NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6877 7sr86&Pïi3 3ag?'" acs, i&eSaallw vy &9jj» Pe®sJ«0SK'9tt) MAANDAG 27 NOVEMBER 1906 WTS DAGBLAD AB<0 'S M EMENTEN QSt'iZ MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) *-38 ?ranu^ oer post door Nederland s 1.65 Afzonderlijke nummers - 0.02)£ Geïüustree'rd Zondagsblad, voo? Haarlem 0.37 k' a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Leoffsns Caster, Directeur J, C, PEEREBOOM. AD VERTENT IÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regei meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per rege! Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertenttën 3 maai plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. atereümmunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. ornementen en AdvertentiSn worder aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenttën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publictté Etrangère G. L. DAG BE CoJOHN F, JONES, Sacc., Parijs, 3lbls Faubourg Monfmartre. Haarleinsche Handelsvereeniging Goedgek. bij Kon. Besi. van 12 N'ov. 1899. De Haarlemsche HaiuleJsvereeni- guig hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden, en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeieren door ais lid dier vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 loden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelf-; particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat mem het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvexeeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereenigiing buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard, haren leden aanbiedt, zijn ze-er vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van bare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen. ®n information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de' leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereenigiing te vragen, die ook in prooednren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken be troffen de den handel en het bedrijf der loden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Plu de Kan tor. Spaar rue 24, alhier. Het bureau der ^Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naai* binnen de stad wonende perso men worden gratis verstrekt. Prefontiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld. wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in bet af- geloopen jaar gegeven. In Augustus en September 1905 zijn 54 vorderingen tot een bedrag van f 1228.961/2 betaald 9 vorderingen worden afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan W. Bosch. Spaarnwouder- straat 24rood. zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient liet geheim dei- lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames. of wat clan ook. moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur. waar clan ook verdere inlichtin gen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Stadsnieuws I RAAD VAN BEROEP. (Zitting van 24 Nov.) Uitspraken. In de zaak van Trijntje Groot strijkster bij de firma Hoeing, die bij de ontploffing in de fabriek ge wond werd,deed de Raad van Beroep Vrijdag uitspraak en bepaalde, dat van 19 Juni 1.1. af voorloopig eenu't- kceriug zal geschieden van 35 van het dagloon, daar de Raad aannam, dat in den toestand van Trijntje geen blijvende verbetering is waar te ne men. - Verder kende de Raad aan L. Ver meulen. te Den Helder, die zich bij het tillen van een hardsteenen plaat vertild had van 19 Juni 1905 af een uitkeering van 35 van het dagloon toe. De beroepen van H. Hoyerman, stucadoo'r te Haarlem, N. H. Etsius, slager te IJmuiden, en G, v. d. Mey te Wijk aan Zee, werden niet ontvan kelijk verklaard. Jan Vester te Heemstede die ge wond was door het vallen van dak pannen, terwijl hij aan 't werk was aan de Leidsche Vaart, was van de beslissing der Rijksverzekeringsbank in beroep gekomen. Als tussehenuit- spraak gelastte de Raad van Beroep alsnog te hooren W. A. v. Am stel, den werkgever van Vester. Op diens verklaring, dat Vester f 10 per week verdiende, besliste de Raad onmid dellijk, dat behalve 70 van het dag loon van 29 Juni 1.1. af