grond achtende, concludeerde adv.- gen. lot verwerping van het cassatie beroep. Uitspraak Maandag 11 December. POGING TOT MOORD. Voor de Rechtbank te Breda stond Maandag terecht Hendrika Blom, huisvr. J. Mies te Roozendaal. be klaagd van poging tot moord op haar man door middel van gasver- stikking. Een-en-twintig getuigen werden in deze zaak gehoord, waar onder een 6-tal deskundigen. De offi cier eischte tegen beklaagde vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Hartog te Bergen-op-Zoom. vroeg vrijspraak daar hij het opzet en het bewijs niet bewezen achtte. INGEZONDEN MEDBDEELINGEN. k 30 cents per regel. DE MAAG BIJ DE GRIJSAARDS. De Pink Pillen geven een nieuwe maag. Bij bijna alle grijsaards is het zwakke gedeelte de maag. Zij kun nen wel niet een gebrek hebben, maar zij gevoelen rich lederen dag zwak ker. om dat rij zich slecht voeden. Zonder de vertraging in de voeding zouden heel wat grijsaards het nog lang uithouden zouden vooral hunne laatsten jaren door huu lijden niet vergald zien. De meeste ziekten die meer in het bij zonder den grijsaard aantasten, ko men voor liet grootste deel voort uit hunne slechte voeding en hun slechte maag. De voornaamste oorzaak van de verzwakking van de maag bij den grijsaard komt daaruit voort, da.t de zelve reeds sedert meer dan 60 jaren dienst doet, zij heeft zware beproevin gen doorstaan, dikwijls is zij over spannen geworden en heeft zij aller lei soort van fan taaien medegemaakt. Het is dus wel natuurlijk, dat zij wat vermoeid en versleten is en te vens een weinig gestoord. Maar er bestaat geen machine die niet eene goede herstelling kan ondergaan, de vermoeide en verbruikte machine die niet weder nieuw gemaakt kan wor den. De maag is eene machine en de Pink Pillen maken de versletene, ver moeide magèn weder nieuw. De Pink Pillen geven met iedere dosis nieuw, rijk en zuiver bloed. Zij vervangen het versleten bloed, het bloed dat de organen niet meer met een geheel nieuw, zuiver bloed voedtd. w. z. een bloed gelijk het stroomt in de aderen van mannen van 20 jaar. Dat bloed voedt de organen, het versterkt ze in hunne werking, het doet ze op gepaste wijze werken en maakt ze weder nieuw. De maag wordt het eer ste er door getroffen, omdat de Pink Pillen die eenmaal ingeslikt zijnde, rechtstreeks hunne uitwerkingen uit oefenen op de maag. Alsdan ziet men den eetlust terugkomen, de spijsver tering wordt beter en de lijder wordt krachtiger. Het geheele lichaamsge stel ondervindt de werkdadige uit werking der Pink Pillen en deze uit werking is bijna onmiddellijk. Aldus werkende hebben de Pink Pillen de maag en het geheele lichaam van Juffrouw H. van der Berk, oud 63 jaar, wier man telegrambesteller is te Tilburg, Emmastraat 102, her nieuwd. juffr. H. van der Berk. tportret Schoot, Tilburg.) Haar man schrijft ons het volgende „Bij deze verklaar ik dat mijn rrouw vele jaren geleden heeft aan maagpijnzij kon nauwelijks eten, alles bezwaarde haar en zij had dik wijls neiging tot braken, het voedsel lat zij niet verteerde deed haar vol strekt geen goed en weldra was zij jiterst zwak en kon niet meer wer- cen. 