NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6865 VeBaett?"!! feaüsaiw op et Pe®a8<ti£®^u MAANDAG 13 NOVEMBER 1905TA HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN FES. DRSE MAANDEN; Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) ...............a.. 1.30 IFranv.^ oer post door Nederland i-65 afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voo? Haarlem 0.37% s B de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lodens Coster? Directeur <J. C, PÊEREB00M. AD VERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertenttén 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. titercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Par(fs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Zondag 12 November. Brongebouw Holdens Engl. Mario- neitten-TiheaterVoorstelling, 8 uur. Bovenzaal Brongebouw Tentoonstel ling Wereldklok, 's voorm. 11 en 12 uur, 's nam. 2, 3 en 4 uur en 's av. 7, .8 en 9 uur. De Kroon Frankforter Vocaalkwar tet Matinée, 2 uur. Amstel's TooneelZwarte Griet, 8 uur. Schouwburg (Jansweg) Tooneerver- eeniging ,,Door Inspanning Uit spanning „Joan Wontersz", 7 uur. Soc. VereenigingSpecialiteiten-Ge- zelschap StrengholtVoorstelling, 7£ uur. Kleine VereenigingSpeoialiteiiten- Voorstelling, 7£ uur. Schietwedstrijd. Haarlem". Vergadering Vrije Soc. Vereeniging. Woestduin Wedrennen, 1| uur. Maandag 13 November. Bovenzaal VereenigingAlg. Ver. voor Bloembollen-cultuur109de Jaarvergadering, 11 uur. Geheel-Onthouders-Koffiehuis (Kleine Houtstr. 44) Ned. Coöp. Vrouwen bond, afd. HaarlemVoordracht Mr. J. H. Thiel over de Kinder wetten, 8£ uuir. De Kroon Concert-Bachman, 8 uur. Bovenzaal BrongebouwTentoonstel ling van de Wereldklok, op dezelfde uren. Schouwburg (Jansweg) Nederl. Pro testantenbond, afd. Haarlem Voor dracht Prof, Dr. H. IJ. Groenewe- gen, 8£ nur. Vergadering der Maatsch. van Nij verheid, dept. Haarlem. OM ONS HEF. <U DE BADHUIZEN VAN HET WITTE KRUIS- „Er zijn", zoo heb ik eens een me dicus hooien verklaren, „er zijn geen ziekten, maar zieken.' Hij wou daarmee natuurlijk zeggen dat een patient een persoonlijkheiid is, die ongelijk is aan een anderen patient, die dezelfde ziekte heeft, zoodat wat den een geneest, nog niet noodzake lijkerwijs baat behoeft te brengen aan den ander. Voor ons leeken is dat nu niet heel gemakkelijk te vatten. Wij verbeel den ons, dat een geneesmiddel pre cies dezelfde uitwerking hebben moet bij verschillende menschen, die aan dezelfde kwaal lijden, zooals een poetsmiddel waarmee éen kachel glad wordt geschuurd, ook hónderd andere kachels zal doen glanzen. De ervaring leert evenwel anders. Nog een andere spreuk doet in ae wereld der zieken opgeld. „Neem een geneesmiddel, zoolang als 't helpt". Deze tweede boutade wijst er op, dat er een zekere mode bestaat ook in de geneeskunst. Vandaag is het dit en morgen wat anders, dat de algemee- ne aandacht trekt. Zoo is 't bijvoor beeld een tijdlang de koudwaterge- neeskunde geweest, die baat heette op te leveren voor alle kwalen. Wörls- hofen was te klein voor de duizen den, die daarheen kwamen om ge nezing te zoeken voor hunne kwalen. En nu? De stroom is lang vermin derd,, nu de suggestieve figuur van pastoor Kneipp is heengegaan en de rol, die het koude water sedert eenige jaren ook in de officieele genees kunde speelde, schijnt verminderd. Tegenwoordig is men van meening, dat de plassen koud water, die met heftigheid op het lichaam werden gesmeten, zeer nadeelig zijn voor de bloedvaten, zoodat het lauw-warme w.ater langen tijd in den hoek gezet, weer naar voren wordt ge bracht. Gebruik een middel zoolang als 't helpt wil dan ook niets anders zeg gen, dan dat wellicht iemand, die vroeger door kouid water genezen zou zijn, nu bij lauw water baat. zal vin den, omdat het geloof ia een genees middel zoo'n machtige factor is tot genezing. Hoe het ook wezen mag de vol die het water speelt in de algemeene maatschappij is zeer in aanzien vooruitgegaan en het staat wel vast, dat juist