NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD 23e Jaargang. No. 6877 TswsöfCs» 9^»-' «sa, Hplily sp 2©as» MAANDAG 27 NOVEMBER 1905 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEM E NT E N 3RIS MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd s {kom der gemeente) iPrarn -■ oer post door Nederland r Afzonderlik^ nummers (Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem c n 3 de omstreken en franco per post 1.30 1-36 ï-65 ara V 0.45 öjïtgavs der Veoacotsefeai? Lwens Coster, Directeur J. C. PEEREBOÖM ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het A/rond:-semen' Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent perregc. Groote ietiers naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. taéerc^mmunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij; Zuider Buitenspaame 6 Telefoonnummer 122. T ornementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertemiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcüé Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F.JGNES, Sua... Parijs, 31bt* Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT 16 PAGINA'S. Premie voor onze Geaboaneerdea.' Zoolang at» voorraad strekt is aan ons Bureau uitsluitend voor <J ©abonneerden op ons blad, te verkregen een zeer Hamorlstischs Sshaurkaiendsr voor 1906, met keurig schild in kleuren, vóór den prijs van slechts rmmna cents mits afgehaald aan ons Bureau Groote Houtstraat 55. Onderstaande Bon moet5 daarbij worden overgelegd. DE ADMINISTRATIE. Bon voor een fraaien Humo- rietischen Scheurkalender als Premie voor Geabonneerden op Haarlem'a Dagblad, tegen betaling van 20 Cts. Uitsluitend af te halen aan ons Bureau. AGENDA Zondag 26 November. Brongebouw Typo- en Lith. Ver. Kunst na ArbeidPopulaire Uit voering, 7£ uur. Gebouw ProtestantenbondVer. ge wijd aan het Onderzoek op Geeste lijk GebiedLezing-De Fremery, 10 uur. De Kroon Voordracht- zang- en mu- ziekmiddag, 2 uur. Nieuwe Ned. Tooneelver- eenigingInkwartiering, 8 uur. Kleine VereenigingSpecialiteiten- voorstelling, 7£ uur. Soc. VereenigingGezelschap Streng- holtAttractions-Speciaiiteiten- voorsteDing. 7^ uur. Sint-Bavo R. K. Volksbond Feest avond, 7 uur. Rotterdam(Woudesteyn)Wedren nen. uur. Maandag 27 November. Scnouwburg JanswegNed. Protes tantenbond, afd. Haarlem Lezing- Prof. Dr. H. Y. Groenewegen, u hart uitstortte, kon een handlanger van de politie zijn. Dan was er maar één antwoord van den Czaar en zijn stafSiberië. Zoo zwegen de voorzichtigen, de onvoorzichtigeu spraken des te lui der. maar wanneer ze eenmaal naar 'L verre land als dwangarbeiders wa ren overgebracht, hoorde niemand hen meer. Toch bleef aan 't rampza lige volk nog één vorm van protest over en dat was de gedachte. Gendar mes. geheime verklikkers noch ko zakken konden beletten, dat de men schen onder een gezicht vol lijdzaam heid dachten aan betere dagen, hoop ten op een toekomst van vrijheid. Toen kwam het conflict met Japan. De raadgevers van den Czaar, in hun onkunde en overschatting van eigen macht, drongen tot den oorlogde Czaar week en willoos, liet zich over halen. Wat er toen gebeurd is, heb ben we gezien. Al de slagen die er vallen komen op 't hoofd van de Rus sen neer, de vloten worden in den grond geboord, de legers achteruit gejaagd, het zou om te lachen zijn, wanneer niet de oorlog zoo'n diep treurig gebeuren was. En >daar op eenmaal laaide de vlam van het verzet in Rusland op uit het altijd smeulend verlangen naar vrij heid. Toen de tragische toalit van smeekende arbeiders onder aanvoe ring' van den pope Gapon in bloed was gesmoord, greep de van woede trillende vuist naar zwaard en revol ver. En zie nu het deerniswaardig rijk verdeeld in drie kampende partij van de reactie, die thans haar invloed op den Czaar heeft verloren, die van de vooruitstrevenden, welke met behoud van het eenhoofdig bestuur aan de burgers de vrijheden wil schenken, d:e alle burgers in be schaafde staten reeds lang genoten, de vrijheid van geloof, van denken, spreken