NIEUWS- eo ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargam'. No. 6870 T«rscfc3sa «tagja^aü», Ifceiaelv? op ïoo» es jPsssS&ag*®. ZA.TJSRDAG 18 NOVEMBER 190» A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ?S8? 9R3E MAANDEN-' Vfoor Haarlem 1-30 Voor de dorpen in den omtrek v?aar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) s i.30 Iran,."11 oer post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voo? Haarlem 0.37% s m 0 de omstreken en franco per post 0.45 liltgavé der VeonootsdiAjp Lwsas Coster, Directeur i, C, PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Center regei Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. tatercammunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. A€ïinementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën ss Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubtlclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Zaterdag 18 November. VitvMMttf Kunst na Arbeid. OM ONS HEEN CLIX. AAN MEVROUW X. i Geachte Mevrouw. Over twee en een (halve week is kei weer St. Nicolaasuw kinderen slijpen alvast mooie punten "aan hun potlood om het verlanglijstje samen te stellen, uw echtgenoot informeert op onhandige mannenmanier, wat u wei het liefst zou hebben en ver klaart, dat hij zelf niets noodig heeft, sooal? hij alle jaren doet. Kortom, 't is de tijd van koopen bij uitne mendheid en de Haarlemsche winke liers zullen u met vreugde zien ko men. En ik twijfel er geen oogenblik aan. of u zult, met den tact en de smaak die ik van u ken ook dezen St. N'colaasavond voor uwe familie weten te maken tot een oogenblik van genot, waaraan al de leden nog lang met voldoening zullen terug denken. Intusschen ben ik op éen punt niet heel gerust. Toen ik 'het laatst de eer had U te spreken, hoorde ik, dat u juist inkoopen had gedaan te Am sterdam en op de verbaasde vraag van een ander uit het gezelschap, gaf u ten -antwoord, dat het tegenwoor dig zoo gemakkelijk is met die elec- trische tram om in Amsterdam te koopen. Ik zal het niet tegenspreken, maar wanneer het u om gemak te doen is, dan kan toch niets halen bij het koopen in Haarlem. U kunt dan gaan op elk uur, dat u verkiest, het mooie weer tusschen de buitjes afwachten, profiteeren van de ceintuurbaan of de paardentram, al naar u dat het best uitkomt. Komaan, mevrouw, in dat gemak zit het 'm toch nietNer gens is 't gemakkelijker, dan vlak bij huis, waar men u kent, uw komst waardeert, meer dan in een Amster- damschen winkel, waar men u eens op een jaar ziet, kortom bij den win kelier 'n uw eigen stad. We hebben het vroeger al eens over diezelfde quaestie gehad, mevrouw. ,.Hé". zei u toen, mijn man zegt ook altijd, dat ik buiten Haarlem niet koopen moet." Ja juist, wij man nen zijn het op dit stuk vrijwel sa men eens, maar zoolang we u en an deren van uw sekse niet tot onze toeening hebben overgehaald, baat dat niet veel. Laat ik trachten, ueen denkbeeld te geven van de redenen, waarom wij maatschappelijk de wenschelijkheid inzien, om eigen stadgenooten te bevoordeelen. Op po litieke en economische vergaderingen is schering en inslag het woord ge meenschap". Wat is de gemeen schap? Zij omvat de geheele mensch- heid, van den Nederlander af tot den Vuurlander toe. Welnu, van ons wordt dus gevergd, dat de daden zul len doen in 't belang van de geheele mensohhei'd. Een zware taak en waar we haast wanhopig onder zouden worden. Wat kan ik doen voor den keizer van China Wat ben ik verplicht tegen over den eersten minister der Pata- gonièrs Of, om actueel te blijven, hoe kunnen wij, hier