NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargang. No. 6858 ^TJsstfrn! Jagr'^jia, UseilMiiive yy 2®ns= soa ^©ssiSgjjg®®, ZATERDAG 4 NOVEMBER 1905 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN Pfi'R DRIE MAANDEN: voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar gen Agent gevestigd is (kom der gemeente) 2.30 IFran»:^ oer post door Mededame! 1.65 Afzonderlijke nummers N 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.373d" s de omstreken en franco per post 0.45 iüitgavfi der Veonootssfiap Lcarans Coster. Directeur J. C, PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 2—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel- Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 6Ó0 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. A&cnnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluiiend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlclté Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Zaterdag 4 November. Bovenzaal BrongebouwHaarl. KunstkringNed. Zwart- en Wit- kunst, 104 uur. BrongebouwHoJl. Solisten-Ensem ble Populair Concert, 8 uur. Feestvergadering Voor Vaderland en Koning. OM ONS HEEN CXLVII. OVER DE GEMEENTE-HUIS HOUDING. In het vorige nummer heb ik na gegaan, uit welke posten de totale ontvangst, die voor 1906 geraamd wondt, is samengesteld. Laat ons thans zien, op welke manier dat be drag van bijna twee en een half mil- lioen door de gemeente wordt besteed. Hierbij valt al dadelijk in 't oog, dat de gemeentelijke huishouding heel anders in elkaar wordt gezet, dan die van een burger. Bij de gemeente gaat men eerst na, hoeveel er noodig is voor de uitgaven, daarop worden de inkomsten vastgesteld en, mocht er iets te kort komen, de post Ge meentelijke inkomstenbelasting een voudig verhoogd. Gewone burgers doen het tegenovergestelde, zij gaan na, hoe groot' hun inkomen is en re gelen daarnaar hun uitgaven. Onder de gemeentelijke uitgaven dan vinden we allereerst de kosten van het huishoudelijk bestuur, eigen- lijk alleen datgene wat uitgegeven wordt voor het Stadhuis en zijn ambtenaren. Bovenaan staat de jaar wedde van den burgemeester, f5000, wat naar de schatting van men- schen die het kunnen weten, onge veer evenveel is als het bedrag, dat Jhr. Boreel te Haarlem aan belasting betaalt. Zelfs is dit traktement niet het hoogste, dat in onze gemeente- 1 administratie betaald wórdt. Onze directeur van de lichtfabrieken heeft f6000.—, de directeur van openbare werken en de gemeente-secretaris elk f 4000.de ontvanger f3500.en de directeur van de waterleiding f 3200.—. Dit evenwel in 't voorbijgaan. De gezamenlijke kosten van huishoude- lijk bestuur zijn ruim f81.000, waar van f29000.— aan de gezamenlijke ambtenaren der Secretarie. Ook het invorderen van de belas tingen vordert een belangrijke som, dit hoofdstuk wijst een totaal van bijna f41.500 aan, waaronder ook de kosten van heffingen, zooals de jaar wedden van sluiswachters, brugopha lers en van den havenmeester is be grepen. Toch kan dit bedrag niet ha len bij de kosten van onderhoud der gemeente-eigendommen. Alweer in tegenstelling met een gewoon burger verkeert het gemeentebestuur in de aangename noodzakelijkheid, dat het de bezittingen der gemeente goed kan onderhouden een particulier 1 slaat soms wel eens een jaartje over. J Dit hoofdstuk vereischt een bedrag van bijna f 240.000. Hoe die pos- ten zoo hoog kunnen stijgen, be- j grijpt ieder, die weet dat er alleen voor