NIEUWS- eis ADVERTENTIEBLAD. 23» Jaargang. No. 6858 Verschijn® dagelijks1, behalve op Zon» en Feestdagen ZATERDAG 4 NOVEMBER 1905 HAARLEM S DAGBLAD •4 IONNE M E N T E N 3RS3 KAANDEN* Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen ia den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Ï.3G Franco per post doo? Nederland t 1.65 Afzonderlijke nummers ö.02% Geïllustreerd .Zondagsblad, voor Haarlem 0.37>? M a de omstreken en franco per post 9.45 aJitgavs der VenosiotschAp Loorens Coster, Directeur JL C. PEEREBOOM, ADVERTENTIÊNi Van 5 -.egeis 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haatten? van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groole letters naar plaatsruimte. Bij Abonnemeni aanzienlijk rabat. Kleine advertenttén 3 maal plaatsen voor 2 >uaal betalen. Redact» en Administratie: Groote Houtstraat 55. «rscmmnnaal Telefoonnumtser der Redactie 600 en der Administratie 724, 0rukken;.iuvh "uitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Aconnementen en Advertentien worden aaimenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie- en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère O. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sacc., Partjs, 31"" Faubourg Montmartre. VAST SPREEKUUR sn gemakke van het Publiek Ondergeteekende is in den el, behoudens buitengewone wallen, over aangelegenheden 'treffende Directie, Redactie en rukkerij te spreken dagelijks van alf twaalf tot half een, roote Houtstraat 55. J. C. PEEREBOOM Stadsnieuws Arr. Rechtbank fervolg der zitting van Donderdag November. :ISH AN DELINGEN. In de middagzitting stonden nog irschillende personen terecht we- ins bovengenoemd misdrijf. Onder izen de gebroeders Jan en Willem .jaargaren, werklieden te Aalsmeer oonachtig. Deze broeders dragen in naam niet met eere, want spa- en garen doen zij niet. Hun geld ngen zij Bacchus ten offer en het imt grootendeels in de lade van ai kroeghouder. Zooals bijkans alle dronkaards ge. en ook zij de politie handen vol rerk, vooral wijl zij als stoere kna- en geen katjes zijn om zonder hand- phoemen aan te pakken. Dat hebben |e gemeenteveldwachter H. Wick- naiin en de rijksveldwachter P. Ver heet- ondervonden op 14 Augustus, pen zij één hunner wilden arrestee- m wegens dronkenschap. Wanneer it een gewone dronkenschap gegol- en had. zouden de dienaren van den éiligen Hermandad daartoe niet zoo joedig zijn overgegaan, want dan onden zij dat wel iederen dag doen. 'een, de heeren waren thans met een lubje kameraads ïn een café aan en gang geweest, zóó, dat de geh.ee- boel op stelten stond. Toen de rijksveldwachter één van e broeders in zijn kraag pakte om em te verwijderen, kwam de andere er hulp. Er ontstond een formeel ge- echt, waarbij de politiedienaars da- ig werden toegetakeld. Zij zagen :ch zelfs genoodzaakt de sabels te rekken, en toen dat nog niet hielp, loesten ook de revolvers er aan te pas omen. Met de sabels is wel geslagen taar tot, schieten is het niet geko- len, enkel eenige schoten in de lucht oezemden reeds ontzag in. Voor deze mishandeling had het weetal zich Donderdag te vcrant- 'oorden. Ter verdediging hadden zij iet veel in te brengen, alleen zeiden ij, dat zij niet zoo heel vaak dron- en waren, althans niet iederen dag. Aan hun gezicht en optreden was chter wel anders te zien. Zelfs vroeg e president nog of zij heden ook iet eenige- borrels ,,op" hadden, een raag. die niet noodig was, daar elk it wel zien kon. Het O. M. eischte tegen deze lieden wee maanden gevangenisstrafin ijn requisitoir er op wijzende, dat ier een laaghartig misdrijf is ge leegd. Zulke zware en sterke