reiki. De voornaamste verkeersweg werd verluierd, een dorpsbibliotheek opgericht, een spoorweghalte inge- stekt, het postverkeer verbeterd, enz. Zelfs werd er een eenvoudig „Ons Huis" gesticht en bestaat er 's winters gratis gelegenheid voor onderwijs en handwerk. Thans doet die vereeniging een ern stige poging, om in dat dorp een tak van nijverheid, namelijk de stoelen- industne, te vestigen, waardoor, hoe zeer daarmee ook hard werken op stukwerk do boodschap zijn zal. toch een veel betere toestand voor de bevol king verkregen zou zijn. Wel was er tot heden reeds een begin van rieten- stoelen-industrie in het dorp te vin den, maar men wil haar thans opvoe ren tot wat zij te Noordwolde is, een plaats, vroeger als Zwaagwesteinde, thans door <lo stoelen-industrie zeer omhoog gekomen. Een vijftal personen, waarbij drie predikanten der Ned. Herv. Kerk, vra gen thans bij circulaire finandeelen steun aam allen, die aan do verheffing dezer bevolking willen 'medewerken. Uitvoerig wordt het plan toegelicht, om haar onder bekwame leiding do industrie te doen leeren. Men raamt voor terrein en werkplaats, berekend naar een productie van 70 stoelen per week, noodig te hebben 1008voor gereedschappen 40 on voor onvoor zien/100. benevens nog administra tieve uitgaven, te zanten 2000 op z'n hoogst. Dit bedrag hoopt men te krijgen door uitgifte van 200 aandeelen ad tien gulden. Inlichtingen verstrekt o. m. Ds. F. Germs, predikant der Ned. Herv. Kerk te Twijzel. Het is te hopen, dat dit goede soci ale werk gesteund zal worden. HOFBERICHTEN Uit Schworm meldt men Hertog Johann Albrecht en zijne gemalin brachten Donderdag een be zoek aan H. M. de Koningin en den Prins op Rabensteinfeld. en Vrijdag reed het Koninklijk echtpaar naar Wiligrad. om een tegenbezoek te brengen aan de hertog en hertogin. De Koningin-Moeder is van plan van uil Obermais haar reis nog ver der in Duitschland voort te zetten, zoodat de terugkeer in de residentie verwacht wordt in <le tweede helft dezer maand. HET KONINKLIJK ECHTPAAR TE BADEN. De ..Kölnische Ztg." verneemt uit Baden Koningin Wilhelmina en haar ge maal zullen hier den lOden dezer aan komen. om den groothertog een be zoek te brengen. Volgens de Schwab. Merkur" zul- leji de Koningin en Staar gemaal daar na. ook te Stuttgart konten., om eelti ge dagen de gasten van den. koning van Wurtomburg te zijn. VERJAARDAG VAN DEN KEIZER VAN JAPAN. Ter gelegenheid van den verjaar, dag van tien Keizer van Japan, was Vrijdag de vlag van dat rijk ont plooid uit. de woning van den Japan- schen gezant te 's-Gravenhage, den heer Mitsuhaskq d<e in het gebouw der legatie aan alle leden der legatie en Japansche onderdanen in ons land een lunch aanbood. NEDERLAND EN BELGIë. De Petit. Bleu bevat een artikel van den heer Léon Heimebicq, getiteld le Modus vivemdi hollando-Beilge. De schrijver bespreekt de .kwestie van de toenadering uit drieërlei oogpunt de economische belangen, de belangen der defensie en de geestelijke belan gen. Ter bevordering van beider econo mische belangen acht hij een gemeen schappelijke regeling van douane rechten gewenschf, Tn geval van een defensief verbond tussChen de twee landen de heer Hennebicq is een warm voorstander van zulk een verbond waarschuwt hij. dat men vooral niet denken mag, dat zulk een verbond tot inkrimping van uitgaven voor militaire doelein den zou kunnen leiden. Een toenadering in geestelijk op zicht zou voor heide landen hooge waarde hebben. Het zou den Latijn- schen invloed tegenover het panger- manisme versterken in het Noorden en dat zou ook het Noorden krachti ger maken tegen Duitsche invloeden. Bovendien zouden de Belgen kunnen profiteeren van de ..patientes cjuali- tés" der bevolking benoorden den Moerdijk. Dit. alles zonder dat Belgen en Nederlanders zicli met eikaars za ken zouden bemoeien. A. B. B. Donderdagavond