's Nachts was zij verplicht om op ;e staan en door de kamer te wande- en, zoo onhoudbaar was de pijn. Zij ion niet rneer loopen en had voort- lurend verblindingen, slapen ging oiet meer. sliep zij even in, dan werd ie slaap nog door vreeselijke droo- men gestoord. Zij was wanliopig en dacht er niet meer bovenop te zullen tomen. Toen raadde men haar de Pink Pillen aan; zij heeft ze genomen an zij hebben haar een nieuwe maag gegeven. Zij is thans in staat alles te sten, het voedsel versterkt haar ichaam, hare krachten zijn terugge- somen en zij heeft een uitstekenden setlust. De Pink Pillen zijn goed voor ille lichaamsgestellen en genezen alle ziekten voortkomende uit de arm- se van het bloed, zwakte der zenu wen, d. w. z. bloedarmoede, zenuw- iwakte, bleekzucht, neurasthenie, al- jemeene zwakte, maagkwalen, rheu- natiek, schele hoofdpijn, zenuwpij- aen, heupjicht, hartkloppingen, on regelmatigheden en St. Vitusdans ?nz. Prijs 1.75 de doos, 9 per 6doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, hoofddepóthoudcr voor Nederland en Apotheken. Franco toe- lending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. P. Plaat- rer van der Huil, Drogerijen, Jans straat 28, Haarlem. Vervolg Gemeenteraad. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De Voorzitter deelt mede a. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land aan den Burgemeester dezer gemeente verlof is verleend oin zich van 26 October tot 12 November j.l. buiten de gemeente op te houden. b. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. een adres van J. H. D. Kam- meijer Jr. en anderen om de Oliesla gerslaan te bestraten. 2e. een adres van H. Machielse om afwijking van het bepaalde bij art. 14 der Bouwverordening ten opzichte van het perceel Ridderstraat no. 4. 3e. een adres van J. Miezérus om alsnog wijziging te brengen in het bij Raadsbesluit van 16 November vastgestelde stratenplan op het bouw terrein Kad. Sectie E No. 2515. 4e. een adres van J. W. van Ton geren om een stuk grond in huur te verkrijgen voor oplichting van een tapijtklopperij voor de Haarlemsche Dienstverrichting. c. dat zijn ingekomen le. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een plan van uitbrei ding van gronden geleden ten zuiden van de Amsterdamsohe vaart, welk plan ingevolge art. 28, 4e lid der Wo ningwet met uitvoerige kaarten en grondteekeningen en een toelichten de beschrijving binnen eenige dagen op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage worden nedergelegd. 2e. voorstellen van de heeren J. L. E. J. Breda Kleijnenberg en L. Modoo tot wijziging van de Melkverorde- ning. (Te behandelen bij punt 15 der agenda). 3e. dertien processen-verbaal be treffende afkeuring van vleesch als ongeschikt voor de consumptie. 4e. een adres van E. Koning en anderen om den huurprijs van grond aan de Leidsche Vaart, bestemd voor schelpenlosplaats, te behouden op ƒ0.10 per vierkante M. (Te behandelen bij punt 9 der agenda, d. dat door den Commissaris der Koningin in N.-H. eervol zijn ontdiHr gen als buitengewoon gemeente-veld wachter J. B. Re soort, eervol ontsla gen agent van politie en Th. Dakkers en C. P. Ronde, eervol ontslagen noodhulpbrugwachters e. dat door B. en W. bij besluit van 24 Oct. j.l. 3e aid. No. 2/30 aan den eervol ontslagen werkman der ge meente-reiniging W. Kaptijn een pen sioen is verleend van 239.per jaar en bij besluit van 2 November j.l. 3e afd. No. 2/33 aan den eervol ont slagen opzichter der gemeente-reini ging F Renes, een pensioen van 564.— per jaar; f. dat B. en W. aan den Raad voorstellen aan de vrijwilligers van spuiten No. 10 een gratificatie toe te kennen ad 150.