kerels ijn voor de veel tengere veldwach- rs geen portuur. Nadat de president reeds het onder- oek voor gesloten verklaard; had, zed- den de beklaagden, dat zij eenige ge tuigen k décharge hadden, die de zaak wel anders zouden vertellen dan de veldwachters. Daar deze personen I op de puhlieke tribune in de zaal wa- ren geweest tijdens de behandeling en het onderzoek reeds gesloten was, konden zij niet meer gehoord wor den. Bij deze mededeeling verliet het i tweetal een edel broederschap de zaal, met woest uitziende blikken op de politie-agenten gericht. Hierna kwamen wederom twee per sonen in het beklaagdenbankje. Thans ook wel stoer© kerels, maar lang niet met zulk een onsympathiek uiterlijk. Zij J. v. d. Mije en J. Pruissen hadden op Zondag 27 Augustus ineen café eenige vertering gemaakt. Er was ruzie gekomen over het betalen van het gelag, dat 34 cent bedroeg. Zij weigerden dit te doen, mishandel den toen den herbergier Kwantels en diens echtgenoot^ en sloegen een ruit in. De beklaagden, anders een paar oppassende werklieden, toonden be rouw over het gebeurde. Het gelag hadden zij dan ook later betaald eii de ruit ergoed. Ook was de mishan deling niet zoo heell ernstig geweest volgens den, herbergier en deze had het dan ook maar liever onvervolgd gezien. Ook zeiden de beklaagden, dat zij onder den invloed van sterken Si-ank gekomen waren, omdat zij een oud vriend ontmoet hadden, d'ie hen trac- teerde. Het O. M., de omstandigheden en het berouw in aanmerking nemende, eischte slechts 4 dagen tegen elk. De beklaagden, beiden reeds ge trouwd, riepen het medelijden der edelachtbare heeren in, omdat zij, die nog nooit in de gevangenis gezeten hadden, gaarne zagen, dat zij met een boete vrijkwam en. Blijkbaar zal dit wel geschieden, want de president informeerde naar hun verdiensten, en wanneer hij dat doet dan weten wij bot wel.... De werkman Hoek te Aalsmeer had werk aangenomen van den landbou wer P. de Lede. Toen hij om zijn geld kwam. weigerde zijn patroon het geheele loon uit te betalen', omdat het werk volgens zijn zeggen niet goed was gedaan. Toen Hoek later nog maals op betaling aandrong, heeft De Lede hem opslag gegeven, doch niet in zijn geld. Hij gaf hem namelijk een slag met een stoeltje. Deze zaak werd heden berecht. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het. geschil tusschen werkman en patroon opgelost is. De eerste heeft zijn werk verbeterd en de tweede daarna het loon uitbetaald. Opdat De Lede evenwel zal leeren zijn handen thuis te houden, eischte liet O. M. 10 dagen gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN GRINT. Ten slotte werd nog een diefstalletje behandeld. De werkman Joh. Zeestraten uit- de Haarlemmermeer had grint noodig om den weg voor zijn huisje wat. op te knappen.'Geld had hij er echter niet voor over, daarom nam hij eelti ge hectoliters grint weg uit den grint- bak van den polder. Beklaagde bekende, dat hij dezen diefstal op 31 Augustus gepleegd had. Hij was met een schuit naar het ter rein gevaren. Wegens deze brutale strooperij door middel van een vaartuig hoorde dc beklaagde 3 weken gevangenisstraf te gen zich eischem. UITSPRAKEN. P. J. Kleinhout, los werkman, zon der vaste woonplaats, diefstal, 9 maanden gev. straf. G. Kooyman, timmerman te Ilpen- dam, ontuchtige handelingen plegen met iemand beneden 16 jaar, 6maan den gev. straf met aftrek van prev. hechtenis. II. Zwart, zonder beroep te Am- i sterdam, diefstal, 3 maanden gevan- genistraf met aftrek van prev. hecht. H. Blom, smid te Amsterdam, dief- stal 2 jaar gevangenisstraf. N. Brakenhoff, fabrieksarbeider te Velsen, zware