Kwartjes-Advertentiën één Kwartje???? m Haarlem's Dagblad BureauGr. Houtstraat 55. gehuldigd i>. Van aanduiding van de I oorzaak der verbintenis vindt men in j het pamflet geen spoor. Om den last. de kosten en de chan tage waarmede hier gedreigd wordt te vermijden, was mijn cliënt geneigd het bedrag te betalen. Ik heb hem dit ten stelligste ontraden en in het be lang der openbare moraliteit waag ik het door middel van uw blad hetzelf de advies te geven aan het publiek. Vooral iiet slot der circulaire, dat, ingeval men niet antwoordt, men ge acht zal worden de schuld te erken nen en tot de infameerende publica tie van zijn naam de toestemming te diebben gegeven, is perfide. Het kan niet met genoeg nadruk gezegd wor den dat het spreekwoord „wie zwijgt stemt toe" in gevallen als deze door den kantonrechter of de Rechtbank nooit als rechtsmaxime kan of zal worden aanvaard. Over de positieve maatregelen wel ke onze wetgeving kan bieden om praktijken als hier genoemd te kee ren. wil ik. om begrijpelijke redenen, voorloopig liever zwijgen. De nega tieve maatregel die het publiek ten dienste staat is volledige negatie Leger en Vloot KAPITEIN CARDINAAL. Men meldt uit Den Haag Er is sprake van de terugroeping van kapitein ter zee Car din aal. com mandant van de ..Kortenaer", gesta tioneerd in Suriname., uit W'e&t-Indie. met het oog op zijne eventueele be stemming tot chef van den marine staf aan het departement van ma rine. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cents per regel. OP ONDERZOEK. Eenige inwoners van Haarlem kun nen U zeggen waar liet te vinden is. Indien gij lijdt aan de een of andere jeuking der huid, aa.n prikkelende huiduitslag of droge aambeien, dan zoekt gij natuurlijk naar verlichting. Een aantal inwoners van deze stad hebben een geneesmiddel gevonden om huidziekten van ouden datum te genezen. Zij spreken erover. Lees dit: 0 Mejuffrouw de Wed. v. d. Rent, wonende Nieuwe Kruisstraat 2 te Haarlem deelt ons mede Het is thans wel tien jaren dat ik voortdurend gel oden heb aan uitslag op de armen en handen. Veel haid ik hierdoor te Jijden want niet alleen was hot zeer pijnlijk, doch ook de jeuking was onuitstaanbaar en bezorgde mij me mgen sLapeloozen nacht. Verschillen de keeren was ik hiervoor onder be handeling geweest, doch 'het resul taat was immer bedroevend en ik was zeer mismoedig en wanhopig. U zult dus mijn blijdschap kunnen begrij pen toen ik na gedurende vier dagen Foster's Zalf te hebben toege past, \olkomen genezen was van mijn verouderde kwaal. U zult mij een ge noegen .doen wanneer U aan het bo venstaande publiciteit wilt geven, want vele mensehen kunnen hierdoor geholpen worden. Verzeker U dat het de échte FOS TER'S ZALF is. die men U aanbiedt, dezelfde die mejuffrouw v. d. Bent gehad heeft. Ze is te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren J. VAN GU- LIK. Zijlstraat 98: K. VAN EDEN, Spaarne 38 en J. J. GöPPINGER, Groote Houtstraat 147a, tegen f 1.75 per doos of 10.per zes doozen. Franco toezending na ontvangst van postwissel. Uit de Arbeiderswereld STAKING. tit Den Haag meidt men, dat al daar opnieuw een staking is uitge broken onder de werklieden bij den bouw van het nieuwe gymnasium aan de Laan van Meerdervoort. Na Donderdagavond in "t Geheel-Ont houderskoffiehuis te hebben verga derd, hebben Vrijdagochtend ongeveer 30 opperlieden en metselaars het werk gestaakt. Zij eischen loonsverhooging. De metselaars willen het uurloon van 27 op 30 ets. de opperlieden van 22 op 25 ets. gebracht