in Haarlem, den hongersnood lenigen in Japan? En ik denk daarbij van zelf, aan den jongen,, die op de catechisatie aan den dominé vroeg„wie zijn mijn naasten en ten antwoord kreeg „alle menschen, niemand uitgezon derd." De jongen keek verschrikt. Hoe moest hij al die millioenen men schen van de aarde liefhebben? Maar de dominé stelde hem gerust. „Wan neer ieder in zijn kring de men- echen zooveel in zijn vermogen is, gelukkig maakt, dan is het ideaal al bereikt." f Ieder in zijn kring, geachte me- j vrouw. Zoo moet dus de medebewoner J u al meer belangstelling inboezemen, j dan die van de naastbij zijnde stad. I Zoo moet dus de welvaart van den Haarlemse hen neringdoende u meer aan 't hart gaan, dan die van den Amstenlamschen winkelier. En dat niet alleen om een ethische reden, maar bovendien nog om een reden van nuchtere praktijk. Weet- u nog wel, hoe we den laat ster! keer een gesprek hadden over de belasting? „Ze hebben me op 'tstad huis weer voor vijfhonderd gulden hooger aangeslagen'zei uw man en u voegde er aan toe: „Ja, die belas-, ting weet wat." Volkomen waar. Het leven in de moderne maatschappij is zóo duur, dat elke vaste nieuwe uit gave moeilijk valt. Die belasting nu brengen wij Haarlemmers met ons alien gezamenlijk op. Hoe meer we dus elkaar bevoordeelen, des te beter voor ons eigen belastingbiljet. Welnu, mevrouw, heb ik dan ongelijk, wan neer ik zeg, dat wij Haarlemsche in gezetenen in ons eigen directe voor deel handelen, wanneer we alles wat we noodig hebben, koopen bij de Haarlemsche burgerij Dit staat als een paal boven waterkan de winkelier omdat zijn zaken slecht gaan, niet flink in de belasting mee betalen, dan betalen u en ik en een ander zooveel te meer. Nu weet ik al, wat u zeggen zal- „Ik kan in Amsterdam zoo goed te recht." Geen haar op mijn hoofd, dat er aan denkt om dat tegen te spreken. Maar beter dan in Haarlem? Goedkooper dan in Haarlem Ik ge loof er, met uw welnemen, niets van. Onze gemeente is toch Lu'cjebroek of Poldershoek niet, waar allicht de heele winkelstand bestaat uit één neringdoende, die snoepgoed, petten, margarine, vetleeren laarzen en grif fels verkoopt en er bovendien nog een brooddepót op nahoudt. Heeft u de winkels in Haarlem wel eens geteld Neen? Ik zou het u ook niet durven aanraden, er zijn er veel, te veel mis schien. En juist in die veelheid vindt u immers waarborg genoeg voor een ruime keus en voor lage prijzen En wilt utot verdediging van uw meening, nog zeggen, dat de Amster dammers goedkooper kunnen zijn, omdat hun omzet grooter kan wezen, dan antwoord ik u, dat zij daarte genover ook op veel grooter lakten zitten, dan onze stadgenooten. Heeft u wel eens gehoord, hoe groot de huren zijn in de Kalverstraat, op den Nïeuwerüclijk, in Öe Leidsche- en Utrechtschestraat Welnu, infor meert u daar eens naar en u zult ver baasd staan over de cijfers. Daar halen Haarlems winkelstraten niet bij. En de kens? Wandelt u met het mooie weer van de laatste dagen onze winkels wel eens langs? Dan zal het u toch niet kunnen ontgaan, wat een berg goed er in die magazijnen ligt. En wees er maar zeker van, dat wanneer een artikel dat u verlangt mevrouw, eens niet voorhanden was, elke flinke winkelier het u in den kortst mogelijken tijd bezorgen zou. In Amsterdam heeft men wel veel, maar ook niet alles dadelijk voor handen Op gevaar af van u te vervelen, zal ik dus de vrijheid nemen u de voor- deelen van het koopen te Haarlem nog eens op te sommen lo. Bevordering van uw eigen fi nancieel belang (belasting). 2o. Bezorging van 't gekochte aan uw huis (uit Amsterdam torst u het mee). 