mishandeling, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis. C. Sleeman, hv. P. W. Diekman, zonder beroep te Haarlem, eenv. beleediging, f 3 boete of 1 dag hecht. B. Lammers, koetsier te Velsen, mishandeling, ƒ15 boete of 6 dagen hechtenis. J. v. d. Pol en J. J. Loevesteijn, werklieden, de le te Schoten, de 2e te Haarlem, wederspannigheid, de le twee maanden, de 2e een maand gev. straf. J. J. Voorting, landbouwer te Sant poort. mishandeling, een week ge vangenisstraf. j. van de Pol, los werkman te Schoten, mishandeling, 6 weken ge vangenisstraf. P. Verschuren, zonder beroep te Velsen, ontuchtige handelingen ple gen met iemand beneden 16 jaar een week gev.straf. J. Kwadijk, warmoezier en P. van Twisk, landbouwer, beiden te Beem- ster, mighandeling, 15 boete of 6 dagen hechtenis. J. Wevers, veedrijver te Purmerend diefstal en mishandeling, vrijgespro ken. G. A. van Campen, los werkman te Haarlem, verduistering, een week ge van gen isstraf Uit de Omstreken SCHOTEN. Bij de j.l. voor deze gemeente ge houden loting der Nationale Militie viel ten deel No. 1 H. C. P. Hubers, 2 H. van Vel- zen 3 L. H. Hanzon4 W. F. A. Verkerk5 J. Veldhuizen6. C. Kroonstuiver7 J. J. van der Haas 8 R. Slot, 9 P. J. Bakker10 A. Kar- renbeld 11 W. A. J. Peeters; 12 G. van der Beek13 C. Overweel14 W. van Batenburg; 15 E. de Vries; 16 A. H. G. Telman 17 A. Henne- weer18 H. A. van der Meer19 A. J. Jansen20 J. A. A. Bulters21 D. van Donselaar; 22J. R. Abeen 23 J. D. E. Pfann 24 J. W. Greid&nus; 25 J. H. Vreenegoor26 L. de Jong, 27 M. van der Lende 28 J. Hoek 29 G. J. Lode30 M. A. Kuntze31 K. Serne 32 H. F. Kooien33 J. L. Zvvax-ts; 34 A. P. Schellings; 35. H. W. Veth 36 J. K. Roussac 37 A. F. van Kessel38 A. Tiggelman39. H. B. J. Beringen; 40 A. G. van der Linden41 F. Schaafsma42. T. C. W. Duits 43. W. van der Weide j 14 R. F. Kemper45 M. Zuyderduin; 46. R. J. J. ter Metz47 K. van der 1 ï'oorte 48. L. Kuijper49. W. Ligt- hart50. W. Stevenhagen 51. Q. de Wit; 52 H. Houweling; 53. G. van der Beek 54. F. Beun 55 S. Veen- stra 56. W. F. van der Kroft57. H. .1Prenen58. C. Ursem59 D. Zeij- lemaker. Binnenland ALGEM. VERGADERING VAN DEN NED. PROTESTANTENBOND TE BUSSUM. Woensdagmorgen werd de vergade ring heropend, en kwamen de ver schillende voorstellen in behandeling. Aangenomen werd o. m. een voorstel van het hoofdbestuur om twee gif ten. één van ƒ150 en één van ƒ1000. te storten in de algemeene kas. Aan de orde kwam een voorstel van de af deeling 's-Gravenhage om het hoofdbestuur uit te noodigen te overwegen welke de taak is der Ver- eeniging ten aanzien van het lager onderwijs, vooral in verband met de jongste onderwijswetten, en het on derwerp op de agenda van de volgen de algemeene vergadering te bren gen. Mr. J. W- de Kantor lichtte het voorstel toe en zeide. dat thans geen breede discussie kon plaats hebben, die toch wenschelijk is om te over wegen of wij niet moeten overgaan lot het stichten van bijzondere scho len in onzen geest, omdat ook in onze kringen er zijn, die niet tevre den zijn met de neutrale openbare scholen. De voorzitter antwoordde, dat het hoofdbestuur geen bezwaar had om de zaak het volgend jaar ter sprake te brengen waarop de vergadering het voorstel-'sGravenhage aannam. Aangenomen werd een motie uit drukkend den wensch. dat het hoofd bestuur de onderhandelingen met den uitgever zal heropenen om voor ƒ3.50 de volksuitgave van het O. T. ver krijgbaar te stellen voor de leden van den Bond. In bespreking kwam verder het punt ..Is het wenschelijk vanwege den Bond een populair blad uit te geven dat ingeleid werd door mr. K. Zwaardemaker. Na eene