j Officieele berichten door elkaar voor een winkel te 'kib belen en te zingen. Daar zou ze ook moeten staan. Ze gingen vooruit, drongen er tusschen en wilden meezingen. Het zusje wist hoe het moest. Zij stond met de kleine aan de hand. Nu kwam de winkeljuf frouw in de deur, het troepje kinde ren zong iets harder, met verlangen in de stem. De kleine stond daar tusschen, ze opende haar mondje, maar zong niet, ze voelde zich zoo heel klein bij die anderen. Toen er iets gegeven werd, dron gen de grooten en sterken naar voren duwden de kleine ruw op zij, zoodat dé groote roode papieren lichtbol bijna ingedrukt en in brand geraakte. En toen de deur reeds weer dicht was, stond ze daar aan den kant van de straat en keek angstig rond. Een paar heeren zagen haar zoo staan en kre gen medelijden. Daar lagen in een oogenblik een aantal centen in het kleine handje, dat toen het gesloten was Keel vol leek. Zij wist niet wat ■ze zeggen moest en stond maar stil te kijken. Na een poosje nam de oudere zus haar weer bij de hand en ze verdwe nen in het gewoel van de drukke straat, waar kinderen met lichtjes gingen en zongen. (N. Gr. Crt.) PERS-OVERZICHT VAN DONDERDAG 23 NOVEMBER. BORGESIUS' OUDE PLUNJE. Onder dit opschrift geeft ..De Tijd" een artikeltje, waarin hij eens nagaat wat deze Staatsman in vorige jaren heeft verricht. Eerst wordt er op ge wezen, dat. al zit Borgesius niet in het Ministerie, door hem gevormd, het toch niet te ontkennen valt, dat zijn geest in het torentje, waar Rink en De Meester confereeren. rond spookt. .Volkomen verklaarbaar <s het dan ook zoo schrijft ,,De Tijd" dat men zijn invloed algemeen voor een zeer grooten houdt en dat. wat hij is en was, de moeite van het bez'en loont. Waar nu b.v. de socialisten zoo mondeling als schriftelijk luide hun wantrouwen uitbazuinen in zake wat de Regeering van plan is ten opzich te van het algemeen kiesrecht, daar kunnen wij er in komen, dat Borge sius' houding vroeger en nu stof tot velerlei betoogen zal leveren. Wat heeft nu de uiterste linkerzijde van Borgesius te hopen, voor wat. betreft de verwezenlijking van haar ailge- meen-kiesrecht-idealen Wij weten het niet. natuurlijk, maar als zijn politiek verleden hier mee mag gelden, dan zonden wij zeg gen ..Niet veel". Men oordeele. Op den 21 sten, 22sten en 23sten Juli 1886 had in de Tweede Kamer het debat plaats naar aanleiding van liet adres van antwoord op d.e troon rede van dat jaar. Onder meer an dere onderwerpen liep het debat hoofdzakelijk over het kiesrecht. Hef voorstel der regeering betreffende het kiesrecht werd afgekeurd. Men wenschte de vaststelling der eischen betreffende het kiesrecht niet in de Grondwet opgenomen te zien, maar die aan den gewonen wetgever over te laten, doch dan tevens onmiddel lijk een voorloopige uitbreiding van het kiesrecht in de additioneele arti kelen op te nemen. Na herhaalden aandrang om over dit voorstel duidelijk zijn gevoelen uit te spreken, verklaarde de Minis ter Heemskerk na een hevigen aan val op het algemeen stemrecht ..Welnu, wanneer gemeen overleg wordt verlangd op den grondslag, dat er meer ruimte aan den gewonen - wetgever worde gelaten en dat men dadelijk een deel van het volk in het genot wil stellen van u> tbr ei ding van het kiesrecht, -dat. wij erkennen, "het allen zonder onderscheid, thans te beperkt is. te regelen in de addi tioneele artikelen der Grondwet dan herhalen wij de verklaring, reeds gisteren afgelegd, dat wij op dien voet gemeen overleg aanvaarden. Maar bestond de bedoeling om den gewonen wetgever volkomen vrijheid te geven, hetgeen in zich sluit, dat de bevoegdheid voor hem bestaat, om liet kiesrecht algemeen te maken, waartoe sterke aandrang