de beweging voor koudwa- terbeh andeling gunstig gewerkt heeft op het besef, dat geregelde reinigings- baden noodig zijn. om gezond te blijven, in onze gemeente heeft het bestuur van het Witte Kruis zich in dat opzicht verdienstelijk gemaakt. dooi- de oprichting van twee douche- badhuizen een aan den Koudenhom en een op het Leidscheplein. Het is volmaakt overbodig om over deze inrichtingen ide loftrompet nog te steken. Het feit, dat ze week in week uit door honderden worden bezocht, zegt genoeg. Nu nog, terwijl er van zomerwarmte geen sprake meer is, heeft het eene badhuis meer dan zovendehalfhonderd en het andere meer dan zevenhonderd baden gele- verd. i Maar aangezien er eenmaal niets op dezen aardbol volmaakt is, valt er ook nog critiek uit te oefenen op de douchebadhuizen van het Witte Kruis. Er kwam iemand bij. mij en zei „Ik heb onlangs 's avonds na zeven uur een bad willen nemen, maar kon nergens terecht." „Och kom'zei ik ongeloovig. i „Heusch waar", zei hij, „De twee badhuizen van 't Witte Kruis sluiten te zeven uur en het badhuis van de Maats, tot Exploitatie van Staal- wiat er bronnen gaat nog vroeger dicht." Het was een dag in de week, geen Zaterdag. Ik heb er toen de uren eens op na gekeken. In den zomer zijn de badhuizen van 't Witte Kruis in de week open tot 's avonds 9 uur, op Zaterdag- avond tot, 10 uur. 's Winters (van 13 October tot 15 April) gaan ze in derdaad 's avonds te zeven uur al dicht, behalve op Zaterdagavond, wanneer ze open blijven tot tien uur. De inrichting in de Badhuisstraat wordt 's avonds te zes uur al geslo ten, Zaterdagsavonds te negen uur. „Maar waarom", zoo vroeg ik, „gaat u dan niet op Zaterdagavond of op Zondagmorgen „Dan is 't zoo druk', antwoordde hij. „Zaterdagavond is de officieele waschavond, dan komen er zooveel, dat alles voortdurend bezet is en de liefhebbers lang moeten wachten, zoo dat de bewaarder op de deuren van de badkamertjes klopt en roept „.voortmaken, heerenZondagsmor gens is .het precies zoo. Dat jachten als je een bad neemt vind ik alles behalve plezierig. Op de kaarten van d-~ badhuizen van 't Witte Kruis staat„ieder bad is een weldaad aan t lichaam bewezen", maar ik denk, dat het toch ook wel noodig zal wezen, om het op je gemak en niet overhaast te nemen." Die opmerking leek me lang niet dom. Als we nu de haduren goed na gaan, dan blijkt het, da.t het buiten Zaterdag en Zondag om, voor den werkman zoo goed als niet te gebrui ken is. 's Morgens gaan de deuren te acht uur open, "s middags te éen uur dicht, dan te yier uur weer open en te zeven uur dicht. Op den dag is er dus voor een werkman geen gele genheid en 's avonds, na zijn werk, evenmin, want zelfs als we aanne men dat hij precies te zes uur uit scheidt, dan naar huis loopt om zijn pakje te halen en vervolgens naar 't badhuis, dan zal hij zich moeten haas ten, om er vóór zevenen te zijn. Ein digt zijn werk te halfzeven of te zeven uur, dan is er in 't geheel geen kans meer op. i Zoodoende wordt dus de groote stroom vanzelf naar Zaterdagavond en Zondagmorgen gedreven. Maar de badhuizen van 't Witte Kni'S worden ook bezocht door an deren, dan arbeiders. Er zijn immers nog veel méér menschen, die geen hadkamer thuis hebben en voor wie het tarief van 't badhuis in de Bad huistraat te hoog is. Kantoorbedien den, winkelbedienden, ambtenaren en tal van anderen,, d'e van een zeker beperkt inkomen moeten leven, zou den zeker nog veel meer van deze badhuizen gebruik maken, wanneer daartoe maar beter gelegenheid be stond s Morgens te acht uur even wel ontbijten ze, gaan daarop naar hun bezigheden, eten te half zes of zes uur en zouden dus tot zeven uur een bad kunnen gaan nemen, wat evenwel met een volle maag noch aangenaam, noch gezond mag hee- ten. Voor vrouwen zijn de uren zoo ge regeld, dat zeer velen er nooit ge bruik van kunnen maken. Zij hebben toegang eiken dag 's morgens van negen tot tien uur en op Woensdag en Zaterdag van 2 tot 4 uur. Uitste kend voor onderwijzeressen en ar