HET MATERIALISME EN DE GODSDIENST. Maandagavond werd door Prof. Dr. H I Groenewegen in den Schouw burg aan den Jansweg de tweede voordracht gehouden over boven staand onderwerp. Thans behandelde spreker het mate rialisme als levensleer en levensprac- tijk. Hei eerst werd uiteengezet hoe de samenhang tusschen leer en leven is De wereldbeschouwing van den mensch beheerscht zijn levensopvat ting en deze het leven zelf. Dit komt vooral uit bij zulke ingrijpende over tuigingen als iie materialistische en godsdienstige wereldbeschouwing. Doordat men zich evenwel niet al tijd van den samenhang tusschen leer en leven bewust is, is er vaak strijd tusschen beide. Onze begrippen en beschouwingen gaan dikwijls buiten ons innerlijk le ven om. Bij menschen, die schijnbaar gods dienstig zijn openbaart zich soms een practisch-nraterialisme en omgekeerd bij materialisten een practisch-idca- lisme. Bij een normaal geestesleven ech ter zal ie. wereld- en levensbeschou wing ook de richting van het leven steeds vaster bepalen en omgekeerd zal ook In de levensrichting zich de individualiteit afspiegelen. Het tweede punt van sprekers rede was de beantwoording van de vraag: Welke levensopvatting ligt er in bet. materialisme besloten? In 't algemeen kenmerkt zich deze levensopvatting door onderschatting van den geest en van alle geestelijke belangen. De geest van den mensch en die van de menschheid. zoo leeraart hei materialisme, is niets dan een bijkomstig en tijdelijk ver schijnsel. Al het geestelijke wordt door deze theorie iets betrekkelijks en alleen de doode stof met haar blmde krachten en redelooze wetten, is het eenig volstrekte en blijvende. Omdat nu de grauwe hersenmassa in ons hoofd ligt, daarom hebben wij gedachten, voelen wij. Maar als die hersenmassa verdwijnt, en dat zal eenmaal gebeuren, dan zouden de sterren voortgaan met vonkelen, de aarde zou draaien evanals de andere wereldlichamen, maar er zou geen gedachte zijn in het heelal Daartegen komt het beste in ons onze geest en ons gemoed in opstand De geest is altijd en overal als het hoogste goed beschouwd en geeft alleen waar-de aan het leven. Het materialisme daarentegen ver lamt al de beginselen van ons hoo- ger leven en heeft tot verfoeilijke le vensbeschouwingen geleid. Er is bijv. een materialist geweest, die gezegd heeft dat we ons het leven zoo te denken hebben, alsof wij door een onbekenden gastheer aan een disch zijn geplaatst. Men neemt en eet, wat men goed voor zich vindt, maar n>'et te Veel, want dat zou het gezellig dis cours schade doen. En bemerkt men, dat men te veel geVvorden is voor zich zelf of voor anderen, men sta dan eenvoudig op, make een buiging voor de dames en lieeren en ga heen Na de pauze kwam Prof. Groene wegen tot de tweeërlei levenspractij- ken d*i- materialisten. Er te. ju pract'sche materialisten, die hun lee» ten volle in practijk bren gen. aanhangers van het raar terialtejje verzaken vrijwel hun thoo- riën rer verduidelijking van de eer ste groep menschen schetste spreker hei brutale materialisme dat op treedt onder de volksklasse, die vraagt geeft mij centen 011 pret evenals men in de oudheid deed. onder de mid delklasse, die rustig en lachend het genot najaagt, en onder de hoogste klasse, die in boudoirtjes de slang der verveling tracht te verdrijven of alleen leeft voor zijn automobiel rnet zóóveel kilometers in het uur. De andereu, die materialis tisch denken, maar niet doen. staan onbewust onder den zedolijken in vloed v:ui het Christendom. Bij hen is de natuur sterker dan de leer. want nadat zij den tempel des Chris tendom- in puin hebben geslagen, zoeken zij tusschen de puinhoopen naar de overblijfselen als gerechtig heid. goedheid, waarheid. Zij bewijzen dus onwillekeurig, dat de Godsdienst in de hoogere dingen des geestes het leven van ons leven heeft