NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6866 ?7afschijnS dageüiïk-, üehaive op Zon» en Feestdagen. DINSDAG 14 NOVEMBER 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PB* DRIE MAANDEN? Voor Haarlem Voor de dorpen Sn den omtrek waar een Ageni gevestigd is (kom der gemeente) Franco -oer post door Nederland Afzonderlijke nummers 120 1-30 1.65 0.02M Geïllustreerd voor Haarlem a 0.37^" 0 x de omstreken en franco per post c 0.45 (Jltgave der Vennmiscbap iLesrens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIÊN; Van 1—5 '.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Mercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 ea der Administratie 724, örukkerij: Zukk/ Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en AdvertentiSn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibls Faubourg Montmartre. Binnenland 1 HOFBERICHTEN. Uit den Iïaag wordt gemeld, dat H. M. -de Koningin-Moeder Vrijdag te Venetie is aangekomen. DE KONINGIN IN DLTTSCIILAND. Vrijdag bij de ontvangst der Konin gin aa.n liet station heeft de te Baden woonachtige Nederlaudische dame v. Dedem H. M. een prachtigen bloem ruiker aangeboden. Zaterdagvoormiddag hebben de Ko ningin, Prins Hendrik en het Groot hertogelijk echtpaar een wandeling gemaakt door de tuinen van het pa leis. Des namiddags 1 uur werd er ge luncht, waarbij aanzatende Groot hertog! de Groothertogin, do Koningin, en gemaal, prins Max en prinses Wil helm va.n Baden. Later op den middag hebben de Groothertog, de Groothertogin en hunne vorstelijke gasten een rijtoer gemaakt, waarbij bezichtigd werden Friederichsbad en Augustbad, nog la ter ging bet per rijtuig over d!en An- nabergtefgen 5 uur was men ten pa- ïeize terug. Des avonds had er in het paleis ter1 eere van de Koningin en Prins Hen drik een groot gala-diner plaats, waar bij aanzaten de leden van het groot hertogelijk Huis, de geheele hofhou ding. het geheel© gevolg der Koningin de Pruisische gezant Eisendecker en echtgenoote, prinses Amelie von Fur- stenberg. gravin Eichstatt, de gehei me regeeringsraad 1-Iaa.pe, de opper burgemeester Gönnetr, graaf Vitzthum von Eckstadit, de had-directeur, en verscheidene andere genoodigden. GEEN AUDIëNTIES. De gewone audiënties van de minis ters van justitie en oorlog zullen a.s. week niet plaats hebbeau Dr. KUYPER OVER HET VOLKSLEGER. Dr. Kuyper, van wien men, sedert zijn aftreden alls minister, at ij wel niets meer heeft vernomen, dan dat hij op reis is, heeft nu in „De Stan daard'' weer teekenen van leven ge geven door het schrijven van een ar tikel. dat tot opschrift draagt ..Bij drage tot de (juaestie van het Volks leger". Hij geerft. daarin een beschrijving van 'hef leger in Roemenië, (dr. Kuy per bevinult zich namelijk te Boeka rest), waarin hij veel goedis vindt, en dat hij, ..nu men ten onzent van Re- geeringswege) zich in de richting van het volksleger schijnt te willen bewe gen en te gelijk onze leger-uitgaven wil doen slinken", zeer ter bestudee- ring aa,nbeveelt. Men heeft daar in Roemenië een goed ingericht leger van 60.000 man. dat niet meer kost dan 42.000 frcs. per jaar, terwijl het Nederiandsche van 16.000 man 56.000 francs kost. EERHERSTEL. De heer A. Prell, redacteur van de „Deutsche Woehenzeitung für dieNie- derlande und Belgien", ontving van liet bestuur van den Nederlandsehen Journalistenkring een schrijven, waarin hem volledig eer-lierstel van de in liet „Berliner Tageblatt" geuite beschuldiging, dat hij een spion, rep tiel of Vertrauensirnann" der Duit- sche regeering in Nederland zou zijn. is aangeboden. De ..Deutsche Woehenzeitung für die Niederlande" maakt dezen brief openbaar, die ook zal worden opge nomen in hot eerstvolgend verschij nend orgaan va.n den „Nederland- schen Journalistenkring". Het bestuur beeft, na onderzoek van het door de heeren E. W. de Jong, C. Schildek en H. Tersteeg uitgebracht rapport, en na het hooren van de commissie, uit die heeren bestaande, besloten den heen* Prell te berichten „Dat in geen opzicht uit welk feit dan ook is bewezen, dat de lieer Prell een spion, reptiel of „Vertrauens- raann" der Duitsche regeering is; dat het verhoor -der getuigen veeleer liet tegciiidecil heeft aangetoond." TEGEN DE ELEVATORS. Het bestuur der Algemeene Beéedig- de Meters-Wegers-Vereeniging heeft een manifest aan de Rotterdamsche burgerij gericht waarin zij de motie ven van haren strijd uiteenzet, in het vertrouwen, dat de publieke opinie, met dien strijd zal instemmen eii; dus allerwege dc 'kreeft moge weerklinken: „Op tegen den broodroof door de Ele vator-Maatschappij Door het bestuur der „Algemeene H ave nar beid ea- s vereeniging Streven naar Verbetering" is voorts een ma nifest verspreid aan de Rotterdamsche havenarbeiders, waarin wordt aange maand zich niet te laten verleiden eene algemeene staking te proclamee- ren, doch de solidariteitsstaking van het graanbedirijf tot het einde toe te handhaven. Zaterdlag word in de haven gewerkt op 12 stoomschepen. RUSSISCHE ISRAëLIETEN. Reeds don eersten idiag is voor de Joodsche slachtoffers te Nicolajef bij de Rotterdamsche Beurscommissie, volgens de ,,N. R. CL", ingekomen een' bedrag van 423. Het federatie-bestuur dier S. D. A. P. te Amsterdam besloot, zoo meldt,,Het Volk", ten. voordeel© dier Russen een fancy-fair te organiseeren. Met het stoomschip „Noordam" dier Hol 1 and-Am:erika-1 i jn zijn Zaterdag van Rotterdam naai- New-York ver trokken 607 tusschendekspassagiers, meest uit Zuid-Rusland herkomstig. DOOD GEVONDEN. Omtrent den meubelmaker C. G. J„ te Arnhem, die dood in zijn woning werd gevonden, verneemt de N. A. C. nog het volgende Bij zijn huwelijk was J. met zijn vrouw hij zijn schoonmoeder komen inwonen en had zich gevestigd in een huis aan de Wielakkerstraat. dat zijn eigendom was, en waarin hij het m eu bel m akersb ed rij f ui toe f en de In het begin van deze maand werd J.'^ vrouw ziek J. ging evenwel op rei9 naar Amsterdam en keerde ook niet terug toen zijne vrouw overleed; hij was evenmin bij de begrafenis te genwoordig. Nadat de begrafenis ider vrouw hal plaats gehad, werd door de familie de inboedel uit het huis gehaald, d;e aan de moeder toebehoorde. Toen J. eenige dagen geleden 'e- rugkwam. vond hij zijn woning ge heel leeg alleen een schaafbank en -gereedschap dat hem toebehoorde wa ren nog aanwezig. Gedurende een paar dagen werd J. niet gezien, wat een overbuurman aanleiding gaf de familie te waar schuwen. Bij een ingesteld onderzoek vond men de voordeur gesloten. De politie heeft zich daarop langs de achterzijde van het huis toegang tot het huis verschaft en vond J. dood op een hoop krullen liggen bij zijn schaafbank. In de nabijheid lag een ledige cognacflesch. Vermoed wordt daarom, dat de oorzaak van den dood ïs misbruik A an sterken drank. men respectie\'elijk als geneesheer-di recteur en als directrice van de eeni ge jaren geleden door dezen genees heer alhier opgerichte Vereeniging ter bestrijding van lupus in Nederland. (N. R. Ct.) i Men verwacht, dat, wanneer de ar beid op veld en akker geheel gedaan zal zijn, liet veesmokkelen nog meer zal toenemen; want in de noordelij ke provinciën van België bestaat