kind plotseling ziek geworden of dat er een ongeluk gebeurd washij zegt op zijn vriendelijk verzoek di rect een pertinente weigering te heb ben gekregen, en handhaaft verder zijn voorstelling in 't adres aan den Raad. Niemand schrijft hij had zich netter kunnen aandienen dan ik heb gedaan". 3o. De verklaring van den heer M. dat G. zou gezegd hebben..ge zoudt de eerste niet zijn. dien Lk met mijn pen ongelukkig heb gemaakt", noemt G. beslist onwaar. Zijneeni- ge pennestrïjd was tot dusver met dr. H. te Amsterdam, waarbij hij gelijk kreeg. ..Bovendien begrijp ik schrijft hij maar al te goed, dat iemand ongelukkig maken op zichzelf een slechte en afkeurens waardige daad is, waarop men zich heusch niet behoeft te beroepen." 4o. Het kindje zou, volgens den dokter in het R.-K. ziekenhuis, uitge teerd zijn geweest en al eerder ge neeskundige hulp hebben noodig ge had. Het is luidt G.'s antwoord eerder behandeld door dr. Büchler, die afscheid nam omdat het beter was. Acht dagen is het goed ge weest toen stortte het weder in. Dr. B. werd niet weer geivxepen. omdat G. dit niet kon bétalen. (DU is bij het onderzoek meegedeeld). oo. Van den brief, aan den heer M. geschreven, bezit de heer Ter Laan een afschrift. De heer G. ver zoekt >den dokter, dien brief geheel openbaar te maken. Dat hij bij den heer M. is geweest om antwoord op dien brief, ontkent hij. ,,Er is iemand bij den heer M. geweest, dien hij (G.) had aangesproken, om strooibiljetten te verspre'den, en die den dokter eerst daarover had wil len spreken. Later heb ik van dat plan afgezien en den officieelen weg gevolgd, omdat hij mij beter toe scheen." 60. De heer G. vermeldt ten slotte twee gevallen, van een juffrouw D., waarin de heer M. aan die buspa- tiënte hulp weigerde, en van den heer B. (toen Rembrandtstraat 198), die echter, klagend bij het Armbe stuur, in 't ongelijk werd gesteld. „Aan het slot van zijn schrijven (waarvan het bovenstaande nauwge zet de feitelijke inhoud is) ver klaart de heer G„ op zijn eerewoord dat zijn adres .geheel en al op waarheid is geschoeid" en hij er on mogelijk één woord van kan terug nemen." EEN CURSUS VOOR CHAUFFEURS. Naar men verneemt zal in bet be gin van het jaar 19Ü6 aan de Am bachtsschool te 's-Gnaveahage een cursus voor de opleiding van chauf feurs geopend worden. De cursus wordt opgericht met den steun van de Nederianidische Automobiel club en van de Vereeniging van. fabrikanten van en handelaren in automobielen. De duur van den cursus is 4 maan den. Het onderwijs wordt gegeven gedux-ende de wei-kdageu van 8—12 en van 26 uur en omvat de begin selen van natuurkunde en electro- techniek, kennis van verschillende motoren en onderdeden van automo bielen, het verrichten van herstellin gen aan motor, onderstel, banden enz., en oefeningen, in het rijden. Om tot dezen cursus te kunnen wor den toegelaten moet mexx minstens 18 jaren oud zijn, in het bezit zijn van een diploma voor metaalbewer king van eene ambachtsschool of door een examen de bewijzen geven dat men eene daarmede overeenkomende practische en theoretische bekwaam heid bezit. Slechts een beperkt aantal leerlin gen kan tot dezen cursus worden toe gelaten. Wanneer er zich meer can- dddalen aanmelden dan er kunnen worden geplaatst, zal si edits 1/3 ge deelte van de toe te latenen in Den Haag woonachtig mogen zijn. Men vestigt op het bovenstaande de aandacht, omdat blijkens den steun van bovengenoemde corporaties en de toeneming van het gebruik van mo torwagens aaxx goed onderlegde chauffeurs groote behoefte bestaat, zoodat het bezit van het getuigschrift als chauffeur de gelegenheid opent tot het verkrijgen van eene winstge vende positie. NEDERLAND EN BELGIe. De Petit Bleu" gaat nog immer voort met het. bepleiten van de nood zakelijkheid eener nauwe aansluiting