NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6866 tfaïecüüfllmö 3sge>'>o, beteaire ©j» JLosfr- «a FeeoMtagsoi. DINSDAG 14 NOVEMBER 1905 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER CVRkfi MAANDEN; Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-3C Fran.;^ oer post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers °SU Geïllustreerd Zondagsblads voor Haarlem0.37X B 3 B de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootssfea^ L@ffi?ens Coster, Directeur J» C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÈN: Van j—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. 1 of ercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdvertentiSn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubüclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Faubourg Montmartre. HET TOON EEL. „HAAR TERUGKEER DOOR HET „ROTTERDAMSCH TOONEEL- GEZELSCHAP (rtir. Van Eijs- den). De korte inhoud van dit stuk, dat in het buitenland en ook ten onzent zooveel succès heeft gehad, komt, ont daan van al liet bijwerk, eenvoudig hierop neereen vrouw, die getrouwd is met een man, met wien zij zich niet gelukkig gevoelt, verlaat hem om naar een knder te gaan, om deze op zijn beurt ook weer te verlaten, en naar haren eersten echtgenoot terug te keeren. Dit is alles. En dit is de beteekenis van den „terugkeer"' in den titel van het stuk. Laten w.e er alleen nog aan toevoe gen, dat de vrouw in de vroegere echtelijke woning weer wordt toege laten. En dat treft, dat verrast, dat wekt verwondering na alles wat er ge beurd is. Maar zoo is er meer in dit stuk. Zoo o.a. raakt men in moeilijkheid met zich zelf, wanneer mem zou wil len uitvorschen. wat Bernstein met dit stuk bedoeld kan hebben. We hebben hier met een ..gemaakt'" huwelijk te doen, een echt Fransch huwelijk Etienne en Eveline ken-, den elkaar nauwelijks, maar zijn door familie aan elkaar gekoppeld. En heeft Bernstein nu tegen zulke huwelijken willen waarschuwen Dat kan toch bijna nietdat is toch al te veel „vieux jeu" dat is al duizenden ma len, en soms pakkender gedaan. Wat dan Etienne neemt zijn weggeloopen en gescheiden vrouw weer hij zich in huis, omdat hij altijd van haar is blijven houden is Bernstein's moraal dus: liefde vergééft alles'? Dat zou ook al te oudbakken wezen. Wat. blijft, dan over? Het is door hef kind. dat Etienne en Eveline elkander weer vin den heeft Bernstein nu een motief op 't oog gehad als in de Duitsehe sentimenteele romans Och. maar dat kan ook niet., want Bernstein is daarvoor te veel Franschman. en daarvoor wordt die ontmoeting door middel van het kind ook te veel als een toeval behandeld. Neen. we gelooven niet. dat Bern stein een vooropgezette bedoeling met zijn stuk heeft gehad dat hij alleen een stuk leven heeft willen geven, een .tranche de vie", om met den groot meester va.n het naturalisme te spre ken. en dat hij eenvoudig heeft wil len laten zien en ontleden, hoe de menschen zich gedragen hij een le vens-evenement als het uitgedachte het is psychologie, onileed-zielltunde op het tooneel. 't Goed opgekomen publiek luisterde dan ook muisstil naar wat er op bet tooneel gezegd werd. gezegd al leen, want gehandeld werd er niet: 1 bleef geboeid e.n getroffen men kon 't merken aan de stemaning in de zaal en aan de aandoening, die men in veler oogen zag; want dit is ook een mooie kant van hét stuk, dat t een groot menschelijk medelijden opwekt met die levens-stumperds, die men alleen naar geluk ziet worstelen, terwijl men voelt dat zooals zij daar in het leven staan, zij dat geluk toch niet kunnen bereiken, dat zij onge lukkig moeten worden. Maar het