nog groot gebrek aan goed vee. GEMEENTERAADSVERKIEZING IN GRONINGEN. Naar Avij vernemen heeft de afdee- ling „Groningen" van clen bond van gemeentewerklieden den lieer D. Groen, gewezen beambte bij de gasfa- brek met algemeene stemmen geko zen tot candidaat voor den gemeente raad voor de vacature-Schaper. (Nieuwdbl. v. n. Noorden). ONZE CONSULS. Naar men verneemt, komen in aan merking voor den post van minister- resident te Teheran, opengevallen door 'het aanstaand vertrek naai" Z. Afrika van den heer Knobel, de hee ren Domela. Nieuwenhuys, thans zaakgelastigde te Bangkok, en Advo caat, thans consul-generaal te Shanghai. De heer Van de Sands B'akhuyzen is bestemd om, nadat hij zijn examen als vice-consul zal hebben afgelegd, titularis te worden van .het, sedert eenige jaren interimditisch waargeno men wordend, consulaat ie Calcutta. SCHIP GEZONKEN. De hoogaarts Tholen 88, schipper Schot, is op de Westerschelde gezon ken. De bemanning is vermoedelijk verdronken. Het voornaamste is, dat wij aan luitenant Christoffel, die nu met één jarig verlof in Nederland is, bewij zen, dat zijn trouw, zijn wilskracht, zijn kalme moed, zijn beleid, recht- vaardigheid en onzelfzuchtig voor- gaan als bevelvoerder, door ons be- 1 wonderd worden en dat honderden Nederlanders de hand uitstrekken, begeerig om die van den jongen rid der te drukken. Is luitenant Christoffel geen man het penseel van Hals en Rembrandt waard." FAILLISSEMENT GEBR. VAN HOYTEMA TE DELFT. De tweede uitkeering in id.it faillis sement zal 3 bedragen. Naar amen verneemt zal het totaal beneden 10 blijven. ONTSLAG GEVRAAGD. Naar men ons mededeelt, hebben dr. C. W. Bollaa.tr en zijne echtgenoo- te tegen 1 Januari a.s. ontslag geno VEE-SMOKKELEN. Men schrijft van de Belgische gren zen aan het N. v. d. D. Het 'is pier langen tijd. zeer stil geweest met het smokkelen van vee naar België. Eenige jaren geleden heerschte gewoonlijk omstreeks de zen tijd in enkele grensdorpen eene eigenaardige drukte. Daar verzamel den zich dan tegen den avond vee smokkelaars en koopliedener werd een goed glas gedronken en druk ge praat. En wanneer het gunstig oogen- blik gekomen was. trok de geheele troep met 50 a 60 mooie Holland sche melkkoeien over de grenzen. Van die groote drukte is thans geen spoor meer te ontdekken. Het was zelfs langen tijd, alsof het vee smokkelen geheel tot liet verleden zou gaan behooren en alsof de smokke laars, door de strenge maatregelen der Belgische regeering afgeschrikt, andere middelen van bestaan had den opgezocht. Inderdaad hebben ook enkele smokkelaars bij de boeren werk gezochtmaar toch gingen ve len in stilte voort met het smokkelen van runderen, varkens of sigaren. Een echte smokkelaar ban zich niét meer gewennen aan gewone bezighe den. Thans is er opnieuw leven ir, de brouwerij gekomen. Eiken avond ko men weer de haveloos gekleede man nen, meerendeels Belgen, onze grens dorpen bezoeken zij wachten daar het gunstig oogenbïik af en trakh.eii dan met twee of drie, soms vijf run deren tegelijk over de grenzen. Doch dit gaat zóó stil en zóó geheimzinnig, dat velen daarvan niets bespeuren. Ook zorgen zij er voor telkens een anderen weg te nemen. BEETGENOMEN. In den trein van Gronau naar En schede vroegen twee als werklieden gekleede personen hun medereiziger R.M. tegen Hollandsch geld te ver wisselen. De laatste voldeed daaraan doch zag, thuis gekomen, dat ze hem een Zeela.nd-penning voor 'n 20 R.M.