NUBl;WS- en aEMTE.NTHEBLAD, 23e Jaargang. N». 6877 "wsciii.-jsr azgeïi;':-, i.ehalve op Zon- en Feestdagen. MA NDAG 27 NOVEMBER 1906 C -v-mfeei; \v<r>.ï c.erv Ageift gevestigd is 'kom der .4<P- ft K iS N Y N l*12 l ft A. K U? E N Voet Haarlem Voor de dorpen Is. ces. gemeente), c v' i~a> Franco per pósfc dooe Notaris»- B 1,65 Afzonderlijks sajaasers 0.02 (Söllusireerc Soaóagsi'iajU vee? liaarlem a 031% - de omstreken en franco per post - 0,45 HJitgavi* de? V®fi0®©tigsfc&if Lffitsrens Ccsteif. Directeur J, C PEEREBOOM a DVERTENTIËN: V'.r. 1—.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement - va» 5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel >?oote etters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. ^Cieine advertentiën 3 maai plaatsen voor 2 «naai betalen. ^edastie se Administratie; Groote Houtstraat 55. -ismeöaaiTeiefoonoumissr der Redactie 600 en der Administratie 724 örakkerij: Zn/<*% Baitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Adver'entfëfl worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Mei uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b,s Faubourg Montmartre. Binnenland VüiKVitOEGDE WiNKELSLUITING. Naar men verneemt zal door de winkeliers te Groningen een krachti ge beweging! op touw worden gezet «in te geraken tot vervroegde winkel sluiting, geregeld bij gemeentelijke verordening KNOEIERIJEN BIJ DE LOTING. Volgens het Nieuwsblad van liet Noorden heeft de Commissaris der Koningin in Groningen naar aanlei ding van een Kabinetsscbr ij ven van den Minister van Oorlog aan de bur gemeesters der verschillende gemeen ten gevraagd hem vóór den 27en uit voerig te willen berichten wat hun bekend is omtrent de keuring van lo- telingen in hun gemeente. Dit verzoek is gedaan naar aanlei ding van wat in 't. Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer dienaan gaande voorkomt, en dat wij hier nog even in herinnering brengen .Sommige leden merkten op, dat er in de provincie Groningen ten aan zien van de keuring van lotelingen vreemdsoortige dingen schijnen te ge schieden. Voor een bepaalde som golds moet men zich kunnen laten afkeuren en het moeten voornamelijk de vroegere reinplacanten-leveiran- criers zijn dia op zich nemen dit in orde te brengen: zij gaan,, naar men had vernomen, hij de ouders der lote lingen rond en bieden hun diensten aan. Op welke wijze de zaak vorder ver loopt. wisten deze leden niet te zeg gen. Wel hadden zij vernomen, dat dit alles te Groningen van algc-mee- ne bekendheid is. en ook, dat in die provincie bet aantal afgekeurde lo telingen verbazend' groot is. Andere leden vroegen, of hier wei- licht aan een soort oplichterij van de zijde der vroegere remolacanten- bazen moet worden gedacht, en of hun manoeuvre misschien hierop neerkomt., dat deze personen de ouders van lotelingen voorspiegelen dat zij de afkeuring van hun zoons zullen bewerken om dan latei- wan neer afkeuring, natuurlijk buiten hun invloed inderdaad heeft plaats gevonden, de bedongen belooning in ontvangst te komen nemen." HET VOORGEVALLENE AAN BOORD VAN DE ..WÏLHELMINA". „Het Spud1.." ontving het volgende schrijveji naar aanleiding van een overgenomen bericht uit „Het Volk", waarin het verhaal wordt gedaan, dat aam boord van het stoomschip „Wil- helmina" j.l. Dinsdag eten te kort was, zóodat aan een bak zeven schepelin gen zelfs bijna niets gehad hebben dat het grootste deel der équipage daarop reclameerdie doch van d!o recla me niets hoorde en ei ook niet door te eten kregen, terwijl toen te 1 uur ge floten werd „aan het werk", er tien man bleven staan en eerst vroegen te eten en gezegd zouden hebben anders niet aan het werk te gaan... enz. Naar aanleiding van dit bericht aolit ik, zegt de schrijver, het niet ondien stig u de ware toedracht der zaak mede te deelen, opdat