V. H. J. TROUPIN, HAARLEM IMILI1-L mi VALLEITGBED W7 ALPHENAAR Letteren en Kunst Kerk en School. Nieuwe Gracht 48, bij de Infanterie-Kazerne Steenhouwerij en Marmerwerken. o o o o Geldersche Rookworst T. A. DONNEE Eerste Atelier voor Photografie in de Natuurlijke Kleuren. Portretten Villa's Landschappen Interieurs Bloemen etc. etc. BEREND ZWEERS Groote Houtstraat 174 Haarlem medegingen, als voorstanders, en zij. i die dat niet déden, als tegenstanders ▼an Christus zouden zijn te beschou wen. Deze ergerlijke laster wordt nu in een staatsstuk neêrgelegd. Welnu, men bewijze dan ook, wat hier beweerd wordt. Men geve feiten, i waaruit inderdaad blijkt, dat het Mi- nisterie-Kuyper zich aan iets derge- lijks schuldicr heeft gemaakt. Bij de verkiezingen werd dat ook herhaaldelijk gezegd, maar telkens moesten de lasteraars het antwoord schuldig blijven, als bewijs werd ge vraagd. Wij verstaan het wezenlijk niet, da.t de commissie van rapporteurs dien stembus-laster in een staats-stuk liet opnemen. EEN STERK STUK. De vrijzinnigen van alle gading, die aan het aldeelings-onderzoek deel namen. keurden het af. dat ..hier of daar mocht opgetreden zijn tegen de R.-K. Kerk." Aldus lezen wij in het Voorloopig Vérslag. Let op dat ..mocht" Alsof de heeren Borgesrus. Ketelaar. Roodhuizen. Patijn. Smeenge en wie al meer. niet? meer weten van het geen bij de stembus is voorgevallen. De heeren zijn blijkbaar kort van memorie. Zelfs in die mate, dat zij vergeten zijn. wat zij zeiven hébben Beduin. secretaris,' (Amsterdam, Sin gel 135), M. Stokvis, penningmeester, M. W. Aarhuys, P. J. Adrian, R. G. Merry, en Hugo Smit Ezn. Men herinnert zich de insinuatie, door hen herhaaldelijk uitgesproken, dat Minister Kuyper de schatkist had opengesteld voor de kloosters. Zij wisten dat zulk een gezegde, uitgesproken in vergaderingen, waar het intellect nu juist niet altijd de meerderheid heeft, van zelf het anti papisme moest opwekken. Vooral als daar nog illustraties omtrent de kloos ters en de jezui'ten bijgevoegd werden en natuurlijk steeds verzuimd werd om de quaestie der subsidiën voor r.-k. bijzondere scholen toe te lichten. Het is werkelijk een sterk stuk voor de vrijzinnige leden der Tweede Ka mer. nu nog te durven beweren, dat zij heelemaal daar buiten staandat hun beginsel ..juist medebrengt elke geloofsovertuiging te Eerbiedigen". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cents per regel. GIJ BEHOEFT HAARLEM NIET TE VERLATEN om U te overtuigen van iets dat gij hier onder Uw bereik hebt. De open hartige verklaring van een inwoner van Haarlem boezemt iedereen belang in, het komt er niet op aan welken leeftijd hij .heeft of tot welk geslacht hij behoort. De heer J. Hahn, Jacobstraat 9 te Haarlem, die vier-en-dertig jaar ge meentelijk ambtenaar geweest is, zal U waarschijnlijk wel bekend zijn. Ziehier wat hij ons zegtGedurende den laatsten tijd had ik veel te lij den aan een hevige pijn in de lenden en het ondergedeelte van den rug. 'Somtijds strekte deze pijn zich uit tot in de maag en de smarten die ik had te doorstaan, waren verschrikke lijk. Ik kon me heelemaal niet meer bukken, want nadat ik me bukte kon ik me niet meer opheffen ,de pijn was dan niet om uit te houden. Ik vreesde reeds dat deze ziekte mij mede ten grave zou slepen, want a.1 de verschillende behandelingen die ik had ondergaan waren zonder resul taat geblevenik begon te wanho pen. Toen ik me een doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen liet komen, had ik hierin niet bijzonder veel ver trouwen. doch dit is beschaamd ge worden, want de eerste dagen dat ik deze weldadige pillen innam, ge voelde ik reeds