Kwartjes-Advertentiën Haarlem's Dagblad NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. één Kwartje???? 28e Jaargang. No. 6875 ^«■schijn® dageïiijk», behalve op Zon- en Feestdagen. VEIJDAG 24 NOVEMBER 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TYÊ N: PBS 0RIB S5AANDBNI Van 1—5 'SS615 50 cts-i iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement VmÏ de dorpen'hl'dén omtrek waar een Agent geves'tigd t's (kom 'do 7 Harten, van 1-5 regels/0.75, elke regel meer/0.15. Reclames 30 Cent per regel gemeente)i.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. trance per post door Nederland1.65 tpy éT Kleine advertentiên 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. ^Uusheeri ZoacSgsbM. voor Haarlem' 137!^ Eedactie es Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post ,0.45 bJMWBWM»! Telefoonnumaer der Redactie 600 en der Administratie 724. tflitgavs der V«oa®®tesl«ap lUarens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, Drukkerij; Zuid»- Sultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. rbonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie» en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publldté Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3W' Faubourg Montmartre. van HAARLEM'S DAGBLAD. WAAROM ZOUDT GIJ DURE ADVERTENTIEN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET In worden dagelijks advertentiên van Vraag en Aan' od opgenomen tegen betaling van EEN KWARTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of zijne diensten wenscht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, huren of verhuren, kan dus voor EEN KWARTJE in HAAH-Ï-HHI'S I$.A.Q$SfLAS& terecht. SS®T Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven. Bureau: Gr. Houtstraat 55. Stadsnieuws KANTONGERECHT. Zitting va.11 Woensdag 22 Nov. 1905- BURENTWIST. Onze bekende volksdichter de Ge- nestet heeft in een van zijn „leeke- dichtjes" gevraagd ..Wat meer verdraagzaamheid voorwaar. De strijd wordt onbehaaglijk." Hoewel hij dit reeds eenige tiental len jaren geleden verzocht heeft, is het Nederlandsche volk nog in gebre ke gebleven om daaraan te voldoen. Vooral bij de bewoners van sommige volksbuurten is het aan doove-mans ooren geklopt, 't "Behoort volstrekt niet tot cle uitzonderingen, dat buren ruzies den rechter ter berechting wor den voorgedragen. Zoo ook heden. Twee vrouwelijke bewoners van de J an Steenstraat, vrouw Duif en vrouw Van Leeuwen leefden op gespannen voet. Zoo zelfs, dat zij beiden meteen oorlogsverklaring in denzak liepen en zij slechts op een kleine oorzaak wachtten om de vijandelijke operaties te beginnen. Deze aanleiding kwam op 10 Sep tember. Een kind van vrouw Duif had kattekwaad uitgevoerd, waarover vrouw Van Leeuwen boos werd en den kleine een pak slaag gaf. Vrouw Duif was van oordeel, dat hei niet noodig was dat iemand an ders haar kinderen kastijdde, daar- j voor was zij zelf „mans" genoeg. In j Itevigen toorn ontstoken rende zij naar vrouw Van Leeuwen toe om deze eens onder hande-n te nemen. Vrouw Van Leeuwen, dezen aanval ziende, retireerde en nam stelling achter de gesloten straatdeur. Vrouw Duif, haar neus stootende tegen deze onneembare stelling, wil de zich wreken. Maar hoe? In haar brein rijpte weldra een wraakzuchtig plan. Het raam van de voorkamer van de belegerde stond open. en wat was gemakkelijker dan het gordijn te vernielen en aan flarden te trek ken. Na haar woede gekoeld te heboen, trof vrouw Duif zich in haar eigen fort terug, maai- had daar weldra een aanval van een politieagent te door staan. en ihiertegen niet bestand, moest zij in „naam der wet" de deur ope nen. Heden moest vrouw Duif voor den Kantonrechter terecht staan wegens straatschenderij. Zij was niet ver schenen, maar de Ambtenaar eischte toch twee gulden of twee dagen als .oorlogsschatting". Binnenland