u zelf en ook het lezend publiek zal kunnen oordee- len in hoeverre aan dergelijke bench- ten waarde kan worden gehecht. Dinsdag 14 November kwam kort.ua. het schaften een reclame in, dat er aan sommige bakken (tafels, waar de mindere schepelingen aan eten) te wei nig aardappelen waren het rantsoen voor dien dag was vleesch. groenten en aardappelen. Door den officier van de week weru onmiddellijk een onderzoek ingesteld ca vun den uitslag aan den eersten of ficier gerapporteerd. Hit dit onderzoek bleek, dat er wer kelijk een t ekort aan aardappelen was geweest en dat door een onoordeel kundige vevdeeling van de aardappe len door sommige bakmeesters aan enkele bakken eenige schepelingen, in het geheel geen aardapplen kregen, in stelde van er voor te zorgen, dat ieder een ietwat kleinere portie bekwam. Doch hoe ook. tien man hadd'en bij hun vleesch en groenten geen aard appelen gehad. Iets over 1 uur werd het voorgeval lene den commandant gerapporteerd, die, de billijkheid van de reclame er kennende, onmiddellijk order gaf om dadelijk voor 10 man aardappelen uit t.e geven en te bereiden en om ook da delijk het brood', anders bestemd voor des avonds, te verstrekken. Onderwijl was hot te 1 uur bakge- wijs (aantreden na rusten) geweest en werd door de bak meesters de reclame nogmaals o vergebr aolit. Toen daarop door dien schipper ge floten werd „aan het werk" hebben de bewuste 10 schepelingen1 op gepas te wijze gevraagd om etein te mogen hebben vóór dat zij aan het werk gin gen waarop zij voorloopig werden vrijgesteld van clo werkza a mh.edienin afwachting van wat omtrent Inmeten zou zijn beslist. Dat in de wijze, waarop door die tien schepelingen bedoelde vraag werd gedaan. niets on mi lil,airs gelegen heeft, zooals men uit het bericht m ..Het, Volk" opgenomen gereédelijk zou kunnen, opmaken, moge daaruit blij ken. dat, daarvan geien melding weird gemaakt aan den commandant en de ze d'it voorval dan ook eerst vernam, nadat, hij kennis had genomen van het uit. „Het Volk" overgenomen bericht, en naar aanleiding daarvan verdere navraag deed. Onnood'ig zal biet welzijn te zeggen, dat door den commandant ook maat regelen werden getroffen, opdat er in den vervolge geen tekort meer Wezen zal. VALLENDE STERREN. II. schrijft, in de „Zutph. Ct." Ook in het laatste gedeelte der maand November worden in sommige jaren vele vallende sterren waargeno. men. De aarde snijdt alsdan de baan der Andromeden. wier straalpunt ge legen is in het sterrenbeeld „Andro meda", enkele graden rechts eener lijn. getrokken uit dé W.die ge vormd wordt door de vijf hoofdster ren van Cassiopea naar het Zevenge sternte. De drie hoofdsterren den-twee de grootte van Andromeda staan thans des avonds tegen acht uur. hoog aan den Z.-Oostelijken hemel, op ongeveer vijf en zeventig ga-aden hoven den horizon, in eene lijn nage noeg evenwijdig aan deze en zijn op het eerste gezicht gemakkelijk te vinden. Men noemt den stroom dezer me teoren ook wel die der Bieliden, naar aanleiding der omstandigheden dat deze groep zeer waarschijnlijk in ver band staat tot de komeet van Breda. Toen deze komeet in 1845 weder ver scheen. verdeelde zij zich ongeveer een maand daarna in tweeën. De bei de zusters kwamen in 1852 weder te voorschijn, doch werden in latere ja ren niet teruggezien. De aarde moest den 27en November 1872 de baan der komeet snijden, doch verrastte ons in hare plaats door een wond'ervoJlen sterrenregen. d>e uit hetzelfde punt van Andromeda viel, waaruit de komeet, zoo zij nog bestond, ons moest naderen. Ook mij viel het voorrecht te beurt dezen prachtigen sterrenregen te zien. Op een mijner terugreizen van Java naar Nederland, op de hoogte der Azorische eilanden gekomen zijnde, was het dien nacht fraai weder met eene matige koelte. Des avonds om streeks