zien. De patroons wilden in deze eischen niet treden. Vlug verborg zij den brief en grootte de mannen kalm. alsof er niet- was gebeurd. Zij had nog juist don tijd ge had om zich de oogen af te drogen. Zij lachten alle vier zeer vergenoegd want zij brachten een mooi konijntje mee, dat ze ongetwijfeld hier of daar hadden weggenomen. Daarna beproef den zij in gebarentaal en met enkele Fransche woorden oude vrouw dui delijk te maken, dat ze nu eens lek ker zouden smullen. Dadelijk ging zij nu aan liet werk. om het eten klaar te maken. Maar toen ze het konijntje zou slachten, be zat ze toch niet den moed daartoe, of schoon het zeker niet de eerste maal zou wezen, dat ze zoo iets deed. Eon soldaat sloeg het dier met don vuist achter het oor en doodde het op die manier. Daarna trokken zij het vel er af. Maar toen de oude vrouw het bloed zag. dat haar zoo lauw over de handen stroomde, beefde zij van heft hoofd tot de voeten. Zij zag steeds nog haar grooten jon gen voor zich, hoe hij door de granaat in stukken werd gescheurd en noe ook zijn bloed vloeide, zooals thans vani het dier. Zij ging met de Pruisen aan tafel zitten, maar het was haar niet moge lijk. ook maar één stukje te eten. De anderen alen gretig van het zeldzame gebraad en sloegen daarbij geen acht op de oude vrouw Deze echter keek haar gasten zwij gend van ter zijde aan. en in haar hart. kwam een hoos plan op. maar Gemengd Nieuws HET VERGAAN VAX L>E „HILDA Grintner, de eenig overlevende dei- bemanning van het stoomschip Hilda, doet liet volgende verhaal, waaruit duidelijk blijkt, dat al het mogelijke in het werk gesteld werd, om de op varenden te redden, maar dat bijzon dere omstandigheden en zware stort zeeën dit verhinderden. Wij laten Grintner aan het woord. Zaterdagmiddag om 6 uur stond ik op uitkijk. Wij zetten koers naar de Jardin-Passage, ongeveer een halve mijl afstand, toen een sneeuwstorm kwam opzetten, waardoor alle vuren onzichtbaar werden. Onmiddellijk werd de vaart verminderd en toen het schip in een andere koers gelegd was, kregen wij Jardin in zicht. Om 8.30 ging ik te kooi en hoorde niets meer voor liet sclüp stootte. Iedereen begaf zich onmiddellijk naar zijn post bij de booten, ofschoon het zeer moei lijk was, langs dek te gaan. Toen ik voorbij het voorluik kwam, zag ik, dat alle luiken open waren en de mast heen en weer zwaaide. We maakten de stuurboord-reddingboot klaar, maar kwamen tot de ontdek king, dat we haar niet konden vieren, daar de rotsen te dicht langs zij wa ren. Nu begon de gezagvoerder vuur pijlen af te steken en de stoomfluit werkte onophoudelijk. Toen probeerden wij 't met de bak boord reddingboot, maar er was geen ruimte haar neer te laten. De kapi tein gaf nu orders, de stuurboord-bar kas te water te laten. Toen deze half neergelaten was, werd zij door een stortzee tegen den scheepswand te pletter geslagen. Daarop werd de eenig overgebleven boot. stuurboord achter, gebrobeerd om althans de vrouwen en kinderen te redden. Op het hoofddek gekomen, zagen wij alle passagiers aan stuur boord. De hofmeesters en hofmeeste ressen voorzagen allen van zwemgor dels. Alles ging zeer ordelijk, zelfs de uienkooplieden stonden onder de brug geschaard. We hadden de laat ste boot juist uit de klampen geliciht, toen liet schip onder onze voeten wegzonk. De mannen, die in de boeg van de boot gezeten hadden, werden over het groote, want gespoeld, en de stuur man, terwijl hij een hoofdtouw greep, riep mij toe, het want in te klimmen Dit deed ik en de