van beide natiën. Het Vrijdag-num mer bevat de ïneaningsuitingeii van den minister van Staat. Beemaert, en het Senaatslid Sam Wiener. Men kont de waarde, die in onze regc-e- ringskringen wordt gehecht aan den persoon in de zienswijzen van Beer- naert. den gerouti neer den Belgischen politicu». Beennaert verklaarde, dat hij met belangstelling het ondernemen van de ..Petit Bleu" had gevolgd, en dat hij er de strekking van goedkeurde. „De gedachte is groot, mooi, ver leidelijk, en heeft mij zeer bezig ge houden. De twee hoofdpunten, handel en defensie, zijn duidelijk belicht. Ik ben met blind voor de ernstige moei lijkheden. die zich op liet eerste ge zicht voordoen, mot name bijv. de ac cijnzen-kwestie. Doch acht ze evenmin onoverkomelijk, wanneer aan beide zijden de goed© wil voorzit. ...Meermalen lxeb ik me op defensief gebied onderhouden met den gene raal Den Beer Poortugael ilxeide per sonen waren a fg»v aardïgden op het Wed es-Congres te "s-Gravenhage. Red,;, van wien gij de meening even eens hebt gepubliceerd. „En de onverzettelijke overtuiging hooft ziclx bij mij gevestigd!, dat een nauw samengaan vaal onze militaire krachten een goduchten dijk zou op werpen tegen allen aanval van beider grondgebied. Mijn sympathie is dan ook voor een interparlementaire Hol- landsch-Belgische conferentie." De heer Beemaert wenschte zijne uitingen niet beschouwd ia zien als het resultaat van een interview. Bij wijze van uitzond er i ng had hij intus- schen tegen publiceering geen be zwaar. De heer Sam Wiener is liberaal, kalm berekenend en zeer geacht, zoo wel aan de balie als in den S naai. Hij zegde ..lk heb de enquête, door 11 inge steld bij onze waarde Hollandsche vrienden, gevolgd, en met veel genoe gen de gunstige verklaringen van verschillende autoriteiten te onzen opzichte vernomen. „Tusschen België en Holland, die zoo Lang tezamen hebben geleefd, en waarvan 'dd vrijzinnige instellingen elkaar zoo verwant zijn, bestaat geen nationale haat, doch een ernstige en wederzij dsche vriendschap. ..Het is, naar mijn zienswijze, bui ten twijfel, dat België het recht heeft zich te allieeren voor de verdediging van zijn grondgebied. Rivier, De camps. Nïjs, Westlake, hebben dit sinds lang aangetoond. Maar die kwes tie schijnt mij niet te moeten worden vastgesteld op cliit oogenblik, niet door eene interparlementaire conferentie. De vragen, die zich zullen voordoen, zijn zóó talrijk, zooveel technische dingen zitten er aan vast. dat ik meer vertrouwen op goeden uitslag zou hebben, wanneer de aangelegenheid werd voorbereid door enkele daartoe volkomen bevoegd'© mammen, buiten de openbare discussie, in de stilte van de werkkamer. Vermelding verdient, dat d'e mogend heden. die het traktaat van Londen ondeHeeköttden, verklaard hebben dat de scheiding der beide landen in hu a oogen. geen enkel motief deed verdwij nen, dat. mede aanleiding had gege ven tot het vaststellen van de Unie van 1815. De hoop is zelfs uitgespro ken, dat de voorwaarden, waaronder ze de onafhankelijkheid en de neutra liteit van België erkenden, van dien aard zouden blijken te zijn, dat liet vergemakkelijken van een vluggever- zoening met Holland en eene nauwe toenadering tussclien beide landen, er uit zouden kunnen voortvloeien." De meeningen van den socialisti- schen Senator Edmiomd Picard en van eenige politieke en militaire notabe len zullen weldra volgen. LANGS DE STRAAT. Gekke mèn. De regen viel neer, bij stroomen. De steeg stond vól menschen, opge stuwd naar 't nauwe portaal, en de wankele trap. Met strakke aandacht tuurden allen naar boven, waar twéé lichten grootsch brandden, 'n Onze kere schaduw van 'n bloempot en 'n kamerplant op 't gordijn spande de nieuwsgierigheid. Boven zat de mèn erwtensoep te eten, met drie kluif jes, 's nachtsom