hield de Amster- damsehe Bestuurdersbond een door 22 organisaties bijgewoonde algemeene vergadering. Daarin bleek, dat sommige leden van organisaties, aangesloten bij den Bestuurdersbond. de meening waren toegedaan, dat die organisaties had den moeten zijn gekend in het besluit om geen financieelen en mon-eelen steun te verleenen aan de Amsterdam se he Bouwvakfederatie. Vooropstellende, dat de besturen der organisaties bij den A. B. B. aan gesloten. volkomen reglementair han delden, noodigde het bestuur die orga nisaties, welke. het. reglement dat. opzicht wonschten te herzien, uit daar toe voorstellen in te dienen. De veredniginsr Handel en Nijver heid zegde een zoodanig voorstel toe. Besloten werd een plaatselijke steun beweging te organiseeren ten behoeve der schilders an> timmerlieden, werk loos geworden dioor de uitsluiting in dè bouwvakken en 'het ingekomen geld af te dragen aan het landelijk steun comité. De steunbeweging voor de werkloo- ze suikerbakkers, voor wie tot heden 4000 inkwam, zal in verband hier mede worden stop gezet Een motie werd aangenomen, waar in den aangesloten leden in overwe ging wordt gegeven zich alleen te la ten bedien lm die kappers en bar biers. die leden zijn van den Neder landsehen Barbiers- en Kappersbond', en daarvan door oen bouds wapen blijk geven. Uitvoerige discussie werd gevoerd >ver een besfuursmotic. waarin de akvereenigingen, niet aangesloten bij len A. B. B„ doch op zijn standpunt daande. krachtig worden uitgenoo- digd zich bij den Bestuurdersb. aan te sluiten. In die motie wordt betoogd dat het dringend noodzakelijk is ter versterking der Amsterdamsche vak organisaties eir tot het voeren van doelmatige propaganda voor de tak tiek der moderne vakbeweging, dal alle organisaties de methode der di ïecte actie verwerpen, do besmettings- theorie en de solidariteitsstakingen als hoofdmiddelen in den vak strijd verwerpelijk achten, ten behoeve der geheele Amsterdamsche vakbeweging en ten bate van eigen organisatie en taktiek zich krachtig aaneensluiten. De bedoelde v akvereenigingen worden uitgenoodiiigd de aansluiting bij den Bestuurdersbond in hunne vergade ringen ter bespreking te brengen en het bestuur wordt opgedragen zich met de betrokken vakvereenigingen in verbinding te stellen, ten. einde zoo noodig in cursus- of huishoudelijke vergaderingen den inhoud on de be- leekenis dezer motie voor de Amster damsche arbeidersbeweging nader te doen uiteenzetten. Hoewel men met den inhoud dezer motae iiinstemde, vonden sommige afge vaardigden ze toch ontijdig en wensch- tcn dezen tot een nader tijdstip lever- dagen. Het bestuur handhaafde ze echter en ze werd ten slotte aangeno men met 42 tegen 5 sitenunen en 1 stem in blanco. DE CRISIS IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. De metselaars- en opperliedenver- eenigingen D. V. Y. en Nieuw Leven hebben Vrijdagochtend vergaderd om te bespreken wat hun te doen staat na het besluit dei' Patroonsvereeni- ging om de uitsluiting op te heffen. De vergadering nam aan het eind der besprekingen de volgende motie aan „De vergadering van de metse laars- en opperliedenvereenigingen D. V. V. en N. L., ..kennis genomen hebbende van het manifest der A. P. V., waarin ver klaard wordt dat de patroons de uit sluiting- zouden opheffen op grond dat de soiidariteitsstaking der metse laars en opperlieden bij de heeren Schut en Kloots op 2 Nov. zou zijn geëindigd, ..Verklaart met beslistheid dat dit motief volstrekt ongegrond is daar immers de stakende metselaars en opperlieden het werk geenszins heb ben iiervat, „het zenden van onderkruipers door de Christ, vereenigingen naar die werken, mede als gevolg der hou ding der sociaal-democratische lei ders als verraad der arbeiderszaak beschouwende, „besluit niet te dulden dat ten gevolge van de aansporing