beidersvrouwen, ma,ar volstrekt niet T voor winkeljuffrouwen, meisjes die op ateliers werken, huisnaaisters en dienstboden, die op de genoemde uren zonder uitzondering allen druk aan den arbeid zijn en voor wie juist een geregeld wekelijksch bad zoo'n heer lijke verfrissóhing wezen zou. Bij het nagaan van deze regeling krijgt men den indruk, dat het be stuur van de badhuizen te veel heeft vastgehouden aan Zaterdagavond en Zondagmorgen als de momenten, waarop de mensdhheid zich schoon- wascht. Men kan zich toch ook op andere dagen reinigen Waarom dan niet de badhuizen eiken avond later opengesteld dan zeven uur? Zou het bestuur niet eens een proef willen nemen met een regeling in dezen geest Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond open tot 9 uur voor mannen. Dinsdagavond en Donderdagavond tot 10 uur voor vrouwen. De Zaterdagavond zou dan onver anderd kunnen blijven. Er zijn nu plannen voor het bou wen van een derde badhuis. Ik vind het prachtig, maar wanneer de uren niet worden uitgebreid blijft het on voldoende, al bouwde men er zes. Voor allerlei menschen is, zooals ik meen te hebben aangetoond, het dou- chebadhuis thans niet te gebruiken en ik beveel de zaak gaarne bij het bestuur van 't Witte Kruis, dat zich zooveel moeite voor de zaak geeft, ter overweging aan. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Als oorzaken tot den OPSTAND TE KROONSTAD worden door den „Times'-correspo in dent te Petersburg genoemd de wei gering der autoriteiten, om de klach ten aan te hooren, die drie dagen ge leden door de matrozen waren inge diend. Deze vroegen onder meer ver mindering van den diensttijd "van ze ven tot vijf jaar, verhooging van sol dij tot vijf gulden pér maand, verbe tering van voedsel en kleeding, toe stemming tot bijwoning van verga deringen en een betere behandeling van de zijde der officieren." „.Central News" noemt als aanlei ding het volgende „Vóór dat de telegrafische en tele fonische gemeenschap werd afgesne den de palen werden tot op zes K.M. af stands omver geworpen was uit Petersburg een schip met 150 ma trozen aangekomen, die verleden week tijdens de ongeregeldheden ge vangen waren gezet. Trepof had, even voor dat hij zijn post neerlegde, deze matrozen naar de maritieme overheid te Kroonstad opgezonden. Maar de gevangenen sloegen aan het muiten, sloten de bemanning van het schip in hun plaats op en heschen de roode vlag bij hun aankomst t.e Kroonstad. Een groot aantal matrozen en solda ten' in de haven verbroederden zich toen met DE MUITERS. en twee uren na hun komst waren de stad en de. vesting geheel in hunne macht." Vreeselijk hebben matrozen en sol daten daar vervolgens huisgehouden, hetgeen wèl blijkt uit onderstaande mededeeling van den ..Matin"-corres- pondent, die Donderdagavond laat seinde ,.De toestand te Kroonstad is hoogst ernstig. Vijftien straten zijn in brand gestoken en vermeld. Grostinni-Dvor, waar zich de voornaamste winkels bevonden, bestaat niet meer. De ma rine-club is geheel afgebrand, zonder dat men de rijk voorziene boekerii heeft kunnen redden. ..In het gevecht, dat den geheelen afgeloopen nacht duurde, vielen tal rijke dooden en gewonden. Tien offi cieren werden gedood. Troepen op standelingen trokken door Kroonstad, voorafgegaan door militaire muziek, die de Marseillaise speelde. ..Uit Petersburg zendt mem alle be schikbare troepen er heen. In de voornaamste straten en op de rooken- de puinhoopen worden mitrailleuses opgesteld. Het. arsenaal is gelukkig niet door den brand bereikt. Het is echter bij den aanvang van do ongere geldheden geheel geplunderd, zoodat er niets meer in is. „Te Petersburg neemt de ongerust heid toe. „Een afdeeling matrozen, die in het centrum van Petersburg gekazerneerd is, is heden aan het muiten geslagen en heeft reeds de vensters der kazer ne vernield." Een later bericht van denzelfden correspondent luidt „Ik zend u hierbij de laatste be richten uit Kroonstad, waarnaar ik door het late uur thans geen onder zoek meer kan doen. Een geheel regi ment dragonders uit Petersburg. DE KEURTROEPEN DER GARDE. zou zich, zonder eenig verzet, aan de opstandelingen hebben overgegeven. „Het regiment lanciers van de Kei zerin zou in een geweldig gevecht geheel zijn in de pan gehakt. Vijf-en-twintig duizend gewapen- den zijn in opstand. Men vreest, dat ze zich zullen meester maken van de oorlogsschepen in de haven en Peter hof zullen gaan bombardeeren. 