tien uur flitste de eerste me teoor aan den helderen sterrenhemel Hun aantal nam spoedig toe en het was niet mogelijk het getal der val- lende sterren. d<e den hemel in zeker tijdsverloop doorkruisten, zelfs bij be nadering te bepalen, het was in som mige streken daarvan een ware vuur regen. De meeste dier meteoren wa ren zeer helder en glanzend, hunne grootte zeer verschillend, meerdere overtroffen de voornaamste olaneten van ons zonnestelsel in schijnbare grootte en lieten meermalen schitte rende lichtstrepen van aanzienlijke lengte achter. Doorschijnende blin kende lichtwolken vlogen rechts en links door het zwerk onder de meest vreemde en afwisselende vormen, waarvan sommige meerdere minuten zichtbaar bleven. Deze prachtige re gen van duizende meteoren bereikte zijn maximum tegen middernacht de vallende sterren namen geleidelijk in aantal af en de laatste daarvan wer den omstreeks drie uur gezien. Het was een grootsch en indrukwekkend gezicht, een luisterrijk verschijnsel, dat men nooit vergeet. Het is vooruit niet te zeggen, of er dit jaar een mooie sterrenregen te zien zal zijn of slechts nu en dan en kele vallende sterren. Men dient, ech ter gedurende een vijftal achtereen volgende avonden op de Bieliden te letten. Ook zouden deze volgens een Russisch sterrenkundige, door den in vloed van Jupiter in 1901, thans een zestal dagen vroeger komen. Gedu rende den loop van den avond van dén 21en November van het vorig ia ar, werden door mij een aantal val lende sterren gezien, waaronder meerdere grooterë meteoren. Hef licht der maan oefendie alstoen een «torenden invloed op de waarneming uit, doch dit is thans niet het geval. „NEDERLAND EN ORANJE". Door de antirevolutionnaire kies- vereeniging ..Nederland en Oranje" te Groningen, is besloten zich voort aan meer bezig te houden met de practische politiek. Zoo zullen be langrijke zaken, welke in den Gro ninger Raad en in de Provinc!ale Staten aan de orde komen, bespro ken worden, en zal desnoods de kies vereniging hare opinie aan deze re geringscolleges kenbaar maken. Voorts zullen besproken worden za ken, die in het algemeen den bloei der stad en van de provincie betref fen. („Stand.") DE JAPANSCHE JONGEDAME IN AMSTERDAM. D e Japansche dame is hier op 't. oogenblik mejuffrouw Hama Susuki, die bij de firma De Gruyter. de be kende thee- en koffiehandel, het win kelbedrijf leert, schrijft de Tel. Tot Zondag blijft ze op den Korten Nieuwendijk 35. daarna vertoeft ze nog drie dagen in het magazijn op de .Toden «reestraat 71. 't Ts niet gemakkelijk, door de me nigte nieuwsgierigen te dringen, die zich voor de spiegelruit geposteerd hebben. De kleine Japansche. in kleu. lig zijden kimono, een kransje roos jes om de zwartglanzende kondee, staat glimlachend voor de toonbank en reikt den bhmentredenden een prijscourant met haar blanke, fijne schitterend beringde vingertjes over. „Thhée roept ze en wijst op de zakjes naast haar. Ik trachtte haar "t. een en ander te vragen, maar ze liet niet veel los. In haar vreemd klinkend Engelschje, met wat Fransch er doorheen, vertel de ze, dat ze naar ..Paris" ging, en dit scheen ze een heerlijk vooruit zicht te vinden. Met ons landje heeft ze niet veel op. „Koud" is rt eenige woord, dat ze naast „thhée" en „khoff'e" bibberend heeft leeren uit spreken. Ze moet heel lief en vriendelijk in den omgang zijn. maar steeds geslo ten en op een afstand. Wat ze wel allemaal van ons ver tellen zal, als ze weer in haar ..Nip pon" is? CRIMINEEL ANTHROPOLOGISCH CONGRES. I-Iet zesde crimineel-anthropologiscli congres, dat, volgens het nu ruim vier jaar geleden op het Amsterdamsche congres genomen besluit, te Turijn zal worden gehouden, zal worden ge opend op 28 April 1906. De onderwer pen, die door ihet inrichtings-comité, waarvan Lombroso voorzitter is, op