— als blijk van er kenning van de goede diensten aan de gemeente en hare ingezetenen be wezen g. dat ten genoegen van B en W. is aangetoond ,dat de reden, welke heeft geleid tot de onbewoonbaarver klaring- van de perceelen Anthonie- straat Nos. 51c, f en k (St. Bavohofje) bij raadsbesluit van 19 Oct. 1904 No- 22, is vervallen. B. en W. stellen derhalve voor ge noemd raadsbesluit in te trekken i. dat zijn ingekomen lo- een schrijven van de Gedepu teerde Staten van Noord-Holland ten- geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 25 October j.l. tot beschikking uit den post voor onvoor ziene uitgaven dienst 1905. 2e. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de 1ste suppletoire kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1905, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 October j.l. 3e. een schrijven van dezelfden houdende bericht van ontvangst van de Verordening, houdende aanwij zing van een gedeelte der gemeente, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van klopperijen van ta pijten, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 Oct. j.l. No. 12. Hoewel deze verordening naar het gevoelen van B. en W. niet behoort tot die bedoeld in het tweede hoofd stuk der gemeentewet en om die re den vroeger ten haren aanzien art. 167 dier wet niet is toegepast, heb ben zij met het oog op het verschil van inricht over deze vraag voorzich tigheidshalve de verordening behan deld als ware zij een gewone straf verordening. Punt 2. (Zaak Van der Werff ver volg). De hoer GROOT meent, dat uit d« stukken alleen op te maken is, dn; ..Barbertje moest hangen'. Bewijzen voor het lijdelijk verzet tegen den op zichter worden niet gegeven. De man ï:- 10 jaar bij de pol ft ie geweest zon der dat hij eenige berisping liehoefde te ontvangen. Na vier jaar plantsoen- arbeider geweest te zijn. begint het met ongunstige rapporten van Baard se. Zou er ook iets tusschen den ar beider en den heer Baardse geweest zijn? Dit kan zijn naar aanleiding van een geschil tusschen Baardse en Van dor '"Werff over het doodscho ten van een kip van Verbrugge door Baardse. Spreker's oordeel is. dat de man gezocht is door den heer Ba&rdse. Baardse is een man. die durft zeg gen ..Ik heb sch aan de kern. die lap ik aan mijn schoenAls ik wil, zijn jullie er over oen jaar allemaal uit De man is op valsche gronden ont slagen. De VOORZITTER verduidelijkt het door hem in de vorige vergadering gesprokene, namelijk dat het niet wenschelijk is den eersten den besten workman, die in appèl komt van liet werklieden-reglement, maar dadelijk ontvankelijk te verklaren. Het verheugt den Voorzitter, dat de heer Bijvoet, zich voldaan toon de. De meening van den heer Thiel, dat B. en W. en de ambtenaren niet volgens recht en billijkheid hebben gehandeld, wil spr. niet onweerspro ken laten. Zij hebben groote lank moedigheid rnet den maai gehad. Aan den lieer Groot wil spr. vra gen. of hij de stukken wel góed heeft Van der Werff is een man. die zich voortdurend op onhebbelijke wiize heeft uitgelaten over zijn kameraads. Dit alleen bewijst reeds, dat deze niet de rechte man op de rechte plaats is. De man heeft voortdurend dienst ge weigerd. Van het geval van de kip, welke door Baardse geschoten zou zijn, is spreker niets bekend. Wat be treft Van der Werffs gedrag als poli- tie-agent zou wel bij onderzoek blij ken, dat hij niet de beste politieagent was.' Na -lang zoeken was gebleken en dat erkent spr. met leedwezen, dat de bedoelde mededeeling van den heer Springer niet schriftelijk is ge schied. Wat betreft liet door den heer Thiel aangevoerde, dat v. d. Werff geen gelegenheid heeft gehad om zich te verdedigen, dit is niet waar. Spre ker heeft zich een half uur drie kwartier