NOVEMBER StlcÉiCaisiï ZATERDAG D&Ü gers, waarvan een groote wimpel wap perde, waarop in zwarte letter's op witte stof het woord ..Nieuw Enge land". Een reclame van het kleeding- magazijn hoek Koningsplein-Singel. Natuurlijk dat dit was voor de Am- eterdammers Op Koningsplein en Singel stonden honderden, die de letters op den wim pel trachtten te ontcijferen, en als zij daarin geslaagd waren, onwillekeurig den blik richtten op het gebouw Nieuw Engeland. Een reclame die pakte KAR VKTER1STIEK AANDENKEN. Zooals bekend is, vierde do heer H J. Emou? in den loop des jaars zijn zilveren feest als hoofd eener school te Amsterdam. De tijding daarvan is ook naar Zuid-Afrika overgewaaid en men herinnerde ziel) daar hoe warm Emous' hart voor de Zuid-Afrikaners klopt, hoeveel hij tijdens en na den oorlog voor de stamverwanten deed. Een 94-taJ onderwijzers en onderwij zeressen uit Transvaal liet een vloer kleed vervaardigen uit de vellen van 21 goudvossen, een prachtstuk en zond het den heer Emous met een schrijven waarin zij hun groote waardeering uitspraken voor alles wat hij in hun belang en dat der Afrikaner natie deed. Hei is een souvenir waarvoor met liefde is biisredragen fiat uit har telijke genegenheid wordt aangebo den" Te recht noemen de schenkels het een karakteristiek aandenken". INBREKERS GEARRESTEERD De Delftsche politie slaagde er in, de daders aan te wijzen van de laat ste twee inbraken. Het zijn een de serteur der marine en een van het Indische leger, dezelfden, die te Gou da inbraken en te 's-Graverihage een brandkast openbraken. Te Delft sta len zij ook nog een fiets. BEDORVEN VLEESCH. Men schrijft uit Tiel aan de „Tel." Voor eenige maanden werd in dit blad een slagerij te Echteld aangewe zen als het centrum, van waar uit naar tal van plaatsen in ons land be dorven vléesch werd verzonden. Dit heeft de gezondheidscommissie ge noopt tot c.en onderzoek, dat de juist heid van het bericht bevestigde en de commissie overtuigde van de mood za kelijkheid, maatregelen te nemen te gen het in consumptie brengen van zulk vleesch. Bij het ontbreken van een rijkswet op de vleescWkeuring kan alleen'van de plaatselijke besturen iets verwacht worden. Daarom heeft zij aan de plattelandsgemeenten in haar ambtsgebied verzocht een daarop be trekking hebbende verordening in te voeren. EEN KOLOSSUS. Voor de firma Tattersall Ilohis- worth werd door de heeren Gebrs. Stork Co. Woensdag te Enschedé per as aangevoerd een stoomketel, ge trokken door acht paarden, 't Is een kolossus, wegende 60.000 pond. Op de rijkstraverse ging het vervoer naar wensch. doch in de Langestrnal te En schedé waar de straat pas vernieuwd is, kon men niet verder, het plavei sel bezweek. Zelfs 14 paarden ver mochten niet er ver dier méde te ko men. Daar men hier op den gemeen teweg was, waarop voor het vervoer geen verlof was gevraagd, verbood die burgemeester verder te gaan. VOOR DE RUSSISCHE SLACHTOFFERS Ook te Amersfoort heeft zich een commissie gevormd voor het inzame len van gelden voor de slachtoffers der Russische gruwelen De daartoe aangeboden lijsten worden aanbevo len door den burgemeester, den ge- neraal-majoor divisie-commandant en de geestelijken van alle gezindten. OVERLIGDAGEN. Als gevolg van de jongste staking te Rotterdam zijn tallooze exploiten uitgebracht betreffende betaling van overligdagen. In plaats van bij den kantonrechter zal de eerste zaak bij de Rechtbank aanhangig gemaakt worden, en in verband met deze uit spraak gehandeld worden. Woensdag is de eerste dagvaarding namenseen schipper uitgebracht tegen de firma Carl Schroers tot betaling van een overliggeld van 260. HAAGSCHB