verlichting en toen ik éen enkele doos geëindigd had, was ik volkomen genezen. Gaarne zal ik dit uitmuntend geneesmiddel aan eventueele lijders recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar da.t hei bovenstaande waar is en machtig U net publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt Het is rugpijn, waarmede het ge vaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de pijn in den rug, ter wijl zij de nieren in orde brengen die zich daaronder bevinden, want inder daad zijn .het de nieren, die de pijn veroorzaken, en niet de rug. Verzeker t" dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer Hahn gehad heeft. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de heeren K. VAN EDEN, Spaarne 38; J. J. GöPPTNGER Groote Houtstraat 147a en J VAN GULIK, Zijlstraat 98. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor éen of f 10. voor ze? doozen. DE HAAGSCHB HERV. GEM. CONTRA DR. BaHLEll. Men merkt ons op, schrijft Het Vad., dat de moties contra dr. Bah- Jer, waarvan dezer dagen is melding gemaakt, zijn aangenomen door den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. gein., welke liestaat uit de pred'kan- ten en de ouderlingen. Deze bijzondere Kerkeraad is onder scheiden van den Algemeenen Kerke raad, waarin ook de diaken zitting hebben. Ook vernemen wij, dat niet alle leden van dezen bijzonderen Kerke raad aanwezig waren. Sport en Wedstrijden Op de algemeene vergadering van de Nederlnndschc Vereeniging ..De Rijwiel- en Automobiel-Industrie" is besloten om in het voorjaar van 1906 een tentoonstelling, uitsluitend van automobielen, motorrijwielen, motor booten enz. te houden, terwijl rijwie len en onderdeden daarvan uitgeslo ten zullen r.ijn. Het tentoonstellings-comité is sa mengesteld uit de heeren J Leonard Lang. voorzitter, P. W, Scheltema Bij H. D. Tjeenk Willink Zoon alhier is verschenen de rede uitgespro ken bij de aanvaarding van het Hoog- leeraarsambt aan de Rijks-Universi teit te Groningen op 4 Nov. 1905 door Dr. J. Huizinga, welke rede is geti teld ,,Het Aesthetische Bestanddeel van Geschiedkundige Voorstellingen." Gemengd Nieuws DE PERS OVER HET MANIFEST- Voor het eerst na dagen van sta king, ua een week van zorg en angst en ellende, verschenen Zaterdag weer dagbladen in Petersburg. De censuur is op bevel van Witte volkomen buiten werking getreden. De bladen, die vroeger den censuur- stempel droegen, hebben in de plaats daarvan aan het hoofd de mededee- ling „Gedrukt zonder voorafgaande goedkeuring van den censor." Het meerendeel der bladen bevat artikelen, die van groote blijdschap getuigen „wijl de autocratie geval len en Rusland eindelijk een consti- tutioneelen staat geworden is." „Nasja Sjisn" bevat een open lijke dankbetuiging aan Peter Struve, den redacteur van de te Parijs ver schijnende „Oswobosjenjé", een der ijverigste strijders voor een liberale constitutie in Rusland. De „Russi" dringt er op aan, dat de Russische maatschappij. Witte haar vertrouwen zal schenken wel iswaar is Witte herhaaldelijk auto cratischer gebleken dan de Tsaar, maar wanneer hij tot een overtuiging bekeerd is, dan is hij ook de man, om er naar te handelen. Witte is ein delijk constitutioneel geworden. Zijn bekwaamheid en werkkracht zullen hem in staat stellen een sterke eon- stitutioneele macht te scheppen. De „N owoje W r e m ij a" schrijft „De Moskousche autocratie heeft zich in de laatste twee eeuwen veranderd tot een onbeperkte veelheersohappij met alle treurige gevolgen van rech teloosheid en willekeur. Thans moet zij plaats maken voor den wil van den Tsaar en den wil van het volk. De overgroote meerderheid van het volk ziet