NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargang. No. 6869 Vwschjjat dagem':?, i.^halve op Zon» en Feestdagen, VRIJDAG 17 NOVEMBER 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÉN H PBI® SïAANDBNt Van 3—5 «egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voer de*dwptn Ir den erafeek waar een Agent gevestigd is (kom 'der Haarlem van 1—5 regeis ƒ0.75, elke regel meer/0.15. Reclames 30 Cent per regei. gemeente) 1,30 urooie letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. franco per post door Nederland I 1.65 fëfKleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. «sTuSkdaSbü0,vobr Haarlem \%3& Kedactie AdD,inistrati«: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post ,0.45 «s*rssmnsoiiaal Telefoonnuinissi'der Redactie 600 en der Administratie 724, Ditgavs der VennootMliap tarens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, DrukkerijZuWs,- guitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie* en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G- L, DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs3/ö's Faubourg Montmartre. Stadsnieuws De Kroon. Het tooneelgezelschap ,.De Vereo- nigde Tooneellisten". directie Jacques Sluijters Jr.. dat reeds voorstellingen op Zondagmiddagen heeft gegeven in den Hoüanidschen Schouwburg te Am sterdam, zal a.s. Zondagmiddag, den 19den November, te 2 uur, in de Kroon Asschepoetster"operette in 4 bed rij- veto, opvoeren. Aan deze voorstelling is bijzondere zorg besteed, wat betreft de mise en scène en décors. Tableaux-vivants en badlet zullen er in voorkomen, duivel en toovenaars zullen tein tooneeüe wordien gevoerd. Weldadigheid naar Ver mogen. Voor behoeftigen wend toegestaan gedurende de maand October aan brood en levensmiddelen ƒ383.52'; aan brandstoffen ƒ6.45; aan ligging en kleedingstukken ƒ20.30; in geld 696.86aan verplegingskos- ten en diversen 10.— aan admini stratiekosten 97.—. Totaal ƒ1214.13*. Van 1 November31 October werd totaal toegestaan ƒ12.326.84. KANTONGERECHT. Zitting van Woensdag 15 Nov. 1905. EEN KRUIWAGEN EN EEN AUTOMOBIEL Hoe rijmt men dit, Hoe rijmt men dat, Hoe rijmt men die te aaam Och, voor den Rechter is alles mo gelijk, ook dat't Kwam zoo. J>hr. van Styrum niet het Kamerlid tuf-tufte op 28 September langs een weg onder Bloemendaal. Weg was smal, zoo smal zelfs, dat auto moest stoppen voor een op den weg staan- den kruiwagen van een daar werken den straatmaker. Werkman, met anti pathie tegen de gevleugelde duivels van deze aardsche hel, weigerde zijn equipage van het rijpad op den berm te zetten. Toen de chauffeur dit wilde doen, kwam hij daartegen op, zeggende „Denk je dat ik voor dat vend ding van jou op zij ga?" Auto-menschen waren verstandig geweest en keerden terug, om liever geen moeilijkheden te hebben. Deze straat maker stond thans terecht wegens het opzettelijk versperren van t'.en openbaren weg. Hij ontkende, be werende dat de auto nog wel angs den kru.wagen had kunnen passee- ren. De bestuurders der auto - ba klaagde noemde ben nu caffleurs of chaffeurs. en dan weer soufleur, ver wisse, end e een opstok er van een a i to en van het tooneel waren 1 rutaal opgetreden. Had men het vriendelijk gevraagd, dan zou hij wel ooren daarvoor gehad hebben. De veldwachter van Vogelenzang had er een ochtend voor opgeofferd om den weg. de auto en de heele „mikmak' op te meten en was tot de slotsom gekomen dat de auto niet had kunnen passeeren. Een broer van den beklaagde werd als getuige a décharge gehoord op eigen verzoek onder eede. Hij ver klaarde dat hij zijn broer had hooren zeggen dat