RECHTBANK In de Woensdagmiddag gehouden vergadering der Haagsche babe. l>e- legd op verzoek van 6 leden dei' orde werd met algemeene stemmen beslo ten tot benoeming eener commissie tox 't ontwerpen van een adres aan de regeering. tot wijziging van den onhoudbaren toestand bij de Haag sche Rechtbank ten aanzien van den ontzettend langen duur der proces sen. Door de sprekers werd gewezen op den nadeeligen invloed, welken de langzame rechtsbedeeling bij de rechtbank heeft op de belangen van justitiabelen en het prestige van de balie men wenschte tegen een der gelijke behandeling van zaken to protesteeren, en na ampele discussie op dit punt. in het midden te laten, op welke wijze i n dien toestand be hoorde te worden voorzien. ge ziekteverscliijuselcn voorgedaan, tengevolge van het nuttigen van spij zen. in raapolie gebakken. Het voor- loopig onderzoek wettigt het vermoe den. dat het kwaad niet schuilt bij den olieslager, die de olie leverde, maar veeleer is toe te schrijven aan liet op deze of gene wijze verontrei nigen der olie na dien tijd. dus bij winkeliers. (N. Gr. Ct.) UIT DE STAATS COURANT. Bij Kon. Besl. is aan den adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, den vice-admiraal A G. Ellis. met 1 December 1905, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag verleend uit den zee dienst. onder toekenning van pen sioen. met bijzondere dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem in verschillende gewichtige be- trekkingen aan den lande bewezen en het bedrag van het. pensioen be paald op ƒ5050 's jaars. Met ingang \an geme-lden datum bevorderd tot vice-admiraal. de schout-bij-nacht T. Wentholttot ka pitein ter zee. de kapitein-luitenant ter zee F. E. baron Mulert. en tot kapitein-luitenant ter zee. de luite nant ter zee der le klasje J. A. M. Bron. Aan den kapitein ter zee H. G. J. Wolterbeek is, op zijn verzoek, we gens langdurigen dienst, eervol ont slag uit den zeedienst verleend, on der toekenning van pensioen en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ3000 's jaars. Met ingang van 1 Dec. 1905 bevor derd tot kapitein ter zee. de kapi tein-luitenant ter zee der le klasse F. Bauduin. De luitenant ter zee der 2e klasse bij de Kon. Marine-reserve B. C. van Walraven en de buitengewone adel borst dier reserve H. M. Kluyskens worden geplaatst resp. aan boord Hr. Ms. monitor ..Reinier C.laeszen" en Mr. Ms. instructieschip ..Gier". Tweede klasse A. VolhardingR. A. P., Amsterdam, scheidsrechter Ch. Prins. 'Unitas—Concordia, Rotterdam, H. Goedhart. H. F. C. II—Rapiditas. Haarlem. G. W. Dijxhoorn. V. O. C.—Victoria. Rotterdam, P. H. Reyers. DE LEICESTER AMATEUR F. C De- Leicester Amateur F. C.. welke met Kerstmis een drietal wedstrijden hier te lande zal komen spelen, en wel tegen H. B. S.. Haarlem, en D. F. C. komt met een zee>r sterk elf tal. Captain is o. a. Thompson een League I-speler, lid van de Bolton Wanderers. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cents per regel. MOTOR- EN RIJWIKLWET 1905. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft bepalingen vast gesteld betreffende de afmetingen, de kleur, het aanbrengen en het verlich ten der nummers met letter voor mo torrijtuigen. De modellen en voorbeel den zijn in de ..Staatscourant" van Vrijdag 24 Nov. opgenomen. DE ZOETERWOUDSCHE SCHAT- GRAVERS. De Zoeteirwoudsche schatgravers vonden Vrijdag een zestal munten ui- de zestiende eeuw en eenig filigraan- werk. BRANDEN. Donderdagavond omstreeks 7 uur is te Leeuwarden brand uitgebroken in de manufacturenmagazijnen van den heer S. Turksma, in d.e Voorstreek. De brandweer kon het vuur tot de