erkend. Ten slotte behandelde de spreker den wortel van de materialistische en van de godsdienstige lovonspractijk. Waarom denken de menschen zoo verschillend 0 Omdat ze zoo verschil lend zijn. Laaggestemde gemoederen neigen van zelf tot een bekrompen en platte levensbeschouwing. Daarom hebben zij ook het materialisme het luidst toegejuicht. Menschen met een hooge en rijker geestes- en gemoedsleven, ook onder de materialisten, voelen een natuurlijke neiging tot de wereld beschouwing van den Godsdienst. Daarom zal het meterialisme op den duur ook niet bevredigen, omdat de mensch dorst naar God. Aureüus Auguatinus zei de hiervan en met deze woorden besloot spre ker zijn rede—: „Gij hebt. 0 God, onze harten geschapen, daarom kun nen wij niet rusten zoolang wij er U niet hebben gevonden De voordracht werd door een tal rijk belangstellend publiek bijge woond H a a r 1. Muziekkorps. Op het concert voor de leden van het Brongebouw op morgen Woens dag. wo-rden voor het eerst uitge voerd de Symphonisohe Balladen voor orkest van Iz. A. Houck en on der meer KolNidrei, solo voor violon cel door den heer Ch. Blazer en hot Ballet uit Faust. De heer Houck zal de uitvoering met zijn tegenwoordigheid vereeren. Onderlinge P r i j s v r a a g. Door het Bestuur van het Teeken- Genootschap Kunst zij ons Doel", werd eenigen tijd geleden een onder linge prijsvraag uitgeschreven, voor het ontwerpen van een bewijs van lidmaatschap". De deelneming aan dezen wedstrijd had, wat de quanti- teit betreft., beter kunnen zijn. De prijs werd toegekend aan het ontwerp van den heer C. B. van Vliet. Lunchroom. De heer H. Franken Jr. heeft Maan dagavond een lunchroom geopend naast zijn winkel in de Groote Hout straat. Een keurige, breode toegang leidt naar het eigenlijke vertrek zelf, dat 8.40 bij 5.20 M. groot is. Hier was vroeger de bakkerij, die wegens uitbreiding der zaken in een afzon derlijk gebouw in de Margarethastraat gevestigd is moeten worden. Di? nieuwe lunchroom (wie helpt ons toch eens aan een Hollandsch woord?) ziet er keurig uit. De schoor steen van Grieksch marmer, met uit gehakte blokjesrand. welke versiering in de mahoniehouten lambriseering wordt voortgezet, de sierlijke meubels van mahoniehout met koper, het keu rig "marmeren buffet, de parketvloer, de electrische verlichting, dat alles le vert het bewijs, dat de heer Franken zeer terecht heeft ingezien, hoe men tegenwoordig een zaak flink moet aanvatten, wil zij slagen Hel bewijst tevens, dat de architect, de heer J. London, het werk op zijn gewone artistieke wijze heeft opge vat en dat de firma Randoe keurige meubelen heeft geleverd. Uit het vertrek heeft men een door kijkje naar de Groote Houtstraat, maar is vandaar zelf niet zichtbaar Naast de lunchroom is een ruime keuken gebouwd, waar alle benoodigd- heden worden gereed gemaakt en door een loket aangereikt aan de buffet juffrouw. De eerewijn werd rondgediend en de heer H. Franken Senior, van Am sterdam, sprak een kort openings woord tot de vereenigde gasten. Her innerende aan den bloei en vooruit gang van de zaak in de zeven jaar. dat zijn zoon haar drijft. WSfïschte hij dezen met zijn onderneming veel succès en vertrouwde, dat de inrich ting zou bewijzen, dat zij reden van bestaan heeft, zoo goed als soortge lijke zaken in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Men zal noode van het intieme lokaal gescheiden zijn. Naar wij vernemen is een piccolo aanwezig om te bedienen, overigens kan men. evenals elders, wat men wenscht aan 1 buffet komen halen. Zondags zal de inrichting gesloten zijn. Te hopen is, dat de ondernemings geest van den heer Franken met goed succès mag w orden bekroond, de voor waarden daartoe een mooi lokaal, goede consumptie c-n flink beheer, zijn aanwezig. Faillissementen. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier van 28 November 1905. is in staat van faillissement verklaard W. F. Bloem, behanger en Stoffeerder, alhier. Rechter-Commissaris Mr. J. D. Pasteuren opgeheven het faillisse ment van A. Forrer, caféhouder al hier, uitgesproken 7 Nov. j 1. In hooger beroep. W. Koster te Haarlem, door de Rechtbank alhier veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf ter zake van mishandeling, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Beeedigd. Ter terechtzitting der Arr. Recht bank alhier van 28 November 1905 is de heer K. J. Bes beëedigd als aspi rant-landmeter van het Kadaster al hier. T w 0 d e H o II a n d s c h e Maat schappij van Levensverzekering. In de op Maandag gehouden ver gadering van leden der Tweede Hol- 1 andsche Maatschappij van Levens verzekering, gevestigd alhier, is tot Commissaris gekozen de heer Mr. E. M. Rasch, directeur der Haarlemsche Brandverzekering-Maatschappij. Voor de blinden? Maandagavond zijn door twee po litieagenten alhier aangehouden twee personen, die op den Dreef om steun hadden gevraagd voor de blinden te Haarlem. Ook trachtten zij loten te verknopen voor do blinden te Amster dam. Een der medelijdende zielen was wat onder 'den invloed van sterken drank. In een en ander vond de politie aan leiding genoeg om hen mccïe te nemen r.aar het politiebureau. Het zijn beiden Haarlemmers. Insluipers. De twee verdachte Hagenaars, in sluipers. bedoeld in ons blad van gisteren, zijn ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overge bracht. Behalve de goederen, reeds ge noemd, is ook nog in hun bezit ge vonden een zakdoek aanwezig geweest ïn een der door hen gestolen kleetllng- stukken. Ook hadden zij bij zich een lampion met kaars, om voor licht te kunnen dienen als de door hen ge stolen rijwielen niet van lantaarns ivarai voorzien. ficv. Voorwerpen. Een spionnetje, twee portemonnaie3 met geld. een demi-saison. een vul penhouder, een schooltasch met boe ken, een pak schoenveters. i Brandje. Maandagmiddag heeft een onbe- I duidend brandje plaats gehad in een terceel aan de Linschotenstraat. Uit de Omstreken BLOKMENDAAL. Bloemenilaal Vooruit. Niet alleen gaat het bouwen van villa's in deze gemeente steeds voor uit, neen, ook de industrie ontwikkelt zich meer en meer. Werd kort geleden door Burge meester en Weihouders aan de firma. Rogenbirk alhier vergunning ver leend voor (het plaatsen van een zuig-, gasmaehine van 12 paardenkracht in hare werkplaats, thans is door B. en W. vergunning verleend aan den rij wielhandelaar A. Beekman alhier, voor het bouwen van een werkplaats achter den reeds bestaanden winkel te Bloemendaal. HEEMSTEDE. Uitvaart J. van don Berg. Hedenmorgen werd op het R. C Kerkhof te Berkenrode onder deze ge meente, het stoffelijk overschot van den heer J. van den Berg aan den schoot denaarde toevertrouwd. De overfiptone stond in hoog aan zien in tre .bloembollenwereld. Zijn uitgebreide kennis van liet bloembol lenvak, gepaard gaande met een rui men blik op handelszaken zijn aan gename omgang met zijn vakgenoo- ten deden .hem een goeden en eer vollen naam verwerven op het ge bied van zijn zaken. Ook de gemeente Heemstede ver liest veel in dezen eenvoudigen. recht schapen en weldoenden burger. Ruim dertig jaren 'heeft hij als Raadslid eerlijk en trouw de gemeen tebelangen behartigd op eene wijze boven ieders lof verheven. Evenzoo maakte de overledene zich verdien stelijk als lid van het bestuur van den Schouwbroekerpolder onder deze gemeente. Het was dan ook niet te verwonde ren, dat zijne vele vrienden en be kenden het zich een plicht achtten aan de open groeve afscheid te ne men van den dierbaren overledene ter wijl het Gemeentebestuur. Voorzitter en Secretaris van het polderbestuur de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en vele anderen, door hunne tegen woordigheid