za! ont staan, zoodra de Grondwet die be voegdheid geeft, dan zullen wij dat niet aanvaarden". Het toenmalige Kamerlid Van der Kaay verdedigde de wenschelijkheid om den wetgever geheel vrij te laten. Hij acht rechtstreeksche uitsluiting van het algemeen stemrecht bijna on doenlijk. In zijn tweede rede ver klaart hij zich tegenstander van het algemeen stemrecht. En Goeman Borgesius ..Goeman Borgesius". zegt De Brnyne. Geschiedenis van Neder land in onzen fijd", dl V. p. 32?) ..na dert meer tot den wensch van den minister" en verklaart op dien eisch van uitsluiting van algemeen stem recht ..Mijnheer do Voorzitter. De com missie wensehf daarop in de eerste plaats dit te antwoorden, dat- met» met elk kiesstelsel, ook met dat waaraan deze regeering. volgens ha re ontwerpen, de voorkeur geeft, al zeer dicht het algemeen stemrecht kan naderen. Maar zij wenscht er nog dit bij te voegen, dat zij. waar zij een groote mate van vrijheid ver langt. daardoor niet wil uitmaken, dat bijv. in de Grondwet niet be paald zou mogen worden, dat bij de gewone wet eischen voor politieke ge schiktheid zullen worden gesteld, maar dat zij daardoor wel wil uit maken dat die eischen niet. in de Grondwet zelve mogen worden opge nomen." Men ziet. hoe Borges'us in '86 al net. zoo'n gladde vogel was als nu. hoe hij bij uitnemendheid de kunst verstaat, om de menschen met een kluitje in het riet te sturen en het allen partijen smakelijk te maken. T.ater constateert Borgesius nog. dat de overeenstemming tusschen het Ministerie en de commissie, verkre gen is. De commissie wilde een groote mate van vrijheid, maar geen volko men vrijheid .Op dit punt dus ook volkomen homogeniteit tusschen de commissie en den minister." i Toen op deze sluwe manier dus fei telijk het algemeen stemrecht was uitgesloten was het gemakkelijk ver klaarbaar. dat 't Kamerlid Heddt aan dit geknoei niet wenschte mede te doen en ais voorstander van alge- meen stemrecht de desbetreffende pa ragraaf van het adres van antwoord i niet meer kon accepteeren. Hij stem- 1 de met de rechterzijde tegen. Is het wonder, dat socialisten en met hen alle voorstanders van alge- meen kiesrecht niet minder dan de j overtuigde tegenstanders met wan- trouwen de evolutiën van Goeman Borgesius en het door hem gevormd Ministerie op het slappe koord van het blanco artikel te gemoet zien NEDERLAND EN BELGIè i Bij de pogingen om een toenade- ring t<jt stand te brengen tusschen Nederland en België teekent ..Het Volk" aan ..Maar toenadering kan ook leiden tot een militair verbond, en dat is mogelijk, ook al is de economische wetgeving verschillend. Ook daarover wordt in die interviews gesproken. En dit zou hoogstwaarschijnlijk een heilloos verbond zijn. Nederland en België staan nu buiten het groot- Europeesch overleg der internationa le machtsverhoudingen. Ze zijn er te klein voor. Maar komt er tusschen Frankrijk Duitschland en Engeland in. een militaire eenheid te liggen van twaalf millioen inwoners, dan moeten we gaan meèdoen. Dan wil Frankrijk ons lijmen tegen Duitsch land, en Duitschland tegen Frank rijk. Dan zijn we in de internationa le lorum dan wordt sterke ontwikke ling verlangd van onze militaire macht te land en ter zee. en dan zul len we dat aan de uitgaven merken. Wat zit er achter don heer Baie Juist om de bijzondere ligging van België en Nederland is het in het be lang van beide landen om- militair zwak te blijven, en geen begeerlijke bondgenooten te worden voor dezen of gene. En te meer omdat wij het geld zooveel beter kunnen besteden.' INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cents per regel. DE OUDERDOM HEEFT GEENE BETEEKENIS. De Pink Pillen genezen zoowel de ouden als