1 „Te Petersburg is men zeer be angst." „In het Winterpaleis worden haas tig toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van den Tsaar, daar men de nabijheid van Kroonstad gevaar lijk acht voor diens veiligheid." Evenwel zijn bovengenoemde zeer verontrustende tijdingen nog niet be vestigd, zoodat ze onder aUe voorbe houd dienen te worden aanvaard. Daarentegen luiden juist de Rou- ter-telegrammen van 10 dezer veel'ge ruststellend er. We laten ze hieronder volgen Uit KROONSTAD „De muiterij is onderdrukt; .de overlevende muiters zijn gearresteerd, en de revolutionairen zijn ontmoe digd. Duizenden der meest betrouw bare troepen zijn in de stad bijeen gebracht «om een revolutie te voor komen, die zeker zou zijn uitgebroken wanneer Kroonstad tijdelijk voor do regeering zou zijn verloren gegaan. Het verlies van menschenlevens door de muiterij veroorzaakt is nog onbekendmen schat het aantal dooden op honderd, hei. aantal gewon den op eenige honderden. Uit PETERSBURG „Het Petersburgsche Telegraaf- agentschap verklaart, dat het in hot buitenland verspreide gerucht betref fende ieetf liernióuwihg van de mui terij te Kroonstad een verzinsel is. De toestand in Kroonstad, waar de staat van beleg is afgekondigd.-is he- den rustig. Opmerkelijk is het zegt de „Times"- correspondent nog, dat het oproer te Kroonstad wonderlijk samentreft met de aankomst van ADMIRAAL NEBOGATOF, die de rapporten van admiraal Rod- jestwensky over den zeeslag bij Tsoe- sima overbrengt. Nebogatof verklaart, dat zijn overgave veroorzaakt werd door de desorganisatie en de demora lisatie der vloot en door de onvol doende capaciteit van bemanning en schepen, zoodat de regeering en niet hij verantwoordelijk is voor de neder laag. Dezelfde verderfelijke invloed is thans in Kroonstad zoowel als destijds aan boord van de Kniaz Potemkin" werkzaam. Uit verschillende andere deelen van het Rijk komen weer GERUSTSTELLENDE BERICHTEN. Te Kief zullen de scholen den 14den geopend worden. Te Irkoet.sk is dal reeds geschied, maar de straten wor den nog door de troepen bewaakt. Te Theodesia heorscht rust; de winkels zijn weer geopend. De werkstaking te Mariinsk is geëindigd. Te Wolsk zal een commissie een onderzoek instel len naar de troebelen van de afgeloo pen week. Te Riga hebben de dokwerkers den arbeid hervat. Vermeldenswaard is ook, dat gene raal Trepof reeds uit Petersburg ver trokken is, om zijn betrekking als mi litair bevelhebber in het paleis Peter- hof te aanvaarden. Niemand is aan gewezen om hem op te volgen. De functieen van minister van politie van het. rijk zijn afgeschaft althans voorloopig. In FINLAND is de rust snel terug gekeerd. Te Helsingfors Abo, Mariehanxn en Nystad is de bekendmaking van den Tsaar-grootvorst met geestdrift ont vangen de werkstaking is afgeloopen en het verkeer is hervat. Te Helsing fors heeft de Senaat, met toestem ming van den gouverneur-generaal. 160.000 mark toegestaan ter betaling van de nationale gardes en werklie den, die tijdens de werkstaking poli tiedienst hebben verricht in de stad. Een particuliere correspondent uit Warschau deelt mede, da.t heden een gezantschap van 22 personen, be staande uit edelen en burgers, naar Fetersburg zou vertrekken om met tic regeering te beraadslagen over een zelfbestuur van POLEN. Uit andere landen. In de Vrijdag gehouden Kamerzif ting stelde de FRANSCHE MINISTER -PRESI DENT ROUVIER ■\oor. eerst de interpellaties over de al gemeene politiek te behandelen. Ondanks dit voorstel bleef de Ka mer. bij stemming, de voorgestelde orde van