hij den kruiwagen op zijde zou zetten. Geen der andere getuigen had dit gehooid. De veldwachter herinnerde er evenwel aan dat deze getuige 150 meter van de plaats was geweest waar het incident geschiedde. De Kantonrechter, het gedrag van dezen getuige lakende, wenschte hem als zeer onbetrouwbaar, niet meer te hooren. De Ambtenaar van het O. M. mee- nende hier met plagerij te doen te hebben, eischte een geldboete van 5 gulden, subsidiair 5 dagen 'hechtenis. Binnenland HET KONINKLIJK ECHTPAAR IN DUITSCHLAND. Dinsdagmiddag jaagde Prins Hen drik met den koning en den erfprins Van Wied in het Solitude-park hij Stuttgart. Aan het jacht-déjeuner na men ook deel Koningin Wilhelmina en koningin Charlotte. Na de jacht gingen de liooge gasten per automo biel terug naar Stuttgart. Maandagmiddag werd, onder lei ding van den opperstalmeester een bezoek gebracht aan de koninklijke stoeterij. TWEEDE KAMER. De afdeelingen der Tweede Kamer heibben benoemd tot rapporteurs le. over de vestiingbegrooting voor 1906wijziging van de Oorlogsbegroo- ting voor 1905 aanvulling en verhoo ging van de Oorlogsbegrooting vooi 1906 nadere wijziging van de Oor logsbegrooting voor 1904 en aanvul ling van de landweerwëtde heeren Marchamit, Verhey, Duymaer van Twist, Eland en Troelstra 2e. over de regeling der vissche rt jen; wettelijke \oorziening naar aan leiding van het K. B. KINDERWETTEN, ENZ. Een wetsontwerp is ingediend, ten einde den tekst van verschillende wet ten. waarin gesproken wordt van iemands ..vader", „voogd", „curator" enz. in overeenstemming te brengen met de invoering der Kinderwetten, die immers de bevoegdheid van dezen en vooral ook die der moeder hebben gewijzigd. De wijzigingen zijn dus van bloot fonmeelen aard. In hetzelfde ontwerp wordt de wijzi ging van de ouderlijke macht toege past op enkele bepalingen van de nii- litiewet. Ten opzichte van de strafbaarheid van jeugdige personen, die in dienst zijn. wordt bepaald, dat dezen buiten de nieuwe strafwet-artikelen zullen vallen, omdat naar de Regeering in de memorie van toelichting zegt de invoering van het nieuw militair strafrecht toch spoedig is te wachten en daarbij wel de noodige voorstellen zullen worden gedaan, de humanitai re bepalingen ten opzichte van bur gerlijke jeugdige delinquenten thans geldende, ook op militaire toepasse lijk te maken. Het is dus thans niet de moeite waard het bestaande militaire strafrecht daarmede in overeenstem ming te brengen. DE HE I ER SST AK ING TE AM STERDAM. De ileiers waren Dinsdagavond door het bestuur hunner organisatie in huishoudelijke vergadering bijeenge roepen, ten einde hot. voorstel, des middags dooi' de werkgevers gedaan, aan het algemeen oordeel te onder werpen. Naar wij vernamen, verwierp de vergadering met algemeen© stemmer, den voorslag, om gezamenlijk op de nude voorwaarden het werk te hervat ben. Besloten werd. den patroons irt een Woensdagmiddag opnieuw te ho i- den conferentie, een tegen-voorstel te doen. Was onze zegsman goed inge licht. dan zouden de werklieden wel bereid zijn iets Ln hunne eischen toe te geven, mits van de zijde der werk gevers ook eenige voorwaarden zou den wordien losgelaten. t.Hbld") NIET BLOEIEND Uit Tilburg schrijft, men aan hei ,,N. v. d. D." i De Harmonie Orpheus", welke bin nenkort 40 jaren zal hebben bestaan, verkeert in financieede moeilijkheid. Het passief bedraagt bijna ƒ46.000 en liet actief ongeveer ƒ1000. Aan eene commissie is opgedragen te zoeken naar een gewenschte oplossing. COÖPERATIEVE WONINGEN. Het Hbld. schrijft De Woningwet zegt in art. 30 le lid „Bij besluit van den