en schrijven en ten slotte de wilde hoop, het schuim van de natie vermengd met beteren, die het hoofd verloren hebben en nu gezamenlijk branden, plunderen, moorden, dat de reactie lacht in haar vuist, op hoop, dat de Czaar haar weer aan 't be wind zal roepen, om de troebelen op 'de oude wijs, met kanonnen, gendar mes en Siberië te onderdrukken. Wij Nederlanders, die hier ln ons kléine land leven, verdeeld in tal van partijen, onder groot verschil van gevoelen, maar vreedzaam, naast elkaar, vriendschappelijk over ver schillen van Godsdienst en politiek heen, wij kunnen ons geen voorstel ling maken van de ij-selijke ellende, waarin dit arme Russische volk nu leeft, van zijn vrees en zijn angsten. En zeker niet van de allerdroevigste positie waarin de Joden daar nu reeds sinds jaren, maar vooral opdtt oogenblik zijn geplaatst. OM ONS HEEN CLXVI. DE JODENMOORDEN IN RUSLAND. Met ingehouden adem lezen we dag aan dag van den vreeselijken wor stelstrijd. die daar plaats heeft in Rusland. Eindelijk, eindelijk dan heeft het rampzalige volk afgeschud den lood- zwaren last dien inhalige machtheb bers, gesteund door een alvermogen de politie, het op de moede schou ders had gelegd. Burgers, zonder rechten, zonder veiligheid, ieder oogenblik in gevaar om wanneer zij met of zonder reden mishaagden aan een machtig heer, te worden opgepakt en zonder vorm van proces te worden gezonden naar Si berië zoo was de toestand van de Russen, althans van die welke wo- hen in het Europeesche gedeelte van het reusachtig rijk, dat het beschaaf de genoemd wordt. Bittere ironie 1 Tegen dergelijke beschaving steken de gewoonten van onbeschaafd ge noemde landen nog gunstig af. Wel mocht, een Fransch schrijver zeggen, dat aan gene zijde van de Pruisische grens de beschaving op houdt. Voorbij het station Eijdtkuh- nen gaat het licht uit. Men treedt er aarzelend de duisternis binnen. Zoo als de natuur er is, donker, somber, naargeestig, zoo zijn er ook de poli tieke en economische verhoudingen, zwart en duister. Er was maar één gangbare meeningdie van den Czaar en zijn machthebbers. Wie een andere opinie had, deed goed te zwij gen Zelfs de vriend, tot wien hij zijn Het is moeilijk na te gaan, hoeveel Joden op dit oogenblik in Rusland wonen. Sommigen schatten hun aan- tal op drie millioenen, anderen veel hooger, tot zelfs het dubbele van dat cijfer. Hoe het ook wezen mag, dat j er een aanzienlijk getal Israëlieten in Rusland en Polen gevestigd is, staat wel vast. Evenwel niet omdat zij daar zulk een gastvrije ontvangst hebben gevonden. Een vast stelsel, j waarnaar zij behandeld werden, be- stond in Rusland niet. Peter de Groo- te gaf hun vergunning zich in het eigenlijke Rusland te vestigen, Kei- zerin Elisabeth verdreef hen daaruit omstreeks de helft der achttiende eeuw. Catharina II liet hen weer toe, door Alexander 1 werden ze zelfs be- j gunstigd, maar door Nicolaas I weer verbannen. Wel woonden zij onder Russisch bestuur in Koerland, de Krim, Groe- sië, Caucasië en de voormalige Pool- sche landen. Sedert 1845 werden zij trapsgewijs geëmancipeerd, van scho len voorzien en dienstplichtig ver klaard en in 't Koninkrijk Polen ge noten zij de bescherming van 't be stuur, evenwel niet in die mate, dat het beletten kon, dat zij af en toe van volksbewegingen veel te lijden hadden. In vele andere landen heeft de toe neming der beschaving verbetering van het lot der Joden meegebracht, in Rusland niet. Hoe zou dat ook mogelijk zijn in een land, waar door het despotisme van vooruitgang der beschaving geen sprake wezen kon Sedert jaren woïdt dan ook de Jood in Rusland weer vervolgd. Men kwelt hem, plaagt hem. maakt zijn bestaan onmogelijk, als om hem opzettelijk net land uit te drijveu. En hij gaat. leder jaar trekken er honderdduizend weg uit het reusaohtige rijk, om een beter en een vriendelijker woonstee te zoeken. Maar nog altijd blijven er velen. Er zijn verklaringen gezocht voor tlezen haat tegen de Joden. Men iieeft gesproken van rassenverschil, maar