KATHOLIEKE SOCIALE ACTIE. De „reuzen organisatie" der Ka tholieke Sociale Actie werd Dinsdag avond besproken in een vergadering voor alle katholieken te Amsterdam toegankelijk, welke bijeenkomst ge houden werd in de groote zaal van het Concertgebouw. Er was geen plaats onbezet gebleven, noch in de zaal, noch op de galerij en evenmin op het podium, schrijft de Tel. Als leider der bijeenkomst trad op de heer P. A. Nicolaas, voorzitter van het plaatselijk comité. Deze gaf er in zijn openingswoord zijn voldoening over te kennen, dat zoo velen van al lerlei rang en stand gekomen waren om aldus blijk te geven van hun be langstelling in de Katholieke Sociale Actie. Hierna deelde spreker nog mede, dat de afdeeling Amsterdam van den Ned. Zoua-ven Bond zicih bij de Ka tholieke Sociale Actie heeft aangeslo ten. Als eerstespreker trad hierna op ma-. G. A. P. M. van der Aa, die zijn rede een heilwensch deed zijn voor de nog jonge organisatie, die genoemd wordtde Kath. Soc. Actie en die is een beweging van alle katholieken van mannen en vrouwen, van werk lieden en patroons. Deze beweging, merkte spreker op, wil geheel en al katholiek zijn, al wat er nieuws komt, al wat er gebeurt, alles moet. getoetst worden aan de katholieke beginselen. De spreker besloot- zijn rede met den wensoli, dat allen de Kath. So ciale Actie naar krachten zouden steunen. (Applaus). Hiema voerde dr. P. J. Vullings het woord. Deze spreker herinnerde er aan, Jioe veertien jaar geleden Paus Leo XIII wees op de sociale kwestie, waarna hij stilstond bij het .katho lieke vereenigingsleven. De Katholieke Sociale Actie van thans is de logische toepassing van cle Kath. Sociale beginselen. Dus haar te steunen is christelijk sociale plicht. Hierna zette spreker uiteen, dat die Kath. Sociale Actie een voortzetting is van dat groote werk, door „den on- vergetelijken dr. Schaepman" met zooveel talent en reuzenkracht opge bouwd (applaus), dat die Kath. Socia le Actie staat tegenover het libera lisme en socialisme en dat zij, in de éérste plaats beoogt door woord en geschrift in alle standen der maat schappij een levendig besef op te wek ken van hetgeen van de katholieken, in den tegenwoordigen tijd gevorderd wordt op sociaal gebied. Geen verplaatsing van macht wil de Kath Sociale Actie, maar even wicht tusschen alle groepen. De Katholieke Sociale Actie wil de bestaande vereenigingen steunen met raad en daad, aldus zijn een bevor deraarster van alle sociaal werk. Dit beteekent echter niet, dat de Kath. Soc. Actie zich concurreerend zal be geven op het terrein der bestaande vereenigingen. Spreker besloot met te verklaren, dat hij vol vertrouwen de toekomst tegemoet ziet. Zijn woorden verwekten een storm achtig applaus. De derde spreker, de heer A. EngeTs ambtenaar aan het Centraal Bureau van de Kath. Sociale Actie, zette uit een welk belang in deze organisatie gelegen is voor de werklieden. Die Kath. Sociale Actie wenscht te zijn de centrale bron voor de kennis, voor alle inlichtingen die men wenscht. En ook is het haar taak de katholieke werklieden,, voor zoover dit noodig is, te organiseeren. Spreker zeide hierna **ertrouwen te hebben in de Kath. Sociale Actiezij zal haar taak op flinke wijze ten uit voer brengen. Spreker wees op de groote sociale bibliotheek van mr. Aalberse, waar velen de bronnen zullen vinden, die zij verlangen. Voorts zal de Kath. Sociale Actie vlugschriften uitgeven en versprei den en zij zal overal goed onderlegde sprekers heen zenden. Ten slotte werd nog door mr. P. Aalberse, de stichter der Kath. Socia le Actie, gesproken. Spreker zeide dank voor de woor den van waardeering door de ver schillende sprekers tot hem, als stich ter, gerichtmaar die hulde bracht hij over op andere katholieke man nen, die reeds lang zijn heengegaan maar die moeten beschouwd worden als de stichters van deze