met v. d. Werff bezag ge houden over de zaak der dienstwei gering. Toen spr. hem vroeg, waar om hij dienst weigerde, begon hij niet zijn kameraden te beschuldigen. B. en W. zullen rich ten strengste aan liet werkliedenreglement hou den. Stem Dan is 't in orde. Het pensioen, dat v. d. Werff ge noot voor zijn diensten als politie agent willen B. en W. wel weder uit- keeren. StemmenBravo Wat B aardse's optreden betreft, deelt spr. mede, dat Baardse zoo wel willend was om een cursus te hou ten voor de plantsoenarbeiders over Ie pensioenverordening. Hierop doet de voorz. mededeeling van eenige zinsneden uit de stukken van de kern. Hieruit blijkt, dat toen de secretaris zich niet in staat toon de het advies samen te stellen, Baard se hem geraden 'heeft om zich om raad te vervoegen bij Mr. Thiel. De heer BIJVOET meent uit de woorden van den voorzitter te moe ten opmaken, dat deze het betreurde dat de Raad het ingekomen protest van v. d. Werff ontvankelijk ver klaarde. Dit laatste heeft de Raad niet gedaan. Toen spr. in de vorige vergadering zijn voorstel indiende was het wel deugdelijk de meening, dat alleen volgens advies van B. en W. de zaak zou kunnen afgehandeld worden Bij zijn woord van dank over het verstrekken van inlichtingen kan spr. niet de betuiging aansluiten dat hij volkomen bevredigd was. Dit was spr. niet, daar een informaliteit was ge pleegd, hetgeen ook door den voorzit ter is erkend. Toch geeft deze informaliteit spr. geen reden om een motie voor te stellen. Het goede dezer discussie, hier gehouden, is dat de hoofdambte naren voorgehouden wordt, dat zij eerst de reglementen nog eens moe ten nalezen voor zij tot ontslag ad- viseeren. Overigens meent- spr. dat v. d. Werff naar recht en billijkheid is ontslagen. De heer THIEL betoogt dat nergens ter wereld iemand wondt veroordeeld zonder dat hij gehoord wordt. Spr. betreurt, dat de voorz. nu in debat brengt mogelijke door van der Werff als politieagent bega ne feilen. Dit had de voorz. moeten zeggen toen vier jaar geleden het pensioen werd toegekend. De heer Thiel dankt verder den voorzitter voor het weder uitkeeren van het pensioen. Spr. wil in overweging ge ien dit pensioen met ingang van den dag van het ontslag in te doen gaan. De heer HUGENHOLTZ bespreekt de verklaringen van den voorzitter omtrent het advies der kern. Spr. heeft daaruit opgemaakt, dat de voor zitter is weggezonden. Door wie ech ter Door den heer Baardse Door zijn beide medeleden Hier begon de fout, dat Baardse plaats en tijd aan wees waar de kern moest vergaderen. Dit alles versterkt spr. in zijn reeds vroeger gekoesterde meening, dat deze kern een wassen neus is. De heer RASCH zegt, dat wanneer liet werkliedenreglement moet leiden tot het zooals de heer Groot deed op den troon plaatsen van den werkman en het aan zijn voeten plaatsen van den hoofdambtenaar, dan betreurt spreker den dag, waar op >het werkliedenreglement tot stand kwam. Applaus, De VOORZITTER zegt. dat B. en W. steeds bereid zijn inlichtingen te geven. Wanneer de zaken zoo behan deld worden als thans, worden de andere gemeentezaken niet goed be hartigd. Thans het door den heer Hugen holtz gesmade werkliedenreglement. Een partijgenoot van den heer Hu genholtz, de heer Hofland, heeft ver zocht om een dergelijk reglement. De heer HUGENHOLTZ Wat heeft dat er nu mee te maken De VOORZ. zegt, dat hij beleefd verzoekt aan den heer Hugenholtz om niet in de rede te vallen. Applaus. De VOORZ. gaat verderVindt de heer Hugenholtz het zoo aangenaam