3o. Gelegenheid tot ruilen (in Am sterdam gaat dat niet). 4o. Besparing van reis- en ver blijfkosten. 5o. Een goede daad verrichten aan personen van uw eigen, kleinen kring. En nu heb ik ten slotte nog een enkele vraag. Zou het u een opoffering zijn, om in deze dagen van gezellige drukte, niet eens een middag in Amsterdam te gaan kijken Ik geloof, ronduit gezegd, dat dit bij 't koopen te Amsterdam ook wel degelijk grooten invloed uitoefent. Welnu dan, als dat zoo is, ik zal u dat uitstapje niet misgunnen. Ga naar Amsterdam, amuseer u goed met een wandeling in de drukke win kelstraten, bewonder de etalages, maar koop er niets. Men zegt wel eens, dat een wouw moeilijk kijken kan, zonder te koopen, maar dat houd ik voor vuige kwaadsprekerij, waar voor u en ik niet anders dan de vol heid onzer verachting over hebben. En wilt u de proef nu eens op de som hebben Vraag dan in Haarlem naar een artikel, dat u in Amsterdam gezien hebt en vergelijk eens de prij zen. Ik wed, dat de Haarlemsche winkelier de kroon op 'f hoofd krijgt. In de beste verwachtingen noem ik mij met beleefde groete Uw dienstv. dienaar, J. C. P. Buitenlandse!, verzicht DE STAKING. Witte doet een beroep op het volk. Broeders, arbeiders, zoo zegt hij in een telegrafisch manifest tot de ar beiders, hervat den arbeid, neemt niet deel aan ongeregeldheden, hebt me delijden met uwe vrouwen en kinde ren, luistert niet naar de adviezen van kwaadgezinden. De Tsaar heeft ons bevolen bijzondere aandacht te wijden aan het arbeidersvraagstuk en hij heeft tot dit doei een afzon derlijk ministerie van handel en in dustrie doen instellen, dat billijke verhoudingen tusschen werkgevers en arbeiders zal tot stand brengen. Geeft ons tijd Ik zal alles voor u doen wat mogelijk is. Luistert naar den raad van een man, die u liefheeft en u alles goeds toewenscht. Graaf Witte. In Petersburg schijnt de stak'ng snel om zich heen te grijpen, toch schijnen de arbeiders niet zoo eens gezind als bij de eerste staking, men spreekt er zelfs van, dat het besluit tot staken een overijlde stap was. Ben bericht uit Moskou zegt o. a. De arbeiders zijn niet geneigd te vol doen aan de door de arbeidersdeputa tie uit Petersburg tot hen srerichten oproep tot. staking. De meeste arbei ders weigeren voor de zaak van Po len tot staking over te gaan. Uit Petersburg daarentegen ver luidde het. dat het personeel van ver schillende apotheken zich bij de sta kers heeft aangesloten. De couranten zijn niet uitgekomen. In de etectrici- teitswerken zijn de stakers door ma trozen vervangen. De dienst op den Ni kol ai - sp o orweg is te drie uur des namiddags gestaakt. De stad is rustig. GEEN ACHTURIGE ARBEIDSDAG Een vereeniging. waarbij 72 fabrie ken zijn aangesloten, maakt bekend dat de door de arbeiders geëischte achturige werkdag onmogelijk kan worden toegestaan, daar hierdoor de fabrieken te gronde zouden worden gericht en de arbeiders broodeloos zouden worden gemaakt. De Europee- sche fabrieken hebben een arbeidsdag van 10 of 101/2 uur. Daarbij heeft Rusland meer feestdagen, is de. winst der Russische fabrieken geringer en zijn de onkosten grooter. De verkor ting van den arbeidstijd zou de con currentie met de Europeesche fabrie ken onmogelijk maken, de waren duurder maken en daardoor den on der het Russische volk bestaanden nood vermeerderen. De vereeniging besloot de fabrieken te sluiten, in dien de arbeiders niet van hun eisch tot invoering van den achturigen ar beidsdag afzien. Dr. Dillon van de Daily Telegraph schrijft over den toestand ..De