er is geen rijk, waar zooveel nationaliteiten bijeen zijn. Alleen in Europeesch Rusland vinden we Groot Russen, Kle'n Russen, Wit Russen, Serviërs, Bulgaren, Polen, Czechen, Lithauers, Grieken, Roemeniérs, Fin nen en Tartaren. Zou bij al dit ver schil van nationaliteit nu juist het .ras van den jood de reden van zijn v eivol ging wezen? Men zegt, dat de Russische Jood vuil is, en woekerhandel drijft op 't platteland. Als het waar is dat hij zich niet voldoende wascht, dan zal dat wel wezen omdat zijn omgeving niet veel reiner is. Maar de woeker Ziedaar een grief, die dikwijls gemaakt wordt en niet aan de Russische Israëlieten alleen. Ze doet denken aan de zekerheid, waarmee sommige mensc/hen verkla ren, dat alle Joden rijk zijn. Geven ze veel uit, dan is dat een bewijs voor de stelling, geven ze weinig uit, dan is liet,,zij sparen, ze zijn gierig, t ligt alles in hun brandkast." En toch is 't een feit, dat er onder de Joden evengoed en evenveel tobbers en stumpers en arme lieden zijn, als onder elke andere gezindte. Maar zelfs aangenomen dat er woekeraars onder deze Russische Jo den zijn, is dat dan een reden om al deze millioenen menschen van dat kwaad te betichten Geen redelijk mensch zal dat dur ven beweren. Maar wat mag dan van al deze Jodenvervolgingen de oorzaak zijn? Ik geloof de gewoonte, de overleve ring van jaren. Men heeft altijd, met korte poozen van rust, in het groote rijk van 't Noorden gejaagd achter de Joden. Was er een kind verdwe nen. de Joden hadden 't geslacht was de oogst mislukt, "i was de schuld van de Joden. Alle rampen werden geweten aan de Joden, bij alle uitbarstingen van 't volk keerde de woede zich naar de Joden. Zoo had men immers jaren, ja eeuwen ge daan. zoo bleef men doen. Nu heerscht in Rusland anarchie. De hartstoohten zijn op 't hoogste ge spannen. Het verlangen naar vrijheid, niet meer binnen de perken van 't gezond verstand gehouden, is ont aard in razernij, die wordt aange vuurd door bandieten, die van de ge legenheid gebruik maken. En het is weer opnieuw, als naar gewoonte, de jacht, ofp den Jood die begint. Hij verschuilt zich, het baat hem niet, hij wordt gesleept uit zijn schuilhoek, doodgeslagen of gestoken. Rillend van afgrijzen lezen we, hoe een man van vijftig jaar, midden op straat bij helderen dag, de hersen pan wordt ingeslagen en hoe zijn beulen staan te lachen om zijn laat ste stuiptrekkingen. Vrouwen noch kinderen worden ge spaard. Wat vluchten kan, vertrekt Maar de arme Jood kan niet gaan. Waar zou hij heen vluchten? Overal grijnst hem armoede en ellende te gen 1 Wij Nederlanders bezitten de eer, dat de Joden in ons land als burgers en als menschen gelden. Welnu, openen wij onze beurs voor de ramp zaligen in Rusland. Laat ons, wan neer straks de circulaire wordt rond gezonden om steun voor de Russische Joden, bedenken dat zij die daar lijden onder de nieuwe uitbarsting der eindelooze vervolging, menschen zijn als wij, gedompeld in namelooze ellende, die wij in onze macht heb ben te lenigen. Moge de zon van het medegevoel lichten over de donkerheid, waarin deze rampzaligen neergeworpen zijn I J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Een Duitscher, die op 15 November Wladiwostok verliet en te Modsji per stoomboot is aangekomen, deelt liet volgende mede over DEN VREESELIJKEN OPSTAND TF. WLADIWOSTOK .,De voornaamste reden voor de rustverstoringen was de ontevreden heid dei- reseowisten, die na bet slui ten van den vrede verlangden naar huis te worden gezonden. Bovendien klaagden ze over te karig voedsel. De overheid bleef doof voor hunne klach ten en daardoor werd de ontevreden heid hoe langer hoe grooter. Reeds voor liet einde van don oorlog heersch- te er groote verbittering onder de troe pen, wegens het langdurig verblijf in die onherbergzame streken en in het geheim sprak men reeds over mui terij. Plotseling weigerden 50.000 man de gehoorzaamheid. Nu was er geen houden meer aan. Wraak en moord was hun doel en hun plan was hunne meerderen en