- stuk in de band hadden gestopt. EEN HELD. De heer Charles Boissevain schrijft in zijn „Van Dag tot Dag" in het Hbld. van Zaterdagavond o. m. dit „We hebben allen een nationaal ideaal noodig dat van ons eischt de liefde en toewijding waarop het recht heeft. En zij, die aan dat ideaal hun le ven wijden en door het voorbeeld hunner kloeke daden ons volk het hart omhoog heffen zijn weldoeners van ons ras. Eerbiedig breng ik hun hulde voor hun triomfante opwekking van na tional en zin, van fier, krachtig en werkzaam volksbewustzijn! En daarom ook roep ik allen, die voelen en denken als ik, op om een bewijs van eerbied en dankbaarheid le geven aan den jongen held. die nu in ons midden verkeert, die de ben de van hen die ons lasteren zoo ver nietigd logenstraft, aan Hans Chris toffel, eersten luitenant dor mare chaussees. ridder derde klasse der Ko ninklijke Militaire Willemsorde. En 't is mij alsof ik met heerlij ken klank van koper het Wilhelmus hoor blazen als ik denk aan dezen no bel en bescheiden man en aan al wat hij mocht doen voor het vaderland, dus ons, die willen hopen en geloo- ven in de toekomst, bezielend met hie uwe kracht. En verder „En de Gouverneur-Generaal, d«e weet wat krijgsmansdeugd, wat een voudige, onzelfzuchtige plichtsbe trachting van een militair is, getuig de in zijn toespraak op Koninginne dag „In de Z. en O. afdeeWng van Bor neo is in zeer korten tijd. in het Bo ven Doesoen- en Dajakgebied, door het stoutmoedig en bijzonder beleid vol optieden van den energieken lui tenant Christoffel. een te voren nooit 'gekende toestand van rust en orde tot stand gekomen. Aan dezen offi cier zij hiervoor openlijk hulde ge bracht." En nu. mijn landgenooten. die be seft wat luitnant Christoffel deed, wilt. ge u aaneensluiten om uw hul de te voegen aan die van Zijne Ex cellentie den Gouverneur-Generaal Ik wilde zoo buitengewoon gaarne dat zich oen commissie vormde om den eenvoudigen. beleidvol!en, moedi gen officier te toonen dat wij Hollan ders een karakter als het zijne weten te eeren, dat wij een hart hebben dat heugenis heeft en 's lands nobele jon ge fielden niet vergeet. Laat een commissie rich vormen en beslissen welken vorm de hulde heb ben zal. ERKENNING VAN NOORWEGEN, j De minister van buitenlandische za- ken brengt ter algemeene kennis, dat die Nederiandsche regeering in offi- cieele betrekking is getreden met de regeering van Noorwegen. („stsct.") VERKLARING VAN DR. MOSCOVITER. j De heer K. H. Moscoviter, gemeen- te-arts te s-Gravenhage, wiens adres aan den Haagse-hen Raad wij hebben vermeld, deelt in de „Haagsche Crt. het schriftelijk verslag mede, dat hij aan het Burgerlijk Armbestuur heeft gegeven an zake de bekende kwestie. Op zijn woord van eer verklaart de heer Moscoviter, in dit verslag, de zuivere en geheele waarheid te heb ben gegeven. Den 18den October schrijft hij vervoegde zich des middags, om 12 uur aan mijn huis J. A. Goos, met het verzoek aan de dienstbode, daar ik niet thuis was, bij zijn ziek kind te komen. Om 1 uur hoorde ik een luid gesprek in de gang en op mijn vraag, wat er was, zeide mij Goos, dat iiij een ernstig ziek kind had en mij verzocht-, bij hem te komen, Her in an-Costerstraat 65. Ik vroeg hem, of er een ongeluk gebeurd was, of het kind plotseling was ziek gewor den. Op beide vragen moest hij neen zeggen. Op mijn waag, waarom hij dan niet des morgens tusschen 8 en 9 was gekomen, zooals het gewoonte is, antwoordde hij, de kaart eerst om tien uur gekregen te hebben. Op mijn zeggen, dat ik dien morgen in die zelfde straat op no. 81 was geweest, dat ik niet den geheelen dag kon blijven op en neer loopen, en waar om hij dan, als zijn kind al te voren ziek avüs, de kaart, niet