Tbermogèie Vattei j Officieele berichten Dat stak hebben ze vertoond aan 't huis van rar. K a p p e ij n e, en ook de familie Ruygrock weet er van méé te praten. Totdat op 'n avond 'n diender met sluipenden tred nader- kwam. toen T i n u s in de portiek van n huis op de Keizersgracht zich on ledig hield met het vernielen van 'n pas-geverniste deur met de spaken van 'n rijwiel. En toen vloog de jon gen geweldig tegen de lamp, en méé moest-ie naar „menéértje", waar-<lie werd opgeschrevenwant z'n bruta liteit hiélp daar niet. Vandaag kwam de vergelding Op hoogen toon heette de jongen het gansche verhaal liegen, en dapper werd de schuld geschoven op z'n kameraden. Een lafaard óók al dus, wat je al réden kon uit het sóórt van en grappen. Want jongens zijn jon gens, en soms halen ze dingen uit, die je hevig afkeurt ais ze vóór je staan, maar in je ééntje léch je d'r om „Heb je nog iets tot je verdediging te zeggen?" informeert de rechter. Een schelle bewering uit den mond van den kwajongen „Daitet in hooger beroep wordt ge gooid." „Ga nou maar", kort-aft mr. Kar sten. De jongen aanmatigend oogstarend, n-ijft pal voor den rechter 6taan. Bij z'n arm zet de deurwaarder hem uit. En dóór de stilte, die volgt, breekt van de gang uit z'n kijvend geluid Tinas protesteert. Hij wordt opgevolgd door 'n leerling van de Hoogere Burgerschool, met lange broek en 'n hóed op, zoo'n prae- matuur menéértje, met iets weife- lends in z'n volwassenheid. Deze knaap heeft met 'n pistooltje in 't water geschoten, maar slecht gemikt als-die had, gingen de ruiten aan den overkant der gracht in scherven. Als d'r voorbijgangers waren geweest op dat oogenblik... die jongens dén ken gewoonweg niet. „Als je nou wilt leeren schieten", vermaant de magistraat, „dan is er toch èlders wel gelegenheid om het te leer en. De jongen nochtans erlangt die kundigheid bij voorkeur op den open baren weg. Tusschen die heide scherpgestelde meeningen heb ik 'n bemiddelings voorstel Als zoo'n vent van de H- B. S. in de twintigste eeuw eens géén schieten leerde, zou d'r ook zónder die kundigheid geen mén uit hem kunnen groeien Het laatste kanid dat vóór moest komen was één-en-dertig; Tóch 'n kind, ondanks die drie kruisjes. In de jaren zit het 'm niet altijd. Een agent had hem aangehouden op de straat, met 'n geladen revolver in z'n vuist „Wat moest je d'r mee doen on dervraagt de Gestrenge. Een onnoozele lach, géén ant woord ,Me moeder had het me verbojen", «egt de ruim dertigjarige. „En j ij hebt het tóch maar gedaan" berispt de kantonrechter, „je hadt ze ker 'n slokkie op „Ik bad 'n hallef ie op", schok schoudert de imbeciel. De Hemel ver hoede, dat zoo'n type 'n h 11 j e opheeft. Kon bepaald aardig worden! Ziedaar drie op één aag, jongens uit verschillenden stand, en in leef tijd ook uiteenloopend. De één brood dronken van overvloed, zegt ge wel licht De ènder van gebrek Drie gulden boete, twee dagen hechtenis. Dagvaarding, verhoor, vonnis .beteekening. Wèlgeordend gaat alles in ons vormenlievend land. In Engeland krijgen zulke ben gels versch na het vergrijp een duch tig pak, dat ze 't zitten twee dagen v e r I r t. Of dat béter helpt dan twee dagen z i 11 e n......? PERS-OVERZICHT VAN VRIJDAG 17 NOVEMBER. DE GRONDWETSCOMMISSIE. Behalve de reeds door ons vermelde couranten, geven nog enkele andere hun meening weer over de rede door den Minister van Binnenlandsche Za ken gehouden bij de installatie dier commissie. „Het Volk" vindt dat de zaak nu helder als koffiedik is. Eerst zet d<; minister in de rede, waarmede hij de staatscommissie installeerde, de deur heelernaal open voor een volledige herziening van de Grondwet, latei- haalt hij de deur weer een eindje dicht. De commissie is beperkt en niet beperkt. En met te spreken van de knapheid van de leden der commis sie. stempelt ide rnunster de voorbe reiding der herziening tot een tech nisch staatsrechtelijk werk. en sluit hij