in de oekase van 30 Oc tober het onderpand voor de verdere ontwikkeling van Rusland. Het is nu echteï noodig, spoedig de orde te her stellen, opdat de verkiezingen gere geld kunnen plaats hebben. „Het oude, rotte gebouw stort in een voor het opbouwen van een nieuw is tijd en rust noodig." De „Ssyn Otetsjestwa" zegt: „De eeuwenlange strijd in Rusland nadert haar einde. Het Russische volk .is gerechtigd den 30 October 1905 als een dag van glansrijke over winning te vieren. De vrijheden zijn verkregen, de goede uitvoering hangt nu maar van het volk af. Hiervoor is liet noodig, dat allen zich organi- seeren, en zich gereed houden voor den strijd, zoo het blijken mocht, dat aan de thans verkregen vrijheden wordt getornd. De regeering speelt met vuur, zoo zij de tegen-revolutie steunt. Het blad wijdt een artikel aan de genen, die sedert 1825 voor de vrij heid gewerkt en geleden hebben, voor hen die hun leven gaven voor de zaak van het Russische volk. Ook de ..No wo je Wremija" tioet dit met deze woorden „Van 1825 tot 31 October 1905 duurde de strijd om de constitutioneele vrijheid. Een deel der strijders voor de goede zaak ■is dood. Het vaderland wijdt een stille gedachte aan hen. Anderen smachten nog in kazematten, in mij nen, in ballingschap. Zij moeten thans geholpen worden. Daarom be groeten wij de amnestie met blijd schap"... De ..Bi r sc-h e w ij a W j e do mo s- t i" spreekt van een „groote beslissen de overwinning over de oude en ver ouderde staatsregeling. De revolutie, waarin de beweging voor de vrijheid moest overgaan, zal ons een waar borg zijn, dat de vrijheden in de toekomst niet worden aangetast. „De overwinning^ i3 echter nog maar gedeeltelijk. De beslissing in de uiterst moeilijke, maai tevens uiterst belangrijke agrarisch-politieke quaes tie staat ons nog te wachten. „Doch wat verkregen werd is voor alle partijen, behalve natuurlijk de reactionaire, van liet hoogste belang. De goede partij regeling en een vrucht bare wetgevende arbeid zijn thans ■de eerste vereischten voor liet land." Ook dit blad brengt op weemoedi ge wijze hulde en dank aan „de revolutionnairen, die in den strijd voor de vrijheid, in den tachtigjari gen oorlog, bun leven lieten." De „Rn ss" bevat, een fel-spottenrf artikel over het bewind van generaal Trepof, en diens optreden, dat een bijtende satyre wordt genoemd op de wijze waarop in Rusland gewoonlijk de orde wordt gehandhaafd. Fret voortduren van zulk een toestand is gelukkig onmogelijk, verzekert het blad, wanneer men tenminste niet voortdurend onlusten veroorzaken wil. Aan het systeem van regeeren met de knoet moet nu een einde wor den gemaakt. Gedurende den gehee- len oorlog predikten de Russische generaals„zuinig zijn met de pa tronen". Maar nu het geldt op het weerlooze Russische volk te schieten i? generaal Trepof de eerste om te bevelen „spaart uw patronen niet..." Het is merkwaardig, bij al deze persstemmen, dat er niet één woord van afscheid, van beklag, van mede lijden met de bureaucratie geuit wordt. De censuur is opgeheven, de dwang is voorbij en nu elkeen zijn eerlijke overtuiging mag uitspreken, j i? ook aan bet officieele gehuichel een j einde. Met de vrijheid deed ook de waar heid haar intrede.... sporen van nachtwaak. Wij zijn ver slagen ieder tracht den ander moed in te spreken. Eenige heeren, die wij kennen, zijn op straat geslagen en verwond. Mogelijk vluchten wij naar Finland..." EEN NIEUWE MARSEILLAISE. De Marseillaise is niet goed meer, dat heeft men in den laatsten tijd al meermallen gezegd. Doch nu heeft een ochtendblad „den thans meer en meer gebruikelijken weg" ingeslagen om maar weer eens een prijsvraag