bestrating meer dan f 87.500 is uitgetrokken, zoodat we met ruim ƒ33000.aan salarissen en arbeids- loonen, f 15000.voor onderhoud van huizen, torens en poorten, ƒ39000.voor wandelplaatsen en plantsoenen, 21.500 voor fonteinen, riolen en urinoirs, benevens ƒ17.000 voor onderhoud en uitdiepen van 'havens en grachten al gauw tot het genoemde cijfer komen. Eigenaardig is het, dat de ge meente, die zelf aan anderen aller lei lasten oplegt, op haar beurt aan grond- en polderiasten, erfpachten en recognitiën, een som van 5500.— betalen moet. Brandweer en politie kosten te zamen f115.000, waaronder de Com missaris voorkomt met een bedrag van f 3000.— als jaarwedde. De brandweer heeft van dien post maar f 7400.voor 'haar aandeel. Het on derhoud van lantarens kost de kloe ke som van f35.000.en de wegkwij nende schutterij jaarlijks nog bijna f3400.—. Dan verschijnt de plaatselijke ge- zondheiclspolitie met een som van meer dan f 117.500. .Alleen het opha- len van haandasch en vuilnis ver eischt al f95000.—, zoodal. op dezen tak van dienst, die immers f 34000. oplevert, een som van ƒ61.000.— wordt verloren. Keuring van levens middelen, een post die in verband met de klimmende eischen der hy giëne mettertijd wel zal stijgen, ver eischt f7500.en de kosten, voort vloeiende uit de woningwet, zijn f7000.ru:m. Maar verreweg de grootste f actor bij de uitgaven is'het hoofdstuk Lager Onderwijs, dat een totaal bereikt van meer dan ƒ281.500, waaronder f220.000 voor jaarwedden. Tellen we hier de kosten voor Mid delbaar en Hooger Onderwijs te za men f145.500 bij, dan wordt alleen voor onderwijs een cijfer bereikt, dat op f 19.000.na de geheele opbrengst van onze plaatselijke belasting ver slindt. Wat de jaarwedden aangaat, zal het den lezer misschien interesse eren dat die van den directeur der H. B. S. f 4000.met f 500.voor vrij wonen en die van den rector van het gym nasium f4000.bedraagt, terwijl die V&n de directrice der Middelbare School voor Meisjes f2700.is. Voor subsiidiën aan allerlei parti culiere stichtingen, (de Ambachts school, School voor Kunstnijverheid, Industrieschool enz.) betaalt de ge meentekas omstreeks f 15000.de stads-bibliotheek kost nog geen f5000.en het stedelijk Museum nog geen f2000. Buiteülandsch 'verzicht Uit Petersburg wordt aan de ,,Voss. Zeit." geseind, dat de toestand aldaar voor een groot gedeelte wordt be- heerscht door de KUIPERIJEN TUSSCHEN GENE RAAL TREPOF EN GRAAF WITTE. In politieke kringen van de meest verschillende richting is men het op dit punt eens, dat de bekendmaking door Trepof uitgevaardigd, alleen ten doel heeft zijn eigen geweten te sus sen, want hij brandt van verlangen om er op los te schieten, al ware het alleen maar om den Tsaar te toonen, wat de gevolgen zijn van diens toe gevendheid. Ik heb zelf op acht plaatsen geconstateerd, dat de poli tie-agenten het volk ophitsten tegen het manifest en de burgerij. Socialis tische agitatoren ontmaskerden de op ruiers en het volk beloonde hunnen lust tot ophitsing met een flink pak ransel. Het is hier overal kalm, maai- licht hebben we niet. Wat er nog gebeu ren zal. is natuurlijk niet te voor zien. ofschoon ik persoonlijk geloof, dat de latende onrust nog weken lang zal voortduren, maar dat oogen- schijnlijk betere toestanden overeen paar dagen zullen ingetreden zijn. De Petersburgsche correspondent van de Temps" deelt mede, dat hij een intiem vriend van graaf Witte had gevraagd..Denkt u, Excellentie, dat het volk geduld zal