raaga- zijnen beperken. Vooral de waterscha- do is aanzienlijk. Alles is verzekerd. Donderdagnacht omstreeks twee uur brak brand uit in een perceel aan de Kruisstraat te Rhenen, bewoond door den sigarenfabrikant I. ter Haar. Bin nen betrekkelijk korten tijd was het güheele perceel uitgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak is onbekend. De brand woedde zóó fel, dat aan de perceelen er tegenover staande de ruiten door de hitte ge sprongen waren. Niets kon gered wor den. COMMIES-GRIFFIER BIJ DE EER STE KAMER. In verband met het openvallen van de betrekking van com mi es-griffier bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal, verneemt men, dat bij de Eerste Ka mer tot dusver slechts twee requéefen zijn ingediend van sollicitanten naar gemelde betrekking. O. P. QUINTUS. Donderdagavond overleed te Gronin gen op 72-jarigen leeftijd de heer O. P. Quintus, een in tuinbouwkrtngen zeer bekend persoon. VAN ELTALVMG VERGEET NIET EENIGE DOOZEN PINK PILLEN TE KOOPEN. Het is steeds goed eenige doozen te huis te hebben. Zij geven krachten, bevorderen den eetlust, maken de spijsvertering gemakkelijk, doen schele hoofdpijn, en zenuwpijnen ver dwijnen, verschaffen een rustigen en verkwikkenden slaa.p, ondersteunen diegenen die hard te werken hebben, hetzij met het hoofd of de spieren. Zij worden bijzonder aanbevolen voor jonge bleeke meisjes, de schoolkinde ren die aan kwijning lijden, en de vrouwen die aan de ongemaJtken hun geslacht eigen, te lijden hebben. De Pink Pillen geven bloed met iedere dosiszij bestrijden de zwakte, ge lijk het brood den honger stilt. De onzichtbare gevaren zijn het meest te duchten. De microben der influen za zijn onzichtbaar, men kan ze ver mijden. Zij tasten de zwakken slechts aan. Woest dus sterk. De Pink Pil len zullen IJ sterk maken. Da heer J. va.n Gils, onbezoldigd Rijksveldwach ter te Cuyk, schrijft onsMijne vrouw, 28 jaar oud, heeft gedurende langen tijd aan onver dragelijke pij nen in de hersenen en in de lende nen geleden, gepaard gaande met bloedarmoede. Daar ik veel over de Pink Pillen had gelezen, heb ik haar de zeiven laten gebruiken en met het gevolg, dat zij mij twee dagen later zeide, ik gevoel mij reeds veel beter. Toen zij eenige doozen gebruikt had, was zij volkomen welvarend en kan een ieder deze Pink Pillen in het volste vertrouwen aanbevelen. Prijs f 1.75 de doos, ƒ9.— per 6 doo zen verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam; hoofddepöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. P. Plaat- zer van der Huill, Drogerijen, Jans straat 28 Haarlem. VERBODEN LOTERIJ Door het kantongerecht Amsterdam II werd Donderdag veroordeeld Cor nells Postma, vroeger wonende Ruvs- daelkade 193, thans O.Z. Achterburg wal 80. tot een hechtenisstraf van één maand, wegens „een andere loterij aanleggen dan de zoodanige, tot het aanleggen waarvan de bij "de Loterij - wet 1905 vereischte toestemming is ver leend en de deelneming in zoodanige loterij openstellen". Hij had namelijk zoogenaamd ten behoeve van de Vcreeniging „De Sa maritaan", tot werkverschaffing aan blinden en andere hulpbehoevenden, loten laten colporteeren. onder voor waarde. dat de houders dier loten recht hadden op een prijs, wanneer op het nummer van dat lot in de thans trekkende Staatsloterij een prijs viel van boven de /70. Ter terechtzitting bleek echter, dat er niet zulk een vereeniging bestond, en dat de opbrengst dier loten in don zak van Postma terecht kwanten. Te gen Postma is o.a. in het ..Algemeen Politieblad" herhaaldelijk gewaar schuwd wegens het houden van lote rijen, zoogenaamd ten behoeve van een werkverschaffing aan blinden, terwijl het bestaan van zulk een werk verschaffing niet kon worden aange toond. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST. Het kantongerecht Amsterdam II veroordeelde Donderdag Jacob Mot tot een hechtenisstraf van zes woken, we gens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. De eisch was twee maanden. worden ouder leiding van een kapitein afzonderlijk geoefend met het toe zicht wordt een hoofdofficier belast. De kapiteins em oudere luitenants nemen insgelijks te zamen deel aan bijeenkomsten, met een majoor of lui tenant-kolonel als leider. De inspecteur hoopt hiermede te ver krijgen, dat de hoofdofficieren gele genheid hebben kennis te nemen van de tactiek der andere apens, dat ka piteins en luitenants, die reeds gerui- men tijd in hun rang dienen, niet worden bezig gehouden met onderwer pen. niet meer voor hen dienstig en dat de jongere officieren opdrachten krijgen, waarvoor zij zijn berekend. Kerk en Schooi antwoord zich niet op reis ie durven begeven uit vrees voor het volk van Koei, doch geheel onsohuldig te ziju aan het hem ten laste gelegde feit. Aan den civielen gezaghebber te La- rantoeka werd opgedragen zich naar Alor te begeven om deze zaak nader te onderzoeken. Op Soemba bleef de rust ongestoord en viel niets bijzonders voor. NED. IIERV. KERK. Aangenomen. Naar St. Maartensdijk door ds. A. Prins te Papendrecht. Bedankt. Voor Hiaure en Born werd door den heer G. J. G. de Bel, cand. te Bussum. GEREF. KERK. Beroepen. Te Emmes Compascuum. C. Vel ten a ar. te Laar. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen. Te Hoorn op TesseJ, \Y. Scherpenhuijzen, cand. te Haarlem. HERST. EVANG. Lij TH. GEM. Bedankt .Voor Medemblik, door D. j. Leepel. te Gorinchem. Land en Tuinbouw PERS-0VERZICH NIEUWE WIJZIGING. Het voorkomen van de briefkaart voor binnenlandsch gebruik is weder gewijzigd voor den 4en keer na 1899. Eerst werd het wapen in den linker-bovenhoek gewijzigd. Verleden jaar werd het vakje voor naam en adres van den afzender aangebracht ear daarna nog eens een lijn aan de adreszijde toegevoegd. Hierdoor ech ter kreeg het goheel een zóó onregel matig voorkomen, dat een der voor mannen in het drukkersvak er aan leiding in vond er op te wijzen, hoe dit formulier in strijd was met de moderne zeitechniek, welke zich ken merkt door strakheid van lijn en so berheid van lettersoort. De opmer king werd gemaakt, dat het formu lier in 15 woorden 7 lettersoorten be vatte. Bij de nieuwste wijziging is aan deze bezwaren zooveel mogelijk tege moet gekomen. (N. v. d. D.) BELANGRIJKE ZAAK. De commissaris van politie te Gro ningen heeft bij de gezondheidscom missie aldaar een belangrijke zaak aanhangig gemaakt Er hebben zich n.l. bij verschillen de gezinnpn te Groningen vrij ernsti DROEVIG. Te Exlooërmond (Dr.) vertoeft eene vrouw, die in zeer armoedige omstan- digheden verkeert. Voor korten tijd huisde zij met haar gezin in een groo- ten uitgeholden turfhoop. Eenige ar- j beiders, in de nabijheid wonende, be- sloten voor haar een beter bivak op j te slaan. In den naoht begonnen zij met bouwen. Van verschillende lieden werden tersluiks bouwmaterialen j weggenomen. Toen een dezer benadeelde perso-j! nen zijne krooipl anken wilde nazien, j bemerkte hij, dat ze alle waren ver- j dwenen en nu dienst deden aan de hut van vrouw Trip. De politie werd j spoedig met een en ander in kennis gesteld, met het gevolg, dat de hut weer gesloopt i-. De vrouw bivakkeert nu weer met hare vijf kinderen onder den bfeoten hemel. Sport en Wedstrijden DE BOOTREIS VAN DEN ZWEED NORDIN. De Zweedsche sportliefhebber Nor- dia heeft het stoute waagstuk