der pa troons tot p e r s o o n 1 ij k e aanmel ding de personeelen niet in hun ge heel weer zouden worden aangeno men, daar in dat geval zulk een per soneel als één ma.n zal weigeren het werk ie lier vatten." De bedoeling van deze motie schijnt dus te zijn dat de metselaars en op perlieden overal het werk zullen her vatten, wanneer de patroons bereid zijn alle uiigeslolenen weer aan te nemen. Daaromtrent bestaat niet de min ste twijfel, zoodat vrij zeker verwacht kan worden dat Zaterdag (of Maan dag) overal het werk wordt hervat Alleen cle beiers blijven staken. vrouwen meerderjarig zullen wor den, schrijft i Hbld. Immers de leef tijd der mondigheid wordt dan met twee jaren vervroegd en op het vol brachte 21ste levensjaar gesteld. Al len dus, die tussohen 1 Dec. 1882 en 1 Dec. 1884 geboren zijn, zullen he den over 4 weken meerderjarig wor den, ongeveer 730 maal zoovelen als gewoonlijk gemiddeld op één dag. Het getal geboorten hier te lande heeft in die heide jaren te zomen on geveer 290.000 bedragen. Hoeveel daarvan overleden zijn, is ons niet hekend. Gesteld bet bedraagt de helft dan zullen op 1 Dec. ongeveer 150.000 uit de ouderlijke macht of de voog dij worden ontslagen. Voor Amsterdam zal het aantal, naar ons wordt medegedeeld, onge veer 20.-100 bedragen. BESCHERMING DER V1SSCHERS VLOOT. Het bestuur der Vereeniging ter be vordering van de Nederlandse!)e v>s- scherij. afdeeling Vlaardingeu. heeft bij adres (gesteund door de afdeeLin- gen Maassluis en Katwijk aan Zee) aan den Minister van Marine ver zocht dit seizoen, tot. 15 December de visschersvloot. aan de Engelsche kust in de nabijheid van Yarmouth en Lowestoft te houden. Op een nader over deze zaak aan den Minister gezonden telegram, werd langi telegrafischen weg geant woord, dat zooveel mogelijk aan liet verzoek zal worden voldaan. Aan de belanghebbenden is van den inhoud van dit telegram des Ministers ken nis gegeven, opdat de schippers der haringschepen niet noodeioos vroeg de leelt eindigen, uit vrees voor stoomtrawlers enz. TENTOONSTELLING VAN KANARIES. De Geldersche Vereeniging van vo gelvrienden zal van 15 tot 17 Decem ber te Arnhem eene tentoonstelling houden van kanaries en andere exo tische vogels, waaraan verbonden een zang-wedstrijd. ring te benoemen ambtenaren, welke ook na de bedoelde samenstelling be last zouden blijven met eventueel noo- dige herziening, resp. aanvulling der behandelde artikelen. Redenen waarom zij aandringen op het zoo spoedig doenlijk benoemen van bedoelde ambtenaren, ten einde een zoowel voor handel en industrie, als voor de rechtspleging in zake vei - valschingen onhoudbaren toestand te doen ophouden. DE STAKING AAN DE WESTELIJKE VLADUCT. De directie van de werken aan de Westelijke viaduct heeft den stakers medegedeeld, dat hun looneïschen niet ingewilligd kunnen worden. De staking duurt dus voort. HAVENQUAESTIE TE ZAANDAM. Door 'het Raadslid, den heer H. S. H. van Pelt is bij den Raad van Zaandam een voorstel ingediend om de uitvoering van de op 14 April aangenomen havenplannen op te schorten gedurende zes maanden of zooveel langer als zal noodig blijken om een betere voorbereiding daarvan mogelijk te maken en dien tijd te benutten voor een onderzoek of ha venuitbreiding is te verkrijgen op minder kostbare wijze. Tot het in stellen van dat onderzoek worde dan benoemd een commissie bestaande uit 2 Raadsleden. 