half één. Den vorigen dag was-ie thuisgekomen met vier honden, die-ie pas gekocht had, en die-ie dadelijk weer had weggegeven. Den vóór-vorigen dag had-ie heetgemaakte centen uit 't raam laten vallen, en hoven, met z'n beenen uit 't venster hangend, op n orgel gespeeld- De mèn was in de steeg voor gèk vei*- klaard. En z'n verrichtingen werden hoofdschuddend bespied, en over vertellend tot in 't krankzinnige ver gróót. Nou zat-ie boven, op z'n een tje, met 'n keteltje zware ei-wtensoep voor zich, 's nachts om half één. De jongen die beneden iix 'n café be diende ,was door 'm geroepen, omdat ie warme wijngroc wou hebben bij z'ix erwtensoep. En de jongen had hèm zien zitten en 't keteltje zien st&én. En de steeg was volgeloopen, opgedrongen naar de trap van den gekken man. Angstvallig luisterde t pu bliek, of er geluiden boven waren beramend weid 'n expeditie voorge steld, om in den mvsterieusen too- verhal bóven door te dringen. '11 Ro- huste kruier, met vuisten als haxpers, en '11 corpus als 'n aambeeld, tinlde als '11 riet, stond achteraan, 'n Juf- frouw, wier mondbeweeg één rate ling was en wier gemoed één moord kuil, zag zenuwachtig-oogknippend, zwijgend naar het gordijn, waar schaduw van bloempot en kamerplant dóód, onbeweeglijk stond ingegriffeld. Toen besloot men den jongen-van- de-wijngroc er nogmaals vóór te spannen. Hij moest naar boven gaan, en de goocheltoeren beschouwen en beschrijven. De jongen ging en kwam niet te rug... Roerloos lichtte boven het strak- hangend gordijntje met de ééuwige schaduw: stonden geheimzinnig-sta- rend de ijzeren spijlen van het hekje vóór het twee-voetig balkonnetje duisterde vréémd de grijs-geplekte muur van gore steen, óm het ven ster. Onheilspellend kletterde de regen, dreigend waarschuwde de stilte onder het volk in de steeg. De jongen kwam niét terug. Het glansgordijntje verraadde niéts de ijzeren spijlen spookten, in lange- lijven strekking. Griezelig-dónker gaapte de holle opening van hettrap- gewelf boven 't portaal. De menschen in de steeg wachtten en wachtten. Wachtten in verlangen, nieuwsgierigheid, twijfel, vrees, ont- zètting. Wachtten te hngstig om te gaan informééren, boven bij den gekkcix mèn, z'n erwtensoep, èn z'n wijngroc. Wachtten in griezeling voor bloed .moordvoor 't ge heimzinnige. Agenten van poli tie weiden gezocht... 'n Agent van politie in Amsterdam is er niet Toen besloten ze naar boven te gaan, de duistere trap op, naar de kamer van de strakke gordijntjes. Omzichtig slopen de durvenden, na getuurd en nagesproken door de menschen benéden, schuifelend in den donker, om den mèn te overrom- pelen... In de licht-glanzende kamer zat de man joviaal, in gastvrije houding; tegenover 'm zat de jongen, met 'n schoone servet voor z'n vuil vest en 'n lepel in z'n hand. At erwtensoep, drónk wijngroc, 's nachts om 11 uu r, studenti koos. (Tel.) Letteren en Kunst PROF. FREDERIKSEN. Omtrent den Zaterdag H. te Ko penhagen overleden geleerde profes sor Frederiksen wordt door dir. J. M. Hoogvliet, pi*ivaatdocent in d© Noordsche talen, het volgende mee gedeeld Toen ik in Augustus van het vori ge jaar in den schoot van hetgezm Fre'deriksen eenige gezellige uren doorbracht kon ik al zeer weinig vermoeden, dat de trots zijn 64 jaren zoo bij uitstek bewegelijke en ruste- looze werkzame man zoo spoedig tot de eeuwige rust zou worden ge doemd. Nils Christian Frederiksen is. se dert hij als student het eerst naam maakte door een bekroond antwoord op een prijsvraag, in zijn vaderland en daarbuiten algemeen bekend ge worden als een der grootste geleer den op 't gebied der staathuishoud kundige wetenschap. Hij was jaren lang in Amerika ge weest en schreef zijn zeer diepgaan de werken met hetzelfde gemak in Bngelsch of Deensch. Van persoon was hij ©en Wlein grijs