den voorgrond worden geschoven zijn de volgendede behandeling van jeugdige misdadigers in het straf recht en hei tuchtrecht, waarover prof. Van Hamel zal rapporteeren de behandeling van misdadige vrou wen, inleidster Pauline Tarnowsky verband tusschen economische toe standen en criminaliteit, inleider Ku- retla.overeenkomst tussahen ver schillende vormen van sexueele psy chopathie en van criminaliteit, inlei der Lombroso de cr imine el-anthropo logic en de wetenschappelijke organi satie dei- politie (Ottolenghi) de psy chologische waarde van getuigenver klaringen (Brusa), voorkoming en ge nezing der misdaad (Ferria iririch- richtingen tot, altijddurende opslui ting van misdadigers ontoerekenbaar verklaard wegens zwakheid van geest toarofalo). Aanmeldingen voor dit congres kunnen geschieden aan het secreta riaat Via Michel-angelo 26 te Turijn. BORNEO. POSSOSTRREK De correspondent- van de „N. R. Ct.' te Batavia seint Onderluitenant Geezen en 9 minde ren door bevriend Den tang Dalem bo ven Laaeng in Zuidoost-Borneo ver moord. 1-Iet Vrijdag geseind gevecht in de Possositrcek werd uitgelokt door her haalde klevvangaanvallen der bevol king van Wotoe. VERTEGENWOORDIG IN tVAN NOORWEGEN IN NEDERLAND. Aangaande de consulaire vertegen woordiging van Noorwegen in ons land stelt de Noorsche regeering aan het Storting voov, in Nederland ebn onbezoldigden consul-generaal te be noemen.* met standplaats te Rotter dam, en daaraan een uitgezonden vi ce-consul te verbinden. Het voorstel om den Noorschen ge zant te Londen zijn land ook in Den Haag te laten vertegenwoordigenter wijl de Noorsche diplomatieke bel a n- gen te Wcenen Brussel, Rome enKon- stantinopel aan een consul-generaal of den vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid zullen ongedra gen worden, vindt zijn grond in de overweging, dat Noorwegen hier te lande gewichtige belangen heeft CIRCUS-INTERIEURS. De „Nieuwe Gron. Ct." heeft het denkbeeld gehad, in het circus Carré een kijkje te nemen achter de scher men en te vertellen van wat zij daar gezien heeft. In haar laatste ..inte- rieur" vertelt zij een paar incidentje-'. die doen zien, dat de artislen, on danks den vriendelijken lach op hei gelaat, soms alles behalve tot lachen gestemd zijn. Ziehier, wat de „Nieuwe Gron. Ct. schrijft Armando komt plotseling binnen rennen, de handen voor het gelaat, zijn vrouw voor liet gordijn, had met geweldigen ruk dit opengetrokken. Het publiek applaudisseert en scha tert over die goed geslaagde aardig heid der twee clowns. Maar onthutst komen eenige palfreniers aangeloo- pe,n. Armando valt- neer op een bank. En nu eerst zien we dat er een enge-1 luk plaats gehad heeft. Het voorover gebogen gelaat van den bekla.genswaardigen clown ziet er griezelig uit. Het is wit van krijt. zwart van modder enrood van bloed, dat met straalties sijpelt uit een wonde aan het voorhoofd on als roode gootjes zich teekent op het krijt wit en opgezogen wordt door de mod der. Hel is een akelig gezicht van onder de verzengde haren der pruik uit. Ei- wordt een emmer met water ge haald. Armando bet de wonde en gaat dan naai- de kleedkamer. Kleine jongens elkaar vertellend „Der Arniandio hat soüi Gesicht zer- platschit", gaan hem na. En boven wa-scht de clown zich het vuil van zijn gelaat. Telkens worden emmers w'ater rood gekleurd. De man moet zich overigens maar alleen helpen en doet dat zoo goed hij kan. Je weet niet hoe hij- die vui le wonde in dat vuile gelaat schoon kan wa.sseh.en, maar na. lang wriive-n en smeren en ouder veel pijn gelukt hef. Dan zie je een wonde in het voorhoofd, dat bedekt is niet kleine bloedige puntjes van opengereten vel en een diik-opgezwollen neus. En Armando vertelt., dat hij zeven jaar diiese Ent tred geanachl hat en dat dit nu in korten tijd zijn tweede on geluk is