2 importeurs en 2 haven-arbeiders, waaraan een -prac- tisch ontwikkeld man door den Raad te benoemen wordt toege voegd. Deze commissie heeft ook tot taak den toestand van de Jaap Haver- sluis te onderzoeken, en aan te wij zen welke gronden in cle nabijheid der haven geschikt zijn om daarop van gemeentewege arbeiderswonin gen te bouwen. LIJK OPGEHAALD. Uit het water aan den Zuid-Oost- Bu'tensingel te 's-Gravenhage is Vrij dagochtend opgehaald het lijk van een onbekenden man. Het signalement luidt als volgtpl. m. 43 jaar oud; lengte 1.70 M. voor hoofd hoog haar en wenkbrauwen licht blond, neus breedaangezicht bol puntbaardje en kale kruin. De man was gekleed in zwart ge streepte jas waarvan één der pan den ontbreektdroeg voorts wit ge streepte boezeroen, lage lederen schoenen met. riempjes, wit. keperen onderbroek, katoenen hemd, blauwe sokken, alles ongemerkt. Op liet lijk werd gevonden een sta len tabaksdoos en een oud zakmes. De commissaris van politie der 2e afdeel'ng te 's-Gravenhage verzoekt inlichtingen omtrent het lijk. EEN SCHIPPERSQUAESTIE. Hel schip De twee gebroeders, dat de vorige week tusschen Viane en Stavenisse op eene zandplaat om hoog voer en, na zijne lading ge deeltelijk overgelost te hebben, vlot kwam en naar Stavenisse koers zette, ligt nog altijd in de haven, niet om te lossen, maar om eene andere re den De schipper, die een deel dei- lading ruwe potasch overnam, wei gert beslist, dit deel in De twee ge broeders terug te laden, vooraleer hem het bewijs wordt gegeven; dat 'het loon voor zijne diensten hem zal worden uitbetaald. Tot die zaak is geregeld, zal De twee gebroeders zij ne reis naar België moeten opschor ten. PATRIMONIUM Dezer dagen is verschenen een feestnummer van het orgaan van het werkliedenverbond „Patrimonium" gewijd aan het 25-jarig bestaan van het verbond. Het bevat de portretten van twee der mede-oprichters van het Verbond, de heeren \V. Hovy en K. Kater; van ds. A. S. Talma, een der redacteuren van het Orgaan, en afbeeldingen van iiet huis optie Lindengracht waar het Verhond geboren werd, en van het Bondsgebouw op de N. Heerengracht te Amsterdam. Door den heer W. Hovy is voor dit nummer een artikel geschreven over de oprichting, waartoe medewerkten de heeren Kater, Beeremans, Poesiat, Wolters, Glinderman, W itmond en de schrijver, waarvan nog in leven zijn Kater. Beeremans en ITovy. MEERDERJARIGEN. Wij Oiebben in ons eerste artikel over den inhoud der Kinderwetten er op gewezen, dat op 1 December van dit jaar een buitengewoon groot aan tal Nederlanders - zoo mannen als STUDENTEN UIT ZU1D-AFRIKA. De Nederlandsehe Zukl-Afrikaan- sche Vereeniging heeft zich met een adres tot de Koningin gewend, waar in leedwezen wordt uitgesproken dat het aantal jongelieden uit Zuid-Afri- ka die aan de Engelsche, Schotsche en andere vreemde Universiteiten studeeren, verre overtreft het getal an hen, die aan de Nederlandsehe Universiteiten hunne opleiding vol tooien. Adressante wijst er op dat dit bedroevend verschijnsel na de poli tieke gebeurtenissen der laatste ja ren in nog sterker mate valt waar te nemen, doordien de Britsche regee- ring alles aanwendt, om de opleiding van jonge Afrikaners aan Engelsche instellingen aan te moedigen en te vergemakkelijken. Een toepassing van artikel 132 der Hooger Onderwijswet wat de gele genheid geeft den bezitter van een in het buitenland verkregen universi tair diploma of getuigschrift onder zekere voorwaarden geheel of ge deeltelijk vrij te stellen van de Ne derland vereischte examens, zou vol gens adressanten den weg openen om verandering in dezen toestand te brengen, wijl dan tegemoet zou zijn gekomen aan eene ernstige grief, door de Hollandso'ae bevolking in Z.-Afrika sedert jaren gekoesterd, dat n.l. het stamverwante Nederland haar onthoudt of ontzegt wat in Groot Brittannië zonder bezwaar wordt toegestaan of erkend. VERYALSCHING VAN VOEDINGS- EX VERBRlIKS-ARTIK ELEN. De heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens te Amsterdam hebben een adres aan den Minister van Binnen landsche Zaken ontworpen, waarop zij adhaesie-bet Ui gingen inwn.chten. Adressanten geven in dit adres te kennen. lo. dat zij overtuigd zijn van de dringende noodzakelijkheid van liet tot stand komen eener wettelijke re geling iot beteugeling der verval- schingcn van voedings- en verbruiks- artikelen. 