de politiek er buiten. Daarmede meent hij zeker te hebben goed ge praat het passearen van twee strijd bare politieke partijen bij de samen stelling der commissie. „Dit in en uit praten, deze ontken ning en het politiek karakter dat de voorbereiding van de grondwetsher ziening noodwendig draagt, kenmerkt de verlegenhdid dei- regeering, eene verlegenheid, die in dit nare redevoe- rinkje onoprechtheid wordt. Heeft de Koningin er geen sociaal democraat in willen hebben, en heeft men daarom, om zijn houding te red den zooals de ..Groene" vermoedt - - ook de anti-revolutionnairen gepas seerd. waarom het dan niet ronduit gezegd Dat- zou inconstitutioneel wezen, zei de „Nederlander" de Koningin moet achter de ministers blijven. Formeel is dat waar. Maar nood breekt wet ten, en als de kroon begint zulke in vloeden uit to oefenen, is liet al zoo goed. dat daaromtrent zekerheid be staat. Nu ziet meai een ministerie, dat een grondwetsherziening dragen moet, al bij de eerste passen struikelen, en een man van nuchter veratand, als nm. Rink toch is, geeft verwan-en de raadseltjes op omtrent een oindterwcrp dat toch in constitutioneel© staten tot nog toe ©enigszins van gewicht Werd geacht. Het ministerie is er in geslaagd 0111 bij zijn eerste daad van beteekenis een hopeloos mal figuur te maken. Eén ding is zeker tusschen al die draaierij, en wel dat het blanco mi nisterie met Borgesius achter de schermen uit de voorbereiding der grondwetsherziening met voordacht eene behoorlijke vertegenwoordiging der demokratische elementen van ons staatsleven heeft geweerd. Het. zal bij het politiek debat heel wat te herstellen hebben, wil het de moeite waard blijken om zulke tob- bers en stakkers lang op de been te houden. Ze durven de troonsopvolging niet nomen als een punt van de herziening maar ze sluiten haar ook niet uit. Ze beperken niet. en ze beperken wel, en het redevoerinkje dat een staatsstuk van beteekenis moest zijn, klaar en krachtig, is slap en groezelig als een gebruikte vaatdoek. Dat. is nu alles wat de liberale con centratie, de samensmelting vam libe rale vooruitstrevendheid, nog geven kan. De fut is er 'toch wel voor 'goed uit. Ze durven zich niet meer vier kant tegenover de democratie stéllen: integendeel, ze helpen haar schijn baar op gang. maar lichten haar met een een beentje. Althans, ze trachten. Nu dat stre- veripe kapitalisme zulke streken uit haalt. moeten wij meer dan ooit vast en stevig op onze be enen staan, en tegen die kunsten bestand blijken." „De Gelderlander" schrijft „Het blijft mogelijk, dat de com missie andere vraagstukken, als bijv. de troonopvolging en het onderwijs entameert. Maar de regeering ziet het blijk baar liever niet. Hieruit volgt, dat de opzet, waar mede de Staatscommissie in de Troon rede werd aangekondigd, te weidsch is geweest. Deze deed een generale Grondwets revisie verwachten. Nu zal het. als men den wenk der regeerinig volgt, niet meer dan een partieel© zijn. Er is hier tegenspraak, gewild of ongewild. En daarom is het ge wen,sent dat, deze zaak tot klaarheid worde ge bracht." J; De vraag stellend: „Is deze com-j 'missie een politieke of een zakelijke I commissie zegt het blad ,,De heer Rink achtte het voor de regeering van onschatbare waarde, i voorgelicht te worden door een com- j missie, bestaande uit mannen „van hoog wetenschappelijk gehalte en grondige kennis van ons staatsrecht. En hij voegde er niet bij, dat de regeering die mannen gezocht en ge vonden had bij de onderscheiden po litieke richtingen. Vermoedelijk heeft de regeering dus enkel gekeken naar wetenschap en kennis en niet op politieke kleur ge- j let. Een zakelijke commissie dus, zoo- als reeds het orgaan van den heerj Borgesius te verstaan gaf. Maar dan blijft het onvergeeflijk i van de regeerinig, dat zij, die naar I „grondige kennis vair ons staats- j recht" keek, den anti-revolutionairen hoogleeraar in het staatsrecht, pro- fessor Fabi.us, voorbij ging en daar-1 entegen den heer Willing© koos, die aan den staatsrechtelijken hemel geen ster van de eerste grootte is. Diens benoeming is d,an toch niet door zakelijke, maai- door politieke overwegingen ingegeven." DUM-DUM KOGELS. In een vorig nummer plaatsten wij een correspondentie van hét „Bat. Nieuwsblad", waarin de Nederland- sche regeering beschuldigd werd van het gebruik dezer kogels in Nederl.