Gemeente raad kunnen onder nader bij alge- meenen maatregel van bestuur te re gelen voorwaarden aan vereenigin- gen, vennootschappen en stichtingen uitsluitend in liet belang van verbe tering der volkshuisvesting werkzaam en als zoodanig door Ons, Ged. Staten gehoord, toegelaten, voorschot ten eu bijdragen worden verleend ter tegemoetkoming in de door die veree- nigingen, vennootschappen en stich tingen ten behoeve van de volkshuis vesting aan te wenden kosten." En die zelfde wet zegt in art. 31 le lid „Bij besluit van den Gemeen teraad kunnen panden en gebouwen, aan de gemeente toebehoorende, aan vereenigingen, vennootschappen of stichtingen als genoemd in het voor gaand artikel, in eigendom, erfpacht of opstal worden overgedragen tot aanbouw of verbouw van woningen in het belang der volkshuisvesting en kunnen met gelijk doel gronden en gebouwen worden aangekocht." Op grond van die artikelen kwam de heer Henri Polak, de voorzitter van den „Alg. Ned. Diamantbewer- kersbond", op het denkbeeld in bet- Weekblad van den Bond van 10 Nov. j.l. diamantbewerkers op te roepen met hem te vormen een vereeniging. om op een gunstig gelegen terrein een aantal goede woningen coöpera tief te doen bouwen. Degenen, die zich zouden aanmelden moesten mensehen zijn, die althans een klein bedrag zouden kunnen storten in een te vormen aandeelen-kapitaalDe rest. zou dan krachtens de Woning wet van de Gemeente als voorschot gevraagd moeten worden. De heer Polak was te recht van oordeel dat deze in ons land mogelijk geworden nieuwigheid het best zou kunnen tot stand komen door diamantbewerkers, die flinke loonen verdienen en in staat zijn een klein aandeelen-kapi taal te vormen. Het blijkt, dat hij juist gezien heeft, want reeds hebben zic.h bij hem een groot aantal diamantbewerkers aan gemeld, die aan dezen coöperatieven woningbouw willen meedoen. De Gemeente heeft reeds een uitne mend gelegen terrein aan de grens der stad waarvan ons verzocht is om bijzondere redenen de ligging ti'i.ans nog niet te noemen aange wezen dat, de op te richten vereeni ging in erfpacht zal kunnen krijgen. Volgens de plannen, die reeds door het Gemeentelijk bouw- en woning toezicht zijn goedgekeurd, heeft men zich op het terrein gedacht tien per- ceelen. in boogvorm gebouwd, vijf rechts, vijf links en daar tusschen een bad- en waschhuds. De tien hui zen zullen bewoond kunnen worden door 80 gezinnen, tegen een matigen huurprijs. Het benoodigde kapitaal zal zóó groot moeten zijn. dat. men voldoende middelen heeft voor rente, aflossing, erfpacht en tot het vormen van een reservefonds waaruit de be woners geholpen zullen worden, mochten in de diamantnijverheid we der dagen van werkloosheid aanbre ken. Bijaldien blijkt dat het aantal der genen. die mede kunnen doen, de 80 verre overtreft, is in de onmiddellijke nabijheid van het genoemde terrein er nog een beschikbaar, waarop wo ningen voor 60 gezinnen zijn te bou wen. De plannen zijn gedacht met een grooten gemeenschappelijken tuin voor de huizen, terwijl het ge- heele terrein door een flink ijzeren hek van den openbaren weg zal zijn gescheiden. Er bestaat alle kans dat binnen 14 dagen het plan vasten vorm zal heb ben aangenomen, dan ook zullen wij mededeelen waar de terreinen zijn gelegen. VOORSPOEDIGE ARBEID Men verwacht dat de Staatscommis sie voor de Grondwetsherziening bin nen het jaar met haar taaie gereed zal kunnen zijn. Behoudens onvoorziene omstandigheden zou het rapport der commissie reeds tegen September van het volgend jaar kunnen worden uit gebracht. ..Hbld." Letteren en Kunst DE EXODUS DER