vol bracht in een kano al pagaaiend over zee van Stockholm naar Antwerpen te komen. Hij vertrok op 10 Augustus jl. uit Stockholm en is dezer dagen te Antwerpen aangekomen. Meer nog dan uit sportoogpunit heeft hij deze reis ondernomen om een bewijs te ge ven van zijn sterk gestel, ten gevolge van zijn stelsel van voeding (hij leeft namelijk van melk, water, vruchten en brood groenten gebruikt hij vol strekt niet). Hij wil naar Parijs door roeien en zich daar geneeskundig la ten onderzoeken. Eirsts IsoerlindSËüs Fabriek fin SCunstbiosman, P. L. EHÖELENBERG Barteljorisslraat23 Srootc ketiae fraaie Se'iü. Prijscouranten gratis Uit de Arbeiderswereld VOETBAL. Wedstrijdprogramma voor Zondag aanstaande. Eerste klasse competitie. H. V. V.—Quick. Den Haag, scheids rechter H. J. Willing. Haarlem—-Sparta, Haarlem, scheids rechter John Coucke. Hercules—D. F. C., Utrecht, scheids rechter B. Brouwer. AjaxH, B. S„ Leiden, scheidsrech ter J. E. Waterman. Velocitas-H. F. C„ Breda, scheids rechter J. «Ie Vries. WEER EENE STAKING Nadat bij dun spiegelfabrikant Coi- iof' te Amsterdam na eene staking van 5 maanden, het werk weder op proef hervat was, is onder de werklie den bij genoemden fabrikant wedea- om een staking uitgebroken, en wel om de volgende redenen. Nadat eene conferentie tusschen pa troon en werklieden, bijgewoond door het bestuur van het ,,N. A. S.", had plaats gehad, wilde eerstgenoemde het loon zijner werklieden verlagen en gaf hun daarna in overweging naar een ander werk om te zien. Alleen de ver- zilveraars wilde de heer Coltof aan het werk houden. De werklieden namen hier echter geen genoegen mee en besloten tot sta king over te gaan. Ook de verzilver- aars hebben den arbeid neergelegd. Rechtszaken MEMORIE VAN ANTWOORD. Verschillende bladen zeggen hun oordeel over bovengenoemd Regee- ringsstuk, waarvan wij den inhoud reeds mededeelden. Het Algemeen Handelsblad beschouwt het belangrijkste deel van deze Memorie van Antwoord hetgeen gezegd wordt over den financieelen toestand. Wat de regeering aanvoert tot toelichting van haar overtuiging, dat moet worden overgegaan tot ver hooging van belasting is, naar het blad voorkomt, zeer bezwaarlijk te wederleggen. Een afdoende regeling, zoo zegt liet blad verder, kon thans nog niet verwacht worden de nieuwe minis ter van financiën, omstreeks half Ai gustus opgetreden, kon niet reeds in September definitieve voorstellen doen ter vervanging van hét ingetrok ken tariefsontwerp, en de Kamer zou ook niet dergelijk omvangrijk werk behoorlijk hebben kunnen onderzoe ken. Daarom blijft, er niet anders over dan een tijdelijke maatregel, die het minst bezwarend is te achtenen met den minister gelooft het Handels blad, dat als zoodanig de voorgestel de 10 opcenten op de gesplitste in komstenbelasting zijn te beschouwen. Het Centrum merkt op dat dit Antwoord zich kenmerkt door gema tigdheid, zoowel wat inhoud als toon betreft. Met name wondt te kennen gegeven dat aan de hooger- en lager- ondervvijswetten van het vorig minis terie niet zal worden getornd. Het Kabinet wil zoo zegt het Centrum blijkbaar niet agressief optreden, wat trouwens onder de gegeven om standigheden ook tamelijk moeilijk, om niet te zeggen, onmogelijk zou zijn. Toch legt de Memorie van Ant woord er nadruk op, dat het minis terie geheel en al een ministerie is van Links. Dit is volgens het Centrum volkomen correct, en thans hebben wij af te wachten hoe het schip van Staat verder zal worden gestuurd. De Nederlander zegt dat het Begeeringsstuk zeker niet uitmunt door kracht van betoogtransdat het Kabinet, geboren uit een groote mys tificatie, struikelt over zijn