uitvoerige discussie deedde de voorzitter mede, dat de heeren Knappert en De Kanter meegaan met het hoofdbestuur in dit voorstel De algem. verg. spreekt uit, dat 't wenschelijk is een populair blad als door mr. Zwaar de maker is bedoeld, uit te geven en kosteloos aan alle leden toe te zenden 2o. draagt het hoofdbestuur op de uitvoering van het plan ter hand te nemen en de zaak te verwezenlijken, tenzij hem blijken mocht, dat bijzon dere bezwaren het plan al te zeer bemoeilijken 3o. in het laatste geval daarvoor in de volgende vergadering een gemoti veerd rapport ter tafel te brengen 4o. machtigt het hoofdbestuur voor de uitvoering van het plan het kapi taal van den Bond aan te spreken. De heer S. Bakker verzette zich ook tegen de aanneming van dit voorstel, zonder ruggespraak met de leden. De voorzitter zeide, dat alleen een commissie van urgentie moet uitma ken of het voorsteJ urgent is en be noemt onmiddellijk die commissie, welke kort daarop het voorstel ur gent verklaart. De lieer Van Loenen Martinet dien de als amendement in dat het hoofd bestuur den post op de begrooting van het volgend jaar brenge. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, en de heer Zwaardemaker had opgemerkt, dat de leden in den regel wegblijven bij afdeeiingsvergadetingen en hen raad plegen dus iets illusiors is, trok de heer Van Loenen Martinet zijn amen- j dement in. Mr. J. van Drooge bleef bij de mee- ning, dat deze vergadering zonder de leden het hoofdbestuur niet kan mach tigen om het kapitaal aan te spreken, waarna de voorzitter eerst wilde la ten stemmen over de competentie van de vergadering in deze, maar ein digde met de vergadering te laten uitspreken, dat het hoofdbestuur vooraf die competentie zal onderzoe ken. Het voorstel van het hoofdbestuur werd hierop aangenomen met 73 te gen 28 stemmen. Mr. J. van Drooge leidde daarna 't punt van bespreking in ..WETTELIJKE" REGELING VAN ZONDAGSRUST' Spr. zeide diepe indrukken te heb ben behouden uit zijn jeugd omtrent den Zondag; er was in dien dag stemming; hij zou wel wenschen. dat de Zondag op allen zulk een indruk maakte als op hem in het kleine ach teraf dorpje, waar hij zijn jeugd sleet. Wettelijke regeling van Zon dagsviering of Zondagsheiliging wenscht hij nietwel van Zondags rust. staking van den arbeid. Niet zoo. dat er dwang kwam en de per soonlijke vrijheid werd aangetast. Geen verplichte Zondagsrust ver langt. hij. maar bedrijfsrust. Allen ar beid zou hij niet willen verbieden, indien het persoonlijke arbeid is. Dit doet eigenlijk de tegenwoordige Zon dagswet wel. die allen arbeid' in het openbaar verbiedt. De Zondag zij een dag om te rusten en om te genie ten. begrippen die elkander moeten dekken. Dan wordt de Maandag de beste werkdag. Spr. wil het reizen op Zondag vergemakkelijken ter wille van de groote massa, die in de week geen tijd heeft. Hierbij sluit zich aan, dat niet verboden moet worden het openzijn van restaurants, speeltui nen. musea, enz. Voor velen schiet de Zondagsrust er nu bij in. maar met deze gevallen zal de wet altijd reke ning moeten houden. Er zijn bedrij ven, die niet kunnen stilstaan, maar bovendien het zwaarste is dat de groote massa geniete op den Zon dag, en dan zal b v. het. spoorweg personeel. dat dan in 't touw komt, in de week een rustdag moeten heb- iben. Spr. verklaart zich beslist tegen het niet houden van den Zondag" in bedrijven waar het kan. en noemt ge vallen. waarhij hij ook winkelslui ting ter sprake brengt. De wet van 1815 is het niet om Zondagsrust te doen, en heeft belachelijke bepalin gen. Wat den arbeid betreft, hebben wij alleen bepalingen