zelf geïnterrompeerd te worden Hij moet de liand in eigen boezem steken. Spr. wil verklaren, dat het inierrom- peeren zeer onaangenaam is. De VOORZ. gaat voort. Met den heer Bijvoet is spr. het eens, dat een informaliteit gepleegd is door het niet schriftelijk waarschuwen. Maar weegt nu deze eene informa liteit op tegen den reeks van dienst weigeringen van v. d. Werff B-. en W. hebben niet naar aanleiding van deze discussie besloten tot het weder toekennen van het pensioen. Dit was voor dezen tijd reeds besloten. GeroepBravo. De heer MODOO vraagt of de toe kenning van het pensioen aan B. en W. is of aan den Raad. De heer KRUSEMAN zegt. dat B. en W. meenden, dat alleen het pen sioen was ingetrokken voor den tijd, dien Van der Werff plantsoenarbeider was. De heer MODOO constateert nu, dat B. en W. het a.ls vanzelf sprekend meenden dat het pensioen weer wordt uitgekeerd. Zonder stemming wordt nu het voorstel van B. en W. aangenomen. De zitting wordt om 3 u. 10 m. ge schorst. Punt 3. Zitting met gesloten deuren. Om 4 u. 35 ni. wordt de vergadering heropend. Vervolgd wordt met punt 10 Punt 4- De Commissie van Bijstand in het beheer der gemeente-financièn advi seert den Raad den staat tot beschik king uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1905, tot een bedrag van 3.33 vast le stellen. Wordt aangehouden. Punt 5. B. en W. stellen voor aan de hier gevestigde afdeeling van den Neder- landschen Behangers- Stoffeerders- en Beddenmakersbond een subsidie van 50 gulden te verleenen als steun voor een vakcursus welke dit jaar door genoemde afdeeling zal gehou den worden. Deze cursus zal in hoofdzaak om vatten onderricht in de moderne stij len te geven door een gesalarieerden onderwijzer. B. en W. zeggen in hun praeadvies dat aan de Ambachtsschool geen ge legenheid bestaat om dit onderwijs te laten geven, en dat zij bij nader on derzoek overtuigd werden dat deze vereenig-ing haar goed doel het vor men vian bekwame vaklieden ern stig zal nastreven. Wordt aangehouden. r Punt 6. Naar aanleiding van een in de ver gadering van 5 September gemaakte opmerking, hebben B. en W. rich gericht tot den heer J. M. Wentink, met de vraag hoeveel door hen aan te wijzen leerlingen kosteloos den door hem te houden cursus ter oplei ding voor het examen tot verkorten dienstplicht, zouden mogen bijwonen, indien de groote zaal van den Doe len voor dat doeleinde kosteloos te zijner beschikking zou worden ge steld. Genoemde heer heeft zich be reid verklaard op elke tien betalende leerlingen, drie jongelieden kosteloos voor het examen op te leiden. B. en W. stellen voor om op dit aanbod in te gaan, en de zaal gedu rende de maanden Maart, April en Mei van 1906, alsmede van 15 Sep tember 19U6 tot 15 Januari 1907 des Woensdagsavonds van 8 tot 10 uur beschikbaar te stellen. Als voorwaar den stellen zij dat het recht op de zaal vervalt voor die avonden, waar op zij voor militaire of schutterlijke doeleinden benoodigd mocht zijn, en voorts dat voor het schoonhouden aan den bewaarder ƒ0.50 voor eiken avond wordt vergoed en de verzoeker zelf net gaslicht betaalt. Wordt aangehouden. P u n t 7. B. en Wi stellen voor f 50 subsidie te verleenen aan den Nedjeriandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren voor een in den na-zomer van 1906 te Am sterdam te houden tentoonstelling op het gebied van gemeente-administra tie. B. en W. stellen dit voor, omdat liet beoogde doel de instemming heeft van het college van B. en W. Wordt aangehouden. Punt 8. B. en W. stellen voor om aan den ontslagen orgeltrapper der St. Bcv..