lijk, dat iemand benoden 16 jaar in de govangenis komt tenzij in enkele ernstige gevallen maar dan alleen nog preventief. Dit is een groote voor uitgang. vooral als men bedenkt, dat in 1S68, dus slechts 37 jaar geleden, de Rechtbank te Goes twee kinderen van 5 en 9 jaar wegens diefstal van wat. speelgoed veroordeelde tot.... 71/2 jaar gevangenisstraf. Het opsluiten van jeugdige men seden in een gevangenis kan zeer slechte gevolgen hebben, en sticht meer kwaad dan men oppervlakkig vermoedt. Wil men zich daarvan overtuigen, dan is het lezen van het bekende boekje ..Boefje" van Brusse, reer aan te bevelen. Ook is de rechter niet meer gedwon gen iemand beneden de 16 jaar to straffen, hij kan hem, wanneer hem dit wenschelijk voorkomt, aan zijn ouders of voogden teruggeven, mits deze er voor zorg dragen, dat een herhaling van het misdrijf niet meer voorkomt. Wanneer de ouders geen waarbor gen kunnen geven voor een goede opvoeding, kan de rechter het kind in een andere omgeving plaatsen. Eerst gaat het naar het Rijksopvoe dingsgesticht in Alkmaar, vanwaar het "overgeplaatst kan worden in stichtingen door particuliere vereeni- gingen opgericht, welke laatsten ook gezinsverpleging mogen toepassen. Deze vereenigingen ontvangen subsi die van don Staat, van 25 tot 50 cent per dag- voor elk kind. Zij be hoeven dus niet geheel van de parti culiere weldadigheid af te hangen. De opvoeding duurt tot 21 jaar. dan wordt de verpleegde meerderjarig verklaard, in tegenstelling met de tegenwoordige regeling, aangezien de opvoeding in een Rijksopvoedingsge sticht thans 'duurt tot 18 jaar en de verpleegde na zijn ontslag nog 5 jaar onder de vaderlijke tuoht staat, waar door de goede resultaten der opvoe ding vaak weer verloren gaan. De verdere straffen voor kinderen zijn de berisping, de geldboete, en ten slotte de tuchtscholen. De beris ping is niet maar een standje bij de behandeling van het geding, neen, de pechter spreekt het kind toe op een daarvoor te bepalen extra gelegen heid en in tegenwoordigheid der ouders en soms ook onderwijzers. De geldboete voor kinderen blijft een nadeel, aangezien men daardoor niet de kinderen, maar de ouders treft. Van de tuchtscholen verwacht men veel goeds. Er zullen er vijf gesticht worden, vier voor jongens en één voor meisjes. Daar kunnen onwillige kinderen gedurende eenigen tijd op last der rechters geplaatst worden. Leeren en werken is daar de bood schap en menige onwillige zal daar tot de ervaring 'komen, dat als hij niet goedschiks wil, men hem wel zal dwingen. Ook kan de rechter tot voorwaarde, lijke veroordeeling tot plaatsing in zoo'n school vonnissen. Ook dit is iels nieuws in onze wetgeving en zal waarschijnlijk nuttig werken. Wan neer een deugniet weetals ik in dien tijd weer wat uitvoer, ga ik da delijk naar de tuchtschool, dan zal [hij zich nog wel eerst eens beden- kén, vóór hij kwaad doet. De terechtzittingen, waar personen beneden de 18 jaar terechtstaan, zul len na 1 December met gesloten deu ren gehouden worden, zoodat daar van ook geen verslagen meer in de couranten komen, en de kame raadjes der jeugdige misdadigers zich niet langer kunnen vermaken op de publieke tribune. Ook in de instruc tie komt wijziging. Van het eerste onderzoek af heeft de beklaagde een advocaat, die dus ook een goed over zicht van de zaak.krijgt, wat thans niet het geval is. Door een wijziging in het Burger lijk Wetboek kan de rechter de ont zetting en ontheffing der ouderlijke macht uitspreken. De ontzetting op reeds genoemde gronden, terwijl de ontheffing wordt verleend, wanneer de ouders zich zelf onmachtig verkla ren om de opvoeding te geven, zoo als het behoort. Ook wordt een Voogdijraad inge steld, weik college voornamelijk be last is met liet in dé bres springen voor verwaarloosde kinderen. Hij moet alle gevallen onderzoeken en den rechter rapport uit brengen. De ontheffing en ontzetting van de ouderlijke macht wil niet zeggen, dat ouders niet weer erkend wonden. .Zij blijven de ouders, maar mogen zich alleen niet meer met de opvoe ding van hun kinderen inlaten. Bij het huwelijk of bij een erfenis komt natuurlijk geen verandering in de nu bestaande verhouding. Zoo zullen dan op 1 December, dus over eenige weken de hooggeroemde en langverwachte Kinderwetten in werking treden. