NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargaug. No. 6871 Vsfschijrt* dageiijk?, i>e halve op Zon- ea Feestdagen. MAANDAG 20 NOVEMBER 1905 A AB©NNEMBNTEN ABVERTENT1ÊN: ^"38t élaanèpsns i/an 15 '.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement 1& ited^ka' ia' dtt 'ootoi wakr 'eoi Agért 'geveld b fko'm 'der' «PSffiHaadem «a 1-5 elke regel me«/ai5. Reclames 30 Ceo» per regel gemeente) ,1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat ajtemco pe? post doo? Nedeland* i.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Steffi ZZE&toi, 'W Haarlem 1 I I J .1 ft3pf en Administratie: Groote Houtstraat 55. sM de omstreken en franco per post 0.45 iBtolCOHBnnaiil Telefoonnumacr der Redactie 600 en der Administratie 724. Sftgavg de? Vdonadsd»? Laoreas Cester. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij*. Zutö§. Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. 'b-cssaementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie:. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Zondag 19 November. Be Kroon .-Operette „Asschepoetster", 's middags 2 uur. Hollandsche Tooneelvereen. „Kuische Joseph", 8 uur. Brongebouw: Prager Strijkkwartet: Matinée, 2 uur. Postharmonie Uitvoering, uur. VereenigingVereenigde Tooneelis- tenJanus Tulp". 8 uur. Kleine VereenigingSpecialiteiten- voorstelling, uur. Woestduin Course, 1^ uur. Maandag 19 November. Weten en WerkenVergadering af deeling Haarlem Ned. Bond voor Staatspensionneering. OM ONS HEEN clx. EEN JUBILEUM ZONDER FEEST. Als de lezer over dit opschrift niet verbaasd staat, weet ik er niets meer van. Bestaan, er dan inderdaad in onzen jubileerenden tijd nog jubilea, zonder feest? 't Klinkt inderdaad ongeluofelijfc, *xaar wéér is het toch. Binnen enkele weken bestaat het gebouw van de Sociëteit Trouw moet Blijken 25 jaar. Ik geloof niet, dat dit feestelijk zal worden gevierd. Trouw heeft pas zijn vierhonderd jarig bestaan her dacht, daartegenover valt een kwart- eeuws bestaan van een gebouw in 't niet, vooral wanneerdat gebouw nu niet zoo bijzonder in den smaak valt. De niet-leden laken het van bui ten en de leden, daarmee instemmen de. prijzen het niet van binnen. Dat is eigenlijk nooit -anders ge weest. Toen liet nieuwe gebouw den 7den December 1880 feestelijk werd ingewijd en de Factor, of hofdichter, het woord kreeg om er de golven van zijn poëzie over uit te storten, somde hij al een reeks van kiadhten •over de nieuwe woning op A. hoorde men zeggen zie dit is vergeten En dat overtollig. B. vindt het soort hek Op het dak al zeer leelijk en gek. Rhumaticus zucht-ach hemel, die trappen, Die "k dagelijks op zal moeten stappen. D. prutteltwaarom ik mij zeer moet verwondren, Is dat men die kamers en lokalen van ondren, Niet heeft voor winkels goed ingericht. E. yindt het gebouw te vierkant en te plomp, Veel te bont, niet gracieus, te veel steenen romp. F. hoorde 'k zeggen't lijkt Bent- iheimersteen In de verte, maar van nabij is 't er geen Kijk maar eens attent, 't Is Portland cement G. vindt de deur te laag en kan maar niet gissen Wat er toch zal komen in 't front in die nissen, H. vindt de speelzaal te klein Ik geloof niet, dat er veel van de hier opgesomde bezwaren zijn opge lost. Alleen D. heeft zijn zin gekre gen, daar sedert een paar jaar de be nedenverdieping voor winkels is ver huurd. De lezer zou dan ook gevoegelijk kunnen vragen, waarom ik hier wijs op een jubilé dat niet aan alle kanten stof tot feesten geeft. De zaak is, dat die verbouwing van Trouw een stuk je Haarlemsche historie uitmaakt. Of is 