2o. dat aan een dergelijke regeling evenwel vooraf behoort te gaan, de samenstelling vaai oen Code, waarin cle normen voorkomen aan welke cle verschillende handelsartikelen belmo ren te voldoen 3o. dat de samenstelling van een dei-gelijken Code moge opgedragen worden aan daartoe door de regee 1NBRAAK TE NIEUWE TONGE. Ten huize van P. van don Houten, te Nieuwe-Tonge is Woensdagnamid dag, Lei wijl cle bewoners afwezig wa ren, inbraak gepleegder zijn een aantal bankbiljetten ter waarde van ƒ285 benevens eenig zilvergeld ont vreemd. lu verband met de omstandigheid, dat J. de R.. te Middelbands, om streeks clen tijd. dat de diefstal moet zijn gepleegd in den omtrek van de woning van Van den Houten is gezien door eenige in liet velcl. werkende ar beiders, is clenzedfden avond huiszoe king gedaan bij genoemden .1. de R„ en daarbij werd eon tabaksdoos ge vonden in den stal onder de mest ver borgen. waarin zich een aantal bank biljetten lie vonden, die, wat aantalen "boort- betreft, geheel overeen kwamen met cle vermisten. Dientengevolge is .1. de B-, die intusschen alile mede plichtigheid aan den diefstal blijft ontkennen, ter beschikking van cle justitie gesteld en gevankelijk naar 11otterdam overgebraclit AFPERSING. Onlangs werd een bierhuishouder ie Amsterdam door een bezoeker mishandeld en tegen dezen proces verbaal opgemaakt. Veel spijt over liet gebeurde hebbende, kreeg hij het gedaan, dat de bierhuishouder de klacht introk. Dit gebeurt meerma len. Dooh nu de keerzijde der me daille. De bierhuishouder stelde als voor- waaide, dat hij vijftig gulden moest hebben, daar anders de zaak door zoude gaan. Dit kwam onlangs 'ter kennis van de politie, die termen voncl tegen den bierhuishouder ter zake van afpersing proces-verbaal op te maken. EEN RIJWIELDIEF. Eenige rijwielhandelaren te Am sterdam zijn -de dupe van een slu- wen oplichter geworden. Hij huurt een rijwiel voor enkele oogenblikken en komt niet terug. De man geeft valschen naam en adres ophij is lang en schraal en ziet scheel. Doordien hij zich zoo goed voordoet, wint hij het vertrou wen cler winkeliers. Mocht hij zich ergens weder ver- toonen, clan verzoekt de politie haar te waarschuwen, opdat aan zijn practijken een einde gemaakt wor de. Men zij op zijn hoede TRAM NAAR DE ZAAN. Nabij het rijksveer over het Noord- zeë-kanaal, beoosten de Hemhrug, Is men Vrijdagmorgen begonnen te bo ren voor de te bouwen luchtbrug (transbordeur) ten dienste van de ontworpen electrische tram Amster- d am--Z aanstreek. TREURIG. Men schrijft ons uit Schoonhoven Sinds eenigen tijd is tengevolge van lievig drankmisbruik, een bur gergezin vreeselijk aan lager wal ge raakt. De man die voor de tweede maal, sinds kort. weduwnaar is, laat zijn zaken totaal verloopen en hondt zich onledig met het mishandelen zij ner kinderen, die hij van tijd tot tijd dé straat optra.pt. Zienderoogen de- moralisèeren deze a.rme tobbers, waarvan de oudste 14 jaar en de jongste 9 jaar is. Een heel kleintje, een zuigeling nog, is bij andere men- sevhen ingenomen. Een zegen zal het zijn voor zulke verschoppelingen, ais de ontzetting uit de ouderlijke macht geoorloofd is. Waar toch gis teravond de gasleiding- in zijn huis rnoest afgesloten en de meter verwij derd, omdat hij alle kranen Tiacl open- ONGELUKKEN. Donderdagavond om zeven uur is een paard, gespannen voor een wagen van di* firma Gebrs. Rule inga, hout handelaren te IJselmonde, op den Westkouisdijk hij de Scharussteeg te Rotterdam op hol geslagen. De voer man H. van G., wonende in de Dorps straat te IJselmonde, sloeg van den bok en kwam met het hoofd op cle straatsteenen terecht. Bewusteloos en zeer ernstig verwond, werd cle man in hert politiebureau aan de Voorstraat binnengedragen, alwaar een genees heer