behandeling handhaven. De ministers Etienne en Berteaux verlieten daarop onder levendige agi tatie van de Kamer de zittingzaal, doch keerden later daarin weer te rug. De heer Rouvietr besteeg vervolgens de tribune en zeide, dat het lot van een ministerie niet. kan afhangen van dat van een minister als particulier. „Ik bevind mij op de tribune om te doen opmerken, dat het kabinet een aanzienlijke verantwoording op zich neemt. Men kan niet wenscheö, dat het kabinet verdwijne zonder gehoord te zijn. dat het wordt platgedrukt tusschen twee deuren. De regeering heeft altijd verklaard, zich niet aan een discussie over de algemeene poli tiek te zullen onttrekken. Ik zal hét land de noodige verklaringen geven. Wanneer de regeering hedenavond mocht heengaan, dan is het noodig, dat ge weet in welken staat zij de zaken achterlaat. Gij vergist u Indien ge denkt dat ik er op gesteld ben de inacht te behouden zonder werkelijk gezag te hebben." Daarna brengt Rouvier in herinne ring, da.t het kabinet het door de Ka mer vastgestelde programma, heeft aangenomen, met DE SCHEIDING VAN KERK EN STAAT voorop. „Die scheiding werd door een over- groote meerderheid aangenomen. Op liet oogenblik bevindt het ontwerp zich in den Senaat, en zou dit nu niet getroffen wem-den wanneer de wetge ving weird onderbrokenWanneer gij het doet vallen om ellendige persoon lijke of partij-overwegingen, zult gij daarvoor de verantwoordelijkheid dragen. „Ik ben een oud republikein, opge voed in de school van Gambetta., en ik ben trouw gebleven aan den dienst van republiek'en vaderland. Ge zult handen kunnen vinden, die bekwamer zijn om de republiek te verdedigen, dan de mijne, maar ge zult er geen vinden, die u meer waarborgen aan bieden." De president Doumer stelde toen voor de zitting te schorsen. Dit voorstel wordt verworpen, en het rumoer begon weer. In antwoord op een interpellatie-» Grosjean over de voortdurende inter nationalistische en anti-militairisti- sche propaganda zegt minister Rou vier „De Kamer moet zich uitspreken over onze verklaringen en wanneer ze zich tegen ens uitspreekt, zullen wij heengaan, trotsch op de vervulling van onzen plicht." MINISTER BERTEAUX verklaart, dat hij het Kabinet verlaat, omdat, de meerderheid vóór het Kabi net bij de stemming over de kwestie van de ambtenaars-syndicaten, was samengesteld uit de rechterzijde en de nationalisten, maar dat hij het Kabinet in geen moeilijkheden wilde brengen. Dunmant stelt voor, dat de Kamer, rekenende op de regeering, om de scheiding van kerk en staat te doen tot stand komen, alleen steunende op de meerderheid, die deze hervorming goedkeurde, zal overgaan tot de orde van den dag. Deze wordt aangenomen. DE SULTAN EN DE FINAN- CIEELE CONTROLE. Men verzekert-, dat de gezanten van Oostenrijk en Rusland de opdracht ontvingen aan de Porie een ultima tum te stellen, uit naam van alle groote mogendheden, waarin op de aanneming der financieele contróle in Macedonië wordt aangedrongen. De Sultan betuigde den Duitschen gezant, baron Marschall von Bieber- stein. zijn leedwezen dat hij niet kon toegevenhij voegde er aan toe, dat hij aan de mogendheden de verant woordelijkheid laat voor de gevolgen van dwangmaatregelen. Stadsnieuws Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 14 Nov. 1905, des namid dags van 1 tot. 2 uur door den heer W. Ezerman. Programma 1 Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Variatiën in As, Hesse. 3. Sonate No. 3. Mendelssohn. a. Con moto maestosob. Andante tranquillo. 4. Méd'tation, A. Guilmant. 5. Hallelujah. Handel. Akte-examens v r ij e- en orde- oefeningen der gymnastiek. Amsterdam. 