ook de kos ten van de genees- en heelkundige hulp zullen vergoed worden. In behandeling kwam nu het be roep van de Centrale Werkgevers- risicobank. A. Z. van Bergen was voor de Haarlemsche Machinefabriek werk zaam aan den bouw van de spoor brug te Velsen als klinker, toen hem een ongeval trof, waardoor zijn hand stijf werd en dus als arbeidskracht minderwaardig was geworden. De raadsman van de Risico-bank bestreed, dat Van Bergen minder waardig zou zijn geworden op de ar beidsmarkt. Dat hij had opgegeven een loon van 25 ct. te verdienen, ter wijl het bleek, dat hij slechts 22 ct. verdiende, achtte pleiter een bewijs van de zwakheid der zaak. Nadat de heer Fortuyn namens de Rijksverzekeringsbank de genomen conclusie handhaafde, werd de uit spraak bepaald op 15 December. Lezing. Zondag a,s. zal wederom de eerste lezing gehouden worden vanwege de Vereeniging gewijd aan 't onderzoek op geestelijk gebied in het lokaal van den Protestantenbond. Spreker is de heer H. N. de Fremery. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Voor een'gen tijd deed een eigen aardig berichtje in de Pers de ronde. Een gemeenteraad van het een of ander dorpje in ons goede vaderland had, en heeft misschien nog, de ge woonte om des morgens te zes uur te vergaderen, Gelukkig is dit gehuchtje met vroeg-uit-de-veeren-zijnde edel achtbare heeren, niet onder den rook van Noord-HoJland's hoofdstad, 't Is voor een verslaggever om kippenvel te krijgen, want om in dezen tijidvan het jaar met 't kraaien van den haan op te staan, is juist niet zeer aan lokkelijk. Beverwijks vroede vaderen zien dit j blijkbaar niet in. want vergaderden i deze heeren eertijds des morgens om tien uur, later werd dit een kwartier i vroeger en Vrijdag nog een half uur- tje bovendien. Als deze democratische geest blijft werken, zal ..de bloem van Kennemer- land" weldra niet meer voor het be doelde gehucht onderdoen. Doch 't was ditmaal te rechtvaardi- gen. want er was een langdurige ver gadering te verwachten.wegens een wel wat te groote agenda. Nadat de notulen der vorige verga dering waren voorgelezen en goedge keurd, deed de Voorzitter mededee- ling van enkele ingekomen stukken. De leverantie van materialen voor het handwerkonderwijs is na aanbe steding gegund aan G. Witkamp voor f 136.62 1/2. H. J. Loman berichtte, dat hij zijn benoeming tot lid der plaatselijke Schoolcommissie aanneemt, terwijl eenzelfde adres was ingekomen van de onlangs benoemde onderwijzers aan de herhalingsschool, en den ge meente-veldwachter D. Schouten, die eervol ontslag genomen heeft. Van de onderwijzers der openbare lagere school was het verzoek inge komen om over te gaan tot een na dere regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel met hoofd- acte. welk adres in handen werd ge steld van B. en W. om advies, ter wijl ook het oordeel der schoolcom missie gevraagd zal worden. Al deze ingekomen stukken gingen onder den hamer door. Anders was het met het adres van de maatschap pij tot exploitatie van waterleidingen, die toestemming vroeg tot het slui ten van een geldleen' ng, groot f 500.000. Hierover vroeg de heer Breukelaar het woord, om er op te wijzen, dat hij weigerde om zonder voorwaarde deze vergunning te ver leen en. Indertijd nam deze maat schappij op zich, om in Beverwijk en in den Zaanstreek een waterleiding te exploiteeren, terwijl de gemeente Beverwijk deel nam in het aandee lenkapitaal. Aangezien de geldlee- ning, die men thans wil sluiten uit sluitend moet strekken voor de uit breiding der werken aan de Zaan, achtte spreker het niet mee.r dan bil lijk. dat deze gemeente vrij wordt gesteld van de lasten, die op deze leening komen. De Voorzitter gaf ten antwoord, dat dit nogal bezwaarlijk zou gaan, om dat dan de maatschappij wel eens kon staken met haar exploitatie. De heer Moens betoogde, dat het onbillijk zou zijn om het voorstel van den 'heer Breukelaar aan te nemen. Toen de maatschappij werd opge richt, besloten de gemeenten om de lasten samen te dragen, zoodat het zich daar aan onttrekken niet billijk zou wezen. De Raad voelde ook blijkbaar met veel voor het voorstel van den heer Breukelaar. want dit werd met ne gen tegen twee