organisatie. Zij waren in 1840 reeds zoover; dat toen de organisatie niet tot stand kwam, lag niet aan hen. In 't bijzon der noemde spreker wijlen de he eren Broere, Alberdingh Thijm en Schaep man. Met een opwekking, diat men zich liet wezen dei* Kath. Sociale Actie goed in het geheugen zou prenten, besloot spreker, er aan toevoegend den wensch, dat allen eendrachtig de handen zullen ineenslaan, met ver mijding van alles wat verdeeldheid zou kunnen brengen. (Applaus). De Voorzitter bracht hierop den spre kers den dank der aanwezigen over, voor hetgeen zij gesproken hadden, waarna hij den wensch liet volgen dat men van zijn sympathie en belang stelling ook door daden zou blijk ge ven Hiema werd de vergadering geslo ten. SERGEANT HEYBROCK. Volgens een bericht uit Kota-Radja zou bij onderzoeking van den kam pong Keubang (Pidie) door patrouil les de Europ. sergeant Heybrock ge sneuveld zijn. Op een schrijven aan 't ministerie van Kolomen is door de ouders van den sergeant bericht ont vangen, dat van dit sneuvelen niets bekend is. DE STOEL VAN PRESIDENT KRUGER. Naar aanleiding van den brief van den lieer Pott aan de Volkstem over den stoel van president Kruger deelt schout-bij-nacht Sweerts de Landas Wyborgh aan het Handelsblad mode. dat president Kruger hem te Marseille persoonlijk den stoel ten geschenke heeft gegeven, zonder dat ooit met een woord werd gerept van de om standigheden die de heer Pott thans mededeelt en die den schout-bij-nacht totaal onbekend waren. HUWELIJKEN IN DECEMBER 1905 Nu -de wet tot wijziging en aanvul ling van de bepalingen in het B. W. omtrent dc vaderlijke macht en de voogdij met 1 December ;n werking zal treden, is het niet overbodig de aandacht der ambtenaren van den Burgelijken Stand en van hen die voornemens zijn zich in de aanstaan de inaand December in het huwelijk te begeven, te vestigen op het vol gende. Aan de nieuwe wet zijn eem- ge overgangsbepalingen toegevoegd waarvan art. 1 luidt„Art. III dezer wet is met van toepassing op huwe lijken waarvan de voltrekking plaats heeft binnen dertig dagen na den dag, waarop deze wet in werking treedt". Bedoeld art. III bevat de wij zigingen, door de nieuwe wet ge bracht in den vijfden titel Boek I B. W.. handelende Van het huwe lijk. Deze overgangsbepaling strekt om te voorkomen, dat de voorbereidende huwelijkshandelingen (huwelijkstoe stemming b.v.), geschied vóór het Yi werking treden der nieuwe en dus overeenkomstig de oude bepalingen, plotsehng met den dag der invoering waardeloos of onvoldoende zouden zijn en herhaling of aanvulling be hoeven. Als voorbeeld wordt in de regeeringsstukken aangehaald. dat iemand de toestemming van zijn va der zou hebben gekregen en nu ook nog (volgens de nieuwe wet) die van zijn moeder zou moeten verwerven Feitelijk treden dus de nieuwe be palingen „van het huwelijk" niet op 1 December 1905, maar op 1 Januari 1906 in werking. Van te meer belang komt het ons voor hierop te wijzen, wijl, naar ons gebleken is, in een van de meest in omloop zijnde uitgaven van het B. W., waarin de nieuwe artikelen voor komen, de overgangsbepalingen niet zijn opgenomen, waardoor de vermel de bijzonderheid aan de aandacht van de betrokkenen zou kunnen ont gaan- (N. Ct.) HET VERGAAN VAN DE „ARIADNE". De N. R. Ct." geeft het volgende extract uit de scheepsverklaring van het stoomschip Ariadne" Den lien November 1905 bevond de „Ariadmd" zich in de Golf van Bis- caye en waren vvii gedwongen bij te dra.aien, daar het wedier hoe langer hoe slechten* werd en veel water over dek en luiken kwam. Den 12den No vember te 3 uur nam. werd de wind zeer hevig, met. orkaan-achtige wind vlagen, vergezeld van plasregen en brekende zee, ten gevolgewaarvan het schip onbestuurbaar was. Het stampte en slingerde hevig en kreeg massa's water over .Met groote moei te werd gedurende den ganschen nacht