mannetje met donkere oogen. in 't .gesprek steeds levendig gesticulee- rende en zeer snel sprekende, vooral wanneer hij in vuur geraakte, of schoon hij overigens mooier en duide lijker Deensch sprak dan de meeste Denen. Hij was in merg en been ..Pan- skandinavist". Eenhe'd met Zwe den en Noorwegen in zooveel mogelij ke opzichten was zijn leus. Voor Ne derland had hij sympathie, ock voor de TransvaHers. ofschoon hii hun m de quaestie van den oorlog niet on verdeeld gelijk gaf. Zijn gemis, dat algemeen levendig gevoeld "zal worden, moet vooral zeer zwaar drukken op zijn hoogst sympa thieke echtgenoot©. die hem naar Amerika vergezelde en in menig op zicht met hem samenwerkte. De Uni versiteit van Kopenhagen heeft op dit oogenblik ongetwijfeld een aantal vertegenwoordigers, die zich in gees tesgaven met den hun ontvallen anxhl genoot kunnen meten. Frederik- sen echter was behalve beroemd ge leerde ook in de eerste plaats een mensch met een gevoelig hart. PERS-OVERZICHT VAN MAANDAG 13 NOVEMBER. SOCIAAL-DEMOCRATEN EN HET BLANCO ARTIKEL. Eenige couranten hebben in het verslag van de behandeling der Staatsbegrooting in de afdeelingen aanleiding gevonden om enkele arti keltjes te schrijven. „Het Volk" 's van meening, dat het politiek debat met dit afdeelingever slag is ingezet, en schrijft „Men vindt er de verkiezingen be handeld met de herstemmingen en het verloop dér crisis, alles niet nieuw, omdat de kranten van ver schillende partijen er uitvoerig over hebben gesproken. Wordt alles nu hier nog eens gedrukt, dan is dat omdat het schriftelijk antwoord der regeering en het daarop volgend mon deling debat een grondslag moeten hebben, en de belangstelling begint dan ook eerst recht, als de regeering op verschillende haar gestelde vra gen heeft geantwoord. Er is nog een reden, waarom dit stuk niet heel be langrijk kan zijn. Het gaat niet te gen een weerstandskrachtige regee- ring waartegen men de wapens ten scherpste wet en zijn stooten ijverig berekent. De ririjd gaat grooten- deels over de hoofden der regeering heen 't is een verlengstuk van den verkiezingsstrijd vooreen groot deel, en nu deze beslecht is. ziet men de felheid verminderd, en klinkt deze nagalm matter." Voorts maakt het blad de gevolg trekking. dat het algemeen kiesrecht hij dit Kabinet maar voor de lens is. en dat het in zijn democratische werking aan de ketting' is gelegd, wat de afspraak is van Borgesius met de oud-liberalen. Dit heeft het van den aanvang af vermoed, toen de overige grondwetsherziening er werd bijgehaald, en de samenstelling der commissie bevestigt zijn vermoeden. Dit is zoo zegt het dus de blanco-politiek in schijn een stap naar de democratiein werkelijk heid een middel om de democratie te bevrijde,n met het woord, en1 haar te ketenen met de daad. Het is een be drog. dat van den aanvang af dui delijk moet worden gesignaleerd, en wij staan tegenover deze grondwets herziening met. de volle kracht van on$ wantrouwen. Ten slotte zegt het blad tot de vrij zinnig-democraten. dat deze zich hebben uitgegeven als voorstanders van algemeen kiesrecht zonder al dat voorbehoud te maken. En als gij nu uieê knoeit met Borgesius en de oud- liberalen, dan zult gij voor een ver antwoording staan, die u niet zoo heel gemakkelijk zal worden ge maakt. „Het komt ons nuttig voor deze dingen maar eens aanstonds rondu't te zeggen, want: wij hebben een ge voel alsof wij verkocht woi'den. Het blanco-artikel is een laffe leu ze, maar bet is nu eexvs d'e vorm van grondwetsherziening, die door een eenigszins talrijke groep aan de orde is gesteld. Wij hebben geen reden om er tegen te zijn. Maar wanneer dit zouteloos her vormen zulke bedriegelijke bedoelin gen verbergt, als nu langzamer hand duidelijk, wordt dan kómen wij als de aangevallenen in staat van