- kerk H. van Musscher wachtgeld me te kennen en wel van 1 September 1905 tot 31 Augustus 1907 ƒ75 'sjaars en van 1 September 1907 tot 31 Aug. 1909 50 'sjaars. Wordt aangehouden. Punt 9. B. en W. stellen voor om den li uur- prijs van grond voor opslagplaatsen aan de Leidsche Vaart te verhoogen van 5 cent tot op 20 cept per vierk. Meter, wat de grond wel waard is. Wordt aangehouden. Punt 10. B. en W. stellen voor van de H; IJ. S. M. in eigendom te aanvaar den den grond onder de viaduct aan de Brouwersvaart, welken bij de over dracht der gronden voor de nieuwe spoorwegwerken ten onrechte be schouwd is als daartoe behoorend. Dit wordt goedgekeurd. Punt 11. B. en W. bieden ter vaststelling aan een lijst van te vellen boomen, welke reeds door ons vermeld is. Nog wordt door B. en W. voorge steld om boomen te vellen tusschen de Maarten van Heemskerkstraat en De Ostadestraat. De heer DE BR AAL vraagt of het doel is jonge boomen te planten. De VOORZITTER zegt ran niet. De heer VAN LIJNDEN vraagt waarom de boomen op het Kerksplein geveld moeten worden. De heer WINKLER antwoordt dat j het pleip weer met boomen beplant i zal worden. Het punt wordt goedgekeurd. Punt 12. Naar aanleiding van een verzoek van den Inspecteur van het M. O. ~"n. Noord-Holland om de vacantiën van de Rijks H. B. S. ook van kracht te1 doen zijn voor de H. B. S. met 5-jari-i gen cursus, stellen B. en W. voor lo. de vacantiën der H. B. S. met1 5- en 3-jarigen cursus en der Meisje— school voor M. O. met 5-jarigen cur sus vast te stellen als volgt a. Van den Donderdag -vóór Paschen na de morgenlessen tot. en met den 1 tweeden Maandag d.a.v. b. Den Zaterdag vóór en den Dins dag na Pinksteren. c. Van den Zaterdag vóór 19 Juli na afloop der lessen of examens tot en met den zevenden Zaterdag d.a.v. d. Van den Zaterdag vóór Kerstmis tot en met den tweeden Zaterdag' d.a.v. I 2o. De vacantie voor de Burger avondschool vast te stellen als volgt a. Op Sint Nicolaas-avond. b. Van den Zaterdag vóór Kerstmis i tot en met den tweeden Maandag d.a.v. i c. Van den Donderdag vóór Paschen tot. en met den tweeden Zaterdag d.a.v. j wordt aangehouden. Punt 13. De Rechtsgeleerde Commissie heeft rapport uitgebracht over het adres der Soci-tedt Vereendging, waarbij deze verzoekt haar terug te betalen een bedrag van ƒ383.60. door haar sinds 1 April 1900 uitgegeven voor brandweer- i diensten. Naar aanleiding van dit advies stel len B. en W. voor dit adres van de hand te wijzen, en B. en' W. uit te noodigen een voorstel te doein om de door de Vereeniging bedoelde kosten voor brandwachts te vergoeden. Wordt aangehouden. Punt 14. Naar aanleiding van een verzoek van de Maatschappij tot Exploitatie j van Staal waterbronnen om verminde- ring van de erfpachtssom, stellen B. en W. voor een Commisise te benoe men van vijf leden, waarvan twee leden van den Raad en drie niet- Raadsleden, om te onderzoeken in hoeverre de Maatscih. tot Exploitatie van Staal waterbronnen, ook in ver band met de plaatselijke omstandig heden, voor de toekomst kan worden geacht, levensvatbaarheid te hebben. Voorgesteld wordt voor het onder zoek een crediet van 1000 uit de ge meentekas toe te staan. Wordt aangehouden. P u n t 15. De houder van de melksalon-lunch- room aan den Kruisweg 15 heeft zich met een adres tot den Raad gewend waarin hij zegt dat hij herhaaldelijk door de politie lastig gevallen wordt om te voldoen aan de voorschriften der melk verordening. Daar