hebben en dat het antwoord luidde: ..Neen, wij Een kloeke som is nood.g voor het komen le |aat cn gevMlen. dat er Armwezen, mitsgaders (zoo staat er) weliswaar nog hoop is het werk tot subsidiën en bijdragen aan onder- j een goed einde te brengen, maar dat scheidene, daarmede in verband de zekerheid ons ontbreekt. Wij wer. staande instellingen. Meer dan hen in duisternis en onbekendheid." De col-respondent merkt daarbij op: „Deze pessimistische toon is een trouwe echo van hetgeen Witte zelf denkt. Ik geloof, dat wij de ernstig ste wending en het gevaarlijkste oogenblik van de crisis nog te wach ten hebben. Overigens betoont Pe tersburg meer vreugde over het ont slag van Pobjedonoszef dan over het manifest van den Tsaar. f 126.500 is hiervoor noodig, waaron der f30.500 aan het burgerlijk arm bestuur en niet minder dan f 25000.— voor de verpleging van arme krank zinnigen. Niet minder dan 1-17 patiën ten worden voor gemeenterekening in Meerenberg verpleegd. Het St. Eli zabeths Gasthuis geniet een subsidie van f49.500. Dan komen ide renten en aflossin gen van geldleeningen, samen de kapitale som. van f572.500, waarvan (het zij dier tot geruststelling En inderdaad wijst helaas alles er op, dat ide crisis nog niet is bereikt. Wèeéelijk toch zijn de bijzonderhe den, die uit verschillende steden over zegd) 239.000 voor aflossingen. Op de gebeurtenissen worden ontvangen. 1 Januari a.s. zal Haarlem een geza- In menlijke schuldenlast hebben van j ODESSA bijna negen millioen, driehonderd en heerscht volslagen anarchie. De stad zes duizend gulden, is in handen van een paar honderd Aan pensioenen zal ide gemeente in leden der laagste klasse, die met de 1906 betalen f19.000.aan wacht- ^politie verbroederd, door de voor gelden f 300.en aan gratificatiën f5000.—. Dan komt er nog een hoofdstuk „.Andere Uitgaven, niet onder de vorige uitgaven behoorende", tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 44.000. Voor openbare vermakelijkheden staat daarbij f 11.800 uitgetrokken, waaronder f 10.000 voor Haarlemsch Muziekkorps, f 8400.voor kosten van brandverzekering, f 10.000 als bijdrage uit de gemeentekas aan ih.et weduwen- en weezenfondis voor ge meente-ambtenaren en f3300.aan kosten ten behoeve van de markten, die aan marktgeld dat bedrag in de verste verte niet opleveren. De verze kering tegen ongevallen vordertf4100. Met een hoofdstuk buitengewone uitgaven, groot f583.500, waarbij weer 4 ton is berekend voor buiten gewone aflossing van tijdelijk op te nemen gelden, eindigt de begrooting, die sluitend gemaakt is met een post van onvoorziene uitgaven van bijna f 14.500. Wanneer we nu uitcijferen hoeveel er per hoofd der bevolking op versohillende posten wordt uitgege ven, dan vinden we, het aantal zie len rekenende op 68.255 de navol gende getallen: naamste straten trekken, met vlag gen, portretten van den Tsaar, en hei lige beelden, vaderlandsclie liederen zingen en alles vernielen wat hen in den weg komt. Een aantal huizen en winkels zijn geplunderd en vernield. De bureaux van een radicaal dagblad werden verwoest. De bevolking is doodsbenauwd en durft de huizen niet te veriaten. Den geheelen dag wordt geschoten. De ziekenwagens rijden voortdurend door de straten, om do oden en ge wonden weg te brengen. Een particulier telegram uit Odes sa aan de „Daily Mail" meldt, dat de infanterie, gecommandeerd om op de studenten te schieten, weigerde en de wapenen keerde tegen de kozak ken en ze met zwaar verlies ver