de jongen. Te gelijkertijd dat thij ons het hier onderstaand portret zond, schreef ons de heer v. Appelen 46 jaar oud, 22 Gastlaan te Amersfoort, het volgende. Sedert langen tijd heb ik aan maag pijnen geleden, alsmede pijnen inde zijde en duizeligheid. Zeer vele mid delen ihad ik reeds aangewend doch zonder eenig resultaat en het zijn P. P. Schiedgeseen „Heideplas" door Van Soest, Naast dezen vinden wij ook nog een Jagertje" van Jacob Maris; een gegeven diep groen landschap, weg donkerend bij het vallen van den avond, dat Maris ook op grootere schaal dan dit stukje behandeld heeft; twee Apols, frisch geteekende paarden van Dupont, drie Gabriels, een kapi taal veestuk van De Haas. een pot loodkrabbel van Israels, een oudere studie van Mauve, een pastel van Thé- rèse Schwartze, en liet nagelaten werk van den kunstschilder H. A. C. Dek ker, met gezichten in Amsterdam, 'n boerendeelen en iu dorpen, eenvoudige onderwerpen, die de overledene op so bere, innemende wijze op het doek wist te brengen. Deze veiling omvat daarnevens ook kunstnijverheid een mahonie zitka mer-ameublement door Penach ver vaardigd, eenig rood en geel koper, een ruime keuze „Amstelhoek" en ..Distel" aardewerk, vaak sierlijk ge vormd of met smaak gedecoreerd. Voor bezichtiging van een en ander bestaat dezen Zaterdag, Zondag en Maandag gelegenheid in ,,De Brakke Grond." Van de hand van Annie M. Toe Laer, van wie in het voorjaar de zoo gunstig beoordeelde bundel novellen „Preluden" verscheen, is thans bij denzelfden Uitgever, D. J. Goethals te Weesp, ter perse een Haagsch-Amster- damsche Roman, getiteld: ,.'t Vage vuur". I (Jit de Arbeiderswereld MIJNWERKERS-STAKING. De stakingsbeweging onder de mijn werkers gaat op en neer. Maandag zijn weer in alle mijnen aan het Op per- Silezische mijndistrict, waarin tot dusver gestaakt was, de arbeiders neergedaald en de staking geldt als geëindigd. In tusschen is in de mijnen, in Opper-Silezië, waar het tot dusver rustig was, nu staking uitgebroken. AI de arbeiders van de Ludwigs- glückmijn, ten getale van 700 man, j legden het werk neer. Ook in .het district Olsnitz-Lug&u dreigt een algemeene staking. Hierin zouden 22.000 mijnwerkers betrokken zijn. Te Cuyk in Noord-Brabant, is voor ettelijke dagen een vergadering ge houden, waarin werd gepleit voor or ganisatie dei' r.-k. werklieden. Gevolg van deze vergadering was, dat de vakvereenigingen haar leden tal aanmerkelijk zagen uitgebreid en een propagandaclub werd samenge steld. Nu deelt de Maastrichtsehe Volks bode mee, dat den dag na deze ver gadering een 1 eerlooier,spatroonop zijn werkplaats komende, zijn werk lieden aanzegde, dat wie zich bij den bond aansloot, zijn ontslag kreeg. Men meldt uit Eindhoven Op de sigarenfabriek van den heer Schoenmakers en Co. te Hoogeloonis eene werkstaking ontstaan. De werk lieden verlangen loonsverhooging. hetgeen geweigerd wordt. Een der 'sigarenmakers doet aaai dë staking niet mede. - De adv.-gen. was van ineening, dat de getuige vroeger geen woord van j schadevergoeding had gesproken. Ook i wees hij er getuige op, dat hij gewei- J gerd had een quitantie voor de opge brachte f300 te geven Als het een j eerlijke overeenkomst is, dan heeft bekl. recht op een quitantie. Een zwager van Van den Boogaard wien bekl. kwam vertellen dat hij het voor 600 had afgemaakt, en die van de gelegenheid gebruik maakte om ook 100 „schadeloosstelling" te vor deren, werd ook niet op bijzonder vriendelijke wijze door den advocaat- generaal ondervraagd. In 't geheel werden zes getuigen ge hoord, onder wie ook de heeren mr. Kokosky en G. D. Dammers, deur waarder bij de Rechtbank, die be- klaagde hadden bijgestaan. De heer Dammers had