een blijk wilden geven van hunne groote achting voor den overledene. Zeker zal zijn heengaan door velen ten diepste worden betreurd. Door hei Rijk is van den veehou der J. de Wilde alhier overgenomen een rund, dat verschijnselen ver toonde van clinische tuberculose. IIILLEGOM. Van Zondag op Maandag is dooi den hevigen storm de zinken schoor steen van de woning van J. v. d. Paal omgewaaid, met liet gevolg dat de rook van de kachel geen uitweg meer iiad en de woonkamer, tevens slaapkamer, 's morgens vol rook stond. Toen de man op wilde staan, viel hij bewusteloos neer, waarop zijn vrouw die blijkbaar weinig onaange naamheden ondervonden had van de rook, de hulp der buren inriep. V. P. werd onder geneeskundige behan deling gesteld en moet voorloopig het bed houden. Door den hevigen storm i- Maan dagmorgen de vermaarde „holle boom nabij de Hillegommer brug omgewaaid en heeft in zijn val de telefoondraden van de X. Z. II. stoom tramweg Maatschappij afgebroken, waardoor de verbinding naar Iteiden werd afgesneden. SCHOTEN. Zondagmorgen omstreeks 12 uur j.l. had aan den Rijksstraatweg te Scho ten oen aanrijding plaats van de stoomtram en een aan dien weg staanden handwagen De schade was nog al beduidend. De handwagen werd geheel in stuk ken gereden. Een hekje aan dien weg, waartegen de wagen was geplaatst werd totaal vernield. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 29 November 1905 des namiddags te half zeven. HALFWEG. Na gehouden monstering wei-den Maandag alhier aangekocht 9 jonge paarden, bestemd voor uitvoer naar het buitenland, tegen de prijzen van ƒ160 230. HAARLEMMERMEER. De heer Jb. Schouten herdacht on der vele blijken van belangstelling zijne 25-jarige ambtsvervulling als maohinist van den Oosteinderpoel- polder. Op de monstering te Hoofddorp van 11/2-jarige paarden waren te Hoofd dorp aangevoerd 8 stuks. Verkocht werden er 3. Prijzen liepen van 162.50 tot 180. Voor rekening van N. J. de Bakker te Hoofddorp is aanbesteed een huis, verdeeld in 2 woningen. Laagste inschrijver voor het meisel- werk H. Bakker. 925. Laagste inschrijver voor het timmer werk Gebr. Klaassen, ƒ968. Laagste inschrijver voor het schil derwerk Los, ƒ125. Te zamen2018. Aan genoemde inschrijvers is net. werk gegund. BEVERWIJK. Alhier doen zich verschillende ge vallen van typhus voor, waarvan reeds een paar met cloodelijken af loop. Door het gemeentebestuur is ge waarschuwd tegen hot gebruik van ongekookte melk, terwijl de plaatse lijke afdeeling van het „Wtte Kruis' een speciale verpleegster voor typhus-lijders heeft beschikbaar ge steld. I In den afgeloopen nacht ontstond 1 door onbekende ooi-zaak brand in een j perceel aan do Meerstraat, bewoond door H, Duiker. Door krachtig optreden der brand weer kon een groot gedeelte van het pand worden behouden Verzekering dekt de schade. IJMUIDEë. Het van Batavia naar Amsterdam bestemde st. Sandhurst, is bij het binnenkomen in de pieren onklaar ge- raakt. Sleepbooten zijn ter assistentie uitgestoomd. VOGELENZANG. Storm. Tengevolge van den hevigen storm, die gewoed heeft in den nacht van Zondag op Maandag, is op „Woest- duin" een gedeelte van do kap dei- tribune op het vijf-guldens-terrein af- gewaaid. Door den val is een boom erg beschadigd. Verder zijn er geen ongelukken door veroorzaakt. ZANDVOORT In de jaarvergadering van de rede rijkerskamer Sandevoerde werden de aftredende bestuursleden herkozen. De secretaris bracht verslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging 14 werkende leden telt, 1 eere-lid, 1 lid van ver dienste. 