alleis wat bij dezon be hoorde uit te roeien. Op 12 November marcheerden ze door de straten en deden ze aanvallen op de publieke ge bouwen en de winkels. Vrouwen en kinderen verlieten hunne woningen en zochten een toevlucht op de schepen in de haven. Tegen 6 uur hoorde ik op verschillende punten salvo's afvu ren en bijna tegelijkertijd sloegen de vlammen op verschillende punten he melwaarts. Ik telde 15 groote bran den. Op het diek van de stoomboot, waar ik mij bevond, kreeg mem den indruk alsof de geheole stad in lichte laaie stond. Alle gebouwen van het land leger en de admiraliteit stonden in vlammen, benevens een groot aantal fabrieken en andere inricMi/nigen. De vrouwen en kindieren der officieren zochten een schuilplaats op de 13 koop vaarclijschepen in de haven. De vluch telingen, die in de wijk, waar de ka zernes staan, een toevlucht, hadden gezocht, werdlen uit hunne schuilhoe ken gesleept, opgejaagd en onder vreeselijk getier dioor dé soldaten doodgeranseld. Hunne lijkon bleven op straat liggen. Het aantal VERMOORDE OFFICIEREN EN BURGERS bedraagt meer düan duizend. De mui ters plunderden niet alleen de hui zen, maar doodden ook de bewoners en staken daarna de gebouwen in brand. Matrozen gingen aan wal en sloten zich bij de muiters aan. Ongetwijfeld bevonden zich onder hen burgers, die met de revolutie sympathiseerden. Deze hebben dë vlammen van het oproer nog helpen aanblazen. Dadelijk hij den aanvang der troebelen werd de telegraaf afge sneden en het telegraafkantoor ver woest aan de buiten de haven lig gende oorlogsschepen werden door torpedobooten berichten aan de vegee- ring in Petersburg overgebracht. Op 14 November hadden de oproerlingen bereikt wat ze konden bereiken en of schoon er geen arrestaties plaats had den gehad, was het den verdedigers gelukt het oproerig gedeelte van de bevolking in te sluiten." De kapitein van het Duitsche schip ..Tiberius", die 17 November Wladi wostok heeft verlaten, deelt mede, dat honderdeu vluchtelingen zich aan boord van dë in de haven liggende schepen bevonden, dat aJle verbindin gen met het land waren verbroken en dat er gebrek aan levensmiddelen heerschte. Volgens telegrammen van andere correspondenten zijn 2000 Chineezen op schepen gevlucht en werden er 600 vermoord. Een algemeene uittocht van Chineezen is begonnen, de gebouwen der Russisch-Cliinee-sche bank en van hei. instituut voor Oostersche talen hebben zwaar geleden. Op den weg van Kharbin naar Wla diwostok heerscht overal GROOTE ONTEVREDENHEID ONDER DE TROEPEN en ook uit Sachalin en Kamsohatka komen onrustbarende tijdingen. Er zijn oorlogsschepen heen gezonden. In een later bericht uit Wladiwo stok wordt medegedeeld, dat, al heet liet oproer gedempt, toch nog een aantal stadswijken in brand staan. De soldaten gaan voort met hun schandelijk bedrijf en gedragen zich als wilde beesten. Als merkwaardig heid wordt er bij vermeld, dat den Japanners aan hun persoon of goede ren geen nadeel werd toegebracht Te Petersburg loopen weer hardnek kige geruchten, dat op DE VLOOT TE SEBASTOPOL muiterij is uitgebroken. Ook wordt beweera, dat een gedeelte van het gar nizoen aan het muiten is geslagen terwijl verder uit onkele steden we der berichten komen van economische werkstakingen, belangrijk genoeg om over e enige dagen andermaal ernstige verwikkelingen te weeg te brengen. Uit Warschau wordt gemeld, dat de fabriek van Handtke te Czensto- chowa gesloten is op last van de over heid, die vermoedde dat daar in het geheim wapens gemaakt weiden. Drie duizend werklieden zijn nu broode loos. De directie heeft een protest ge seind aan graaf Witte. Men ziet dus, dat de toestand nog zeer critiek blijft. Uit andere landen. Volgens geruchten zou een der eer ste maatregelen, door dén bevelheb ber van de I NTERNATION ALK VLOOT te nemen, zoodra deze in de Turksche wateren zal zijn aangekomen, de in beslagneming zijn van het douane kantoor van Mitylene. Maar een correspondent te Konstan- tinopel seint nu, dat de Sultan reeds zijn