eigen ver- blaringen, waar het zijn doopceel licht. Voorts hekelt -het blad de wijze, waarop de regeering spreekt van het volgen van een verzoenende politiek. Het wordt z. i. tijd tegen dergelijke malligheden protest aan te teekenen. H e t V o 1 k noemt het Antwoord der Regeering een buitengewoon mak stuk. Het is alles zakelijk en zoetelijk. Ai wat er scherp was in het voorloo- pig verslag, gaat verloren als een vuistslag in een veeren bed. Naar aan leiding van de herhaling van wat minister de Meester beloofde in het Adresdebat, n.l. de verzekering der politieke vrijheid ook van ambtenaren èn militairen, merkt het blad op dat dit zeker van waarde is. Maar de politieke vrijheid zegt niet alles, het is de vraag of men de vereenigingen ook in haar werken zal erkennen, en met haar wenschen rekening houden, hetwelk ook door Troelstra bij het Ad1 esdebat is gevraagd. V< orts nog de militaire zuinigheid besprekende, en de voorgenomen snelle voltooiing van de stelling Am sterdam, merkt Het Volk op. dat als men nu werkelijk iets meent van die zuinigheid, men dan toch die vesting moet la.ten liggen. Aan haar waarde als verdedigingsmiddel gelooft bijna geen enkel militair meer, wegens de verzwaring en het verder-dragend ge schut. Elke cent die men er dan ook nog voor uitgeeft is vermorst geld. Door de vereeniging ..De Loosduin- sche ■- roentenveiling" is besloten zich aan te sluiten bij den Nederlandsohen Tuinbouwbond welke gevestigd is te Haarlem. Tot den Bond beihooren de volgende groepen a. Groenten-teelt en zaad- teelt. b. Ooftteelt. c. Boomkweekerlj. d. Bloemkweekerij. e. Bloembolien- kweekerij. Hoewel de statuten niet naar den zin zijn der beroeps-telers, was men te Loosduinen toch geneigd lid te worden, om daardoor invloed te kun nen uitoefenen op bestuur en statu ten. Men zag in dat een groote Bond, vertegenwoordigende vele beroeps- mannen, bij de regeering meer zou kunnen gedaan krijgen dan kleine vereenigingen. Letteren en Kunst T en toonstelling Zwart en Wit b ij Buff a. De firma Buffa exposeert in een zaal de door haar uitgegeven Zwart en-Wit-kunst. Deze tentoonstelling is heel rijk aan mooie dingen. Reproduc ties der grootste meesters hangen er. Van de ouden: Van Dijck, Pieterde Hooghe, Ruysdael, Jan Vermeer van de nieuwen zijn er een paar van Matthijs Matris' wonderbare stem- mingswerken, het Bruidje o.a. in een ets van Prof. C. Dake. Verder Jacob an Willem Maris, Weissenbrüch, Mauve, Israels, Blom- mers, Breitner, en vele anderen. Verscheidene van onze beste etsers hebben er óf eigen óf reprodu otdiewerk Graadt van Roggen, Prof. C. Dake, Zilcken, Koetser, Obbes en William Hule vielen mij op door hun persoon lijkheÖen. Er is. behalve de oorspron kelijke teekeuing van Prof. Dake naar 't Bruidje van Matthijs, ook b.v. de eenige ets van Weissenbrüch. Deze bijzondere tentoonstelling is zeer belangrijk, is een zeer goede. Cd. K. Koloniën EEN ONAANGENAME ONTMOETING De Rechtbank te Assen veroordeelde de vrouw van Klaas Bruinewold te Wapserveen, die op een landbouwer aldaar een geweer afschoot, waardoor deze door 60 hagelkorrels getroffen werd, tot. anderhalf jaar gevangenis straf. Leger en Vloot NIEUWE HEEREN. NIEUWE WETTEN De nieuw benoemde inspecteur der infanterie heeft eene belangrijke wij ziging gebracht in de uitvoering der kaderoefeningen. Worden tot nog toe de tactische oefeningen voor de officieren op de kaart, en op het terrein in don regel bataljonsgewijze gehouden onder lei ding der bataljonscommandanten, ou dere en jongere officieren vereenigd, zoo is thans met dit steflsel gebroken. De jongere officieren van twee of meer bataljons - die van