voorkeur 7.11 Hen genieten De benoe ming geschiedt na aankomst te Pa ramaribo en zal aanvankelijk tijdelijk zijn om, na gebleken geschiktheid, in cehe definitieve te worden veranderd, in welk geval de benoemde pensioen gerechtigd wordt. (Zie „Staatsct." No. BELANGRIJKE VONDSTEN. Op het landgoed Botiestijn te Gel dermalsen zijn den laatsten tijd bij het afgraven van zand en bij hetieg gen der fundamenten voor een nieiv we boerderij belangrijke vondsten ge daan, welke bleken Romeinsche oud heden te zijn. Verschillende prachtige, ongeschonden voorwerpen van brons, pijpaarde, terra sigillata, grauwe aar de etc. kwamen voor den dag. De laatste vondst bestond uit een dozijn schoteltjes van terra sigillata. twee pijpaarden kruiken en een gla zen potje. De eigenaar van die oudheden ont ving een aanzoek van het Leidscho museum van oudheden, om de gevon den voorwerpen in dat museum te de- poneeren. doch genoemde heer is daar voor niet te vinden. Hij bewaart de verzameling, in de hoop, die bij ver dere opgravingen grooter te zien wor den. TEGEN VROUWENARBEID. Eene verslaggeefster en een verslag gever komen een vergadering binnen. De voorzitter ontvangt hen met do medeaeelin- dat de pel's wel toegang- heeft. maar de juffrouw niet. Immers de vereeniging is in beginsel tegen vrouwenarbeid, maar... de voorzitter zal zijn medebestuurders raadplegen. E11 de uitspraak van de gezamenlijke bestuurders is. dat de juffrouw mag blijven. Zij zal niet als juffrouw maar als ..pers" beschouwd worden... ter wille van het beginsel. (N. G. Ct) MISDAAD In het Vledderveld {Z.W. Drenthe' ts het lijk gevonden van W. Bijker, uit Steenwijkeiwold omtrent de oor zaak van den dood is niets bekend. Politie onderzoekt de zaak. BENE NIEUWE VEREENIGING. Te Nijmegen is opgericht een Pro- testa ntsch-Chrïsteli j ke Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, die zich te.n doel stelt hei behartigen dei- geestelijke, zedelijke en stoffelijke be langen van dat personeel in 't alge meen en van hare leden in 't bijzon- dor. OFFERBLOKKEN GELICHT. Te Tilburg werd Zaterdagochtend in de R.-K. kerk in den Noordhoek een der offerblokken gelicht. De gemeen tepolitie hiervan verwitligd toog onmiddellijk op onderzoek uit en had weldra clen dader ontdekt. Het was zekere De N.. een ter slechter naam en faam bekende jeugdige dief. KIND VERMIST. Te Delft wordt vermist een 13-jarig meisje, dat voor 12 jaar door haar toen ongehuwde moeder aan een echt paar werd afgestaan. De moeder, in middels gehuwd, eischte dezer dagen het kind op zonder voldoend bewijs. Een dag later komende met een ge boortebewijs, bleek dat het meisje, dat 's morgens naar school was ge gaan. daar niet was geweest en sedert is verdwenen. De politie doet onder zoek. zonder gevolg tot nu toe. POOLSCHE ZANGERS IN ONS LAND. Als eene curiositeit vermeldt men. dat in het Feestgebouw te Winters wijk Zondag "een zangwedstrijd zou gehouden worden waaraan 500 Pool- sche zangers uit Rheinla.nrl en West- phalen deelnemen. Daar deze lieden zich in hunne woonplaatsen niet zon der door de politie op de vingers ge keken te worden, mogen bewegen, hebben zij voor hunne feestelijke bij eenkomsten hunne oogen gericht op het land dei- vrijheid. IN VERWAARLOOSDEN TOESTAND Bij de politie te Arnhem vervoegde zich 'Vrijdagavond de heer E., die me dedeelde, dat hij 's morgens onder een pooit nabij zijne werkplaats had aan getroffen een zekeren zwerver G. J.. wiens teenen van beide voeten bevro ren waren. Hij had den man in zijn schuur on der dak gebracht en van eten voor- Kiem, vermeenemdie dat hij wel spoedig wat zou opknappen. Dien avond was zijn toestand zoo verergerd, dat hij de politie er mede in kennis meende te moeten stellen, die, den man ziende, onmiddellijk ge neeskundige hulp inriep. Op last van den dokter werd hij daarop per brancard naar het Stede lijk Ziekenhuis vervoerd, daar hij, behalve dat zijn teenen geheel bevro ren waren, ook longontsteking had opgeloopen. De