5 donateurs en 19 kunstlie vende leden. De rekening sloot met een klein na- deelfg saldo, die van het tooneelfonds niet een voordeelig saldo. De contributie van de heeren-leden werd bepaald op ƒ2.50. die der dames leden op 1.50. Binnenland der erg in het politiebureau gebracht. Aldaar bleek spoedig, dat de zonder ling-doende was H. G. V., sedert ge- ruimen tijd verpleegde in het krank zinnigengesticht „Meerenberg' Bij nader onderzoek bleek, dat hij uedenmorgen te half twaalf bij het eten halen de kans schoon gezien heeft te ontvluchten. Zijn vrijheid was van korten duur. Te ongeveer 1 Üur v\erd bij weder onder bewaking gesteld. Onder politiegeleide, waarbij hij zioii heel kalm gedroeg, werd hij di rect per rijtuig naar het gesticht Meerenberg" teruggebracht. GEEN AUDIËNTIE. DECALQUEERPLAATJES. De min. van Oorlog, financiën, ma- Vanwege de gezondheidscommissie, line en justitie verleenen deze week gezeteld te Stad-Almelo, is aan de geen audiëntie. hoofden va.n openbare en bijzondere scholen in haar ressort een schrijven ADMIRAAL KOUWENBERG. gericht, waarin zij de aandacht ves- De bevredigende gezondheidstoe- tigt op de zoogenaamde decalqueer- stand van den vice-admiraal Kou- plaatjes (Absichtbilder), die in vele wenberg liet bij zijn aankomst uit speelgoedwinkels aan kinderen wor- Oost-Indiè te Marseille toe. dat hij den ci-koclit. en bestemd zijn, om He els over land naar ',-Graven.hage ZI1°' W°''den °Ver' voortzette, LTit den aard der zaak geschiedt de bevochtiging meesttijds doordat de RIDDER W. BROUWER. kinderen er aan likken Mei het stoomschip W'llem 1 arri- Eenige monsters dezer plaatjes zijn veerde Maandagmiddag te Amster- hoor een deskundig lid der gezond- dam de sergeant van het Indisch le- hcidscommissie onderzocht en sterk gcr, W. Brouwer, ridder 4e klasse Mi- loodhoudend bevonden, litaire Willemsorde. De commissie meent hierop de aan- Dit oereteeken verwierf hij door dacht te moeten vestigen, daar het zijn kranig optreden te "Bintara Pi- baar gewenscht voorkomt, dat door uang. waar hij o. a. tweemaal het tnsschenkomst van de onderwijzers de leven van luitenant Van Steyn Hens- kinderen er opmerkzaam op worden broek redde, door klewanghouwen af gemaakt, dat het likken aan deze te weren. plaatje? gevaar voor de gezondheid Hij werd toegesproken door den kan opleveren plaalseL commandant A. G. van Tricht. Overste Meyboom wenschte hem geluk namens het zevende regi ment De stafmuziek luisterde de plechtigheid op. DE WETHOUDERS „DIE TOCH NIETS DOEN". van Gennep „toch niks CONCURRENTIE. ..Ned. Stemmen" schrijft Dezer dagen werd door een Engel-' sclie kleedermakersfirma. welke in Den Haag een filiaal heeft opgericht. een reclame-circulaire verzonden, waarin 0. a. vermeld stond, dat zij Gedeputeerde Staten van Limburg werklieden uit Londen had doen over hebben afgewezen het voorstel van komen om in haar uitsluitend Engel den Raad van Gennep, om de jaar- sche inrichting te werken", wedden der wethouders tot de helft te Hot blad acht dit in alle opzichten 1 verminderen. Dit voorstel was gedaan een zeer bedenkelijke zaak omdat, zooals gemeld werd, 'sRaads .Immers, stel, dat deze firma daar.' meerderheid oordeelde, dat do wet- 0111 niet 111 het voetspoor van andere doen". EEN TWIJFELACHTIG ADRES. Dezer dagen is gemeld dat aan het meende of wist, Geuzengestieht ie Brielle een legaat werk niet aan behoorlijke eischen zou Nederland gevestigde vreemde werkgevers heeft willen treden en Ni derlandscli personeel in dienst ne men of werk toewijzen omdat zij dat het te leveren was vermaakt van 800U. Het blijkt ten slotte dat de stichting geen erfge name was. Door mevr. Van Dijk, in Aug. ie Velp overleden, was eigen handig een testament geschreven waarin o.a. stond „Aan de Geuzenstioiiting Asyl voor Oude Zeelieden te Brielle, opgericht 111 1873, ƒ8000". Nu is te Brielle, nevens het Geuzen- gesticht, c-en Asyl voor Oude Zeelie den beide stichtingen zijn geopend, in 1873, tengevolge der herdenking in 1872, van de 300-jarige verlossing van Den Brïel Aaü den kantonrechter te Zwolle, uitvoerder van het testament, werd om advies