- Indië. Ook „Het Volk" heeft daaraan een plaats gegeven, maai- mei eernig com mentaar van den volgenden inhoud „Toen dé heer Troelstra den 26sten September in de Kamer de aandacht vestigde op de onnoodige wreedheden, die gemeld waren van de Boni-expe ditie. treeft de heer Fock een onder zoek toegezegd. We hebben nu nog wat voor den minister. Men herinnert zich tijdens den Transvaal-oorlog de heilige verontwaardiging van al Ne- derland's brave burgers over de dum- dum-kogels. Dat zijai kogels met een zachte punt. die in het lichaam van den getroffene allerlei hoekige vor men aannemen en het weefsel op ver schrikkelijke wijze vernielen. De be schrijving van de wonden, door die kogels toegebracht, was ontzettend. In ite illustraties varnd men toen dum dums, die gehaald waren uit het li chaam der getroffenen. Ze hadden al lerlei grillige vormen gekregen, alle met scherpe hoeken en kanten. En zoolang er nog kracht achter zit zoe ken zc zich met die scherpe hoeken een weg door het lichaam. De dood of zware verminking is van he»t tref fen van zulk een kogel het noodzake lijk gevolg. En de gewonde doorstaat gruwelijke pijnen. Ja, die Engelschen waren wel wreed en de Hollandsche burgerij was tot in het diepst van haar brave ziel getrof fen. Dat zouden wii. Hollander, toch niet doon En wat wordt nu uit Zuid-Celebes, van de Bond-expeditie, naair het „Bat- Nieuwsblad" geschreven „Dat gebeurde op Celebes. en het gebeurt geregeld in Atjeh. Iedereen weet het natuurlijk." schreef die offi cier. „Iedereen Ook de gouventuur-ge neraal, ook de minister van koloniën Waar zijn nu al de braven, die zoo toornig spraken over de Engelsche beestachtigheid Iedereen: weef het dus. ook de luite nants, en de kapiteins, en de kolonels, ent de generaals, en de gouverneur- generaal Iedereen weet het, dus ieder die wat te zeggen heeft, is er voor zijn deel verantwoordelijk voor. Zal er nu een Nederlandsche ver ontwaardiging komen over de burge rij. Of heeft zij misschien tweeërlei moraal, en is wat in de Engelschen gemeen werd genoemd, oirbaar en fat soenlijk als een soldaat van ons dap pere Indische leger het doet tein M. C. van der Hoog, dien dr. Kuyper bij de leger-oéfeningen aan trof „Ik ben niet afgevaardigd gewor den (door de Nederlaaudsche regeering) om de groote manoeuvres bij te wo nen, die door het IVe Rümeensche le gerkorps in Moldavië zijn gehouden, doch mijn missie naai1 Ruinenië had ten doel de bestudeering van het Rü meensche leger in zijn geheelen om vang. Tot het bijwonen van de manoeu vres werd ik door de Runieensche Re geering uitgenoodigd, nadat deze had te kennen gegeven, dat ik tot het ma ken van mijn studies omtrent de le ge r-inrichtino- in de gelegenheid zou worden gesfeld. Het bijwonen van de manoeuvres was dus een bijkomende aangelegenheid. Ik stel er prijs op om dit hier te verklaren, omdat dr. Kuyper in een der laatste alinea's van zijn artikel zegt Op de vraag hoe men in Ru- menie een permanent léger van 60.000 man kan onderhouden, en zoo is ingericht, dat men in tijd van oorlog, buiten de Gloaté (landstorm) een leger van 500.000 man kan uitbrengen, met een bud get dat nog bijna een derde bene den het onze blijft, is mij op dit oogenblik een nog onopgelost raad sel. Dat raadsel bestond ook voor onze Reigeering en daarom was het, dat zij een officier van den Generalen Staf naar Rumenië zond, opdat deze zou trachten de oplossing er van te vin den. Men verkrijgt zulks echter niet door het bijwonen van groote manoeuvres, maai- door het bestudeeren ter plaat se van de desbetreffende bepalingen en voorschriften omtrent de leger-in- richting, door het nagaan hoe de ge- heele leger-machine functioneert en door voorlichting van ter zake kun dige tot het betrokken leger beboeren de officieren." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. uitmuntend middel tegen Terkoudheid, Rheumatlek, Keelpij b, Spit, StijTon nek, Steek in de rijde, Zenuwpijn. Bij alle Apothekers en Drogisten II f0.75. Gebruiksaanwijzing in elke doos. Rechtszaken Leger en Vloot HET ROEMEENSCHE LEGER. Naar aanleiding van dr. A. Kuy- per's artikel in de „Standaard" over hot Roeaneensche leger, schrijft kapi- RAAD VAN TUCHT. Dé Raad van Tucht voor de Koop vaardij te Amsterdam d'eed dezer da gen uitspraak in de zaak tegen kapi tein P. Groenewold, wiens vaartuig de schoenerbrik „Stella. Maris", in de Oostzee bij Kokskar op 1 Mei in aan varing 'kwam met een groot en zwaar stuk drijfijs, dat recht op den boeg aandreéf. dat men niet kon ontwij ken en 'dat de boegpoort indrukte, zoo dat boven en onder de waterlijn een lek ontstond, hetwelk niet kon worden gestopt. Heit schip zonk weldra, ter wijl de opvarenden zich in de booten konden redden. De Raad van Tucht was van oor deel, dat de schipbreuk en het verlies van de „Stella Maris" niet was toe te schrijven aan eenige daad of nalatig heid'van den gezagvoerder of den stuurman. Ook is het schip pas op het uiterste oogenblik verlaten. De kapi tein werd dei'halve van alle schuld vrijgesproken. Vervolgens werd uitspraak gedaan in de zaak tegen den schipper J. Hui- zinga, gezagvoerder van het Neder landsche tjalkschip „Wilhelmina". De gezagvoerder werd voor een commis sie uit den Raad van Tucht gehoord. Blijkens het rapport van den Barse- meister des Turrnen- unid Bakenambts Sellmann te Bremen, waarvan de in houd in alle deelen door den schipper werd bevestigd, was de „Wilhelmina" een 23 jaren oud zijnde houten tjalk, bemand met schipper, knecht en kok. terwijl bovendien aan boord waren de vrouw en een kind van den schipper. 24 Juni met een lading cementsteen den mond van den Wezer opgevaren, komende van Bremen en bestemd naar Hamburg. Er stond een hooge. zee. Bij het overstag gaan weigerde het schip tot tweemalen toe met door gaande ankers te wendén. Daar het tijd van vloeien was. hoewel er nog eb ging. beproefde de schipper rondte halzen, doch het anker hield niet. Het schip dreef toen naar lager wal en bleef aan den grond zitten. De Barse meister Sellmann, die zich op een in spectietocht bevond, werd door de vol uit waaiende vlag in het want op liet schip opmerkzaam gemaakt en zag toen de gevaarlijke positie van het schip, dat ieder oogenblik dreigde lek te springen. Met groote moeite wist hij in een boot de Wilhelmina" te naderen en de kok, schippersvrouw en kindTè redden. Schipper en knecht wenschten aan boord te blijven. Om 2 uur zonk de .Wilhelmina". waarna schipper en knecht, die zich in de boot. hadden begeven, werden opgepikt. In 'het. geheële verloop dezer zaak heeft de Raad van Tucht niets gevon den. waardoor den schipper Huizinga eenige blaam kan treffen. Hij werd dan ook van alle schuld vrijgespro ken. Toch is er één punt. dat onwillekeu rig de aandacht trekt. De schipper heeft geen gebruik gemaakt van d'e noodsignalen, voorgeschreven bij art. 31 van het reglement op de buiten vaart Het schijnt onder de schippers der kleinere vaartuigen nog maar steeds niet gebruikelijk, zich in geval van nood te bedienen van de interna tionale noodsignalen, in casu van de vlag in show. Dit verzuim werd nog verergerd doordat de „Wilhelmina" zich als noodsignaal bediende van een vol-uit-waaiende vlag in het went. om trent de beteekenis waarvan de heer Sellmann in hét onzekere verkeerde. Bijgevolg was het slechts aan een ge lukkig toeval te danken, dat de schip per en de zijnen gered zijn geworden. Voorts brengt de Raad van Tucht