tegen Zondags- arbeid van vrouwen en jeugdige per sonen. In het buitenland is dit an ders, waartoe spr. een en ander me dedeelt uit de wetsbepalingen in DuitschJand en België. Spr. zou ins ons land geen Zon dagswet begeeren. Sommige bepalin gen kunnen in andere wetten worden ondergebracht. In die andere wetten wenscht hij beperking of verbod van bedrijfsarbeid. In gevallen dat de Zondag geen rustdag kan zijn. moet er een dag in de week voor in do plaats komen. De Zondagsrust zal vanzelf leiden tot Zondagsheiliging. De heer Schram zou het wensche lijk achten, dat de Zondagswet van 1815 werd ingetrokken omdat zij een dood ding is. Er zijn pogingen aangewend om een betere Zondagswet te krijgen tot nog toe te vergeefs. Spr. meent dat bij een nieuwe Zondagswet dient ge let niet alleen op bedrijfs- 'maar ook op oeconomische rust. In betrekking tol post en telegraaf is door den drang van heit volksgeweten al heel wat verkregen. Met den inleider is spr. het niet eens, dat de gedegenheid tot genieten op Zondag gemakkelijk moet worden gemaakt of worden uitgebreid. Hij gelooft, dat wij van de vakvereeni- gingen in zake Zondagsrust meer hebben te verwachten dan van den wetgever. Die vakvereenigingen moe ten in dien strijd worden gesteund, en de meergegoeden kunnen voor Zondagsrust veel doen door hunne feesten en andere dingen niet op Zon dag te zetten en anderen niet voor hen te laten arbeiden. Nadat nog enkele andere heeren over dit punt hun oordeel hadden ge zegd. antwoordde de inleider. dat bedrijfsrust en oeconomische rust, 't onderscheid door den heer Schram gemaakt voor hem niet bestaat po=t en telegraaf zijn voor hem ook be drijven. Het woord pret acht spr. ongeschikt; de heer Van Wijk had 't woord .ge not" moeten gebruiken. De inleider zou ook wenschen sluiting van al lerlei winkels on Zondag. Ten slotte zeide spr.. dat hij ook de Zondags rust wel tot den Zaterdngmiddagzou willen zien uitgebreid Bij de bepaling van de plaats waar het volgende jaar de algemeene ver gadering zal worden gehouden komt een aanbieding in van Bolsward, Zwolle. Groningen. Bij meerderheid van stemmen werd Groningen geko zen. De uitslag van de gehouden stem ming was dat tot algemeene secreta ris is gekozen dr. J. M. J. Hoog te Nijmegen, en tot lid van het hoofd bestuur mr. J. W. de Kanter te Sche- veningen. In aansluiting aan die me dedeeling wijdde de voorzitter woor den van warmen dank aan de aftre dende heeren dr. C. J. Niemeijer en mr. K. Zwaardemaker. Daarna werd de vergadering sa- sloten. Des avonds had in ..Concordia" een feest vergadering plaats, waarin de eere-voorzitter, de oud-minister van Oorlog A. L. W. Leijffardt en enkele buitenlandsche afgevaardigden het woord voerden. De heer P. H. Hugenholtz hield een rede over .Drie groote Protestanten" (Kalvijn. Rouseau en Vimet) en een mannenkoor z.orgde voor de noodtge afwisseling. GESCHORST. De houder van het hulpkantoor der posterijen te Makkinga is geschorst. Men spreekt van wanordelijkheden in de administratie. Rechtszaken RAAD VAN TUCHT. De Raad van Tucht voor de Koop vaardij te Amsterdam behandelde Dinsdagavond de zaak tegen kapi tein A. E. F. Benz, gezagvoerder van ;i'H Nederlandsohe stoomschip ,,Zaan- siroorn", der Hollandsche Stoomboot maatschappij, dat in den nacht van 13 op 14 Juli. bij Gooie. in aanvaring kwam met het Engelsche stoomschip .,Dee". van Liverpool. De /aanstroom" was, blijkens het journaal, in den namiddag van 11 Juli van Amsterdam in volkomen zeewaandagen toestand vertrokken met bestemming naar Goole. Den volgenden dag ankerde men op de reede van Huil, dwars voor den in gang. Den 13en kreeg het schip den loods voor Goole aan boord en werd *- nachts het anker gelicht. Vooruit Fl4*»al85eteis. EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERLNE GREEN. 