maatregelen genomen heeftdaar- tegen. Twee of drie dagen geleden heeft hij zich lieel eenvoudig door de Ottomansche bank eern voorschot la ten verstrekken op de ontvangsten uit het douanekantoor op Mitylene, over het volgende jaar. Het kan den Sultan nu vrij onverschillig zijn, wat de mo gendheden met dat kantoor doen. Naar 't heet bedraagt het voorschot pond T. 57.000, maar aangezien de Groote Heer al vroeger 17.000 pond op genomen had, ten laste van diezelfde inkomsten, krijgt hij er nu slechts 40.000 in handen. In diplomatieke kringen heeft voor al de toon van het antwoord van de Porte aan de gezanten een zeer on- aangenamen indruk gemaakt, vooral de bedekte bedreiging aan heit eind van de nota, w aar een toespeling wordt gemaakt op de onder de Muzelmannen gewekte ontstemming van de openba re meen in g, die nog meer geprikkeld zou kunnen worden, indien de mo gendheden groot ere pressie zouden gaart oefenen, en dat onlangs de be dreiging onder hot Turksche publiek werd geuit, dat, indien de mogendhe den mochten blijven volharden bij haar ongerechtvaardigd en eisch, dit wel eens rampzalige gevolgen zou kunnen hebben, in welke bedreiging de mogelijkheid van oen slachting ligt opgesloten. President Castro vraagt nu weer, dat de Fr arische regeering hem de beweegredenen zal bekend maken, waarop haar protest in zake VENEZUELA'S HOUDING tegenover de Fransohe kabel-maat schappij berust. Anderzijds wordt uit Washington gemeld, dat de Veuezolaansche mi nister van buitenlandsche zaken de Amerikaansche regeering een nota gezonden heeft, die aan de Fransch e regeering zal voorgelegd worden, en waarin wederzijdsche tegemoetkomin gen worden voorgesteld. Frankrijk zou zijn protest moet ear intrekken en Venezuela zijn tegen-protesthet ge schil met de kabelmaatschappij zou in der minne geschikt worden tus- schen een vertegenwoordiger van die maatschappij en de Venezolaansche regeering. Het ENGELSCHE KABINET hield Vrijdlac eettr bijeenkomst, die meer dan twee uren duurde. Eene dichte menigte wachtte buiten het ver trek der ministers af Het gerucht loopt, dat Lord Londonderry, de pre sident van den ministerraad, zijn ontslag had genomen, doch hij woon de de zitting nog bij. Andere Inrichten beweren, dat het Kabinet besloten heeft zijn ontslag niet in te dienen. De Marokkaansehe gemachtigden ter conferentie van Algeciras zijn ver leden Zaterdag uit Fes vertrokken, en worden Maandag a.s. te Tandzjerver wacht. Zij zullen aan boord vair de regeeringsboot „El Toerki" de reis maken van Larache naar Tandzjer. De MAROKKAANSCHE KEGEERING schijnt nu geneigd, het doel van de conferentie te bevorderen. White, gezant der Vereenigde Sta ten te Rome, zal zijn land op de con ferentie vertegenwoordigen. Révoil zal een der Fransche gemachtigden zijn van Duitsche zijde worden Radowitz en Tattenbach eenoemd. De OOSTENRIJKSCHE SOCIALISTEN bereiden een enorme betooging voor op 28 November, den dag van de her opening van den Rijksraad. Zij ver zekeren echter, dat alles rustig zal toe gaan als de regeering geen bijzondere maatregelen neemt. Hun eisch is, dat de Rijksraad onmiddellijk een her vorming van het kiesrecht in over weging zal nemen; anders zal de al- gesmeene werkstaking geproclameerd worden. Engeland zal heden bij de komst van KONING HAKON in Noorwegen vertegenwoordigd zijn door het linieschip „Caesar", vlag- schip van vice-adimraaJ Sir H. Moore. Het meet 14.900 ton de „Braunsch weig", die Duitsehland vertegenwoor digt, 13,200. De „Braunschweig", met prins Hein- rich van Pruisen aan boord, heeft zich bij het vuurschip van Lappegrundbij de Dannebrog eTi de twee Deensche oorlogsschepen, die het koninklijke jacht begeleiden, aangesloten. De president van het Noorsche Stor thing heeft aan dagbladcorresponden ten medegedeeld, dat het zijn plan was een voorstel te doen om de kro ning op 17 Mei 1906 te doen plaats hebben. Men veronderstelt, dat het Engelsche koningspaar de plechtig heid zal bijwonen. Stadsnieuws KUNST ZIJ ONS DOEL. Lezing