bekl. gezonden naar j mr. Kokosky, toen hij verklaard had in zenuwachtigen toestand voor den rechtercommissaris maar te ihebben bekend, hoewel hij onschuldig was. Mr. Kokosky had toen geadviseerd dat bekl. dadelijk naar den rechter commissaris zou gaan om zijn ver klaring in te trekken. De advocaat-generaal mr. Pleyte was van ineening dat het Hof het vrij sprekend vonnis der Rechtbank zal moeten bevestigen, omdatniet in rech ten is bewezen, dat de overeenkomst j den grondslag was van de vordering i zooals bij den kantonrechter is ingesteld. Hij sprak zijn afkeuring j uit over de onaangename houding 1 van den getuige Van den Boogaard en requireerde bevestiging van het von nis. Mr. A. H. T. van den Biesen verde digde den beklaagde. 29 November a.s. uitspraak. geiled aan. Op liet. oogenblik, dat mijne oogein dreigen zich te sluiten, geeft me een tas koffie weder nieuwe kracht. Naar gelang het uur, het der tigste, nadert des te beter wordt mij ne stemming. Mijn vrouw brengt eeni- ge orde in mijn haardos, en ik zei me vóór mijn klavier weer in postuur. De concertzaal is allengs gevuld ge worden met een groote menigtemijn impressario toont mij bladen, waarin kolommen-lange berichten over mijn spel staan. De chronometer wijst de laatste drie minuten aan. Ik ga over tot .God save the King" en eindig onder jubelend gejuich." Onwillekeurig vraagt men zich bij de lezing van het bovenstaande af, of zulke acrobatische toeren nog tot het gebied der kunst mogen gerekend wor den, of kunstemakerijen zijn. waar over, dunkt ons, iedere ware kunste naar zich schamen moet. TER DOOD GEBRACHT. Gisteren zijn te Pretoria vier Chi neezen ter dood gebracht, die mede plichtig waren aan den moord op den Roer J oubert te Bronkhorst Spruit in Augustus. Zaterdag deden zeven Chineezen een aanval op een hoeve aan den Rand. De Boer gaf vuur, waardoor een Chinees werd gedood. De andere aanvallers namen toen de vlucht. MET ONDERGANG BEDREIGD. Een aantal bij Banks-land in de Noordelijke IJszee zioh bevindende walvischvaarders wordt, naar uit Montreal aan de „Frankf. Ztg" wordt gemeld, met ondergang bedreigd. De eanige hoop op redding der be manningen is de marsch over het ijs naar de op 500 mijlen afstand gele gen Mackenzierivier. Het uitzenden van hulp is onmogelijk. De lieer v. Appelen, volgens portret. Uwe Pink Pillen die mij geheel en al van die ongemakken genezen hebben en ik weet U niet te bedanken. Voor heen veroorzaakte mij het geringste voedsel de hevigste krampen. De eet lust was voor de behandeling nul, vooral des morgens en thans eet ik met smaak en met ongeduld wacht ik op het etensuur. De Pink Pillen door hunne krach tige werking op het bloed, onderhou den al de organen in goeden toe stand. De vertraging der goede wer king van de organen komt met den leeftijd, bijna alle personen op ge vorderden leeftijd zijn onderhevig aan verstopping, verlies van eetlust, las tige spijsvertering, last van koude handen en voeten. De Pink Pillen be vorderen de werking zonder eenige vermoeiing. Zij geven krachten, be vorderen den eetlust en de spijsverte ring en het zijn vooral de persten op gevorderden leeftijd die erop staan nog sterk en levenslustig te schijnen. Prijs 1.75 de doos. 9.per 6 doo- zen verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bi j Wed. P. Plaat- zer van der Huil, Drogerijen. Jans- straat 28 Haarlem. Letteren en Kunst KUNSTVEILING C. F. ROOS Co., AMSTERDAM. De nalatenschappen Van de Kem- pePostma en Ruytingha, die Dins dag 28 en Woensdag 29 dezer doorU. F. Roos en Co. in „De Brakke Grond" te Amsterdam geveild worden, bieden ruim 300 moderne schilderijen en aquarellen bijna allen van Holland se he meesters aanin den ons toege