stemmen verworpen. Op voorstel van B. en W. werd van C. de Boer een nieuwe straat in eigendom overgenomen, welke ge doopt zal worden met den naam ..Graafwijkstraat", die zijn oorsprong dankt aan den naam van het land goed. Hierop werd eenigen tijd zoek ge bracht met benoemingen. Als leden der Schoolcommissie wer. den herkozen H. Burger en H. Lijn- kamp als lid van de Schoolcommis sie der Fröbelschool werd in de va cature van J. W. A. C. van Loenen benoemd Van der Werffals genees kundige voor de armen-practijk J. Wiedemanals leden van het stem bureau (voor de op 6 en 20 December te houden verkiezing van eenige le den voor de Kamer van Arbeid voor de bloembollenbedrijven) W. J. Wa terschoot van der Gracht (voorzitter), Burger en Meyer, als leden der Com- m'ssie voor schoolverzuim, de heeren H. E. Jansen (aftr.), M. H. Breuke laar (aftr.), en J. Bisschopals ge meente-architect op een jaarwedde van 1*200 J. Kerkhof, buitengewoon opzichter aan de Rijks Waterstaat te Vlieland. Nadat deze stemmingen eindelijk afgeloopen waren, werd overgegaan tot de behandeling der gemeente- begrooting. De Commissie van onderzoek rap porteerde, dat zij geen aanleiding vond tot opmerkingen. Toch werd de gewone artikelsgewijze behandel *ng gevolgd. Bij enkele posten werd stil gestaan. De Voorzitter stelde namens B. en \V. voor, om het uitgetrokken be drag van f 85 voor presentiegelden voor Raadsleden te verhoogen tot 170. Thans ontvangen de heeren on geveer f 0.85 per vergadering, wat we] wat weinig is in vergelijking met an dere steden. Daarom wend besloten voortaan f 1 50 per vergadering toe te kennen, welke salarisverhooging alle leden zich lieten welgevallen. De heer Breukelaar stelde voor den havenmeester, tevens marktmeester, die thans een minimum jaarwedde met provisie geniet, een va9t salaris toe te kennen, hetwelk evenwel ver worpen werd. De heeren Bveukelaar en Zwager betreurden het. dat er voor het on derhouden der haven slechts een klein bedrag is uitgetrokken. In de laatste jaren is 15,000 aan haven geld ontvangen, terwijl maar ƒ625 is uitgegeven voor onderhoud. De Voorzitter bracht in het midden, dat B. on W. wilden afwachten, wat het Rijk zal doen ten opzichte van ..de Pijp". Besloten werd tenslotte om den gemeente-architect op te dragen te onderzoeken, welke verbeteringen noodig zijn. om daarna de zaak weer in den Raad ter sprake te brengen. De heer Breukelaar opperde voorts het idee om den post. ..onvoorziene uitgaven" te verminderen met 500 gul den. om daardoor ook de belasting met dit bedrag te kunnen verminde ren. Hiervan maakte deze heer even wel geen voorstel, wijl de Voorzitter mededeelde, dat. de gelden voor ..on voorzien" zeker noodig zullen zijn. en dat de belasting wel niet verhoogd zal worden. De begrooting werd hierop vastge steld met een post van ƒ1856.301/2 voor onvoorziene uitgaven. B. en W. werden gemachtigd om aanbestedingen uit te schrijven voor het onderhoud der gemeentewerken en de levering van schoolbehoeften. alsook om de staanplaatsen voor de kermis te verpachten. Besloten werd in de onderhouds- bestekken bepalingen op te nemen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur. Het verzoek der H. IJ. S. M.. om artikel 15bis der concessie-voorwaar den van de tram Haarlem—Alkmaar te schrappen, werd aangenomen. Meteen werd evenwel een verorde ning vastgestaan, waarbij de snelheid van de tram in de Meerstraat en waar zij de toegangswegen naar het station oversteekt, werd bepaald op hoogstens 5 K.M. per uur. De loco motief moet worden voorafgegaan door een wandelend persoon. Bij de rondvraag klaagden enkele heeren over den slechten toestand van sommige bestratingen. B en W beloofden onderzoek en zoo mogelijk verbetering. Bij het sluiten der vergadering was reeds een telegram van dankbetui ging van den nieuw-benoemden ar chitect ingekomen. TERAARDEBESTELLING Dr. ZEEMAN. Op het stille kerkhof te O verveen werd Vrijdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. Zee man. oud-curator der universiteit te Amsterdam. Aan de groeve, waar tal van profes soren en curatoren der universiteit te genwoordig waren, herdacht de rec- tor-magnificus. professor Houwing. den