CONSTITUTIE voert nog een strijd om haar bestaan tegen een groote overmacht. Orde vecht tegen anarchie, reactie tegen revolutie. En geen staatsman is bij machte de aanvallen af te slaan van de eene zijde, die der socialisten, van de andere die van de hof-kliek. ..De revolutionnaire bedreigingen worden epidemisch. Fanatiek en zijn van meening, dat hoe erger de toe stand wordt, des te beter het is voor liet volk. Stakingen worden aanbevo len en toegepast als het eenige mid del tegen alle klachten. sociWe, poli tieke en aeconomische. Militaire macht tegen de democratische wette loosheid wordt gelaakt door de revo- lutionnairen die tegelijkertijd der re geering er een verwijt van maken dat zij niet krachtdadig optreedt tegen de zoogenaamde ..Zwarte Bende". Muiters in Kroonstad en pol-'tieke on tevredenen elders veroordeelen offi cieren en burgerlijke ambtenaren, omdat zij bevel geven tot dooden, ter wijl zij zelf gedood worden. Toch dringt de pers van de beide uiterste partijen er eensgezind op aan. de doodstraf af te schaffen, zelfs voor muiterij in het leger „Werkelijk, het is een krankzin nige wereld, waarin een weldenkend mensch zijn goeden naam alleen kan bewaren, door net te doeai of hij den waanzin niet begrijpt. „In het land houden de machten die orde "willen en die wetteloosheid voorstaan elkaar in evenwicht. In regeeringskringen wordt de verzoe nende invloed van den minister-pre sident geneutraliseerd door het drij ven van hen, die beweren dat zij alleen in staat zijn te zorgen voor rust en vrede. Een beroep op de par tijen voor vaderlandslievend en tij delijk samenwerken, voor goedgezin de neutraliteit althans, is zonder ge volg gebleven. .Beter een militaire dictatuur en alles wat daaruit ont staan kan. dan Witte's kabinet te steunen" roepen vele liberalen uit. ..Onder zulke omstandigheden re- geeren, gelijkt iets op de quadratuur van den cirkel vinden. Toen ik mijn laatste telegram zond te middernacht hield de minister-president zijn tiende of elfde redevoering in den minis terraad, die drie-en-een-half uur ge duurd had. De dokter wachtte in een aangrenzende kamer op zijn patiënt. Toen de raad afgeloopen was. stond de klok ver over middernacht. Graaf Witte, wiens werktafel bedolven lag onder documenten en telegrammen, had nog eenige dringende zaken af te doen. Ten slotte was hij klaar, doch een zware 'hoofdpijn belette hem een oog toe te doen. In plaats van wakker te bed te blijven, ging hij voor de tafel zitten, werkte zich door den stapel heen. in den stillen nacht, en de grauwe najaarsochtend vond hem nog aan 't werk. UIT ODESSA. Te Odessa is een manifest open baar gemaakt, onderteekend dooi den aartsbisschop, den stadscomman- dant, den burgemeester, den rector en andere autoriteiten, waarin de be volking tot rust wordt aangemaand onder belofte dat de orde zal wor- den hersteld en waarin zij wordt op- gewekt haar gewone werkzaamheden I te hervatten. De nieuwe stadscommandant zeide bij de ontvangst van den opperrabijn i'dat hij geen onderscheid tusschen de I nationaliteiten kende, de Joden kon- den gerust zijn, hij waarborgde de I handhaving van de orde. Hij" zou in i goede verstandhouding met het ste- delijk bestuur arbeiden. I De censor verzocht telegraphisch den minister van binnenlandsche za ken, onmiddellijk de perscensuur te willen opheffen. UIT ANDERE LANDEN. De FRANSCHE minister van marine, Thomson, heeft een deputatie van den algemeenen marine-arbeidersbond ontvangen met twee socialistische afgevaardigden aan het hoofd. Tot de deputatie be- hoorde ook de arbeider, wiens