BOUWMEESTERS. In eten ingezonden stuk in de Tel., aan welk blad we gisteren heft stukje ,.De Exodus der Bouwmeesters ont leenden. komt de heer Fritz Bouw meester op tegen de daarin vervatte mededeelmgen. De schrijver zegt. „Dat het bericht, „als zoude ik heimelijk de stad verlaten hebben, uit hoofde van slechten gang van zaken, en treurige financieeie omstandighe den en reeds op weg naai ludié zijn. met verbreking van mijn verbintenis, en achterlating van huisgezin, kinde ren en meer dergelijke beschuldigin gen. lasterlijke aantijgingen zijn, waarvoor ik steller van dit artikel aansprakelijk stel en van bevoegde zijde onmiddellijk tot verantwoor ding zal laten roepen. Ter wille en verplichting voor mijn naam. mijn familie, huisgezin, kinderen en verde re relation, hier ter stede, verzoek ik IJEd. beleefd, ook mede te deelen. dal door mij op Zaterdag 10 November ge rechtelijk en per "deurwaarders-ex ploot den heer Samuel Frank, mede- ondernemer van het AmsteTs Tooneel. opzegging is gedaan van mijn verbin tenis met hem, uit hoofde van - ge pleegde contractbreuk, door genoem den Samuel Frank; en niet stipte na koming van zijn met mij gesloten ver bintenis. CD at ik de stad niet heimelijk ver laten heb en geloofwaardige getuigen dit voor den rechter bereid zijn te zullen verklaren en ik dientengevolge vanaf gezegden Zaterdag 10 November heb opgehouden werkzaam te zijn. ..Dat bovengenoemde Samuel Frank tevens door mij gerechtelijk aanzeg ging is gedaan tot het betalen van een boete van ƒ3000, onmiddellijk op- ei sc li baar. volgens contract bepaald. Het financieel bezwaar, waardoor ik genoodzaakt zou zijn-, volgens stel ler van genoemd lasterlijk artikel, mijn verbintenis te verbreken, bestaat niet. En is deze mijn wettelijke han deling tegenover den heer Samuel Frank alleen gebaseerd op het plegen va,n contractbreuk en niet nakoming vaji zijn met mij gesloten verbintenis, en dat mij tevens het recht geeft van af heden, zoo noodig vrijelijk andere verbintenissen aan te gaan, hetzij in indië of elders." De redactie van de ..Tel." plaatst dlders in het blad liet volgende stukje Ook van een andere, betrouwbare zijde ontvingen wij een tegenspraak betreffende een belangrijk punt, ver meld in ons artikel van gisteren, dat. zooals den lezers wel gebleken zal zijn, uit mededeelingen van den heer S. Frank was opgesteld. In dit artikel werd namelijk ver meld, dat een Amsterdamsche Ban kiersfirma een aanklacht tegen deai heer Frits Bouwmeester zou hebben ingediend. Deze bankiersfirma mach tigt ons thans te verklaren, dat zij geen reden zou hebben, eenige aan klacht tegen den heer Frits Bouw meester in te dienen, maar integen deel hem nog ten volle vertrouw, deel hem nog ten volle \ertrouwi. Omtrent de relaties, die er tusschen den heer Frits Bouwmeester en deze firma bestaan, zij het volgende mede gedeeld Onlangs ontving de lieer Frats Bouw meester een aanbod van den heer Brondgeest, om naar Indië ovejr te komen. Over een bepaald benoodigd bedrag kon hij bij de genoemde bankiersfh- ma disponeer en die hem dan ook deze gelden ter hand stelde. De eeni ge reden waarom de heer F. Bouw meester nog niet kan vertrekken, is gelegen in het feit. dat de kostuums, die hij zou medenemen. niet gereed wéren Wat- meer speciaal niog de zaak Bouwmeester-Frank aangaat, werd ons medegedeeld, dat de heer S. Frank door den heer Bouwmeester wegens contractbreuk vervolgd wordt, het. daarop betrekking hebbend deur- waa.rders-exploit. werd ons heden ver toond (mem zie ook hierover het in gezonden stuk). ROMEINSCHE OUDHEDEN. De It alia an sell 6 staat