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat er op dien datum plotseling verandering in de ongun stige toestanden zal komen. Helaas neen Alleen is de mogelijkheid ge opend om die verandering tot stand te brengen, maar om de mogelijk heid in werkelijkheid om te zetten, moet nog heel wat gebeuren. Daar voor wordt van vele personen werk gevraagd, echter zonder vergoeding. De Staat zelf heeft de uitvoering der Kinderwetten grootendeels laten af hangen van het particulier initiatief, wat zee. juist gezien is. Alle mea- schen moeten evenwel een handje helpen, en dat kan ook bijna ieder, wanneer hij sledhts wil. Er moeten vereenigingen worden opgericht met het doel stichtingen in het leven te roepen ter verpleging der kinderen. Er moeten agenten van den Voogdijraad aangesteld in elke plaats van 'het Arrondissement. De ze worden belast met het geven van inlichtingen. Er moeten knappe gezinnen gevon den worden, die bereid zijn de kinde ren tegen vergoeding tijdelijk tover plegendaarvoor behoort men zich eenige opoffering te getroosten, want verwaarloosde kinderen in hult te krijgen is juist niet zeer aange naam. Het stel Kinderwetten is beter en mooier dan in eenig ander land- Op 1 December kan Nederland dan ook met recht zeggen, op dit gebied Ie staan aan de spits van alle beschaaf, de volkeren. De vrouw is in de Kinderwetten niet vergetenhaai' wettelijke toe stand is een weinig verbeterd. Zoo kent de wet geen vaderlijk gezag meer, alleen ouderlijk gezag, zoodat da moeder evenveel te zeggen heeft als de vader. Wanneer een minder jarige iemand dus onder de 21 jaar wil huwen, dan wordt evenveel waarde gehecht aan de toestemming van de vrouw als van den man. Ook kan de vrouw tot voogdes over kin deren benoemd worden mits met toestemming van haar echtgenoot. Een der aanwezigen vroeg waar het aan toe te schrijven is, dat er maar één tuchtschool voor meisjes gebouwd wordt en vier voor jongens. Zijn er dan minder misdadige en verwaar loosde meisjes, werd gevraagd. De heer Thiel antwoordde, dat dit inderdaad zoo is. Als reden geeft men op, dat de jongens door hun u;t- huizigen aard meer in verleiding ko men. Door den voorzitter werd daarop den heer Thiel dank gezegd voor zijn mooie en leerrijke voordracht, waar bij de weinige aanwezigen instemden met applaus. BACHMANN—VANTYN. Maandagavond in „De Kroon" con cert door den violist A. Bachmann en den pianist Sidney Vantyn. Voor een treurig ledige zaal traden de beide kunstenaars op. En ze ma ken toch heusch niet ten onrechte aanspraak op de belangstelling der muzikale wereld. Enfin, gelukkig voor hen is Haarlem de heele wereld niet. De heer Bachmann mag zich onge twijfeld tot de bevoorrechten onder de violisten van onzen tijd rekenen. Hij behandelt zijn instrument niet al leen met volledig meesterschap maar tegelijk met een liefde, die uit elke zijner bewegingen en uit iederentreik van zijn gelaat schijnt te spreken. Hij dwingt zijn instrument toi niets, maar hij ontlokt er alles aan, wat hij maar wil. En alsof dat in strument hem dankbaar is voor die liefdevolle behandeling het geeft hem al wat hij vraagt zoo ongedwon gen. zoo con amore. dat de goede harmonie tusschen speler en speel tuig geen oogenblik verstoord wordt noch door een valschen toon. noch door een piepende snaar, noch door een