zonden catalogus zijn dan ook de meeste bekende namen aan te treffen. Een elftal lichtdrukken geven een „Iiendcnplas" door VV. Roelofs een forsche „Beukenstam" van De Bock oen „Herfst" van Du Chattel „Viscli- bunnert" door Gabriel een „Rivier met molen" door Hobbe Smith, de Groewteïnm-arkt te Rotterdam door Klinkenbergeen wit zijden „Bruidje" van A. Roelofs„Vis schersyrouwen" van Sadéeeen Voorjaar" door v. d. Sa.nde Bakhuy- zen een „Molen aan de Vecht" door Rechtszaken MEINEED. Voor liet Gerechtshof te Amsterdam had zich Woensdag in hooger beroep te verantwoorden de 65-jarige veehou der Leendert van Boheemen uit Slo ten. die door de 5e kamer der Recht bank werd vrijgesproken, maar te gen wien het O. M. 6 maanden ge vangenisstraf had geëischt wegens meineed. Voor het -4e kantongerecht had bekl. dezen eed afgelegd: „Ik zweer, het is niet waar, dat ik op 16 Januari 1905 niet. eischer ben overeengekomen, dat ik aan hem ter zake bij dagvaarding vermelde ƒ600 zou betalen'net is mede niet waar, dat ik na betaling op dien datum van ƒ300 aan eischer van dezen mededee- ling heb ontvangen, dat ik zou kun nen volstaan met betaling aan eischer van ƒ100 op 27 Februari 1905. indien ik aan eischer voortaan goede melk leverde ter voldoening der resteeren- de 300. welke ik aan eischer betalen zou in 3 tennijnen elk ad 100 op 30 Januari, 13 Februari en 27 Februari 1905." De eischer, waarvan in dezen eed sprake is, was de melkslijter Klaas van den Boogaart aldaar, wien bekl. melk leverde. Op zekeren dag werd hij door Van den Bogaart ontboden, die hem mededeelde, dat de geleverde melk verdund was en dat hij het voor ƒ600 zou kunnen afmaken. Vol gens Van den Boogaart zou bekl. daarmede genoegen genomen hebben met. dien verstande, dat hij 's avonds 300 zou betalen en alle volgende 14 dagen telkens ƒ100, tot de resteeren- de ƒ300 waren aangezuiverd. Bekl. liet "s avonds door zijn zoon ƒ300 brengen en toen zou Van den Boo gaart dien zoon gezegd hebben, dat iiij van de ƒ300, die hij nog te vorde ren had. ƒ200 liet vallen. De betaling der 100 zou zes weken later moeten plaats hebben. Daarmede nam bekl een paar dagen genoegen. Beklaagde was echter naar zijn opgave van oordeel geweest, dat hij er met 300 af was. toen hij met de gevangenis en „de heeren van de stad" was gedreigd. De raadsheer-rapporteur mr. Hoppe wees er Van den Boogaardj den eer sten getuige, op dat hij niet. persoon lijk met bekl. was overeengekomen, dat hij na de ontvangen 300 met 100 zou genoegen nemen. De raadsheer-rapporteur noemde de overeenkomst een vreemde overeen komst. De advocaat-generaal mr. Pleyte stelde de vraag, waarvoor getuige Van den Boogaard ƒ600 moest heb ben. Getuige .antwoordde Voor schade aan mijn zaak. Gemengd Nieuws PRINS KAR EL VAN DENEMARKEN. Het plan om prins Karei do reis naar Noorwegen op een Noorsch oor logsschip te laten doen iis opgegeven. Het zal nu naar het heet op wensch van koning Cbristiaanmisschien vindt men een Noorseh oorlogsschip minder geschikt oui in dit jaargetijde de prinses en het prinsje over te bren gen op een Deensch schip gebeu ren, waarschijnlijk het koninklijke, jacht Dannebrog. een vast liggende raderboot. Kenmerkend Voor den democrat.'