hersenschudding en een kwetsuur aan den schedel constateerde. Dehiout- /.agersjongen J. van R., eveneens to IJselmondJe woonachtig, wend mede- van clen bok geslingerd en kwam ui de Voorhaven terecht. Zwemmende wist hij zich boven te houden: doorj voorbijgangers is hij op den kant ge-' helpen. Beiden zijn per rijtuig naar IJselmonde gebracht. Het paard is op den Westfkousdij'k tot staan gebracht. Donderdag .had te Gramsbergen een treur.ig ongeval plaats. Terwijl J. Hamberg met echtgenoote, G. J. Sohoonekamp met eclitgenoote en een meisje, allen wonende aldaar, per open wagen van een bezoek huis waarts keerden en voor den overweg van den spoorweg kwamen, schrikte het paard voor 'het luiden van de bel en de inmiddels neerdalende boomen, met het gevolg dat de wagen met alle opzittenden van den -lioogen clijk in de sloot geraakte. Door inmiddels toegeschoten hulp werden allen gered, behalve eerstge noemde, een man van ongeveer 60 jaar, die levenloos van onder den wagen werd opgehaald. Wel werden door dokter Van Maanen, die ijlings geroepen werd, alle pogingen aange wend om de levensgeesten weder op te wekken, doch tevergeefs. ONAFGEGRAVEN TERPEN IN FRIESLAND Door den hoogleeraal-, directeur van 's Rijks Museum van oudheden te Leiden, was een schrijven gezonden aan curatoren van 's-Rijks universi teit aldaar, om de regeering op een ernstig gevaar te wijzen, waardoor 't onderzoek naar onze vroegere ge schiedenis wordt bedreigd. Van lieverlede, schrijft hij, ver dwijnen de zoogenaamde terpen in Friesland. Zij worden, zooals het heet, afgegraven. Daarbij komen veel oudheden voor den dag die de mu sea verrijken kunnen, doch naar clen eisch wetenschappelijk opgegraven is er geen enkele terp. en eerst door zu'k eene opgraving kunnen zij wer kelijk licht over onze vroegere ge schiedenis verspreiden. De terpen belmoren tr>t de belang rijkste overblijfselen uit ons verleden en zij hebben groote beteekenis voor de gansche archaelogische weten schap, ook zoover deze. het verleden van ons vaderland niet raakt. Het verlies zou onherstelbaar zijn en onze goede naam in de beschaaf de wereld zou er onder lijden indien ze .alle verdwenen, zonder dat er één systematisch was onderzocht. Het zou van groot gewicht zijn te weten, in welke gemeenten in Fries- f land nog onafgegraven terpen a an we. i zig ziin en wie "daar cle eigenaars i van zijn, en ik waag liet in het be- lang der zaak eerbiedig, doch drin gend te. verzoeken, dat daar van re- geeringswege door navraag bij hoe ren burgemeesters der verschillende gemeenten een onderzoek naar worde ingesteld. Op uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken wiens medewerking in dezen door curatoren was ingeroepen, heeft de Commissa ris der Koningin in Friesland den burgemeesters verzocht, hem voor 'dien Minister te doen toekomen een opgaaf van de in hun gemeenten aanwezige, nog onafgegraven terpen met bijvoeging van de namen en woonplaatsen van cle eigenaren dier terpen. (L. Ct.) 6pon en Wedstrijden AUTOMOBIELEN EN MOTOR FIETSEN. Aan den Algem. Nederl. Wielrijders- Bond, Toerisienbond voor Nederland, is officieel het recht verleend tot uit gifte van Passiorscheine of triptyques voor Duitscblamd, op vertoon waar van ieder lid van dien bond zijn auto mobiel of motorfiets vrij en onbelem merd, en zonder storting eener waal borgsom. tijdelijk in Duitschland kan invoeren. („Kamp.") INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cents per regel. EEN OPEN ANTWOORD. Heeft de getuigenis van een Uwer Vrienden eenige waarde voor U Kunnen wij ons verlaten op personen die wij kennen Heeft de opinie van een Uwer stadgenooten voor U niet meer waarde dan dezulke van een vreemdeling. Hecht gij meer geloof aan lieden die ver af wonen, 'dan aan menschen uit Uw omgeving. Wij gelooven 'liet niet, want hier kunt gij U gemakkelijk