't niet merkwaardig, dat tijdens den nieuwen bouw, toen dus de aan hangers der Pelikaan een ander ver blijf moesten zoeken, hun hei-berg is verleend in de Statenzaal op t Prinsenhof, vijftig gulden per maand? In die deftige localiteit hebben de leden in 't jaar 1880 hun glaasje gedronken. En op den eersten Januari sprak de Factor daar, aJs naar gewoonte, zijn jaarvers uit. En nu Er is zeker wel niemand meer, die als het weer gebouwd moest, worden het er zóo zou zetten en bet zóo zou inrichten. Ja, ik ge- iool dat wanneer het geld maar niet «oo schaars was (een gebrek, waar aan het geld door alle eeuwen heen heeft geleden; de wakkere schaar der Pelikanen graag een ander nest bou wen zou. Maai- helaas, die duiten 't Ging 25 jaar geleden tocüi ook al zoo grif niet. 27 Mei 1877 werd het besluit genomen, de sociëteit te ver- Douwen en -daarvoor een geldleening aan te gaan in de vergadering van 17 Februari 1878 werd dit besluit ver daagd, doch in de vergadering van 8 Dec. 1878 werd door een meerder heid van ruim 60 leden het aangaan van een loening van ruim f60.000 vast gesteld. En de Factor, spotter als hij is, zegt in zijn jaarvers van 1879: Doch in dit opzicht zijn Pelikanen net als Chineezen. Als zij voor verhooging van lasten gaan vreezen. Zij noemen alles.mooi, ais het dat maar niet was En hij laat er op volgen De trouw moet nu blijken bij 't plaatsen der loten, Eén mille slechts van elk, die 't aldus besloten, waarbij .hij dus nogal ondeugend de zestig voorstemmers oproept, de be- ïioodigde som maar gezamenlijk op te brengen. Blijkbaar is er toen toch wel spoed achter het werk gezet. Althans in de Raadsnotulen van 5 Maart 1879 wordt melding gemaakt van een voorstel tot verbreeding van den ingang der Groote Houtstraat, destijds (en nu nóg wel) het gat van de Groote Hout straat geheeten. Meer dan een gat was het niet. Op oude afbeeldingen kan men duidelijk zien, dat die in gang niet breeder was dan een steeg. Op den hoek w-aar nu de sigarenwin kel van den heer Maas staat, bevond zich destijds een kroegje Het Noord- hollandsch Koffiehuis, dat blijkbaar den leden van Trouw moet Blijken een doorn in 't oog was. althans de Factor zegt er van in zijn gedicht bij de viering van het 400-jarig bestaan, in 1903 uitgesproken Hoe we van den Noordhollandschen buurman Toch eindelijk werden verlost, Hoe het gat van de Houtstraat zoo breed werd En wat moeite dat al heeft gekost... In die Raadsvergadering van 5 Maart werd dan ter tafel gebracht het denkbeeld, aan de Soc. Trouw moet Blijken voor te stellen om voor ƒ35.000.plus de kosten van over dracht van het Noordlhollandsche Koffiehuis aan de gemeente Haarlem af te staan een oppervlakte grond over de geheele lengte van de Socië teit in het gat van de Groote Hout straat en ter breedte van vijf meters. De bedoeling is duidelijk. De So ciëteit had blijkbaar het kroegje in handen en wou harerzijds de open bare straat in 't algemeen belang wel verbieden door haar gebouw vijf meters achteruit te zetten, mits de gemeente voor haar den ongewensch- ten buurman wegkocht voor de niet onbelangrijke som van ƒ35.000.plus de kosten van overdracht. De eige naar van 't koffiehuisje, ook niet van gisteren, wilde zich blijkbaar zijn verdrijving duur laten betalen. Burgemeester en Wethouders had den over liet voorstel niet tot eenstem migheid kunnen komen, maar wilden den Raad over het denkbeeld laten beslissen en deze nam het aan met 19 tegen vijf stemmen. Onder de te genstemmers behoorde de burgemees ter Iordens, die destijds nog Raads lid was en de wethouder