een woord van hulde aan liet manmoedige gedrag van den heer Sellmann en aan een viertal zijner lieden, die hem on verschrokken ter zijde stonden, waar door met groote moeite de schipbreu kelingen uit. hun benarden toestand zijn geréd. MISHANDELING. Voor de 5e Kamer der Reohtbank te Amsterdam stond Woensdag te recht de 40-jarige venter PieterPhi- lippus Metz, beklaagd dat hij op 24 September in zijn woning aan de Focke Simonszstraat aldaar moedwil lig en gewelddadig en ter uitvoering van een vooraf daartoe genomen be sluit S. Seymonsbergen met een dolk mes ter hoogte van den buik heeft doorboord en hem in den buikwand een ongeveer 2 centimeter lange en bloedende tot in de buikholte door- loopende wond heeft toegebracht Beklaagde erkende den steek te hebben toegebracht, doch in dolle drift, niet met voorbedachten rade. Het O. M.. jhr. mr. Quintus. achtte bekl. schuldig aan mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende. Bekl. in 't geheel reeds vier maal veroordeeld, en wel drie maal wegens mishandeling, wordt ge acht tot alles in staat te zijp als hij onder den invloed van sterken drank is. Eisch 11/2 jaar gevangenisstraf. Mr. Roeper Bosch, toegevoegd ver dediger. was van oordeel, dat geen mishandeling, zwaar lichamelijk let sel tengevolge hebbende, aanwezig was. Z. i. heeft bekl. zich schuldig gemaakt aan het misdrijf, strafbaar gesteld bij art. 300 alinea 1, Wetb. van Strafr. het veroorzaken van reohtstreeksch lichamelijk lijden. Seymonsbergen was volgens pl. de aanleiding van het gebeurde, waar om pl. verzocht bekl. slechts te straf fen wegens art. 300, al. 1. Wetb. van Strafr. met aanneming van verzach tende omstandigheden. Uitspraak 29 Nov. a. s. Koloniën DE LANGSARBAAI. Het is bekend, dat ter Sumatra's Oostkust, tusschen Sabang en Bela- wam-Deli, een nieuwe haven zal ge opend worden, als zuidelijk eindpunt van de Atjeh-tram, terwijl de bedoe ling is het spoornet van Deli daarme de aam te sluiten. Dit plan is door de Indische bla den in het algemeen niet met geest drift begroet en daarom acht de heer K. A. James te Bajan (Atjeh) het niet ondienstig eens de goede zijde van dat ontwerp in het licht te stelilen, wat hij in de „Indische Gids" van No vember doet. Men zégt, aldus de heer J„ dat de uitgaven niet in verhouding zullen zijn tot het nutdat de verwachtin gen dié men koestert niet beantwoord zullen wordendat de Langserbaai geen achterland heeftde landschap pen Langsar en Tamiang hebben geen bevolking en geen cultures, op af voer van tabak naar Deli behoeft men niet te rekenen, enz. enz. Ten eerste, zegt de heer J„ beschou wen wij het achterland De. land schappen Langsar, Soengei, Ra ja en Peureula in dé onder-afd. Bajan en de onder afd. Tamiang, bevatten prachtige maagdelijke gronden, ge schikt voor verschillende cultures. De volkscultuur bij uitnemendheid der Atjehers is die van peper. De onder- afd. Bajan levert van geheel Atjeh 't meest. Door den aanleg van nieuwe pepertuinen, en nu hier overal rust heerscht. neemt de peperproductie weer belangrijk toe. Aan den Neder- landschen handel nu om de peper- markt van Penang naar Langsar te verplaatsen. Bij cultures door Europeanen ge dreven ter Sumatra's Oostkust, denkt men steeds aan tabak en staart men zich blind op tabak. Waarom plant men niet meer in 'het groot get ah, benzoë, rotan, sago, wat niet te veel kapitaal en zorgen eischt Slechts enkele houtaankapconces- sies zijn er thans in Bajan, doch de ze ondernemingen ontwikkelen een landstreek niet. Nu is er wel een bezwaar voor cultuurondernemingen, nl. de schaarschheid van werkvolk, maar zoo goed als op de Oostkust kunnen zich hier Javaansche con tract-koelies vestigen. Reeds nu komen Maleiers en Java nen van Deli zich in Langsar vesti gen. En kan men de emigratie van Java ook gedeeltelijk hierheen lei den, dan behoeft er geen vrees te be staan voor de rijstvoorziening. want goede sawahgronden vindt men