man had van Woensdag op Don derdag in een open hut aan den Kla- remdalsehenweg geslapen. ONGELUKKEN. Tijdens de korte afwezigheid van de moeder, viel het tweejarig kind van M. v. Z. te Sprang in een ketel kokend water. Toen de moe dei' terug keerde, vond zij haar kind verbrand. ZICH BEDACHT. Een niet alle dagen voorkomend trouwzaakje is deze week te Scheve- ningen afgespeeld schrijft de Tel. Een Indischman met verlof, we duwnaar, 52 jaar oud had, gedurende zijn verloftijd zich verloofd met een meisje, dat de helft van zijnen leeftijd heefl bereikt. Gelukkige verlovings- dagen volgden, alles was even zon nig. Er was niets dat aan een débacle deed denken. Zij zou als zijne echt- genoote naar Indië met hem mede gaan. Voor beiden werden plaatsen besproken op de mailboot, die op den dag van hun huwelijk zou vertrek ken. Zij zouden te Genua eerst scheep gaan. De koffers met uitrusting voor bei den werden op tijd aan boord van de mailboot gebracht. Woensdag was de huwelijksdag. Het uur om te trouwen op het stadhuis en in de kerk was vastgesteld. De bruid had zich in feestgewaad gestoken, getuigen en fa milieleden der bruid waren ten ha rent vereenigd. De trouwrijtuigen kwamen voor. alleen de bruidegom ontbrak nog. Met spanning wachite de bruid. Helaas, hij verscheen niet. Eindelijk kwam de boodschap namens den bruidegom, dat het huwelijk he den niet kon doorgaan. De trouwpapieren niet in orde. Er haperde iets aan. Wat? De bruidon- rustig, liet zich naar zijne woning rijden. Bittere ontgoocheling. De ge liefde was afwezig. Den vorigen avond had iiij de koffers gepakt en was af gereisd Van het huwelijk kon nu niets komen. Alles werd afbesteld. Familieleden, kennissen en getuigen keerden naar hun dagelijksche bezig heden terug. De bruid bleef eenzaam in gedachten verzonken. Helaaser is niets bestendigs hier beneden DE MOORDAANSLAG TE ST. OEDENRODE. Men schrijft uit St. Oedenrode, d.d. 24 November In den avond van den 22en Novem ber van zijn werk komende, werd Rovers (volgens zijne verklaring, ge tuigen waren er jamnier genoeg niet) door A. de K. met nog een ander persoon aangevallen en daarna in een sloot geworpen. Hier werd hij vast gehouden, totdat het onmensch meende, dat zijn slachtoffer bezweken was. doch deze had steeds getracht zijn hoofd boven water te houden en. nadat de aanranders vertrokken wa ren, is hij uit de sloot gekropen. Bij zijn baas heeft hij daarna an dere kleeren aangetrokken en toenis de gemeente-politie gewaarschuwd, die, met assistentie der maréchaussée uit Vechel, 's nachts aangeklaagde bij zijn thuiskomst voor de deur zij ner woning arresteerde. Na den officier van justitie te 's-Bosch van het geval in kennis ge steld te hebben, is de zaak voorloopig door de maréchaussée onderzocht en beklaagde gehoord. Des middags is hij geboeid naar Vechel overgebracht. DE DADER GEVAT. Vrijdag in den vroegen morgen, ter wijl te Dordrecht de politie bezig was met liet onderzoek in zake clen dief stal, die in den voorgaanden nacht was gepleegd aan boord van de sleep boot Knipscheer 14, liggende aan de Merwekade te Dordrecht, viel haar oog op zekeren K. A. M., een 44-jarig varensgezel, die opgaf koopman te zijn en vroeger aan boorcl van d.ie boot, gediénd heeft. Bedoelde persoon, die nog drie weken gevangenisstraf had te ondergaan, hem door de recht bank aldaar opgelegd ter zake van diefstal, werd in zijne woning gear resteerd en naar het hoofdbureau ge bracht. waar hij ondervraagd werd in verband met eerstgenoemd en dief stal. M. ontkende echter alle schuld, maar ofschoon nog niets van het ge stolen e was opgespoord kunnen wor den. achtte de politie het geraden daarmee geen genoegen te nemen en liet zij hem tot het ondergaan zijner straf naar het Huis van Arrest over brengen. zooda.t hij voor het oogen- blik onschadelijk was en ook ge steld dat hij de dader was niet meer in staat zijn buit in veiligheid te brengen. Vrijdagavond eindelijk is het aan de ijverige