Heshuysen. Wie de eischen van "t verkeer op dit punt kent zal toegeven, dat de Raad da,armee een verstandig besluit genomen en van breed inzicht blijk gegeven heeft. Misschien brengt de herinnering aan 't geval de tegen woordige Raadsleden wel tot de over tuiging, dat zij een dei-gelijken prac- tischen maatregel verzuimd hebben. De toegang van de Groote Markt tot de Barteljorisstraat namelijk is zeer nauw, de tram komt daar langs, 't is er voor een druk knooppunt veel te smal. Het hoekhuis is in de laatste jaren herhaaldelijk van huurder ver anderd. dus zeker te koop geweest. Had de gemeente het gekocht en weggeruimd, dan zou de toestand daar belangrijk verbeterd zijn. Se dert Laboucliere Oyens Co.'s Bank liet, bezit en er een nieuw gebouw gaat zetten, is ihet natuurlijk te laat. Maar keeren wij tot- Trouw moet blijken terug. Het schijnt, dat niet alle leden ver rukt zijn geweest over den afloop van de onderhandelingen met de ge meente. Er is verluid van ontstem ming ten opzichte van twee Raads leden, tevens leden der Sociëteit, van wie men verwacht had. dat zij zich zouden aangorden om betere voor waarden voor de Sociëteit te bedin gen, althans wat betreft een gelegen heid om buiten te kunnen zitten. Die ontbreekt in het tegenwoordige ge- bouw geheel en al. Het nietige bal konnetje is alle ruimte, waar men in de lucht- zitten kan. Als dat bezet is moeten de overige bezoekers zich met een plaatsje voor de opgescho ven ramen vergenoegen. Hierover klagen 3e jongere leden. Over duisternis op de trappen klagen de ouderen. Met de indeeling en de afmeting der lokalen is niemand ver rukt. En de niet-leden zouden wel gaarne op dit mooie punt van onze stad een gevel zien, die beter over eenkwam met de omgeving, vooral met de klassieke lijnen van de buur- vro'uw, de Vleeschhal. In de naaste toekomst 'is op een nieuw gebouw in- tusschen zeker weinig kans. Aan een volgend geslacht zal wellicht het ge noegen beschoren zijn, er een stich ting te zien, meer overeenkomstig- de schoonheid der omgeving en de waardigheid der aloude Sociëteit. J. C. P. Suitenlandseh verzicht De correspondent van de „Daily Mail" meldt uit PETERSBURG, dat er Donderdag 100.000 man staak ten. Maar er was onder de werklieden zeiven een sterke partij tegen de sta king, die op ettelijke plaatsen met de stakers handgemeen werd. De cor respondent heeft de arbeiders in Toe- tilof onder elkander zien bakkeleien. Hetzelfde kwam voor aan de fabrie ken van Landali, terwijl te Loega Woensdag een geregeld gevecht is ge leverd tusscben stakende en niet sta kende spoorwegbeambten, dat eindig de met de nederlaag van de laat- sten. Een hooggeplaatst ambtenaar aan het ministerie van binnenlandsche za ken verklaarde dat de geschillen on der de werklieden zeiven voortdurend erger zouden worden. Ue regeering zou het dan met. minder kozakken dan nu af kunnen. In den gemeenteraad vaui Peters burg is Woensdagavond laat beraad slaagd over de kwestie van de oprich ting van een Petersburgsche militie. Krasofsky, de voorzitter van den raad, viel het daartoe strekkende voor stel, ondanks woedende interrupties van de sociaal-democraten heftig aan. zeggende dat deze laatsten niet een militie wonschten tot handhaving van de orde, maar een groote gewapende macht om, evenals in Finland, de re geering omver te werpen. Zijne ver klaring baarde opzien en had ten ge volge, dat het voorstel met groote meerderheid werd verworpen. Dr. Dillon merkt- op, dat naar hem verzekerd werd. DE STAKING ten doel had, niet de ondersteuning van de Polen, maar om partij te trek