- schei» geest van het Noorsche volk is een stukje, dat het vurig koningsge zinde „Morgenblad" nu reeds bevat, Het, Noorse lie hof, zegt het, dat. nu ingericht wordt, zal ongetwijfeld van zeer eenvoudigen a.ard zijn. De nieu- de koning en koningin zullen het hierin geheel eens zijn met -hat tegen woordige ministerie, dat indien dit om raad gevraagd wordt, hetgeen zeer waarschijnlijk is - een, sterk beperk ten hofstaat zal aanbevelen. De ko ninklijke adjudanten zullen nriet, als tot dusver voor een laruge reeks jaren vast aangesteld worden hetgeen in officierskringen kwaad bloed heeft kunnen zetten maar op voorstel van dea bevelvoerend en generaal of admiraal na bepaalde jaren wisselen. In den handelsstand will men den titel hofleverancier opgeheven hebben, aan welken wensch gemakkelijk geboorte geven is. HET RECORD VAN DEN KLAVIER SPELER. Een vreeselijke daad, welker navol ging voor het trommelvlies van alle menschen de ontzettendste gevolgen zou hebben, heeft de „ijzeren pianist" Henri Berg verricht. In het „Koninklijk Aquarium" te Brighton heeft hij dertig uren lang zonder eenige onderbreking piano- gespeeld. De indrukken en stemmin gen. welke hij zelf in dien tijd had, schilderde liij in ee-n Engelse!i tijd schrift aldus „J.l. Vrijdag derhalve, 'snamiddags te 4 uren, zette ik mij voor mijn kla vier, en met klokslag van vieren trok ik er met Mende Issonh's „Hochzeits- marsch" op los. Eerst dacht ik miet aan de door mij te volvoeren taak, maar speelde de eerste vier of vijf uren opgewekt en met het grootste genoegen circa 200 stukken van doo- de en levende componisten, vrij. ge heel uit niijn geheugen. „Wijl ik gedurende dien tijd soort- durend wei*d geïnterviewd, had ik niet veel tijd, om óver de nog volgende 25 uren na te denken. Alsdan echter ver toonden zich de eorstc sporen van vermoeienis. "Mijn singers werden eenigszïns stram en de techniek was niet meer zoo geheel en al klaar, zui ver, vrij van alle gebreken. aLs anders bij mij het geval is. Maar plotseling zie ik onder het publiek een paar vriendelijk lachende gezichtendie aanmoedigend op mij werkten, zoodat ik met nieuwe kracht drie uren en meer voorfcspeoh Nu trekt een oude heer mijn aandacht. Hij moet wel een criticus of een muziekondersvijzer we zen, want iiij luistert zeer oplettend toe. 1-let strakke van zijn op mij ge richten blik maakt me zenuwachtig Ik speel nu eenige stukken, die meer den musicus dan den virtuoos in mij doen kennen, on ik zie, hffe zijn ge zicht glanst. Maar na een dozijn ge- voalvolle adagio's, werp ik me plotse ling weer op een boanhariestijk en ha mer er zoo geducht op los dat tie oude heer svegloopt en ik weer vrijer ade men kan. Negen uren zijn voorbij, en ik speel voort. Terwijl de nog goble- venen mij toejuichen, laat ik mij door mijne vrouw eenige verversc hin gen toedienen. Ik speel mot de lin kerhand „Mijn vaderland, mijn dier baar vaderland", en drink met be hulp van de rechterhand een kop ver sterkende bouillon. Daarna gaat hel weer vooruit. Na zeventien uren zijn mijn handen gezwollen, mijn voor hoofd gloeit, en ik ben mot zsveot overdekt. Mijne vrouw verfrischt mijn voorhoofd en mijne handen, en ik ge voel me weer ails versterkt. Thans houd ik me* hoofdzakelijk bezig met mijn lievelingscomponist Wagner, wiens muzikale werken ik ook uitliet geheugen speel. „De dageraad breekt reeds aan mijne toehoorders hebben me een slecht voorbeeld gegeven ze sla.pen allen en snorken, zelfs mijn vrouw. De laatste uren zijn de zwaarste Zware vermoeidheid doet zich gevoelen, en half (Iroomend lief ik Schumann'swic- DE OUDE KONING HERDACHT. Toen de Deensche kroonprins de Noorsche deputatie ontving, hield hij i een toespraak waarin hij verklaarde, •dat, het onnatuurlijk zou zijn, indien hij der deputatie bij deze gelegenheid niet het verzoek deed den ouden ko ning te herdenken, wiens gedachten ongetwijfeld met weemoed hier thans verwijlden. Moge .het hem. zei de kroonprins, tot troost zijn, dat thans nu de Unie is ontbonden, zijn neef tot koning van Noorwegen is geko zen, wiens streven er op gericht zal zijn, de losgeknoopte staatsrechter lijke banden tusschen beide volken te vervangen tot heil en zegen