53) Intusschen drong mijn vader er op tan, dat zij tegenover hem aan tafel ou zitten en zich gedragen als de rouw des huizes. Juist omdat hij ooft vrees had voor gebabbel en zoo rotsch was op zijn eigen maatschap- telijke positie en die van zijn zoons, lield hij haar voortdurend in 't oog n nam haar mee naar bals en par ijen. denkende, dat zijn prestige iaar in de oogen van zijn vrienden ou verheffen. En dat gebeurde naar met tegenzin. Bewonderd voor vat zij niet. was, werd zij versmaad 'oor wat zij was. Toch had ik nog hoop. heel veel loop op beter tijden, als zij- eerst naar aan het nieuwe leven gewend was en haar goede opwellingen tijd tadden gekregen zich te ontplooien, ffaar het mocht niet zijn. Zij ging ichteruit inplaats van vooruit ver- icbeen eens in 't publiek zooals zij róór dien tijd alleen in haar eigen kamer zich vertoond had en mijn va der, die haar vergezelde, trok het zich zoo lievig aan, dat hij nooit meer met haar in 't publiek durfde verschijnen. Toen wij later een dochtertje. Clai re. kregen hoopte ik. dat zij grooten invloed op den aard van haar moe der zou hebben, maar ook dat viel te gen en toen zij nog heel klein was, gebeurde het onvermijdelijke mijn vrouw liep van ons weg. Een kort briefje achtergelaten op de piano in onze kleine kamer op de tweede verdieping, vertelde mij, dat zij geprobeerd had gelukkig te zijn in een afhankelijk bestaan, maar het ging niet zij smeekte mij niet naar haar te zoeken, want zij hunkerde naar de open lucht en vrijheid. Maar ik dacht alleen aan de geva ren. waaraan zij blootgesteld was nu ik haar niet meer kon beschermen en niemand deelgenoot makende van den ramp, die mij getroffen had, ging ik haastig op reis en zocht haar over, aJ, waar ik maar eenigszins kon ver moeden haar te zullen vinden. Het was een waanzinnig zoeken, en ein digde daarmee, dat ik haar vond tien dagen na haar verdwijnen, in een eenvoudig maar net pension. Haar geld was op> en zij lag dien zwa- ren slaap die niet zoo'n verheffewden invloed op de schoonheid heeft als dien, waarin zij nu ligt. Sommige mannen zouden door het onverkwikkelijk schouwspel hun lief de hebben voelen verminderen en eindelijk geheel verloren hebben. maar terwijl zij daar stil ternederlag en ik in een toestand van ellende voor haa.r stond, zwoer ik, dat water ook zou gebeuren, ik haar trouw zou blijven en door mijn onuitputtelijk geduld doen zou, wat ik kon om haar staande te houden op den rand van den afgrond, waarin zij dreigde te verongelukken. Maar ik werd op de proef gesteld op een wijze, zooals ik niet had kun nen voorzien. Zij was blij mij te zien. toen zij wakker werd en stem de dadelijk er in toe naar huis en kind terug te keeren. Maar na twee maanden was zij weer weg en dit maal vond ik haar niet zoo gemakke lijk. Toen ik haar eindelijk vond, wa9 zij in zóó hopeloozen toestand van geestelijken en zedelijken achteruit gang, dat ik haar meenam naar een sanatorium, waar ik reden had te verwachten, dat geheimhouding in acht genomen zou worden. Want mijn trots was mij nog altijd een kwelling, en een openlijke breuk met mijn vader vreesde ik te zeer. dan dat ik zou durven wagen, hem op de hoogte te brengen van alle buiten sporigheden zijner schoondochter. Haai* ontvluchten, hoe ernstig ge meend het ook was, trok hij zich weinig aan. Want ik was zoo spoe dig na haar vertrokken, dat men meendewij waren tezamen van huis gegaan om een haastige reis te maken