van de waarheid eener bewering zelf overtuigen. i De heer J. Bergman,, wonende Bal juwslaan 24 te Haarlem, zegt ons: Sedert verschillende jaren heb ik aan onuitstaanbare pijn in het hoofd ge leden. De pijn was menigmaal zoo hevig dat ik niet wist wat te begiw- nen en hierdoor heb ik menigen sJa- peloozen nacht doorgebracht. Ik had een slechte spijsvertering, was im mer moe en had een loom gevoel in mijn ieden. Vele geneesmiddelen baa ik reeds aangewend, .doch zondier resultaat. Ik werd wanhopig- en was blij toen ik kennis maakte met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, die mij in vier dagen geheel verlosten van mijn verschrikkelijke pijn. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en mach tig U liet publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Hebt gij ooit getwijfeld dat Uw nieren de oorzaak Uwer ziekte wa ren? Hebt gij pijn in den rug, in het hoofd of in de leden Lijdt gij aan rheumatiek, zwakte van liet hart of waterzucht Is Uw urinéloozing te weinig of te veelvuldig en is Uw wa ter vermengd met steen of bezinksel? Gevoelt gij U immer vei-moeid, ter neergeslagen en prikkelbaar? Denk er eens over na. j Vezeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de lieer Bergman gehad heeft. Zij zijn te Haarlem verkrijg- baar bij de heeren K. VAN EDEN, Spa.arne 38; J. J. GöPPINGER, Groote Houtstraat 147a, en J. VAN GUL1K, Zijlstraat 98. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel a 1.75 voor éen of f 10.voor zes doozen. Rechtszaken DE „CLUB DE BIENFAISANCE". De arrondissements-rechtbank te Amsterdam, eerste kamer, hield Vrij dagmiddag te 2 uur eene buitenge wone zitting ten einde uitspraak te doen in de bekende zaak tegen de Club Internationale de Bienfaisance in de Vondelstraat alidaar. Een talrijk publiek woonde de terechtzitting bij. De uitspraak weid door den presi dent der Rechtbank mr. A. Wichers Hoeth, voorgelezen. Men herinnert zich, dat de officier van justitie had gevorderd vervallen verklaring van de rechtspersoonlijk heid der vereeniging, op grond van 'handelingen, door haar gepleegd in strijd met den inhoud harer sta- tuten. In die vordering werd het Open baar Ministerie n i e t-o n t v an k e- 1 ij k verklaard. VERDUISTERING VAN DIAMANTEN. Voor de 5e kamer der Amsterdam sche Rechtbank stond Vrijdag terecht Cornells Johannes van den Bos go- boren te Amsterdam 11 Februari 1883, diamantslijper, thans gedëtiheeid' ter zake dat hij, Nederlander zijnde, als diamantslijper in dienst bij H. C. T. Stevens op of omstreeks 9 Juni 1905 te Wilrijk nabij Antwerpen, op zettelijk eene hoeveelheid diamanten, toebehoorende aan genoemden Ste vens. althans aan een ander dan aan bekl., die hij ter bewerking en aldus uit hoofde van bovenbedoelde per soonlijke dienstbetrekking, anders dan door misdrijf onder zich had. we derrechtelijk zich heeft toegeeindigd. Beklaagde was van 6 tot 8 Juni op de diamantslijperij ..De Vrijheid" werkzaam, en kreeg in drie dagen en in vijf partijtjes van den heer~ Ste vens ter bewerking 11 karaat Brut- diamant van 45 franc per karaat, te zamen 495 fi\, alsmede 4 karaat ge slepen diamant ter waarde van 280 fr., totaal 775 franc. Ieder der werklieden heeft een ijzeren kistje, waarvan zij den sleu tel hebben. Na afloop van de dag taak sluiten ze de diamant, die zij bnder handen hebben, in hun kistje, dat dan in de in de fabriek aanwezi ge brandkast, wordt opgeborgen. Den 9 Juni bleef bekl. van de fa briek weg. Toen hij na drie dageif niet hoven water kwam en hij ook in zijn kosthuis zich niet bevond, werd het kistje, bij hem in gebruik, onder getuigen opengebroken. Men vond er wel de doppen in, doch de stecnen waren uit de doppen verdwenen. Er werd aangifte gedaan en 4 Sep tember werd bekl. te Amsterdam, ge arresteerd. Aanvankelijk had hij ver klaard. dat hij de diamanten