uit te schrijven. i Dat geeft den heer Pierre Mille aan leiding om in den „Matin" een groot artikel aan het onderwerp te wijden. Hieruit citeeren wij Ontegenzeggelijk is de tekst van de Marseillaise onheusch tegenover de hooge gasten, die ons sedert eenige jaren zoo vaak de eer van een bezoek aandoen. Wij hebben den keizer van Rusland gesommeerd zijn onzuiver bloed te storten, den koning van Italië gesom meerd zijn onzuiver bloed te storten, den koning van Engeland gesommeerd zijn onzuiver bloed te storten, den koning van Spanje gesommeerd zijn onzuiver bloed te storten; en het is heel merkwaardig dat we dien mooien raad nooit anders dan aan onze beste vrienden hebben kunnen geven. Maar. zegt de schrijver, ze hebben dat zoo kwaad niet opgevat, doch in een syro bolische en vriendschappelijke betee- kenis zoo iets als: „Bonjour, mijnheer de koning, hoe maak je het?" EEN DRAMA BIJ EEN DIAMANTEN BRUILOFT. Een paartje in Koningswaiden ir Neumark, zou den diamanten bruiloft vieren. Verschillende toebereidselen waren gemaakt om dit feest schitte rend te vieren, de kinderen en klein kinderen van de oude lui waren bij elkaar gekomen plotseling zakte de bruid, door een flauwte getroffen, in elkaar. Een half uur later was zij reeds overleden. Een uur later stierf ook haar man. De echtgenooten waren beiden meer dan negentig jaar oud. EEN OPROER... TEGEN DE DAMES HOEDEN. Een schouwburg te Rome is dezer dagen in groote opschudding geweest. Als op een commando verhief zich bijna het geheele publiek, dat zich tot nu toe steeds geërgerd had aan de reusachtige dameshoeden en riep uit alle macht uit„Abasso i cappelli i" (weg met de hoeden Het geschreeuw duurde totdat de meeste dames den hoed hadden afge zet, of het gebouw hadden verlaten. De politie heeft tegen de „rustver stoorders" proces-verbaal opgemaakt. BRIEF VAN EEN NEDERLANDSCHE VROUW UIT RUSLAND. Men is vaak en lang niet altijd ten onrechte, schrijft de „N. R. Ct." geneigd om de Russische telegram men in deze dagen met een korrel zout te nemen. Toch is het zaak ook hierin zich voor overdrijving te hoe den. Dat het werkelijk in Rusland bar toegaat moge nog eens blijken uit den volgenden brief van een dame uit Reval aan een stadgenoot, die aan het blad welwillend inzage van dit schrijven heeft verleend. De on opgesmuktheid van dit epistel naast het feit, dat de schrijfster haar naas te verwanten heeft onder de consu laire vertegenwoordigers van het Duitsche rijk en ons eigen land mo gen voldoende waarborg zijn om elk denkbeeld aan overdrijving uit te sluiten. De bewuste brief luidt aldus „Allen die belang in ons stellen, wil ik in der haast het volgende la ten weten, dat een zeekapitein mee naar Duitschland zal nemen. De laatste dagen deden vreeselijke ge ruchten de ronde, maar wijl dit reeds zoo vaak is voorgekomen, sloeg niemand er geloof aan. Gisteren ech ter de brief is van 25 October zitten wij om halfzes aan onze koffie, toen wij een merkwaardig gegons hooren. Plotseling gaan alle gasvlam men uitmen hoort een joelende me nigte naderen. O. (de echtgenoot) snelt naai' beneden om de huisdeur te sluitenik vlieg de achtertrap af en sluit de deur van de binnenplaats. Op 't zelfde oogenblik klinken zware slagen van breekijzers enz. daartegen t was juist op tijd. Ik snel terug naar boven, breng de kinderen achter in huis in veiligheid, grijp naai* een revolver om hem aan O. te brengen, die alleen met den ouden portier alle deuren van het kantoor afgrendelt. Daar weerklinkt eensklaps een ontploffing, zoodat ik haast neersloeg. Rakelings vloog langs O. een ijzeren pijp heen, onge veer 7ÜC.M. lang, door het raam en de voorkamer, een