getracht het schip met den kop op de zee te houden, 's Morgens te 7 urn* werd de reddingboot door een breker verbrijzeld. Wind en zee wer den steeds heviger en berghooge bre kers rolden van het N.W. en W.Z.W. Den 13den November, 's morgens te 10 uur, kwam eene verschrikkelijke stortzee over, die luik II insloeg, de bovenbrug en kompas wegspoelde, kaartenhuis on alles wat daarin was stuk sloeg, beide booten aan bakboord verbrijzelde, de kap van de machine kamer insloeg, de presermdngs van luik III wegnam, het achterdekhuis verschoof en meerdere schade veroor zaakte. Er werd getracht om luik II dicht te maken met planken en deu ren van de kaartenkamer en brug af komstig. Het ijzeren schot van de re serve-bunkers was echter ook bescha digd. naar binnen gebogen en gebar sten, zoodat de lading er uit, spoelde. De schotten van het volkslogies en de lampenkamer sloegen weg, de bak werd verbrijzeld door het daarop lig gende losgerukte anker, zoodat er veel water in het schip kwam. Wij bemerkten, dat de voorpiek en kettingkast vol water waren. De eer ste machinist meldde, dat er veel wa ter in het machine-, stook- en kolen- ruim kwam. De pompen konden het water niet bijhouden door den aan houdenden toevoer van over het dek komende zeeën. Er werd aanhoudend gepompt, doch het schip werkte he vig en nam steeds meer water over. Bij gehouden scheepsraad had ieder een de overtuiging, dat het schip in zinkenden staat verkeerde. Er werd besloten uit te kijken naar 't in zicht komende schepen en die van onzen toestand op de hoogte te brengen eat te verzoeken in de nabijheid te blij ven. 's Namiddags te 3 uur kwam dc ..Vianna" in !t zicht, die besloot in de nabijheid te blijven, mits wij het schip wilden veriaten. waartoe besloten werddoch al onze bootet) waren weggeslagen of verbrijzeld en liet wa ter liet. niet toe, dat er van cle „Vi- anna" één werd uitgezet, s Nachts te 12 uur peilden wij in luik II 8 voet water, terwijl in de' voorpiek het wa ter tot 2 voet onder dak gestegen was. Wij konden met inspanning van alle krachten onzen toestand niet verbete ren. Het weder werd steeds heviger en de geheele equipage was afgetobd, zoo' '7t iedereen overtuigd was, dat geen redding mogelijk zou zijn, tenzij van het andere schip een boot werd uitgezet, dat onder deze omstandig heden zeer twijfelachtig was. Om 1 uur werden vuurpijlen afge stoken en gaven wij voort-durend stoomfluitsigmaJen. Omstreeks te twee uur zagen wij tot onze blijdschap dat van het andere schip een boot werd klaargemaakt en te valei* gelaten. Door middel van 2 loodlijnen werd na. eenigen tijd verbinding verkregen en werd man voor man. van zwemvest voorzien, langs de lijn naar de boot gehaald, die op verren afstand moest blijven wegens de iiooge zee. De be manning* bestond uit 3 mam en daar cle boot te klein was, moest, deze ma noeuvre 3 maal hdrhaald worden. Te 7 uur 's morgens, dus 4 uren na- den eersten geredde, sprong de laatste man (de kapitein) oven* boord, en kor ten tijd later bevond zich cle geheelo bemanning aan boord van het Duit- sche stoomschip ..Virunna", waar wij door kapitein J. Spieker hartelijk wer den opgenoaneii. Van at de „Vianna." konden wij duidelijk zien, dat het voorschip der Ariadne" onder water was, de schroef boven water kwam en clus spoedig zou zinken. SUNDE MEERTEN. Aan de lhand van een ouder zusje kwam ze uit een donker zijstraatjein het volle licht van de groote-winked- straat. Ze had een groote lampion in de -hand 0111 mee langs de huizen te gaan in den drukken avond Een kou de wind blies door haar dunne kleer tjes en deed haar lampion heen en weer slingeren. Met het bezorgd ge zichtje van een half verkleumd meis je keek ze naai* het wonderlijke pa pieren ding, dat ze als in stille vree» voor zich uithield in het kleine vuist je. Het zachte rose lioht bescheen het teere gezichtje ondei* een