stuk pakte óók zoo, om dat het zoo superieur door den heer en mevrouw Tartaud is gespeeld. W« zeiden onlangs naar aanleiding van hun spel in Het. Duel", dat met het klimmen der jaren de kunst van dit echtpaar steecis stijgende is. maar wat we in ..Terugkeer van hen za gen, heeft alles overtroffen wat we tot nu toe van hen kenden. We zijn er gewoon-weg verrukt over en we zou den wel willen jubelc-n over de blijd schap. dat we artiesten van het ge halte van mevrouw en meneer Tar taud op ons Hollandsch tooneel heb-: ben. Het was gaaf, rijp. doorwerkt en doorleefd spelwat zij lieten zien, was één met hun persoon ge worden. De groote scènes in 't eerste en tweede bedrijf met haar man en amant waren van spel. dictie, van gelaatsuitdrukking van standen die ze aannam, van de manier waarop ze haar afschuw en liefde er uit gooide, gewoon-weg heerlijk-mooi De avond van Zaterdag zien we als een triomf-avond in de loopbaan van mevrouw Tartaud. En Tartaud was ook schitterend dat staan en verdriet hebben bij den schoorsteen in het derde bedrijf, wan neer hij eindelijk zijn vrouw tot zich terugroeptde manier waarop hij haar in eerste bedrijf zeel waar "t op staat och. we kunnen hier al de mooie momenten van den avond niet herdenken 't. was heusch supérieur van hem. We komen, na zooveel gezien te hebben op allerlei gebied, niet zoo lichtelijk meer in verrukking, maar Zaterdag hebben mevrouw en de heer Tartaud ons een blijdschap over kunst gegeven, die de verrukking dicht nabij kwam. AGENDA Dinsdag 14 November. Soc. Vereeniging Meeting S. D. A. P. Revolutie in Rusland. Groote Kerk Orgelbespeling 1—2 uur Bovenzaal BrongebouwTentoonstel ling Wereldklok, 's voonn. 11 en 12 uur, 's nam. 2, 3 en 4 uur en 's av. 7, 8 en 9 uur. Samenkomsten tot opwekking en ver sterking van geestelijk leven, 10i 12 uur Bidstond en 3—4^ uur, Sa menkomst Broederkerk. Des avonds 8 uur openbare volkssamenkomst in de Groote Kerk. OM ONS HEEN EEN GEBREKKIGE TOEGANGSWEG Het is wel merkwaardig, dat onze stad aan den noord- en zuidkant veel beter toegangswegen heeft, dan aan de oost- en westzijde. Die van. 't zui den zijn wel de beste, de breeds Wa genweg, met daarnaast de Heem- steedsche Binnenweg, dwars dooi den Hout. Noordelijk hebben we den Schoterweg, die weliswaar even over de HaarlemscJie grens heel smal wordt, maar naast zich nog een an deren toegang tot den Schotersingel heeft. Aan clen oostkant is de toestand al dadelijk veel minder goed. Van de Amsterdamsche waart komt men dooi de monumentale poort in de smalle bochtige Spaarnwouderstraat, die ais hoofdverkeersweg volkomen te kort schiet. De tramlijn naar Amsterdam heeft men er dan ook niet durven doorleggen en daarvoor plaats ge vonden op den Heerensingel, die breed genoeg is, maar toch feitelijk de aangewezen weg niet was. Een belangrijke verbinding zooals deze met Amsterdam had haar eindpunt behooren te hebben in 't midden van de stad, met een aansluiting op de ceintuurbaan naar Zandvoort. Bij den toestand van de Spaarnwouder- str.aat was daaraan evenwel niet te denken, de oorspronkelijke eigenaars van de concessie hadden dan ook een zijtak van hun spoorweg verzonnen, die met een nieuwe brug over 't Spaarne naar den Koudenhorn en vandaar naar 't centrum van de stad loopen zou. Doch, ai is 't teekenpa pier geduldig, iets anders is het een plan totstand te brengen en toen het tot uitvoering kwam, is clan ook deze zijarm afgevallen. De slechtste toegang tot de stad is die aan 't westen, langs den Zijlweg. Men weet, dat er nog twee ande re zijn, het Kleverpark en de Brou wersvaart, maar de laatste is niet meer dan een kippenpad en het Kle