hij van oordeel is, dat het niet de bedoeling van den Raad geweest is, om zoo'n zaak als hij drijft onder de melkver- ordening te doen resorteeren verzoekt hij deze verordening zoodanig te wij zigen dat hij niet meer door de poli tie lastig gevallen kan worden. j B. en W. hebben dit adres gesteld in handen der Rechtsgeleerde com- missie, die in liaar rapport ver- i klaart dat zij het oogenblik nog niet gekomen acht om de verordening te herzien, met welke meening B. en W. zich vereenigen en voorstellen be doeld verzoek van de hand te wijzen er nog aan toevoegende dat de adres sant zich h. i. geheel ten onrechte beklaagd door de politie te zijn las tig gevallen. De heer MODOO heeft een wijziging van de verordening voorgesteld om met als rnelkverkoopen te beschou wen, iiet verstrekken van melk voor direct, gebruik ter plaatse van ver koop. De lieer KLEIJNENBERG stelt voor B. en W. te machtigen vrij stelling te verleenen van het bepaalde omtrent het 'niet behangen mogen rijn der wanden. Wordt aangehouden, v Punt 16. De Rechtsgeleerde Commissie heeft entworpen een Verordening uit kracht van art. 29 der Leerplichtwet. Deze luidt aldus De ambtenaren den- politie zijn ge machtigd de leerplichtige kinderen, wier namen schriftelijk aan den Com missaris van Politie door den arron- dissements-schoolopziener, een com missie tot wering van schoolverzuim, of een hoofd der school zijn opgege ven en die gedurende de schooltijden door hen op den openbaren weg wor den aangetroffen, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leer lingen zij behooren, tenzij a. die kinderen zich berinden onder het geleide van ouders, voogden of andere in art. 1 van die wet genoem de verzorgers b. hun blijkt van een geoorloofd schoolverzuim. Wordt aangehouden Punt 17. De lieer J. Verkleij verzoekt een sloot tusschen het Haarlemmerhout- park en het terrein Kad. Sectie A No. 2105, te mogen dempen en rio- leeren. B. en W. stellen voor dit toe te staan. Zonder stemming goedgekeurd. Punt 18. B. en W. stellen voor om aan het Parochiaal Kerkbestuur der O. L. Vrouwe-Kerk te berichten, dat - op heden geon termen aanwezig zijn om het plan van bebouwing, door ge noemd kerkbestuur ingediend, vast te stellen voor gronden, gelegen ten noorden van de Zomervaart, waar zij een school voor gewoon lager onder wijs wenschen te bouwen. Binnenkort zullen B. en W. een plan van bebouwing voor deze gronden vaststellen. Wordt goedgekeurd. Punt 19. B. en W. stellen voor om aan J. W. Lefeber te Lisse 120 vierk. Meter grond te verhuren, gelegen aan de Leidsche Vaart, voor den tijd van 5 jaren, tegen een huurprijs van 24 per jaar. De heer VAN DE KAMP vraagt welke beweegreden lieeft voorgezeten om den prijs van 10 op 20 ct; te bren gen. De heer DE BREUK zegt. dat voor de noodige onkosten voor ambtena ren en op te maken stukken de prijs van 10 cent te laag is. De heer VAN DE KAMP zegt wel geweten te hebben dat, de commissie meent-, dat de betrokkenen zooveel nut van den grond trekken. Dat mag toch geen motief zijn dan zou men telkens de huurwaarde moeten ver anderen. De heer DE BREUK zegt, dat wel degelijk rekening moet worden ge houden met de vraag of de huurder er veel nut van heeft. Dat wordt dan ook gedaan. De heer VAN DE KAMP krijgt voor de derde maal het woord en wijst er op dat volgens dit voorstel een maat staf gebruikt wordt, die verandert, wanneer de huurder toevallig meer nut heeft van den grond dan een ander. Het voorstel wordt goedgekeurd. Punt 20. Benoeming van