nasporingen der politie ge lukt. alle gestolen kleedingstukken. alsmede de wekkerklok. in beslag te nemen in eeö verdacht bierhuis aan de Torenstraat, welks houder C. be doelde voorwerpen verklaarde te heb ben gekocht van een hem onbekend persoon. C. en een paai- vrouwen, die bij den verkoop waren tegenwoordig geweest, werden toen met M. geconfronteerd en herkenden dezen beslist als den verkooper. De verdachte kon toen niet langer zijn schuld ontkennen, maar bleef nog volhouden van het gestelen Duitsche geld niets te weten. Inmid- dols heeft de politie haar onderzoek voortgezet en werkelijk is het haar ook gelukt het grootste deel van het geld op te sporen en in beslag te ne men. („D. Ct.") (lib.) 751 en W. Pera. ond-lid van den raad (a.-r. en r.-k.) 647, zoodat geko zen is de heer J. C. Zaalberg Gzn. Tengevolge van den uitslag «lezer verkiezing bestaat de raad thans uit 13 vrijzinnigen. 5 vrijzinnig-democra ten, 4 anti-revol., 7 r.-k., en 2 Chr.- hist. leden. DE LOTERIJWET. Te Den Helder wordt door de politie krachtig geageerd, naar aanleiding van de Loterijwet 1905. tegen de win keliers, die bij wijze van reclame bij hunne sigaren enz., aan de koopers een gratis-lot geven in eene loterij of tombola. Tegen verschillenden hunner is proces-verbaal opgemaakt, terwijl bij herhaling der overtreding de aan wezige goederen in beslag zullen wor den genomen. DOOR EEN UIL AANGEVALLEN. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een aanval door een uil op den heer H. uit Geldermalsen, toen deze zijn gewonen arbeid in den toren kwam verrichten, waarbij het hem, na een verwoed gevecht, gelukte het. dier te dooden. Dezer dagen opnieuw in dien toren komende, werd de heer H. wederom door zulk een dier veel grooter nog dan het vorige aangevallen. Ook ditmaal gelukte het. hem dit woeden de dier onschadelijk te maken, door het. dood te schieten. („N. v. d. D.") TENTOONSTELLING VAN AUTO'S. Van 2 tot 11 Maart 1906 zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een tentoonstelling gehouden wor den van automobielen, motorrijwie len motorhooten en andere vervoer middelen met mechanische krachten alle onderdeelen of geschriften met deze nijverheid of den handel in be trekking staande zoomede voor zoo ver de plaatsruimte zulks toelaat, an dere sportartikelen. Voor deelneming aan deze tentoon stelling moet men vóór 31 Dec. a. s. kennis geven aan den secretaris van het tentoonstellingscomité uit de Ne- derl. Vereen. ,,De Rijwiel- en Auto mobiel-industrie". den heer P. W. Scheltema Bed u in. Singel 125 Am sterdam. mét een gevulden zak op de schou ders. Hij opende den zak en vier men- schenhoofden rolden op den grond. Op het gezicht van deze tropheeën, keerde de liefde van het meisje voor hem in eens terug en hare armen om zijn hals slaande, omhelsde zij lvem hartstochtelijk. ,,Ge hebt koppen gevraagd", zoo sprak de verliefde Dajak, „ik heb ze u hier gebracht. Herkent ge ze niet1" Toen zag zij tot hare ontzetting, dat het de hoofden waren van hare moe der. haar vader en broeder en van een jonkman, die zijn medeminnaar was. Hathnaveng werd dadelijk door stamgenooten gevat 011 moest,, opge sloten in een nauw baimboehokje. van het soort dat voor varkens wordt ge bezigd, den hongerdood sterven. Leger en Vloot EEN SERENADE. De te Nieuwe diep aanwezige zoe-of- ficieren brachten Vrijdagavond met het stafmuziekkorps der marine eene serenade aan den schout-bij-nacht Wentholt, directeur en commandant der marine aldaar, bij gelegenheid van diens bevordering tot vice-admi- raad. In de receptiezaal van het Direc tiegebouw werd de vlootvoogd door de officieren gecomplimenteerd. Rechtszaken LOTISICO. Naar men verneemt zal de heer J. G. Haighton. directeur der N. V. De Eerste Nederlandsche Maatschappij tot verzekering van Risico in Lote rijen te 's-Gravenhage, hooger beroep aanteekenen van het vonnis van den kantonrechter te 's-Gravenhage, waar bij hij tot ƒ100 boete is veroordeeld wegens