nabij gelegen garnizoenen daaronder begrepen TIMOR. Aan het kort verslag der residentie Timor en onderhooriglieden over de maand Juli zijn de volgende bijzon- heden ontleend In de MoLLosche landschappen, werd door eenige personen de handelsweg naar Beloe onveilig gemaakt. Van uit Beloe werd n.l. bericht ontvan gen, dat eenige Chineesche handela ren, eene reis makende naar Mauca- tor om sandelhout op te lcoopen, al daar bemoeilijkt werden door Datoeg Serang van Lelo, een in vroeger ja ren verjaagd Maucatasch hoofd, het welk thans met Portugeesehe hulp weder in zijn gezag hersteld zou zijn en uit dankbaarheid daarvoor den handel zou verbieden aan alle Chï- neezen, die niet van een Portugee- schen pas zijn voorzien. Ter zake zijn door den controleur inlichtingen ge vraagd aan den Portugeeschen luite nant-commandant te Batoe Gede, van j wïen in Augustus bericht werd ont- vangen, dat de zaak door zijn ambt genoot te Babonaro onderzocht wordt en de uitslag daarvan nader zal wor- j den medegedeeld. i Van de kinderen, welke blijkens het j verslag over Juli op Portugeesch ge- bied geroofd weiden, ten verkoop op J ons gebied is er een tijdens't vervoer j naar Atapoepoe ontsnapt en zijn ae i beide anderen aan den commandant j van Batoe Gede opgezonden. De roo- i vers werden veroordeeld tot tien ja- ren dwangarbeid. j De bevolking van Lekloeo bleef weerspannig aan den waarnemenaen j radja van Larantoeka en deed een nieuwen aanval op de kampoeng Ka- welelo, waarbij deze kampong ver- brand en eenige personen gedood en gewond werden, terwijl de nog overige bevolking de vlucht nam naar Gonga. In de onder afdeel ing Noord-Flores j bleven rust en orde ongestoord. 1 Uit de onderafdeeling Alor weid vernomen, dat de kampong Koei in j het landschap van dien naam, ver- brand werd door ihet bergvolk van Lelamanoe en Saboebowe (Batoelo- long) en dat de radja van Batoelo- I long verdacht wordt, daartoe last te hebben gegeven, aangezien bij vol- gens den, met Koei bevrienden radja van Maltaroe «enigen tijd vocsr den brand het voornemen daartoe zou hebben uitgesproken. De radja van Batoelolong, opgeroepen om dienaan- gaande gehoord te worden, heeft ge- EEN MISBRUIK Het .Bat. Nbld." schrijft „Ondier minister Idenbnrg is er geen einde gekomen aan het door hem zelf afgekeurde misbruik, dat tweede-luite nants, die voor de koloniën zijn opge leid. als ze eenmaal officier zijn. bij de Nederlandsche landmacht over gaan. „Ook zijn opvolger schijnt geen paal en perk te stellen aan déze kwade ge woonte, want nu zijn weer twee jonge lui, die een paar maanden geleden van de academie voor Indië zijn be noemd, zonder eenitr bezwaar bij het Hollandscho leger ingedeeld „Laat men dan toch liever de mal ligheid van de afzonderlijke Indische opleiding afschaffen; het is maar een dure aardigheid en geen enkele minis ter schijnt er eenige werkelijke waar de aan te hechten. En daar het blijk baar ook uit Indië zelf niet aan pro testen ontbreekt, deed men beter tot den ouden goedkoopen weg van ge meenschappelijke opleiding terug te keêren." Gemengd Nieuws DE ZWARTE HAND. Een verschrikkelijke misdaad, waar achter men de zoogenaamde zwarte hand zoekt, heeft in New-York plaats gehad. De pachter van een huurkazer ne, in hoofdzaak bewoond door Italia nen, Ontving van de zwarte hand twee dreigbrieven, waarin hij aange maand werd 10.000 mark te geven. De pachter maakte de politie met dit ge val bekend. Op een ochtend echter stond onverwacht het geheel e huis in vlammen. Er speelden zich verschil lende tooneelen af. daar alle inwoners nog te bed lagen. Tot heden zijn vijf lijken gevonden. Vele bewoners kregen