rooden hoed met breeden rand, waaronder de krul- lokken uitkwamen. Schuchter ging ze voort, bang dal groote jongens «haar de lampion zou den stukslaan en afnemen en toch verlangde ze ie zien in de stad hoe tiet daar toeging op zoo'n avond, liet was de eerste keer dat ze mee mocht. Haar andere zus had haar ge leerd de oude deunen van St Maar ten. die zij met haar hoog kinder stemmetje had nagezongen. Nu ver langde ze te hooren of anderen ook zóó zongen, was ze nieuwsgierig of m véél zouden krijgen. Groote jongens met de groote kloa- klompen aan hun voeten liepen hard voorbij en meisjes ook liepen van de eene deur naar de andere, stonden Feuilleton. Uit Twee Manoeuvres. Novelleite van B. Ri11weger 1) Generaal vrijheer Von Oosten is in eene opgewekte stemming. Dat is hij altijd als zijn zoon, de jeugdige ma joor. uit het nabijgelegen garnizoen zijn vader een bezoek 'brengt. De ge neraal leeft sinds zijn ontslag in een kleine residentie L11 Midden-Duitsch- land en zijn zoon is sinds korten tijd commandant van een infanterie-bat al- jon. Een uur sporens scheidt de twee. Heden nu brengt de majoor den ouden heer in zekeren zin een af scheidsbezoek. Binnen weinig dagen zal het bataljon uittrekken om de re gimentsoefeningen te houden en daar na de manoeuvres. Dat beteekent voor vader en zoon een scheiding van vijf weken. Nu, jongen, zoo spreekt de gene raal. nadat ze koffie hdbben gedron ken en ze met een goede sigaaa* bij el kaar zitten, nu willen we cans op de kaart jullie verschillende kwartieren opzoeken. Ik heb ze reeds klaar ge legd. Vader en zoon buigen zich over de kaart van den generalen staf dn de majoor omgrenst met zijn potlood hei manoeuvre-terrein en onderstreept de verschillende plaatsen, die vooral in aanmerking komen. Hier in Ivreuzburg zullen wij bijna veertien dagen in kwartier lig gen Is heit stadje u misschim bekend, papa? De generaal strijkt zich mei zijaio hand, weemoedig glimlachend, over het voorhoofd en antwoordt Zeker, mijn jongen. Ook uit een manoeuvre. Als jong luitenant ben ik zelf daar eens langen tijd ingekwar tierd geweest. Het is een zeer lief stadje, destijds waren er weinig zoo. Intusschen kan zich daar vedl "hebben veranderd. Hm, hm, dus in Ivreuz burg De oude heer zweeg een oogenblik en. vervolgde toen Voor mij is er hm -- een her innering aan die plaats verbonden. Geen aangename, ofschoon ik er des tijds zulke gelukkige uren heb door gebracht. Of zij nog wel ja zoo - - je weet immers niets van haar. Ik wil het je vertellen, mijn jongen. Mis schien leeft ze daar nog. Ik was in het. huis barer oudere ingekwartierd. Goede oude adel, maar... zeer beschei den bestaan. Slechts rijk aan kinde ren. Ze was de oudste dochter, en dan leefde het van broers en zusters. Een heerlijk kind, frisch, verstandig, na tuurlijk, goed en in de volle kracht dier jeugd! Eon vr ooi ijk leven heersch- te in het huis bij alle eenvoudigheid. Geen wondei*, dat ik spoedig in lichte laaie stond. Ik had nog niet liefge had, ik verloon* alle bezinning*, had slechts het eeme sterke verlangen, dit meisje to£ mijne vrouw te maken. We hadden beiden niets. Wat ik eigenlijk geloofde, hoopte, ik weet het zelf niet.. Maai* ik voelde, dat het schoone meis je mij ook liefhad. Bij het afscheid het gelukte mij. korten tijd met haar in den tuin alleen te zijn sprak ik haar van mijne liefde, die nooit zou verflauwen, beloofde haar bericht te zullen zenden en terug te komen zoo spoedig ik kon. Ik omarm de haan* en kuste de frissche lippen, voor ze een woord kon antwoorden. Maar haai* blik had mij geantwoord. Daar hoorden we stemmen. Haar broertjes kwamen naderbij, om ons aan tafel te roepenwe waren niet meer alleen Een vaste handdruk bij 't afscheid heeft haai* misschien als een bekrachtiging mijner woorden ge diend. Toen wij met muziek het stad je verlieten en langs haar huis kwa men, stond Jutta aan een venster en knikte mij een laatsten groet toe.. En hoe ging het verder papa Is ze u niet trouw' gebleven? Zij Och. jongen, ik ik alleen ben de schuldige. Niet dat mijn liefde zoo spoedig voorbij was ais ze wa.s gekomen, nedn. 