overtreding van de Loterij- wet. Koloniën VISCHTORPEDO VERLOREN. Bij het houden van lanceeroefenin- gen ter reede van Texel is Vrijdag een vischtorpedo verloren gegaan. Voor het vinden er van wordt eene belooning van 250 uitgeloofd. VERBRAND. Tot omstreeks half vijf Vrijdag middag versierde Sneeuwwit je de uit stalkast van het manufacturen-maga- zijn Hoop en Moed, van den winke lier J. van der Hart, aan de Gedemp te Slaak te Rotterdam. Op dat tijd stip werd in die uitstalkast het gas licht aangestoken, waarbij ongelukki gerwijze de watten, waaruit Sneeuw witje was samengesteld, met de vlam in aanraking kwamen en in een oog wenk de geheéle licht ontvlambare St. Nicolaas-etalage in lichte laaie stond. De groote winkelruit vloog aan stukken, de vlammen sloegen uit en wat van Sneeuwwitje nog over bleef, lag een oogenblik later bemod der d en vertrapt op de keien. De brandweer, allerspoedigst uitgerukt, bluschte in een half uur met op de waterleiding geplaatste slangen_ be diend door gasten van de spuiten 8 en 7 onder leiding van den hoofd man den heer G. van Sillevoldt Gzn., den brand, die zich tot het voorge deelte van den manufacturenwinkel Hoop en Moed' bepaalde. De heer J. van der Hart 4s voor 10.000 toeren brandschade verzekerd. (N. R. Ct) ZUID-CELEBES. Kolonel Van Loenen seinde den 25en dezer aan de Regeering Colonne Galesong van Alphen de Veer keerde 24 te Makassar terug. Co lonne kwam, tengevolge oponthoud bij em- en debarkement, eerst 7 uur voormiddag in zicht kampong Liem- boeng, waarin vorst colonne op 500 meter genaderd, vluchtte vorst te paard, werd achtervolgd tot voor kampong Tjoring, waar wegens ver moeidheid troep vervolging moest worden gestaakt. Gedurende rust kreeg colonne vuur uit Tjoring en lansaanval op linkervleugel, die werd afgeslagen en waarbij vijand naar schatting 39 doo den. Hierna, hield ook vuur vijand op. Wegens voorsprong, door vorst verkregen, werd van verdere vervol ging afgezien en keerde troep over zee naar Makassar terug. Heden mor gen, op bericht vorst nog nabij Lim- boeng. colonne 2 compagnieën, pele- ton cavalerie, vivres 4 dagen onder overste Michielsen naar Zuidvlakte tot beveiliging Galesong heden deta chement 20 man derwaarts. De gouverneur Celebes seinde heden: Gisteren avond meldden zich in mijne woning bij mij aan de vorstin van Barroe, zuster van den radja van Goa, en haar echtgenoot Kraeng Be- roangien, met nog eenige andere prin sen. Makassar, 25 October, lieden rukte eene colonne, sterk 2 compagnie- en infanterie en 1 peleton cavalerie onder den luitenant-kolonel J. P. Michielsen uit om in 'die zuide lijke vlakte van Goa den voortvluch- tigen radja met zijn aanhang op te sporen. Makassar, 26 October. Rraëng Boeroangin en zijne echtge- noote de Aroe van Barroe, onderwier pen zioh gisteren vrijwillig. Hiermede is de felste tegenstander van de regeering, tevens aanvoerder van de troepen van den vorst van Goa, in onze handen. Na de vermeestering van Pakatto op den 21 dezer door de onzen, heerschte onder onze tegenstanders de grootste verslagenheid. De gewe ien werden op last van den vorst weggeworpen. Aldus beweerde Kraeng Boeroangin, en dit werd gedeeltelijk bewaarheid door het vinden van ge weren. HOOGLEERAAR. GEEN ADVOCAAT. Twaalf dagen geleden diende voor de rechtbank der hoofdstad een strafzaak, waarin mr. A. Diepenhorst de gedetineerde beklaagde als raads man was toegevoegd. Deze rechtsgeleerde, inmiddels ge roepen om het hoogleeraars-ambt aan de ..Vrije" te aanvaarden, was niet ter terechtszitting als pleiter ver schenen. Op deze afwezigheid werd door sommige bladen critiek ge oefend. Op de terechtzitting van Vrijdag vond mr. baron Van Imhof aanlei ding, om de houding van den jon gen professor te verdedigen. Mr. Diepenhorst immers heeft steeds zijn plicht waargenomen, en is door de bladen ten onrechte aan gevallen. Reeds geruim en tijd was hij geen advocaat meer. wat door omstandigheden niet ter kennis van de rechtbank