in Maujapaét, Langsar. Borim en vele plaatsen langs de spoorbaan. De petroleumproductie is hier zeer belangrijk, maar aangezien de ruwe olie opgepompt naar. en verwerkt wordt te Pangkalan-Brandan. wordt in de streek der petroleumbronnen zelf (Peureula en Langsar) niet veel profijt daarvan getrokken. Maar de mogelijkheid bestaat dat er nieuwe bronnen aangeboord kunnen worden en een tweede raffinnge-inriebting noodig zal zijn en dan is Langsar de aangewezen plaats. Een tweede gunstige omstandig heid voor de Langsarbaai is, dat zij door hare ligging aan een ijzeren weg het middelpunt van den in- en uitvoer zal worden voor een groot rayon. Ondersteld wordt, dat deTa- miang-lijn tot staaxd komt. Bij de opening van Langsar zal ld' geslo ten worden en zal nagenoeg alles daarheen getrokken worden natuur lijk zal Lho Seumawé ook haar deel krijgen aan den handelsomzet der onder-afd. Idi, doch dit zal beschei den zijn. I De spoorlijn door Tamiang zal drie streken van uit Langsar bedienen. In de eerste plaats Tamiang zelf, dan de Gajo-landen en ten slotte Lang- kal. In de derde plaats wordt de afvoer van tabak uit Langkat genoemd. De tabak van deze streek, zaï in do toe komst over Langsar vervoerd worden, aldus is mij gezegd door een persoon in die streek wonende en den toe stand helder overziende. En ook ik ben hiervan ten volle overtuigd. j De planters hebben blijkbaar om- irent Langsar een afwachtende hou- ding aangenomen en gezwegen. De j groote tegenstanders van de Langsar- haven en de Tamianglijn zijn dan ook de Deli-Spoorweg-maatschappij. de Norddeutsche Lloyd en een deel i van den handel, die bij verminde- ring van het vertier te Belawan-Deli nadeel zouden ondervinden. Langkat ligt ongeveer in het mid- 1 den tusschen Langsar en Belawan- Deli en wanneer het gouvernement de vrachtprijzen op de Tamianglijn j zoo matig maakt, dat het vervoer naar beide havens ongeveer evenveel i kost, zal ongetwijfeld Langsar verko- zen worden, van waar de tabak di rect naar Europa overgevoerd kan worden, zonder overscheping wat een besparing is van duizenden guldens. Deze overvoer heeft plaats met een geregelden vrachtvaartdienst die op tijd vaart; een maildienst is hiervoor niet noodig. De Deli-spoor heeft thans het mono polie van het tabaksvervoer overland en het is te begrijpen, dat zij met alle middelen, die zij heeft, liet ver voer over Tamiang tot Langsar wil verhinderen. De Norddeutsche Lloyd heeft in Belawan-Deli veel geld vastzitten in gebouwen, pakhuizen enz., terwijl zij voor de Belawan-geul speciale sche pen heeft moeten aanschaffen voor het tabaksvervoer. Naar gezegd wordt vertegenwoordigen hare bezittingen een kapitaal van 11/2 millioen gul den. Het is ook voor haar begrijpe lijk, dat zij niet leede oogen de ope ning van Langsar ziet. Dat een gedeelte van de handelsbe weging zal overgebracht worden van Deli naar Langsar volgt vanzelf en natuurlijk zullen eenige handelshui zen daardoor schade lijden. Doch een en ander weegt niet op tegen de noodzakelijkheid van het be zit van een goede haven voor Su matra's noordelijke Oostkust, die met niet te veel kosten tot een madhaven lean gemaakt worden. DAMES-SPEELGOED. In liet verslag over de verrichtin gen en bewegingen der scheepsmacht in Ned.-Indië (2de kwartaal), leest men het volgende „Aan de vorstin van Tanette werd een geschenk van 20 geweren en 500 patronen overgebracht," (Tel.) Gemengd Nieuws HET FRANSCHE MINISTERIE. De reaclionnaire partijen in Frank rijk zijn bitter teleurgesteld door de veranderingen in het ministerie. Dat Rouvier geen generaal tot minister van Oorlog heeft benoemd zouden ze hem nog kunnen vergeven, want Etienne, hoewel geen militair is iemand naar hun hart, maar de ra dicale Dubief als minister van bin- nenlandsche zaken is hun een doorn in liet oog. De Temps" en de „Dé- bats" kapittelen Rouvier heftig we gens zijne zwakheid, zooals ze het noemen, en zijn van oordeel