levensgevaar lijke brandwond/en. Van de daders geen spoor. KRACHT DER NATUUR. De bouw van de groote brug over de Zambesi-rivier in Afrika bij de Victo ria-watervallen, ten behoeve van den spoorweg KaapstadKaïro heeft de aandacht gevestigd op liet enorme ver mogen van deze watervallen. De breedte der rivier bedraagt even voor den waterval meer dan een mijl, terwijl de val zelf bijna 150 Meter hoog is. Do vallen hebben, in het kort ge zegd, meer dan de dubbele hoogte van de Ni a gar a-v allen en men berekent, dat bet vermogen pl.m. 35.000.000 P.K. bedraagt, tegen 7.500.000 bij de Nia- gara-valï'en. Dit enorme vermogen zal benut worden om de baanvakken van dezen groeten spoorweg, welke reeds vol- tooicl zijn, van ëlectriische drijfkracht te voorzien, terwijl zeer waarschijn lijk ook later, wanneer de geheele lijn Maait is, edectrisclve energie zal wor den gebruikt. EEN KONING PROCEDEERT. Koning Alpbornsus is in een proces gewikkeld met een luchtreiziger, een zekeren meneer Fernandez Duro. Duro eischt van den koning 60.000 peseta's schadevergoeding. Wat is er gebeurd Onlangs is er een luchtbol wedstrijd gehouden bij Madrid. De koning was daar ook, en hij heeft er kattekwaad uitgevoerd. Alphonsus zag op een stuk land een luchtbol gereed liggen, waar niemand bij was om er op te passen. Z. M. schijnt toen een onbedwingba- ren lust in zich te hebben voelen opko men, om er met dien verlaten lucht bol van door te gaan, het lucbtruim in. Hij ging in het schuitje zitten en gaf aan lieden van zijn gevolg last om de touwen los te maken. Het had niet veel gescheeld of koning Alphon sus was opgestegen, maar een der of ficieren van zijn gevolg begreep de be doelingen van zijn heer en bezorgd voor het lijf des konings. bracht hij den luchtbol zulk een wond toe, dat die verder ongeschikt was om aan zijn hooge roeping te beantwoorden. De heer Duro is niet ingenomen met dat spelen met zijn goed en hij heeft den koning voor den rechter gedaagd. Van dit verhaal, dat de „Informa tion" mededeelt, is één ding onwaar schijnlijk. Is het niet vreemd, als het werkelijk zoo gebeurd is als hier ge meld wordt, dat de koning de schade, aan den ballon uit goeder best door een van zijn adjudanten toegebracht, niet vrijwillig zou willen vergoeden. HET TOONEELSPEL IN CHINA. De oude keizerin van China heeft, evenals haar onderdanen, een groot pleizier in theater-voorstellingen. Aan het keizerlijk hof was al vroeg een tooneelgezelschap aangesteld, waar aan jaarlijks niet minder dan 300.000 taels besteed werden een tael is on geveer ƒ4.—. Bijna dagelijks werd voor de keizerin gespeeld. Nu heeft zij bevolen, hét grootste deel der spelers te ontslaan en slechts de beste te houden. Ook het aantal der voorstel lingen zal verminderd worden, name lijk tot den eersten en vijftienden van elke maand. Het aanzienlijk bedrag, dat hierdoor uitgespaard wordt, zal besteed worden aan het onderwijs. EEN GRIEZELIG CORPUS DELICTI. Dezer dagen werd door het Assisen hof van Henegouwen uitspraak ge daan in een moord, die met hamersla gen zou zijn gepleegd door zekere Nie- son, 21 jaar oud, op zijn kameraad Nijs. De beschuldigde beweerde, dat hij den man wel geslagen had, maar dat zekere vrouw Vandenbergh hen) had afgemaakt. Het getuigenverhoor was verplette rend voor beMaagde, doch de jury sloot premeditatie uit zoodat Nieson tot „eeuwigdurenden" dwangarbeid werd veroordeeld. Een griezelig incident deed zich in de zitting voor. Daar was aanwezig in een bokaal met alcohol... het hoofd van den vermoorde l Er ging bij de vertooning er van een rilling door de zaal.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6