Verweer tegen u allen, en dan zal de felheid van den strijd moeten staan tegenover de looze listen, waar mee gij ons bedreigen wilt." PAARDENSTALLEN OP HET LOO. ,.De Nieuwe Courant" had gaarne gezien, dat over den post tusschen de Regeering en de Kamer niet onder handeld had behoeven te worden. Immers zoo schrijft zij dat, indien de stallen op Het Loo (zooals liet geval is) in volstrekt onvoldoen den toestand verkeeren. het Rijk daarin verbetering moet brengen, staat 0. i. vast: ..grondwettige bezwa ren" die we in het verslag van het afdeelings-onderzoek aantreffen, zijn misschien de moeite van het afdruk ken waard geweest, maar ernstige aandacht niet. Voorts zien wij on gaarne op posten als deze beknib beld er is over 't' geheel volstrekt geen reden voor. eer het tegendeel, wanneer men bedenkt, dal het ko ningschap aan onze natie geen hoo- ge kosten oplegt de volksvertegen woordiging ten bate van de konink lijke familie nooit dieper in de schat kist heeft getast dan de Grondwet strikt voorschreef, en het inkomen der Kroon sinds 1840 tweernaatl is verminderd. Dat de aanvrage voor de stallen op een ongelukkig oogenblik geschiedt, nu men juist zooveel moeite heeft om de Staatsbegrooting sluitend te ma ken, is geen sterk argument tegen den post. Immers, dat verschijnsel zal zich in de volgend© jaren hoogst waarschijnlijk in even sterke zoo niet sterkere mate Voordoen en aan de opbrengst der te wachten belas- tingverhooging heeft men reeds een bepaalde bestemming toegekend, zoo- 'dat ook die de schatkist niet in staat zal stellen tot liet plegen van bijzondere „royaliteit", als hoedanig sommigen het behoorlijk in orde bren gen en houden der koninklijke ver blijven ten onrechte beschouwen. Tegenstellingen tusschen slieohte woningtoestanden en ..paard en pal ei- zen" gelijk in de pers gemaakt zijn, hebben slechts litteraire beteekenis en dan nog van twijfelachtig ge halte. Het is evenwel naai' het oordeel van het blad onmiskenbaar, dat een bedrag van 634,000 voor het beoog de doel zeer hoog moet worden ge noemd en dat de Kamer, bij de on volledigheid der toelichting.' volko men gerechtigd is' inlichting te vra gen en te onderzoeken, of zij verant woord is met het toestaan van het aangevraagde bedrag. Het beste zou zijn. meent het blad. indien inmiddels reeds de op deze begrooting gebrachte 190,000 kon den worden toegestaan en de Regee- ring den post niet behoefde terug te nemen. Maar zij ziet niet recht hoe dit zou kunnen, zonder dat de Ka mer zich aldus tot het toestaan van de geheel© verdere som verbond, en acht dus het verstandigst opvolging van den wenk uit de Kamer, den post. thans te rag te nemen, ten einde het gemaakte bouwplan aan een nader onderzoek te onderwer pen. Dat dit evenwel tot uitstel vaneen jaar zou behoeven te leiden, ziet het blad niet in. Indien, zegt zij. de be vindingen der Kamer en nadere over weging van de gemaakte plannen een lagere raming ten gevolge zul len hebben, belet niets de regeering zoodra mogelijk een suppletoir ont werp in te dienen, ter vervanging van clen post. dien zij van deze be- gi'ooting zal hebben moeten terugne men. Ingezonden Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt tie kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. PENSIOENBEWEGING Oud en arm treuriger toestand is niet denkbaar! Aan de mannen en vrouwen van Nederland. De verkiezingsdagen waarin over zooveel, ook over ouderdomspensioen werd gesproken, zijn gelukkig voor bij, en nu heeft de „Bond voor Staats- pensionneering" een ernstig woord aan U allen te zeggen Die Bond stelt zich ten doelvoor alle Nederlanders OUDERDOMS- ELLENDE WEG TE NEMEN door een wet in het leven te roepen, waar bij recht op ouderdomspensioen wordt verzekerd, ZONDER PREMIEBETA LING, de kosten te vinden uit de be