J. W. ENSCHEDé De heer J. VY. Enschedé uit Amster dam. oud-Haarlemmer, hield Vrijdag, avond voor „Kunst zij ons Doel" en genoodigden, in de conversatiezalen van 't Brongebouw een lezing over Logika in Boekdruk. Nadat de voorzitter, de heer A. L. Koster den spreker had ingeleid, be- gon spreker zelf met een inleiding, waarin hij zei. dat 't. hem een genoo- gen was. juist in Haarlem te spre ken dat hij in onderscheiding van 't «mde en 't nieuwe boek hij zich tot 't hedendaagsche moest bepalen on 't alleen kon hebben over boek druk kunst. Na een kort overzicht der 19e ceuw- sche boekn ij verheid, waarin hij Tor telde hoe nu ongeveer 85 jaar gele den een groote omkeer in drukkunst ontstond door materiale veranderin gen. benevens oeconomische, sociale en artistieke omstandigheden, dio oen daling der techniek en kunstwaarde ten gevolge had, kwam spreker aan William Morris en volgelingen, die een geheel decoratieve, doch onprac- tische boektechniek wilden. Nu kwam spreker tot de e'schen" der zet- en druk-techniek. Een gedrukte bladzijde móét vol doen aan de eischen van het vlakor nament als zijnde een pagina een /wart-beletterde spiegel op wit vlak, alzoo vlak op vlak. Daarom verwierp de lieer Enschedé alles wat relief of perspectief bij een bladzijde kon aan brengen. De heer E. verkondigde verder de meening dat de rechthoek het prin ciep van de boekkunst was omdat 't meeste rechthoekig was, móést allee rechthoekig zijn Leken kregen een zeer typiesche kijk 'n de vele moeilijkheden van de boektechniek bij sprekers vervolgdé letter maakt de bladzijde, dus. alle zorg besteed aan de lettorkeuze. Ver der wilde de heer E. bij kleur-aan- brenging scherpe tegenstellingen en sterke^ kleuren. (Waarom zulke axio ma's in kunstStel je voor geel on rood om een droomversje van Tor laine of wit en blauw om een donder- zang van Kloos Zoo kwam de heer E. ook tot de conclusie, dat de schoonheid van oude boeken met hun bekoring door toeval is verkregen als wij eens letten op de Gothiesche tijden, dan is 't. waar alle voorwerpen toen hun schoon hadden toch kras om te be weren, dat de boeken uit d>e kunst zinnige lijden „toevallig" zoo moot zijn. Komend op dezen tijd. gaf de heer Enschedé eenige zoetlijke meeningen van 25 jaar geleden weer, waarna hij aanprees wat in NoordAmerika he den bereikt wordt. Voor ons land kwam hij tot de conclusie dat, waar wij geheel op Duitsche wijze drukken wij liever Fransche en Engelsche voorbeelden moesten volgen als zijn de de Romeinsche letter ook de onze. De heer Enschedé eindigde met eco opwekking aan typographen om in de moderne boekkunst aan te nemen de rechthoek, alles als vlakornament te beschouwen, de titel vooral te ver zorgen, te ontwikkelen kleurgevoel en te letten op verhoudingen on lijnen, veel hiervan was te leèren bij de ar chitectuur (eerst hier maar een goede architectuur hebben 1} Een kleine kunstbeschouwing wa« gearrangeerd van eenige beziens waarde boekwerken. Deze lezing, met de Kefde der over tuiging gezegd, was niet voor 't tee kengenootschap „Kunst zij ons Doei" maar beter voor 'n typographen vak- vereeniging. CONRAD KIKKERT. Aantal baden. In het douche-badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 632 baden, in dat aan het Leidscheplein 654. O.pr. Haar], Courant. Men schrijft ons In een der volgende nummers van „Onze Eeuw" zal de heer Mr Joh. Enschedé nog eens de geschiedenis der Opr. Haarl. Cour. schrijven, ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan. Haarlemsch Steun-Comité. Het Haarlemsch Steun-Comité ver gaderde Vrijdagavond in het gebouw „Concordia" Smedestraat 43 om te bespreken nu èn staking èn uitslui ting zijn opgeheven, het Comité nog reden van bestaan heeft. Het resultaat van de besprekingen was dat besloten werd tot opheffing van het Comité en de aanwezigen werden opgewekt de nog in omloop zijnde lijsten binnen 14 dagen te doen bezorgen aan het gebouw „Concor dia." In hel geheel kwam ongeveer 160.in.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1