kok volgde ons. We waren juist bij de „zaling", toen we een ontzettend gekraak hoorden. Het schip brak in tweeën en helde sterk over, de zee sloeg over onsheen. Op dit oogenblik was het grootwant aan stuurboord vol .mensehen, die zich wanhopig vastklemden, maar helaas, de meesten werden losgerukt en verdwenen in de kokende golven. Het schip richtte, zich weer tot het nog ongeveer 45 gr. overhelde, maar nleef den gaheelen nacht geducht slingeren. Ik klom op tot Je toplantaarn en bleef daar zitten. Ik riep den stuur man ook daarheen te komen, maar hij was maohteloos. Het bleef den ge- heelen nacht sneeuwen, en klaarde slechts even, voor ongeveer vijf mi nuten, op; toen kon ik de lichten aan den wal zien. Het was toen ongeveer 6 uur. l'lc zag dat de stuurman los liet en riep hem toe, maar kreeg geen antwoord. Even later zag ik een loods of vissdher passeeren, maar te ver af om mij te kunnen hooren. Eindelijk zagen wij een stoomschip, dat ik als de ..Ada" herkende. Zoo- dra. zij dichtbij genoeg was, stond ik op en wuifde met mijn pet. Men ant woordde van de brug en liet een red dingsboot te water. Het reddingswerk was zeer moeilijk, want wij waren bijna uitgeput. Een man had den ge voelen nacht over de reeling van den bak gehangen en werd door een loods boot opgepikt. Aan wal gekomen, werden wij naar het hospitaal ge bracht. Ik hoonde geen orders geven, terwijl ik te kooi wasen ik kan niet zeggen, hoe het sohip op de rot sen kwam." Tot zoover Grintners verhaal. Over hetgeen er plaats greep vóór de ..Hilda op de rotsen liep. kon, gelijk reeds uit zijn verklaring blijkt, Grintner niets mededeelen. Deskundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat kapitein Gregory min stens eenige uren rondgekruist heeft. haar gezicht bleef onbewogen en niet liet geringste was aan haar te henier- ken. Plotseling zei ze Nu wonen wij reeds bijna een maand bij elkander, en ik weet uog niet eens. hoe jullie eigenlijk lieeten Met moeite begrepen zij. wat de oude toch wilde, on zij noemden haar daarna hunne namen. Maar daarmee was ze nog niet tevreden. Zij moesten de namen en de adressen hunner fa milie. op eon groot, stuk papier schrij ven vervolgens zette zij haar bril op en bekeek de vreemde lettert eekens. Daarop vouwde zij het papier samen e-n legde liet bij den brief over haar zoon in haar tasch. Toon liet eten gedaan was. zei ze tot de mannen Nu zal ik eens voor jelui zorgen En nu sledpte zij hooi naar den zolder, waar zij sliepen. De soldaten waren verbaasd, dat de oude zooveel moeite voor hen deed maar toen deze zeide, dat zij dan minder kou zouden lijden, hielpen zij haar zelf mee en stapelden liet hooi op tot aan het strooien dak en maakten zoo als het ware een kamer met vier wanden van hooi. waarin men heerlijk kon sla- pen. Bij liet eten had een gezegd, dait moeder Sauvage niet at, en zij ver klaarde. dat zij pijen in het lijf had. Daarom legde zij een groot vuur aan om zich te warmen en de Pruisen klauterden onderiusschen, evenalsel- ken avond, de ladder op naar den zol- "om in de sneeuwjacht het vuur van Jardin te verkennen. Ten laatste moet hij een poging ge waagd hebben om binnen te komen, daar het getij verliep en hij anders den geiieelen nacht had moeten bui len blijven. Toen de boot eenmaal vast zat, was geen menscheiijke hulp meer in staat haar te redden. DE AANSLAG OP KONING ALFONSO. I Maandag zal te Parijs beginnen het proces tegen de anarchisten, be schuldigd van medeplichtigheid aan den aanslag op koning Alfonso. Er zijn niet minder dan 70 getuigen go- dagvaard. Als getuigen a charge zul len o. a. optreden generaal Dubois en de officieren van het escorte van den koning, als geiuigen a décharge ren aantal Fransche en Spaansche socialistische afgevaardigden en schrijvers. Engelschman Wills, tussch.