verpark is alleen maar een weg naar het noordelijkste stadsdeel. De voor naamste van de drie is dus de Zijl- weg, ook de drukste, daar hij direct naar het middelpunt van de stad, de Groote Markt, voert. Of wil men se dert den nieuwsten bijbouw het Ver- wuift als centrum aannemen, dan is nog de Zijlweg, die immers naar de Raaks voert, de naaste toegangsweg. Het is d,an ook niet gemakkelijk, ons den Zijlweg voor te stellen zon der menschen, wagens, rijtuigen, kar ren, éen heele massa van beweging, waartusschen af en toe nog een drif tige automobiel komt aanstuiven. Wielrijders weten bij ervaring wel, hoe gevaarlijk het voor hen in deze Zijiweg-drukte kan wezen. Was de weg niets anders dan de verbinding van Haarlem met de buurtschap Over- veen, dan zou het er wel levendig maar althans op werkdagen zoo overdruk niet zijn. maar er is aan weerskanten van den Zijlweg een groote wijk ontstaande Ruychha- verstraat, Brouwerskade, Hasselaar straten en de daarop uitloopende straten ten zuiden en de Pieter Kics- straat en Duvenvoorctestraat met hare dwarswegen ten noorden. Dit alles mondt ten slotte uit op den Zijlweg, die door zijn rechtlijnig heid zoo n goede verkeersweg kon zijn en het zoo weinig is. De rijweg is voel te smal, vooral in vergelijking met de trottoirs. Hoe het mogelijk is dat de gemeente, die zelf voor nieu we bouwplannen een breedte van tien, twaalf, ja twintig meter eischt, er zoolang in berusten kon, dat deze hoofdverkeersweg niet meer dan 4.50 a 4.75 M. breed is, zal misschien ve len niet heel duidelijk zijn. Vooral niet, omdat de trottoirs daarnaast op de meeste plaatsen onnoodig breed zijn en zeer goed een paar meter aan den rijweg zouden kunnen afstaan. Natuurlijk zijn er verschillende be letselen. Werd de rijweg verbreed, dan zou een gedeelte van den tuin voor het buis dat de heer Van Lijn den nu bewoont, het tweetal huisjes waarin de rijwielzaak is gevestigd, verderop het huis van den heer Gaij- kerna en enkele kleine huisjes daar naast, moeten vervallen. Er moeten vroeger wel pogingen zijn gedaan, om de eigenaars daarvan tot afstand te bewegen, maar destijds zonder suc ces. Men zou wel gedaoht hebben, dat de gemeente, toen onlangs het huis op de hoogte te koop was, er zich van zou hebben meester ge maakt, maar dat is niet gebéhrd. De verschillende eigenaren tot meewer king te bewegen zal wel heel moei lijk zijn zoodat er ten slotte geen an der middel op wezen zal, dan een onteigening uit te lokken. Hoe eerder de gemeente daartoe besluit, hoe beter. De waarde van grond en huizen aan den Zijlweg is stijgende, en er zal onafwijsbaar een flinke verbreeding van den rijweg moeten plaats hebben wegens den aanleg van de tramlijn, die er toch wel ééns komen zal. Zooals de weg nu is, kan er aan tramrails niet ge dacht worden. Zelfs wanneer die niet werden gelegd en als vervoermiddel een railloos rijtuig, een auto-omnibus of een Renard-trein werd ingevoerd, zou de opstopping op den Zijlweg toch te groot, worden. laren geleden, toen het verkeer nog lang zoo druk niet was. vormden de Overveensche omnibussen er al een groote belem mering. De gemeentekas kan dus aan deze uitgave niet ontkomen. Tenzij het gemeentebestuur kans ziet. om den concessionaris van een tramlijn ge heel of gedeeltelijk in de onteigening te doen bijdragen. Is eenmaal de verbreeding van den Zijlweg totstand gekomen, dan is die zeker een mooie toegang geworden, maar nog niet tot het middelpunt van de gemeente. Het geheele verkeer moet over de niet al te breede Zijl- brug, dan over de lijn van de elec- trische tram de Zijlstraat in. Men be hoeft maar een kwartier lang op de brug de