wel naar Amsterdam had medegenomen waarom wist hij niet maar ze zich niet had willen toeëigenen. Hij had ze te Amsterdam verloren. Op die opgaven kwam hij ter terechtzit ting terug. Hij had de diamanten in een portefeuille gestoken, was den lOen Juni naar Amsterdam gegaan, waar 'hij ze dien avond verkocht aan zekeren Davidson. Noordermarkt. voor 55. Hij was toen beschonken. De lieer Stevens, verklaarde toen, dat hij over eenige schijven verno men had, dat bekl. de diamanten, „had gepresenteerd" aan Bliek te Antwerpen. Dit ontkende bekl. Vroe ger had hij voor Bliek gewerkt, doch kon geen werk ine er van hem krij gen. Om hem te laten zien, dat hij van anderen wel werk kon bekomen, had hij hem do diamanten vertoond. Het O. M„ jhr. mr. Quintus, achtte de ten laste gelegde verduistering be wezen. en eischte tegen bekl. veroor deeling tot 10 maanden gevangenis straf, daarbij in aanmerking nemen de, dat bekl. nog niet was veroor deeld, de groote waarde van de voor werpen en de bekentenis van be klaagde. Do verdediger, rsr. Paale, vroeg of het misdrijf te Antwerpen dan wel in Amsterdam heeft plaats gevonden. Ie het in Antwerpen geschied, dan moet, volgens het Belgisch artikel de ..frau de" worden bewezen, terwijl er geen fraude 'heeft plaats gehad. Het mis drijf heeft 'in Amsterdam plaats ge vonden doch d't is beklaagde niet ten laste gelegd. Spr. drong aan op vrijspraak. Re- en dupliek volgden. OVERTREDING DER LOTERIJWET Voor het kantongerecht te Zwolle was Vrijdag gedagvaard, de uitgever van de Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant, ter zake „dat hij de deelneming in een loterij, die bui ten het rijk in Europa is aangelegd of wordt gehouden, openlijk heeft be vorderd, door in het nommer van de door hem te Zwolle uitgegeven cou rant, die alom in de gemeente Zwolle en daarbuiten wordt verspreid en gelezen (norumer van 7 Oct. j.l.) op te nemen, althans te doen opnemen een advertentie, waarin door S. H- Sr.. zich noemende bankier en wis selkantoor te Hamburg, wordt uitge- noodigd tot deelneming in de kansen van de door de stad Hamburg ge waarborgde geldloting, waarin ze ker 8.640.285 Mark gewonnen moeten worden," De beklaagde gevraagd of hij in derdaad de deelneming in de bedoel de loterij had bevorderd, antwoord- de. dat, als men het plaatsen vaneen advertentie bevorderen noemde, hij zulks inderdaad had gedaan en het geenszins zijn bedoeling was te trach ten zich vrij te spreken van het feit waarvoor hij gedagvaard was. Wel was bekl. zelf niet in de stad op den dag dat de advertentie geplaatst werd, maar hij betwistte zijn ver antwoordelij kheid niet. Advertenties als de geïncrimineerde kwamen in taJ van dagbladen voor, - ook nog, nadat aan bekl. de dag vaarding was geworden. Belcl. had daarom verschillende courantenuit- gevers gewaarschuwd. Sommigen deelden hem mee, dat zij van de zijde, waar men geroepen is de wet te handhaven waren gewaarschuwd. De uitgever der Dordr. Crt. schreef o.a.. „,in deze maand October heeft de commissaris van politie te Dor drecht ons officieus gewezen op de loterijvvet 1905 en speciaal gewaar schuwd tegen het openlijk bevorde ren van buitenlandsche loterijen." Bekl. geloofde, dat deze wijze van optredeif getuigde van een schoone opvatting van de taak der openbare macht, en ook gteheel in overeen stemming was met de strekking van een circulaire, door een vorigen mi nister van justitie verzonden, en hoopte, dat de marechaussee alhier bij een volgende gelegenheid het voorbeeld zou volgen van den com missaris van politie te Dordrecht. De ambtenaar van het openbaar ministerie a. i., 'de lieer Opipenhei- mer,. requireerde ƒ10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, waarop de kanton rechter het vonnis liet volgen over eenkomstig den eisch. (Zw. Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6