ken voor de matrozen in Kroonstad en zoodoende het leger over te halen gemeenzame zaak te maken met de arbeiders. Toen matrozen naai- de electrischc fabrieken werden gezonden om daal den dienst der stakers over te nemen, wist een groep arbeiders hen te be wegen terug te keeren„Wij staken immers alleen voor de zeelieden van Kroonstad", zeiden zij. Later werden echter de matrozen onder geleide van kozakken naar de fabrieken gebracht en zij durfden toen niet meer weigeren, maar verzochten den stakers hen met geweld tot ste ken te dwingen. Russen, die tot geen politieke partij behooren. maai- hun vaderland lief hebhen. uitten over deze dingen tegen over dr. Dillon hun verontwaardiging. 1-Iet Russische volk. meenen deze, kan niet dulden dat een handjevol lieden, vain wie velen vreemden van afkomst zijn, door een uitnemende organisatie de overhand krijgen in het land en door hun revolutionair streven vijf- en-zestig millioen boetren tot den op stand drijven. De boeren worden door het optreden der revolutionairen tot woede geprikkeld en dit verklaart de vele gruwelen, welke op verschillende plaatsen worden gepleegd. Ernstig zijn ook de berichten over don toestand van HET MANTSJOERIJSCHE LEGER. Volgens een bericht aan de „Chica go Daily News" hebben te Gharbin onlusten plaats <rehad, die uitbraken ten gevolge van de slechte behande ling van de soldaten door de officie ren. Twee officieren zijn doodgescho ten en men vreest voor een uitbrei ding van de muiterij. Ook deze cor respondent deelt bijzonderheden mede over slechte verzorging en onvoldoen de Meeding der soldaten. Bijzonderheden worden nog gemeld in het volgende telegram uit Sfc Pe tersburg van 17 Nov. „Het personeel der apotheken en der drie grootste electri9che maat schappijen staakt. Op verschillende punten in de stad worden op de bin nenplaatsen der huizen sterke troepen- af deelingen met maxims gereed ge houden. De geruchten over een bloe dige botsing tusschen stakers en niet- stakers aan het Nicolai-station, zijn ongegrond. De straten bieden het ge wone beeld, maar de bevolking is on gerust. Ieder tracht wapen? te ver krijgen. Gisteravond hielden officieren eene vergadering, waarin zij besloten niet op het volk te doen vuren. Op den Wimidau- -Rybinskspoorweg en te Zarskoje-Selo is de staking uit gebroken. Ev,eneens wordt gestaakt in rle keizerlijke glasfabriek en In vijf staats-brandewijnf abrieken. De stads- conunandant Dedjoelin opende vijf militaire apotheken ten bate van het publiek. In den loop va.n den nacht sloot de politie 'de drukkerij, waar de berichten van het centrale stakings- cornité werden gedrukt. Aan de spaar bank kwamen heden tal van. inleg gers om terugbetaling van hun gel den te eischen. Op het gerucht, dat er niet voldoende geld voorhanden was, ontstond onder een deel van het pu bliek een paniek." Andere berichten daarentegen lui den weer iets gunstiger. Zoq werd in eeno door 600 leden bezochte vergade ring van de nieuwe politieke vereeni ging onder voorzitterschap van het lid van den stedelijken raad van Pe tersburg Krasowsky besloten de Re geering te ondersteunen. De vergade ring sprak haar afkeuring uit over de tegenwoordige staking en vaar digde een manifest uit aan de arbei ders? In de provincie Moskou hebben de arbeiders de staking voor nutteloos verklaard en den arbeid hervat. Uit alles blijkt echter, hoe moeilijk het is een juist oordeel over den eigenlijken toestaand in Rusland te krijgen. Uit andere landen. DE KONING VAN NOOR WEGEN. De intocht van den Koning te Chris tiana a is op 25 Nov. vastgesteld. DE