overledene, die 22 jaar lang met scherp verstand, helder inzicht en zeldzamen tact had meegewerkt tot den bloei der universiteit vooral voor de medische en natuurwetenschappe lijke a f deeling. Spreker noemde hem een man van krachtige persoonlijkheid, maar die zijn ideeën wist. te wijzigen als hij van anderen betere hoorde. Hem bij zijn scheiden als curator gezegd te hebben, dat de Universiteit hem niet zou vergeten, deed spreker nu genoe gen, daar het overlijden zoo spoedig daarop is gevolgd. Dr. De Wal sprak namens de Arn- sterdamsche medici een kort woord. De zoon van den overledene, dr. \Y. P. C. Zeeman, dankte. Binnenland EEN TE VOORZIEN ANTWOORD. Er zijn leden van de Tweede Ka mer, die zich ongerust maken, of er wel overeenstemming van staatkundi ge inzichten bestaat, tusschen het achttal ministers ten opzichte van de onderwerpen die op het werkplan van het Kabinet geplaatst zijn, zegt 't T-Ibld. Met name geldt dit van de Mi nister van Buitenlandsche Zaken, den heer Van Tets van Goudriaan, die zelf tot dusver niet aan den par tijstrijd heeft, deelgenomen. Men meende hem onder de zoogenaamde oude liberalen te mogen rangschik ken. die niet bijzonder gesteld zijn op een blanco-artikel in de Grondwet be treffende het kiesrecht. Hem werd daarom in het Voorloopig Verslag over zijn hoofdstuk der Staatsbegroo- ting de belangstellende vraag voor gelegd, of ..ook naar zijn meening eene grondwetsherziening ten einde den gewonen wetgever vrijheid te ge ven bij de regeling der kiesbevoegd heid. thans in het belang des lands noodzakelijk moet worden geacht". De Minister begint zijn thans ver- i schenen Memorie van Antwoord met een verklaring die te voorzien was. ook wat. do inkleeding er van betreft. Hij ..meent" namelijk, ,,met de op merking te kunnen volstaan dat. in dien hij op dit punt de zienswijze zijner ambtgenooten niet had ge deeld, hij bezwaarlijk met hen in het Kabinet zitting had kunnen nemen.'' De Kamerleden, die zoo bezorgd zijn over de homogeniteit van het Kabinet, kunnen dus gerust zijn. Zij hadden het al vooraf kunnen weten want ze vroegen naar den bekenden weg. Geen ernstig man zal zitting ne men in een Ministerie zonder de overtuiging dat hij omtrent alle hoofdzaken van staatsbeleid die aan de orde zullen worden gesteld, een gelijke meening is toegedaan als zijn ombtgenooten. De heer Van Tets had voor zooveel wij weten geener lei aanleiding gegeven om aan zijn ernst te doen twijfelen, en ook over het. bedoelde onderwerp zich niet in beslisten zin uitgelaten. De vraag was dan ook eigenlijk overbodig. Te eer. nu het den bezorgden leden toch ook niet onbekend kon zijn, dat et een Staatscommissie zou worden i»' gesteld om na te gaan welke andere wijzigingen gewenscht zijn in ver band met het blanco-artikel. Zij schijnen niet scherpzinnig genoeg te zijn geweest om te begrijpen, dat dit onderzoek allicht leiden kan tot een samenstel van maatregelen waarme de nagenoeg alle vrijzinnigen zich kunnen vereenigen. VEREENIGING VOOR DE ZEE VAART. Dezer dagen vergaderde te Rotter-1 dam de Vereeniging voor de Zeevaart onder leiding van den heer C. Vreede. j In aansluiting aan de gelezen notulen der vorige vergadering, deeïde de, voorzitter mede, dat hij op audiëntie is geweest bij den minister van land bouw. en daarbij o. in. de aandacht heeft kunnen vestigen op 'net nut van het Plimsoll merk. Hij herinnerde daarbij aan de uitspraak v.uVeen zee mansvrouw, die eens /.eide ..Wieons heft Plimsoll merk schonk, stichtte zich een monument in onze harten. Op voorstel van het bestuur zal don leden in overweging worden gegeven om, nu een vorig voorstel tot het cre eeren van leden-begunstigers niet den gewenschten uitslag heeft gehad, de gewone contributie tot 7.o0 te vor- hoogen, teneinde op die wijze in de be hoefte aan kasmiddelen te voorzien. Daarna kwam in bespreking het be kende adres der reeders in liet Noor den, die een wijziging in de schip- perswet wenschten, aangezien de be perking van de kleine vaart tot sche pen beneden de 100 tons, noodzakelijk zal moeten leiden tot het vernietigen van die vaart daar nu niet kan wor den voldaan aan de eischen voor di ploma's door die wet gesteld. Zeer