dat hij en de stemming van Vrijdag jl. ver keerd uitgelegd heeft. De Kamer had toon aan hem, maar niet aan de radicalen een votum van vertrouwen geschonken. Zoo schrijft, d'e „Gau- lois" De Fortuin heeft aan Rouvier een schoone gelegenheid aangeboden zich te bevrijden van een voogdij schap, dat hij tegelijkertijd veracht en vreest. Maar hij heeft den moed niet gehad er gebruik van te maken. Hij heeft lafhartig de wapens neerge legd voor de bedreigingen der radi caal-socialisten. Hij zou zijne boeien hebben kunnen verbreken, maar heeft ze vaster gesmeed. Uit zijn vroeger optreden had men mogen afleiden, dat hij zich krachtiger zou hebben be toond.' De „République Frangaise" houdt de dagen van het ministerie, trots de gemaakte zwenking, voor geteld. Het beetje frissche bloed, dat met Trouil- lot er in is gekomen, zal zijn levens duur niet verder verlengen, dan tot den tijd, dat de laatste bladen van de boomen zijn gevallen. Maar ook de socialisten betoonen zich niet erg ingenomen met het mi nisterie Jaurès merkt scherp op. dat de radicalen thans zullen moeten too- nen, dat ze een program hebben. Ze zullen iets moeten doen, anders zou men gaan gelooven. dat het hun al leen er om te doen was. om bij de verkiezingen aan hunne partijgenoo- ten de ondersteuning der regeering te verzekeren. volkstaal weder te doen herleven of die Gaëlische uithangborden hebben, j te vervolgen en dit heeft reeds tal van protesten uitgelokt. Zoo bijv van de studenten van de universiteit van Dublin, die na afloop van de exa mens in plaats van het Britsche I volkslied, zooals gebruikelijk is, het Iersche aanhieven. De beweging is nog in haar begin, maar van dag tot i dag neemt ze toe in omvang en kracht. i GIFTEN VOOR DE RUSSISCHE SLACHTOFFERS j Engeland geeft ruim voor de slacht- (offers der Jodenvervolgingen, maar Frankrijk ook. Een paar giften op de jongste lijst van het Parijsche comi- té De vorst van Monaco 1000 francs: .een protestant 5000 francs; de Roth- f schilds 250.000: Stern Co. 40.000. j Salomon Reinach 10.000 en eon onge- I noemde 50.000 francs. Op een meeting te Philadelphia werd in een half uur tijds een be drag van ongeveer vijftigduizend gulden voor de slachtoffers bijeenge bracht. De heer Carnegie zond aan 't ondersteuningscomité 24,000 gulden. DE GISTING IN HET ROERGEBIED Zondag werden in het Roergebied talrijke vergaderingen van mijnwer kers gehouden, waarin de opgewon denheid. in den laatsten tijd weder onder de arbeiders ontstaan, tot. uiting kwam. Niet alleen de nieuwe arbeidsverordening en het reglement voor de verkiezingen van -de arbei- derscomité's zijn de oorzaken der al- gemeene ontevredenheid, maar ook de omstandigheid, dat vermindering der loonen van den laatsten tijd, we gens het gebrek aan wagens, den arbeiders aanzienlijke schade heeft toegebracht. Men verwacht nu eindelijk de be williging- in een nieuwe verhooging van loon. De stemming onder de arbeiders is zeer ernstig. DE JODEN-GRUWELEN IN RUSLAND. Er is door de vereeniging tot hulp- verstrekking aan Duitseh© Joden, ge vestigd te Berlijn, een lijst gepubli ceerd, waarin een overzicht wordt ge geven van. de Jodengruweflen in den laatsten tijd gepleegd. De geweldda digheden te Odessa, te Kieff, te Niko- lajeff, te Rostof, te Cherson. teKoersk en nog vele andere plaatsen gepleegd worden in deze lijst opgesomd en het blijkt, dat het aantal van hen, die doodgemarteld werden, duizenden be loopt, terwijl tienduizenden gewond werden. Ongeveer 70 plaatsen hadid'en van deze. onlusten te lijden. In Odessa duurde de slachting vier dagen en vier nachten door; daar allelen werden tweeduizend menschen gedood, Uit Petersburg zouden 8000 Joden gevlucht zijn naar Wiborg, waar zij door Finnen liefderijk werden opge nomen. NIEUWE MELKPRIJS. „Het [Weekblad voor Melk-liygiën schrijft Nu niet iedere huisvrouw zich Duitscliüjand de weelde kan veroorl ven hare huisgenooten vleesch voor te