten. Ik was maar al te blij. dat ik kon blijven. Zoo nat als ik was, was ik toch zeer verlangend te hooren wat deze m an, die door Hope zoozeer be-1 mind werd, had te vertellen van zijnj betrekking tot het havelooze schep- •sel. dat hij nu als zijne vrouw er-1 kende. Hij sclieen haast te hebben om ons dat te vertellen. Zeven jaar geleden, zoo begon hij, ontmoette ik deze vrouw, d^'e toen nog een meisje was. Wacht! viel Mr. Gryce hem 'n de rededaar komt u aan iets, waar ik juist meer van wil weten. En den stroozak naderend, zoo vol jaloezie bewaakt door den man tegen over hem, legde hij zijn hand op het dek. U staat mij toe. zei hij beslist, en zachtjes trok hij het dek even weg. Hoe kwam deze vrouw par don hoe kwam Mrs. Gillespie zoo plotseling te sterven Na een eerste opwelling van belee- digde majesteit, dwong de ongeluk kige echtgenoot zich de rechten van den detective te erkennen, en voegde er beslist bij Daar zou ik in mijn verhaal wel aan toegekomen zijn. Zij stierf zoo als u spoedig zal begrijpen, door uitputting. Uit het ellendig huis van Moeder Vroolijk verdreven door een angst, waarvoor zij zelf misschien geen naam had, liep zij langs de dok kon te zwerven, twee verschrikkelijke dagen en nachten lang. zoodat haar kleeren nooit droog waren, wat zij ook nu nog niet zijn. Eindelijk kwam zij hier. waar zij nog eens in een he- vigen storm onderkomen had ge vonden. Er was hier een doctor *oen ik kwam, ging iiij na een korte pauze haastig voort. U kan hem opzoeken hij zal niets anders vertellen dan wat ik zeg maar geen doctor kon haar helpen na die nachten van bit tere koude en gebrek, en ik betaalde hem om haar met mij alleen te la ten en zij stierf in niijn armen. Mag ik u vertellen, waarom zij alles voor mij was Ja, zei Ma*. Gryce, terwijl hij het gelaat van de doode weer be dekte. Diep en plechtig teeder klonk de- stem van Mr. Gillespie, terwijl hij voortging Ik beminde deze vrouw. Zij was jong, toen ik haar voor 't eerst zag evenals ik. Toen waren er nog geen wallen onder haar oogen en rimpels om haar lachenden mond. Zij was een vizioen van - - ja, ik zal niet zeggen schoonheid zij was noo't schoon maar van ik kan liet u niet zeggen alleen weet ik, dat mijn leven begon op den dag, dat ik haar voor 't eerst zag en geëindigd is op 't oogenblik dat, zij stierf, een half uur geleden. Ik trouwde haar en bracht haar in het gezin van mijn vader. Ik ving de zen wilden vogel om haar op te slui ten achter de onverbiddelijke vor men van o^i geregelde huishouding. Slecht? één'belofie vroeg ik liaor in ruil voor dezen weldaad' van mijn kant. Zij zou nooit onder cenig voor wendsel, zelfs niet in geval ik stierf, zich weer aan het tooneel verbinden) Ann kind Zij heeft die belofte gehou den gehouden, ofschoon zij er naar hongerdegehouden,' toen de wilde begeerte naar morphine haar harten hersenen kwelde cn zij het vergift machtig kon worden door één lied van haar betooverende stem. Maar ik kende haar aard toen niet. .Geen man kon haar hart zoo vullen als zij dat het mijne kon. Zij was een genie een ontembaar genie. Mijn vader begreep niets van het temperament van mijne vrouw. Als hij haar in 't oog kreeg, wanneer zij ter sluiks stond te poseeren voor on zen langen spiegel in de ontvangka mer, of langs de trap een zwakke echo opving van haar betooverendo stem in een van de tragische liede ren. die zij zoo graag zong. toonde hij zoo openlijk zijn schrik en af keer. dat zij vluchtte om troost te zoeken bij haar eenig hulpmiddel, dat al mijn hoop op een betere toekomst, in rook deed opgaan. Hiermee zin speel ik op haar gebruik van mor phine. Zij had het vóór ons huwelijk al gebruikt, maar ik wist er niets van. Toen ik begreep wat voor afschuwe lijks mijn geluk bedreigde, besloot ik alle.s aan te wenden om haar daar van terug te brengen. Maar het ge lukt© mij slechts ten deele. Zij be greep liet kwaad er niet van en ik kon haar dal niet aan 't verstand brengen. Steeds meer en meer wist zij aan mijn opmerkzaamheid te ont snappen en toe te geven aan haar zucht naar dat vergift, en :k deed mijn uiterste best om deze nieuwe vernedering voor mijn vader en broer9 verborgen te houden. (Wordt vervolgd.'

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5