gevraagd, eveneens aan zijn collega te Middelburg; beiden voldoen welnu, dan bewijst dit, dat men in het buitenland van de capa citeiten van onze kleedermakers een zeer geringen dunk heeft en is het van groot belang, door vakonderwijs den Nederlandschen werkman op dit gebied zijn buitenlandschen collega te doen evenaren. ..Heeft de invoer door de bewuste firma evenwel plaats gehad uit ge makzucht of uit nationalen trots, dan hebben wij hier met een poging te doen om do Nederlandsche (kleerma kers-) industrie op het punt van een der eerste levensbehoeften te ver dringen. „En wat ons ten slotte nog het meest onaangenaam getroffen heeft, is, dat deze firma gerechtigd schijnt te zijn het koninklijk wapen te voe ren, zoodat deze Engelsche lading", om haar voor Nederlanders smakelijk IIU.CIL 11 lUt.1 louuüul O Olll antll I Ja. adviseerden dat in dit geval zijn van te maken. binnengeloodst wordt on- 7 OOQ QQ/. l?,,r-rr toepassing artt. 933 en 934 Burj Wetb.. waarin staat dat indien de be- der „Nederlandsche vlag" ,Ned. Stemmen" hoopt, dat een te woordingen van een erflater ondui- gering succe? deze EtigeJschen spoe- delijk zijn men zooveel mogelijk de dig moge nopen met al hun Engelsch bedoeling moet opsporen en deze zou- personeel weder naar overzee te ver- de van mevr. Van Dijk geweest zijn huizen. „Oude Zeelieden". De familie besloot dus op grond daarvan de ƒ8000 toe te kennen aan het „Asyl" in Den Brie! en niet aan het Geuzengestieht. DE ONDERZEESCHE TORPEDOBOOT. Men bericht uit Vlissingen Maandagmiddag kwamen met den sneltrein van 12 uur hier aan een twaalftal Kamerleden ter bezichtiging van de onderzecsche torpedoboot en de er mee op de reede te maken ma noeuvres, waartoe zij door de maat schappij „De Schelde" waren uitge- noodigd. Niettegenstaande den har- Vin hel Not>rd7eokanaaj voor don wlni Sin« de Auctor et Emergo" A Wt eve™°e" bedrag is op onvoorziene wijze over- CIlKele auiomeiien, e\eneens gen HET NOORDZEE-KANAAL. In de toelichting van het ontwerp tot verhooging en aanvulling van het lXde Hoofdstuk der Staatsbegroo- ting voor 1905, wijst de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid er op. dat, voor de werken tot verbete- genoo- sjsfeS? SS ShSr SSSTiS?werd Sen toeren in dan toil nog niet dadelijk kunnen ',et h®»} ..geland een lunch aange- worden overgegaan tot. het opruimen boden. De ministers, eveneens ge 1100- vnn de brug voor gewoon verkeer te d e gezonden ver tij ontstond. De 16-jarige scheeps jongen H. R als afhouder aan boord van de Koningin Wilhelmina werk zaam, ziende dat het meenens werd, ging den kapitein en den machinist roepen, en toen daarop de kapitein J. P. Jhz. 111 het vooronder kwam, zag hij nog juist zijn reepschieter en stoker in worstelende houding op den grond. Beiden scheidende, bleef de reepschieter D. V. liggen en hij is niet meer bij zijn bewustzijn geweest. Onmiddellijk werd de hulp van dr. D. J. van Rijn ingeroepen, maar deze kon slechts den dood en een kleine verwonding nabij den linkerslaap constateeren. Toen Maandagmiddag omstreeks 4 uur do politie hiervan kennis kreeg, begaf zich de commissaris van poli tie, de heer i. Don. met den inspec teur den he# C. J. Holtzapfel. dade lijk naar bdhtd van genoemd vis- schersvaartuig om handelend op te treden. Met den sub.