drukte gade te slaan, om te zien hoeveel zeemanschap er noodig is» om daar met rijtuigen en vracht wagens veilig langs te komen. Elk oogenblik staan de van twee kanten aanrijdende electrische trams er stil en versperren den toegang tot de Zijlstraat. Die straat zelf is ook niet voor een overdruk verkeer geschikt. Ze is te smal, verschillende firma's hebben er nog een gedeelte van noodig om er rijtuigen en wagens neer te zetten en iets verderop maakt de straat een gevaarlijke bocht. Toen er indertijd sprake van was, dat een tramlijn van de Groote Markt door de Zijlstraat zou worden gelegd, werd er door be woners van de tweede Zijlstraat daar tegen ernstig bezwaar gemaakt. Ik laat daar, of er niet wat overdrijving in lag, maar dat deze smalle kron kelende straat geen ideale weg is voor een druk verkeer tusschen het middelpunt van onze gemeente en het zich voortdurende .uitbreidende Bloemendaal is wel zeker. De aandacht is dan ook meermalen gevallen op een anderen weg. Stellen we ons de Zijlbrug voor wat meer naar het zuiden verplaatst, met een broeden toegangsweg van den Zijl weg af door wat nu plantsoen is, dan zou een mooie verbinding worden verkregen met de Raaks, die over vloedig ruimte oplevert. De tramlijn, als ze er kwam, zou dan óf langs de Gedempte Oude Gracht kunnen rij den en op 't Verwulft haar eindpunt vinden, óf van de Raaks af naar den anderen kant ombuigen en over de Ged. Oude Gracht, door de eerste Zijlstraat naar de Groote Markt gaan. Waarschijnlijk wordt spoedig deze geheele zaak weer actueeL Binnen kort is nu toch het voorstel van de traincommissie op de aanvragen van de Haarlemsohe Tramweg-Maatschap pij te verwachten. Dat advies kan goed zijn, er is lang genoeg over ge werkt. Maar zelfs al kwam er niet van een tramverbinding met Over- veen, de toestand van den Zijlweg kan op den duur zoo niet blijven. En hoe eerder daar een behoorlijke rij weg is aangelegd, des te beter voor het altijd drukker wordende verkeer. J. C. P. Buitenlandse!) verzicht RUSLAND'S TOESTAND. Na Finland, Polen, en na Polen de Kaukasus De vrijheidsidée werkt, als altijd in de wereldgeschiedenis is te consul- teeren, ook nu weer aanstekelijk. Polen gaat zich vrij maken. De plaatselijke autoriteiten van Polen te- legrafeeren, dat hun macht onvol doende is geworden. Het schrikbe wind heerscht alom. Graaf Witte ontvangt immer door uit de Poolsche steden telegrammen, de handteekeningen dragend van wel bekende personen, en waarin men autonomie vraagt, onder bedreiging van nieuwe daden van geweld. Vrijdag is dan ook in alle gouver nementen de krijgswet afgekondigd. Doch ook daar broeit de contra revolutie, zich uitend in samenzwe ringen om de Joden te verdelgen. De gouverneur heeft dien Israëlie ten de verzekering gegeven, dat hij de orde zal handhaven tegen wel ken prijs ook. Den nacht te voren •heeft men talrijke onbekenden waar genomen. die de huizen der Israëlie ten met krijt merkten. Berichten uit Gori, Koutais, Toho- nopane en Ouzourcheff, liggende in de westelijke Kaulcasisohe provin ciën, melden, dat de geheele bevol king, ten getale van 30,000 PERSONEN in opstand is gekomen. Ze zijn in troepen verdeeld en allen gewapend met repeteergeweren. De oproerlin gen trekken van plaats tot plaats en verbranden en vermoorden alles wat ge ontmoetten. De Tohelohenen, die anders politiediensten doen, branden en vermoorden wat niet onder de han. den van de oproerlingen is gevallen. Een trein met soldaten werd nabij Koutais door de oproerlingen aange vallen. Tien soldaten werden gedood en 40 gewond. De troepen der regee ring zijn op verschillende plaatsen omringd. Vijftien duizend man zijn gezonden om hen te ontzetten. Het Zwarte Zee-eskader is tegenover Ba- toeru geankerd. In Kisjinef sloegen Vrijdagnacht de gevangenen allen aan het muiten en eischten hunne vrijlating. Toen dit natuurlijk geweigerd werd. staken zij de gevangenis in brand. De troepen moesten uitrukken en vuur geven. Twee-en-twintig menschen werden gedood, een groot aantal gewond. EEN AANSLAG. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap deelt mede De vrouw van het Raadslid Ezersky pleegde Zaterdag een moordaanslag op gouverneur Klingenberg en verwondde dezen door twee revolverschoten aan den arm en in het onderlijf. De vrouw, die gevangen genomen is. pleegde de daad in het ontvang- salon van den gouverneur waartoe zij zich onder den naam van me vrouw Meiendorf toegang had ver schaft. KROONSTAD. De muiters te Kroonstad zullen op drie kruisers worden ingescheept voor een lange reis, waarmede een disciplinaire maatregel wordt be oogd. Voorts komt nog een bericht dat onder voorbehoud dient aanvaard te worden. Toen Keizer Wilhelm het bericht ontving van de muiterij te Kroon stad, zoo wordt gemeld, heeft hij den Tsaar per draadloos telegram het Duitsehe Noord-eskader ter beschik king aangeboden. Tsaar Nicolaas be dankte den Keizer per dépêche. De benoeming van grootvorst NIKOLAAS NIKOLAJEWITSJ in de plaats van grootvorst Wladi- mir is algemeen met voldoening ont vangen, wegens óe bekende l'berale gezindheid van den nieuwen func tionaris. die de eenige der grootvor sten was, welke den Tsaar het geven van een constitutie heeft aangeraden. Verder wordt gemeld, dat het plan bestaat tot oprichting van een nieu we partij, bestaande uit boeren en arbeiders, die den naam van Chris ten-democratische partij zal krijgen. Als leiders zullen Alexander Stakho- vitsj en pater Petrof optreden. Het t devies der nieuwe partij zal luiden ..Voor vrijheid, voor Christus en voor den Tsaar!" een devies dat be stemd schijnt om vele aanhangers te trekken. Ook zal een nieuw blad worden opgericht, dat het orgaan moet wor- i den van de constitutioneele democra- ten. De heer Struhve, die het met professor Milinkof zal re<ü«eeren, i heeft daarover een lang onderhoud met minister Witte gehad, j Omtrent het nieuwe congres van Zemstwo-leden te Moskou meldt de correspondent van den „Standard", dat de deelnemers de naaste toe- j uau ue uewineiimrs ue iw komst tamelijk donker schijnen in !te zien. Men vond het vrij veronrus- tend dat graaf Witte geen kabinet had weten samen te stellen anders dan uit de rangen der ondergeschik ten van de vroegere ministers. De gematigden zien meer en meer de dwaling in die de stakers hebben be gaan door hun actie te beginnen vóór de Doema bijeengekomen was. Een der aanwezigen vertelde het verhaal van zijn vlucht uit zijn land goed. dat thans door de bo^en in be zit genomen is en dat zij in hun eigen belang besturen met een uit stekend geregelde administratie. Men vreest in Petersburg voor nieu we onlusten. Zoo hebben de liberale bladen, als de ..Roess" en de „Nacha Jizni". reeds tralies voor hunne ven sters doen aanbrengen en al hunne redacteuren en zetters met revolvers bewapend. Men hoopt evenwel nog, dat de loopende geruchten slechts loos alarm zullen blijken. De „Russische Correspond enz" deelt mede. dat de geruchten betreffende een te verwachten JODEN-VERVOLGING in Petersburg aanhouden. De bende der „Zwarte Honderd" organiseert -zich, en zou thans reeds op 20,000 man kunnen rekenen. Joodsche advo caten ontvingen talrijke dreigbrieven, terwijl ook vele handelaars op de Alexandermarkt ook vele stadsauto- riteiten over de post oproepingen kre gen tot het