zal weldra overgaan tot het ontgraven van het antieke theater van Benevente. dat uit het begin van den keizertijd af komstig is en door Commodus ge restaureerd werd. Nero trad er op. Het reusachtige bouwwerk de voor muur van het tooneel is 89' meter breed dat onder een doolhof van oude huizen ligt schijnt :n goeden staat te zijn. zoowel het tooneel als de orchestra de gangen enz. Als hei ontgraven is zal het naar men ver wacht onder de mooiste oude monu menten van Italië behooren Ook is men weer eens bezig met plannen de schepen, die op den bo dem van het meer Nemi liggen, op te halen. Technisch schijnt het te kunnen en men onderhandelt nu met de particuliere vereeniging. die het werk zou uitvoeren. DE PASSIESPELEN TE APELDOORN. De opvoering te Apeldoorn is Maandagavond zonder eenige versto ring en m volmaakte kalmte afgeloo- pen. Bij den aanvang stonden eenige nieuwsgierigen en wat jongens voor de concertzaal. De beeldengroep dei- kruisiging is niet met menschen maar met poppen vertoond. De opkomst van het hoofdzakelijk katholiek pu bliek was matig. Sport en Wedstrijden GEDI SOU AL1FICEERDE HARDDRAVERS. Over het disqualificceren van paai den ..wegens onzuiver dra ven" of ..te veel galoppeetren" is. wanneer de course geloopon is, al heel wal te doen geweest. Sommige paarden werden door het Harddraverij-Comité gedoodverfd als ..Paarden die dikwijls onzuiver dra ven' in het officieel bulletin van de ..Nederlandsche Sport kwam dan ook menigmaal een naam lijstje van „onzuivere dravers' voor, waarop de aandacht der verschillende jury's ge vestigd werd. Moge dit lijstje zijn nut hebben, on tegenzeggelijk heeft het ook zijn groot nadeel, immers, het valt niet te ont kennen, dat de aandacht van zeer ve le jury-leden speciaal gevestigd wordt op die paarden, wier namen voorkomen op bedoeld lijstje, en zoo doende menigen galopsprong etc. soms met groote terreinwinst van een anderen mededinger, wiens naam niet voorkomt op bedoeld lijstje, on opgemerkt blijft. Het is nog van zeen- jongen datum, dat wij een jury-lid op den rechter stoel hoorden zeggen „Wemogen wel eens letten op want dat is ook een onzuiver dra.ver." In minder dan geen tijd schonken alle jury-leden hunne volle aandacht aan bedoeld paard. ..Hij loopt nu goed vierkant" zeide een jury-lid. „Ja, hij gaat goed vlak", zeide een ander. Doch. o, noodlotdaar komt het beest in een gat (een molshoop of zoo iets., maakt een paar bokkesprongen. komt, weer op een «eer drassige plaats van cle baan, en in eens is het nu „Hij draaft geen stap", en: ..die moet er uit". In dezen tusschentijd was een ander draver, wiens naam niet op het lijstje voorkomt, lustig aan het galoppeerau, alsof het een renpaard was en... wint den prijs! Bij de jury was dit echter onopge merkt gebleven, en het eene paard, dat gegaloppeerd had. ging er uiten het andere bleef er in. Het gevolg was dus een minder juis te beoord'celvng en daardoor geen zui vere uitspraak. Dergelijke uitspraken geven zedr dik wijls tooneeltjes. soms zeer heftige men denke maar eens aan liet inci dent Veltrnan - want zooals bij al les. is ook hier van toepassing: „lest bestm. a. w. Het gebeurt vaak, dat een paard, na het vallen van het schot, in plaats van den draf aan te nemen, gaat rennen, soms wel 50 of 100 en meer meters, doch d a n den draf aanneemt en dit ook blijft doen wint zoo'n paard de course en is een en ander ongemerkt dooi de jury, dan behoort zoo'n paard te worden gedisqualificeerd. en gebeurt dit, dan heeft men direct het (meestal wed dend en daarom niet onpartijdig - publiek tegen. Om dit laatste te