-n den vaii van Monastic en den Leheerder van hel Engelscne consulaa een ivvist ontstond, omdat de vali den lieer Wills niel aan het consulaat wilde overgeven, maar dezen Joor de stad liet voeren onder sterke bedekking. De Eugelsche consulaire agent be vrijdde Wills met geweld en diende een paar gendarmes, die zich wilden verzetten, stokslagen toe. De vali heeft zich hij Hilmi-pacha beklaagd. De Engelsche agent heeft zijn lezuig van het voorval aan den Britschen gezant meegedeeld, met ite verkla ring, dat de heer Wills vvien een deel van het oor is afgesneden, voor loopig niet in staat is te warden ver hoord I GRAAF OKOEMA OVER HET j VREDESVERDRAG, j Een correspondent van de Gior- nale d'Italia" heeft een onderhoud ge had met graaf Okoema. De Japansche plaatsman was slecht te spreken over liet vredesverdrag van Portsmouth. Japan had met zijn leger in Mand- spoerije meer kunnen uitrichten en Kharbin en Wladiwostock in bezit moeten nemen. Te Portsmouth hebben eigenlijk de overwonnenen den vrede gedicteerd aan de overwinnaars. Maar Japan zal in elk geval toch de superioriteit over Rusland behouden dank zij zijn vloot. Indien ooit een nieuwe oorlog met Rusland mocht uitbreken, zal Japan een mill'oen sol daten in Mandsjoerije werpen eer Rusland daar over de helft van dai troepenaantal beschikt. Het verboni met Engeland had vooral deze waar de. dat het de andere vijanden van Japan in bedwang kon houden. AANGEVALLEN. Markies Ito is te Seoul aangeval- len door een Koreaan. die hem met 'een steen wilde werpen. De steen j miste echter het doel. maar verbrij- i zelde de ruiten van 'het rijtuig, waar- iu de markies was gezeten. Door de scherven werd de Japansche staats man liclit aan het hoofd gewond. I Vier lieden, die men van mede- I plichtigheid aan dezen aanslag ver- dacht, zijn in hechtenis sen om en. Twee er van hebben bekend. EEN DOCTORSREIvENJNG. Een paar jaar geleden trachtte een dame te Parijs zich van het leven te berooven door drie pistoolschoten, zulks ten hu'ze van haren broeder. Deze liet ijlings een beroemd hoel- meester uit een der gasthuizen ontbied den. vvien het gelukte de zwaar ge wonde door een hersenpaai-operatio in het leven te houden en te doen her stellen. Toen de arts daarna den broe der een rekening zond v an 1400 fres.. werd de betaling geweigerd opgrond dah hij de hulp enkel uit mensehlie- vendheid had gevraagd en dus tot be taling niet was gehouden. De Rechtbank heeft hem echter ver oordeeld de zeer matig geachte vor dering te voldoen, overwegende, dat de gedaagde den arts had laten ko men en nog vel een specialiteit had uitgekozen. JULES VERNE. De gymnasiasten te Nantets. de ge boorteplaats van Jules Verae, hebben met vergunning van den minister van openbaar onderwijs, een oproeping tot hun kameraden gericht, om namens „la Jeunesse frangaise reconna.issa.ii- te", aldaar een standbeeld op te rich ten voor den schrijver, die hun zoo veel prettige oogen blikken heefl ver schaft. Zij zeggen in den oproep o.a. ..Als ieder van ons slechts zooveel stuivers offeri als hii boeken van Jules Verne heeft gekregen en zooveel keeren als hij ze gelezen heeft., dan zal geen Fransch schrijver een stand beeld als het zijne hebben." VRIJGESPROKEN. De