houden van een bloed bad. Deze brieven werden bij de poli tie gedeponeerd, en sterke patrouil les bewaken de Alexandermarkt. De autoriteiten zijn van plan bij de min ste rustverstoring terstond krachtda dig op te treden. De uittocht van Russen naar het buitenland blijft aanhouden. Een te legram uit Liibeclt aan de „Voss. Ztg." meldt teen minste dat alle sche pen, die daar ter plaatse uit Russi sche havens aankomen overkropt zijn met vluchtelingen. Het volgende overzioht van den toe stand werd den correspondent van genoemd blad medegedeeld door den Russischen vrijheidskapioen Miljoe- kof. Witte, zeide deze, heeft nog on geveer drie maanden tijd om het algemeen kiesrecht in te voeren is dit dan nog niet gebeurd, dan zal een nieuwe algemeene staking de huidige regeering geheel op zij schui ven. Wel kunnen ieder oogenblik in Petersburg of op andere plaatsen partieele stakingen uitbreken, maar deze zouden geen algemeen "Karakter aannemen, al konden ze ook, zooals te Kroonstad, zeer bloedig zijn, en zouden om plaatselijke en aan de hoofdleiders onbekende redenen wor den begonnen. Als Witte binnen den genoemden termijn zich niet openlijk met de burgerlijke democratie had verbon den. dan zou de tijd van handelen gekomen zijn. Men zou er voor zor gen, dat dan ook de militaire disci pline nog verder ondermijnd zou zijn. Het nieuwe congres, -verklaarde de zegsman, zou der regeering een ultimatum in dien zin stellen. Ten slotte vermelden we het bericht uit Petersburg. dat de romanschrij ver Gorki ernstig aangetast is door tuberculose. UIT ANDERE LANDEN. In Oostenrijk komt een einde aan de spoorwegstaking. Ten gevolge der nieuwe bepalingen, door den minister van spoorwegen opgemaakt, heeft het personeel van den dienst der goederentreinen beslo ten den passieven tegenstand op te geven. In FRANKRIJK daarentegen is weder een staking uit gebroken. Het syndicaat van de ar beiders der Fransche arsenalen, ver gaderd te Lorient, heeft bij stemming uitgemaakt de staking voort te zet ten. Wat betreft de ministercrisis wordt medegedeeld, dat de ministerraad tot resultaat heeft, dat de heer Etienne van binnen], zaken naar oorlog over gaat Thomson verlaat het ministe rie van marine om Etienne aan bin- nenlandsche zaken op te volgen. Du- hief neemt de portefeuille van marine over. en wordt aan het ministerie van handel vervangen door Trouillot. Inzake de vermeende pestgevallen aan boord van het Duitsehe schip ..Undine" dat in de Schelde is aange houden. meldt de Belgische Regee ring aan de buiteulandsche regeerin gen, dat de gevallen gebleken zijn bij bacteriologisch onderzoek geen geval len van pestziekte te zijn. In Duitschland is de cholera ge weken. In de week van 5 tot 11 No vember zijn in Pruisen, volgens offi- cieele mededeelingen. geen ziektege vallen of sterfgevallen aan «holera voorgekom e n. stadsnieuws Bedankt.. Ds. J. v. d. Vegt. leeraar aan de Christelijk Gereformeerde Kerk in de Zuiders! ra at alhier heeft bedankt voor het beroep te Lisse. In deze stemming gevoelen we geen lust veel kwaads van de rest te zeg gen, en we zullen dus volstaan met in 't algemeen te verklaren, dat de rol van den amtn boven de krachten van den heer De Jong ging en wat ons in het tweede bedrijf werd voorgezet als een gezelschap Parisennes. foei, neen, deze medespelenden zijn vrou wen en de 'alanterie verbiedt ons dus een kwetsend woord te gebruiken, maar laat men 't niet voor een twee den keer probeeren ons zoo iets onder den neus te brengen. En dan begrijpen we niet. dat de régie heeft toegestaan dat Elsa Manhs régie heeft toegestaan dat Elsa Maulis in zulk een allerordinairst apenpakje