staande of nog te heffen belastingen, maar zóó, dat ieder Nederlander NAAR DRAAGKRACHT zal hebben te betalen. Al zo 0Wie véél heeft, betale véél, wie weinig heeft, weinig, en wie niets heeft, week in week uit te kórt komt, betale ook niets, maar allen op na der vast te stellen leeftijd STAATS PENSIOEN. Ziedaar wat de Bond wil En nu erkennen wij dankbaar de ervaring in ons vijfjarig bestaan, dat ieder weldenkend Nederlander 't een SCHROMELIJK ONRECHT noemt, dat er oude menschen zijn, die GEBREK MOETEN LIJDEN, of de eenmaal krachtige arm moeten uit- sti-ekken om een AALMOES te ont vangen WEGGESTOPT worden in gestich ten, waar 't. meestal wel niet aan liefdevolle behandeling ontbreekt, maar dat toch een verbanning is uit de maatschappij, die nog alleen re kening met hen houdt voor wat zij kosten aan liefdadigheid EEN LAST zijn geworden voor vol wassen kinderen, die hun kinder plicht met liefde, maar meestal met te groote geldelijke opoffering vervul len, omdat ze hun inkomen zoo hard noodig hebben voor eigen gezin TOT OP ZEER HOOGEN LEEF TIJD dikwijls nog moeten sloven en ploeteren, omdat de gestichten geen echtparen opnemen, dan op voor waarde van een vreeselijke schei ding IN STILLE armoede, honger lijden, omdat eergevoel hen belet te bedelen, of zich moeten aanmelden voor be deeling bij Kerkelijk of Burgerlijk Armbestuur. En wij bedoelen niet alléén of in 't bijzonder de oude armen uit den werkmansstand, DOCH DE ARME OUDEN UIT ALLE RANGEN EN STANDEN DER MAATSCHAPPIJ. Opdat NIEMAND vergeten worde en opdat geen onderzoek naar meer dere of mindere armoede zal behoe ven te worden ingesteld, DAAROM Staatspensioen voor IEDEREEN. Waarlijk, wiens hart nog maar eenig medelijden kent, zal instem men met onzen ieisoh WEG MET DE OUDKRDOMSELLENDE, DIE VOORT KOMT UIT GEBREK AAN GELD En nu wordt het doel van den Bond ook allerwege toegejuicht, maar... de VELE MILLIOENEN, die een zeer matig pensioen voor alle oudjes zou kosten, schrikt velen af, om als open lijke medestanders op te treden. Wij willen daarom trachten die MILLIOENENVREES voor U weg te nemen, an U .daarna vragen óók lid van onzen Bond te worden, mèt ons te strijden tegen de allervreeselijkste kwaalouderdomsellende. Ja, wij erkennen, een pensioen, waarvan niemand zal buitengesloten zijn, kost VELE MILLIOENENals we aannemen, dat ieder mensch van 65 jaar en ouder zou ontvangen S. per week, werd 't een totaal bedrag van 48 MILLIOEN GULDEN per jaar. Maar die 48 millioen gulden jagen óns geen vrees aan, en dat niet, om dat wij dat bedrag niet groot, kolos saal groot vinden, maar eenvoudig omdat dat bedrag voor het grootste gedeelte aanwezig is. WANT WIJ REDENEEREN ZOO: Al de oude menschen van 65- jaren en daarboven, die niet meer in hun ne eerste levensbehoeften kunnen voorzien, leven nu toch ook. Al die oude menschen leven nu ook, en dat leven, een aaneenscha keling van verdriet en bedelarij, kost immers ook NIET TE BEREKENEN MILLIOENEN Liet gev.al is niet zóó Daar zijn zóóveel duizenden ouiden van dagen, die geen geld meer kunnen verdie- nen, daardoor niet meer kunnen le ven en voor wie dus, als hun recht op het leven, geld bijeengebracht moet worden. Maar het geval is zóóDaar zijn zóóveel duizenden ouden van dagen, wier kommervol bestaan aan de lief dadigheid VELE MILLIOENEN GUL DENS PER JAAR KOST immers, in allerlei vorm wordt voor ouder domsverzorging een belasting gehe ven men denke maar aan wat ver- eischt wordt voor de burgerlijke en kerkelijke Armbesturen, gestichten voor oude lieden, aan wat in alle stilte wordt gedaan, en vooral aan de zware offers, door kinderen gebracht, om in het onderihoud van een vader of moeder, soms van beiden te voor zien. Bovendien telle men daarbij het j ledrag, dat jaarlijks noodig is voor arme ouden, die thans in