krijgsraad te Chalons-sur Marne heeft, met 3 tegen 2 stemmen den dragondei- vrijgesproken, die bij 'i staking te Lotigwy een Belgisch ar beider doodstak. WREED. Uit Konstantinopel wordt aan de .Köln. Ztg." gemeld, dat bij den te rugkeer van den door een Bulgaar- sche bende gevangen genomen van HAARLEM'S DAGBLAD. WAAROM ZOUDT GIJ DURE ADVERTENTIËN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET worden dagelijks advertentiën van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EEN KWARTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of zijne diensten wenscht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, huren of verhuren, kan dus voor EEN KWARTJE in HAARLEM'S DAGBLAD terecht. Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven. dar. Nauwelijks hadden zij het zolderluik achter zich gesloten, of de oude nam zacht de ladder weg en opende voor zichtig de huisdeur. Daarna sleepte zij groote hoopen stroo aan en stapel de dat op in de keuken. Met bloote voeten liep zij door de sneeuw, zóó zacht, dat niemand haar voetstappen hoorde. Af en toe hield ze even op om te luisteren. Zij hoorde het krachtige, ongelijkmatige snorken der vier Prui sische soldaten. Toen zij meende ,dat zij nu genoeg h>ad gedaan, wierp zij een bos stroo op het keukenvuur. Dadelijk sloegen de vlammen op uit het licht brand bare materiaal, en nu wierp zij er al meer in Daarna ging zij de deur uit en wachtte buiten Een paai' seconden verliepen, toen werd het kleine huisje inwendig ineens verlicht Dadelijk daarop was de geheele ruimte één vuurmassa. De hut leek een reusachtige lantaarn. Bloedrood scheen zijn gloed' door de kleine ven sters en een verblindend schijnsel viel over de witte sneeuw. Daar weerklonk plotseling een ont zettende kreet uit het dak van hot. huis. Menscheiijke stemmen verhieven zich, huilend 011 jammerend hartver scheurend. angstig, ontzettend klonk hot hulpgeschreeuw door den stillen nacht. Terstond daarop viel het zolderluik naar beneden, een groote vlam daal- \lanunetje ontstaan door kortsluiting. Het volgende oogenblik. groote vlam men, stinkende "rook. Er ontstond een vroeselijke paniek. Alles wou tegelijk de deur uit, de Zahlkellner wou zijn geld hebben, de hotelier schreeuwde als een bezetene, maar gedaan werd er niets. Alleen een Engelschman, die vlak onder de kroon zijn stinkpijp zat te rooken en de „Times' te lezen, bloef bedaard. Toen de vonken op zijn krantje vielen kcök hij kalm naar bo ven. ging twee tafeltjes verder zitten, vees den onthutsten kc'llner kalm zijn glaasje bier en zei „put it here" '.zet liet hier neer), en las door. Inmiddels begon het verdienstelijk te branden tusschen het plafond. Toen ben ik stiekem eon achterdeurtje uitgegaan •bij de voordeur was er geen uitko men aan door het gedrang) en twee straten verder naar een brandschel gekuierd. Je liadt het gezicht van Jan den diender, die daar bij stond, eens moeten zien, toen ik op m'n dooie ge mak kwam aanwandelen, met m'n paraplu'tje de ruit insloeg en den knop uittrok. De man kreeg haast een onge luk en brulde mij toe ..Herr, va rum roachen Sie das?" Waarop ik gelaten antwoordde Weil 's brennt". „Wo denn?" „lm Café Bauer". Diender in galop weg. Dit is dus de manier om valse) 1 alarm te maken, dan ben je den man in eens kwijt. Ik had natuurlijk op mijn horloge geke ken (en heb daar niet minder dan ze ven minuten en 14 seconden gestaan eer de eerste kar verscheen. "Dat was een automobiel-stoomspuit, die in zulk een radelooze vaart door die