tusschen 8 en 9 had gehaald, gaf hij geen ant woord, maar werd plotseling brutaal en „ofschoon ik mij over wèl of niet komen volstrekt nog niet had uitge sproken", zei hij „Mijnheer, wees voorzichtig met me ik ben typograaf en u zoudt de eerste niet zijn, dien ik met mijn pen ongelukkig hebt ge maakt". ik zei hem daarop, dat be dreigingen geen indruk op mij maak- ten en dat hij daardoor iedere tege moetkoming mijnerzijds had ver speeld. Hij zei daarop „Als ik maar geld had, dan kwant je wel". Ik ant woordde „Al was je niillionnair. bedreigingen maken op mij geen in druk". Daarop vertrok hij. Een uur later werd ik opgetelefo- neerd door het Burg. Armbestuur, wiens secretaris mij mede-deelde, dat Goos zich Avas komen beklagen over mijne weigering om te komen. Ik deelde den secretaris het voorgevalle ne mede, er bij \-oegende, hei zeer le betreuren niet te kunnen gaan maar toegeven zou den schijn va.n angst voor zijn bedreigingen op mij laden. Ik beloofde echter, den volgen den moi-gen er mijn eerste bezoek te zullen brengen en de AÜsite te zul>en beschouAven als voor den naasten dag opgegeven. Den volgenden morgen ging ik er heen, maar werd niet opengeda^a. Thuis gekomen, vernam ik. dat het kind in het R.-K. ziekenhuis den vori- gen avond was overleden. Ik infor meerde daarop aan het ziekenhuis, waaraan liet kind overleden wa.s. De dokter deel-de mij mede, dat omtrent den aard der ziekte niets niet zeker heid te zeggen Avas, daar 't kind ster vende Avas binnengebracht, maar „dat het kind Avas een uitgeteerd, armzalig schepseltje, dat zeker a-eel eerder geneeskundige hulp had noo dig gehad dan op het oogenbïik, da.t het ging sterven." Dit zijn de letterlijke woorden van den dokter. Den dag daarop ontving ik een brief van Goos, waarin hij mij schreef na mij alle mogelijke beleedigingen naar het hoofd te hebben gegooid, „dat. hij een zelfden strijd had. gehad, met dokter Stark in Amsterdam, waarbij hij zegevierend uit den strijd was getreden ondanks alle pogingen tot omkooping van de zijde van dien I dokter, om ruchtbaarheid te voorko men." Den dag daaraanvolgende kwam Goos te mijnent, om „antwoord" op dien brief te halen... Ik gaf liet meisje cle boodschap, dat ik alléén voor hem te sproken was tusschen 8 en 9 des morgens. Die boodschap is het. eenige wat mij in deze zaak spijt. Ik had nu gaarne geweten, welk „antwoord" hij ver langde. Eerst daarna volgde zijn aanklacht bij den gemeenteraad Ik resumeer dus, dat Goos, zonder da.arvoor een geldige reden te heb ben aangegeven, zijn aanvraag deed op een ander uur dan daarvoor i"s aangegeA'endat hij die .hulp eerst inriep, ofschoon zijn kind lang te vo ren moet zijn ziek geweest, toen het ging sterven, zoodat mijn bezoek niet anders dan een formaliteit zou zijn geweest om op het doodsbriefje niet te hebben ingevuld „zonder genees kundige hulp gestorven" dat hij mij door zijn ongemotiveerd brutaai op treden die hulp onmogelijk maakte; en dat hij zijn aanklacht heeft inge- diend toen het door hem geATaagde „antwoord" niet volgde. ANTWOORD AAN Dr. MOSCOVITEIR. De „Haagsche Ct." ontving een uit voerig antwoord van den heer .1. A. Goos op bovenstaand schrijven van den heer Moscoviter. Het blad schrijft, dat de bewoordin gen. waarin dit antwoord is opge schreven. van dien aard zijn, dal. de plaatsing geweigerd moest worden ingezonden stukken, merkt de .Haag sche Ct." op. mogen vrijmoedig zaken bespreken, maar niet beleedigen of schelden. De zakelijke verklaringen van den heer Goos komen op het volgende neer le. Hij 'g niet, zooals de lieer M. schreef, den 18n. maar den 19n Oc tober bij hem (en hij het Armbe stuur) geweest. 