op het tooneel verscheen zij weet toch zelf ook wél. clat dit geen frou- frou-chic van een echte Parisienne uit een café-concert van een der Parij- sche boulevards was Waar bleef de goede smaak van ons Elsje Had haar lieve gezichtje er niet boven uit gestoken, dan. had men haar voor een blauwen vogelverschrikker kunnen aanzien Maar deze kleinigheden zijn toch niet in staat geweest onze vreugde- stemming over het moois van den avond te bederven. Hadden we kans, we gingen dit stuk voor een tweede maal nog eens zien, al ware 't ook alleen voor hot spel van mevrouw en den lieer Tartaud. FRANS NETSCHER. (Ongecor ri geerd) Doopsgez. Zangkoor. Het eerste concert in dit seizoen belooft d'oor liet Doopsgezind Zang- koor zeer aantrekkelijk gemaakt te zullen worden. Hét programma be staat uitsluitend uit liederen gekozen uit Coers Liederboek voor Groot-Ne derland". en wel een twintigtal kersP, kinder-, minne- en krijgsliederen. Om de liederen van den solist in hetzelfde .genre te doen blijven is de keuze voorzeker eene gelukkige gevallen op den heer J. M. Orelio, die aldus na zijne langdurige buitenland- sche reis, zich voor het eerst weder in Haarlem bij gelegenheid van het con cert van dit koor zal doen hooren. Als datum is bepaald de 28ste De cember. Schennis der Grond w e t. In Het Volk" lezen wij onder dit opschrift: De ..Politiebode" bevestigt dat in de instructie voor buitengewone (on bezoldigde) gemeen te-veldwachters in Noord-TIolland voorkomt liet verbod om lid te zijn van een politieke partij en in het streven van zoo'n partij een werkzaam aandeel te nemen. Het blad meldt ..Het zonderlingste van liet geval is echter, dat in de vroeger uitgegeven instructie dit artikel niet voorkomt en daarmede ook niet later is aange vuld. zoodat deze verbodsbepalingen alleen gelden voor de jongere amb tenaren en enkele ouderen, van wie kort geleden de aanstelling van onbe zoldigd rijksveldwachter werd inge trokken en dei van buitengewoon ge meente-veldwachter in de plaats gege ven. „Nagenoeg allen inspecteurs, briga diers en agenten van politie, zoomede marktmeesters, controleurs van het buurtwezen enz. enz. is het dus ver boden. lid te zijn eener kiesvereeni- ging enz., voor zoover zij een nieuw exemplaar der instructie hebben ont vangen bij hunne benoeming (en l)e- eediging) tut buitengewoon veldwach ter." Dat Gedeputeerden van Noord-Hol land hiermee iets gedaan hebben, dat alleen tot de bevoegdheid van den wetgever behoort, hebben wij reeds betoogd. Het is te wenschen. dat den grondwet-schenncnden heeren dit zoo duidelijk mogelijk aan liet verstand wordt gebracht. Een premie. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie van de firma Gebr. E. «.V M. Cohen in dit nummer, waarbij onder zekere voorwaarden een staalgravure naar een schilderij van Israels ais premie wordt aangeboden. Weer ingerekend. De uit het Gerechtsgebouw ont vluchte Kuipers (zie ons vorig No.) is Zondagavond te G uur aangehouden in de woning van zijn broeder aan de Dubbele Buurt, door den recher cheur Jansen en naar het politiebu reau overgebracht. Bondswapen. Sedert e enigen tijd werden in de verschillende vereenigingen van aller lei richting moties behandeld ten gun ste van den Ned. Barbiers- en Kap- persbond. waarin het doel en stroven van (ten Bond werd goedgekeurd. Tn de toelichting van den Bond wordt tevens medegedeeld, dat bin nenkort bij elk Bondslid een honds- wapen zal worden aangebracht. Hiermede is mén Zaterdag i>ogon- ncn en kan men bij verschillende kap pers en barbiers zulk een wapen aan den voorgevel bevestigd zien.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1