het eerste was onlangs in Bremen En heneden zegt zijn vrouw dat het was gekomen van die neuen Drnge. Toen liet vuurwerk in den hoed na melijk was aangestoken, was hot niet. omhoog gegaan, maar don hoed in. Armando's vrouw had het door de gordijnreet gezien, maar ze had niets gedacht:^,,Man sieht nur ersta.rrt. man denkt jar nicht's." Het geval werd druk besproken dooi de groepjes. Den een hoorde je ver tellen, dat Armando een blikken hoed had moeten nemen, de andere, dat hij dat vooral niet moest doen, omdat de gevolgen van een ontploffing clan nog veel erger zouden zijn. En toen Armando weer heneden kwam, het voorhoofd in watten, amu seerde het publiek zich met de grap pen van Busto met zijn ganzen. Den avond daarop was Armando weer de onverstoorbare declamator, een pleister ter grootte van een vuist, door een verflaag bedekt En dit is nu niet een vrije navol ging van zoo maar een of anderover- sentimentedl verhaaltje, genre-Gar- tenlaube-gediclitje. maar lieHisch naets anders dan een juiste beschrijving van hetgeen werkelijk geschiedde. Een der palfreniers zich er op be roemende. dat hij twee jaar ouder was dan de Herr Directer, verklaarde, dat hem zooeven door een onhandigheid van een ander met edn barrière twee tanden los geslagen waren, waarop de aangesprokene lachend invaltDu braüclist ja doch keine Zahne mehv. De mensehen schijnen gedeeltelijk ge voelloos te zijn geworden Het programma wordt voortgezet. Moeder Sauvage. Ik was sedert vijftien jaar niet te Virofloquc geweest. Den vorigen herfst ging ik naar mijn vriend Cerval daar in den jachttijd. Hij htwï eindelijk zijn kasteel, dat de Pruisen hadden ver woest. weer opgebouwd. Ik houd veel van de streek daar. Het is er een heer lijk hoekje, met klaterende beken, rui- schende wouden, blinkende vijvers on heuvels, die schijnen liggen te droo- nien in den zonneschijn. Te Viriiloque had ik de hee-le matuur lief. Daar waren in cle eerste plaats bosschen, dan hier en daar groepen van boomen aan beken, die rmschend voortstroomden, en waarin men kreef ten, forellen cm alen zag. Mean kon er visschen, dat het een lost was. Op sommige plekken gingen we baden. In het hooge gras, dat aan dien karnt de zei- wateren groeide, vlogen dikwijls „snippen-. Ik liep zoo licht aks een vo gel en keek naar mijn bei'd'e honden, die aan mijn voeten rondsnuffelden Cerval stapte ongeveer honderd meter verder, door e'en MaverveUd. Ik ging langs den kant vaan het bosch en toen zag ik plotseling voor mij die bouwval len van een hut, en voor mijn oogen verrees eensklaps een beeld, dat ik in 't jaar 1869 voor het laatst had ge zien. Toen was de hut nog netjes, door wijngaard'loof omgeven en de kip pen liepen voor do deur. Kan men zich iets treurigers voorstellen dan een huis, waarvan de bewoners weg zijn en dat nu in puin ligt Ik kon me nog Ireél goed de oude vrouw hennnleren. die er woonde. Op een jachtdag vol vermoeienissen had ze imij een glas wijn gegeven, endaar- na had Cerval mij do geschiedenis de zer lieden verteld. De vader was eens een oude geraffineerde strooper ge weest. De jachtopzieners hadden hem dood geschoten. De zoon was een slanke, magere man. Hij had ook clen naam een hartstochtelijke strooper te zijn. De familie 'heette Sauvage. Ik riep Cerval. Hij kwam aanloopen op zijn lange beenen. snel, en meende zeker, dat ik een mooi stuk wild in 't oog had. Wat is er van die menschen ge worden vroeg ik, en wees op de hut. Toen. vertelde hij mij cle volgende geschiedenis. Toen die oorlog was uitgebarsten, ging de jonge Sauvage. destijds 33 jaar oud, ook uittrekken. Zijn moeder liet hij alleen achter in de hut. Mede lijden hadden de menschen niet met haar, want. het. was algemeen bekend, dat zij geld had. Zoo bleef ze dan alleen in haar huisje, dat ver van het dorp verwij derd, aan