bedelaars- lv. ïoniêri onderhouden worden, of wel iii de gevangenis op algeraeenc kos- Un leven. E11 nu willen wij, dat de Regeering, in deze regelend ingrijpt, niet langer die belasting voor het levensonder houd der ouden van dagen zij 't dan ook een vrijwillige belasting doet drukken op één gedeelte van het Nederland sche volk, maar hieraan laat betalen alle Nederlanders naar vermogen, NAAR DRAAGKRACHT, zooals dat geschiedt voor alles wat door den Staat wordt in 't leven ge roepen of in stand gehouden. De Regeering scheppe dus slechts orde waar wanorde heersc-ht n dat zal NIET ZOOVEEL MEER MILLIOENEN kosten dan de gebrek kige en vernederende ouderdomsver zorging van nu Alleen zóóveel meer als noodig is om de meergegoeden eveneens te ver zekeren, wat geen bezwaar is, omdat zij zelf dit pensioen betalen. .Vlen zegge niet, dat, dit onnoodig is, wa.nt juist doordat iedereen verze kerd wondt tegen broodsgebrek, wordt tot een recht wat anders het karak ter van bedeeling zou hebben, en worden tevens de kosten van onder zoek en van administratie vermeden, waarmede mïllioenen gemoeid zijn .het vele geld, dat bij. de Ongeval lenwet voor het eigenlijke doel ver loren gaat, is hiervoor wel 't beste bewijs. Op grond nu daarvan achten wijde VREES VOOR DL MILLIOENEN een ONGEGROND® VREES en mag nie mand, wiens rechtsgevoel zegt, dat die ouderdomsellende een breede schaduw werpt op het rijke Neder land, er door weerhouden worden, om met ons, in onzen Bond, te strij den voor de arme ouden EEN ERNSTIG WOORD AAN U VOOR DIE OUDE TOBBERS '1 Zijn onze VADERS en MOEDERS die in vertwijfeling rondloopen, vaak smachtend naar iiet oogenblik, dat de dood hun redding zal brengen, en dat dikwijls, omdat zij zich voor ons, ihunne kinderen, hebben opge offerd. I11 zoo menig gezin zou welvaart heerschen, ware 't niet dat een oude vader of moeder verzorgd moet wor den En wij prijzen die kinderliefde hoog, maar spreek geen kwaad' van ■hen, die hun ouders naai- het Ge sticht lieten gaan, want, ge weet niet hoe hard zij 't hunne noodig hebben, om op hunne beurt ook voor hunne kinderen te zorgen. TIENDUIZENDEN OUDE VADERS EN MOEDERS lijden gebrek en le ven van bedeeling TIENDUIZENDEN NEDERLANDERS in de laatste periode van hun leven, zien met angst en vreeze het oogen blik naderen, waarop het- gereed schap hunne handen zal ontvallen en dat ook zij moeten aankloppen aan der liefdadigheids deur TIENDUIZENDEN ARME OUDE TOBBERS Zeg, mannen en vrouwen, meent ge ook niet, dat die menschen recht, hebben op een behoorlijk leven Meent ge ook niet, dat de gemeen schap (dat zijt gij en wij, vrij allen te zamen) hier moet doen, wat de kinderen van die ouden alleen niet kunnen doen? Meent, ge ook niet, dat 't ons licht za.l vallen, om ieder naar vermogen, naar draagkracht bij te dra- gén. om in ouderdomsellende te voor zien Meent ge ook niet, dat het een ver ademing, een verlichting van ons gansche volk zal zijn. als we weten, dat ieder mensch GEVRIJWAARD IS TEGEN BROODSGEBREK OP DEN OUDEN DAG en dit brood niet zal worden gegeven als BEDEELING, maar als een RECHT. Gij zegt ja! —want zóó is niet één mensch, of hij voelt deernis met het lot der arme ouden. En daarom roepen wij U op, man nen en vrouwen van Nederland, om voor dat recht op OUDERDOMS PENSIOEN VOOR ALLEN, voor mannen en vrouwen, mede te strij den. Ge kunt dat, door lid te worden van onzen Bond. De Bond voor Staatspensionneering telt 198 afdeelingen met meer dan 16000 (zestien duizend) leden, terwijl een 40-tal bonden en vereenigingen met pl.m. 15000 leden als donateurs of donatrices zijn aangesloten. Men schen van alle geloofs- en politieke richtingen zijn 't, vereenagid door deze ééne leuze RECHT OP STAATS PENSIOEN VOOR ALLEN, GEDRA GEN NAAR DRAAGKRACHT DOOR ALLEN Door middel van onzen Bond moet <be