voorkomen, zal in het seizoen 1906 op ..Woudestovn" te Rotterdam een inrichting worden gemaakt, waardoor èn aan rijders, èn aan het publiek nog onder het loopen wordt kenbaar gemaakt, of een paard is gedisqualificeerd. De jury kan dan een vlag laten val len, waarop het. nummer van den ge- dfisquaJificeerden mededinger voor komt. zoodat deze dan verplicht is te stoppen en de baan te verlaten. Dergelijke toestellen vindt men ook in Berlijn en op andere buitenland- sche lianen. Rechtszaken VERDUISTERING. \dvocaatgeneraal bij den Hoogen Raad. nir. Novon. nam Dinsdag con clusie in de zaak van P. J. van Eyk, zaakwaarnemer te Leiden, door de Ilaagsohe Rechtbank vrijgesproken, doch door het Gerechtshof te 's-Gra venhage veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf. ter zake van de be kende verduistering van een groot aantal Russische en andere obliga ties, welke bekl. van de zuster van een betaal meester te Assen had ont vangen als ondeipand voor den aan koop van aandeelen J apara-petro- ieum-maatschappij. De bij memorie aangevoerde cassatiemiddelen onge- Feuilleton. EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN 64) Mr. Gillespie stond op dezelfde plaats, waar zijn zoon hem ongetwij feld verlaten had en keek aandach tig in het glas wijn, dat hij nog on aangeroerd in zijn hand hield. Ver driet en zorg stond op zijn gelaat te leien. Plotseling bewoog hij en keek ach ter zich als iemand, die wat ver- keerds gaat doen, maar hij merkte Hijman in de deuropening yan de donkere kamer niet opdaarna haastte hij zich naar 't venster, j schoof het open. trok het gordijn in de hoogte en gooide den inhoud van; het glas naar buiten. Daarna zuchtte hij in-bedroefd en het venster weer sluitende, bracht hij het leege glas naar de eetkamer, waarin Hijman intusschen een toevlucht had ge vonden. Ofschoon Hijman er niets van be greep, waarom Mr. Gillesp'e zoo plotseling tegenzin toonde in den wijn, dien hij besteld had. besloot hij zijn voordeel te trekken uit wat hem voorkwam als een buitengewoon ge schikte gelegenheid. Hij zette zijn eigen mengsel op een blad en naar het buffet toesluipende. nam hij het fleschje uit. een theekop, waarin hij het verborgen had en ledigde den in houd in het glas. dat hij in de hand hield. Toen stak hij het. fleschje zon der kurk in zijn vestzakje (de kurk was gevallen en rolde weg in de duisternis). Nu wilde hij zijn aanwe zigheid bekend maken en stapte vlug de kamer door, toen Mr. Gillespie uit riep Wie is dat? Ben jij het, Hij man Ja, mijnheer, klonk onderdanig 'het antwoord. Ik kwam hier om uw drank klaar te maken waarvan u zooveel houdt; maar Mr. Leighton zei, dat u liever sherry wenschte te hebben, Ja, ja maar ik houd ook veel van jouw recept. Maak het maar klaar en breng het mij. Ik schijn vanavond bijzonder dorstig te zijn. Zonder te beven zonder zich goed af te vragen, wat hij deed. bracht de oude. beproefde dienaar hem het glas. dat een einde zou maken aan zijn leven. Hij wachtte zelfs, tot hij zag, dat het leeg was. toen nam hij het weer mee en waschte het dade lijk af. Waarom hij dien voorzorg noodig vond. wist hij nauwelijks, tenzij het was om den tijd te verdrijven tot het gewichtig oogenblik daar was. Hij dacht er geen oogenblik over. dat er voor hem iets ernstigs te vreezen was. Stierven er niet ie deren dag menschen op straat of binnenshuis En waarom deze man dan nietDat de politie er bij betrokken zou wor den of dat zoo'n kalme dood zou be handeld worden als een misdaad, kwam niet bij hem op. Hij had nooit veel over moorden gelezen eigenlijk had hij over 't algemeen