onwilligen flageolet. Het was een waar genot te ondervinden, hoe deze kunstenaar door den druk van zijn vinger en den streek van zijn stok zijn ander ik tot hoog-opjubelende zangen wist te begeesteren. Want zingen, met echten gloed en drang, dat is toch immers het hoogste waar toe een meesterhand dit kle'ne en toch zoo machtige speeltuig kan bren gen. De pianist heeft niet zoozeer mij, dan wel zijn Gaveau-vleugel „gefrap peerd". Sapperloot als die man „zijn vlugge vingeren over 't blin kend' elpenbeen laat zweven" ik beloof je. dat komt an Maar een fa meus techniker is hij. En misschien zit er in hem ook heel wat meer mu ziek dan er dezen avond uitkwam. De pianisten, die mogelijk onder het auditorium waren, zullen toch res pect gekregen hebben voor de non- chalant-magistrale wijze, waarop de ze klaviergewielden aar zijn akkoorden en passages de zaal in smeet. D i e er geweest zijn, zullen geen spijt van hun avond gehad hebben. PHILIP LOOTS. Aanbesteding. Hedenmiddag werd door den gar- nizoens-commandant alhier, aanbe steed 1. De levering van rundvleesch en rundvet. noodig voor de soldatenme- nages en het Militair Hospitaal te Haarlem, gedurende het le halfjaar 1006; 2. De levering van gerookt- en pe- kelspek, noodig voor de soldatenme- nages te Haarlem, gedurende hetzelf de tijdperk. Ingeschreven werd. als volgt Perc. 1: A. M. Mok, 0.61.8, P. H. Hartel 0.68. H. F. v. Luijken 0.62 per kilo. Perc. 2F. Starn 0.6699, H. F. v. Luijken 0.63 per kilo. Alle inschrijvers wonen alhier. Door het R.-K. parochiaal kerkbe- stuur werd hedenmiddag in het hotel „De Leeuwerik" aanbesteed het bou wen van een pastorie met catechiseer- kamers, vergaderlokaal en bergplaat sen op het terrein aan de Nieuwe Groenmarkt No. 12 en 14 en Zoetc- straat No. 5 en 9, naast do parochie kerk. Ingekomen waren 33 biljetten, C. Jongbloed1, Haarlem, 38947 Joh. Verbergen, Hembrug, 39400 H. Schiphorst en J. Philips, Haarlem, 39981 C. Groot Cz„ Haarlem, 39985 T. J. Verzeylberg, Haarlem. f 40457 Gebrs. Dessing. Gouda, 40740 T. M. v. Deursen, Haarlem. -40980 G. L. Zamtvoort, Haarlem. 41150 Gebrs. J. en S. Winnubst. Haarlem, 41290 W. Saeijs, Haarlem, 41808 G. P. J. Beccari, Haarlem. 42200 J. Overtoom, Haarlem. 42209 H. J. Peper, Haarlem, f 42249 Hillen en Roozen. Amsterdam, 42505 B. Groenewegen. Haarlem, 42900 B. Zuythof en Zn.. Haarlem, 42945 H. Siegers, 43550 G. L. v. Slingerland, Schoten, 43580 G. Iiulsebosch, Haarlem, 43760 C. Brouwers, Hilversum, -43800 Siegers, Zandvoort, f 43900 A. J. v. Liemt, Amsterdam, 44200 A. F. Captein, Haarlem, 44300 G. P. de Bruin, Amsterdam, 44500 A. v. Slingerland, Bussum. 44998 J. P. Pennings, Sloten. 45000 T. Luyten, Amsterdam, 4544-4 M. Bakkeren, Prinsenliage, 47640 A. P. J. Leuseai, Gouda. /4816G W. M. Wegers. Tilburg, 48350 Gebrs. Zegers, 49310 V. d. Pluym en Gielen, Rotter dam, 49907 Firma) Wolter beek en Van Dorp, Rotterdan f 49985 Hedenmorgen werd door de Commis sie van Toezicht van het gesticht Mee- renberg in het Brongebouw alhier aan besteed' De levering van diverse manufactu ren. wollen dekens, petten, schoenen, cokosinat, enz., ten behoeve van voor noemd gesticht. De uitslag der gunning zullen wij in het nummer van morgenavond me- dedeelen. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. De heer Wouter Cool, civiel-inge- nieur te Rotterdam, hield Maandag avond een voordracht over de Luik- sche Tentoonstelling voor de leden van het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid. Laten we het maar dadelijk zeg gen, dat we het een heel waagstuk j van den heer Cool vonden om met dit onderwerp op te treden. Niet al leen, omdat een beschrijving van een tentoonstelling zich uiteraard niet gemakkelijk leent voor een voor dracht, maar ook en vooral, omdat er reeds zooveel over deze tentoon stelling geschreven