'Ik verlangde name loos naar het lieve meisje, ik droom de van haar. ik schreef haar in ge dachten brief op briëf. Maar eerst ver. ver van haar werd de onmogelijkheid van een huwelijk met haar mij eerst recht duidelijk. Ik had niets ik kon hoogstens na vijftien jaar zonder borgstelling trouwen. Ik zag* onder bittere smart in. dat ik overijld had gehandeld, dat. ik van haai- moest af zien. Maar ik kon niet besluiten, haar dat te schrijven. Ik had haar waar schijnlijk door een brief ook in eene pijnlijke verhouding gebracht tegen over haar ouders. Daarom schreef ik niet. half uit zwakheid, half uit me delijden met haar. Ik liet den tijd al les ophelderen 'En dat was erbarmt lijk Had ik open aan Jutta of haar vader geschreven ik had mijzelf geen verwijtingen te doen dan mijn jeug dige onbezonnenheid. Zoodoende ge voel ik mijn handelwijze van toen nog altijd als schuld. Ja, juist inde laat ste jaren, sinids je goede moeder van ons is gegaan, sinds ik niet meer ac tief ben. koeren mijn gedachten dik wijls naar dien tijd terug. Ik heb nooit weer van Jutta iets gehoord, had ook niet recht den moed er toe, inlichtingen in te winnen. Nu treft het toevallig, dat jij naaa* Krouzburg gaat, Erich. Misschien kun je iets omtrent haar gewaar worden. Hoe is haai- familienaam, papa Holfern, Jutta von Holfern. Mag ze zelf ook niet meer in Krouzburg wonen ze kan immers gehuwd zijn ze kan ook reeds lang gestorven zijn dan leven in elk geval nog wel menschen genoeg daar, die over 't lot der kinderen van Von Holfern inlich tingen kunnen geven. Zeker, papa. En - het kon toch immers mo gelijk zijn mocht je haai* zelf nog in haar oude geboorteplaats vinden, ga dan tot haar on vraag haar ver geving voor je ouden vader. Wil je. mijn jongen Welzeker, papa, gaarne. We wil len intusschon liever hopen, dat ze aan dc zijde van een anderen man haar levensgeluk heeft gevonden. Dat zou werkelijk het beste zijn. Erich. Nu echter genoeg van het ver leden. Ik zou gaarne hm Erich, nu we toch eenmaal over liefdesgeschie denissen spreken ik zou je gaarne iets vragen. Gaat. uw gang. Ik vermoed reeds waar u heen wil. - Des te beter't Is iimmers ook niet al te moeilijk te raden. Zeg eens, wil je er niet eindelijk aan denken, mij ec»n schoondochter te bezorgen Je bent nu bijna vijf-en-dertig, je bent majoor, behoeft niet. op het geld te zien. je hebt de vrije keus onder de doehteren van het land. En in prin-1 cipe ben je niet tegen liet huwelijk. Dus i --- IJ hebt gelijk, papa. Vroegen* had ik geien tijd. u weet immers*, mijn eenige gedachte gold den dienst, liet vooruitkomen. Daardoor deugde ik niet voor het gezelschap en was niet de lieveling der dames. En nu... in nu zou ik wel tijd hebben en lust om aan het huwelijk te denken. Hetont breekt slechts aan de hoofdzaak, de juiste vrouw. Een vrouw, die mij be valt. Ik ben nu bijna te oud orn te trouwen. Onzin, te oud Een man als iii Wel drommel nog toeAan eiken ringer tien. als je wiltZeg eens. !>ei> je wel eens bemind, wel eens het ge voel gehad die of geen De majoov zweeg een poosje. Daar na begon hij Een gewetensvraag dus. papa Ik wil haar geheel open be antwoorden Ja, ik heb zoo'n meisje niet leeren kennen, dat wil zeggen, niet met haar gesproken. Maar ik heb haar ge zien, waargenomen, dagelijks, vijf weken lang. Destijds toen ik met ge broken voet in Wiesbaden in het sa natorium lag. Daar woonde ze in een huis niaast ons met. eene oude dame. die daar ter genezing was. Ik lagveeü in den tuin ze zat naast de verlam de aan den anderen kant van het hek. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5