wag gekomen. Overigens wees spreker er op, dat de vrouw niet de minste of geringste schade zal ondervinden, daar de twaalf meerdere dagen door haar in preventieve hechtenis doorge bracht, van de straf zullen worden afgetrokken. Tegen de vrouw, beschuldigd van heling van een rijksdaalder (het voor deel trekken uit goed. waarvan ze wist. dat het door misdrijf verkregen was) requireerde de officier van jus titie een gevangenisstraf van 6 maan den. Gemengd Nieuws HANDSCHRIFTEN DIEFSTAL. Een Pool kreeg onlangs verlof, in het staats-archief te Florence e enige manuscripten te copiëeren, die hij, naar zijn zeggen noodig had voor een verhandeling over de diplomatieke be trekkingen tusschen het Vaticaan en Polen. Kort daarop bemerkte de archivaris dat een eigenhandige brief van de H. Katharina dei Ricci en een andere van den vroeger en drukker Aldus Ma- nutius aan den groothertog van Tos- cana, ontbraken. Van den Pool was niets meer te ontdekken. EEN OPGEWEKT GEVANGENE. Uil „De Maasbode" Uit een brief van een preventief ge detineerde in het Huis van Bewaring te Rotterdam aan z'n familie Zon dag dineeren we wal vroeger dan. in de week, dan hebben we nog wat aan onzen achtermiddag (Historisch). GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. LEIDEN. De uitslag van de Vrijdag gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in het lste district, (vacature wijlen de heer A. J. van Hoeken a.-r.) was de volgende Aantal kiezers 2298. Uitgebrachte geldige stemmen 1398. Hiervan ver kregen de heeren J. C. Zaalberg Gzn. BARBAARSCHHEDEN BIJ DE DAJAKS. Hét volgende staaltje van buitenge wone wreedheid, voorgekomen in een dei- districten van Nederlandsch Bor neo. wordt aan de ..British North Borneo Gazette" gemeld De geest van Herodes" dochter schijnt voor eeuwig door te leven, in ieder geval is déze nog steeds sterk ondier de koppensnellende Dajaltsvan N ederl andsch Borneo Hatlinaveng, een van dat volk, was door Hollandsche missionarissen over gehaald om het barbaarsche koppen snellen achterwege te laten. Hij bleef zijne belofte getrouw en leefde gedurende eenigen tijd zeer rus tig. Kort geleden evenwel werd hij ver liefd op een der Dajaksche schoenen en dat meisje wiekte bij hem het kop pensnellen weder op door zijne liefde te versmaden, omdat hij niet langer getrouw bleef aan de oudé gebruiken van den stam. om nu en dan eens hoofden van vijanden thuis te bren gen. Hathnaveng. geprikkeld door de be- leedigingen van de zijde van deze maagd, dié hem o.a. aanried zich in vrouwerakleeren te steken, omdtat hij toch geen moed meer had. verdween uit het dorp en bleef gedurende lan gen tijd afwezig. Toen hij teruggekeerd was, trad hij de hut van zijne aangebedene binnen SLACHTOFFERS VAN DEN SPAAN- SCHEN SCHATGRAVER. Een schoenmaker te Hannover had. uit Madrid een brief ontvangen, waar in verteld werd van een koffer met f 750.000 aan bankpapier. Voor het in lossen van den koffer was echter 3000 noodig en als adressant deze kon verschaffen, zou hij het daarin aanwezige geld krijgen. De schoen maker geloofde alles en met een even goedgeloovigen kennis ging hij naar Madrid orn den schat te halen. Daar werden zij bij een huis gebracht, dat een gevangenis moest zijn en waai- de briefschrijver, wegens faillissement, opgesloten zat. Een lakei ontving hen, nam de ƒ3000 in ontvangst en ook de fooi, die zij hem toestopten, in de hoop, dat dit helpen zou, om den koffer wat vlugger te doeu verschij nen. Als voorloopige afbetaling kregen zij een cheque van ƒ20.000 en een adres op in Berlijn, waar zij naar de echt heid van den wissel konden informeé- ren. Natuurlijk luidde het antwoord op het telegrafisch gedane verzoek, dat de chèque betaalbaar was. Het tweetal bleef nog een paar da gen in Madrid en vertrok toen naar Hannover, waai- zij bij het willen te gelde maken van den wissel hoor en moesten, dat deze geen waarde had. 