is, dat men, nu zij reeds gesloten is. veilig kon aan nemen, dat dit onderwerp was uit geput. Doch ook dadelijk moeten we con- stateeren, dat dit geenszins het geval was. Integendeel de heer Cool gaf zulk een boeiende beschrijving van de gebouwen en het tentoongestelde, dat de ongeveer dertig aanwezigen den geheelen avond met opgewekt heid en groote belangstelling de voor dracht hebben gevolgd. Wat de belangwekkendheid in hoogen mate versterkte was de groo te verscheidenheid van goede lioht- beelden, welke op een scherm werden geprojecteerd. Vóór de pauze behandelde de heer Cool meer vluchtig de verschillende inzendingen. In een bonte reeks trokken de ver schillende inzendende landen het oog voorbij. Hier legde de spreker meer in het bijzonder nadruk op de schil derstukken uit de zalen van het ge bouw „Beaux Arts", daar wees hij op het reclame systeem van de Canadee- sohe regeering om de landverhuizing naar dit gedeelte van Amerika te bevorderenelders gaf de heer Cool weer een uiteenzetting van een mo delhoeve uit het Landbouw-Paleis. Zóó ging het voort, terwijl nu en dan de aandacht gevestigd werd op een plekje natuurschoon, zooals men dat b.v. kon genieten van „de brug der schoone uitzichten". Na de pauze werd hier en daar langer stilgestaan bij een of anderen tak van nijverheid. Een uitvoerige beschrijving werd gegeven van een steenkoolmijn, van boorwerken, van de inzending van de bekende fabrie ken van John Cockerill enz. De Nederlandsche afdeeling maak- te een niet zeer schitterend figuur. Nederland's inzending besloeg slechts een oppervlakte van 900 vierk. M., terwijl Beglië een terrein had van 40.000 vierk. M. Een gunstige uitzon dering maakte de inzending van bag germolens van „De Werf Conrad" en van de firma Volker en Bos. Deze mededeeling werd met een warm applaus door de aanwezigen begroet. Spreker zeide het niet eens te zijn met de geuite bewering, dat de ver schillende landen hadden ingezon den naar hun beschaving en de mate hunner ontwikkeling. Nog iets, ook voor ons Noord-Hol landers van belang, noemde spr. de nangbrug met pont. Een dergelijke pont zou al het gewunn aan de pon ten te Velsen hebben voorkomen. De quaestie komt hierop neer, dat aan de beide oevers torens worden opgericht, verbonden door een 'ban- genide brughieraan zitten sterke kabels, die de pont in de rechte baan houden. Ten slotte behandelde de heer Cool nog in breede trekken het actueele vraagstuk van den „Grooten Door steek", de plannen voor de nieuwe havenwerken van Amsterdam. Een krachtig applaus beloonde den spreker voor zijn interessante, hier en daar met humoristische en bespie gelende trekjes doorspekte voor dracht. De voorzitter, de heer F. C. Dufour sprak hierop onder veel bijval een woord van dank tot den heer Cool. In de pauze had de verkiezing plaats van een Md van het Hoofdbe stuur, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Kraus. Uitgebracht werden 15 stemmen. Gekozen werd Prof. J. C. Dijxhoorn met 9 st., terwijl er 6 waren uitge bracht op Prof. I. Franco. Naar wij vernemen zal de hoogeerw. heer Kanunnik P. J. Thün- nissen, R.-K. pastoor van do parochie van O. L. Vrouwe en van den H. Do- minicus aan bed Spaaauiie met 1 Ja nuari e.k. wegens ziekte zijn ambt nederleggen. Paardedeken gestolen. Maandagavond omstreeks half ze ven is van een bestelwagen van de expediteurs Van Gend Loos, staan de aan de Ged. Oude Gracht voor het kantoor, terwijl de knecht zich even had verwijderd, een nieuwe paarde- deken ter waarde van ƒ7.50 gestolen. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Groen van Prinstererschool alhier is benoemd mej. G. Kroes van Aalsmeer. Opgeheven. Bij vonnis der Rechtbank alhier van 14 November 1905 is opgeheven het faillissement van G. van Wienen, wed. E. de Bie, zonder beroep, wo nende te Velsen. Dit faillissement was uitgesproken den 3den October 1905. T n hooger beroep. Hooger beroep is aangeteekend door E. Simeone. die wegens den bekenden moordaanslag te Hillagom is veroor deeld tot drie jaren gevangenisstraf, door de Rechtbank alhier. Gevonden voorwerpen: een horloge met ketting, een hee- renring, een taschje, een bondenhals band en een kndpmesje. L Un i o n. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de gewijzigde statuten der Naaml. Vennootschap „l'Union", maatschappij tot exploitatie van lió- tels en restaurants, te Haarlem. Het kapitaal der maatschappij is verminderd van ƒ500.000 op ƒ100.000 door op elk der aandeelen 80 af te schrijven. Examen V r ij e- en O r d e-o e f e- ningen. Te Amsterdam slaagde gisteren voor vak j (1. o.) o. m. de heeren M. C. Samson en L. M. I). Schoterman-, alhier en H .J. M. Schudel. te Sant poort. Schoorsteenbrandje. Gisterennamiddag omstreeks 5 uur heeft een schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van den heer G. Zalsman, wonende aan de Iordens- straat no. 10. De brand is ontstaan door bet staken van de kachel met hout, waardoor het roet aan 't bran den was gegaan. Deze brand werd gebluscht door den agent van politie H. Koeman en den straatmaker G. Kamp, die op het dak zijn geklommen en zout in den schoorsteen hebben gegooid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 "Cents per regel. Millioen stuks J\1 Doering's Zeep met w den TJii zijn tot einde 1 December 1904 verzonden Geen andere Toiletzeep heeft zulk een succes. Dit gebruik is het beste bewijs voor de goede en zorgvuldige afwerking van het fabri kaat. Men wijze minderwaardige na maaksels af en verlange slechts Doering's Zeep met den Uil, die voor den prijs van 25 cent per stuk overal te krijgen is. In elegante St. Nicolaas-Cartons zonder prij sverho ogin g. Uit de Omstreken OVERVEEN. Door den rijksveldwachter De Bruin te Zandvoort en de onbezol digd rijksveldwachters Bleijendaal en Hartman alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen de twee beruchte en gevaarlijke stroopers A. Joosten en P. Zwartlaan, wonende te Santpoort, wegens liet loopen over de Jachtgron- den van Mevrouw Van der Vliet al hier. HILLEGOM. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar het onderwijzend personeel der O. L. school gelden inzamelen om den kinderen eenige versnaperingen te bezorgen met het St.-Nicolaasfeest. Het is te wenschen, dat deze po gingen flink zullen slagen. BENNEBROEK. De in de vorige week alhier gehou den collecte voor het viaschersfonds te Pernis beeft ƒ24.40 opgebracht. BEVERWIJK. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is eene buitengewone ver kiezing uitgeschreven voor de verkie zing van twee leden-patroons en een lid-werkman voor de Kamer van Ar beid voor de Bloembollenteelt te Be verwijk, op Woensdag 6 December 1905 en de herstemming zoo noodig op Woensdag 20 December 1905. HAARLEMMERMEER. Slijmvlies en roodvonk heerschen bij veel kinderen in Haarlemmer meer, hier en daar zelfs met doode- lijken afloop. VOGELENZANG. HET DOODEN VAN NUTTIGE VOGELS. De Vinkebaan van Jhir. L. G. Bo- rèel, dicht bij ons dorp gelegen, is voor dit jaar weer gésloten. Er zijn op deze baan. gedurende het vinken, in het afgeloopen seizoen niet veel vinken gevangen, althans zoo klaagt de „vinker". De hoogste dag is ge weest 221 vinken en de grootste slag, d. w. z. het grootst aantal vinken door één slag met het net gevangen, ts geweest 34 en in 't geheel zijn onge veer 2000 van die kleine beestjes ge vangen en dus ook gedood. Hoe lang zal het duren, dat door eene wetsbepaling aan dit op groote schaal dooden van vogels paal en perk wordt gesteld VELSEN. Met den bouw een er remise van de stoomtram HaarlemAlkmaar aan de zijde van Haarlem van het Kanaal, is heden een