gat in de tafel slaande en vergezeld van een regen van glasscherven. Nu begon het. Het was een oogenblik van ontzetting. Schoten vielen in onze vensters met brokk,en ijzer en steenenlangs de goten klommen kerels omhoog langs het huis van N. (een familielid) en scholen toen door de ramen, zooals ik met eigen oogen zag. Anderhalve meter beneden mij viel een schot, dat een fontein van vuur gafeen ander viel dicht bij G. en de vrouw des huizes. Wij waren in God's hand, het was een wonder, dat wij ongedeerd bleven. De menigte ge droeg zich als beesten zoo trok zij verder, alles verwoestend en een Rus sisch heiligenbeeld doorborend, tot aan de Groenmarkt, waar een winkel van het brandewijn-monopolie fn vlammen opging. Dit gebeurde met alle monopolie-winkels de Lange- straat en de Smidstraat zijn puin- hoopen van scherven enz. en talrijke winkels zijn totaal leeggeplunderd. Alle wapenwinkels zijn leeg ge roofd. Verschrikkelijk ziet alles er uit. In H.'s kantoor drongen zij binnen en verscheurden de boeken. Dan werd de stad in purper gehuldonw schouwburg, liet mooie Interims-thea ter was een vlammenzeede vonken vlogen tot aan de haven. Daar een groot, deel van onze soldaten naar Petersburg zijn gezonden, zijn wij nagenoeg onbeschermd, der beestach tige menigte ten prijs. Afgesneden van post en telegraaf verkeeren wij bovendien in onzekerheid. De straten zien zwart van grijnzen de kerels de overige menschheid ziet er aschgrauw uit en draagt de VEEL GESCHREVEN. Roehefort heeft van de „Intransi- geant" een avondblad gemaakt. Dit gebeurtenisje noopte een statistiek- tijger eeai onderzoek in te stellen naai de vraag, hoeveel deze veelschrijver gedurende zijn 50-jarige journalistieke werkzaamheid al afpende. De bereke ning, die volgt, is gebaseerd op de schatting, dat Roehefort eiken dag een hoofdartikel van minstens 150 re gels schrijft, een zeker niet overmati ge schatting. We krijgen dan 54000 regels per jaar en 2.700.000 regels :n den heelen journalistentijd. Van deze regels zijn 300 boekeu sa men te stellen in het formaat-, dat in Frankrijk overal met 3.50 fr. betaald, wordt. Al de Rochefort-artikelen hebben volgens diezelfde berekening een leng te van 13225 meter, zet men de regels niet onder maar -achter elkaar, dan zouden 188 K.M. omvat worden Jam mer, dat quantiteit en qualiteit inde zen zich zoo slecht verdragen, zegt de „Zw. Ct." terecht. Hij heeft de kunst verstaan met schelden rijk te worden PAUL DéROULèDE. Paul Déroulède is Zondag te Parijs aangekomen en door een tallooze op gewonden menigte met gejuich be groet. Toen hij van het station met zijn rijtuig de stad inreed, drong het volk zóó op, dat een aantal wouwen en kinderen onder den voet geraak ten. DE GOUVERNEUR VAN DUITSCH Z. W. AFRIKA. De luitenant-generaal Von Troth a zal dón 18den November na de aan komst van den nieuwen gouverneur Von Lindequist teruggeroepen worden, en den 19den November de Duitsche kolonie in Zuidwest-Afrika verlaten. SCHILDERIJEN VERBRAND. Bij een brand, die Vrijdagmorgen uitbrak in het museum te Caen, zijn j volgens den „Temps" o.a. verbrand 1 een „Rookende Vrouw" van Teniers, een landschap van Van Goyen, een binnenhuis van Brakenburg, verdei j o.a. werken van Michaud, Monper, i Lannes, enz. Grootste Keuze Grafmonumenten Steeds Voorradig Magazijn van nieuwste Modellen Schoorsteenmantels. MARMERBLADEN voor Toonbanken, Uit stalkasten, Wasch tafels, Meubelbladen enz. enz wit of gekleurd. Verstrekt gaarne prijsop gave aan H. H. Aan nemers op aanvrage. Reparatiën aan Schoor steenmantels, Pendules, Coupes en alle Marmer- sieraden worden netjes in orde gemaakt. O O O O NIEUWE GRACHT 