dreef. Een particulier telegram aan den „Standard" meldt, dat Joden en Stu denten met bommen werpen naar de loyalisten en de kozakken. Een gene raal, die een troep loyalisten aan voerde, werd op het Alexander Pros- pekt doodgeschoten. Een bom in de Deribastraat doodde 14, wondde 40 personen. De vrouwen trekken met nationale vlaggen, gillend als furies, door de straten. De duisternis, ver oorzaakt door de grauwe lucht en door gebrek aan gas en electricitett, gevoegd bij het geschreeuw en de geweerschoten, verhoogen de in drukwekkendheid der straattooneelen. Woensdagnamiddag te 4 uur wa ren reeds meer dan 100 winkels en magazijnen verwoest.. Er werden re- volverkanonnen geplaatst om het tol- 1.72 j huis te beschermen. 6 60 I Van 's avonds half acht werd Huishoudelijk bestuur f 1.19 Onderhoud van eigendommen 3.60 Openbare veiligheid en brand weer 2.24 Gezond'heidspolitie Onderwijs - Avdiwp7pn i R5 meld TiTTTTqr I De toestand is in de drie laatste Renten en aflossingen 8.3 ureu onveranderd gebleven. Men Andere uitgaven a6° j spreekt van 500 tot 1000 dooden, En willen we ons geheel en al in 't maar de cijfers zijn onmogelijk te rijk der fantasie begeven en eens controleeren. Een generaal die aan t aannemen dat de belastingen en het- hoo,<i hst°ndJ„e°er >»t°ogillg. i3door fingen ten bedrage van /981.000door °haf" sot'nie kozakken. die al de belastingbetalenden gelijkelijk barrikade opwierp, om het huis werden gedragen, dan zou dat voor Van generaal Kaulbars te bescher- de 10.603 personen f 92.50 per hoofd men, is door een bom uiteengesla- be dragen. gen. Verreweg de meesten betalen dat ,P,e verdedigen zich in hunne niet. Enkele honderden betalen veel ^ïf "a™Sds f"1 aM,ïaUerl' meer- j Het gevecht duurt voort in de Jo- J. C. P. den wijk, die sedert 8 uur omringd is door ruiterij. Het is onmogelijk na te gaan wat er gebeurt. De laatste bom heeft 15 man gedood en 50 gewond. Generaal Kaulbars blijft onzicht baar. Men spreekt van 4 tot 5000 dooden. Een particulier telegram in de „Standard" bericht dat te Odessa Donderdagmorgen DE STRAATGEVECHTEN hervat zijn. Kozakken schieten op al les wat zij ontmoeten. De infanterie schiet alleen indien ze aangevallen wordt. Het Jodenkwartier is bezaaid met lijken. De muren zijn bespat met bloed. Gruwelijke wreedheden vinden er plaats. Generaal Kaulbars zeide in een onderhoud met den correspon dent, dat hij niet genoeg troepen had en dat de ongeregeldheden begonnen door openlijke beleediging van den I Te KIEF zijn Dinsdagavond onbeschrijfelijke tooneelen voorgevallen. De menigte drong het stadhuis binnen en haal de het portret van den Tsaar en de kroon erboven neer. De troepen los ten toen tien salvo's, welke veertig van de oproermakers doodden. Onge veer 300 personen werden opgebracht. Sommige ruiters werden van hun paarden gesleurd, op den grond ge worpen en doodgeschoten. Een advokaat. Rattner geheeten. sneed het portret van den Tsaar uit de lijst, knipte het gezicht er uit, stak zijn hoofd door de opening hield vervolgens een toespraak van het balkon van het stadhuis. Woens dagochtend drong een bende werk lieden zijn huis binnen en scheurde hem, lid voor liid, in stukken. De plundering van de winkels en huizen der Joden is in vollen gang; de troepen en de politie nemen daar aan deel. De marktgebouwen werden in brand gestoken. Woensdagmiddag trokken vierkle'. ne optochten rond met het portret van den Tsaar en den Russischen adelaar, onder het zingen van het