be straffing met een maand schorsing wegens beleediging van den marine- prefect, aanleiding tot de geheele be weging is geweest. De minister liet de deputaties hare grieven uiten en wees haar toen op zijn rondschrijven en zijn hevel, volgens hetwelk de ar beid op heden hervat moet worden. Alvorens dit geschied is. wenschte hij in geen bespreking te treden van de eischen der arbeiders. In den toestand is overigens wei nig verandering gekomen, in Brest is liet aantal stakers met 100 en in Rochefort met ongeveer 500 vermeer derd. FRANKRIJK EN VENEZUELA. Over de verhouding tusschen Frankrijk en Venezuela wordt uit Washington aan de „Köln. Ztg." ge schreven In het begin van Augustus had het Hof van Cassatie te Caracas het con tract met de Fransche kabel-maat schappij ontbonden verklaard en in het begin van September waren op bevél van president Castro alle land en kuststations van de maatschappij gesloten, zoodat nog alleen het bui- tenlandsche kabelverkeer over La Guayra vergund bleef. De lieer Brun, leider van de maatschappij, werd uit het land gezet. Desniettemin schij nen de onderhandelingen tusschen president Castro en de kabelmaat schappij voortgezet te zijn en volgens den president bijna tot een goed eind te hebben gevoerd, toen de Fransche zaakgelastigde Taigny be zwaren maakte met de bewering, dat der maatschappij onrecht was ge daan. Daarop werd hem op 20 Sep tember door den minister van bui tenland sche zaken geantwoord, dat (le VcnezOlaansche regeering de be trekkingen met hem afbrak en de Fransche regeering verklaarde harer zijds. .dat zij het terugnemen van de ze verklaring eisclite, daar de zaak gelastigde in haar opdracht had ge handeld. Dit diplomatieke geschil en niet de quaestie omtrent de rechten der kabelmaatschappij vormt eigen lijk het Fransch-Venezólaansche con flict. DE GRAAF VAN VLAANDEREN. De graaf van Vlaanderen, broeder van den Koning, heeft kouide gevate71, is lijdende aan een ontsteking van de ademhalingsorganen. Do konink lijke familie berindt zich in het pa leis van den lijder. De toestand is zeer bedenkelijk. De KONING VAN ENGELAND terwijl hij in het park jaagde, ge. vallen. Hij verstuikte den enkel en werd onmiddellijk per rijtuig naar het kasteel gebracht. Het ongeval wordt niet ernstig geacht. De deputatie van het NOORSCHE STORTHING, die aan prins Karei van Denemarken de kroon van Noorwegen zal aanbie den, zou vermoedelijk heden met den kruiser „Heimdal" of het pantser schip „Norge" naar Denemarken ver trekken. Stadsnieuws R.-K. Volksbond. Wanneer de afdeeliiig Haarlem van dezen bond feest viert, doet zij dat altijd op prettige wijze. Dat bleek Donderdagavond weer, toen zij haar jaarfeest vierde. De groote zaal van het bondsgebouw ,.SL Bavo" was ge heel gevuld met een vroolijk gestem de menigte, die zich kostelijk amu seerde met hetgeen het programma te genieten gaf. Voor het welslagen van dezen avond werkten verschillende onder-afdeelin- gen mede. Allereerst noemen wij de zangvereeniging „St. Bavo", die op zeer verdienstelijke wijze een groot aantal liederen ten gehoore bracht, welke allen getuigden vain flinke stu die, onder de bekwame leiding van den directeur, den heer N. H. An- driessen. Ook de muziek- af deeling liet zich niet onbetuigd, maar bracht door haar vroolijk schetterende fanfares le ven en opgewektheid onder de aan wezigen. Voor de vroolijkheid droeg ook de rederijkerskamer „J. Alberdkgk Thijm" veel bij met haar aardige blij spelen. Als vierde on der-af deeding trad op de gymnastiek- en schemivereeniging „Kracht door Oefening", wier leden