of om toe te geven aan een opwelling. Hij meende, dat wij uit de stad waren terwijl ik bezig was de heele stad rond naar haar te zoeken. Maar na een week in het sanato rium doorgebracht te hebben, bemerk te ik aan de blikken, die ik hier en daar ontmoette, dat mijn geheim ont dekt was en dus was ik eenigszins voorbereid toen de deur van mijn kamer openging om de strenge ge stalte van mijn vader binnen te laten. Toen betreurde ik 't, dat ik de ge legenheid voorbij had laten gaan een eigen werkkring te zoeken, inplaats van zooals nu afhankelijk te zijn van zijn goedheid. Had ik toen een eigen tehuis gehad dan zou ik meer recht van spreken gehad hebben en dan zou ik hem getoond hebben, dat hij zich niet in de zaken van mij en mijn vrouw behoorde te mengen, waarvoor hij zeker respect gehad zou hebben. Maar ik was aan handen en voeten gebonden door hetgeen ik hem schuldig was, en hem waarschijnlijk schuldig zou zijn mijn geheele leven lang. Ik was geen meester over mijn eigen leven hoe kon ik 't dan wil len zijn over dat van een ander Mijn vader wieais meest beminde zoon ik nooit geweest ben. zou n;et weten wat. er in mijn hart omging maar hij had toch cenig idéé van wat hij in de aangrenzende kamer zou kunnen vinden en een bl'k daar heen werpend, vroeg hij op kouden toon Is zij Mrs. Gillespie (hii noemde haar nooit bij dien naam) wakker Geen vraag kon mij pijnlijker heb ben aangedaan. Het was geen uur om te slapen en hij had er dus een bedoeling mee. Maar ik onderdrukte alle teekenen van wanhoop, en haar bij den naam roepend, verzocht ik haar te komen om vader te begroe ten waarna ik ademloos stond te wachten op haar verschijnen, over tuigd dat het een glimlachend op treden zou zijn, of misschien ik durfde verder niet denken wat. Men kon nooit weten, wat van haar te moeten verwachten. 7.ij verscheen niet dadelijk. Ga ritten vader, vroeg ik. Ziï zal bezig zijn zich le kleedên. En dat was zoo. Nog jong en nog mooi op haar manier zooals geen an dere vrouw, kwam zij in een vernik kel ijken dans naar ons toe, een slui er fladderde van haar hals en zij droeg een krans wilde wingerdblaren op het hoofd. Ik snelde toe om haar te weerhou den, maar het was ie laat. Zij wil de dansen en zij deed hot terwijl mijn vader, die haar nooit in dezen opgewonden toestand gezien had, mij op zijde trok en haar dansen aan zag met hardvochtige oogen terwijl zij zwevend ronddraaide, hetgeen be schouwd kon worden als een schitte rende uiting van zuiver vroolijkheid, als zij niet. mijn vrouw geweest was en de man aan mijn zijde even koud tegenover haar bekoorlijkheden als het zweet, dat mij op *t voorhoofd parelde. Toen ik 't niet langer kon verdra gen, sloeg ik mijn armen om haar heen en hield zij hijgend en ver schrikt op als een vogel, die midden in zijn vlucht gevangen wordt. Zing. fluisterde ik haar toe zing dat lied van Oenone. Ik dacht, dat het tragische van dit lied haar dansen zou doen vergeten. En gedeeltelijk deed het dat ook. Mijn vader had nooit te voren zoo'n eenvoudig lied zoo dramatisch hoe ren zingen, en ik zag. dat hij onder den indruk geraakte. Maar dat gaf mij niet veel hoop. Hij had te weinig op met puhlieke voorstellingen van dien aard door vrouwen uitgevoerd, om lang getroffen te zijn door ge zang. dat. niet binnenskamers ge hoord werd en toen- de eerste op- gewondenheid voorbij was. begon zij te verslappen onder de hevige reactie dje onvermijdelijk op deze buien moest volgen, ik trok haar mee naar de andere kamer en sloot de deur. Toen kwam ik terug en keek hem In 't gelaat (Wordt vewoigdA

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5