voor de drie noordelijke landen. DEELNEMING BETUIGD. President Loubet heeft den Fran- schen marine-attaché te Berlijn aan de Duitsche regeering zijn deelne ming in het vergaan van de torpedo boot laten betuigen. De Keizer is gisterenmiddag te Kiel met een jacht uitgevaren, om naar liet bergingswerk bij het wrak van de torpedoboot te kijken. Hij blijft tot Donderdag Te" "Kiel. Met de gewonde officieren en manschappen gaat het tot dusver goed. SCHIPBREUKELINGEN. Het Hbid. van Antwerpen meldt D« Belg. st. Hainaut, kapt. Van Sciioonbeeck, is Zaterdagavond voor de stad (Antwerpen) aangekomen en voor anker gegaan vóór Austruweel. Het schip is erg toegetakeld de brug boven het well deck is wegge slagen deuren zijn ingebeukt dooi de golven en vervangen door dichtge- nagelde planken een deel der com mandobrug is verbrijzeldde. red dingsbooten zijn alle doorboord en eene is weggeslagentrappen zijn afgebroken, luiken vernield, kortom men ziet overal dat de reis verschrik- kei ijl; is geweest. 't Was dan ook slechts een onaf- gebroken reeks van stormen in de Middel land sche Zee en vooral in de Golf van Gaskonje. Het schip kreeg daar slagzij en 't was in dien toe stand, dat men de St. Bernard ■ont moette, op het punt van te zinken. 'V ls met een beschadigde boot dat men m drie reizen al de schipbreu kelingen van het zinkende schip redde. Ziehier de mannen der Ham-art, die de sloep bemandenEerste- stuunnan Dhondt, de Zweed Blom- qvist, timmerman .de Deen Petersen, bootsman, en drie Antwerpenaren, de matrozen Correwyn Pinson en Lan sen. Hulde aan deze dapperen DE ZEE IN EEN FLESCH. Uit een Engelsoh blad Hij was 4 dagen aan het strand ge weest en wilde weer naar huis terug. Plotseling herinnert hij zich dat zijn wouw nog nooit de zee gezien had. Hij scharrelt een flesch op en doet er wat zeewater in. Aan het station treft hij een vriend aan en in het gesprek waagt deze „Wat heb je daar toch in d>e flesch „Wel", zegt hij, „dat zit zoo Vrouwlief hoeft nooit de zee gezien en nu heb ik er dit op bedacht." „Maar waarom heb je dan de flesch niet geheel gevuld „Ja, zie je, ik dacht dan kon ze bersten, als het getij opkwam." 1)E MUITERS IN WLADIWOSTOK. De muiters in Wladiwostok hebben, volgens de berichten thans te Londen ingekomen, op een gruwelijke wijze hun moordlust bot gevierd. Ook wan neer men rekening houdt met de waarschijnlijke overdrijving, blijft er nog voldoende over om met afschuw vervuld te zijn over dit wildemans- optreden. De opstand brak den 12den Novem ber uit en eerst in den morgen van den 15den kon er gesproken worden van eenige rust. Op den eersten dag vielen de muiters in de vroegte het militaire hoofdkwartier aan en ver moordden 400 officieren en soldaten. In de straten werd met gesohut ge schoten. De troepen in Charbin maak ten zioh van een trein meester en re den naar Wladiwostok. waar zij mee hielpen plunderen. De Duitsche firma Kuntz en Alberts seinde naar Taing- tau om een oorlogsschip. De Chinee zen hebben verschrikkelijk te lijden gehad. Schouwburgen, scholen, ker ken, belastingkantoren, al deze ge bouwen stonden in brand. Den 13en November sloten zich de bewakers van de gebouwen der firma. Kuntz en Alberts bij de muiters aan. Zij ver nielden de goederen aan hun bewa king toevertrouwd, dronken brande wijn tot zij als wilde beesten waren. Zij zonden zelfs brandewijn naar de schepen in de 'haven. Een generaa.. die de orde trachtte te herstellen, werd van zijn paard getrokken en mei messen doodgestoken. De gevangenis werd opengebroken, de gevangenen liepen brullend de stad door. um 1-iden November verbrandden de dok ken voor een gedeelte. De super-inten dant wist te ontkomen, zijn geziu wordt vermist. Overal