2e. Hij ontkent beslist, dat de heer M. hem zou hebben geATaagd. of het Ffniltf-ton. EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. 61) Het bovenvlak er van is beAdekt. Ik kan nauwelijks lezen, wat er op staat. Er zit iets op. Iets als -- Stijfsel Iriep hij. De stijfsel, die uit het potje vloeide en zich over de schrijftafel verspreidde. U kan er nog onmiskenbare sporen van zien hier en hier (snel wees hij al sprekende eenige plaatsen aan), Avant Mr. Gryce wilde geen vrouw in deze kamer toe laten en er is dus sinds diieii avond niets schoongemaakt. Do stijfsel is nu niet-- dan oen droge korst, maar u moet bedenken, dat, zij vochtig was, toen Mr. Gillespie zich over de tafel heenboog;. zoodiat, toen hij er met. zijn vingers in greep, van plan om de schrijfmachine te bereiken, hij er de toetsen me© bezoedelde. Dat zal u duidelijk Avonden als u ziet. dat juist de toetsen bevlekt zijun, die hij noodig had om d© laatste vijf woorden te schrijven. Kijk eens naar die e dan naar die n en hier de o. Op sommige toetsen is maar een beetje stijfsel zichtbaar; ma.ar op die e is een dikke laag, en nog dikker Avaarop, mijn heer Op die ©ene. waarover u 'teerst, sprak, waardoor het klavier versteld wordt. Juist u begrijpt het zeker al. U Wilt bijv. de hoofdletter I sehrijA-en. Dan houdt u met den eenen vinger dien hewusten toets naar beneden en met een anderen vinger den gewonen toets, gemerkt i. Ja, maar O. ik Aveet al wat u zeggen wilt. Er is geen hoofdletter in de vijf woor den, waarover Avij spreken. Juist mijn heer, maar levert die stijfsel op dien toets niet het bewijs, d'at hij zijn besi deed er één te schrijven dat hij een hoofdletter noodig had. ai_ kwam zij niet op het papierBi.f het begin van eene mededeel ing avïI iemand- natuur lijk een hoofdletter gebruiken en u ziet, mijnheer, dal de ruimte tusschen die laatste haastig toegevoegde avoor den en zijn onafgemaakten brief breed genoeg is, dat ei" één kon staan. Maar de haast en zenuwachtigheid van de zen stervenden man waren zóó groot, dat hij geen kracht genoeg meer bezat om dien versteltoets naar beneden te drukken. Als a\ ij dus deze mededee- ling goed willen lezen, dan moeten wij er cle hoofdHéttdr bij denken. Nu. welke letter denkt u dat hij van plan was daar neer te schrijven Ik schudde mijn hoofd. Alle gedach ten schenen in mijn hoofd rond te draaien. Er is er maar één, riep hij uit, die eenige beteekenis zou hebben du letter G mijnheer, de G Voeg die let ter er bij. mijnheer, en vertel mij dan hoe u deze woorden Leest. U kent ze wel, of wacht eA'en, ik heb ze hier. En Sweetwater vouwde een copie van den brief voor mij uit. zooals hij er had uitgezien, nadat Mr. Gillegpie er die vijf woorden had bij gevoegd. Maar dit was een onnoodige a-oor- zorg van zijn kant. Ik kende de woor- den van buiten, en had er de hoofd letter G al a-oorgezet-, die er werkelijk bij scheen te behooren een van mijn zoons. hij" „Geen van mijn zoons... hij" O riep ik uit, wat een verschil Het gelaat van den jongen Sweet water glom. Wat zegt u ervan? riep hij uit. Ik kreeg dat idée. terwijl u over Miss Meredith sprak. Maair dat is niet al les. Wij zijn nog niet klaar. Een let ter er voor geplaatst is niet voldoende. Wij moeten er nog een paar achter voegen. Weet u, welke ik bedoel Ik keek hem vol verbazing aan. ..GEEN VAN MIJN ZOONS HIJ" beteckent niets, Mr. Outhwaite. Maar kijk eens Het paler weer iin de schrijfmachine leggend, drukte hij op enkele toetsen, lichtte de rol op en trok mij naar