VOLKSLIED. Sommige van die vaderlanders had den braaf meegeplunderd, en spreid den stukken laken op de modderige straat uit, om daar het portret van den Keizer over heen te dragen. La ter werden commissies van waak zaamheid gevormd, die alle ver dachten met hun buit aanhielden. Om zes uur 's avonds begon het plunderen opnieuw, ondanks den re gen. De joden vuurden van de bal kons op de troepen, en de patriotti sche optochten en de soldaten be antwoordden dit vuur. De joden drei gen met een moord op de christenen. De kantoren en huizen van de rijke joden. o. a. die van baron Grens- burg, Brodsky, Zaïtzef en Epstein zijn vernield Uit ROSTOF AAN DEN DON wordt gemeld, dat door de geestelijk heid een poging werd gedaan om de gemoederen door een kerkelijke pro cessie te doen bedaren deze mislukte echter. De ongeregeldheden worden steeds ernstiger. De plundering duurt voort. De stad is in de macht van het ge peupel. Voortdurend wordt geschoten. De ziekenhuizen zijn gevuld met dooden en gewonden. Het betreden der stra ten wordt gevaarlijk. Enkele huizen staan in brand. Ook uit Warschau, Lodz, Kasan en andere plaatsen komen berichten van bloedige hotsingen, waaruit ander maal blijkt, dat het einde dezer be weging nog niet is te overzien. T« PETERSBURG is Woensdag ten spijt van alle mili taire voorzorgsmaatregelen door de democratische en revolutionaire par tijen een bijeenkomst gehouden, waarin zij hun MINIMUM-EISCHEN hebben opgesteld. Deze zijn 1. ge heime stemming 2. kiesrecht voor alle mannelijke meerderjarige onder danen; 3. al geheele afschaffing van 't tegenwoordige regeeringstelsel4. afstand van den Tsaar5. instelling van een republiek op socialistischen grondslag. Deze twee partijen hebben den steun van de groote massa van de werkende klassen, de „Boendisten", de uiterste liberalen, den ontwikkel den boerenstand en bijna alle Polen en Finnen, en zij vinden ook instem ming bij een klein gedeelte van le ger en vloot. De revolutionaire leiders hebben 't volk geraden zich voor het tegen woordige oogenblik te onthouden van een verhaasting van de botsing. Er zijn verscheidene menschen in hechtenis genomen in verband met een op touw gezette betooging tegen de regeering in den Maria-schouw burg. De stad was 's avonds buiten j verwachting kalm. j Ook in RIGA heeft volgens een particulier bericht I van 1 November aan de „Voss. Ztg." 1 de verleening van burgerrechten de verwachte rust nog niet gebracht. De algemeens staking duurt nog voort De winkels zijn gesloten, vele ver nield, de bevolking verontrust en opgewonden. Reeds sinds twee dagen verschijnt daar een courant zonder verlof van de censuur. De Duitsche bladen komen voorloopig niet uiten hebben door bemiddeling van den gouverneur inlichtingen uit Peters burg verzocht, of de vrijheid van drukpers reeds van af dit oogenblik was toegestaan. De revolutionnairen dreigen de gebouwen der bladen te vernielen, wanneer deze verschijnen met het opschrift„Toegestaan dooi de censuur". Op een plein in de voorstad, had een reusachtige betooging van 70 tot 80,000 menschen plaats, die waarbor gen eischen voor de vervulling van de beloften in het manifest gegeven en tevens verwijdering der troepen en der politie en oprichting van een volksmilitie om de orde te handha ven en verder democratiseering van het stadsbestuur. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de eigenares van het landgoed Bijenhof bij Riga uitge plunderd en vermoord. Donderdag be gon de dag met gewelddadigheden. De menigte vernielde huizen en druk kerijen en scheurde uitgestoken vlag gen stuk. De studenten hebben een ambulan ce-dienst ingericht. Volgens een bericht van den „Cen- tral-News'-correspondent is FINLAND eveneens volslagen in oproer. De Rus sische vlaggen zijn van openbare ge bouwen verwijderd. De politie is machteloos. De Senaat vraagt ophef fing van het dictatorschap en van de perscensuur. .samenroeping van den Volksdag. nieuwe senaatsbenoémin- gen en andere maatregelen tot her stel van de rust. Het Senaatsbesluit en de ontslagaanvragen der Senato ren zijn te gelijk per kruiser „Asia" naar Petersburg verzonden. De particuliere correspondent van den Matin" te Helsingfors tele gra ph eert. dat op 31 October prins Obo- lensky en de Senaat officieel, op een publieke plaats, in tegenwoordigheid der geheele bevolking, afstand ge daan hebben van het gezag. De Fin- sche vlag waait overal ook van het paleis en van de Regeeringsgebou- wen. In werkelijkheid bestaat geen Rus sisch bestuur meer. UIT ANDERE LANDEN. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap deelt mede, dat de ZWARTE ZEE-VLOOT voltallig te Sebastopol aankwam, voe rende de vlag van den minister van marine Birilef. Gehoor gevende aan den raad van enkele zijner vertrouwden, die over tuigd zijn. dat Europa *n. de Mace donische zaken niet sterker zal op treden dan in de Armenische, toont DE SULTAN zich niet geneigd toe te geven aan den wensch der diplomatieke agen ten. De Duitsche gezant deed stappen bij den Sultan, en drong ernstig aan op het aannemen van de financieele con- tróle voor Macedonië, om dwang maatregelen te voorkomen. De a NOORWEEGSCHE REGEERING vaardigde een door alle leden der regeering onderteekende proclamatie aan het Noorweegsche volk uit, waar in het dringend wordt uitgenoodigd zic.h te plaatsen op hot standpunt van regeering en Storthing. Eenparig wordt door de regeering aan hei volk den raad gegeven zich te houden aan den bestaanden regeerïngsvorm. die aan de burgers meer vrijheden biedt dan een republiek kan geven. Deze regeeringsvorm mag niet worden op gegeven voor niet behoorlijk over dachte proefnemingen. DE PEST TE ANTWERPEN. Een medewerker van de ..Etoüe Beige" had een onderhoud met den Antwerpschen schepen Desguin. die verklaarde, dat de ziekte aan boord van de Duitsche bark „Undine", die op 4 uur afstands van Antwerpen quarantaine ligt, wel degelijk pest is. De heer Desguin voegde daaraan toe. dat Chili zijne plichten schrome lijk had verwaarloosd, doordat het België geen kennis ervan had gege ven. dat in Chili pest voorkwam" en door aan dc „Undine" schoone scheepspapieren te verstrekken, Stadsnieuws Uit do Rem. G e r e f. Gemeente. Heden is nummer 4 van het onder redactie van Mr. P. Tideman staande vlugschrift verschenen. Behalve ver schillende ingezonden stukken en bij dragen vaat leden komt er een artikel tje in voor van de hand van den oud- predikant dezer gemeentes, Dr. B. Ti deman Jzn. te 's-Gravenhage. In dit artikeltje„Aan mijtn oude Gemeente" wijst hij er op, hoe in haar midden groote ontstemming en ver deeldheid is gekomen, en dat eenigg oud-leerlingen hem die 22 jaren aan de ontwikkeling van het uit- en in wendig gemeente-leven heeft mogen werken verzocht hebben een woord van verzoening te doen hooren. Zelf heeft hij Dr. liaentjens in den tijd zijner veranderde Christus-opvat ting niet gehoord, maar men heeft hein uittreksels uit zijn prediking en zijn godsdienstonderwijs