uitvoerig werd over dit adres gediscussieerd. Eenerzijds werd voor opgesteld, dat de scheepvaart in het algemeen er hij gebaat zal zijn, als de kleine vaart in het Noorden van one land behouden blijft. Anderzijds was men evenwel nog niet bepaald over tuigd. dat hetgeen in hot adres ge wenscht wordt, wel in het belang der scheepvaart zou zijn. Besloten werd, dat nog een volgen de vergadering aan dit belangrijk on derwerp zal worden gewijd. Op voorstel van een der leden werd naar aanleiding van het verslag in dè dagbladen omtrent het verlaten van het stoomschip Ariadne" besloten na mens de vereeniging hulde te brengen aan den gezagvoerder van het stoom schip „Vianna" voor deze hijzonder kranige redding. Dezelfde spreker vestigde naar aan leiding van het ongeval op het stoom schip ..Campania", waardoor een vau achteren overkomende stortzee een aantal passagiers overboord spoelde, de aandacht op het spannen van net ten, die de zeeën doen breken. Ver scheidene groote liners gebruiken deze netten, maar spreker acht bet zeer ge wenscht dat ook andere stoomschepen ze zouden toepassen tot tiet bescher men van hun luiken. Onder omstan digheden kende hij aan die netten, nog meer waarde toe voor de veiligheid van het schip dan aan het storten van olie op de golven. EEN ZWARE OVERTOCHT. De Grimsby-boot „Lincoln", die Donderdagnacht te Rotterdam arrt veerde, heeft op haar reis met ont zettend noodweer te kampen gehad, zoodat men op sommige oogenblik- ken dacht, dat het schip naar den kelder zou gaan. Het water sloeg voortdurend »v<r de luiken en gangpaden van het dek. Een transport van 18 Engelsche werk paarden. dat zich op dek bevond werd op vreeselijke wijze door eJkan der geslingerd, zonder dat de equipa ge er bij kon komen. De beesten werden losgerukt en een ontzettende worsteling ontst .nd onder hen. tengevolge waarvan paarden doodgetrapt werden en an dere met gebroken ledenmaten neer vielen. De paarden stormden door de gang paden en trapten de paneelen van verschillende hutten in. Hot dok ver toonde Vrijdag een vreeselïjk bloed bad. De kadavers zijn Vrijdag onder pi litietoezicht naar het abattoir ge bracht om begTaven te worden. EEN AARDIGE RECLAME. De Amsterdamsche winkeliers eoe ken tegenwoordig hun reclame in de lucht. Eerst kwam de firma Brandsma met den olifant boven het Rokin, e» Vrijdag zag men hoog in de lucht ho ven den Heiligen weg een stelsel van een vijftal gewone Hollandsche vlie- Feuilleton. Uit Twee Manoeuvres. Novel lette van B. Rittweger En u is om die liefde ongehuwd gebleven De oude dame glimlachte en sprak Neen, majoor, neen. Ik hen geen sentimenteele natuur, was het nooit. Ik was zeer gaarne gehuwd, reeds al leen om kinderen te hebben. Hemel, wat heb ik dat kleine volkje lief Doch niemand heeft mij willen hebben. Een arme adellijke freule en acht broertjes en zusjes, dan bedenken de mannen zich eerst wel eens even Maar ge treurd heb ik mijn geheele leven niet. Ik was de oudste en moeder was zwak daarom heb ik de broertjes en zusjes mee groot, gebracht. En toen ze ver zorgd en gedeeltelijk gehuwd waren twee zusjes zijn aan het hof in be trekking toen kwam het geluk tot mij. juist toen vader stierf en ik mijn geliefde geboortegrond moest verlaten Een peettante liet mij haar vrij groot .vermogen na. Ik had haar eensin een En boers en zusters heb ik niet ge- 1 zeer zware ziekte verpleegd. Nu kon had. ik in het ouderhuis blijven; het vormtU is, hoop ik, toch gehuwd? het middelpunt voor mijn broers en' Ook niet, freule. zusters en hun kinderen. Nu zou ik Nu. wat niet is, kan worden Al- desnoods nog hebben kunnen trouwen, leen moet u niet den rechten tijd la- Hot was werkelijk komisch, dat twee ten voorbijgaan, anders vrijers er op af kwamen. Maar ik was - Tante Jutta. ik zoek u reeds een reeds vijf-en-veertig, ik dacht er niet heelen tijd in den tuin, moeten do 'aan, mijn zelfstandigheid op le geven, menschen geen salade bij hun vleèvn 1 lk kan sinds deze erfenis ook mijn o, vraag excuus, ik wist niet, dal neven en nichtjes hun weg effenen, u bezoek had dat is een heerlijk gevoel. Ze houden Majoor Von Oosten, die mij de erg \ee! van tante Jutta; bijna steeds groeten