10 November. Geëxa mineerd 12 candidaten. Geslaagd o. m. mej. M. B. Roosen, Overveen. Aantal Baden. Tn liet Douchebadhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloopen week genomen 666 baden, in dat aan het Leidscheplein 708. Rembrandt Com ,e Onder voorzitterschap van Dr. J. B. Schepers werd Vrijdagavond in de bovenzaal van „Café Neuf" eene bij eenkomst gehouden van het Rem brandt-Comité. Aanwezig waren 14 leden, welke op komst Dr. Schepers voor een „Haar- lemsch" comité nogal bevredigend achtte. Medegedeeld werd, dat de bestuurs functies als volgt verdeeld waren Dr. J. B. Schepers, voorzitter; J. London, plaatsvervangend voorzitter; J. H. j. Nacht web, secretaris; Wülemse, 2de secretarisJ. Lang, penningmeester. Het eere-voorzitterschap is aan geboden aan den heer Jlu\ Mr. J. W. G. Boreel van Hoge landen, bur gemeester van Haarlem. Deze heeft nog geen beslissing ge nomen. Voorlezing werd gedaan- van eene circulaire, welke aan de burgerij zal wordten gericht. Hierin wordt medegedeeld, dat de portefeuille met zes in vier-kleuren- druk uitgevoerde reproducties van Rembrandt's meest bekende schilder stukken met een korte levensbeschrij ving f2 zai kosten. Werkgevers enz., die echter de re producties aan ondergeschikten enz. willen uitdeelen, kunnen de porte feuilles goedkooper krijgen. Voor een aantal portefeuilles be taalt men dan steeds één gulden meer dan het aantal portefeuilles bedraagt, dat men koopt-, of, zooals het in de circulaire luidt, voor X portefeuilles betaalt men X plus 1 gulden. Men móet dan minstens voor f 10 koopen. Op deze wijze krijgt het comité bij eiken aankoop-in-'t-groot beschikking over 1 portefeuille om die gratis uit te deelen, omdat het comité zelf voor elke portefeuille maar één gulden be hoeft te betalen. Deze circulaire zal met alle namen der comité-leden worden geteekend. Met het hoöfd-comité is in overleg getreden om goedkoope, passende lijstjes voor de platen te Talon ma ken. Dr. Schepers deelde nog mede, dat men zich tot het dagelijksch bestuur der gemeente zal wenden lo. om te verzoeken voor elke school een portefeuille aan te schaffen en 2o. om te vragen voor de gemcente- werklieden exemplaren te doen aan koopen. Ook ligt het in 't plan orn subsidie aan te vragen. Na eenige discussie over liet ver strekken der platen aan gemeente werklieden, wat de heer W. L. Schram Azn. niet zeer gemakkelijk uit te voe ren vond werd nog besloten om aan alle comité-leden, ongeveer 70 in ge tal. een schrijven te zenden, waarbij zij worden iiitgenoodigd op te geven, welke werkgevers andere personen zij persoonlijk willen bezoeken, om de platen te verkoopen. Ten slotte werd nog de weiischelijk- heid betoogd om aan het hoofd-comi- té te Amsterdam te verzoeken om zooveel mogelijk de plaatselijke co- mité's op de hoogte te houden van wat er gedaan wordt. Daarna werd de bijeenkomst ge sloten. D e W o n d e rk 1 o k. In de bovenzaal van het Bronge bouw is thans "de „Wereldklok" aan gekomen. Hedenmorgen om elf uur werd de eerste tentoonstelling gegeven. Zoo als men weet een uitvoerige be schrijving gaven we reeds eerder is de klok een fraai gebeeldhouwd uurwerk, 4j( M. hoog, 4 M- breed en H M. diep, dat van alles kan doen wait de almanak aangeeft. Dit alles gaat vergezeld van orgelmuziek, baangekraai, koekoekgeroep enz. In ons volgend nummer komen we wat uitvoerig terug op de werking van het uurwerk. Voorshands volstaan we met te coustateeren. dat een bezoek aan dit kunstwerk van August Noll uit Vü- lingen (Schwarzwald) wel de moeite waard is. Het plan van den vertooner is om hier drie k vier weken te blijven. Bloembollencultuur. De afdeeling OverveenBloemen- daal van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft als candidaten voor het hoofdbestuur ge steld de heeren J. Bos Az. te Overvem en P. de Groot Jr. te Noordwijk. De afdeeling W armond de heeren L. H. Koolhoven te Bloemendaa! en P. van Deursen te Sassenheim. Aftredenden zijn de heeren A. K. Bij voet te Overveen. C. J. L. van der Meer te Noordwijk. Pluimveetentoonstel ling. De Haarlemsche Pluimveevereeni- ging „Fauna" zal op 8. 9 en 10 De cember in het Brongebouw een twee de nationale tentoonstelling houden van hoenders, duiven, zang-, sieraad-, kamer- en volièrevogels, konijnen, voederartikelen, kooien, en*/.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5