-officier van jus titie. mr. Blok. aan wien van het voorgevallene ook mededeeling ge daan was. hebben de héeren Don en Holtzapfel zich tot 's avonds ruim half elf op het bureau van politie ïn de Voorstraat onledig gehouden om de geheele bemanning van de Ko ningin Wilhelmina te hooren en aan boord daarvan een onderzoek in te stellen. Hoe en waardoor de dood van den reepschieter D. V. veroor zaakt werd. is niet met zekerheid vastgesteld kunnen worden. doch vermoed wordt, dat hij al worstelen de met de linkerzijde van het hoofd tegen den scherpen kant of hoek van een tafel of kachel is gestooten of go- vallen. De stoker W. v. d. V. d'e natuur lijk dadelijk gearresteerd en naar het bureau aan de Voorstraat is gebracht was in den loop van den avond nog zoo beschonken, dat men hem onmo gelijk in verhoor heeft kunnen ne men. Heden zou hij naar het Huis van Bewaring gebracht worden Het lijk van den reepschieter D. V. is onder toezicht van de politie naar de sectiekamer van het Zieken huis vervoerd voor de gerechtelijke schouwing. VEGETARIËRS. In eene Maandagavond te Amster dam gehouden vergadering van vege tariërs, waarin de heer D. de Clercq een voordracht hield over de oecono- mische zijde van het vegetarisme, is besloten aldaar een afdeeling op te richten van den Nederlandschen Ve ge tariérsbond. Tot leden van het voorloopig bestuur zijn benoemd de lieeren J. N. de Castro, P. E. Koop- mans. H. A. Trol W. H. E. de Haan en mejuffrouw A. Ph. T. Mohr. DE SCHATGRAVERS TELEURGESTELD. Men schrijft uit Zoeterwoude Ze stonden troosteloos bij elkaar, de oude Van den Berg en zijn vier jongere helpers. Ruim twee weken hadden ze nacht, en dag gemalen om den grooten plas. die het eilandje, waarop het Huis te Zwieten had ge staan, leeg te maken, toen waren ze begonnen te graven eerst aan den walkant om den ingang te vulden tot den kelder waarin ze schatten had den gedroomd. En toen de geheimen ingang niet gevonden werd. hebben ze in de oppervlakte zelf diep door- woeld, in de hoop op het gewelf des kelders te stuiten. Doch ook deze ver- wachtig bleef ij del. Wat ze bij het spitten in een slijkerigen bodem aan de oppervlakte brachten, al hebben ze het getrouw bewaard, kan niet een twintigste van al de moeite loonen. Dank zij het ongunstige weder is de stroom der bezoekers sterk vermin derd en daarmede, vloeien de entree's ook traag. De mannen kunnen elders werk vin den en een daggeld verdienen, en ze mogen voor de zeer onzekere kans een <=chat. te vinden dagelijksch bestaan niet langer ojjMferen. Zoo is de met moed aangevanjfer arbeid op teleurstelling uitgeloopen en de oude Van den Berg heeft daarmede een lang gekoesterde illusie verloren. He den, Dinsdag, zal men de dammen maar weer doorsteken en de met moeite leeggemalen plas weer vol la ten loopen. Velsen. noodig niet alleen ter wegne ming van eene belemmering voor de scheepvaart, maar ook om het ter plaatse aanwezige pontveesr in norma le en gunstige omstandigheden in werking te stellen. Dan ook zou nog niet de hand ge slagen kunnen worden aan de ver- ünderd te zijn. IN ZIJN EER HERSTELD, 'itu: sc. 11 ij ft uit Geldermalsen V die onlangs veroordeeld werd te1 ;f- het niet aanwenden van po- £?gen tot redding van een drenke- hoewel hij zulks zonder gevaar dieping van het Noordzee-kanaal tus-lvOör eigen leven had kunnen doen, schen Velsen en het. zijkanaal B en heeft dezer dagen met levensgevaar nog geen aanvang kunnen worden iet leven gered van een kind. dat in gemaakt met de verruiming van het de Linge gevallen was, Zoo heeft hij kanaal tusschen Velsen en IJmuiden. zich in zijn eer hersteld. Een onbe- en zou men de kans laten verloopen kende schonk hem als bewijs van om het werk binnen 8 jaren. dusingenomenheid met die daad van óór einde 1907, te voltooien. zelfopoffering tien gulden. Daarom heeft de Minister zich in 's lands belang verplicht gerekend deEEN VECHTPARTIJ^MET aangeduide werken te doen voortgang hebben en wordt mitsdien een ver hooging van ƒ420.000 op het dienst jaar 1905 voorgesteld. De Minister vindt daartoe te meer vrijheid, om dat dit bedrag zoo goed als geheel overeenkomt met wat op de begroo tingen van 1900 tot en met 1904 is overgebleven, omdat de uitvoering der NOODLOTTIGEN AFLOOP. Op den stoomtrawler Koningin Wil helmina. gemerkt S C H 397. die in dc Voorhaven te Rotterdam ligt en bezig is de haringvangst te