van zijn vader brengt, mijn heb ik een jong wezeai om mij, voor nicht Annie von Roder uitspanning, hulp of gezelschap. Op De majoor is opgesprongen, staat in 't oogenblik de dochter van een zuster de positie en maakt een diepe bui- die weduwe is geworden. Een aller- ging. Zijn hart. klopt stormachtig liefst meisje. Ze staat me bij ik heb het suist in zijn slapen. Met geweld toch ook z<-> man inkwartiering. dwingt hiji zich tot kalmte en spreekt i - Manschappen'? Waarom hebt u dan op blijden toon: niet om eeoi officier gevraagd Dat is O, nu kan ik immers de kenrnis- toch aangenamermaking van de badplaats hernieu- i Zeker, majoor, maar mijn vreug- wen. 'de is het nu eenmaal, het den armen Hoezoo? Het jonge meisje kijkt drommels eens recht naar den zin u hem geheel onbevreesd aan. Ik her maken. U moet mij ook nog zeer veel inner me niet... van hem vertellen, majoor. En van uw Nu, kennismaking is ook met ge- moeder. uw broers en zusters. heel het. woord. Ik heb u, freule, ech- Mijn moeder is reeds vier jaar ter vijf weken lang bijna dagelijks ge- geleden getftorven. Ik vond haar niet zien in Wiesbaden; u was daar met meer. toen ik uit China terugkeerde.een zieke dame. Ik lag met gebreken voet veel in den tuin van een sanato rium naast uw woning, en daar heb ik u hooren voorlezen en uw oneindig geduld bewonderd. O. ja, dat was, toen u met me vrouw Von Reek daar waart, Annie. Dat was immers een gelukte ontmoe ting. De wereld is werkelijk klein Ja, ja, kind, de salade? Zeker zullen ile lieden die hebben ik dacht, dat ik het Hanna vanmorgen reeds had ge zegd. Het jonge meisïc verdwijnt met een vroolijken groet en de majoor slaat op om afscheid te nemen. Ik mag zeker teni- keeren, freu le Von Holfern, niet, waar? En als u het toestaat, laat ik de muziek eens in den tuin spelen op den volgenden rustdag, en ik noodig me dan gedu- j rende de uitvoering bij u uit voor het ontbijt. IJ ziet, dat ik erg vrijpostig ben. U doet me daarmee een groot ge noegen. Dam heeft Annie immer? ook eens pret. Het arme ding is eigenlijk steeds aan ziekbedden geweest. Mijn zuster heeft nog twee dochters te huis en Annie kan reeds veel doen en heeft veel lust in den arbeid. Zoo doen de wordt ze overal geroepen, waarde nood aan den man is. Mijn lieveling is ze sinds haar vroegste kinderjaren. Nu mag ik u echter ook niet langer ophouden, majoor Von Oosten. Oude menschen raken haast nooit uitge praat Groet uw vader dus van mij en zeg, dat alles reeds lang vergeven en vergeten is. En zooals gezegd, boos ben ik er nooit om op hem geweest. Hem dank ik het immers tocli, dat ik weet. hoe het is als men liefheeft en bemind wordtDat is ook veel waard. Zoo schoon als destijds in die manoeu vre-dagen heeft de zon later nooit weer geschenen. Zooiets mag men erkennen als oude jonge juffrouw, niet waar? Tot weerziens, ma joor De majoor kuste de oude dame eer biedig de hand tot afscheid. „Lieve Vader! ..Ik ben zooeven bij freule Jutta „von Holfern geweest. Zeis frisch „en gezond, een pracht van een ..oude dame. Ze is hoegenaamd „niet boos geweest, leeft tevreden „in haar ouderlijke woning e.n :s „in zeer goeden doen. sinds ze van. „haar peet-tante heeft geerfd. .Als „u werkelijk haar eens onrecht „hebt aangedaan, beste papa, dan „kan ik heit misschien weer goed- maken aan haar lievelingsnicht „je, dat thans tijdelijk bij haar is „en die denk eens papa de- zelfde is als mijn Annie uitWiea- baden! Och, uw oude jongen i» „zoo gelukkig, papa, over dee® „ontmoetingHeit staat vaster „dtan ooit bij mij deze of geen Uw trouw» toon. Met muziek verlaat het bataljon na veertien dagen het stadje. De jong» majoor heft zich op in zijn zadel «n groet met den degen als hL aan het hoofd van zijn troep het huis der Von Hol ferns voorbijtrekt. Lachend onder haar tranen wenkt Annie von Roder hem toe. Zij weet, hij zal terugkeeren, direct na de manoeu vres. en dan zal het oude hui§ en vroolijk verlovingsfeest vieren. Jutta von Holfern heeft den arm om het jonge mefisje gelegd. Maai- haar oogen rusten niet. op het militaire schouwspel - ze blikken ver over de straat in de verte en in liet ver leden.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5