goten de mui ters petroleum op de vlammen. D 16den November lag de stad in avi- 300 burgers en 500 Chineezen waren vermoord. De schade wordt op 60 mil lioen gulden geraamd. Een luitenant van de „Arcadia", die bijtijds vluch ten kon verklaarde dat admiraal Yes- sen vermoord is. Zijn familie is te. Moji. Welk een uitbreiding deze muiterij aangenomen heeft, blijkt wel uit het volgendeDe Russische transport schepen Yaroslaff en Voronej, met 5000 gevangenen aan boord, kwamen te Nagasaki aan. De bemanning vroèg te mogen passagieren, wat geweigerd werd. Daarop ontstond muiterij, die zoo ernstig werd, dat aan den Ja- panschen gouverneur van Nagasaki hulp gevraagd werd, om een einde te maken aan deze beweging. En nadat 100 politie-agenten gekomen waren, vier torpedo-booten gecommandeerd uit Tasaho, was de orde hersteld. Zeer erg- was ook de toestand op de Bowdino, waar 2092 officieren en ma trozen aan boord zijn, onder wie de admiraals Wiren en Rodjestweskï. Bijna zonder uitzondering gehoor zaamt geen der bemanning de offi cieren meer. Volgens" de Standard heeft admi- raad Rodjestwenski zijn geld en goe deren van waarde van boord laten brengen PRESIDENT LOUBET. De heer Loubet schijnt het ernstig te meenen om als president van Frankrijk af te treden. Volgens de „Gil Bias" heeft hij verklaard, onder geen omstandigheden zich meer can- didaat voor het presidentschap te •willen laten stellen. Stoomvaartberichten Het st. Sindoro, van Rotterdam naar Java, arriveerde 21 Nov. te Mar seille. Het st. Madura, van Amsterdam naar Batavia., Vertrok 21 Nov. van Suez. Het st. Oranje, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Nov. van Sou thampton. Het st. Ambon, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Nov. Kaap St. Vincent. Het st. Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Nov. te Sabang. Het st. Ceram. van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Nor. Perim. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der Hinderwet Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 uur. tot 5 December e, k. "s namiddags te 1 uur. ter Gemeente-secretarie (7de Af- deelihg) ter inzage is nedergelegd. het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. J. VAN MINDEN Jr. om vergunning tot .uitbreiding van zijne smederij door bijbouw en bij plaatsing van eenen stoomketel van 10 vierk. Meter verwarmende opper- vlakte en het plaatsen van eene dynamo in het perceel aan den Phoe- nixweg No. 7. Kad. Sectie B No. 2631 i D. J WEIJF.NBERGH. om vergunning tot oprichting van een i electro-technische inrichting, waarbij nis beweegkracht een gasmotor van 1 1 paardekracht en eene dynamo zul-1 j len worden gebezigd op de verdte- pingen van het zuidelijk redeelte I van het perceel aan de Zijlstraat Xo. 34, Kad. Sectie B No. 53G9ged. GEBR. NIEUWJAAR, om vergunning tot oprichting van eene forceerinrichting. waarbij als j beweegkracht een petroleummotor vaal paardekracht zal worden ge bezigd. in het perceel aan de Oude Raamstraat No. 3. Kad. Sectie C No. 3776. en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 5 December e. k„ wel des namiddags te 1 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwa ren tegen het oprichten der inrich tingen in te brengen. Voorts doen B. en W. weten. dai. bij besluit van 20 November ;ngevol ge artikel 17 der Hinderwet nieuwe voorwaarden zijn verbonden aan de vergunningen' tot het oprichten van slachterijen, verleend voor het. per ceel Nauwe Appelaarsteeg No. 30 en aan P. II. Hartel Jr. voor liet per ceel Breestraat No. 14. Haarlem, 21 November 1905. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris. PTJNACKF.n.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6