48. TEFEPHOON No. 564 2e kl. 12 «/2 Cent. 17Va w 25 EEN MOORDPOGING. Terwij| teen eigenaar van Lagorce, bij Libourne, M. Gendr-e, op zijn veld 3,an den arbeid was, werd eensklaps j een geweerschot op hem gelost, dat hem ernstig aan borst en gelaat kwetste. Het schot was gelost van zeer j dichtbij uit het struikgewas, en daar er in den omtrek geen ander huis staat als dat van het slachtoffer, kon de moordenaar zich ongemerkt ver-1 wij deren. Het pa.rket werd verwittigd en liet j ingesteld onderzoek deed spoedig den plichtige ontdekken. Deze heeft alles bekend, 't Is een landbouwer der ge- j meente, zekere Obissier, 40 jaar oud. De man was 70 fr. schuldig aan zijn siachtoffer, welke hij den llen dezer I moest betalen. Daar hij zulks niet kon, besloot hij Gendre te dooden, I denkend dat hiermee ook zijne schuld verviel Obissier is aangehouden. De toe stand van M. Gendre is betrekkelijk goed. van HAARLEM naar: le kl. HEEMSTEDE15 Cents BENNouBROÏÏK20 HILLEGOM, LISBE, SASSENHEIM, OEGST- GEE8T of LEIDEN80 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de Goederenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing, AlpiiCBasrs Orgel ea Plane hangel Ruime keuze in verschillende stijlen en merken. Eerste klassse Fabrikaat. Term. bet. van fÖ.per maand. Gratis onderricht, bij W. ALPHENAAR Ursulastraat No, 1. te Spaarndam, leveren franco Haar lem puike Winteraardappelen, Jammen, voor f 8.90 per H.L. bepaald de Zuiverste die er gemaakt wordt. Gegarandeerd Zniver. Kleine Houtilraat 62. DE TOESTAND TE SEWASTOPOL. Een groote vergadering te Sewasto- pol heeft Zaterdag de volgende beslui ten aangenomen en aan Witte ge seind lo. Het hoofd der politie, de gouver neur en de andere overheidspersonen moeten aftreden en terecht staan voor een krijgsraad van kozakken en ande re soldaten. 2o. De politie moet de stad uit. een militie opgericht worden en politieke en andere gevangenen dienen in vrij heid gesteld te worden. 3o. de namen van de muiters van de Knjas Potemkin moeten op perka ment geschreven en ten eeuwigen da ge ten stadhuize opgehangen worden. lo. de slachtoffers van de onlusten moeten op stadskosten begraven en hun gezinnen moeten onderhouden worden. Alleen na inwilliging van deze eischem kon de orde hersteld worden. EEN NIEUW MANIFEST. Een regeerings-communiqué zegt, dat de oorzaak van de onlusten ge zien moet worden in de verbittering van de verschillende groepen der be volking tegen elkander, en wel op grond van het manifest van 30 Octo ber. Het eenige middel om aan d'e on lusten een einde te maken, bestaat daarin, dat alle partijen doordrongen moeten worden van het bewustzijn dat de hervormingen onbuigzaam zul len worden ingevoerd. Geen pogingen der tegenstanders zullen dit kunnen verhinderen. Het communiqué raadt deigenen, die de onlusten veroorzaakten of in het leven riepen, kalmte en gematigdheid aan en roept de loyale onderdanen op tot medewerking bij de pogingen, om de rust te herstellen. De regeering weuscht bij de invoe ring der hervormingen den steun te vinden van de vreedzaam gestemde, bezonnen meerderheid der bevolking, die de toekomstige ontwikkeling van Rusland op den grondslag der bur gerlijke vrijheid en der territoriale integriteit wenschen. In het bijzondei' rekent de) regeering op den steun dei- pers, die begrijpen moet, dat in den tegenwoordigen toestand de eenheid en samenwerking van de geheele gees telijke kracht van het gansche volk noodig is. 22 cents is de prijs van een pondspak Quaker Oats. Het is overal verkrijgbaar; vraag echter bepaald om Quaker Oats. Wanneer gij Quaker Oats koopf ont-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6