'N LEUK TAFREELTJE. We knippen uit een Engélsch blad hét volgende leuke tafereeltje, afge speeld in het Strand bij gelegenheid van eén plechtigheid Nieuwsgierigen bij honderden staan langs den weg geschaard in dichte rijen, die door den dlenstdoenden in specteur van politie met een veld heersblik worden overzien. „You m.ust get off that box, sir, pleaso". zegt hij tot een jongen man, die t.<-v hoogte van twee hoofden boven de overige omstanders uitsteekt. De aangesprokene vertrekt geen spier van zijn onschuldig gezicht. De toeschouwers, ook op een standje, dat afwisseling zal brengen bij het wach ten, dringen in spanning dichter op. De inspecteur zegt boozer „You're not allowed tot stand1 on that box there!" Het jonge mewsch tuurt aancCach&g in de verte en zegt lakoniek ..Here they come!" De inspecteur, zenuwachtig en nij dig. elleboog! zich door de menigte heen tot nabij het groepje, dat om den jongen man „op de kist" heen geniepig" staat te lachen. Eerst als de inspecteur vlak vóór hem staat vraagt de jonge man met een beleefd glimlachje „I cann't very well step off my own logs, can I?" En de inspectear, die in zijn dienst ijver op reuzenb tenen niet gerekend had, sprak eeniire woorden waarvan 't gebruik hem disciplinair ver boden was, UIT BAKOE. Een onzer medewerkers zendt ons het hier volgend uittreksel van een tot hem ge rich ten brief, d.d. Bakoe 11 Nov. 1.1., schrijft de „Tel." Den 24sten Ootober reisden wij van Berlijn via Breslau naar Wolocysk. Hier gaf men ons, uit hoofde van de 1 spoorwegstaking, geen biljetten meer naar Bakoe, doch alleen tot Elisabeth- grad halfweg tusschen de Russische grens en Rostoff. Daar men algemeen verwachtte, dat de staking in een paar dagen zou zijn afgeloopen, en wij ook weinig lust hadden den ge- heélen weg naar Berlijn terug te spo ren, bleef ons geene andere keuze dan verder te reizen. Te Ehsabethgrad hield het spoor wegverkeer den 26sten October op. Vanwege het spoorwegbestuur werd ons medegedeeld, dat wij in den wag gon konden blijven wonen. Dit girag heel goed. Wij bleven al dus elf dagen te Elisabethgrad. Wij gebruikten onze maaltijden in de wachtkamer of reden naar een res taurant in de stadhet eene was zoo slecht als het andere. De geheele wa gen was vol passagiers, die allen goed Duitsch spraken. Wij vormden spoe dig ééne familie en bego-n een onzer den moed te verliezen, dan werd hij door die anderen opgebeurd. Deze idylle duurde echter niet lang, want op den 31sten October, den dag, toen liet manifest van den tsaar werd openbaar gemaakt bij hetwelk eene constitutie werd toegezegd, begonnen in gelveel Zuid-Rusland onlusten, wel ke overal leidden tot roof, moord en plundering. Te Elisabethga-ad kwam het voorde eerste maal tot eene botsing vóór een fabriek, dicht bij het station, tusschen Joden, gymnasiasten en andere lie den, die met roode vlaggen door de stad trokken, en arbeiders, die zich niet bij hen wilden aansluiten. Er vielen vele dooden en gewonden en, reeds na weinige minuten, begon een bende van opgeschoten jongens en vrouwen met het afbreken en plunde ren van do, op honderd' schreden af stamde tegenover het station liggende huizen, die door Joden werden be woond. Al het huisraad werd uit de vensters geworpen, stuk geslagen en medegenomen. De troepen' welke het station be waakten, gendarmes en officieren ver roerden zich niet, „omdat zij geen bevel tot optreden hadden, ontvan gen". en eene groote menigte toe schouwers dééd evenmin iéts om de wanordelijkheden tegen te gaan. Toen er, na een uur. niets meer ie plunderen overbleef, trok de bende naar elders. Kort daarop begon de verwoesting en plundering van alles wat de Joden bezaten, in de geheele stad, zonder dat het zwakke garni zoen in cenigerled wijze daaa-tegem op trad. Wij waren zeer blijde, dat wij in den wagen waretn gebleven, en niet, zooals sommigen onzer medereizigers, naar de stad waren gegaanwant juist het hotel, dat mem ons had aan bevolen, en waar wij bijna intrek zou den hebben genomen, werd met den grond gelijk