FRANSCHE KAMER, behandelde de interpellatie-Ferrero over de staking in de arsenalen. Ver schillende moties werden verworpen en ten slotte werd met 445 tegen 86 stemmen een motie aangenomen van den heer Grosdebien, waarin de ver klaringen der regeering worden goed gekeurd. Deze motie was door minis ter Balfour aanvaard. In de verwarring van den polit'e- ken toestand begint nu in zoover een»- ge klaarheid te koenen, dat de afschei ding der socialisten van het „bloc" om zoo te zeggen officieel wordt en definitief. Ook wendt zich nu en met succès hot ministerie Rouvier naar de uiterste radicalen, hetgeer. sprekend te voorschijn kwam in de redevoering van den heer Pelletan. Deze zeide met eenige ontroering afscheid van Jaurès en de zijnen te hebben genomen en verklaarde zich om zijn verbond met Rouvier's meer derheid te bevestigen, een tegenstan der van het stakingsrecht der arbei ders in de arsenalen. De verschillende radicale groepen waren het hierin alle, met behoud van eigen nuances, eens, en de socialisten zijn nu voor goed op zich zelf aangewezen tegen over een nieuwe breedere en tets meer gematigde meerderheid. Alleen is thans door deze vergade ring en door het optreden der Regee ring naar buiten1 duidelijk dat aan de te haastige wenschen van het centrum paal en perk is gesteld on voorloopig tenminste de radicalen weer de lei ding hebben, zelfs de uitersten zooals Pelletan. TURKIJE EN DE MOGEND HEDEN. De nota der mogendheden is Don derdag overhandigd', onmiddellijke be antwoording wordt geëischt. De eska ders zullen op 22 dezer voor den Pi raeus aankomen. Zij zullen zich niet naar de Europeesche kusten begeven, maar naar de eilanden van den ar chipel. DÜITSCHE MARINE- ONTWERPEN. Het marine-ontwerp voor 1906 is Donderdag door den Bondsraad aan genomen. Het wetsontwerp bestaat uit twee loeien een nieuwe vlootwet en een memorie over de begrooting van 1906. Het eenig artikel van de vlootwet luidt De in artikel 1 van de wet betref fende de Duitsche vloot van 14 Juli 1900 vastgestelde sterkte wordt ver hoogd voor de buitenlandsche vloot met vijf groote kruisers, voor de re serve met één grooten kruiser. De hierbij gevoegde memorie van toelichting wijst op de reeds vroeger door de regeering gedane voorstellen tot uitbreiding van de sterkte van de vloot, wat schepen voor den diénst buitenslands betreft. De stijging der voortdurende uitgaven, als gevolg van (le vermeerdering der schepen en der daarvoor noodige bemanning, wordt op 20 Millioen Mark geraamd. Aan de memorie over die bega-ooting voor 1906 kan ontleend worden De tot nog toe noodig geachte 16 torpedoboot-divisies moeten worden uitgebreid tot 24. Voor loet nemen van proeven met onderzeese lie boo ten worden jaarlijks 5 millioen Mark geraamd. De afmetingen der schepen en der torpedobooten moeten, in verband met de ervaringen in den Russisch-Japarn- schen oorlog opgedaan, worden uit gebreid. Dientengevolge zullen de schepen belangrijk meer kosten dan vroeger geraamd werd. De marimiebegrooting stijgt derhal ve van 233 millioen Mark voor 1905 tot 328 millioen voor 1907. Stadsnieuws Geheelonthouding. Op uitnoodigiiig van de afdeeling Haarlem der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken sprak Vrijdagavond mevr. J. Op 't Einde Stolp, arts te Haarlem, over enkele ethische toepassingen op medischen grondslag van het drank- vraagstuk. In het begin van haar lezing zette spreekster uiteen, dat men om de wer king van den alcohol op den mensch te .loeren kennen, men eerst deze werking moet onderzoeken op desa menstellende