nauwe en drukke Hochstrasse reed, dat het meer dan schandalig was. Vlak daarop volgden een puLssante stoom-auto-niechaiiische ladder en terstond een autoanobM-stoomer van den anderen kant. Toen twee twee- paards personen-wagens. De stoomers maakten terstond stoom, wat gauw gin^ daar ze al wat hadden om te rijden en slechts den druk behoefden op te voeren. fn circa araterhah e minuut stonden ze beide op 89 atmosfeer. Met em mers water, circa 30 of 40 wel, is toen het brandje moeizaam gebluscht. «Di den aangevezen door den uitslag vun de trekking van de Ned. Staatslote rij, waarop die deelnemers geen over- vegenden invloed zouden kunnen uit oefenen en tot liet houden en aan leggen van uelke loterij, noch door H. M. de Koningin, noch door B. en van eenige gemeente toestem ming vas verleend; 2e. ten tijde bo ven aangegeven aan (volgen de na men van eenige getuigen), althans aan ieder vair die verschillende per sonen. een aandeel in bovenbedoelde loterij heeft afgeleverd. EEN ONVERBETERLIJKE. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan een gebrekkig 76-jarig oud mannetje, Jan S. ge naamd en wever van beroep. Kruk kend op een stokje wordt hij binnen geleid hij is eerst kort geleden uit Veenhuizen ontslagen en staat nu weder terecht voor bedelarij. Niet min der dan 32 malen is hij in zijn leven veroordeeld. Overeenkomstig den eiscli heeft de rechtbank hem veroordeeld tot 3 da gen hechtenis en opzending voorden tijd van 3 jaren naar een Rijkswerk inrichting, vaar hij al jaar beeft doorgebracht. 7.00 menig BEN KLEPTOMAAN De bijna 64-jarige schilder Hendrik Eppinga, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, stond Donderdag voor de zooveelste maal voor de Rechtbank te Amsterdam terecht, wegens diefstal van twee... bijbels uit de catechisatiekamer der Doopsgezin de Gemeente aan den Singel aldaar, gepleegd op 25 October j.l. Voorgelezen werd een stuk. waaruit bleek, dat beklaagde 17 October 1904 door de Haagsche Rechtbank wegens diefstal was veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. Voorzitter mr. Meinesz „Wat had je toen weggenomen?" Beklaagde „Ik weet het. niet meer" VAN EEN BRAND EN EEN ENGELSCHMAN. Een Rotterdammer, oud-braiiiclniees- ter. de heer J. L. sedert eenigien tijd in het buitenland verblijf houdend, was dezer dagen te Keulen, toen hij daar een scène beleefde, die hij vol gender wijze mededeelt Ik zit daar 's avonds om half zeven gemoedelijk in café Bauer, een van de mooiste c.afé'.s, gelegen aan de drukke Hochstrasse en lees gemoede reerd mijn krantje. Plotseling hoor ik een gilletje en zie een dame angstig naar hét plafond kijken. Daar hing een groote kroon voor gas- en dlec- trisch licht en daarboven was in liet plafond een rooster 'aangebracht. E11 binnen in dat rooster zag je een klein Voorzitter: „27 October 1903 ben je gasleiding was door gebrand en had te Amsterdam ook tot 6 maanden ver moeten worden afgedraaid benedenoordeeld. Wat had je toen weggeno- was alles donker en dreef van hetr men water, maar de Engelschman had een I Beklaagde „Ik kan het niet zeg- kaaa-s laten aanrukken en zat met z'n 2ftll beenen op een stoet te lezen,hij kaar licht, zonder wat om hem heen ge- beurde, met een blik te verwaardigen. I Het was werkelijk imposant I EEN .MOEDER EN TWEE KINDEREN VERBRAND, Te Rocherange, bij Aarlen, gebeur de een vreeselijk ongeluk. De vrouw van den landbouwer Rou- richt had de lamp aangestoken en op de tafel gezet, waaraan twee kinderen gezeten waren, die met de kat speel- hectogram "uit een winkel op een dei- den. dwarss tegen van den Nieuwendijk?" Onder hel? spelen stiejt het dier de Bekl. „Ik herinner mij er nieta lamp om en men raadt de gevolgen, van." Brandende petroleum stroomde over Nadat de voorzitter bekl. er opmerk de kleertjes der kinderen en in een zaam op had gemaakt, dat hij een oogenblik waren zij geheel door vlam- vorige maal ook al een dergelijke hou- Voorz. „3 October 1902 ben je ook veroordeeld wegens diefstal tot 3 maanden. Wat 'had je toen wegge nomen Bekl. ,,lk weet het niet." Voorz. „6 September 1901 ben je ook veroordeeld tot 2 maanden. Wat had je toen weggenomen Weet je dat ook niet?" Beklaagde schudt van neen. Voorz. „Was het niet een dubbel men omringd. De moeder, het gevaar niet ach tende en niet bedenkend, dat zij het ongeluk nog verergerde, greep de kin deren vast en liep er mee naar bui ten, waar de hevige wind de vlam men nog aanwakkerde en daarenbo ven hare eigen kleeren deed vlam vatten. Het was een vreeselijk tooneel,- waaraan de buren poogden een ein de te maken en de drie slachtoffers te redden. Zij slaagden hierin slechts gedeel telijk, want de wonden der kinderen zijn doodelijk. De moeder zal, zoo zij het leven er niet bij inschiet, toch voor haar leven gebrekkig blijven, ding van geheugenloosheid had genomen, vraagt hij hem „Wat is er op 25 October voorgevallen?" Bekl. ,,Ik weet er niets van". Voorz. „Die boeken hebben u nooit toebehoord?" Bekl. „Ik kan niet lezen." ..Ut het verhoor van den koster 'Ier Doe isgezinde Kerk blijkt, dat deze bekl. in de gang der kerk tegen kwam. Op de vraag wat hij hier deed, zei D3KJ. dat hij zich vergist had en op 'Je Heerenmarkt moest zijn. Daarop verwijdende hij zich. De koester liet inmiddels den kerkknecht in de ca techisatiekamer zien of er iets weg was, en ja, een paar bijbels, een van den predikant, was verdwenen. De zoo zeer zijn hare handen en armen kerkknecht ging den man na en aoh- verbrand.- terhaalde hem bij den Krijtberg op den Singel, juist op het moment, dat Kecntszaken hij de pastorie wilde binnengaan. Op aandringen van den kerkknecht gaf LOTERIJ. de jbékl. de twee bijbels terug. Hij had De Haagsche kantonrechter eroor- deelde Donderdag tot 100 boete, subs. 20 dagen den heer J. G. Ha'gh- ton, directeur der N. V. De Eerste Ne- derlandsche Maatschappij tot Verze kering van Ris'co in Loterijen te V-Gravenhage, ter zake dat hij als directeur dier Maatschappij. Ie. in de maand October 1905, althans na 1 Juli 1905. te 's-Gravenhage in het hoofdkantoor van die Maatschappij in perceel Lange Vijverberg No. 2. ter uitdeeling in voorraad heeft gehad eenige aandeden >n een door die Maatschappij aangelegde loterij. ze geborgen in een bruin kussensloop. Omdat de mogelijkheid bestond, dat de bekl. nog meer had ontvreemd, werd de politie met het geval in ken nis gestdd. Voorts bleek nog, dat beklaagde 3 April uit de gevangenis was ontsla gen en na dien tijd zes weken aan een villa te Scheveningen had ge schilderd, dat hij in Den Haag in het Lammetje woonde, dat hij toen er geen werk meer was, naai- Haarlem was geloopen en daar eenige naoh- waarbij den deelnemers door haar ten op het politiebureau had vertoefd gelegenheid werd gegeven om tegen en dat hij vervolgens naar Amster- betaling van een premie mede te dingen naar prijzen in geld uitge loofd, ten behoeve van die deelne mers, die als winners zouden wor de als een roode tong door deepening. In een oogenblik stak zij het strooien dak aan en daarna loeidlo zij tot den nachtelijken