zetten, heeft men thans een gerecht uitgevonden, dat in de plaats van vleesch gebruikt wordt. Daaroïj heeft deze schotel ge he él en al den smaak van vleesch, en is bijna even voedzaam. Deze spijs wordt bereid uit melk, terwijl de bereiding zeer eenvoudig 's Zij is als volgt Op een paar liter ondermalk, welke men op 30 a 40 graden C. verwarm', voegt men zooveel leb, dat de melk in een paar minuten volkomen geru i- nen is. Deze geronnen meük snijdt men kruisgewijze in stukken van 1 a 2 vingers dikte, en laat dit alles op een vergiet uitdruipen. Daarna ver mengt men het met gehakte uien. - per, zout en wat brood of beschuit - maakt er ballen van zoo groot als een eendenei. Deze ballen worden in vet gebraden tot ze broos zijn. Om ten vleeschsmaak nog vollediger te maken doet men er ook wel een ei door. of een beetje vleeschgehakt. Voor 32 Pf. heeft men dan evenveel voedingsstof als 80 Pf. vleesch. Verschillende melkinrichtingen heb ben dit recept op papiertjes laten drukken en deze onder hun clienté'e verspreid. DE IERSCHE BEWEGING. De „Darts Press Agency" deelt me de. dat de nationale beweging in Ierland in de laatste maanden we der belangrijk aangewakkerd is. Ier land vraagt thans weder en met klem om „home rule". Sinds den tijd van Parnell heeft de beweging noo;t zulk een dreigend aanzien ge had. I-n dien tijd was de eisch van zelfbestuur samengekoppeld met agra- rische wenschen. thans is het alleen j een strijd voor het nationale ideaal, i Een der populairste mannen van hét i oogenblik is dr. Dougles Hyde, pre sident van de „Gaëlic League" (opge- i richt ter bestudeering en verspreiding van het Gaëlisch) die een re>s naar Amerika heeft gedaan om daar steun voor zijne pogingen te zoe ken. Deze nationale, politieke en in- tellectueele beweging heeft den naam aangenomen van Sium Fein (Wij zelve). De partij, die dit devies heeft gekozen eischt, dat de Iersche afge vaardigden niet meer naar Londen zullen gaan om daar deel te nemetn aan de beraadslagingen van het Brit sche parlement, maar te Dublin blij ven, en zich daar constitueeren tot nationale vergadering. En dat zal zeer zeker geschieden, als het aan het kabinet-Balfour gelukt zal zij// de nieuwe kieswet door te drijven, waardoor het aantal mandaten voor Ierland belangrijk verminderd zal worden. Intusschen is er een leven dige propaganda aan den gang om de dienstneming van jonge Ierlan- dors bij het leger of de politie te be letten. De Britsche Regeering heeft een aantal propagandisten laten ar resteeren en vervolgen, maar ze heeft daarvan weinig succes beleefd, daar de jury de beschuldigden vrijsprak. Daarbij begaat dé Engelsche Regee ring de onhandigheid, degenen, die zich moeite geven de oude Iersche NOG STEEDS DE SAMENZWEERDERS. Onder voorzitterschap van den ge- fiensionneerden kolonel Poppowitsj is op 12 Nov. te Belgrado een vereeni ging opgericht tegen de samenzweer ders. die eischen zal, dat de saraen- zweerdersquaestie langs wettelijken weg zal worden opgelost. Een aan tal oud-ministers en hooggeplaatste militairen zijn tot de vereeniging toegetreden. KENNISGEVING HINDERWET, i Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en j Wethouders der gemeente Schoten, dat fer Secretarie dier gemeente ter j inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. P. J. Beccari te Haarlem, om vergunning tot het oprichten eener inrichting voor machinale "houtbe werking aan de Paul Krugerkade, gemeente Schoten. Kadastraal be kend in Sectie B. No. 1515. On Maandag, den 20en November 1905. des voormiddags elf uur. zal ter Gemeentesecretarie van Schoten ge legenheid bestaan, om bezwaren te gen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Ge meente Schoten kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Haarlem, den 16 November 1905. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. de Secretaris. PIJN ACKER.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6