aanvang gemaakt. Het ongeluk aan de pont zit nu aan een vangarm vóór in een rond sel. Daardoor kan de ketting niet be wogen worden. ZANDVOORT. Door Z. E. den Commissaris der Ko ningin in deze provincie is aangesteld tot buitengewoon veldwachter dezer gemeente den gemeente-opzichter M. Teekman. De benoeming staat in verband met het opmaken van proces-verbaal no pens overtredingen der bouwverorde ning. Donderdagavond a,s. zal ds. J. A. Gerth van Wijk van Bennebroek ku „Ons Huis" eene lezing houden over „Haarlem's beleg". Door den onbezoldigden rijksveld wachter-jachtopzichter J. v. d. Valk. alhier, is proces-verb aal opgemaakt tegen L. v. d. M. en L. D., wegens hlet delven van konijnen i/r» de duinen al hier. Twee konijnen werden in be slag genomen. Als een variatie op het spreekwoord „Het zijn niet alle koks, die lange messen dragen" kon rneln Maandag j.l. van een paar heeren wel zeggen „Het zijn niet alle jagers, die op jacht gaan." Komende van de richting Haarlem stapten Maandagmorgen, j.l. verschei dene heeren bij den Doodweg uit de electrische tram, om zich ia» de dui nen aan het jachtvermaak te goed te doen. Twee van hen vergaten hunne... geweren mode te nemen, die zoo doende mëdegingen naai' Zandvoort, waar een werd afgehaald, terwijl het andere naar Amsterdam terug ging, om aan het tramhuisje aan het Spui gedeponeerd te worden. In Zandvoort zou men zeggen „Wat doen ze in de kou Binnenland HOFBERICHT. DE KONINGIN IN DUITSCHLAND. De Koningin, benevens Prins Hen drik, die in uniform was, hebben Maandagochtend Baden verlaten en zijn naar Stuttgart vertrokken. De groothertog en de groothertogin namen zeer hartelijk afscheid van hunne gasten. Ze bleven nog eenigen tijd na het vertrek van den trein op het perron en wuifden de Koningin ter afscheid toe. Het publiek bracht hartelijke ovaties aan de Koningin. Kort na half één kwamen de Ko ningin en de Prins met een extra- trein te Stuttgart aan. Aan het hoofd station waren de Koning en Ko ningin van Wurtemberg met hofhou dingen. voorts de hertogen Albrecht, Robert en Ulrich, de erfprins en de erfprinses Von Wied, en prins Ernst van Saksen-Weimar. De eeredienst bij de Koningin is opgedragen aan den commandant van Stuttgart, luitenant-generaal Von Marchtaler, die bij Prins Hen drik van den commandant van het regiment dragonders te Stuttgart, ko lonel Von Buch. De Koningin en Prins Hendrik de laatste in de uniform van Neder landse h admiraal werden door den Koning en de Koningin van Wur temberg hartelijk welkom geheeten. Bij den tocht naar het slot wer den de Koninklijke gasten door een dichte menigte levendig toegejuicht. Onmiddellijk na de aankomst had in het Wilhelmspaleis een dejeuner •plaats in den kring der Koninklijke familie. Voor het gevolg werd maar schalkstafel gehouden in het residen tie-slot. Maandagavond had in de eetzaal van het residentieslot te Stuttgart een feestmaaltijd tör eero van de Konin gin en Prins Hendrik plaats. Na den maaltijd werd in den hof- schouwburg een feestvoorsteiling ge geven. waarbij de opera „Carmen" opgevoerd werd. De Koningin, de Prin<= en het koninklijke echtpaar woonden twee bedrijven dier opera, in de koninklijke loge gezeten, bij. terwijl het gevolg zich in de hofloge bevond. De voorstelling, die ook door deai' Kroonprins en de Kroonprinses van Wied en hertog Albrecht van Wurtemberg werd bijgewoond, had een schitterend verloop, en de dicht bezette zaal g-af luide teekenen van bijval. De Koninklijke familie wordt Woensdagavond te ongeveer halfne- gen per extra-trein uit Duitscbland op Het Loo terugverwacht. AUDIËNTIES. De Min. van Binnenlandsche Za ken brengt ter kennis, dat hij voort aan eiken Zaterdag, te beginnen met 18 November, niet meer te 12 uren. maar des middags te 2 uren aan het lokaal van het Dep. van Binnenland sche Zaken allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn Depar tement wenschen te spreken. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 17 Nov. mi et plaats hebben. (St.-CL) REGEERINGSTBLEGRAMMEN. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegTamvan den gouverneur-generaal. Door bezetting van Kwantan meld den zich wederom vele Djambische uitgewekenen aan. Op Timor zijn vele voorname hoof den van het verzet gearresteerd. Al le ontvoerden zijn bevrijd. In Soppeng is na verzet de stel ling Saloloong genomen. Onzerzijds drie militairen gewond. Tot toelichting wordt opgemerkt, dat op de bezetting van de Kwantan- districten betrekking hebben de In dische telegrammen, opgenomen in de Staatscourant van 28 September, 20 en 31 October j.l. Over actie op Timor, die gericht is tegen den pretendent-keizer van Son- nebait, handelt het telegram in de Staatscourant van 15 September over de gebeurtenissen in Soppeng is laatstelijk een bericht vermeld in de Staatscourant van 9 October. EEN SPELING DER NATUUR. Een berichtgever der N. R. CL deelt in vollen ernst mede. als „eene won derbare speling der natuur" Bene noot was door een toeval tusschen de eieren geraakt, d*e door eene kip werden uitgebroeid. Toen de broed tijd was afgeloopen en men de noot vond, bleek bij opening van de schaal dat de pit den vorm van een kuiken had aangenomen. De berichtgever voegt erbij, dat de raad is gegeven om de noot op te zenden aan prof. Hugo de Vries. Wat jammer, dat de „speling der natuur" niet voltooid geworden is Had men de noot wat langer onder de 'kip gelaten, wie weet of er niet een levend kuiken uit den dop ware voortgekomen. ONDER HET WERK GEDOOD. Maandagochtend, bij het lossen van balen jutte, uit he>t stoomschip Import liggende in de Boompjes te Rotter dam, is een schakel van een ijzeren leng, waarin vijf van die balen h*n- gon, gebroken. De balen kwamen te recht op het hoofd van. den werkman B. W., die een schedelbreuk kreeg en op de plaats dood bleef. Het lijk is naar de loods voor drenkelingen in Crooswijk overgebracht. GRAFSCHENDERIJ. Baldadige handen hebben op erger lijke manier huis gehouden op de Isr. begraafplaats te Delden. Zoo werd een grafsteen omgegooid en stuk geslagen. De politie heeft de da ders opgespoord. DE JAPANSCHE GEZANT. De heer Mitsuhashi, gezant van Japan bij ons Hof, vertrok Maandag naar Denemarken alwaar hij ook al8 gezant geaccrediteerd is en zal om streeks twee weken voor dat bezoek uit Den Haag afwezig zijn. HET BELGISCHE GEZANTSCHAP De heer Wauters, raad van legatie van het Belgische gezantschap bij ons Hof. is benoemd tot Belgisch gezant te Mexicoin zijn plaats is te 's-Gra- venhage benoemd' ide heer Allart, ge- zantschapsraad van België te Wee- nen. HET LOO. De gewone bedrijvigheid die steeds aan de komst van het Hof vooraf gaat, zoo schrijft men van Het Loo, valt hier weder waar te nemen. lede ren dag rennen weer de paarden van den afrijdienet door de uitgestrekte lanen en langs den Amersfoortschen wcg,venisters worden ontsloten, en aan de wegen in den omtrek van het paleis wordt weer de gewone zorg besteed. Het Koninklijk park is nu ook voor het publiek gesloten. De laatste we ken leverde dit prachtige woud een wonderschoonen aanblik op. Zoover het oog reikte, zag men de statige boomen en heesters, in tallooze soor ten en alle verschillend van kleuren blad. in hun herfsttooi een nog veel schilderachtiger indruk makend dan in den zomer. Sedert eenigen tijd wordt ook aan dc vorstelijke vijvers meer zorg be steed dan vorige jaren deze zijn thans rijk gevuld met verschillende vischsooTten, en sierlijke zwanen, eenden enz. zwemmen er lustig in rond. De werkzaamheden aan het Oude Loo, dat steeds een der belangrijk ste monumenten in het Koninklijk park is geweest, vorderen onder de