hemel op als een fakkel in de hand van een reus. De geheele hut stond van onder tot boven in brand. Binnen in de kauier hoorde men nog het vuur loeien eu woeden de muren barstten en krakend vielen de zware balken neer. Plotseling stortte met donderend ge luid het dak in. Dikke reusachtige rookwolken, vermengd met vonken, stegen uit het ingestorte huis op. Als een wit laken, dat op enkele plekken rood gekleurd is, schitterde het sneeuwveld, door den gloed be schenen, in den donkeren nacht. Toen begon 111 de verte een klok te luiden de alarmklok van het nabij zijnde dorp. Hoog opgericht stond moeder Sau- vage voor haar oude hut, die zij zelf door brand had verwoest. Zij had het oude geweer van haar zoon gegrepen en hield dit nu gereed om te schieten, met de hand aan den trekker. Als een schildwacht, stond zij op haar post, klaar onï elk der man nen, die ontsnappen kon. neder te schieten. Toen er geen kreet, geen mensche- lijk geluid meer kwam uit den rooken den. vlaimmenden puinhoop, wierp zij het geweer daarin. De hitte stak de lading aan en met een dof gekraak ging het schot af. dam was geloopen. Voor welken patroon hij in Den Haag had gewerkt, kon hij niet zeg gen. evenmin als de straat waar die Er kwamen nu mensehen aanloo- 7 pen, dorpsbewoners zoowel als Prui- rookenden, brandenden puinhoop en sische soldaten. Zij vonden de oude hei-nam vrouw, die met een kalm en tevreden En dat zijn hun namen, opdat gelaat op een boomstam zat. de familie bericht kan krijgen. Een Pruisisch officier, die zeer goed Tot den officier, die haar aan den Fransch sprak, vroeg naar de solda- arm vasthield, zei ze nog ten, die bij haar in kwartier lagen. Schrijf alles aan de ouders, en Moeder Sauvage stak den dunnen vooral dat ik. Victorie Sauvage. gebo- ann uit en zei met een heësche stem ren Simon, hen doodde. Daar zijn ze. De officier gaf in liet Duitsch een i En zij wees op don puinhoop. commando. De soldaten plaatsten haar De offioier vroeg nu verderdicht bij de puinhoopen der hut en 1 - Hoe is de brand ontstaam twaalf man namen met hun geweren Ik heb dien zelf aangestoken, zei tegenover haar plaats. Zij wist. wat ze kalm. haar wachtte, geen spier van haar Dat wilde niemand echter geloo- gezicht vertrok, ven. want allen dachten, dat de brand De officier commandeerde en een haar zinneloos had gemaakt. salvo weerklonk. Maar zij vertelde aan de ontzette De oude vrouw viel. Twaalf kogels mensehen, die vol belangstelling om hadden haar doorboord. In de geb ilde haar heen stonden, do heele geschie- vuist hiëld zij nog den nu met bloed denis, in al haar gruwelijke bijzon- bevlekten brief, dorheden. Niets sloeg zij over, noch de doodstijding van haar zoon, noch de Mijn vriend Cerval vertelde verder laatste stervenskreten dier soldaten. nog, dat de Pruisen zijn kasteel had- Toen zij met haar vreeselijk ver- den verwoest om wraak te nemen, haal gea-eed was, haalde zij twee pa- Ik dacht aan de ouders der vier pieren uit den zak. Daarna zette zij flinke soldaten, die de oude feeks u; met veel omslag haar pril op, want haar ontzettende moederliefde m Ie hij liet licht der tetkens weer oplaai- vlammen had laten omkomen onde vlammen kon men juist nog le- Als aandenken nam ik een zwart- zen. gebrand steentje mee van den pimi- Het eerste papier hief zij in de hoop. hoogte en zeiL>N. v. N. Dat is het bericht van Victor's dood1 i Daarna liet zij het tweede papier j 7,ien. wierp een schuwen blik op den 1 j

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 10