gezonden. Uit deze hleelc hem, dat Dr. liaen tjens heslist is tegen nadere bepalin gen in geloofs-fomules, waaronv hij de gemeente toeroeptbedenkt U wel, reikt elkander do -hand en handhaaft den man, wiens gemoed gij kent, die het zeker zelf betreurt, dat hij aan leiding kon geven tot zulk misver stand, en die het recht heeft zich in vrijheid te ontwikkelen bij de waar deering van Jezus' godsdienst (vol gens artikel 3 van liet. Reglement der Broederschap, zooals de heer T. er gens anders zegt) laat hem vrij we- derkeoren, ook met den steun van het tegenwoordig bestuur, en besluite hij, om na de beslissing duidelijk voor zijn evangelieprediking uit te komen. „Moge dit woord van uwen ouden, vriend zoo eindigt Dr. Tideman die zich bekommert maakt over uwe bedreigde eendracht, vriendelijke ontvangst vinden en worden overwo gen met ernst." Scliermka m p. Woensdagavond 1 November 1 ïeeft de sabelkamp plaats gehad tussclien de Vereen.igi.ngen De Bataaf en Kracht door Oefening. ;Door het niet opko men van Concordia kon de kamp T. A. V. O.Concordia niet plaats heb ben). De meerdere ervaring bij de scher mers van De Bataaf dteed vermoeiden, dat zij ©en gemakkelijke overwinning zouden behaleaii. De jeugdige schermers van Kracht door Oefening boden echter hardnek kig wederstand en 'hadtien zelfs, niet tegenstaande hun het verlies der 1© partij 4 punten kostte, bij het eindi gen der 7de partij de leiding met 20— 19 touche's. De twee laatste partijen gaven' twee schitterende overwinningen voor De Bataaf, 41 en 40, zoodat zij dezen kamp wonnen met 27 tegen 21 tou che's en daarmede een der drie prij zen bemachtigde. Tempelman leverde vrij goed werk; hij moet echter bij den aanval, dien hij zedr snel uitvoert, zijn hand niet eerst terugtrekken, maar zijn slag met ge strekten arm voorbereiden en uit voeren. Verder zich door zijn spel niet te veel laten meêvoeren, waardoor hij zijn afstand uit het oog verliest. Door dit en door zijn voorliefde om in de hooge lijn te werken, maakt hij zijn rechter-dij .sterk ongedekt. Kuipers van Kracht door Oefening vervalt in dezelfde fout, werkt in de lage lijn. Zijn hoofd is daardoor on gedekt. Hageman (Bataaf) oefent zich m. i. niet voldoende. Hij doorziet meester lijk de partij, doch of het goed ge zien is zijn zwakke plaats (rechter dij) door zijn lage stelling gedekt t© houden, betwijfel ik. Veel beter is het, door oefening de aanvallen naar die zijde beter tö lcereni weren, door toepassing van de lange afwering rechter-dij. V. d. Horst leverde partijen, die ik liever in de zaal dan op wedstrijden zie. Zijn houding was als altijd on berispelijk. Kramer (Kracht door Oefening) was goed. doch de afstand tusschen zijne voeten is te groot, waardoor hij geen ernstigeai aanval kan ondernemen in de hooge lijn. Vandaan- zijn eenzijdi- gen aanval en voorslag refchter-dij. Woensdagavond' 8 November, 8 uur, in de schermzaal van het 10e regi ment infanterie (Bakenessergracht) heeft de scherrnkamp plaats tusschen de twee prijswinnende vereenigingen T. A. V. O. en De Bataaf. Examens Vrije- en ordeoe feningen. Amsterdam, 2 November. Geëxami neerd 12 candidaten. Geslaagd o. m. de heeren A. Verheus en J. A. A. Waa- ge van Haarlem, II. Wiegman, van IJmuidenen mej. M. de Groot, van Haarlem. Overgeplaatst. Naar wij vernemen wordt de school der sohoolvereeniging aan het Kenau park overgeplaatst naar de rilla van wijlen den' lieer Th. de Bock.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1