bekwame leiding van den heer Cuy- pers volkomen naar wensch. Het wa ter stroomt reeds door de grachten, die eerst verleden jaar, na liet raad plegen der oude teekeningen. zijn ge graven. Hoe omvangrijk dit restaura tiewerk is, kan men ook uiterlijk waarnemen, o. a. aam de veranderin gen. welke de vensters successieve lijk ondergaan. Tijdens het verblijf van koning Lodewijk en na hem re geerende Oranjevorsten op het oude slot, werden de kleine vensters door gTootere vervangen en luchtgaten ge maakt, en in een der torentjes zelfs onsierlijke openingen voor een dui venhok aangebracht. hoogstwaar schijnlijk ten behoeve van den post duiven dienst tusschen Het Loo en Den Haag. De onoogelijke ramen worden er thans alle uitgenomen, de openingen gedeeltelijk weer dichtge metseld en daarin kleine vensters met in lood gevat glas, zooals men ze in de middeleeuwen kende, geplaatst, waardoor het Oude Loo gaandeweg wordt wat het in de dagen van Maarten van Rossum is geweest: een statige burcht. Natuurlijk worden zoo in- als uitwendig nog tal van an dere verbeteringen aangebracht, want in vroegere jaren plachten de vorsten het Oude Loo niet te beschouwen als historisch monument, maar als een hoogst ongeschikt buitenverblijf, waaraan men niet genoeg verbouwen en veranderen kon om het eenigszins aan -zijn tijdelijk doel te doen beant woorden. Dit is dan ook de oorzaak, dat de restauratie-arbeid zoo veelom vattend is en men er dit jaar (moge lijk zelfs nog niet in 1906) niet mede kan gereed komen. Het belooft in- tusschen, dank zij de artistieke op vattingen van de<n leider, iets zeld zaam fraais te worden. KONINKLIJKE ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. In de Maandag gehouden vergade ring der afdeeling taal- en letterkun de der Kon. Academie van Weten schappen, die werd voorgezeten door prof. Kern, was o.a. ingekomen de mededeeling van het lid prof. mr. L. de Hartog, dat hij zijn 70e levens jaar heeft voleind en dus overgaat tot de rustende leden. Verder was ingekomen een mede deeling der Belgische Academie, hou dende vermelding van een program van prijskampen voor het jaar 1908. Door prof. Uhlenbeck werd daarna een bijdrage geleverd aangaande de „Karakteristiek der Baskische gram matica." DE AMSTEL- SUIKERRAFFINADERIJ. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. De naamlooze vennootschap West- Suikerraffinaderij heeft, naar de di rectie ons Maandagmorgen meedeel de, de gebouwen en terreinen der vroegere Amstel-Suikerraffinaderij ge kocht, om proefondervindelijk vastte stellen of het mogelijk is. in die fa briek een speciaal artikel, dat de Wester niet voldoende maken kan. ioonend te fabriceeren. Hoewel deze proef onder gunstige omstandigheden •zal genomen worden, blijft de kans bestaan, dat zij niet aan de ver wachting beantwoordt. In dit geval heeft de Wester het recht den koop te annuleeren. en de Am stel tot een vooraf vastgesteld bedrag aan Hel- lingman's Bouwmaatschappij terug te geven. De proefneming heeft geen philantropisch karakter, en de m'euwe onderneming heeft dan ook met dk» vroegere niéts te maken. Onder de gunstige omstandighe den hierboven genoemd, verstaat de directie lo. dat de Amstel geecn af zonderlijke directie krijge. maar be stuurd wordt vanuit de Wester, en 2o. dat er begonnen wordt met een klein personeel, waarschijnlijk 50 100 man. Dit personeel zal echter gekozen worden uit de oude werklie den der Amstel. Slaagt de proe<f dan zal het personeel worden uitgebreid. Vermoedelijk gaat de Amstel aan het eind van het jaar werken. ONZE DIAMANTNIJVERHEID. Reutei' seint uit Kimberley Officieel wordt het l>ericht tegenge sproken, dat de De Beers-maatschap- pij voornemens zou zijn de diamant nijverheid in Zuid-Afrika in te voe ren.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2