gemaakt door de woes telingen. Onder tusschen was het gepeupel vermeerderd door volk uit de omlig gende dorpen. Voortgezet werd moord en roof. Maar ook het garnizoen had nu versterking gekregen. Den gehee- len eersten November kwam er geen einde aan het schieten, zooda.t ook voor ons, weerlooze reizigers, de toe stand hachelijk begon te worden. Te gen den avond' werden echter de troe pen het gepeupel meester en de staat van beleg' afgekondigd. Toen werd het rustig. De schade welke is aangericht heeft buitengewone afmetingen, en zulks is te wijten aan d'e hoogste au toriteiten, die geen raad wisten, aan de ongeschiktheid der politie en aan het gebrek aan geestkracht bij de sol daten. die dikwerf gemeéfne zaak maakten met de plunderaars. Na ge durende langen tijd te vergeefs hoop gekoesterd en vele teleurstellingen uitgestaan te hebben, hoorden wij den 5den November eindelijk, dat de lijn weder vrij was en vertrokken in den namiddag. Langzaam gingen wij ver der tot Jeketerinoslaw. Hier was de reusachtige spoorweg brug over den Djnepr door de stakers onbruikbaar gemaakt, en wij konden niet. verder. Het station is ladJig en verlaten. Alléén doctoren zijn er bezig met gewonden. Er is geen rijtuig te krijgen en al dus moeten wij te voet door de stad en over de brug tot aan het volgende station, in ijzige koude en regen. De stad is ééne groote verwoestingover al rookende puinhoopen, teekenen van verschrikkelijke worstelingen, bloedplassen en uitgeplunderde win kels. Ook hier is het gepeupel dagen lang, op vreeselijke wijze tegen de Joden te keer gegaan. Om 2 uur reisden wij eindelijk, zon der iets te eten te hebben kunnen krijgen, verder. Onze bagage was na tuurlijk aan de andere zijde van de brug gebleven en de spoorwegmaat schappij liét zich daaraan niets gele gen liggen. Slechts met groote moeite en kosten kon ik verhinderen, dat ons goed geheel verloren ging. Den 7den kwamen wij, met een et maal vertraging, te Rostoff aan. Ook hier dezelfde gruwelen' en verwoestin gen als te Jekatörinoslaw. Des mid dags ging de trein weg, doch hoe ver wij zouden kunnen, komen, wist nie mand. In dien Kaukasus was het niet de moeite waard, om dé enkele Joden die daar zijn, dood te él aan, om hen te kunnen plunderen. Daarom nam de anarchie hier. eene andere gedaante aan. Tusschen Grosdny en Derbent plunderen de Tartaren de treinen en de spoorwegstations. Niet langer dan eene week geleden, werd een train aangevallen waarbij elf personen ver moord werden. Daarom reisden wij ooit voortdurend onder militaire be waking en kwamen eindelijk namelijk den 9den November te Bakoe aan, zonder bagage evenwelwie weet. hoelang wij daarop moeten wachten Tot in "den Kaukasus is deze met one medegekomen. maar daarna... Hier te Bakoe is het nog verre van rustig. Eenige dagen geleden een her nieuwde botsing tusschen Armeniërs en Tartarende gevolgen daarvan zijn 20 verbrande huizen, een aantal lijken van Armeniërs en geplunderde winkels.; de straten zijn vol soldaten, hier en daar zijn kanonnen opge steld en de staat van beleg is afge kondigd. BRUTALE ROOVERS. Uit Andalusie komen klachten over de toenemende brutaliteit der roovers. RoofaanvaJlen zijn aan de orde van den dag en de gendarmerie schijnt machteloos te zijn, daar de roovers over de inwoners een schrikbewind oefenen, zoodat deze geien- inlichtin gen over het verblijf of het. optreden der roovers duiven geven. De meeste bandieten behooren tot de bende van den rooverhoofdman Vivilo. die zijn eigen dorp Eslepa zorgvuldig spaart en door rijke ondersteuning der ar men zich mét een romantisch, waas heeft omgeven, zoodat in Esle.pa. al thans niemand er over denkt hem te verraden. Hij vertoont, zich daar dan ook openlijk. IN EEN BEERPUT. Een vreeselijk ongeluk is te Bingen door een scherts veroorzaakt. Een jongman had bezoek gekregen van een vriend, die uit de grap mot een flescb bier aan den haal ging en toen de ander hem naliep, door het. open staande keukenraam sprong en> neer kwam op den deksel van den beerput- De deksel bezweek én de jonge man stortte naar beneden. Zijn" vriend sprong hem na om hem te redden. Beiden verdwenen' in don diepen kuil en toen zij met veel moeite er uit ge haald waren, w.as de een al overlédien. De ander werd wedietr bijgebracht, maar verkeert in zeer bedenkelijken toestand, vooral wat zijn geestvermo gens betreft. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Donderdagavond van 6 tot 8 uur ge legenheid- om te biechten. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, bijzonder toegewijd aan de vereering van het H. Hart, tevens dag van aan bidding voor de leden van de Veree niging der Eeuwigd. Aanbidding. Te 8 uur gezongen H. Mis in de Sacraments-Kapel voor de lovende le den dier Vereeniging. Na de H. Mis acte van eereboete. Het Allerh. Sacrament blijft ter aan bidding uitgesteld tot 's morgens 11 uur en 's middags van 3 tot 4 uur. Kwart over 3 luide aanbidding. 's Avonds geen Lof. A.s. Zondag lste Zondag van den Advent. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Woensdagavond om 7 uur het Lof. Woensdagavond onder het Lof pre dikatie tot voorbereiding van hét Aan- biddingsfeest. Donderdag, feestdag van den H. Apostel Andreas, dag van devotie. Om 8 uur gezongen H. Mis. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, om 8 uur gezongen H. Mis tot Eerher stel voor de bekeering der zopdaren. Vrijdagavond van 6 tot 8 uur en Zaterdag den gehéelen dag gelegen heid om te biechten. Zondag het Hoogfeest van Gedurige Aanbidding. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART. KLEVERPARKWEG. Dinsdag feest van den H. Jacobus. Belijder van onze H. Oiide, te verdie nen vollen aflaat. Woensdag feest van alle Heiligen der drie Orders van O. _H. Vader Franciscus. Te verdienen volle aflaat. Dinsdag half 8 gezongen H. Mis ter eere van "den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof. Vrijdag te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds te 7 uur Lof. Zaterdagavond, van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. Zondag as„ eerste Zondag der maand, de H.H. Missen te 7. 9 en te half 11. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padiua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergade ring der Broederschap van den H. Antonius. Donderdagavond gelegenheid om te biechten van 6 tot 8 uur. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van het Allerh. Hart van Jezus. 'sAvonds te 7 uur Lof. Predikatie en acte van eereboete aan het H. Hart. Zaterdagavond gelegenheid om te biechten van 5 tot 6 uur, en yan 7 uur tot half 10. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Dinsdag, 's avonds half 8 uur Lof ter cere van den H. Antonius. Donderdag om 9 uur de H. Mi6 voor de leden der Broederschap van O. L. Vr. van Altijddurend efri Bijstand. '9 Avonds half 8 uur Lof. Vrijdag, lste Vrij dag der maand, toegewijd aan het Goddelijk Hart. Om half 8 uur Lof. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Dinsdagavond half 8 uur het Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond half 8 uur het Lof ter care van het H. Sacrament. Vrijdag, lste Vrijdag dei- maand, des avonds half 8 het Lof ter eere van het H. Hart met acte van eereboete. Zaterdagnam. gelegenheid om te biechten van 49 uur. In deze week iederen dag 12 uur de catechismus. De H.H. Missen in de week half 8 en 9 uur. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Donderdag te 7 uur Lof van de H.H. Martelaren "van Gorcum, en gelegen heid om te biechten. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, te 8 uur de gezongen H. Mis en te 7 uur Lof van het Goddelijk Hart. Zaterdag de H. Mis voor de bekee ring der zondaars in dé Kapel van O. L. Vr. van Haarlem. Te 6 uur Lof en van 5 tot 10 uur ge legenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en dé Catechismus op de gewone uren. („N. H. Ct.")

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6