een gemeentelijk oogheelkundige. Benoemd wordt de lieer Beltman met 20 stemmen. De 'heer Dinger ver kreeg 10 stemmen. Punt 21. Het College van Curatoren van het Gymnasium beveelt voor de betrek king van tijdelijk leeraar in de aard rijkskunde aan den eenigen sollici tant den heer G. J. Burger. De heer Burger wordt benoemd. RONDVRAAG. De heer R1NKEMA vraagt of er spoedig een wijziging zal ingediend worden van de bouwverordening. Voorts zegt- spr. dat bij het verbou wen van woningen, waai' o.a. de keukens moesten veranderd worden, dit beschouwd werd als nieuw-bouw. Spr. acht 'het wenschelijk dezen bouw te rangschikken onder verandering van bestaanden toestand en niet het te willen beschouwen als nieuw-bouw zooals B. en W. doen. De heer HUGENHOLTZ vraagt nog maals publiceering van de rapporten inzake den 10-uren-dag van het So ciaal Bureau voor Adviezen en van den Directeur van Openbare Werken- De VOORZITTER zegt, dat hij in de volgende vergadering antwoord zal geven. De heer GROOT bespreekt het ver bod in het werkliedenreglement dat de werklieden bij het gaan naar hun werk met het publiek mogen spreken. Dit is nog erger dan dat zij koelies waren. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Koloniën WELDADIGHEID. VAN DEN LANDVOOGD. Een jonge, dame te Semarang, die nu niet precies iin geldelijk gunstige omstandigheden, verkeert, studeerde voor de akte van onderwijzeres. Leerling van den R.-K. cursus, stu deerde ze met onverdroten ijver en verkreeg de acte. Maar tusschen het diploma als on derwijzeres en een plaatsing als zoo danig ligt nog een groote schrede 't bezit der akte voor de Fransche taal. Ieder rnensch begrijpt natuurlijk, hoe noodig en hoe veelzeggend het voor een Indischen onderwijzer of on derwijzeres is Fransch te verstaan De bedoelde_Jonge dame werd on danks haar voortdurend verzoek niet geplaatst. Andere meisjes, in het bezit van het eind-diploma eener H. B. S. ook al een bewijs, dat men een goed onder wijzeres is gingen vóór en sommi gen. die toch ook de hulpakte droog hadden, maar protectie genoten, gin gen ook voor. Het was sukkelen voor de bedoelde jonge dJame, die zoo haar best gedaan had om onderwijzeres te worden. Ze besloot liaar belangen persoon lijk bij de „hooge oomes" te bepleiten en trok naar Bataria. Bij de machthebbenden op het de partement van O. E. en N. vond ze geen hulp. De directeur had 't zoo druk en dan die bepalingen Ze ging nu op audiëntie bij den go uverneur-generaal Welwillend werd ze ontvangen, maar die bepalingen Je moet eerst een akte voor het Fransch hebben. Makkelijk gezegd, maar wie betaalt 't lesgeld? Als men een fatsoenlijke jonge da me is en geen geld bezit en mei moei te een schijntje verdient bij particulie ren, wordt de levensstrijd soms zwaar. De jonge dame ging ongetroost, van Z. E. weg, want er zijn „bepalingen"; maar toen ze het paleis te Buitenzorg verliet, drukte mevrouw Van Heutsz haai' een couvert in de hand, ..om 't lesgeld te betalen." Het was onze bedoeling natuurlijk geenszins onbescheiden te zijn, maar wat mooi is, vinden we mooi. Een andere vraag is deze Wanneer een onderwijzeres op een particuliere school getoond heeft bruikbaar te zijn. is het dan zoo noodig een akte Fransch of het einddiploma eener H. B. S. te bezitten om in gouverne mentsdienst te komen Geeft- zoo'n aktetje Fransch nu juist de waarborgen een geschikte Indische onderwijskracht te zijn De ervaring leert soms anders. (..Sem. C.t.")

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6