zelden ge lezen hij wist alleen, dat het voor hem noodig was, dat zijn meester stierf en dat de eenige manier om dit zoo snel mogelijk te laten gebeuren was hem een ernstig vergift in te geven. Toch voelde hij zich wat zenuwach tig. nadat hij het gedaan had. niet om de handeling zelf. maar omdat 't zoo langzaam scheen te werken. Hij had verwacht, dat Mr. Gillespie dadelijk zou vallen, misschien voor dat hij zeif de kamer uit was, en Mr. Gillespie viel niet. Hijman had tijd gehad het glas af te wassohen. weg te zetten, weer naar de keuken te gaan en terug te komen zonder den hevigen slag te hooren, waarop zijn ooren zich spitsten. Zou het weer mislukken Was de donkere en sterk riekende vloeistof onschuldig en was hij bestemd zijn oude leven voort te zetten zonder hoop op een verande ring of verlichting? Hij voelde zich zoo uitgeput bij die gedachte, dat hij weer naar de eetka mer sloop en weer in die deur bleef staan om nog eens in de studeerka mer te kijken toen hij zijn voet stootte tegen een klein voorwerp op den vloer. Uit gewoonte bukte hij zich en raapte het potloodje van Alfred van den grond op. Dit liet hij werktuige lijk in zijn zak glijden en toen ging hij staan kijken. Hij zag zijn meester door de stu deerkamer wankelen, waarschijnlijk onder den eersten invloed van het doodelijk vergift. Hij scheen zijn best te doen de deur te vinden, maar toen Hijman naderbij kwam (misschien als betooverd door het aanschouwen van het lijden, waarvan hij zelf dej oorzaak was) bleef Mr. Gillespie plot- seling staan en de oogen van Hijmani ontmoetend, stak hij zijn armen uit naar zijn schrijftafel, waarop hij neerviel op een wijze die zijn moor- denaar verzekerde, tlat de laatste! oogenblikken van zijn meester op handen waren. i Daar hij geen verlangen had zijn lijden te aanschouwen, ging hij weer naar het sousterrain bij de andere dienstboden, juist op 'I oogenblik. dat de kleine Claire de kindermeid in den steek liet en luid lachend weg rende naar haar grootvader. Dit overtuigde hem. dat. zijn ko men en gaan zoo natuurlijk was dat de andere bedienden er totaal niet i op letten. Hij zag, dat zij vroolijk j met het 'kind speelden en dat geen I van allen op hem en zijn zenuwach- tigheid gelet had. Dat gaf hem moed j en spoedig. heel spoedig nu, hackten zij allen reden tot zenuwachtigheid Het langverwachte alarm werd ein delijk gehoord; vreemdelingen kwa men in huisvervolgens de politie en deze oude snoodaard die tusschen al dat tumult, zijn kalmte had bewaard. bemerkte, dat er meer te vreezen was in deze zaak dan hij had kun nen bedenken. Tegelijk mot deze vrees kwam niet alleen het verlangen zijn eigen schuld te verbergen, maar ook dc geslepenheid om dot te doen. Hij bedacht, dat hij het fleschje kwijt moest zijn alvorens zijn zak ken doorzocht werden en even al leen gelaten in de eetkamer, haalde hij het uit zijn vestzakje, schudde er het potloodje uit, dat er hl geraakt was, en stopte het onder de klok, als zijnde het eenige voorwerp, dat waarschijnlijk niet van zijn plaats genomen zou worden. Het was een zware vracht voor zijn oude armen en zijn elbogen trilden, toen hij de klok weer op haar plaats zette. Bij die beweging gooide hij meieen het glas van den schoorsteenmantel, dat Mr Gillespie daar eenige imnuten geileden zelf had neergezetmaar of schoon het rinkelen van het glas d« aandacht trok en de gebroken stuk ken van di; glas zorgvuldig onder zocht werden, leidde dat niet toi eenige ontdekking, daar er niets an d'ers dan sherry in het glos was ge w-eest. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5