zich toe om te kijken. Siel u mijn groote verbazing voor, toen ik doze woorden voor mij geschreven zag „GEEN VAN MIJN ZOONS. HIJMAN HOOFDSTUK XXXIII. W a a r i n w ij M r. Gryce z ij n o n- gelukkigc ziekte kun nen vergeven. Dat verwachtte u niet, wel? Ik vermoedde, dat hot een verrassing voor u zou zijn. O, ik weet wat u wil zeggenging Sweetwater haastig voort, U mist het leesteeken en de hoofdletter H, dat zou aanduiden, dat h ij het begin van eon eigennaam moest bateekenen. Maar mijnheer, Mr. Gillespie zou niet do doodzieke mau geweest zijn, die hij op dat oogenbïik was, als hij had kunnen denken aan hoofdletters of leesteekens. Hij was zelfs niet in staat het woord Ie vol tooien, ofschoon hij dat blijkbaar zelf niet meer opgemerkt heeft, „Geen van mijn zoons. Ilijman" wilde hij schrij ven ik geef u mijn woord er op. En nu, besloot hij triomfantelijk, na mij kort maai- voldaan aangekeken te heb ben, is liet begrijpelijk, waarom deze stervende man zijn laatste krachten wilde inspannen om zeker te zijn. dat dezo woorden veilig kwamen bij de eenige persoon, (lie van zijn vroegere ATcesclijke veamoedens op do hoogte was. Zooals tedere vader in zijn plaats zou doem. schrok hij er voor terug, dat zijn zoons zouden Aveten. hoezeer hij hen miskend had en de tusschenkomst van Ilijman vreezende, als hij iemand uit het huis te hulp riep, zond hij zijn kleinkind naar buiten - Maar Ik weet dat wij tot nu toe slechts mogelijkheden behandelen, mijn heer. Maar welk motief kan deze arme, oude dienaar gehadhébben voor een moord, die hem van zijn meesier be roofde, dien hij zooveel jaren trouw gediend had Als u een motief noodig heeft, zoekt u dan hier. en hij haakle een ander opgevouwen stuk papier uitzijn zak. dat hij A-oor mijn oogen open- A'ouwde. Het. Avas een copie van het testament van Mr. Gillespie. O riep ik uit. met een vaag be grip van hetgeen dat beteokende" Duizend dollars, zei Sweetwater. Niet veel in. uw oogen. maar in de zijne eon vermogen. En voor zoo'n legaatje denkt u, dat deze man Sweetwater legde zijn vinger op den mond. Excuseer mij, zei hij. maar zou den wij niet A-erstandiger doen deze schrijfmachine weer neer to zetten op de plank, waar wij haar vandaan go- haa.hl hebben Als ik mij niet vergis, dan zal zij een belangrijke plaats'In nemen bij het verhoor, dat ik duide lijk zie naderen. Ik knikte dankbaar voor de verstan dige waarschuwing, mij aldus gege ven, en tezamen zetten wij de schrijf machine weer in de kast. Toen keerde hij zich weer tot mij niet een nieuw licht in zijn kleine, grijze oogen. En nu, mijnheer, vsïrzoek ik u een beetje op zijde-te gaan. Ik ga een einde maken aan deze zaak. En niet een plotselingen ruk de deur openend, stortte hij zich in de hal. Het volgend oogenbïik hoorde ik een kreet, gevolgd door een zacht ge grom toen flikkerde de lucifer, die ik haastig had afgestoken, op, en ik zag den detective, met den bottelier als in ijzeren greep. Vol verlangen keek hij naar mij om, naar het opflikkerende licht De man in de hal kwam op dat oogenbïik naast mij staan, en spoedig hadden wij drie gaspitten aangesto ken. die twee doodsbleeke gezichten verlichtten. Dat van Sweetwater bleek van triomf, en dat van Hijman blauAv- bleek van vrees. Moordenaarriep de detective uit, steeds het bleeke gelaat in 't oog houdend. Jij bont de man, die vergift dëed in den Avijn van Mr. Gillespie En als de gerechtsdienaar hier je een uur Ln bewaring wil houden, dan zal ik even heengaan orn een hevel totge- vangennemLug voor je te halen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5