deelen en de organen van den mensch en in laatste instan tie op het meest enkelvoudige leven de cellen, waaruit het geheele li chaam is opgebouwd. Aangezien de alcohol op deze cel len een verlaminenden invloed heeft werkt hij ook schadelijk op de orga nen, die door deze cellen gevormd, worden. Bij de enorme stofwisseling, die er plaats heeft in het nauwe contact tus schen de menschen onderling, ried de spreekster aan om geen onnoodige ver giftige stofwissellingsproducten in de samenleving te brengen en daardoor anderen minder weerstandskrachtig te maken. Daarbij betoogde spreekster, dat niet alleen het gebruiken van alcohol voor den gebruiker nadeellg is, maar ook voor allen, die in zijn nabijheid komen. In het tweede gedeelte van hare lezing legde spreekster voornamelijk den nadruk op den verlammeuden invloed van den alcohol op de hersen cellen en wel voornamelijk die. welke met liet intellect, het diepere begrij pen, te maken hébben. Ten slotte wekte spreekster op om de cellen rein te houden, althans zoo veel mogelijk, om daardoor de typi sche monschedijke functie van het In tellect of Begrip tot volle ontwikke ling lo kunnen laten komen, wat ge schiedt door zich te onthouden van alcoholhoudende dranken. Een der aanwezigen vroeg het oor deel van de spreekster over den alco hol als geneesmiddel. Zij verklaarde, dat deze stof in sommige gevallen geneeskrachtig is, doch dan toege diend naar medisch voorschrift, wat altijd in zoo'n geringe hoeveelheid is, dat de stof geen inwerking heeft op het bloed. Ook verklaarde zij op een gedane vraag, dat het met brandewijn was- schen van zuigelingen hoegenaamd geen voordeel heeft, en alleen een ouderwetsche gewoonte is. Door den voorzitter, den heer L. v. d. Have werd mevrouw Op 't Eynde Stolp hartelijk dank gezegd vóórhaar leerrijke voordracht. Tevens wees hij daarbij op den snel len vooruitgang der afdeeling. wier ledental bijkafis 200 bedraagt. Alleen in de laatste maand hebben zich een 35-tal personen bij haar aangesloten. De vergadering, die in het Geheel onthouderslokaal in de Kleine Hout straat werd gehouden, werd door een 80-tal personen bezocht. M s eum van Kunstn ij v e r- heid. De tentoonstelling der Oriéntaalsche kunst, die in hot Museum van Kunst nijverheid geopend is, werd dezer dagen met enkele zeer belangrijke me taalwerken uitgebreid. Belangstellenden, die aan deze ten toonstelling wenschen deel te nemen, kunnen zich vooralsnog hij den Di recteur van het Museum aanmelden. Zondag is de tentoonstelling geo pend van 10—4 uur. DE HOOFDELIJKE OMSLAG IN DE NED. HERV. KERK In vervolg op ons bericht, dat er in zake den hoofdei ij ken ontslag in de Ned. Herv. Kerk alhier zich een com missie van vrijzinnigen had gevormd, kunnen wij nu melden, dat door deze commissie aan heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente alhier een adres is gericht, waarin in de eerste plaats bezwaar gemaakt wordt tegen de wijze, waarop de belasting is uit geschreven, en in de tweede en voor naamste plaats wordt aangetoond de onbillijkheid, vrijzinnigen aan te slaan in de belasting voor uitsluitend rechtzinnige doeleinden. Adressanten wijzen er op. dat den vrijzinnigen te kort wordt gedaan in hunne behoefte aan godsdienstpredj- king en godsdienstonderwijs. „Voor en na heeft dit aanleiding „gegeven, dat lidmaten en leden der „Ned. Herv. Kerk in deze gemeente „tot een ander kerkgenootschap zijn ..overgegaan of hunne kinderen daar- .,in hebben doen opnemen, hetgeen „een nadeeligen invloed moet hebben „uitgeoefend op de Inkomsten van do „Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gerueen- „te alhier. Meerderen daarentegen „zijn tot lieden trouw gebleven aan „de Ned. Herv. Kerk. Wij vreezen „echter, dat thans de door U inge- voerde hoofdelijke omslag mogelijk „aanleiding zal geven aan velen, om „het lidmaatschap dei- Ned. Herv. .Kerk op te zeggen. Mochten eronder ..hen zijn, wier belangstelling in ker kelijk leven niet groot is, voor-de zulken wenschen wij niet op te ko- ,,men doch wel voor een ander deel „der gemeente, dat belangstelt in „godsdienst en kerk, doch dat geen. „bevrediging vinden kan in de gods- „dienstprediking 011 het godsdienst- „onderwijs in rechtzinnigen geest. Zij „moeten zich opofferingen getroosten* „om hunne kinderen godsdienstonder wijs te doen erlangen in vrijzinnig- christelijke richting; terwijl zij ter „vervulling van hunne behoeften aan „godsdienstprediking en voorlichting „thans gedrongen worden hunne toe- vlucht te nemen tot andere kerkge nootschappen en vereenigingen. „Is het wonder, dat ei- dus zijn, „belangstellende lidmaten der ge- „meente. bij wie thans de vragen op komen. waarom nog langer lidmaat „te blijven van eene gemeente, die „hun wel lasten oplegt, maar die „niettemin in geenerlei opzicht tege moet komt aan hunne rechtmatige „wenschen naar godsdienstprediking ..en godsdienstonderwijs in hunnen „geest; waarom niet liever aanslui- „ting gezocht bïj dat kerkgenootschap „of die genteen/te, welke aan deze „hunne behoefte wed voldoet? „Het heengaan van dezulken uit de „Nëd. Herv. Kerk more van partij- standpunt beoordeeld, niet betreurd „worden wij vertrouwen, dat uw Col- „lege met ons overtuigd is. dat het „uittreden van een groot deèl der ..vrijzinnigen alhier in verschillende „opzichten groote schade zou toebren- .,gen aan de Ned. Herv. Gemeente te „dezer plaatse. Wij meenen bove-n- „dien, dat de Ned. Herv. Kerk haar „invloed op het volksleven zal zien „verminderen en de sympathie van „vele belangstellende Christenen zal „verliezen, indien in gemeenten, waar „de rechtzinnigen de meerderheid „hebben, men voortgaai met de rech tten der vrijzinnige minderheid te „miskennen en deze bovendien nog „dwingt bij te dragen voor uitsluitend „rechtzinnige belangen." Om al deze redenen besluit dit adres met aan H.H. Kerkvoogden het verzoek te richten, dat door dat Col lege pogingen zullen worden aange wend. waardoor aan de rechten van de vrijzinnige minderheid op gods dienstig gebied worden te gemoet ge komen, en dat het voornoemde Col lege zal overwegen, wat het doen kan om de onbillijkheid weg te nemen, dat de vrijzinnige leden der Nederl. Herv. Gemeente gedwongen worden bij te dragen voor de belangen eoner rechtzinnige meerderheid, die zich. naar het oordeel van adressanten, niet bekommert om de godsdienstige behoeften der vrijzinnige meerder heid. Inmiddels heeft deze Commissie zich gewend tot een rechtskundige, om uitgemaakt te zien, of do Nederl, Herv. Kerkvoogden in hun recht zijn den omslag uit te schrijven. lil af wachting van dit advies, meent do Commissie, zullen zeker de vrijzinni gen wèl doen, met de betaling uit te stéllen. De Kleine Vereeniging. Voor de specialiteitenvoorstelling die Zondagavond in het variété „De Kleüie Vereeniging" zal plaats heb ben is een bijzonder mooi programma samengesteld. Onder meer zullen op treden de heer en mevrouw Michello de Cock de gevierde Hollandsche duellisten, Mr. Henri van Tol die buitengewone staaltjes van honden- dressuur zal laten bewonderen alsook the Bruggaar Brolthcrs Bar act.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1