leuze klinken door heel Neder land. Onze Regeei'ingsmaunen moeten door de stem van het geheele volk gedrongen worden om genoegdoening te geven aan ons gevoel voor dat recht Uw lidmaatschap wordt ingewacht bij onze afdeelings-besturen of bij deix Algemeenen Secretaris, den heer A. VOORBROOD, te Arnhem. Algemeen© leden betalen minstens 50 cents contributie, waarvoor het maandblad „De Nedei-landsche Pen sioenpartij" wordt toegezonden. Op plaatsen, waar afdeelingen zijn ge vestigd, betaalt men de daar gelden de contributie, terwijl een hooger bedrag voor propaganda, waarvoor veel noodig is, gaarne wordt inge wacht. Namens het Hoofdbestuur, G. WIERINGA, Voorzitter. A. VOORBROOD, Secretaris. Arnhem, Hovenierstraat 37. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Zaterdagavond te 7 uur liet Rozen hoedje in de Maria-Kapel en van 5 tot half 10 gelegenheid om te biechten. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Aanstaanden Dinsdag des middags om 3 uur oefening voor de ledeïi van de Broederschap van den Levenden Rozenkrans. Deze oefening is voor ©en ieder toegankelijk. Woensdagavond te 7 uur het Lof. Gedurende deze week za.1 erom half negen uur geen H. Mis gelezen wor den. Catechismus volgens gewoonte. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Dinsdag, 's avonds half 8 uur, Lof ter eer© van den H. Antonius. Woensdag 9 uur H. Mis voor Clazi- na Dernison Barnlhooa-n uit Bloemen- daal als lid der Broederschap. Donderdag om 9 uur de H. Mis voor de leden der Bro'derschap van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand. 's Avonds half 8 uur Lof. Zondag, feestdag van de H. Elisa beth, patrones dezer parochiekerk. 's Avonds half zeven plechtig Lof met feestpredikatie door den weleerw. heer W. Witteman, kapelaan te Over- veen. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdagochtend te 10 uur biecht- liooren voor de kleinste jongens van de leering. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den II. Antonius van Pa dua. 's Avonds te 7 uur Lof en Verga dering der Broederschap van den H. Antonius. Woensdag biechtlxooreu voor de kin deren die het volgend jaar hunne le H. Communie zullen doen. '3 Morgens te 10 uur voor de meisjes's namid dags te half 4 voor de jongens. Vrijclag te 8 uur gezongen I-I. Mis. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergadering der Broederschap van den H. Kruis weg. Zaterdag te 7, half S en 8 uur de H.H. Missen voor mej. Maria van Kes- sel, geb. Sclious, als lid der Broeder schap „Haarl. Proc. naar Kevelaer". Zaterdagavond gelegenheid om te biechten van 5 tot 6 en van 7 uur tot half 10. Zondag te half 11 de Hoogmis voor de Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Het plechtig feest van Aanbidding zal in deze kerk gevierd worden den 26sten November, laatsten Zondag do zer maand. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Dinsdagavond zeven uur het Lof ter eere van don H. Antonius. Donderdagavond 7 uur het- Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdagnam'. gelegenheid om te biechten van 49 uur. In deze wedk ïederen dag te 12 uur de Catechismus. D© H.H. Missen in de week half 8 en 9 uur. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Donderdag 7 uur Lof van het H. Sacrament. Zaterdag d© H. Mis voor de bekee ring der zondaars in de Kapel van O. L. Vr. van Haarl eau. Te 6 uur Lof en van. 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE IIART. KLEVERPARKWEG. Dinsdag lialf 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof. Vrijidag te lialf 8 gezongen II. Mis ter ©ére van het I-I. Hart. 's Avonds te 7 uur Lof. Zaterdagavond van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. Zondag de H.H. Missen te 9 en half 11 uur. („N. H. CL")

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6