toonden, dat zij onder de instructeurs de heeren Van Es en Patden een goe de leiding genieten en werkelijk door oefening reeds kracht verkregen heb ben. Vele vereenigingen zullen den Volksbond terecht benijden, want een vereeniging, die over zulke onder-af- deelingen beschikt, kan heel gemakke lijk ©dn gezellig jaarfeest organisee- ren. De k w e s t i e-D e \V a a r cL In den Dordtschen gemeenteraad kwam Dinsdag het verzoek van de afdeeling Dorarecht van den Alg. Ned. Typografenbond in behandeling, om geen drukwerk aan de firma De Waard te gunnen, welk verzoek was gesteund door een adhaesie-adres van den Oir. Typografenbond en de afdee- ling Haarlem. In de vergadering van 31 October, waai* deze zaak in behandeling kwam, werd B. en W .opgedragen advies in deze zaak uit te brengen. Di' is thans verschenen. B. eoi W. stellen voor lo. afwijzend op het verzoekschrift te beschikken 2o. ons uit te noodigen in het nieu we bestek voor het drukwerk de clau sule op te nemen dat, bijaldien even tueel besloten wordt, voortaan den aannemers der gemeente verplichtin gen ten aanzien van loon en arbeids tijd op te leggen, Uwe vergadering bevoegd is liet contract drie maanden na de opzegging te doen verloopen 3o. ons te machtigen van een en ander mededeeling te doen aan de onderteékenaren der ingekomen adres san. In de discussie, welke hierover ont stond, zeide de Burgemeester nog, dat de firma- De Waard aannemer is van liet gemeente-drukwerk van Haarlem, wat natuurlijk geheel bezijden de waarheid is. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Postharmonie. Den 19den dezer geeft de muziek- vereenigmg van post- en ielegraafbe- anibten „De Postharmonie" haar ne gende feestconcert in het Bronge bouw. Als gewoonlijk zal de muziek door een paar tooneelstukjes worden afge wisseld. Een concert. Zaterdagavond 25 November as. zal in de concertzaal „De Kroon" een concert gegeven worden door mejuf frouw Johanna Cambier van Nooten, sopraan, en den heer Ary Belinfante. pianist. Jubilea. Heden herdenken A. van der Mark en W. O. Donker den dag, wiaarop zij vóór 30 jaren in dienst traden bij de firma Joh. Enschedé en Zonen alhier, in de afdeeding zetterij. Candidaats-examen. Te I>eid!en is geslaagd voor het can didaats-examen in de rechten de heer R. W. van LynÜen, alhier. De la Mar. Het gezelschap De la Mar geeft Zon dag a.s. een opvoering in De Vereeni ging van liet bekeaide blijspel „Janus Tulp" van Justus van Maurik. Examen Vrije- en O r d e-o f e ningen. Geslaagd is te Amsterdam voor vak i mej. M. A. H. van Zoelen, alhier. HAARLEMSCHE JONGELINGS- VEREENIG ING. Zij, die in de laatste maanden wel eens door die Lange Margaretbastraat gekomen zijn, hebban ongetwijfeld ge zien, dat daar, naast de broodbakke rij der firma Kalb op een terrein, hetwelk langen tijd achter een on- oogelijke schutting verborgen was, een groot monumentaal gebouw werd opgetrokken. Hoe meer dit zijn vol tooiing naderde, hoe meer de nieuws gierigheid van den voorbijganger ge prikkeld werd. want niet alleen om zijn grootte, maar vooral ook om zijn eigenaaariigen stijl, trok dit bouw werk zoozeer die aandacht in deze eenvoudige straat. In oud-Hollandschen trant gebouwd geeft het don aanblik van een mid del© euwsch kasteel, niet alleen door de for sche rood-bruine steene/n, en de eigenaardige kleane in lood gevat te ruitjes, maar bovenal door hot mooi© hoektorentje, dat het denk- beeld werkelijk volmaakt. Wat dit dan toch wel voor een ge bouw is, en waarvoor liet moet die nen Toen de bouw zoover gevorderd was, dat het steigerwerk werd afge