lossen, werd Maandag het volk op menig glas sterken drank onthaald door den 19-jarigen zeevisscher D. V., die aan - - - r boord van dit vaartuig de betrekking werken niet met die regelmaat heeft van veepschieter vervult. Zijn loten kunnen plaats hebben als wel wenscht zou zijn DE BURGEMEESTER VAN DELFT. Het Delftsche Studenten korps bracht Maandagavond den burgemeester an Delft een serenade, ter golegenhe'd van diens zeventigsten geboortedag. Het hoofd dor gemeente ontving den Senaat. In den stoet waren alle ha- nieren der korpsvereenigingen. UIT MEERENBERG ONTVLUCHT. Uit IJmuiden meldt men dato 26 November Door de heeren A. R. Vlegels en J. Vastenau werd hedenmiddag te Vel- seroord een persoon aangetroffen die zoowel door zonderlinge manieren als Kleeding de bijzondere aandacht op zich vestigde. Met zacht gepraat, en onder verschillende beloften werd hij naar IJmuiden medegenomen en zon- in de militie gaf hem aanleiding een kruik jenever to halen, te'."Wijl ook aan den wal een paar herbergen wer den bezocht, zegt de N. R. Ci. In den loop van dert"1- ^namiddag worden allen min of meei" beschon ken. Een paar lieden van de beman ning stelden nog pogingen in het werk om D. V„ na zijn kleeding wat. in orde gebracht te hebben, te bren gen naar het huis van zijn oudersin do Pleretstraat no. 55 aldaar, maar toon dit niet gelukte en hij te be schonken bleek, lieten zij hem in het. vooronder, waar de drinkpartij plaats had. achter in gezelschap van zijn mede beschonken maat., den stoker W. v. d. V„ met wien hij aan boord nog al bevriend was. Die twee zijn. nadat de andere ma trozen vertrokken waren, aan het stoeien geraakt. Dit is later minder vriendschappelijk toegegaan, waar door tusschen beiden een worstelpar* EEN MEEVALLERTJE. Men schrijft uit Driebergen aan het „Hbld." Sedert tal van jaren leefde hier eene weduwe in zonderlinge eenzaamheid. Ze bemoeide zich met nfcPöianrt on dreef zelf haar boerc#ftjtjc-. IAö luiken, der ramen waren stUods'-gpsloten want de ruiten waren meermalen het mik punt geweest van de straatjeugd. Nie mand werd in de woning toegelaïltou en was dit bepaald noodig. dan biwtoljjt men liet toch niet verder dan op de deel. Bij die vervallen omgeving paste geheel de persoonlijkheid, der wedu we. Haar kledren waren in dien regel slordig, de gelaatstrekken waren dik wijls moeilijk van onder het vuil te voorschijn te brengen en een grijs baardïe bedekte de puntige kin. Ze leefde armoedig, al was men over tuigd, dat ze het wel had. Papieren geld ontving ze niet, want dat kon men ook wol uit dc courant knippen, zoidc ze Het liefst ontving ze gouden tientjes. Eenige dagen geleden bleef dc deur gesloten en toen vermoedde men, dat er iets met de weduwe niet in orde moest zijn. Toen de deur door de po litie geopend werd. vond men haar kreunende en klagende voor het bed liggen in een toestand van vervui ling, die zich niet laat beschrijven, doch ze was 77 jaren nog helder van geest. De dokter, die bij voorbaat ontboden was. stelde toen voor, haar in 't wijkhuisje te doen verplegen, doch daarvan wilde ze niets weten. De oorzaak was spoedig gevonden. In een hoek der kamer stond een ijzeren kist en die wilde ze niet verlaten. Toen overeengekomen was. dat. die ook mede zou verhuizen, was ze spoe dig in 't wijkhuisje opgenomen, al waar ze liefderijk werd verzorgd. r Lang zou ze echter niet van die nooit gekende verzorging genieten, daarvoor hadden hare krachten blijk baar te veel "eleden. Ze stierf na en kele dagen en toen werd door notaris en familie de kist geopend. Zij bevat te bijna ƒ9000 aan geld. waarbij ruim 300 aa.11 gouden tientjes. Een viertal familieleden, die hot goed kunnen ge- hruiiken, zullen bij billijke taxeering dor vaste goederen zeker ƒ30.000 a ƒ35.000 te verdeeJen hebben.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2