deii rand van het bosch lag Vrees kende ze niet. Zij Tfad een man nelijk karakter en was een groote. krachtige vrouw, op wier gelaat maar zelden een lachje verscheen en waar mee men het liever niet te kwaad moest krijgen. De vrouwen op het land hier lachen in het algemeen niet vaak. Dat voorrecht hebben uiteen ck- maneen. De vrouwen zijn somber. Haar leven verloopt treurig dikwijls zonder een zonnestraal van het geluk. Haar gezicht heeft, altijd eon uitdruk king van gestrengheid. Het lijkt, alsof de spieren van haar gelaat liet lachen heblien verleerd. Modder Sauvage leefde dus. alsof er geen verandering was gebeurd, als vroegen- in haar hut. Soms lag deze begraven onder de sneeuw- van der. strengen winter. Eenmaal per week kwam zij in het dorp en kocht brood en vleesch. Daarna ging zij terug naar haar armzalig verblijf. Er waren wol ven in het bosch gezien en daarom droeg zij altijd, als zij uitging, op den rug het verroeste geweer van haar zoon. Zonderling zag de vrouw er uit, als zij door de sneeuw- langzaam, in ge bukte houding voortliep. Als de hoorn van een duivel stak de loop van het geweer ver uit boven den zwarten doek, dien zij om het hoofd -droeg. Niemand had haar ooit diaar zonder gezien. Op zekeren dag kwamen de Pruisen. Zij werden bij do afzonderlijke dorps- bewoners naar bun vermogen ver deeld als ingekvarnerdén. Daar de oude u-oinv als rijk bekend stond, kreeg zij vier man. Het waren flinke krachtige knapen met roode wangen, blonde baarden en blauwe oogen. On danks al de tochten, die zij hadden meegemaakt, waren zij flink gebleven en ofschoon ze hier in eon veroverd land waren, traden zij verstandig en vriendelijk op. Zii behandelden de oude vrouw zeer voorkomend en be spaarden haar elke moeite en alle on- nutte uitgaven, zooveel zij konden. 's Morgens maakten zij alle vier tor let in hun hemdsmouwen en wie.sehen i zich bij het licht dor sneeiuw. Moecle Sauvage liep daarbij bedrijvig heen j en w eer en maakte hun een soepje ge- j reed. Dan hiëlpen de mannen haar. als vier goede zonen, die hun moeder bijstaan, het huiswerk te doen. Zij maaktehi de keuken in orde. kapten hout. schilden aardappelen en wie-j schen het linnengoed. Maar de oude vrouw dacht altijd, aan haar kind. den groeten, gespier-1 den man met den gebogen neus. de Alle dagen vroeg zij een der ingekwar- lierd en Weet u niet. waarheen het 23e regiment gemarcheerd is'? Mijn zoon staat daar ook bij. Maar dan kreeg zij steeds ten ant woord Wij weten or niets van Doch do mannen, de Pruisen, die immers ook hun moeders thuis had den, begrepen wel de smart en de zorg TERUGGEBRACHT. I it het krankzinnigengesticht Bloe- m end aal, te Loosduinen, is een ver- .P|gggde_oiitvliichl' die zonder een cent der oud.- vrouw voor haar kind en zoo bewezen zij haar alle kleine op merkzaamheden. die ze maar konden. De onwetende boer weet niets van don haat der volken. Hij laat dat over aan de meer ontwikkelde klassen der maatschappij. Juist zij. die de moeste offers brengen op de slagvelden heb ben geen begrip van wat wij vader landslievende geestdrift noemen. Als in liet dorp gesproken werd van de vier Pruisen bij moeder Sauvage. zei men altijd - Die hebben het daar bij de oude opperbest. Op eon mooien ochtend was denude vrouw alleen in haar hut. Van verre zag ze reeds, hoe over tiet wilde \ekl een man op haar huisje kwam toeloo- pen. Het was de postbode, die de brie ven rondbracht, en haar er ook één gaf. Zij haalde haar bril te voorschijn die ze bij het maaien altijd moest op zetten, brak den brief open en las daarna het volgende „Juffrouw Sauvage „Ik schrijf u hier een heel treu- „rig bericht, l'w zoon Victor is „gister door een granaat gedood, „die hem in den waren zin des ..woordis heeft verscheurd. Ik stond ..dicht narist hem, want ik ben „zijn nevenman