broken. was het raadsel opgelost en bleek het te zijn het nieuwe gebouw der Haarlemsche Jongelings-Vereen1 - ging, waarover reeds zooveel geschre ven en gesproken was. Ziet het gebouw er van buiten prachtig uit. het innerlijke doet voor liet uitwendige niet onder. Ook bij het binnenwerk schijnt men het.,kas- teel"-achtige betracht te hebben. Een stevige eikenhouten deur geeft toe gang tot de ruime vestibule, waarop verschillende deuren uitkomen. Aller eerst die der groote zaal, die wel iets gelijkt op een ridderzaal, want aan de helderwitte muren prijken talrijke schilden en wapens, die met hun rijk geschakeerde kleuren schitteren in het prachtige licht der artistieke gaskro nen. Deze zaal geeft met de gaanderij zitgelegenheid voor eenige honderden personen, terwijl voor bijzondere ge vallen er ook nog een kleinere zaal bijgetrokken kan worden, welke be stemd is voor de gewone vergaderin gen der vereeniging. Het gebouw heeft evenwel nog meer vergaderruimte. Naast de groote zaal is een klein lokaaltje, bestemd voor intieme bijeenkomsten, en bestuurs vergaderingen, enz. Boven is een conversatielokaal met buffet en lees tafel, terwijl nog een verdieping hoo ger een zaal voor zang- of muziekver- eenigingen is ingericht. Behalve deze lokalen biedt het ge bouw woning aam voor den inwonend- secretaris en clen concierge, terwijl er ook een wijkzuster haar intrek heeft genomen. Het geheele gebouw ziet er keurig uit. Overal lacht die echte oud-Hol- landsche gezelligheid den bezoeker te gen. De ontwei-per is de heer J. London. Is de ontwerping verdienstelijk, ook de uitwerking der plannen laat niets te wenschen over. Daar droeg de aan nemer, de heer De Lugt, zorg voor. DoTwlërdagavond had de inwijding van dit nieuwe gebouw plaats, het welk natuurlijk met eenige feestelijk heden gepaard ging, vooral omdat meteen het gouden feest, het vijftig jarig bestaan der vereenigwig nog maals herdacht werd, daar dit in April slechts ternauwernood aan da vergetelheid ontrukt werd. Men wenschte het toen uit te stellen tot deze gelegenheid, om dlan te kun nen jubelen in het nieuwe gebouw. Reeds te zeven uur ringen de fees telijkheden aan. De groote zaal was een weinig met groen en bloemen ver sierd en was overvol. Onder de aan wezigen waren behalve natuurlijk alle leden der jongeiingsvereenigingen vele oud-leden'. Voorts het voor liet gouden feest gevormde eere-comité, waarvan Jhr Mr. J. W. G. Bareel van Ho gelanden voorzitter is, benevens enkele wethou ders, als vertegenwoordigers van het gemeentebestu ur. Ook vele vereenigingen hadden hun ne vertegenwoordigers gezonden, ter wijl van II. M. de Koningin en van den Prins telegrammen van geluk- wenschen Waren ingekomen. Nadat alle aanwezigen door den voorzitter, don heer Joh. Visser, wa ren welkom geheeten. kwam de heer Rakker aan het woord. Deze droeg namens de bouwcommissie het ge bouw aan de Jongélingsvereeniging over .tevens daarbij een schets geven de van den arbeid dier commissie, die gedurende rijf jaren met ingespannen ijver heeft gewerkt en tliaais haar werk bekroond ziet. De directeur der J ongelingsvereert' - ging Ds. C. Veen - trad hierna als feestredenaar op en bracht daar bij de geschiedenis ddr vereeniging in herinnering. Hoe deze voor 50 jaren als een klein plantje was, en zich thans tot een grooten forschen boom ontwikkeld heeft. Deze halve eeuw is niet zonder strijd en moeite voorbij gegaan, maar niettegenstaande deze moeilijkheden 'heeft de vereeniging stand gehouden en is thans tot groo ten bloei gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1