in de gelederen. „Hij heeft altijd veel over u ge- .sproken en mij verzocht, het u „dadelijk te melden, als hem iets op zak de reis te voet gedaan hoeft naar Leeuwarden over Hoek-van-IIol- land, Rotterdam, Utrecht, in acht da gen Hij is nu teruggebracht. IN ZIJN EER HERSTELD. De geschorste brievengaarder te Makkinga is in zijn eer hersteld. ONGELUKKEN. Te Zaandam is eeai driejarig kind in de 01 terspadsloot gevallen en ver dronken. Het lijkje werd eerst eenige uren nadat het kind was vermist dooi de politie gevonden. WAARSCHUWING. In de N. Crt. leest men Een onzer lezers, praktizeerend ad vocaat, schrijft ons Tot welke praktijken zoogenaamde schuküiïvorderings-maatscliappijen somtijds haar toevlucht nemen, moge blijken uit onderstaand gedrukt for mulier. waarvan ik de ingevulde na men openlaat MEMORANDUM. van de Directie der Al- gemeene Schuld-In vor- deri ng- Maal sell. P ro- vinciaaJ Belang" Hoofd kantoor Singel 148, b/d j-.ergstraat. Aan Den Haag. Amsterdam. 20 Nov. 1905. Op lieden den 20n November 1905. brengt de Directie van bovengenoem de Maatschappij (kantoor Amsterdam Singel 148, bij de Bergstraat) op last van den heer I)en Haag. ter uwer kennisse, dat u wegens het aan .hem verschuldigde bedrag groot /5.50 zult moeten worden gedagvaard om voor den bevoegden Rechter te verschijnen, ten einde door dezen vonnis teuooren vellen, opdat, naliet verkrijgen daarvan, de hoofdsom, rente en onkosten op uw eigendom of persoon zullen worden verhaald. Bovendien zijn wij verplicht uw naam te plaatsen in de mededeeling, door ons aan onze geahunneeixlen ge zonden, indien geen plaatsing of re geling plaats vindt. Ter voorkoming van deze onaange naamheden wordt u door deze uitge- uoodigd uiterlijk binnen 6 dagen na- heden, de schuld ten haren kantore of wel aan uwen crediteur te voldoen of een regeling te treffen. Ingeval tusschen u en uwen credi teur omtrent de vordering verschil mocht bestaan, bieden wij, tot ophef fing daarvan, onze bemiddeling kos teloos aan. Mocht u dit schrijven onbeantwoord laten, zoo zullen wij daaruit opma ken. dat u erkent iiet gevorderde be drag aan genoemden crediteur wer kelijk schuldig te zijn en zal uw naam. met uw voorkennis en goed vinden, in de mededeeling worden op genomen. Tijdelijke betaling zij u dus aan bevolen. De Directie der Algem. Sclmld- Inv.-Maatsch. ..Prov. Belang' Om een bedrag van vijf gulden en vijftig cents waagt men het tot der gelijke maatregelen zijn toevlucht te nemen. Het ergerlijkste is nog wel dat dit bedrag hoegenaamd niet ver- overkwam. Zijn horloge heb ik ..meegenomen. Als er weer vrede „is. zal ik u dat brengen. „Met vriendsch appel ijken groet. ..CESAR RIBALT ..Soldaat van het 23e rog. inf." De datum van den brief was reeds drie weken oud. De oude vrouw ween de niet ze bleef onbewegelijk zitten, wan't de ontroering had haa& zóó aan gegrepen, dat zij in t eerst zelf-, geen smart gevoelde: Zij dacht alleen hij zich zelfNu is Victor dus ook dood Toen kwamen allengs haar de tranen in de oogen, de smart greep haar lie vig aan en ontzettend was nu de ge dachte. die in haar opkwam „Je zult nooit weer je kind, den grootten jongen, zien. hem nooit weer kussen en streelen De vader was door de jachtopzieners doodgeschoten, on nu doodden de Pruisen don zoon. Een kanonskogel had hem in stukken gescheurd. hel was haar, aLsof ze «lit vreesdijke ia- fereel voor haar oogen zag. Hot hoofd met de wijd geopende oogen en de tanden, die boten op den dikken kne vel, zooals altijd, wanneer hij boos was. Wat was or van het lijk gewor- ddn Als men haar ton minste het lijk in huis had gebracht, zooals eens met den vader was gebeurd, met. den kogel midden in 't voorhoofd Zij hoorde nu stemmen, het waren de Pruisen, die uit het dorp kwamen.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 9